Binding tussen partij, fractie en ministers Meerderheid van Kamer heeft lof voor mr. Luns Luns blij met Kennedy's voortvarende aanpak Prof. Zijlstra op A R. toogdag: Kabinet kon niet anders dan het heeft gedaan Zo'n heerlijke reep cadeau President Tsjombe sluit akkoord met Ver. Naties TIJDELIJK: BIJ 4 STUKKEN PALMOLIVE ÉÉN r STUK K GRATIS nieuwe leidsche courant 13 donderdag 23 februari 1961 Alleen socialisten gereserveerd E' N.A.V.O. dat ons land met zijn bezwaren niet al leen stond. Evenzeer had het de bewinds man verbaasd, dat er op de conferentie besluiten moesten worden genomen, ter wijl ze geprojecteerd was als een gedach- lenwisseling. Voor alle duidelijkheid wees mr. Luns er nog op, dat Nederland na „Parijs" stel lig niet geïsoleerd is komen te staan. Wij treden immers nergens uit, maar blijven lid van de Europese gemeenschappen, de W.E.U.. de NAVO. De bewindsman ge loofde. dat de Nederlandse houding ter conferentie de ontplooiingsmogelijkheden van de Europese gemeenschappen bepaald heeft bevorderd Geen der partners heeft de suggestie gedaan om de nieuwe poli tieke organisatie zonder Nederland aan te vangen. Lof Voordat de minister zijn rede uitsprak (hij zou ze hedenmiddag voortzetten) hebben de heren Biesheuvel (a.r.). Blaisse (kath.v.). Korteweg (lib.) en Die penhorst (c.h.) hèm en minister-president De Quay lof toegezwaaid voor de vast houdendheid. waarmee zij te Pariis de Nederlandse inzichten hebben verdedigd. Al deze sprekers laakten de Frans-Duit se overheersing op de conferentie, al voegde mr. Biesheuvel daaraan toe. dat de grote eensgezindheid tussen Frankrijk en W. Duitsland ons na twee oorlogen toch ook weer tot dankbaarheid moet stemmen. Een genuanceerd beleid van Nederland in de naaste toekomst is daar- (Van onze parlementsredactic) |^EN GROTE MEERDERHEID in de Tweede Kamer heeft gisteren haar instemming betuigd met de houding van verzet, die de Nederlandse delegatie op de Parijse topconferentie van de „Zes" heeft aangenomen tegenover de plannen van De Gaulle en Adenauer voor een intergouver- nementale politieke samenwerking in Klein-Europa. Alleen de socialisten deden zeer gereserveerd, om niet te zeggen zuur. De woordvoerders van de rege ringsfracties verbonden aan hun waardering voor het Nederlandse standpunt te Parijs de wens, dat ons land nu spoedig met alternatieve voorstellen zal komen om uit de hui dige impasse te geraken. Minister Luns maakte het hen in dit opzicht niet moeilijk. Hij verzekerde de Ka mer, dat de regering „zich niet zal bepalen tot het afwijzen van naar haar mening niet-aanvaardbare structies". De bewindsman wilde echter nog niet zeggen welke con crete plannen hem nu voor ogen staan. Tot 19 mei (de datum van de volgende topconferentie) is nog alles mogelijk, gaf hij te kennen. Op 27 februari komen de ministers van buitenlandse zaken van de Westeuropese Unie bijeen. Bij die gelegenheid komt ook de Parijse proble matiek ter sprake en zal kunnen worden vastgesteld welke precies de houding van de andere landen is. De werkgroep, die de topbesprekingen van 19 me voorbereiden, zal spoedig met zijn zaamheden beginnen. Uitvoerig schetste minister Luns gis teravond in de Kamer de voorgeschie denis en het verloop van de Parijse be sprekingen. De indruk, dat Nederland zich op 10 februari zou hebben bepaald tot een politiek van neen-zeggen, noemde hij onjuist. Onze delegatie heeft nog eens alle mogelijkheden van politieke samenwerking opgesomd, die voor ons wél aanvaardbaar zijn. Die samenwer king dient