Twee oude getrouwen in Geldermalsen c r Australië als „arbeidsparadijs" ZATERDAG 25 FEBRUARI 1961 Willem van Wijk en Harmen van Empel De baas doet wat de knecht zegt "Waanneer de baas én de knecht op hun laatste benen lopen, De baas van Harmen, omdat ze beiden al de acht kruisjes zqn gepasseerd, ee\ yre™ul geleden kan er tussen zulke mensen een verhouding ontstaan, die op de boerderij kwam je als buitenstaander jaloers maakt. door' Jen nieuw ^uJs Dat ervoeren we onlangs nog bq een bezoek aan Gelder- vervangen. malsen, waar we een ontmoeting hadden met de hereboer Willem van Wqk (82) en de boerenknecht Harmen van Empel (87). 't Was deze week namelijk 75 jaar geleden, dat Harmen, net als zqn vader die er 67 jaar werkzaam was bq de familie Van Wqk in dienst trad. Harmen is nog een pittig kereltje, dat in zijn donkere pakje, en met het zwarte zqden petje wat schuin op het hoofd, nog driftig langs 's Heren wegen kan zeilen. Welis waar iets voorover en met de armen op de rug, maar voor een wandeling van vqf kilometer naar een zuster draait hq z'n hand nog niet om. Hq eet nog van alles, kan nog slapen als een roos en klaagt eigenlqk alleen maar over z'n ogen, „die wel eens beter zijn geweest". En ook Van Wijk maakt het nog best. Hij rookt nog altijd pijp-sigaar-pijp-sigaar, blijft zeer gehecht aan de traditie van een borreltje vóór de warme maal tijd en heeft slechts deze opmer king over zijn gezondheid: ..Mijn poten worden wat stijf en daarom stook ik nogal flink als ik in huis zit." Het tweetal woont nog geen honderd meter van elkaar: de een op een boerderij aan 't einde van de Van Dam van Isseltweg, de ander bijna op het einde van het Laageinde, welke twee wegen een hoek met elkaar vormen. En terwijl Van Dam een juffrouw tot z'n beschikking heeft voor de hui selijke beslommeringen, laat Van Empel deze zaken over aan zijn kleindochter, die bij hem inwoont. Want de vrouw van Harmen over leed in september 1951. En enke le jaren later stierf ook de vrouw van Willem van Wijk. Harmen was nog geen dertien, toen hij met zijn vader meeging naar de boer. Of eigenlijk waren het twee boeren, t.w. Gaart (Gerrit) en Aart van Wijk, beiden ooms van Willem van Wijk. Goeie bazen ,,Ze waren vrijgezel", zegt Har men, ,,en 'k heb er goeie bazen aan gehad. Ik hielp bij het mel ken, ik was ploegdrijver, kortom ik moest van alles aanpakken wat er op m'n weg kwam." ..Nee, ploegdrijver is niet het zelfde als ploeger. Een ploegdrij ver was de assistent van degene, die achter de ploeg liep. Ja, als je met één paard ploegt, of met twee. dan heb je geen ploegdrij ver nodig. Maar wij ploegden des tijds met vier paarden en dan was het zaak, dat die paarden al le het goede spoor hielden. Daar om hield ik de leidsels vast. En o wee, als je 't niet goed deed. Dan kreeg je ze uitgemeten van de ploeger of de bouwmeester, zo als die man genoemd werd. Im mers de boeren kwamen van tijd tot tijd kijken, hoe hun geploeg de land er bij lag. Daar mocht niets aan mankeren, omdat de boer dan een slecht figuur zou slaan tegenover de andere boe ren. En dan kon je alle werk nog eens over doen." ..Is dat wel eens gebeurd?" vroegen we Harmen. ..Gelukkig niet", zegt hij. ..'k heb nooit narigheid met m'n ba- Samen over ..Zo omstreeks 1900", gaat Har men verder. ..stierven beide ooms kort na elkaar en kwam er een jongere neef op de boerderij: Jan Dirk van Wijk. Dat was ook geen kwaaie kerel. Hij is, gelijk z'n ooms, zijn hele leven vrijgezel gebleven. Maar terwijl z'n ooms jaren achtereen door een huis houdster of dienstbode werden verzorgd, genoot Jan Dirk de ver zorging van z'n eigen moeder, die mét hem op de boerderij woonde. Na haar dood is zijn broer Willem die nu nog m'n baas is met z'n gezin bij Jan Dirk gaan wonen. Totdat Jan Dirk een jaar of tien