RANG is alleen RANG „Tsjombe wist er niets van hi eeti doftfce ft KOOP HALFLINNEN MAAR LET OP DIT GARANTIEMERK Dreigende kabinetscrisis in België werd afgewend Geloof en zaken doen als er v op staat Geen zuurstof toch leven WETTELIJKE REGELINGEN In zijn memorie van antwoord op de begroting 1961 deelt de minister van justitie mee, dat een reeks wettelijke regelingen in voorbereiding is. Onder andere staan op stapel een ontwerp „vakantie voor arbeiders", een herziening van de auteurswet 1912, goedkeuring van de universele auteursrechtconventie, wijziging van de loterjjwet in verband met de voetbalpools en wijziging van de uitleveringswet in verband met het Europese uitleveringsverdrag. TOELATING SPIJTOPTANTEN De toelating van spijtoptanten vindt thans op ruimer schaal plaats dan ooit tevoren. Uitgangspunten van het beleid blijven de nood, waarin de betrokkenen verkeren en de band met ons land. Dit deelt de minister van justitie in zijn memorie van antwoord op de begroting van 1961 mee. Indien verruiming van toelating nodig is bestaat bij de minister bereid heid herziening van de richtlijnen in overweging te nemen. De opvang capaciteit van Nederland geeft de uiterste grenzen aan, waarbinnen de toelating van spijtoptanten moet blijven in het geheel der regeringstaken, aldus de minister. NEDERLANDS-FRANSE BESPREKINGEN In Den Haag zijn gisteren Nederlands-Franse besprekingen op hoog niveau gevoerd door delegaties die onder leiding stonden van mr. G. E. baron van Ittersum en zijn Franse collega, Olivier Wormser. De reden van de besprekingen was, zo verklaarde de heer Wormser, dat er in het kader van de E.E.G. uiteraard allerlei problemen rijzen, zoals de bij de E.E.G. 'geassocieerde gebieden en de associatie van de Nederlandse Antillen bij de Europese Economische Gemeenschap, die men door eeri rustige, openhartige bespreking nader tot een oplossing kan brengen. ZEDENMISDADIGERS De gruwelijke misdrijven, die de laatste tijd met kinderen zijn gepleegd, maken het tot een gebiedende eis, dat de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht wordt genomen en dat zoveel mogelijk waarborgen voor een nauw keurige controle worden verlangd bij voorwaardelijk ontslag uit de terbe schikkingstelling of bij voorwaardelijke invrijheidsstelling van de gevangenen. Dit schrijft minister Beerman in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer over de justitie-begroting. De daling van het aantal ontvluch ten uit verplegingsinrichtingen voor ter beschikking van de regering gestel den mag naar het oordeel van de minister niet leiden tot een verslaoping van de waakzaamheid. Ook bij het toestaan van bewegingsvrijheid buiten de inrichting en het verlenen van machtiging tot het voorbereiden van een reclasseringsplan blijft uiteraard grote voorzichtigheid geboden. Minister Beerman is het er met een aantal Eerste-Kamerleden over eens, dat de ouders er goed aan zullen doen hun kinderen op de bestaande gevaren te wijzen en hun in te prenten de nodige terughoudendheid te betrachten. Deze voor lichting moet echter op verstandige wijze gegeven worden met vermijding van te zeer angstaanjagende details. MIJNINDUSTRIERAAD Het verzoek van de „samenwerkende organisaties in de mijnindustrie" om een lid van de Mijnindustrieraad te mogen aanwijzen, is afgewezen, omdat deze organisaties niet representatief zijn in de zin van artikel 73 van de wet op de bedrijfsorganisatie. Dit heeft staatssecretaris Schmelzer meegedeeld in antwoord op schriftelijke vraigen van het Tweede Kamerlid mr. W. J. Geertsema (lib.). De samenwerkende organisaties zijn: de ver eniging van beambten bij de Nederlandse steenkolenbedrijven en de bond van r.k. mijntechnici in Limburg „St. Clemens". De omvang en de betekenis van deze organisaties is naar het oordeel van de regering onvoldoende om ze het recht te geven een lid van de M.I.R. aan té wijzen. Bij deze beslissing heeft de vraag geen rol gespeeld, of aan