Ik liep een in nacht ERWTENSOEP Radion kinderkleurboek OVERSTE WIENEKES: „Loop door BAYER ASPIRIN Vraag om „verheffing status van fiets' De Zon gaat op DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 M 111 IP W W üf Zwart: 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 21, Wit: 22, 23, 27, 28, 32, 33, 43, 46, 48. Een stelling waarin zwart op geen enkele wijze verlies kan ontlopen; zelfs als hij zich op de taaiste wijze verde digt, weet zijn tegenstander nog op problematische wijze winst te verkrij gen. Opgave: wit speelt en wint. Schaak-vraag 63 De stelling in de partij Aljechin met wit tegen Braumann was: Wit: Ka2, Df5, La4, pi b3, b7 en g4. Zwart: Kd5, Db6 en De5, pi c5 en g5. Aljechin speelde als volgt: 1. La4 c6f, Db6Xc6; 2. Df5xe5, Kd5Xe5; 3. b7b8Df, Ke5e4; 4. Db8—f8 en zwart moest met remise genoegen ne men. Hij was wat verdrietig dat hij niet gespeeld had 1Kd4, maar ook dan was het remise geworden. Aldus: 2. Df2t, De3; 3. Df6t, waarna zwart wegens Le4t geen Kd3 mag spelen. Slecht zou geweest zijn 1Kd6 wegens Dd7 mat of Kc6: wegens De5: Bridge De oplossing van het tegenspelpro- I bleem van gisteren is als volgt: 1 Noord moet ruitenheer aftroeven! Weliswaar kan Oost overtroeven, maar het spel gaat down, omdat Oost nu geen verlieskaart kan afgooien. De kaarten lagen op dat moment name- 5 2 c? 6 2 865 Zou N lord de f' Jt maken ruitenheer niet te troeven, zo wint Oost het spel. Op ruitenheer verdwijnt een klaveren en de 8 slagen komen binnen! JACK DIAMOND. Kruiswoord-puzzel (Van een onzer redacteuren) Diepenheim, woensdagavond. I X)EN overste Wienekes van de staf van het Eerste Legerkorps uit Apel- doorn na de capitulatie in mei 1940 voor zichzelf had uitgemaakt, dat Nederland er voor de eerstkomende jaren niet al te best opstond, besloot hij er van tussendoor te gaan. Hij was toen cadet-sergeant der Artillerie, leerling aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. We hebben het verhaal niet van hemzelf, maar van een van zijn collega's. Hij begon vertelde die collega met uit te wijken naar Zwitserland. Later liep hij naar Spanje. Driemaal is hij als gids opgetreden toen er vluchtelingen de Pyreneeën over moesten. „En hij is nooit gepakt, nooit!" In de eerste nacht, dat de overste doen, zeg ik dan, geduld (hebben maar, Wienekes deelnam aan de oefening .,Loop Door", werd hij tweemaal ge pakt door de marechaussee. Hij zei ervan: „Man, ik had de kaart hele maal in mijn hoofd zitten. Ik wist hoe ik het beste kon lopen. Niet op de hoofdwegen natuurlijk, want je kon erop rekenen, dat daar de marechaus- patrouilleren. We hadden dus met ons drieën afgesproken, dat wc zoveel mogelijk dwars door het veld zouden gaan. potdicht van de mist, van die gelige mist, en je kon letterlijk ge?n hand voor je ogen zien. Alleen als je de lucht keek, zag je soms de top- van de bomen. Je kunt gerust zeg gen, dat we een nacht lang door de erwtensoep hebben gelopen. Maar nou. 1 je horen. We lopen dwars over weiland en komen op een zeker ogenblik voor een hek te staan. Ik spring erover en spring boven op een opper van de marechaussee, die daar op wacht lag. Nou ja, ik had niets te zeggen, ik as erbij I" Die opper van de marechaussee haa iet in de eerste plaats geluk gehad. Hu had precies eender gedacht als overste Wienekes en bij zichzelf overlegd. „Kijk, als ik in hun plaats was, zou ik zeggen: geen hoofdwegen, want daar zit de marechaussee. Dus over de se cundaire wegen gaan of nog lievet, dwars