geleden ook overleed En nou zijn Willem en Elke ochtend ga ik nog naar hem toe. Dat hoef ik niet te doen, maar dat ben ik nou eenmaal ge wend. Om half 9 ga ik de boel wat bij hem aanvegen, houtjes hakken, kolen scheppen, de aard appels schillen en de tuin weer in orde maken. Dat is nog een heel stuk grond 700 vierkante meter maar dat mag de pet niet drukken. En als ik moe word ga ik naar huis. Meestal is dat zo om een uur of elf. Dan drink ik een bakje leut en doe de rest van de dag niets meer dan kletsen en eten. Soms ga ik wat wandelen! of ik tippel naar de buren en om 8 uur 's avonds kruip ik onder de wol. Tenzij ik nog eens een paar oude makkers tegen het lijf loop, met wie ik dan in een klein cafeetje een kaartje ga leggen. Dat kan bar gezellig wezen, want over die tijd van vroeger raak je nooit uitge praat. En dan wordt het wel eens later dan goed voor me is. Maar och. zo voor een keer. 'k Ben ten slotte geen kind meer. En financieel heb ik niks te kla gen. 'k Hoef geen huur te betalen aan Willem van Wijk dit huis je is namelijk van hem hij geeft me elke week nog een bank- biljetje, 'k heb m'n ouderdoms- uitkering. wat kan ik nog meer verlangen?" De waarheid „Inderdaad, 't ia in 't verle den wel eens anders geweest. Als jongen had Ik destijds 2 in de week en als volwassen boeren knecht een tientje. Toch was dit niet slecht voor die dagen. Er wa ren er zat, die een paar gulden minder hadden dan ik. Bovendien kreeg ik aardappelen, groente, fruit en melk gratis. Maar de Van Wijken zijn nooit beroerd ge weest. Dat is geen lljmerij, maar dat is de waarheid." ,,Ja hoor", zegt kleindochter Jo hanna Hendrika getrouwd met de employé van de fruitveiling Van der Sluis en moeder van de vijfjarige Jan Derk, op wie haar opa ..stapel" is dat is zo. In 't begin van de week was groot vader niet erg lekker en Willem van Wijk kwam elke dag bij hem kijken. Die twee kunnen elkaar niet meer .missen." Harmen trommelt intussen wat met de vingers op het tafelzeiltje, alsof hij zeggen wil: ,,'t Is nou toch zeker wel genoeg". Maar de kleindochter heeft nog meer op het hart: ,,Opa is gek op gestoof de appeltjes en peertjes. En ver der op zijn kippen, de konijnen en de postduiven. Als het de tijd van prijsvliegen is kan hij zitten kijken, of duif hèm komt opdagen. „En ze zijn niet eens protesteert Harmen. ,,Nee, dat is zo. Ze zijn van m'n man, maar opa is er het felst op gebrand." ,.Nou ja, wat dan nóg?" zegt Harmen. ..Toen "ik nog maar 12 was werkte ik al van 's ochtends 5 uur tot 's avonds 7 uur. Laat me dan nóu eens een beetje met die duifjes spelen. Weet je, wie er toentertijd ook bij Gaart en Aart van Wijk werkten? De va der van wat later m'n vrouw ge worden is. 'k Heb dus door de Van Wijken ook m'n vrouw ge vonden. Maar of mijn grootvader nog gewerkt heeft bij een Van Wijk weet ik niet. Er zijn er. die dit beweren. Misschien hebben ze gelijk. Ik herinner me er in elk geval niets van. En Willem van Wijk heeft er ook nooit van ge- In goud Dan laat de kleindochter ons de medaille zien, die Harmen bij z'n laatste jubileum heeft gehad: de medaille in goud. ..Toen was ik 70 jaar bij de familie Van Wijk", zegt hij, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is. En wan neer dan de inmiddels binnengeko men schoonzoon aan Harmen naar de andere medailles vraagt, naar de zilveren medaille, die hij 15 jaar geleden ontving van de ko ningin. en naar de bronzen van 1936. zegt hij kordaat: „Maar die moest ik toch teruggeven man. Dat gaat altijd zo. Als je een ho- gere^onderscheiding ontvangt dien lage- je afstand te doën die bandrecorder?' We horen dan. dat Harmen niet meer naar de kerk kan. maar dat de Hervormde gemeente voor zulke gevallen een bandrecorder- dienst heeft ingesteld. Dat vindt hij mooi, want nu is het tóch net. of