de samenwerkende organisaties een bepaalde geestelijk-maatschappelijke stroming ten grondslag ligt. Uitvoerig zet de staatssecretaris nog uiteen waarom het verantwoord is, dat de beide bij het C.N.V. aangesloten werknemersorganisaties voor toewijzing van een zetel in de M.I.R. in aanmerking kwamen en waarom deze niet als „over- bedeeld" ten opzichte van de bij het N.V.C. aangesloten organisaties kunnen worden beschouwd. (Advertentie) half linnen heeft alléén voordelen De moord op Loemoemba Fusie van Odham met Thomson van de baan De Britse uitgeverij Odhams Press j heeft haar aandeelhouders vrijdagavond meegedeeld, dat het plan voor een fusie I met het concern van de Canadese kran- tenmagnaat Roy Thomson, ter zijde geschoven. I De directeuren van het Odham-c cern hebben tezelfdertijd doen weten, dat hun argumenten voor verwerping van een aanbod van de Daily Mirror om Odham over te nemen, nog steeds van kracht zijn. Zij zeggen persoonlijk het aanbod van de Daily Mirror-onder- I neming niet te kunnen aanvaardden. Maar in een circulaire aan de 15.000 aandeelhouders maken zij duidelijk, dat zij thans niet kunnen advieseren tot gering van het jongste aanbod var Mirrorconcern. dat zij, van financieel standpunt bezien, billijk en redelijk vin den. Labour voert slapend parlementsobstruetie Het gewoonlijk zo imposante parle mentsgebouw leek in Engeland gisteren meer op een volkslogement, doordat verscheidene leden trachtten tijdens de Labour-obstructie tegen voorgestelde wijzigingen in de nationale gezondheids dienst wat van de achterstallige slaap in te halen, die ze zijn tekortgekomen door de voortdurende nachtzittingen. Slaperige afgevaardigden legden hun hoofd op opgerolde jassen en strekten zich in de hoekjes van het gothische pa leis van Westminster uit. „Mooi paleis", was het commentaai van Labour-afgevaardigde William Hamilton, „het lijkt wel een vluchtelin genkamp." Labour-afgevaardigde A. C. Manuel meende dat de meeste slapers conser vatieven waren, maar de conservatieve sir Peter Agnew beweerde dat hij aan de kleur van de bretels van de slapers kon zien dat de meesten uit de banken van de Labour-partij kwamen. Advertentie In San Diego in Californië is een ruimtestation op ware grootte in aanbouw. Drie mannen zullen daar tegelijkertijd kunnen wor den getest. Alle situaties, waar voor een ruimtevaarder kan komen te staan, zullen door de mechaniek van dit imitatieruim testation kunnen worden nage bootst, met uitzondering van de gewichtloosheid. O.-DUITSLAND Het communistische blad „Pa- ese Sera" schreef gisteren, dat het een vraaggesprek heeft ge had met een voormalige Duitse huursoldaat van het Katangaan- se leger, die zegt dat hij aanwe zig is geweest bij de begrafenis van Patrice Loemoemba. Paese Sera, dat een foto van de Duitser afdrukte zijn ogen bedekt met een blinddoek zei, dat zijn naam Gerd Arnim Katz is. Katz zou gevlucht zijn om vermoor ding te ontlopen. Hij zei, dat vier soldaten die hem geholpen had den Loemoemba te begraven doodgeschoten werden. AANDUIDING Paese zei. dat Katz een luitenant verklaard had. dat Loemoemba en zijn medewerkers op 18 januari ver moord werden. Hij zei: „Op 19 ja nuari des morgens om 04.00 uur, drie weken voordat de dood van Loe moemba bekend gemaakt werd. heb ik de lijken van Loemoemba, M'polo en Okito in een gemeenschappelijk graf begraven, twee meter diep, in de wildernis 150 kilometer van Ja- dotstad nabij het dorp Katoto, aan de voet van een oude boom. IN DE WAR Katz verklaarde dat hij de ochtend van 18 januari in een kamp bij Elisabeth- stad was. toen bekend werd, dat drie gevangenen, onder wie Loemoemba, daar heen gebracht werden. Hij zei, dat hij om 15.30 uur schieten en schreeuwen hoorde en uit zijn tent rende,, met zijn machinegeweer in de hand. Dertien sol daten onder commando van de Belgische kapitein Ruys waren juist aangekomen. .De negers zongen", aldus Katz. „Kapi tein Ruys kwam naar mij toe. zichtbaar