Officier neemt het op voor student die (in paniek) medeminnaar dood stak Verpleegster met benzine overgoten: eis 4 jaar Actie Toltèii wordt nog voortgezet op scholen Echt vrolijk Stekende agent heeft zich nooit gemeld Gondola - nationale haarmode 1961 K.R.O. zeer fel tegen nota reclame-T.V. De Zon gaat op 7 VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 De officier van justitie bij de recht bank te Groningen heeft gistermid dag ontslag van rechtsvervolging ge- eist tegen de 26-jarige Groningse student J. M. D. uit Eygelshoven (L.), die terechtstond op beschuldiging van doodslag subsidiair mishande ling de dood ten gevolge hebbend. De officier achtte het subsidiair ten laste Schaak-vraag 61 De eindspelopgave van vandaag kan iedere schaker oplossen. Zij wordt u dan ook niet geboden vanwege de die- ipe gedachtengang, die achter de winst- I voering schuilgaat, maar omdat het (allemaal zo vanzelfsprekend en toch zo origineel is. De naam van de wit- speler verklaart alles: Capablanca, de virtuoos in het uitbuiten van kleine •voordelen. Yates is hier zijn slacht offer. gelegde bewezen, doch meende dat de verdachte niet strafbaar is. De student was betrokken in een dra ma, dat zlah in de nacht van 1 op 2 juli van het vorige jaar in de Kruitlaan te Groningen heeft afgespeeld. Hij had omgang met de 28-jarige vrouw Z. B.. van wie verdachte niet wist dat het een prostituée was. Toen hij haar in de bewuste nacht, na met haar uit geweest te zijn, thuis bracht, werd hij opgewacht door de gewezen echtgenoot van vrouw, de 29-jarige schilder G. H. diens vriend, de 30-jarige chauffeur J. D. De student wisselde enkele woorden met de chauffeur, die daarop een mes tevoorschijn haalde. Ook verdachte greep mes, waarmee hij in het wilde weg zich heen stak. Hierbij werd de schilder in de buik getroffen en overleed kort nadat hij in het Academisch Zieken, huis was opgenomen. Ter rechtszitting heeft de chauffeur als getuige toegegeven, dat hij met de schilder had afgesproken, dat ze deze „studentenpooier" te pakken zouden ne men. Op de avond van het gebeurde dronken ze enkele biertjes en gingen naar Wit: Kb2, Tdl, Pa4 en Pc4, pi b3. f2, g3 en h4. Zwart: Kg7, Tb5, Ld7, Fd5, pi a5 e6. Ig6 en h7. De opgave luidt: wit speelt en heeft na vier zetten een gewonnen eindspel bereikt. Het restant mag namelijk niet anders zijn dan een kwestie van tech niek en die beheerste Capablanca volkomen! i-vraag Dam-vraag 63 De stand in onze laatste dam- Zwart: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 21, 36. Wit: 22, 23, 27, 28, 32, 33, 43, 46 48. De oplossing is deze: 4641, 36x47: 3329, 47x20 (de beste voortzetting. Wat er gebeurt als zwart 47 x 24 speelt volgt hieronder); 23—18, 12x23; 28X 10, 17X37; 48—42, 37x39; 10—4, 21X j 32; 4X3. En nu na zwarts zet 47x24. Er volgt dan: 23—18, 12x23; 28x8, 17 X37; 83, 21x32; 3X26! met de drei ging 43—38. Bridge VB Q V B 3 O A V 8 H 10 9 7 2 I 10 A H 6 9 H 10 8 5 4 O B 9 6 4 2 KLM introduceert nieuw instrument voor landingen In Londen heeft de KLM gisteren be kend gemaakt, dat zij de eerste lucht vaartmaatschappij ter wereld is. die een nieuw en revolutionair Brits lan dingsinstrument zal gaan gebruflken. Het Is de para-visuele Indicator van Smiths Aviation Duvtlsion, die volgende maand in de cockpit van een der KLM-DC-8 madiines zal worden geïnstalleerd. Voor lopig zal er alleen bij oefenvluchten ge bruik van worden gemaakt Het instrument bestaat uit drie glazen staven, deels in metalen hulzen gevat die in duplo in het gezichtsveld van de beide piloten worden aangebracht: een horizontaal boven het lnstnmientenbord. de beide andere ter linker- en rechter zijde van de piloten. De 6taven verto nen een grote gelijkenis met de be roemde blikvangers aan de gevel van kapperszaken, waarin men een gekleurde spiraal omhoog ziet draaien. Staan nu de spiralen in deze drie buizen stil. dan weet de piloot dat hij de landings baan precies goed nadert Beweegt de spiraal in de horizontale buis zich rechts, dan houdt dat in, dat hij te naar links is uitgeweken en hu iets naar rechts moet stüren Lopen de spi ralen der zijsaven naar achteren, dan betekent dit dat hetvliegtuig iets laag zit en dan moet de piloot zijn i.