door het veld. Als ik nu in het veld een plaats kies, waarvan te ver wachten is, dat de ontsnapte krijgsje vangenen ,er langs zullen komen en ut blijf maar wachten, dan is het altijo prijs". En het was dus prijs. Geduld, zei de opper later, is een schone zaak. De fout, die meestal wordt gemaakt is, dat de mensen te ongedul dig worden. Die jonge marechaussees moet je bij een oefening als deze in toom houden. Die willen kris-kras, daar zijn jong voor, over de wegen en door het terrein gaan jagen. Moet je niet komt alles in orde. Natuurlijk ging die stelling ook bij deze oefening niet helemaal op. Er was een officier, die tegen zijn groepsgeno ten zei: .Luister, die marechaussee zit vast in het terrein, want die gaat uit van de veronderstelling, dat wij niet de we gen kiezen. Wij blijven dus zoveel mo gelijk op de wegen". Terzelfder tijd zeiden twee marechaus sees tegen elkaar: „Laten wij maar zo'n beetje op de wegen blijven, want die krijgsgevangenen lopen daar ook omdat ze denken, dat wij in het veld op de loer liggen". Ze sloten zich aan bij een groepje Enkele gevangen militairen in de oefening „Loop door" krijgen van een meisje sigaretten aan geboden, ter verzachting van het leed We zeiden: Dat is natuurlijk zo'n kwaje meid, die ons niet mag en ons nu de verkeerde kant opstuurt. We kozen ae weg rechts. Na een paar uur kwamen we erachter, dat we dertien kilometer verder van ons punt waren verwijderd dan eerst. De kwaje meid had gelijk gehad We hebben heel voorzichtig gelopen, zei de leider van een groep, die niet was aangehouden. Zodra we stem hoorden of een lichtje zagen, riepen Duik, en dan schoten we plat op buik de berm in. Een keer hebben ons vergist. Toen we die keer doken, vielen we niet in een berm, maar in e< sloot. Die mist, hè, die mist. Ik had, vertelde een officier, een vc ledig plan de campagne gemaakt. V zouden geen enkel risico nemen, krui punten van weigen omzeilen, om dorpen heenlopen enz. enz. De weg, die we had den te gaan, was hemelsbreed twintig kilometer. Toen we later op ons bevolen punt kwamen en onze route gingen uit meten, bleek, dat we buna veertig kilo meter hadden gelopen. Verjaardag Een collega van een Amsterdams dag blad zei: „Ik had een razende trek u een kopje koffie, maar ik vond het niet fair ergens om koffie te vragen. Averloo klopte ik aan bij een boerderij om te informeren, waar ik feitelijk was. want je kon niets zien door de mist. Hei werd me verteld. Tegelijk zei ik: Heeft u een glaasje water voor me, want Horizontaal: 1. opzetting der huid; 1. zijtak Weser; 7. vermoeid; 9. te genstelling van vele; 11. zijtak Elbe; 13. zwemvogel; 15. sociëteit (afk.); 16. rund; 17. vaartuig; 18. soort ca- fé; 20. wig; 22. palmboom; 24. kleur; 25. gem. in Gelderland; 28. vertrou welijk; 29. deel van een schrijfma chine 30. eiland tussen Sicilië en Tu- Verticaal: 1. grondslag; 2. water in N. Brabant; 3. koning (Fr.); 4. vaarwel; 5. ongevulde; 6. stok; 8. j larve v.d. meikever; 9. flauw; 10. eikeschors; 12. oogziekte; 14. edel; 118. hoofddeksel; 19. opstootje; 20. deel van het gelaat; 21. toonladder; j 23. klinknageltje; 24. meisjesnaam; 126. vordering; 27. kleinigheid. OPLOSSIN GVORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. Leeds, 5. manen, 9. Tilburg, 11. pk, 13. tarra, 14. Se, 15. ergo, 17. kras, 19. ree, 20. wee, 22. ant, 23. unie, 24. stad, 25. Epe, 26. mat, 28. ras, 30. Metz, 32. Edam, 33. el, 34. ovaal, 37. la, 38. adelaar, 40. Tegel, 