hij in de kerk zit, als de band rordt afgedraaid. Hetzelfde orgel. Als we Harmen vragen, hoeveel kinderen hij heeft, horen we dat het er zeven zijn: vier jongens, van wie er één nog altijd niet ge trouwd is en die daarom nog bij hem woont, en drie dochters, die wél allemaal zijn getrouwd. Voorts heeft hij behalve de reeds ge noemde zuster nog een broer Ma- rius (67), terwijl hij nog een broer Hendrik heeft gehad, die 85 jaar is geworden. Af en toe gaat hij ook nog wel eens naar Marius toe. „maar die kan eigen lijk veel beter naar mij toeko- Fietsen heeft Harmen nooit ge leerd, al herinnert hij zich nog heel goed die eerste velo's, met een groot wiel vóór en een heel klein wieltje achter. ,,Je zat bij na in de wolken op die hoge din- En voor het overige is zijn le ven uiterst geleidelijk verlopen. Slechts één keer beleefde hij de nodige sensatie, toen bij het mest rijden de paarden op hol sloegen. „Ik was amper 20 jaar. maar hoewel ze de hele boel kapot trap ten. zodat ze de wagen kwijt raakten. konden ze van mij niet los komen. Ik hield de leidsels zó stevig vast. dat ik wel honderd meter over het land werd mee gesleurd. M'n handen stonden om gekeerd en deden hard zeer, maar ten slotte bleef ik die knollen toch de baas. Toen heb ik ze een praam op de neus gezet en ging ik weer verder met ze werken. Nadien heb ik er nooit last meer mee gehad, 'k Wou dat ik dat al lemaal nog eens over kon doen.... Krek eender als toen...." Brand „O. 'k heb ook nog een brand meegemaakt In 1896 „Dat klopt", zegt Willem van Wijk. die we. even later ontmoe ten. ,,In dat jaar ging die heel oude schuur in vlammen op. Er stonden 12 paarden en 23 koeien op stal. Eén paard, een veulen en een kalf kwamen om. Gelukkig bleef het woonhuis staan. Maar toen moeder in 1909 stierf en m'n broer me vroeg, of wij nu bij hem op stee wilden komen wonen zei ik: „Laten we dat oude huis dan eerst afbreken en een nieuw zetten." Zo is het ook gegaan. In 1912 konden we het betrekken en nu woon ik dus zo ongeveer een halve eeuw hier. In de tijd dat m'n beide ooms. Gaart en Aart. nog hier woon den, beleefde het bedrijf z'n glo rietijd. Er stonden wel honderd stuks vee op stal en bij de boer derij was zo'n zeventig bunder land. Toch moest er nog dikwijls weiland bij gehuurd worden. Ik ben echter vrij vroeg opgehouden met het boeren. Toen ik ongeveer veertig was ging ik me meer met de algemene landbouwbelangen bezig houden Ik richtte met anderen natuurlijk een boeren leenbank op, een coöp. landbouw- vereniging. een fruitveiling, een school voor fruitteelt, een land bouwschool. een aankoopvereni ging etc. En ik werd ook nog ge meente-ontvanger. Dat alles om dat ik een beetje meer onderwijs genoten had dan de meesten hier. 'k Werd voorts in de gemeente raad gekozen voor de liberale par tij en nam diverse secretariaten waar En zó heb ik Harmen een vijftig jaar meegemaakt. In 1917 echter ging het boerenbedrijf aan de kant. Er bleef nog één paard over als vervoermiddel. Want een auto heb ik nooit gehad. En dat Harmen is niettemin altijd bij me gebleven, ook toen ik in 1945 het land ging verkopen. De ge meente had grond nodig, particu- grond van me hebben. Wat er overbleef ben ik gaan verhuren, waaronder di verse boomgaarden. Alleen de moestuin bij de deur heb ik nog. Een deel ervan mogen de buren betelen en dc rest doen Harm en ik samen. Ik laat alles aan hém over. Als ik zeg: „Harmen. we ■gen bonen leggen" en twoordt: „We kunnen beter nog een week wachten", dan wacht ik nog een week. En als ik zeg: „Harmen, we moeten de aspergebedden eens onder han den nemen" en Ilarmen zegt: „Nog veel te vroeg", dan leg ik rustig bij neer. Want Harm veel t dingen. Soms wil hij eens een zwaar karwei voor me opknappen, maar dal gebeurt niet. De mensen zouden wel denken, dat ik hem afbeul. Nee, daar komt niets van in. Hij komt elke dag hier voor allerlei klusjes, want dat is nu eenmaal z'n loop je. maar hij moet geen kracht toeren meer willen uithalen. Die tijd is voorbij. Op de dag van z'n jubileum ga ik hem feliciteren, in gezelschap van m'n zoon die te Tilburg woont en majoor bij liet leger is en van m'n beide dochters, die in Leiden wonen. Zoiets vind ik erg leuk. 