naar Nederlandse inzichten zo te zijn, dat ze de nodige garanties biedt tegen ongewenste blokvorming in de NAVO en tegen het in verdrukking komen van de Nederlandse belangen Deze garanties bieden de verdragen van Rome en de Europese gemeenschappen wel, maar de plannen van De Gaulle- Adcnauer niet. De Nederlandse regering ziet in de Europese gemeenschappen het begin van een politieke eenwording in de richting van een Verenigd Europa op supra-nationale basis. Geen „Europa der Vaderlanden" dus in de stijl van De Gaulle. Op cle hoogte Elk van de vijf partnerlanden was vóór de aanvang van de Parijse conferentie op de hoogte van het Nederlandse stand punt. Dit gold zeker voor Frankrijk, want op 31 augustus jl. heeft president De Gaulle uit de mond van minister president De Quay en minister Luns kunnen vernemen welke grote reserves onze regering koestert ten opzichte van zijn conceptie voor politieke samenwer king tussen de Zes. De Gaulle's plannen zijn naar Neder lands inzicht principieel tegengesteld aan de integratie-gedachte. Ze maken de Europese organen ondergeschikt aan de door Frankrijk gewenste nieuwe inter gouvernementele instelling (geïnstitu tionaliseerd overleg tussen de zes rege ringen. politiek secretariaat), waardoor de zelfstandigheid dezer organen wordt aangetast Aan genoemde nieuwe instel ling bestaat geen behoefte, want het ge sprek tusen de zes regeringen kan en moet in de gemeenschapsorganen plaats vinden. Er zou voor een dergelijk insti tuut alleen plaats zijn, wanneer gesproken moet worden over problemen, die niet uitsluitend betrekking hebben op de Zes. Maar zó'n gesprek is niet-realistisch en zelfs bedenkelijk, wanneer Engeland er niet aan deelneemt. Het hoort dan ook typisch in de NAVO thuis. om noodzakelijk. Over de achtergronden van het gevoerde beleid had mr. Bies heuvel, ondanks zijn principiële instem ming met het standpunt van de Neder landse delegatie te Parijs, nog wel enkele vragen. Zo vroeg hij minister Luns de indruk weg te nemen, dat hij op de con ferentie is opgetreden als advocaat en procureur voor Angelsaksische aange legenheden. Vragen had ook de heer Blaisse (kath. v.). Hij was het eens met de Nederlandse kritiek op de Franse plannen (waarvan de oorspronkelijke versie voor nem, evenals voor andere sprekers, volstrekt onaanvaardbaar was), maar vond die kritiek toch een beetje te negatief. Had men geen positievere bijdrage mogen verwachten? De nieuwe Franse ideeën verdienen in ieder geval een grondige nadere bespreking Daarbij moet vooral de figuur van intergouvernementeel overleg lussen de Zes in samenhang met de Europese gemeenschappen aan de De heer Diepenhorst (c.h.) vond, dat Nederland niet alleen trots kan zijn op zijn wereldkampioen schaatsen V. d. Grift, maar ook op minister Luns, de ijveraar voor de Europese eenwording. De c.h afgevaardigde meende, dat on verzwakt moet worden vastgehouden aan de leuze „Europa, ons aller vaderland", boven de Gaullistische mythe van het „Europa der Vaderlanden". De Parijse conferentie achtte de heer Diepenhorst slecht voorbereid. Hij betreurde het. dat België cn Luxemburg ons in de steek hebben gelaten,' wat er op wijst, dat het met de Bcnelux-samenwerking nog niet zo best zit Zeer geprononceerd in zijn afwijzing van De Gaulle's Dlannen was de liberale prof. Korteweg. De achtergrond van die plannen is naar zijn mening het streven i de generaal naar de Franse hegemo- in Europa. Voor meegaandheid van e kant mag hier geen sprake zijn. Wij eten bereid zijn de Franse plannen odig af te wijzen. Anders kunnen wc t onze zelfstandige buitenlandse poli tiek wel naar huis gaan. woordvoerder van dc socialistische oppositie, jlir. Van der Goes van Nalcrs, liet een afwijkend geluid horen. Hij vond. dat Nederland zich in Parijs in een po sitie heeft laten manoeuvreren, waarin ze alleen nog maar protest-politiek kon voeren. Het gebrek aan verbeeldings kracht in het regeringsbeleid is daar' de oorzaak. Ook voor de P.v.d.A.