in de war. bijna niet in staat te spre ken. Hij wees naar een vrachtauto. In hoek ervan, bijna verborgen, lagen de drie lijken. Een ervan was dat van Loe moemba. De twee anderen waren M'polo en Okito." „Loemoemba had een wit hemd met korte mouwen aan, dat bedekt was met bloed", aldus Katz. droeg een grijze linnen broek. Maar hij had zijn bril niet op en zijn baard was afgeschoren." Katz zei, dat kapi tein Ruys, die maar in de war bleef. Elisabethstad opbelde om de Katan- gaanse regering op de hoogte te stel len van de dood van Loemnpmba „Tsjombe, aldus Katz, gaf kapitein Het voorstel om de minimumleef tijd waarop een roofmoordenaar kan worden opgehangen te verhogen van 18 tot 21 jaar is door de Britse lagerhuis commissie voor strafrechtspraak afge wezen met 15 tegen 16 stemmen. De 15 voorstemmers waren op een na alle Labourleden. TSJOMBE Volgens de lezing van het Parijse blad „L'Aurore" was presdent Tsjombe „gek van woede". Hij liet kapitein Ruys en zijn dertien militairen van de bewuste patrouille arresteren. Vier van hen zouden zijn doodgeschoten, terwijl de Belgische officier zich op het ogenblik in een militaire gevan genis zou bevinden. Volgens de Duitser zou Tsjombe de moord op Loemoemba betreuren en hebben afgekeurd. Hij had hem levend in handen willen hebben en compro mitterende verklaringen van hem wil len hebben, waardoor Loemoemba voor altijd zou hebben afgedaan ln de Kongolese politiek. Oorlogsmisdadigers in belangrijke functies Verscheidene oorlogsmisdadigers uit Hitiers tijd bekleden nog steeds belang rijke functies in Oost-Duitsland. Dit heeft de Werkgemeenschap jonge Europeanen in een open brief de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht verklaard. Zo zou Arno von Lenski, die op het ogenblik zitting heeft in de Oostberlijnse volkskamer, in de oorlogsjaren rechter bij een volksrecht bank van Hitier zijn geweest en als danig mede verantwoordelijk zijn vonnissen wegens daden van terreur te gen Duitsers, Nederlanders en Polen. Dezelfde Lenski heeft van Ulbricht de medaille voor strijders tegen het fascis me gekregen. In een open brief worden voorts nog acht namen genoemd oorlogsmisdadigers. Geslaagde lancering nieuwe Atlas-raket De Verenigde Staten hebben gisteren °f ■""•ces een nieuw en krachtiger ty- de intercontinentale Atlasraket afgevuurd, die een afstand heeft afge legd van 7.000 mijl (ruim 11.000 km). De drie vorige pogingen om deze ra ket van de Atlas serie, die is uitgerust met de krachtigste raketmotor die ooit in de V.S. is gebruikt, te lanceren zijn alle mislukt. De raketten vielen in de Atlantische oceaan na slechts enkele ki lometers te hebben afgelegd. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat de laatste proef ln alle opzichten is geslaagd en dat de Atlas-ra ket op 400 mijl ten Westen van Kaap stad op haar doelwit is terechtgekomen. E. DIEMER Gzn. T/ELEN vinden verkoop en handel eigenlijk een minderwaardige bezigheid. En voor een christen bo vendien bijzonder vol verleiding, zo heet het. Hij hoort er in de kerk dan ook zelden of nooit een goed woord over. De kerk wil hoogstens aannemen dat hij van al die kwade streken die bij de handel heten te horen, zich onthoudt. En is het helaas niet zo. dat vele christenen, zonder het zichzelf hele maal te willen toegeven, eigenlijk toch min of meer geloven in het gevaar lijke sprookje dat je in de verkoop het niet al te serieus kunt nemen, dat het goed beschouwd er om gaat, je spullen kwijt te raken en geld te ver dienen en anders nergens om, wil je er wat van terecht brengen? Is er vaak tussen doen niet n een soort godsvre de tot stand geko men? Die twee staan dan min of meer rustig arm in arm, zonder el kaar verwijten te maken, zjjn aan eikaars ernst ener zijds kurcr DE SCHRIJVER Ditmaal een gast, werkzaa eigen bedrijf, de heer Gin (1905), die rale adv. derzijds gewend en maken elkaar het leven niet al te ze staan naast el kaar en aan 'tcind van het