™ chine dus wat optrekken. Lopen de spi ralen der zijstaven naar achteren, dan en moet een neerwaartse correctie den uitgevoerd. De KLM besc een eerste stap mat!senipg van landingen. Jongens aangehouden. De politie In Roosendaal heeft twee jongens gearres teerd van 15 en 16 jaar, die ontvlucht waren uit huize Beukenrode te Doorn. Uit een geparkeerde auto hadden zij 2Ö00 gestolen. De jongens hadden in een schuur geslapen vlak bij Roosendaal, waar een van hen vandaan kwam. Een patrouille trof hen aan en ondervroeg hen, waarna arrestatie volgde. de woning van Z. B., bijgenaamd Zwaan- H| Toen bleek dat de vrouw nog niet klom de 6ohildcr door het binnen, terwijl de chauffeur thuis bulten bleef wachten. Eindelijk bracht verdachte de thuis en bij het openen van de deur hoorden re gestommel op dc trap, waar op de student onmiddellijk zich zijn benarde positie realiseerde en met zijn mes begon te zwaaien met het boven genoemde droevige gevolg. De raadsman, mr. R. A. Vo6, was van oordeel dat zijn cliënt in paniek was geraakt. Nederland krijgt deel van vondsten Minister Cals, die juist teruggekeerd is uit Egypte, heeft gezegd zeer onder de indruk te zijn gekomen van de weten schappelijke arbeid die in Egypte wordt verricht. Hij heeft in Egypte o.m. de tempels van Philea bezocht, aan het be houd waarvan Nederland een belangrijke bijdrage levert. De minister wees op de grote wetenschappelijke en culturele waarde van de internationale arbeid in Egypte en de Soedan. Dit werk kan ook bijdragen tot verbetering van de verhou dingen tussen het westen en de betrok ken landen. In Egypte heeft de minister zich uit sluitend bepaald tot onderwerpen van wetenschappelijke en culturele aard, me de op grond van het culturele akkoord, waardoor het mogelijk wordt vondsten van Nederlandse archeologen, wier door Egypte wordt gefinancierd, vo helft naar Nederlandse musea te brengen Voorts is er over een uitwisseling studenten gespreken- 16.000 GEVALLEN VAN GEELZUCHT IN 1960 De directeur-generaal van de volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, heeft gisteren op Schiphol iets verteld over de vergadering van de Wereldgezondheids organisatie. die in New Delhi is ge- houden. Zelf had hij gewezen op de toeneming van besmettelijke geelzucht, die zich i Nederland manifesteert. „Er is heel weinig over dc oorzaak bekend en bestrijding staat dan ook nog in kinderschoenen," zei hij. Ook de Poolse afgevaardigde maakte melding van neming van geelzucht in zijn land. In I Nederland werden in 1960 niet minder dan 16.000 gevallen van geelzucht gerap- porteerd. Verdachte ontkent wraakoefening TEGEN de 49-jarige Amsterdamse gedronken. Daarna kocht hij meubelmaker G. v. d, V., die m augustus van het vorige jaar in een wijkgebouw van het Oranje-Groene Kruis te Amsterdam, een blik ben zine over een verpleegster leeggoot en daarna de vrouw in brand zou hebben willen steken is een gevan genisstraf van vier jaar met aftrek geëist en terbeschikkingstelling van de regering. De officier van justitie, mr. H. E. Bouma. achtte zware mis handeling bewezen. Ter zitting bleef de verdachte hardnek kig ontkennen, dat het zijn bedoeling was geweest de vrouw uit wraak te doden. De officier daarentegen, meende dat de vrouw het aan haar snel optreden had te danken dat de meubelmaker geen lucl- '-•.r meer naar haar heeft kunnen werpen. De verpleegster, mej. W. Westerhuis. heeft verdachte, die weduwnaar