41. knoet. Verticaal: 1. loper, 2. et, 3. dito, 4. sla, 5. Mur, 6. arak, 7. N.G., noest, 10. Bree, 12. kreupel, 14. san daal, 16. genet, 18. Raard, 20. wem, 21. Est, 25. emelt, 27. aval, 29. smart, 31. zode, 32. elan, 35. vel, 36. aak, 38. Ag, 39. r.o. Minder verdrinkingen In 1960 zijn er in ons land 508 mensen door verdrinking om het leven gekomen: Dat is 104 minder dan in 1959,toen 612 personen verdronken. Vorig jaar werden meer mensen gered dan in 19§9, namelijk 1504 tegen 1482 in 1959. Het aantal verdrinkingen, dat neer komt op 4,42 per 100.000 inwoners was in I960 lager dan ooit tevoren. Opvallend groot was het aantal te water geraakte auto's. In 1959 waren dit er 741, in 1960, 968. Uit auto's konden in 1960 32 perso nen niet worden gered. AmsterdamVancouver: Met het in gaan van de zomerdienst op 6 mei zullen de Canadian pacific airlines dc-8 straal- machines gaan gebruiken op de poolroute AmsterdamV ancouver. Het plan was uitgedokterd door luitenant-generaal P. Gips, commandant van het Eerste Le gerkorps, en diens chef staf, brigade-generaal E. J. C. van Hootegem. De officieren van de staf uit Apeldoorn, van wie er sommi gen al jaren achtereen hele da gen op een stoel achter hun bu reau zitten, en daardoor de kans lopen het eenvoudige handwerk van soldaat te verleren, moes ten oordeelden de generaals zich maar eens gaan testen op hun fysieke en lichamelijke gesteldheid. En zo ontstond een oefening, die de zinvolle naam kreeg „Loop Door". De opzet was ontleend aan fle praktijk. Een aantal officieren in een krijsgevangenkamp be raden plannen tot ontvluchting. Zij stichten een „reisverenigmg en tijdens een cabaretavond krijgen de leden de laatste in structies. Zij moeten die nacht een gebied doortrekken en een punt trachten te bereiken waar zij worden opgewacht door een gids die hen naar een onder duikadres zal brengen. De nacht daarop moeten zij hun tocht voortzetten. Het totale gebied had een op pervlakte van 50 bij 50 km2 en lag begrepen tussen een lijn ten zuiden van de Overijsselse Vecht (Dalfsen - Ommen - Harden- berg) en het Twente kanaal. Op een atlas kunt u dat wel na- k ijken. Anderhalf uur nadat de ont vluchting was ontdekt kwam het opsporingsapparaat in wer king en dat werd gevormd door marechaussees. Hun taak werd het de ontvluchten te pak ken. Generaal Gips had goedge vonden dat een aantal journalis ten de oefening „Loop Door' meemaakten. Zij werden bij de officieren ingedeeld. Zeventien groepen van drie man gingen maandagnacht voor het eerst op stap. In de nacht van dinsdag op woensdag vervolgden zij hun tocht. Wat de uitslag betreft kan generaal Gips tevreden zijn. De fysieke en lichamelijke ge steldheid van zijn stafofficieren is goed die van de journalis ten trouwens ook. Geen van de deelnemers hoefde het op te geven. De marechaussees voor net gehele gebied slechts 67 man kunnen eveneens tevreden zijn Slechts drie groepen wisten zon der te worden aangehouden de eindstreep te bereiken. Dat had den de marechaussees ook voor speld. We pakken ze hadden ze beloofd levend. Op het hoofd van generaal Van Hoote gem. die aan de oefening zou meedoen, was een prijs gezet van twee dagen extra verlof. Omdat de eeneraal op het laat ste oeenblik wegens familieom standigheden zich moest terug trekken, ging dit „grote wild" voor de tegenpartij verloren. Een van onze redacteuren heeft twee nachten in het gebied rondgelopen en met de deelne mers gesnroken. Hun verhaal vindt ii hiernaast afgedrukt. H«i