leven zou het de rustigste oplossing zjjn als de ene nu maar helemaal verdween met z'n verleden en al. Hebben we zelfs, eerlijk gezegd, niet vaag het gevoel dat geloof Di ding heeft tentie-exploitatie van „Het K« let": de bekende vier prot. chr. dagbladen in Zuid-Holland. Een man derhalve, die zich dagelijks op het terrein van de verkoop het standpunt van de koper en zich vriendelijk jegens hem gedragen. Want „dan verkoop je het meest". En pas dan maak je blijvende klanten. Nietwaar, dat lijkt mooi! De reden waarom is echter zo egoïstisch als 't maar kan. Dat mèg in de handel, meent men. Anders is zaken doen nu eenmaal onmogelijk. Maar vriendelijk en hulpvaardig zijn om egoïstische redenen heeft geen enkele ethische waarde meer. Altruïsme bedrijven uit egoïsme kan nooit echt zijn immers, 't Is eigenlijk verachtelijk. Zulke vriende lijkheid en zulk zaken doen behoort tot het hout en het hooi en de stop pelen die eenmaal, als ons leven werken we toch niet, dat onze arbeid eenmaal nietswaardig blijkt te zijn? Hoe het dan wèl moet? Heel een voudig: zich er In trainen het éeht te doen: echt iets te voelen voor die an der. Let wel: niet voor z(jn slechthe- hem als a hem ook ontmoet, ook in za kelijke verhouding. Zulk een training verheft en vere delt, in tegenstel ling tot de inner lijke misvorming die het gevolg is van de huichelach tige vriendelijkheid om egoïstische re- Compromis over Eenheids wet Door een overeenkomst tussen de rooms-katholieke en liberale ministers over de uitvoering van de Eenheidswet is de dreigende kabinetscrisis in België voorlopig afgewend. Het akkoord werd be reikt tijdens een vergadering het Belgische kabinet die gisteren de gehele dag in beslag heeft ge nomen. Na afloop van de vergade ring werd meegedeeld, dat de re gering de Eenheidswet „integraal" zal toepassen. De oorzaak van de nieuwe moeilijk heden tussen de regeringspartijen was de weigering van de liberale ministers om alleen over te gaan tot de in de Eenheidswet voorziene belastingverho ging zonder dat daar tegenover ook be zuinigingsmaatregelen zouden worden gesteld. Het compromis dat nu gevonden is, maakt een einde aan de vele spe culaties van de afgelopen dagen, dat het zoals het in de Vlaamse pers werd geformuleerd tot een echtschei ding zou komen in de nu twee jaar oude coalitie. Donderdag heeft Lefebre, di voorzitter van de Christelijke volkspar tij, nog gedreigd, dat het tot een aftre den van de rooms-katholieke ministers zou zijn gekomen, als de situatie waar in België op het ogenblik verkeert niet zo ernstig was geweest. verschijnen. zal De politie in Wenen heeft vier za kenlieden gearresteerd die ervan wor den beschuldigd Belgische varkensreu zel als industrie-vet te hebben ingevoerd en voor consumptiedoeleinden te hebben verkocht. (Advertentie) De grote vraag die op het ogenblik Brussel beheerst is onder welke voor waarden de liberale minister^ bereid zijn gevonden hun portefeuilles te blij ven beheren. Het enige wat vaststaat is, dat er het vorige weekeinde een bijeen komst is geweest waarop afspraken zijn gemaakt; welke weet men voorshands niet. De kansen voor de politieke partijen na de verkiezingen van 26 maart bere kenend, acht men een samenwerking van de rooms-katholieken met de libera len even goed mogelijk als met de so cialisten. Advertentie VERSCHENEN Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". ■m Rath Doodeheafver N.V. zaken doen wèl eenheid harmonie was, het zaken doen dan nauwelijks aantrekkelijk en manne lijk meer zou wezen, maar een slap en zielig gedoe zou zijn geworden? En even vaag zouden we willen dat het er niets van zijn glans door zou ver liezen. Maar waarom zien we dan zo slecht dat dit ook niet zo is. Waarom laten we ons nogmaals misleiden door de grote leugenaar van Genesis 3 die met zijn schijnvroom venijn het alle terreinen omvattende herstel van God probeert te versmallen en graag zo veel mogelijk bomen van Gods schep ping