is. een tijdlang verpleegd wegens astma. Toen de patiënt avances beton te tonen heeft een andere zuster haar taak overgenomen, waarna Van der V. op wraak z.inde. Op de bewuste dag had hij bijzonder veel liter benzine en een hakmes. Met deze attri buten ging hij naar het wijkgebouw. waar hij de vrouw een briefje overhan digde en vervolgens overgoot met ben zine. Toen de vrouw hevig geschrokken de kamer uitrende, wist verdachte te ontsnappen. In zijn verweer beriep Van der V. zich er op dat hij in dronkenschap heeft ge handeld. Hij ontkende dat de ln het wachtlokaal gevonden lucifers van hem zouden zijn, hoewel een speurhond hem tot vijf keer toe aanwees. Volgens de officier heeft verdachte, die in rapporten als achterdochtig wordt beschreven, zijn daad stelselmatig voor bereid, welke mening de raadsman be streed; hij hield het op een toestand van bewustzijnverenging. Creation de la coiffure Neerlandaise TN OVERLEG met de NTS en de het nieuwe Toltèn geheel van de be- VPRO heeft de Stichting Nederl. nodigde woningen te voorzien, zou trn- Onderwijsfilm het initiatief geno- anderhalf miljoen gulden he men. de actie-Toltcn, die inmiddels **1lid3aar moeten zlJn- ruim een miljoen gulden heeft op geleverd, nog voort te zetten op de COITllllOnt&flP scholen. Alle Nederlandse scholen kunnen aanvragen indienen om de door de VPRO gemaakte film over Toltèn in de klasse te vertonen. De vertoningen kunnen geschieden tusson 1 maart on 15 juli as. EBte rfiool kan de tilm voor drie dajen '"«ren trrl tehl vrolyk, de V route, krijgen, en daarvoor wordt tenminste van Windsor in het blijspel van 10 gevraagd. Men hoopt echter, dat Shakespeare, dat we gisteravond het er scholen zullen zijn die meer geven KRO-televisieprogram-- JJ- (vrijwillig), want de baten van de scho- len actie komen alsnog ten goede het project: de opbouw van het nieuwe kustdorp Toltèn. Voor deze sohoolvertamLmgen is de film bekort tot 15 minuten en geschikt gemaakt voor het draaden op een nor male filmprojector. Op deze wijze hopen de intiatiefne- Y r' men» van de actie nog meer geld voor oeaurfde huizenbouw bijeen te krijgen, want men veronderstelt dat de scholen na het vertonen van de film wel extraatjes zullen inzamelen. Geld is er nog altijd nodig, want om tierden de S[ Omgeschoolde leerde brandkast kraken De gemeentepolitie van Sneek heeft in samenwerking met de rijksrecherche de 24-jarige A. T. B. uit Sneek gearres teerd. B. heeft bekend in 1 jaar tijds ongeveer 25 inbraken te hebben ge pleegd. In totaal zou B. een bedrag van ruim 40.000 gulden hebben buitgemaakt. B. begon zijn „praktijk" in december 1959 met een aantal inbraken in woonplaats. De grootste inbraak pleegde hij in de nacht van 2 op 3 december 1960, toen hij.de gezamenlijke omzet enige dagen van 25.000 gulden van twee warenhujzen te Sneek uit de brandkast van een der warenhuizen ontvreemdde. B., die vroeger koopman was, heeft een omscholingscursus tot bankwerker ge volgd. Hier moet hij de nodige kennis van lopers en sloten opgedaan hebben. Hij toonde zich later een meester in het openboren van brandkasten. Zuid speelt een contract van 5 har- len. (11 slagen). West komt uit met ruiten 7, in Noord wordt de 8 gelegd, Oost neemt met ruitenheer. Oost speelt ruiten na, wel ke slag met ruitenvrouw wordt geno men. Hoe kan Zuid hierna het spel maken, ondanks de beste verdediging? JACK DIAMOND. Hekwerk-puzzel t 2 r~ 4 5 5 7 1 Horizontaal: 4. persoon uit een on beschaafd milieu; 5. vertegenwoordig ster; 6. halsriem voor paarden; 7. dorp in Gelderland onder Lienden. Verticaal: 1. overzicht, lijst wat bij een feest zal plaatshebben; 2. openbare wandelplaats; 3. liniëren. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hoh: 1. blaar, 4. Aller, 7. moede, 9. weinige, 11. Iser, 13. eend, 15. sté, 16. koe. 17. ark, 18. bar. 20. keg, 22. aren, 24. lila, 25. Lienden, 28. eigen, 29. toets. 