vrnee hun o.m. bezorgd: ,,'t Is zeker wel zwaar hé?". Ze ant woordden bijna allemaal: „Ach man, loop toch door!" fietsende meisjes, dat ring kwam. Eensklaps zei een van de meisjes: „Wat lopen daar voor rare ke rels". Die „rare kerelszeiden tegen el kaar: „O, wat daar aankomt is onschul dig goed. De meisjesbond heeft zeker vanavond vergaderd". „Heren, een ogen blikje", riep de marechaussee. Dit ge beurde bii Luttenberg. Een officier vertelde: „Bij deze oefe ning waren burgers ingeschakeld, die ons goedgunstig gezind waren, en bij wie we de nacht zouden doorbrengen. Daaruit concludeerden we. dat er in het gebied ook mensen woonden, die het niet zo op ons hadden begrepen. Op een gegeven ogenblik wister we niet meer precies hoe we hadden te lopen. De mist had ons parten gespeeld. Om ons enigs zins te oriënteren, klopten we aan bij een huis en vroegen waar we ons De- vonden. Het meisje, dat ons te woord stond, zei: O. u moet nu de weg links volgen. Dat kan nooit goed zfjn, dachten we. vergade- heb zo'n dorst. Water? riep de boer verbaasd, water? Komen jullie binnen, dan kun je een kop koffie krijgen. Wij naar binnen. De dochter van de boer was jarig. Een kamer vol visite. De mannen zaten allemaal links en de vrouwen rechts tegen de muur. Reuze aardig. Waar we de meeste hinder van onder vonden, vertelde een der deelnemers, dat was van die ruisende broeken van ons gevechtstenue. Onze gids, die ons stond op te wachten, hoorde ons op een afstand van vijftig meter al komen aan- ruisen. Daar moet wat aan gebeuren. De oefening „Loop Door" is goed ge slaagd. De stijve benen van de eerste nacht werden de tweede nacht weer soepel gelopen. Het aantal blaren viel geweldig mee. De dokter had niet veel te prikken. De bureauofficieren van het Eerste Legerkorps waren er terecht trots op, dat zij het 'm in dat geheel onbeken de gebied toch maar hadden geleverd. En de burgemeester van Diepen- li,. csaraia® kinder- •ASPIRIN aangename smaak aan kinderen aangepaste veiligheidssluiting BAYER ASPIRIN in élk gezin „gezien"! Drie hoofdambtenaren in Nijmegen verdacht van onregelmatigheden Bij de officier van justitie te Arnhem is aangifte gedaan van onregelmatighe den, die zouden zijn begaan door drie hoofdambtenaren van de gemeente Nij megen. Dit is gisteravond door de bur gemeester, mr. Ch. Hustinx, meegedeeld in de gemeenteraad. Enige tijd geleden is een functionaris ontslagen wegens diefstal en het werken in deavonduren tijdens ziekteverlof. B. en W. geloven hiermee te hebben gedaan wat noodza kelijk is, zo zei de burgemeester naai aanleiding van vragen die waren ge steld door enkele raadsleden. Deze haak ten in op berichten in de Nijmeegse pers, dat vijf gemeentearbeiders in Nij megen zich tot de officier van justitie hadden gewend met klachten over on regelmatigheden door hoofdambtenaren. Bijna 10.000 ongelukken in Nederlandse havens Volgens het Jaarverslag over 1959 van de inspectie van de havenarbeid, dat thans verschenen is. had de Rotterdam se haven in 1959 wat het aantal binnen gekomen schepen betreft, een recordjaar 23.290 binnenkomende schepen te- 22.250 in het voorgaande jaar. De totale goederenomslag bleef echter be neden die van het voorgaande jaar: 70.732.570 ton tegen 73.850.400 ton. Dit kwam gedeeltelijk door de kolencrisis die de aanvoer van hot Amerikaanse deel deed wegvallen, gedeeltelijk door het in gebruik stellen van de pijpleiding Wilhelmshafen naar het Roergebied, invloed had op de aanvoer