'k Geloof dat de buurtvereniging ook nog wat in petto heeft. Enfin, we wachten maar af. 't Zal best wat worden...." Hie Har OP 27 FEBRUARI ZEVENTIG JAAR Opmerkelijke carrière door (onder meer) een vergissing David Sarnoff, voorzitter van de raad van beheer van de Radio Corporation of America, een van de grootste industriële concerns van de Verenigde Staten, hoopt maan dag 27 februari a.s. de zeventigjarige leeftqd te bereiken. Zqn carrière is een van de merkwaardigste en succes volste in Amerika, dat op dit gebied toch werkelqk wel wat gewend is. Sarnoffs levensloop is een illustratie van plichtsbetrachting, doorzettingsvermogen, enorme werk kracht en menslievendheid, hoe afgesleten deze termen ook mogen zijn. Maar tot zqn loopbaan heeft ook een dosis louter geluk bijgedragen, geluk, dat voor zqn verdere le ven stellig mede-beslissend is geweest. Op 27 februari 1891 werd Da- Tribune: een flinke maar vid Sarnoff gefooren in een dorp- meteen. Hij werd aangenomen je in de buurt van Minsk in tegen een loon van vijf dollar Rusland, als zoon van een dood- in de week. Wat voor werk hij arme Rusisische boer. Het was precies ging doen, dat had hij ee;n triest bestaan voor het ge- ,niet meteen begrepen, maar hij zin man, vrouw, zoon en 'was tenminste in dienst van een twee dochters en vooruitzich- krant. Dat dacht hij, want toen ten op verbetering waren er zo hij een paar dagen daarna met goed als nie<t! zijn werk begon, bleek hij de Daarom ging Vader Abraham verkeerde deur binnengestapt te Sarnoff in 1900 de weg van zo- zijn, die van de buurman, een velen: zijn geluk beproeven in grote tel eg ra afm a a tscha pp i j Amerika, het beloofde land, dat Sarnoff was telegrambezorger zovelen voorspoed en rijkdom, geworden in plaats van bij de maar nog veel meer mensen te- krant te werken! Maar, en dat leurstelling en de bitterste ar- tekent hem ten voeten uit. zijn moede had gebracht. De land- reactie was niet, zo snel mose verhuizer Sarnoff <het woord bij de gewenste (of een an- emigrant, dat een betere klank dere) krant te komen, maar heeft, was nog niet in zwang) die, om vooruit te komen had echter geluk: na enige tijd jn de baan, die hij nu eenmaal van hard ploeteren kon hij zijn bad. gezin schrijven, dat ze maar moesten overkomen. Een van de eerste dingen, die Na een verschrikkelijke reis hij deed, was Morse leren en men zal zich bij benadering dat deed hij met zo'n geestdrift, kunnen voorstellen, hoe in het dat aün maat- begin van deze eeuw de toe- schappij hem al standen waren aan boord van de snel als telegra- landverhuizersschepen kwam ffi»t aanstelde, het gezin in Canada aan: dat Zijn salaris be was namelijk de goedkoopst droeg toen vUf- mogelijke overtocht. tien dollar per week; hoe ge- In New York ri"8 moge het schijnen, was altijd aanzienlijk dan hij ge- Er was echter geschreven, dat zij ergens in het New Yorkse n°g dokken gebied zouden aankomen mee en toen moeder Sarnoff daar «cno was. met haar zoon en dochters arri veerde. na alweer een reis vol Een paar jaar ontberingen, was vader Sarnoff later ging hij nergens te bekennen. Urenlang aan boord van wachtte zij en een wereld van een schip wer- teleurstellingen kregen zij te ken. Het was een verwerken, telkens als iemand, der eerste radio die er uit de verte vaag op leek. telegrafisch uit- vader Sarnoff toch weer niet geruste boten en bleek te zijn. Ondertussen