30. Malta. Vert: 1. basis, 2. Amer, 3. roi, 4. adi, 5. lege. 6. roede, 8. engerling, 9. wee, 10. eek, 12. staar, 14. nobel, 18. baret, 19. rel. 20. kin, 21. gamma, 23. niet, 24. Lena, 26. eis, 27. dem. Sabelhouw in Jan de Baenstraat (Van onze parlementsredactie) /"AVER DE CHARGE, die de Haagse politie in de Oudejaarsnacht in de Jan de Baenstraat heeft uitgevoerd en waarbij de heer C. J. van Ee ernstig werd gewond, blijft een sluier van onzekerheid hangen. Minister Toxopeus heeft op schriftelijke vragen van het communistische Tweede- Kamerlid, de heer M. Bakker, geantwoord, dat noch uit verklaringen van omstanders, noch uit die van het betrokken politiepersoneel, dat omstreeks die tijd bezig is geweest, in diverse straten de orde te handhaven, een dui delijk beeld kon worden verkregen van wat zich heeft afgespeeld. 55 Federatie van kappers lanceert: Ter verklaring van het feit, dat de Haagse politie pas op 19 januari tot dc conclusie kwam. dat z(j op 31 de. cembcr iemand ernstig had gewond, merkt de minister op. dat nooit bekend is geworden, welke politieman de ver wonding heeft toegebracht. De betrok ken agent heeft geen melding van hei gebeurde gemaakt. Wellicht heeft hij zelf niet gemerkt, dat hjj een verwon ding heeft toegebracht, schrijft de mi nister. Jnist omdat geen melding is ge daan. kon het tijdrovende en moeilijke onderzoek, dat In samenwerking met de rijksrecherche Is gevoerd, pas laat vangen. De minister gelooft niet, dat door de trage gang van zaken zowel op het slachtoffer als op de omstanders een ïverdiende blaam is geworpen. De heer Toxopeus komt ten slotte tot de conclusie, dat de Haagse politie tij dens de Oudejaarsavondvlering een moeilijke en verantwoordelijke taak ter' voorkoming van ergelijke tonelen in LOODGIETER BEKENDE AANRANDINGEN De 20-jarige loodgieter J. D. uit Am sterdam, die op 7 februari jl. op de stille Passeerdersgracht in de hoofdstad door een jonge vrouw tot twee maal toe ln de borst werd gestoken, nadat hij haar had lastig gevallen, heeft gisteren tegenover de zedenpolitie bekend, dat hij inderdaad het plan had deze vrouw te randen. Bovendien is gebleken dat hij een half uur voor hij de vrouw op de Passeerdersgracht aanviel in de zelfde buurt gepoogd heeft een andere jonge vrouw aan te randen Rechercheur ontdekte verdachte in bus Dank zij de oplettendheid van een rechercheur der Veenendaalse politie ls verdachte, wiens opsporing was ver zocht, thans gearresteerd. De rechercheur zag de verdachte, Van der H. uit Utrecht, zitten in een passerende bus. Hij hield auto aan en volgde daarin de bus Toen deze bij een halte stopte kon de rechercheur zijn man arresteren. De ver dachte, aan wie talrijke diefstallen ten laste zullen worden gelegd, is overge geven aan de politie in Maarssen. algemeen goed heeft volbracht. Dat zich hierbij na de tijdige en duidelijke waar schuwing van de burgemeester een be treurenswaardig incident heeft voorge daan, doet aan dit oordeel geen afbreuk. (Van een onzer redacteuren) OP initiatief van de Christelij Kapperspatroonsbond en de On afhankelijke Bond van Kappers en Schoonheidspecialisten is een fede ratie van kappers opgericht onder de naam „Création de la Coiffure Néér landaisc". Deze organisatie, bestaande uit eer kern van de beste Nederlandse da meskappers, mode-ontwerpers, en meer dan 1000 aangesloten leden, presenteren de nieuwe Nederlandse haarlijn 1961 onder de naam „Gon dola". De lentelijn, 1961 „Gonidola" is geïnspi reerd op de ranke sierlijkheid van de Venetiaanse gondel. De klank van deze naam is synoniem met de vloeiende, vrouwelijke lijnen deze creatie. De actuele eisen var moderne vrouw ten aanzien van I kapsel zijn: natuurlijkheid, charme en 3n gemakkelijk zelf te coifferen kapsel. De