van ruwe In het totaal zijn er in het verslag jaar 9255 ongelukken voorgekomen. van er 6066 in Rotterdam plaats hadden. De eem'ï uitslag van de verkiezingen oor de Nieuw-Guinea-raad is bekend geworden. In kiesdistrict III Nimboran ten zuiden ven Hollandia Is de heer M-anasse Suwae gekozen, een 44-jarige onderwijzer uit Moeris Besar in het district Demta. Zijn dochter studeert op het ogenblik in Nederland. In Hollandda-stad zijn 61 van de itemmen uitgebracht. heim, waar de deelnemers zich van morgen vroeg verzamelden, vond het zo aardig, dat zijn gemeente bij de oefening was betrokken, dat hü als sluitstuk een ontvangst in zijn ambts woning organiseerde. Hieraan ging vooraf een muzikale wandeling door het dorp van het Fanfarekorps van de Limburgse Jagers en een taptoe voor de burgeirieesterswoning. DE FIETS, het populaire vervoer middel in Nederland, dreigt wat in de verdrukking te komen. Welis waar wordt ernstige concurrentie ondervonden van de bromfiets, maar dat is nog niet het ergste. Er zijn nog voldoende fiets-enthousiastelingen in ons land. Maar de fietshandel is ach tergebleven in zijn propaganda voor dit produkt. Men is in gebreke gebleven voor de fiets dezelfde geraffineerde reclame te maken als voor de meeste andere duur zame gebruiksgoederen het geval is. Deze woorden sprak gistermiddag de heer J. C. Hulsman, secretaris van de Stichting Fiets, een stichting die een jaar geleden in het leven is geroepen en waarin fabri kanten, groot- en kleinhandel gezamen lijk door propaganda proberen de ver koop van de fiets meer te stimuleren. Het afgelopen jaar heeft de totale fiet- sen-detailhandel voor deze stichting f 50.000 bijgedragen, maar dit jaar moet het bedrag verdubbeld worden, „ter ver heffing van de status van de fiets", zoals de heer Hulsman het uitdrukte. Hij zag het nog als een lichtpuntje, dat bij de doorvoering van de vrije zaterdag er nog een dag om te fietsen bükomt. Op de jaarvergadering van de Neder landse Christelijke Bond van RUwlel- en Motorhandelaren. waar de heer Hulsman gisteren het woord voerde, sprak ook de heer W. P. Hollebrands. secretaris van de chr. bond van detailhandelaren in huis houdelijke artikelen. Ook hU zei dat het allemaal beter moet. HU vroeg aandacht voor de detailhandelsmarge, een juiste calculatie bü het reparatlewerk, aantrek kelijke inrichting van de zaak, moderne verkoopmethoden en efficiënte Inrich ting van de werkruimte. Daarnaast is er voor de detailhandela ren ook een gemeenschappelijke taak, samen zal men namelijk met de leveran ciers moeten praten over de leverings voorwaarden. Aan deze kant is er ook een verbetering van de marge mogelijk, die niet gaat ten koste van de consument. Voorts is er een schreeuwend tekort aön bedrijfstechnische en bedrijfsecono mische voorlichting voor vrijwel de ge hele middenstand. Juist hiervoor zal men in de toekomst de centrale middenstands organisatie, de Christelijke Middenstands bond nodig hebben Er gaan op het ogen blik in de middenstand nog ondernemin gen stuk door gebrek aan bedryfsecono- Dit is John S. Rice die wellicht zal worden benoemd tot ambas sadeur van de Verenigde Staten in Nederland. De heer Rice is 62 jaar, hij is gehuwd en heeft een dochter. BIJ ELK REUZENPAK 24 De vrouw van de kolonist schudde het hoofd. Zij wist het wel beter. Akkafjall had weinig aan trekkingskracht voor een jonge vrouw en dat niet alleen, omdat het zo afgelegen was, maar ook vanwege het onzekere lot, dat een meisje