-fractie waren de oorspronkelijke plannen var De Gaulle onaanvaardbaar. Ze zijn ech ter later, onder invloed van Adenauer bijgeschaafd en minister Luns had daar dankbaar voor moeten zijn. Onze te Parijs geformuleerde stellingen warer niet te verkopen. Aan het slot van zijn rede wond minis ter Luns zich op over bepaalde interrup- van socialistische Kamerleden. Hij concludeerde, daaruit niet ten onrechte, dat de P.v.d.A.-fractie twijfelt aan zijn Europese gezindheid. „Ik heb veel mee gemaakt jn de politiek, maar dit is nieuw mij", zo riep de anders zo filoso fische bewindsman boos uit. Vertrouwen in inzichten N.-Guinea (Van onze parlementsredactie) Minister Luns (buitenlandse zaken) heeft gisteren in de Tweede Kamer zijn grote waardering uitgesproken voor de voortvarende aanpak van het beleid der Verenigde Staten sedert de ambtsaanvaarding van president Kennedy en voor de „positieve gezindheid, die nu over de Atlantische Oceaan naar ons toewaait". De bewindsman verzekerde, dat het nodige zal worden gedaan om de specifiek Nederlandse belangen (o.m. de landings rechten van de K.L.M.) aan de nieuwe Amerikaanse regering voor te leg gen. Vertrouwen,had mr. Luns ook in de inzichten van de regenng-Ken- nedy omtrent de Nederlandse Nieuw-Guinea-politiek. Alles moet naar de mening van minis ter Luns worden voorkomen wat de kiem in zich draagt de samenwerking in de NAVO te verzwakken. Juist daarom voelt Nederland zo weinig voor het nieuw politieke orgaan van De Gaulle, omdat het blokvorming in de NAVO met zich brengt en daardoor een ontbindend element vormt voor het Atlantisch bond genootschap. In Europa brengt het boven dien naast de bestaande splitsing op eco nomisch gebied een splitsing op politiek terrein teweeg. De praktische bezwaren tegen een ge ïnstitutionaliseerd overleg over andere dan „Klein-Europese" vraagstukken zou den nog kunnen, worden opgeheven, wan- ïeer Engeland erbij zou kunnen worden ->et rokken. Dit land bleek tot een derge- •ike nauwere samenwerking bereid, maar }e Gaulle wilde er niet aan. Voor Neder- and was er echter geen aanleiding het Verenigd Koninkrijk buiten zo'n con ceptie te houden. Ons is er alles aan ge legen het evenwicht te bewaren en te vermijden, dat wij in het krachtveld van 'wee grote mogendheden komen, waar door onze vitale belangen zouden worden ïcschaad. Het verloop van de Parijse topconfe- entie heeft volgens de minister duide- ijk aangetoond, dat ons hoofdbezwaar ?gen het intergouvernementele overleg lleszins gegrond was. De grote landen (i.e. Frankrijk en W. Duitsland) komen /an tevoren tot overeenstemming en de cleinere mogendheden hebben dat maar e aanvaarden of laden anders het odium an ongemotiveerde weigering op zich. Iet standpunt, dat bondskanselier Aden- ucr aan het begin van de conferentie ileek te hebben ingenomen, had minister Uins zeer verbaasd. Uit een onderhoud -net minister von Brentano had hij im mers kort tevoren de indruk gekregen, De minister en zijn staatssecretaris, dr Van Houten, gaven gistermiddag ant woord op de vragen, die de Kamer dins