tendenzen van de nieuwe lijn zijn voorts afgestemd op de huddage boeden- De haren blijven kort; het volume ver plaatst zich meer naar de voorparty, waardoor het individuele gelaatstype be ter tot uitdrukking komt. Enkele lokjes omiysten het voorhoofd, dc zypartyen mogen glad-aansluitend, dan wel afstaand gekapt worden, door deze lUn voor Iedere vrouw draag baar is. AAN dc reeds lauge tijd bestaande be- hoe ft e, zowel hij de Nederlandse kap pers, als van de zijdie van het publiek, hiermede tegemoet gekomen. De nieuwe haarlijn is ontworpen door vooraanstaande Nederlandse haarkunste- naans en afgestemd op de smaak, de ei sen en het silhouet van de Nederlandse Het aanilal aangesloten leden van de „Création de la Coiffure Néerlandaise" bedraagt thans bij de aanvang reeds meer dan 1000 en de organisatoren hopen deze federatie te zien uitgroeien tot een na tionaal modecentrum, dat evenals Parijs, Wenen en Italië elk modeseizoen zijn eigen modelijn ontwerpt. Als een nouveauté introduceren Nederlandse meesters een geheel r we kniptechniefc, waardoor de kapsels een veel langere houdbaarheid verkrij gen cn door klimatologische omstan digheden minder gauw hun vormvast heid verliezen. Dc kleuren zullen <ht seizoen zijn: edel- kastange, rozerrhout en blond-rosé. (In Den Haag is deze week een speciale „Haagse" haarmode gelanceerd: „la Ru che"). VPRO acht voorstel t.v.-nota moeilijk hanteerbaar De VPRO is altijd voorstander van reclametclevisie geweest en heeft in 1959 een systeem aanbevolen, dat nauw aan sloot bij dat van de Bayerische Rund funk, zo deelt de persdienst mee. De VPRO koos toen voor deze vorm, omdat z.i. daarmede het bedrijfsleven voldoende ruimte en vrijheid verkreeg, terwijl tege- lyk toereikende waarborgen werden verkregen tegen de eventuele kwaiyke repercussies ener afzonderlijke reclame televisie op het geheel der televisie in Nederland. Nog zeer kort geleden heeft hij tevens verklaard open te blijven voor iedere ontwikkeling, hetgeen betekent dat hij de ingediende nota met grote belangstelling zal bestuderen. een eerste overzien komt het de leiding van de VPRO voor, dat het voor gestelde systeem een bijzonder ingewik kelde organisatie veronderstelt, die uiterst moeilijk hanteerbaar lijkt, vooral betreft een doeltreffende verwezen lijking der garanties tegen de gevolgen schadelijke concurrentie. De VPRO blijft bereid mede te werken aan iedere i van constructieve oplossing der problemen, die door de nota worden op geroepen cn stelt zich voor binnen af zienbare tijd daartoe een eigen bijdrage te leveren. TN de juist uitgekomen KRO-gids wordt op zeer felle wijze stelling genomen tegen de Nota inzake Re- clametelevisie. In deze nota, aldus de KRO-gids, bevestigen de staats secretarissen van o., k. en w. en van economische zaken de bcxze vermoe dens, die zij reeds in een eerder sta dium gewekt hadden, namelijk dat het in de bedoeling ligt om een tweede televisieprogramma toe te vertrouwen aan commerciële exploi tanten. Vele deskundigen zijn bezorgd voor de geestelijke "gezondheid van ons volk. dat zou worden blootgesteld aan de verlei ding van massale consumptie, terwijl de programma's noodzakelijkerwijs beheerst worden door commerciële overwegingen Bovendien vreest men een nadelige ontwikkeling van het midden- en klein- bedrijf, dat nu door het grootbedrijf in een ongunstige positie dreigt te worden gebracht Voorts ziet men ln de toelating sen commerciële exploitant een ge- voor het huidige omroepbestel, dat de beste waarborgen biedt voor vrije meningsuiting. Men ia van mening, dat de argumen tatie van de regering niet van lichtvaar digheid en zelfs van tegenstrijdigheid vrij te pleiten is Zo ls de behandeling van de economische aspecten van de in voering van televisiereclame verstoken gebleven van pogingen om de gevolgen