te wachten stond bij de „heidenen". „Als jij Arne aan een vrouw kunt helpen, krijg jij twee koeien. Misschien zou je een goed woord je voor ons kunnen doen, als je naar de kerkedag in de Lappenkapel gaat.... je zou kunnen ver tellen, dat wij een behoorlijke opstal hebben en goede akkers en dat wij geen duivels ter wereld brengen. Ik zou de vrouw van mijn zoon wilier zien, voordat ik op ben. Een oudere vrouw kar een jonge heel wat leren. Je moet weten, hoe j« met een man moet omgaan, net zo goed als jt moet leren, hoe je het vee moet behandelen. II zal haar leren, hoe de kinderen sterke tander krijgen en ik zal haar de kruiden wijzen, die blie» stelpen en voorkomen, dat de wond gaat etteren Imber sliep die nacht slecht. Het was alsof z' in een val was geraakt. Zij moest weg van Akkaf jall voor het te laat was. Zondagmorgen waren Erland en Imber klaa voor het vertrek. Erland schold niet langer oj gierige boeren, want zij kregen meer mee, dan zi konden dragen. Boter, kaas en meel. aardappeler voor ettelijke maaltijden, inmaakpotten en mate riaal voor een paar ski's. Bovendien had de vrouw van de kolonist hun nog allerlei kleinigheder meegegeven, die Imber goed van pas konder komen. Imber hoorde ook, dat er ten zuiden var de beek in het Berkendal een klein ven was, waai bessen groeiden. Zij moest die zo gauw mogelijk gaan plukken. Over een week zou Arne hen dan komen halen om samen naar Noorwegen te gaan En daarna werd het tijd om zich klaar te maken voor de kerkedag. Ella en Olof vergezelden hen een eindweegs om te helpen dragen. Arne was niet thuis. Hij was al vroeg in de bergen gaan jagen. Hij was de laatste week onherkenbaar geweest. Ella had bezorgd gekeken, als hij als een bezetene over het meer zwom, als hij zich telkens weer woest in het water had geworpen, alsof hij niet koud genoeg kon worden. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH Arne zat op een vooruitspringende rots; van- laar al had hij uitzicht op de ingang van een dal vaar Erland en Imber door moesten komen. He eek, alsof zijn gezicht uit steen was gehouwen :ijn machtige vuisten waren verstard Zijn blil ■vas nu eens piekerend en dan weer scherp al: •en speerpunt. De dieren in Lapland leefden ge- onder dan de mensen. Bij hen ging alles, zoal- iet van het begin af moest gaan. De sterken ble en in leven en de zwakken stierven. Hij had ge ien, hoe auerhanen en rendieren vochten. D terkste vos en de krachtigste wolf namen een 'oudig het wijfje, dat zij wilden hebben en ooi leer en eland volgden de natuurwet. Alleen di nens had zijn eigen wetten. Daarom kwamen ei iok vaak van die miezerige kinderen ter we -eld inplaats van stevige. Met half-gesloten oger :ag hij een beeld, dat hij de afgelopen dagen tel ens voor zijn geest had gezien. Het was gebeurd in september, op een maan /erlichte avond, toen er ruige rijp aan het gra hing. Op een open plek in de dennebossen brul den twee eland-stieren, zij stormden op elkaar af, zodat fle geweien kraakten, zij stampten die pe gaten in de grond en gingen weer op elkaar af de damp sloeg hun uit de neusgaten. Vlak In de buurt graasde, schijnbaar geheel onkundig van wat er vlak bij haar gebeurde, een eland-koe Zij wist, dat een van de vechtersbazen naar haar zou toekomen en zij wist ook welke. Degene, die de ander verslagen had, zou haar bloed verwarmen Het beeld vervaagde, maar Arnes gedachten hielden het nog een tijd vast. Hij zou Erland bin nen één seconde de beenderen kunnen