dag had gesteld over de politieke situ atie in de wereld, de Atlantische sai werking, de hulp aan de minder-ontwik- kelde gebieden enz. Uit het betoog de bewindsman bleek, dat hij zich geen illusies maakt over een spoedige betering van de verhouding tussen Oost en West Scherp veroordeelde hij de ac tie van de Sovetunie tegen de secreta ris-generaal van de V.N. Dag Hammar- skjoeld in wie ons land volledig troüwen heeft Nederland zal alles ir werk stellen om deze Russische agitatie in al zijn voosheid aan de kaak te stel len. Het zou de minister overigens niet verbazen als de „Russische beer ook op deze kluif zijn tanden zal stukbijten" Voor Hammarskjoeld. de man met de onvoorstelbaar moeilijke positie, had hij de grootst mogelijke eerbied. De minister verzekerde dc communist De Groot, dat de regering de moord op Locmoemba en andere Kongolese politici met afschuw veroordeelt, evenals elke andere poli tieke moord. Over Kongo zei mr. Luns voorts nog, dat het uiterste zal moeten worden gedaan om te voorkomen, dat het Westen buiten de U.N.O. om in dit gebied zou moeten oDtreden. is AVO kracht zou hebben verloren, dat de bij dragen aan de gemeenschappelijke in spanning niet meer gerechtvaardigd zouden zijn. Een dergelijke opvatting leidt tot. defaitisme of tot nationale bi laterale inspanning. Aan de eenheid var het Westen doet zoiets afbreuk. De te kortkomingen van de NAVO. die stellig alle aandacht vragen, doen niets af aan de noodzaak van de Atlantische samen werking. De staatssecretaris kon niet zeggen, dat er een gunstige wijziging is geko men in de houding van Frankrijk ten opzichte van de NAVO. President De Gaulle heeft onlangs weliswaar hel grote belang van de NAVO voor de ver dediging van het vrije Westen erkend maar daaraan toegevoegd, dat Frankrijk van een verdere integratie van de At lantische strijdkrachten niet wil weten In antwoord op een vraag van de K V. P.-er Fens zei de staatssecretaris, dat de „schildstrijdkrachten" van de NAVO de afgelopen twee jaar zijn versterkt Hulp Hoewel dc minister niet ontkende, dat moeilijkheden zijn in de NAVO, leek het hem toch overdreven om te spreken het Atlantisch bond genootschap. En staatssecretaris Van _J Houten waarschuwde met klem tegen de International Development Association. Minister Luns deed geen concrete toe zeggingen over een vergroting van de hulpverlening aan minder-ontwikkelde gebieden. Zijn reactie op de verschil lende wensen, die de Kamer te dezen naar voren had gebracht, was echter be paald niet negatief. De bewindsman kon b.v. meedelen, dat de regering thans de mogelijkheid bestudeert om toe te tre den tot het consortium, dat India bij staat bij de financiering van het derde vijfjarenplan. De kwestie van de om vang van dc hulpverlening komt straks de orde bij onze toetreding tot de opvatting, dat de NAVO zoveel van zijn I Op hot ogenblik i Bouwactiviteit 5 pet. gestegen Het ministerie van economische za ken deelt mede, dat uit gegevens van het Centraal Bureau voor dc Statistiek blijkt, dat in het jaar i960 aan woningen en andere gebouwen (zonder normaal onderhoud en werken van minder dan f 2.000) voor een bedrag van f 2.767 min. werd geproduceerd. Dit is 5 pet. meer dan in 1959. In de sector woningbouw bedroeg de produktie f 1.402 min. da ling l pet.). De produktiebedragen voor enkele andere sectoren luiden als volgt-. Bedrijfsgebouwen voor de nijverheid f 412 min. (stijging 15 pet.), bedrijfsge bouwen voor handel en verkeer f 240 min. (stijging 25 pet.), gebouwen voor