voel- hij deed er weer den ze zich steeds eenzamer heel wat erva- worden en kwamen zelfs gevoe- ring op. Toen lens van twijfel en wanhoop bij Sarnoff voor zijn hen op. dat ze hun dorp veria- rederij tijdelijk ten hadden, waar ze het ook zon- bij een der vaste der vader moesten stellen en wal-stations van ook de grauwe armoede deze maatschap- Zonder geluk (èn werklust) vaart niemand wèl Van tijd tot tijd staan er in de wereld figuren op, die werkelijk alles schijnt te lukken. Ze beginnen zonder een cent op zak en brengen het tot een grote maat schappelijke welstand en soms ook nog tot een grote mate van sympathie bij hun me deburgers. Zo'n man, zo'n variant op het ..van krantenjongen-tot-miljonair" thema is Da vid Sarnoff. de voorzitter van de raad van beheer van het machtige Amerikaanse in dustriële lichaam Radio Corporation of America. Maandag 27 februari hoopt hij 70 jaar te worden. Het is natuurlijk non sens te zeggen, dat deze carrière niet tot stand gekomen zou zijn zonder zijn enorme werkkracht en doorzettingsvermo gen. Maar het is allemaal begonnen met een vergissing, met een verkeerde deur.... heerste, nog tenminste Onbeschrijfelijk was echter de vreugde, toen plotseling vader Sarnoff hun somberste voorge- cheerd, ving hij op een avond seinen op van een schip, dat een ernstige zie ke aan boord bleek te hebben. Sarnoff bedacht zich geen ogen blik, stelde zich telefonisch met verbinding iclcns kwam loochenen. Door de de voorschriften van de dok- -stand was hij zienlijk vertraagd. Alle onge rustheid was gauw vergeten. De daaropvolgende opluchting niet, want nóg zegt David Sarnoff. dat dit een van dc gelukkigste dagen van zijn leven was. De verkeerde deur Maar al was het gezin nu her enigd. gewerkt moest er wor den. Ook David moest een baan tje zoeken. Hij kreeg er ver- schillende en langzamerhand renhuis. Wanrvemaker, dat «n kwam het ideaal hem duidelij- radio zend- en ontvanginrichtig ker voor ogen te staan. Hij in het gebouw had geïnstalleerd moest en zou bij een krant, om kopers wegwijs te kunnen Daar begon je als krantenjon- maken. Voor Sarnoff gen, als bezorger of loopjongen; 4 1 1 jaag ter uitgebreid terug, vies, waaraan de patiënt zijp ge nezing te danken had. Het was voor de eerste maal. dat een doktersconsult per radio werd overgebracht: niet voor de laat ste maal overigens, want de ra dio-medische dienst is tegen woordig van alle kuststations ter wereld een even gewaar deerde als normale dienst. v#slaggeverij HHHH hoofdredacteurschap kon je di recteur. krantenmagnaat en dus miljonair worden. Voorwaar een simpele gedachtengang. maar in die dagen algemeen aanvaard. David ging dus solliciteren bij een krant. The New York Herald minder betaalde baan. maar hij benutte de gelegenheid om zich ook theoretisch verder in de elektro-techniek te bekwa- Tijdens de nachtdienst van de veertiende april 1912 ving hij als eerste ter wereld de noodseinen op van het toen grootste en mo dernste schip, de Titanic, dat op een ijsberg was gelopen en snel water maakte, hoewel het voor nagenoeg onverwoestbaar werd gehouden. Het gaf de we reld een schok. De president van de Verenigde Staten vaardig de zelfs een speciaal decreet uit, waarbij alle andere zendstati ons tijdelijk het zwijgen werd opgelegd om het verkeer niet het zinkende schip niet te sto ren. Niet minder dan twee en zeventig uur bleef Sarnoff op zijn post; hij ging slechts weg, nadat hij de schepen ln dc om geving naar de plaats van dc ramp had gedirigeerd en nadat hij de laatste van de namen der 706 overlevenden wereldkundig had gemaakt. Toen de verslag gevers bij hem aanklopten, von den zij hem in diepe slaap. Wereldberoemd De naam van David Sarnoff was met één dag wereldbe- zijn lieren wilden Laageinde flankeerd door een dochter en klein-dochter