breken. misch inzicht. Het is onjuist dat de mid denstander langzamerhand het gevoel krijgt dat hij de buffer is tussen groot industrie en de werknemers en daarbo ven zweeft dan nog de overheid, die zo nu en dan ook ingrijpt. In het organisatorische vlak besloot de bond tot een aantal belangrUke wijzigin gen. Het secretariaat van de bond gaat over van mr. W. Geuchies te Leidschen- dam naar de heer W. de Graaff, tevens adjnnct-secretaris van de Chr. midden standsbond. De heer J. DUksterhuls pen ningmeester van de bond, wonende te Wassenaar, heeft tegen 1 juli ontslag ge vraagd. Het hoofdbestuurslid, de heer S. Posthumus te Groningen werd be noemd tot ere-voorzitter. En voorts werd In het bestuur gekozen de heer J. B. Stuurwold eveneens te Groningen. Com menlaai» T .V .-cocktail TiE VAR A-televisie heeft gisteravond haar programma gewijzigd om sport liefhebbers een lekker hapje te kunnen bieden: een directe reportage van de tweede helft van de voetbalwedstrijd voorlopig Nederlands elftal—Roemenië. Des te prettiger om aan te zien van wege de Nederlandse zege. Tevoren bekeken wij met dr. van Egeraat gedeelten van Limburg en Brabant, ditmaal met illustratie van wel bijzonder mooie en zelfs kunstzin nige foto's. Deze „binnenlandse trips" zijn aardig, maar halen toch niet bij de buitenlandse in het vorig seizoenIn elk geval wekt zij de belangstelling op voor steden en natuurschoon in eigen land en dat is goed. Na de voetbalwedstrijd kwam het forum Welbeschouwd weer aan het woord. Ditmaal was het een verwarde discussie over een verwarrend onder werp; het gebrek aan interesse voor po litiek bij jongeren. Een onderwerp dat gelegenheid gaf voor het berijden van stokpaardjes van de Partij van de Arbeid, culminerende in kritiek op het huidige overheidsbeleid inzake voor. lichting, waarbij ook de Nederlandse kranten verwijten kregen over halve voorlichting en te zwak commentaar. Voorzitter Van Cammelbeeck moest zelf toegeven, dat men in drie kwartier pra ten niet meer had gedaan dan het ter rein verkennen en hij stelde daarom in het vooruitzicht dat het forum over vier weken opnieuw een gesprek aan deze vraag, door een jongere gesteld, zou wijden. Deze televisie-cocktail van de VARA werd besloten met een extra uitzending van de nts-journaaldienst. Naar aan leiding van de nota reclame-televisie. Verslaggeved Coen Van Hoewijck had gesprekken met de staatssecretarissen Scholten en Veldkamp die de nota en hun beleid bij het adviseren toelichtten en tenslotte' kreeg de voorziter van de NTS gelegenheid zijn mening over de nota te zeggen. De heer Schuttenhelm greep de kans om enige kritiek te uiten op het in de nota voorgestelde beleid en verklaarde, dat h0e de zaken ook zullen lopen: NTS en omroeporganisaties blijoen bij het onlangs gepubliceerde plan bini zienbare tijd de kijkers programma te bieden. Imber liep zwijgend in Erlands voetspoor. Zij vroeg zich af. waarom Arne niet thuis was ge bleven om afscheid van hen te nemen. Maar er was ook nog iets anders, dat haar bezorgd maak te. Zij had zich de gehele morgen al rusteloos en onbehaaglijk gevoeld. Er moest iets niet in orde zijn met haar. In mei zou haar tijd zijn gekomen, zij verwach te een kind. De zon was kort geleden opgeklommen, zij wierp haar schuine stralen over de witte rijp-sluier boven de vennen. Het blad in de berkenbossen beneden de bruine berghei was geel en rood. Op een klein heuveltje tussen de berkenstrui ven tuimelden een paar lemmings over