als verboden wil voorstellen? Geven de wetten voor het vernieuw de leven overal elders wel, maar op dit terrein geen houvast? Bijvoorbeeld het grondgebod voor alle verkeer tus sen mensen (daar valt toch zeker ver koop en zaken doen ook onder) om onze naaste lief te hebben als onszelf. Zegt God bij het betreden van het terrein van het zaken doen van dat Een enorm gebied van handelingen zou er dan buiten vallen. Is dat een gebied dat Hij beter aan ons kan over laten, omdat Hij van zaken dopn, met eerbied gesproken, geen verstand heeft? Zo wordt wel vaak gedaan. Maar is het tegendeel niet het ge val? God schiep toch ook het boeiende en levendige van handel en koopman schap. Met Zijn gebod legt Hij ook daar basis onder en geeft Hij er in houd aan. Dan gaat het heel wat meer betekenen dan geld verdienen En dan ontstaat er harmonie tussen het ethische en het economische, ten bate van beide. Wat ethisch het beste is, is ook economisch het beste. Let wel, niet slechts: wat ethisch het bes te is, lever economisch geen scha op, neen: het is economisch het beste, brengt een betere economische ontwik keling. Dit is in uitgangspunt een zaak van het geloof, dat eenzelfde God beide terreinen met vreugde schiep om zich over beider ontplooiing te verbeugen. Door één God geschapen, hangen ze niet als los zand aan elkaar. Het ver band tussen handelingen in beide sec toren is in hun onderlinge samenhang te volgen. Hun onderlinge harmonie Is in veel opzichten aan te tonen. In het wereldomvattend grote en In het zo genaamd kleine. Laten we dit een beetje mogen toe lichten voor een heel klein onderdeel, namelijk voor een der grondregels van de verkoop (die door verkopers bijna nimmer perfect wordt toege past, ook al menen ze van wel) na melijk: zich aanhoudend plaatsen op Een Duitse expeditie heeft de top van de Aconcaqua, de hoogste berg (6959 m) op het Amerikaanse con tinent bereikt. I De Weense operette, die sinds jaren op het toneel nog slechts een schaduw bestaan leidt, zal op het televisiescherm weer tot leven komen door de op voering van o.a. „Der Zigeunerbaron", „Eine Nacht in Venedig", „Das Lands des Lachelns" en „Paganini". I De Noorse hoogleraar in de wijsbegeerte Arne Naess zal met een expe ditie van vier man een poging doen om volgende zomer een 7692 meter hoge top in het Himalaya gebergte te beklimmen. I De Deense voormalige industrieel Axel Faber, die thans in Mexico woont, wil er naar streven aan Nobelprijswinnaars en an dere verdienstelijke men sen rustige woonoorden ter beschikking te stellen waar zij kunnen naden ken, studeren en onder zoeken. I De Franse minister van justitie heeft de gouver neur van de vrouwen gevangenis La Roquette geschorst en opdracht ge geven een onderzoek in te stellen hoe zes vrou wen met steun van Alge rijnse nationalistische re bellen hebben kunnen ontsnappen. I President Kennedy heeft het Congres een wetsont werp gestuurd, waarin staat dat het maximum bedrag van de artikelen die Amerikaanse toeristen uit het buitenland vrij van invoerrechten mogen in voeren van 500 op 100 dollar wordt gebracht. Een Engelse kapper in de havenstad North Shields wil geen Duitse opvaren den van oorlogsschepen meer knippen, omdat ze altijd spreken alsof ze de oorlog gewonnen hadden in plaats van verloren. De Britse minister van openbare werken heeft meegedeeld dat het scbeef- zakken van de Big Ben en de Victoria-toren wel meevalt. De uit 1867 da terende torens hellen mo menteel 38 cm. Uit onder zoekingen is gebleken dat ze niet verder wegzakken. Mevrouw Elizabeth Bek- ker, de blanke vrouw uit Jansenville (Zuid-Afrika), die een vierjarig neger jongetje meer dan 100 slagen gaf met een stuk elektriciteitskabel, is gis teren veroordeeld tot een boete van 80 pond of 80 dagen hechtenis. I Een functionaris van de Westduitse gemeente Göt- tingen heeft verklaard, dat Adolf Hitler, in te genstelling tot geruchten, geen ereburger van de universiteitsstad meer is. In de kleine Drentse ge meente Zweeloo (2500 inwoners) wordt het eer ste Nederlandse geluids archief gesticht. Deze ge meente steekt hiermee Rotterdam de loef af, waar men ook plannen in dezelfde richting heeft. 