gezondheidszorg en hygiëne f 103 min. (stijging 15 pet.) en scholen f 222 min. (daling 5 pet.). Het onderhanden zijnde werk steeg van f3.133 min. op l januari 1960 tot f3 534 min. op l januari 1961. een stijging van 13 pet. Voor de nijverheidsgebouwen lag dit bedrag 20 pet. hoger en voor bedrijfsgebouwen voor handel en ver keer 35 pet. hoger. Van de in 1960 begonnen woningen (86.025) was 57 pet. opgedragen door particulieren. Voor 1959 en 1958 bedroe gen deze percentages resp. 53 pet. en 42 pet. In i960 werden 83.815 woningen vol tooid, w.o. 55.359 of 66 pet. huurwoningen (1959 69 pet.). Onder deze 55.359 huur woningen bevonden zich 38.877 woning wetwoningen (70 pet.) en 16.482 andere huurwoningen (30 pet.). Grafici akkoord met c.a.o.'s (Van onze sociaal-economische redactie) vertegenwoordigers van de werk- rs- en werknemersorganisaties In het grafisch bedrijf hebben de voorge stelde wijzigingen in de drie grafische c-a.o.'s in overeenstemming gebracht met de inzichten van het college van rijksbemiddelaars. Dit komt er op neer dat de lonen nu met terugwerkende kracht tot 1 januari 1961 verhoogd zullen worden met 4 pro cent met een minimum van f 3,60 per week of f 18 per maand. De vrouwen- lonen zullen nog extra verhoogd worden met 7 cent per uur. De aanvankelijke voorstellen hielden een loonsverhoging in van 4li procent, me-t een minimum van f 4 per week en f 20 per maand. In een fabriek te Madrid waar plastiek materiaal wordt vervaardigd, heeft zich gisteren een ontploffing voorgedaan. 23 mensen zijn om het leven gekomen. Na de ontploffing brak brand uit. TNE antirevolutionaire minister van financiën, prof. dr. J. Zijlstra, heeft gisteravond op een toogdag van deze partij in Hoofddorp zijn visie gegeven op de laatste kabinetscrisis. „Ik ben van mening dat er een wezen lijke politieke binding bestaat tussen de A.R.-partij, de A.R.-Kamerfracties en de A.R.-ministers. Wilden de A.R.-ministers „niet in de lucht komen te hangen" dan hadden zij jegens de motie-Van Eibergen geen ander stand punt kunnen innemen dan zij hebben gedaan", concludeerde de minister. mijdelijk weer zou moeten uitlopen op de voor niemand gewenste bestedings beperking. Een enkele opmerking makend over de woningbouw bestreed de minister de stelling, dat er meer moet worden ge bouwd, ook als dit tot overspanning zou leiden. Hij wees er op dat in 1956 het aantal woningen in aanbouw sterk werd opgevoerd, dat in 1957 een overbeste- ding volgde. Inmiddels waren toen de bouwkosten niet onbelangrijk gestegen door kapitaalgebrek, zodat de woning bouw afgeremd moest worden. Hij acht te het daarom beter in een overspan- Prof. Zijlstra wilde beslist niet mee gaan met de opvatting dat het kabi net-De Quay zonder meer een extra parlementair kabinet kan worden ge noemd. Hij noemde de overgang van parlementair naar extra-parlemen tair vaag en vloeiend. Beslissender in de vraag of het kabinet steunt op een duidelijke wilsovereenstemming tus sen een aantal politieke partijen. En deze wilsovereenstemming achtte hij wel zeer duidelijk aanwezig: de vier niet-socialistische partijen hebben het kabinet-De Quay duidelijk gewild, de wijze waarop het kabinet bemand is, wijst ook heel sterk in de richting van een algemene politieke binding. Over het punt van het gemeen over leg tussen regering en Staien-Generaal stelde minister Zijlstra, dat dit overleg niet een soort onderhandelingspositie waarbij twee gelijke partijen om de fel zitten. „Alleen in het kader van gemeen politiek vertrouwen met betren- king