aan de hand van buitenlandse ervaringen kwantitatief te benaderen. De inpassing van de geestelij"ke houding in het wel- vaartsstreven krijgt nagenoeg geen aan dacht en dat terwijl in het boek Wel vaart. WelzUn en Geluk, waaraan staats secretaris Veldkamp medewerkte, de zin snede voorkomt dat „vanuit christelijke inspiratie bezitsvorming thans veel eer der het temmen van een ongebreidelde materiële consumptie (betekent)" Men vraagt zich verbaast af. waarom dit „temmen" nu geen enkele aandacht krijgt De voorkeur voor een commerciële monopolistische exploitatie U gebaseerd op de nauweiyks nader gemotiveerde overweging, dat het bU een andere opzet zo moeiiyk zou zRn om tot een faire con- currentie-positle te komen met d overige reclame-media, aldus de gids. neelgroep Ensemble t gen opvoeren. Trouwens, onder zeer zorgvuldigs en knappe regie van Peter Scharoff werd het nn een eventjes moeizaam begin een plonzende, levendige voorstellinp, kluchtig, maar toch nergens te serr gechargeerd. Wel kregen we Shakespeare's dikwijle nversneden taal te horen, deze is onverbrekelijk verbonden in zijn 17e eeuwse kunst: Engels met •rse invloeden. Het verhaal werd talentvol gespeeld charmante regievondsten uaties bij fraaie costume ring, maar tussen uiterst sobere decors die zonder dat het stoorde bij open- doek werden verwisseld. Vooral Sigrid Koctse als mevrouw Page blonk uit in bekoorlijk spel en de ondeugende see nes die zij tezamen met het andere '..vrolijke vrouwtje". Shireev Strooker ten tonele voerde, behoorde tot de bes- te. van het stuk. Jan Retèl bracht een uitstekende Falstaff tot leven en Ton van Duinhoven gaf hem goed partij als de jaloerse echtgenoot. In de babbel achtige juffrouw Quickly vond Magdn Jansscns een rol die haar uitstekend lag en ook de overige rolbezetting vol deed aan de eisen van het speL Slechts de grote bosscene aan het einde liep i zowel regisseur Scharoff als de camera regisseur Ben Mettrop uit de hand. Het werd een rommelig en onduidelijk ge- .heel dat weinig indruk maakte op het scherm, maar dat namen we op de Eurovisieprijs voor t.v.-filin Ook dit Jaar zullen de Eurowisielan den kunnen deelnemen aan de wed strijd om de beste televisiefilm, uitge schreven door de Europese Radio Unie. De prijzen zullen worden toegekend tijdens het on mei as. te houden inter nationale filmfestival in Cannes. Hoog ste onderscheiding wordt de Grote Eurovisieprijs. De inzendingen, die vóór 1 april »x. moeten binnen zUn, mogen bestaan uit een speelfilm en een documentaire, mogen niet korter zijn dan een kwar tier en niet langer dan 54 minuten. Beide soorten films kunnen worden- bekroond. Een jury van 9 leden zal de Inzen dingen, die speciaal voor televisie ge maakt moeten zijn, beoordelen. felèbfè/'i. vanavond 25 Imber bleef in de hut. De lemmingen waren weliswaar niet gevaarlijk, maar zij leken te veel op ratten dan dat Imber zin zou hebben gehad er naar te gaan kijken. Het was zinloos ze dood te slaan; zij droegen de dood al met zich mee. Im ber wist niet waarom de lemmingen uit de bergen kwamen. Thuis, in haar dorp, had zij wel eens iets gehoord over het trekken van de lemmingen. De natuur geeft deze arme dieren de dood in het bloed; het is geen trek-drift zoals bij de rendieren, maar een vreemde ziekte, welke de dieren blindelings in het verderf stort. Geen enkel dier van de stoet kwam terug; als de gezonde dieren niet waren achtergebleven en niet verder hadden geleefd, alsof er niets gebeurd was, zou den de bergen noodt meer een spoor van een lem ming hebben gezien. Erland hield op met slaan. De stroom werd smaller en het duurde niet lang. of er holde nog slechts een enkeling voorbij. Ook de hond had genoeg gehad. Hij braakte lemmingen uit, tot zijn ingewanden hem pijn deden. De man draaide een van de dode dieren om. Hij had er