531) Het is wonderbaarlijk, in hoe veel verschijningsvormen het leven zich kan openbaren. We doelen dan niet op de vele planten- en dier soorten die we in de natuur aaft- treffen, maar op de mogelijkheden waardoor het leven zich volgens ge heel verschillende principes kan ont wikkelen en handhaven. Laten we wat duidelijker zijn. Een plant heeft zuurstof nodig, dus ligt het voor de hand dat zij spoedig te gronde gaat wanneer zij het zonder zuurstof moet stellen. We redeneren dan volgens de ervaringen die we bij de mens opdoen, zodra diens adem haling gedurende enige tjjd geblok keerd zou worden. Toch blijkt deze redenering ten opzichte van vele planten onjuist te zijn. Wanneer de plant geen zuurstof uit de lucht kan op nemen, onttrekt zjj deze aan de struc tuur van andere chemische verbin dingen in haar eigen cellen. Zij ademt dan „intermolecu- lair", zoals de eerste onderzoekers van dit fenomeen dit genoemd heb ben. Dit systeem kan de plant natuur- lijk niet blqvend volhouden, want op deze wijze eet zij zichzelf als het ware op. Hoe de afloop nu verder ook moge zyn, wij kunnen uit dit voorbeeld in leder geval leren, dat gehandeld wordt volgens het prin cipe: „eerst leven en pas daarna komt de theorie". Ook by sommige dieren is Inter- moleculaire ademhaling gedurende enige tyd mogeiyk, zodat we voor zichtig dienen te zqn met de stelling, dat het leven onmogeiyk Is op pla neten waar weinig of geen zuurstof ln de atmosfeer aanwezig Is. Want waarom zou het leven In een be- TOCH IS HET ZO! paalde vorm, niet aangepast kunnen zün aan een geleidelijke verminde ring van het zuurstofgehalte op pla neten, die wellicht in wat andere omstandigheden verkeren dan onze aarde? Het gaat nl. niet om de zuur stof als zodanig, maar om de energie die het leven nodLg heeft en die het zich daarom uit bepaalde verbin dingen ten nutte moet weten te maken. Zelfs hier op aarde, waar zuurstof rykeiyk voorhanden is. ken nen we voorbeelden van leven dat zich kan handhaven zónder zuurstof. Verschillende bacteriën hebben de lucht als levensmilieu niet nodig en zyn anaërobe, d.w.z. zy leven zonder zuurstof. Diep onder de grond, in de aarde en moerassen leven dergeiyke bacteriën, voor wie het volmaakt on verschillig Is, of de aarde al dan niet door lucht is omge ven. Zy verschaf fen zich de voor hen noodzakeiykc energie op andere wijze. Zo verkre gen de zwavelbac- teriën hun energie door oxydatie van zwavelwaterstof en het afsplitsen van ravel, de stikstofbactcriën door oxy- - ammoniak tot salpeterzuur, en weer andere bacteriën produ ceren zuurstof door ontleding van salpeterzuur. En dan niet te vergeten de vele gistingsbacteriën, yzerbacte- rlën. de bacteriën die in petroleum leven, enz. Dit zyn uiteraard primitieve vor men van leven. Maar zy tonen des ondanks aan, dat leven zonder onze zuurstofryke atmosfeer In beginsel mogeiyk is. Ook op andere planeten, die geen of weinig zuurstof in de atmosfeer hebben, zou dergeiyk leven daarom denkbaar zyn. datie v Daarc i volgende keer. Het is waar: zonder zich ln te le ven in dc situatie van de ander en zonder hem plezierig en vriendelijk te behandelen, verkoopt men niet. Daar om heeft men dc keus tussen: niet verkopen of zich trainen in oprechte naastenliefde. Ander werk kan men nog wel tot een goed einde brengen, ondanks on vriendelijkheid, maar met verkopen is dat niet het geval. Daarom is er moeilijk een werkkring denkbaar die zozeer, als het ware onontkoombaar, noodzaakt tot christendom van de praktijk jegens de naaste. De strijd om het bestaan dwingt hier niet al leen tot werken, maar tot karakter vormend christelijk gedrag. Men heeft aldus bij het „be-oefenen" van zijn beroep andere dingen in zijn hoofd, heeft een ander