tot de algemene beleidspunten kan een soepel gemeen overleg vruchtbaar functioneren. Deze overeenstemming moet wat het financiële en econ sche beleid betreft insluiten, ove stemming over de algemene situatie in het land zich bevindt. Men kan H_! van mening verschillen ove vraag of wij in Nederland opnieuw risico lopen terecht te komen in toestand van overbesteding die onver- nen hoogconjunctuur .ets kalmer aan te doen om de schade dubbel in te ha len als de conjunctuur terugloopt. Dan bouwt men in to'aal meer en goedkoper. De heer ZUlstra wees de suggestie van de hand, dat bij de woningbouw- kwestie, die oorzaak van de kabinets crisis werd, b(j de A.R.-fractie het so- ciale hart warm klopte, terwijl de ml- nisiers zich meer lieten leiden door koud-ecouomisch cjjfcrgegoochcl. Winst De minister besloot zyn met aandacht beluisterde rede met de woorden: „De gebeurtenissen in december waren ont moedigend voor ons allen: voor de par tij, voor de fractie en voor de ministers. Dit verlies kan en moet in winst wor den omgezet. En ik heb de stellige in druk, dat dit bezig is te gebeuren. De antirevolutionaire bewindslieden hebben bij hun beslissing over de vraag of zij opnieuw bereid waren regeringsverant woording te dragen het brede vertrou wen, die zij in die bewogen dagen in de partij bleken te oezitten zeer zwaar laten wegen. Hoe dichter bij de Kroon, hoe minder partijman: ja, zeker. Maar alleen omdat toen het ging spannen is gebleken, dat wij „dicht bij de par tij" stonden, is het voor ons mogelijk geweest om opnieuw de positie te aan vaarden van het „dicht bij de Kroon". lEUVRF RISKIEL l voor 10 Kwatta-soldaatjes Kies bij Uw winkelier uit: melk. puur. hazelnoot, pinda, mokka en Biskie (20 ct) PRESIDENT Tsjombe van Katanga heeft met de vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, Berendsen, overeenstemming bereikt over stopzetten van alle troepenbewe gingen in zijft land ten einde verder bloedvergieten te voorkomen. Katanga zal een nationale garde worden opgericht. Degenen, die niet onder dc mobilisatie-bepalingen val len, hebben voor vertrek toestem ming nodig. De V.N. hebben de Katagese autoritei ten gewaarschuwd voor ernstige moei lijkheden, als zij een aantal gijzela; worden nationaal uitgemaakte zaak cies onder hulpverlening n gerekend en wat niet. Staatssecretaris Van Houten behan delde nog enkele kleinere onderwerpen. HU zegde de heren Korteweg (lib.) en De Kadt (soc.) toe, dat dc regering zal nagaan of het mogelijk ls maatregelen te nemen tegen de rassendiscriminatie, die b(J export naar de Verenigde Arabi sche Republiek schijnt op te treden. De heer Korteweg had er de aandacht op gevestigd, dat van de kant V.A.R. aan de exporteurs lijsten worden voorgelegd met vragen ais: Hebben Jo den in de directie van uw bcdrUf zit ting en is er Joods kapitaal in uw dcrncming geïnvesteerd? De staatssecretaris wilde er geen i verstand over laten bestaan, dat de gering elke rassendiscriminatie uiterst afkeurenswaardig acht De moeilijkheid is echter, zo verklaarde hij eerder op de middag, dat er geen enkele contrac tuele band bestaat tussen de Nederland se staat en de V. A. R. Er kunnen geen voorwaarden worden gesteld bij het ver lenen van exportkredietgaranties. Het bedrijfsleven zal zelf moeten uitmaken welke transacties het aanvaardbaar acht en welke niet. Dr. Van Houten beloofde de heer Goedhart een uitgebreid onderzoek de commerciële kredietverlening enkele NAVO-landen (waaronder Ne derland) aan de Sovjet-Unie. Volgens recente