Jacob,Hendrika. Vlak vóór de jubilaris de vijfjari ge Jan Dirk, Harmens oogappel. (Van onze correspondent in Australië) Het kan zonder overdrijving worden gezegd, dat Australië een „arbeidsparadijs" is, zowel voor werkgever als werknemer. De invoering op 1 januari 1948 van de vijfdaagse werkweek van 40 uur heeft sindsdien meer ar beidsvreugde gebracht en gaf tevens de kans voor een ruimer genot van hetgeen klimaat en natuur van dit land hebben te bieden. Vrijwel onbezorgd geniet een ieder op eigen wijze van het tweedaagse weekeinde, waarbij economische problemen al thans tot nu toe uitbleven. Australië kent geen problemen der „vrijetijds-besteding". Die zijn door de natuur en het kli- gedaan en de gedachte aan de maat opgelost. Sportvelden, maandagmorgen bezorgt aller- stranden, bergen en bossen zor- minst koude rillingen in dit zon gen ervoor, dat de Australiër nige land nooit een ogenblik van verveling Sinds 1948, toen het gemiddel- behoeft te kennen, afgezien dan le inkomen £A 11 (plm het werk auto. De Australiër heeft even min „vakantiezorgen". Dat wil zeggen, hij behoeft niet aan het einde van zijn jaarlijkse vakan tie maatregelen te nemen, of te gaan denken aan zijn volgen de vakantie. De wekelijkse va kantiedagen schuiven dat alles opzij en wanneer het tegen de cember loopt, de tijd van de gro- vakanties, dan pas ontwerpt per weck bedroeg is dat bedrag verdubbeld. En rekening hou dend met inQationaire factoren, is de Australische werker toch beter af dan in 1948. Het meer luxueuze leven blijkt niet alleen uit het zich enorm uitbreidend autopark (1 auto op de 4 Australiërs) doch ook uit het bezoek aan de vakantieoor den. het buitenlandse enz. Het „ski-oord" op hij echt zijn vakantie, die ge- sneeuwvelden van Mount Kos- woonlijk ergens aan het strand wordt doorgebracht. En overi gens ligt er een kleine acht mil joen vierkante kilometer, een oppervlakte als van heel Euro pa voor hem. om dan nog bin nen de grenzen van eigen land zijn vakantie door te brengen. Australië heeft een werkweek van 5 dagen voor 40 uur en voor kantoorpersoneel van 37'A uur. - .„«ij.» iiduengK econ T... veroorzaakt v, Indien maakt, dan vallen deze tóch meestal op een enkele avond per lha'usKeu;JrKr week, zodat het vrijp tnans nier langetast blijft. iusko in de staat Nieuw Zuid Wales bijvoorbeeld, heeft nu per jeizocn 20.000 gasten; 10 maal zoveel als 10 jaar geleden. Meer dan 80 pet. der Australische wo ningen bezit elektrische koelkas ten en vele andere moderne huishoudelijke apparaten. De 40-urige werkweek heeft althans tot dusver allerminst nadelige economische gevolgen Australië. weekeinde Mogelijk vandaar ans hier* en daar begint te praten over een 35-urige werk- week, hoewel zich daartegen ve- Uiteraard zal de vraag opko- le stemmen verheffen. Maar zijn goed, mot die 5 dagen is voor- ieder dankbaar en te- of de Australiër 40 uur werken dit aantrekkeli, ke leven kan financieren. Deze vraag zou ik niet graag zonder meer bevestigend willen beant woorden. Wat het inkomen van een Australiër zonder o betreft, dat brengt hem gevcer op gelijk nive Nederlandse werker. H. verschil echter, dat laatstge- rende landen. Mede dank zij de noemde er 47 uur voor moet gestadige stroom van buiten werken. lands kapitaal, dat thans meer Werkt de Australiër eveneens 3an A 1.000 000.000 bedraagt en vreden. Australië, één werelds jongste naties, heeft on danks die 40-urige werkweek van 5 dagen, toch een hoge le vensstandaard. Gedurende de laatste 15 jaren - dan geeft hem dat betaling voor ruim 10 uur, wa door zijn inkomen dus met i £erde, In ®*n rapport zag Engeland leiden, worden vele nieuwe be drijven en dus nieuwe arbeids- - gesticht. Seizoen- ik onlangs, dat momenteel de werkloosheid of iets van dien ar Australische werknemer gemid- aard