ongeveer vijftig doodgeslagen en hij zou ze graag gestroopt hebben om het vel als hermelijn te verkopen. Hij vond het bonte vel van de lemmingen mooi, maar hij had nog nooit gehoord, dat het ergens voor gebruikt werd. In elk geval waren lemminghuidjes geen gangbare koopwaar. Hij liep naar het meer. noodzaakte onderweg de laatste lemmingen nog een kleine omweg te maken en zag toen, hoe de stroom lem mingen als een brede band op het water lag. De lemmingen zwommen even hartstochtelijk als zij eerst over land gedraafd hebben. Enkele verdronken, maar de grote massa kroop er aan de andere oever uit. Hier stootten zij op nieuwe, grote gevaren. Twee vossen wierpen zich onmid dellijk op hen. zij vraten zich vol en ziek. We zels en hermelijntjes kwamen haastig dichterbij om hun de hals door te bijten en het bloed op te dringen. Aan alle kanten lagen op buit beluste wezens op de loer in de lucht, op de grond, in het water. En toch vervolgden de lemmingen onversaagd hun weg. Geen van hen scheen te merken, dat de schare steeds kleiner werd. Mis schien zouden de laatste na vele dagen de zee in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH Een week na de lemming-trek ontdekte. Er- land, dat er vlak in de buurt rendieren waren. Hij ging naar de Lappen, maar hij werd er niet vriendelijk ontvangen. De zoons van Nicke praat ten weliswaar met hem, maar niemand nodigde hem uit in een van de tenten te komen. De oud ste van de nederzetting achtte hem zelf geen woord waardig; hij staarde hem alleen somber aan en mompelde iets, wat Erland niet verstond. Imber en Erland hadden nog een beetje geld over van hun tocht naar Noorwegen, maar Erland dacht er niet over de Lappen te vragen, of zij bereid waren hem wat vlees te verkopen, als zij in de herfst zouden slachten. Een echte jaget koopt toch zeker geen vlees! Op het ogenblik be stond er op Berkendal ook nog geen behoefte aan dit artikel cn er zou nog minder behoefte aan zijn, als hij eens goed op sneeuwhoenders ging jagen. Erland verliet het Lappenkamp. De kudde ren dieren weidde op de helling, maar van een zon dagse stilte was niets te merken. De stieren brul den dreigend, zij stampten het mos en korstmos uit de grond en bogen de nek om met de lange takken van hun gewei woeste gevechten te leve ren. Aan de buitenzijde van de kudde hadden de honden de grootste moeite te voorkomen, dat dieren alleen op avontuur uitgingen. In deze tijd van het jaar was het niet gemakkelijk met de stieren om te gaan. Bij de bovenste grens van het bos stiet Erland op een solitair. Dc aanval kwam zo onverwacht en hevig, dat het weinig had gescheeld of de ko lonist was doorspiest. De hond wierp zich op het woedende dier en blafte als een dolle. Het vol gende ogenblik vloog hij de lucht in, viel neer op de grond en was enkele seconden later niet meer dan een bloedige brij. De hond had hem ditmaal het leven gered. Er land klauterde overhaast op een hoge rots, voor dat de woedende stier zich tegen hem keerde. De damp steeg als een rookkolom op uit de wjjd-ga- pende neusgaten van het woedende dier. de ogen waren met bloed doorlopen, grote vlokken schuim vlogen in het rond, toen hij brullend overging tot de aanval. Hij sloeg met zijn hoeven tegen de rots, even leek het, alsof dit losgebroken natuur geweld de man met één veeg had kunnen uit vlakken. De rots was slechts een halve meter te hoog. De stier reet met zijn klauwen hele strepen in het mos op de steen, hij gleed terug en viel op zijn beide voorpoten. Maar hij gaf zijn pogingen nog niet op, rende om de rots heen, alsof hij het beste punt voor de aanval wil de vinden, woelde de grond om en deed nieuwe pogingen zijn vijand te bereiken. Erland had zijn geweer met schroot geladen Alles bruiste in hem, maar hij bood weerstand aan de verleiding het beest hagel in de ogen te