publicaties zou hiermee een be drag van f 1 miljard gemoeid zijn. De staatssecretaris zei echter, dat het wer kelijke bedrag daar ver beneden blijft dat de commerciële normen niet zijn overschreden. Minister en staatssecretaris kregen tijdens de replieken nogal wat kritiek socialistische zijde te slikken over hun redevoeringen, die mat en weinig inspirerend zouden zijn geweest. Minis ter Luns zegde de heer Goedhart (soc.) og toe in positieve zin te zullen over wegen of niet meer dan voorheen ver klaringen in de Kamer kunnen worden fgelegd, onmiddellijk nadat zich be langrijke ontwikkelingen in de buiten- het nog geen inter-1 landse politiek hebben voorgedaan. niet vrijlaten. Tsjombe heeft een beroep op de bevolking gedaan kalm 'e blijven. In Leopoldstad wordt druk overleg ge pleegd in de kring van de V.N.-functio narissen over de militaire consequenties van de enkele dagen geleden door de Veiligheidsraad aanvaarde "resoluties, waarbij het V.N.-leger bevoegdheid ont vangt zo nodig met geweld in te grijpen. De bevelhebber van de V.N.-troepen, de Ierse luitenant-generaal Mckeown. heeft in Evenaarsprovineie een onderhoud ge had met generaal Moboetoe. die nij heeft gewezen op de noodzaak zich van militaire activiteiten te ohthouden. Ter heeft voorgesteld een neutrale in het leven te roepen, waar nij eer moeting zou kunnen hebben met raai Loendoela. de bevelhebber va oro-Loemoemba-troepen in Oostprovin- cier. De premier van de voorlopige Kon golese regering in Leopoldstad. Joseph Tleo, heeft inmiddels de jongste beslui ten van de Veiligheidsraad een poging genoemd om Kongo onder voogdijschap te brengen. „Als wij moeten sterve onze soevereiniteit te behouden zullen wij sterven", zo zei Ileo. die e klaagde, dat de V.N. onvoldoende contact onderhouden met de Kongolese autori teiten en die opnieuw de V.N. ervan be schuldigde bepaalde groepen militairen hulp te hebben verleend. In Leopoldstad gaan volgelingen van wijlen Loemoemba voort de bescherming van de V.N. tc zoeken uit vrees voor arrestaties. De Ver. Naties hebben het contract met de Amerikaanse Seven Seas Airlines opgezegd, omdat deze maatschappij het vervoer van Franse straaltrainers naar Katanga heeft verzorgd. De onderneming had krachtens het contract zes vliegtui gen ter beschikking van de volkerenor ganisatie gesteld voor vervoer van voor raden cn personeel in en naar Kongo. De toestellen staan momenteel op het vlieg veld van Leopoldstad. In New York heeft secretaris-generaal Hammarskjöld verklaard, dat de strijd macht van de V.N. in Kongo uit min stens 23.000 man zal moeten bestaan. wil zU haar nieuwe taken kunnen vervullen. België heeft de bescherming van de V.N. Ingeroepen voor de acht Belgische mi litairen, die door aanhangers van Loe- moemba in Stanleystad gevangen wor den gehouden. ZU zouden zich In on middellijk gevaar bevinden. In Londen ls van diplomatieke zijde vernomen, dat in Stanleystad vijftien politieke tegenstanders van het regime Gizenga als repressaille voor de dood van Loemoemba zijn doodgeschoten Tien van hen waren afgevaardigden in het z.g. parlement, de anderen waren of ficieren. Belga ten slotte weet te melden, dat Kasjamoera, de machthebber in Klvoe, zich heeft teruggetrokken. HU zou een ernstige zenuwinzinking hebben en een poging hebben onderno men uit de vierde verdieping van eer hotel te springen. Er zou een nieuwe regering zUn gevormd bestaande „extremisten van de nationale Kongo lese beweging". WAARDE 32ct

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9