doel, dan alleen het naakte gcldvcrdienen. Wie zich aldus traint, merkt te he ter dat hij een verre van volmaakt mens is, maar geniet toch van dc vreugde welke die training meebrengt. Evenals ook lichamelijke training een opgewekt gevoel bevordert. Dit alles is iets ervan, wat het gro te levensherstel betekent ook voor het zakenleven en verwante terreinen. Er is natuurlijk nog meer, maar dit mag stellig al belangrijk worden genoemd. Veel christen-zakenmensen die dit lezen, zie ik hun wijze hoofd schud den: buiten de werkelijkheid gerede neerd, onzin, onmogelijk toe te pas sen, sentimenteel gedoe, de pit gaat uit het verkopen, er is geen aardig heid meer aan, enz. Ik ken dit. Jammer. We hebben als christenen naar mijn mening vaak zwaar verzuimd om toe te passen dat het christendom geen slappe gods dienst is. dat het hele leven omkeert, ook in het zakendoen, maar om er glans en grote bekoring aan te ge ven! Hoe gezonder liefde, hoe meer deze in harmonie is met kracht. Ook op het terrein van de naastenliefde, waar en in welk verband die ook wordt beoefend, het zakendoen inbe grepen. En dit is niet alleen economisch mo gelijk, maar nog het meest effectief bovendien. Want stelt men zich op het standpunt van de koper de be kende eerste grondregel voor de ver koop alleen om egoïstisch z'n waar aan hem kwijt te raken", is dat dc dit hebberige 'zonder dat men het zelf enige drijfveer was zonder dat men iets voor de ander voelt, dan dringt merkt door in woordkeus, toon en he le houding. Als het goed behandelen van de an der alleen maar spel is, gaat die an der dat bewust of onbewust voelen. Zeker op den duur. Daar ontkomt men niet aan. Er ontstaat bij die an der geen écht vertrouwen. En terecht. Althans wordt het vertrouwen (ver trouwen winnen zegt de verkooplei ding, maar weer: omdat je anders met tot zaken komt) niet zo sterk als het zou moeten zijn. En het resultaat is dienovereenkomstig gering of on vast. Maar als men zich oefent om altijd, wat voor man het ook is, voor dc prospect als mens te voelen, en zo dus echt als was het bijvoorbeeld eigen broer of zoon zijn belang te zoe ken, dan gaat dat ook heel de hou ding, intonatie, woordkeus enz. be heersen, dan is het egoïstische en hebberige er uit, en ontstaat er wer kelijk vertrouwen. Daardoor heeft heel het optreden je gens de aanstaande koper veel meer effect. Dit bevordert een koop die bel de partijen tot echt voordeel is, het kenmerk van een gezonde en goede handelstransactie, waarin iets kan flonkeren van het „de naaste liefheb ben", „als zlchzelve". Want dc stof felijke verhoudingen en resultaten val len daar allerminst buiten! Op deze wijze wordt het nog wat begrijpelijk ook, dat bij het eerst zoe ken van het Koninkrijk Gods „de an dere dingen" worden toegeworpen. Eerst op elk plekje en in elke secon de van mijn leven trachten God te er kennen als de Koning-Wetgever die- door Christus mij weer laat genieten van Zijn gebod ten leven om dan te ervaren dat „al het andere" wordt ontvangen. Wij hebben de neiging daar in de praktijk van het leven niets van te geloven. We zetten het ondersteboven om het resultaat vriendelijk zijn. Schijnbaar een stapje verder: om het resultaat proberen écht voor de naas te te voelen; maar: om het resultaat. meer'8 automatisch geen liefde Niet om het resultaat en toch mét resultaat dat God geeft, dat is het ge heim van het nieuwe leven, dat over eenkomt met het geheim van niet tc willen zondigen, hoewel we weten da' elke zonde op hetzelfde moment ons wordt vergeven. Zullen we het wat meer zo doen? Het kan: 2 Kron. 16 't Is mooi cn we verschaffen God de voldoen ng ons te verblijden met ZUn Zijn toewwpM, >an „al deze dingen", wat Hli m,n ÜVi H,) h"" Ite" m" wijsheid en schoon gemaakt, ook do verhouding van bet ethische en het economische. „Hoe lief heb Ik Uw wet" Is niet zonder reden een thema dat tot de langste psalm bezielde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5