schieten. Er waren andere middelen. Telkens als de stier met zijn klauwen de steen naderde, gaf de man hem met de geweerkolf een slag op de muil. Deze behandeling was geenszins geschikt om het geprikkelde dier tot bedaren te brengen Met bebloede kaken brulde de stier nog woester, zo nu en dan ging hij wankelend een paar meter achteruit, maar hij was niet van plan de strijd te staken. Erland begon nu ook te brullen. Hij zou dit stuk duivelsvee neerschieten, als het niet on middellijk verdween. Plotseling hoorde hij vlak bij de roep van een Lap en een minuut later kwa men er twee woest-blaffende wolfshonden te voorschijn. Ook zij vielen de stier aan, maar an ders dan Erlands hond het gedaan had; zij hin gen als egels aan zijn achterpoten. Eindelijk scheen er iets van de rede terug te keren in zijn dolle, domme kop. Blazend en brullend trok het dier zich terug naar de bergwei, de honden gin gen hem achterna. Erland kwam omlaag van de rots, hij ging naar de Lap Thomas, die zwijgend naar de dode brij stond te kijken, welke zo kort geleden nog gesprankeld had van leven. (Wordt vervolgd) I Het televisieprogramma biedt om 8 uur het NTS-weekjournaaL Daarna komt de AVRO met het politieke overzicht door mr. G. B. J. Hilter- man, de maandkroniek Flits en de Perry Como-chow. 1 vanavond Het afwisselende programma .Pris ma" van de NCRV is tussen 8.15 en 9.30 uur in de ether. Het wordt ge volgd door samenzang van geestelij ke liederen onder leiding van Kees Decnik. Om 10.40 uur begint de ru briek „Wijd als de wereld", ditmaal met o.m. een bijdrage van ds. J. de Lange over zijn bezoek aan Ooet- Afrika. Om 11 uur een concert door het Radio Filharmonisch orkest, dat onder leiding van Tibor Paul werken van Richard Strauss speelt. Voor de VPRO spreekt om 8.05 uur ds. R. Hensen uit Groningen in de cyclus „Kernvragen van ons geloof over de dood". Om 8.35 uur een nieu we uitzending over het Protestantse kerklied. Over dezelfde zender presenteert de VARA om 9 uur de quiz „Je neemt re wat van mee", waarin weer een kans op de duizend gulden zit Om 9.45 uur begint het fclankbeeAd over dc Amsterdamse diamantindustrie. Programma voor morgen ZATERDAG ZS FEBRUARI IM1 Hilversum I, m m. 746 Ice/». VARA: r 00 Nws 7.10 Gym 7-23 Orson 8 00 Nw» Sa 18 Gram 8.40 Voor u en uw gezin, praat je 9.00 Gym v d vrouw 9lo Gram (9.34 Waterst VPRO: 10.00 Samen thull. le- '.OOs MorgemvUdlng VA<RA: 10.20 progr 12.00 Lichte mui 12J0 Laisd- nbouwtroedied 12-VI Hammondorgel- ftpel 13.00 Nws 13.15 VARA-Varta 13.30 Sportrvw* 13.46 Uehte mu* 14.05 V d Jeuga 14.40 Gram 15.50 Boetcbespr 18.10 Fanfaromuz 16.30 Fr lea Forum 17.00 Jaxx- uz 17.to Weetajoum 00 Km* en comm 18-20 Bedreigde Vunst, lering 18.35 Lichte mux 19-00 Ar- VPRO: 19.30 Paaee- BB JPI Leven en dood ln de btjbel. lering 19.36 Deae week. lering of dood?, hoorepel 32.30 Nw» 3.40 Licht progr 33.10 Lichte mux 23.55— WOO Nws. •versum II, Z9» m. I#07 kc/s. KRO: 7.00 Nws 7.15 Gewijde mux 730 V d Jeugd i 11 46 Gram 12.00 Mlddagklok-nood- 4 Promenade ork (om 12.30—12 31 i tulnbouwmetfed) 12-50 Act jS.OO Lend- Nws 13.15 ZorHH 13.5p V d Jeugd 14.00 Vrouwenkoor 14.25 1-1.46 Janzmuz 15.10 Franse lewtjxer 13.20 Lichte i Lichte ilea 13.30 Planor-pcl 13.50 Gram 16.00 Gre- ;gorlaanne lang 16.30 Gevar mux 16 50 Sportuitx 17.00 V d Jeugd 18 43 18 00 KunrtOcron 18.30 Lichte 1 ■ka ligMaMHÉweM beantw Van klanten 19 00 Nw» 19.10 Act 19.23 Memo- m 19J0 Lichte mux 19.30 Llchtba- lering 20.00 Brabant» ork en viool 2100 U bent toch oofc van de Partij?. progr 32.30 Nw» 33 4' lering 21 10 Gev Wij luiden «ie nondag van de religleuxe mux 33-5634 00 Televitleprogr. NCRV: 17.00—17J0 V d kind NTS. 20 00 Joum en weeroverx. 'NCRV 20.20 Memo 20 36 Licht progr 31.00 Film 31.25 Gevar progr 3^10 Dagsluiting

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7