is hier onbekend. -'•2£ deIdt on£eveer 8 overuren per De bevolking is mede door week maakt terwijl het gemid- de immigranten gestegen tot delde inkomen van een Australi- bijna 11 miljoen bij een arbeids- 5che arbeider thans £A 22. dus leger van rond de 4 miljoen per bijna 200 per week bedraagt, sonen. Hiervan is ongeveer 30 Als geheel kent de Australi- pet. in de industrie werkzaam sche werknemer een grote ma- en 600.000 in landbouw en vee- te van arbeidsvreugde. Hij of teelt, hoewel deze toch het leeu zij beklaagt zich weinig of niet wenaandeel hebben in de ex- over het werk dat moet worden poncijfers. roemd geworden. Hij trad ln diens* van de Marconi Compa ny, die haar naam zou veran deren in Radio Corporation of America (R.C.A.). Sarnoff klom er snel omhoog en reeds in 1930, op 39-jarige leeftijd dus. werd hij tot directeur benoemd. Het zou voor iedereen de bekroning van een schitterende carrière geweest kunnen zijn, maar niet voor Sarnoff. Hij was het. die de stoot gaf tot de oprichting van de N.B.C., de National Broadcasting Company, Ameri- ka's eerste coast to coast net work. Weer was hij het. die als hartstochtelijk muziekliefhébber. in 1937 Arturo Toscanini enga geerde voor een reeks van tien concerten als leider van het ook door Sarnoffs toedoen gestichte N.B.C.-Symphony Orchestra, een daad, waarmee hij muziek liefhebbers in de gehele we reld aan zich verplichtte. Ook de Amerikaanse school radio, nu een bijna klassiek in stituut geworden, gaf Sarnoff reeds ver voor de oorlog de stoot. In de raad van bestuur van de Metropolitan Opera te New York komt men zijn naam tegen, evenals in de lijst van adviseurs voor de wereldtentoon stelling, die in 1939 te New York is gehouden. Nog veelzijdiger Hij is echter nog aanmerke lijk veelzijdiger, dan uit deze toch al respectabele opsomming zou blijken. Ook technisch geldt hij aLs een van Amerika's ra dio- en televisiecraclcs. Zijn be moeienis met televisie-experi menten noemden wij reeds; toen de televisie in de Verenig de Staten eenmaal goed n cheerde, maakte een groep genieurs onder zijn bezielende leiding naam met proefnemingen op het gebied van de kleurente levisie Hoewel een door Colum bia Broadcasting System ont wikkeld systeem, dat met draaiende schijven in de toestel len werkte, korte tijd in de V S in overweging is geweest, heeft men uiteindelijk voor het ge heel-elektronische systeem van de „groep-Sarnoff" gekozen. In Amerika werken, zoals men weet. reeds een aantal in kleu- ons u,tzendende televisies tati- De profetieën van een man als Sarnoff die verschillende ervan bij zijn leven werkelijk heid heeft zien worden wor den dan ook in de wereld met minder dan het gebruikelijke wantrouwen bejegend. Toekomst Die profetieën zijn. om er en kele te noemen, elektronisch licht zonder lampen, licht, dat de sterkte en het karakter van daglicht heeft; een licht verster ker, die televisiebeelden op iede re gewenste grootte en sterkte en met een veel betere scherp te dan tot nu toe zal kunnen projecteren; „koude elektronen", d.w.z. elektronen-bewegingen ln koude, vaste stoffen, waardoor aanmerkelijke energiebesparin gen mogelijk zijn (Een deel hiervan is reeds door de ont wikkeling der transistors wer kelijkheid geworden); een der- tigurige werkweek in het naaste verschiet; een geregeld post- rakettenverkeer omstreeks 1980 cn in diezelfde tijd een exploi tatie door de mens van tot nu toe niet. of niet efficient ge bruikte energiebronnen, zoals de wind, de zon, eb en vloed, waar door o.m. woestijnen in cultuur gebracht zullen kunnen worden. Of Sarnoff dat zal beleven? Misschien wèl. want hij meent ook, dat binnen twintig jaar dc gemiddelde leeftijd van de mens met tien tot vijftien jaar zal zijn toegenomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15