elkaar •net verdwaasde ogen en snuivend. Zij draaiden •m elkaar heen. gingen op hun achterpootjes taan en leken plotseling hélemaal gek geworden, •lén van hen rende het heuveltje op. de kop van 'e ene kant naar de andere goeiend. Het lichaam rilde alsof het dier koorts had. Het ritselde en zoemde tussen de struiken '.echts enkele minuten later krioelde het rond hel leuveltje van ongewonden. woedende lemmings ir kwamen er steeds meer, totdat zij ten slotte lij honderden en duizenden naar het dal trokken, ille hinderpalen trotserend. Erland was juist hout aan het hakken, toen de emmings Berkendal bereikten. De hond ontdek- e hen het eerst, hij sloeg en beet als een razen- Ie Ln het rond, zonder dat hij er in slaagde de troom van kruipend gedierte ook maar één se conde tegen te houden. Als hij één lemming had doodgebeten, kwamen er tien andere op hem af en ten slotte holde hij huilend naar Erland, alsof hij hulp wilde halen ln minder dan geen tijd was de hele nederzetting overspoeld door lemmingen Erland sloeg en trapte om zich heen, maar de kruipende massa week geen duimbreed. Zij pin nen op hun achterpootjes staande kleine snuivende bundeltjes vlees tsjirpten hees. zij de den een aanval op de schoenen en het hakblok van de man. Als Erland er één dood sloeg, storm den er honderden langs hem heen naar beneden naar iiet meer, naar het water. (Wordt vervolgd j j Programma voor morgen VRIJDAG 24 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 700 Nw 7.10 Gym 7.20 Gram en act 8.00 N\vs 8 18 Gram en act 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Gram 9.36 Waterst 9.40 Schoolradio. VPRO- 10.00 Dit en het andere, lering 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V d vrouw 1100 V d kleuters 11.15 Viool en piano 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muz 12.20 Rogeringsuitz: V d landb 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Sport en prognose IC50 Carillon en draaiorgelmuz. 13.00 Nws, meded en beureber 13.30 Amus muz 14.00 Klavecimbel-recital I4.2o Voor dracht 14.40 Gevar progr. VARA: 16.00 Mu- zik lezing 16 30 V d zieken 17.00 V d teena- week, lering 19.50 VPRO-nws 20.0® Nieuw» 20 05 Kernvragen van ons geloof, lering 20.20 Boekbcspr 20 25 Filmpraatjc 20.35 Ka merkoor en orgel 20.50 Nederlands-Vlaams cultureel contact, lezing. VARA: 21.00 Quiz 21.45 Klankbeeld 22 10 Bulteni wcekover* 22.30 Nws VPRO: 22.40 Zorg om de mens. gesprek. VARA: 23 00 Soc nws in Espe ranto 23.10 Muzikaal gesprek 23.56—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/«. NCRV: 7.00 Nws en SOS-ber 7.13 Gram 7.30 Een woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8,35 Gram 9.0o V d rieken 9.35 Gram 9.40 V d vrouw 10.10 Gram 10.15 Morgendienst 10.45 Sopraan cn piano 11.16 V d oudere luisteraars 12.00 Gram 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12.33 Orgelspel 12.48 Grat;M SmÊT Licht. 14 25 Kamerork 16 0o 13.00 Nws 13.15 13 46 Gram 14.05 Schoolradio 10 Gram 15 45 Lichte en planten, vraagge- BeuriFber 17.45 Vokaal ensemble 18.00 Chr muziekvereniging 16.20 Licht progr 16.50 Regeringsuétz Serie- Studeren en student zijn. I, prof dr J Kok. voor zitter van het rectorencollege spreekt over het onderwerp „Van schoollokaal naar collegezaal" 19.00 Nws cn weerpraatje 19.10 Op de man af. praatje 19.15 Gram 19.30 Radiokrant 1950 Lichte muz 20 15 Gevar progr 21.30 samenzang 22 00 Kongo tussen hoop en vrees, reportage 22.13 Gram 22.30 Nws 22.40 Wijd als de wereld, lezing 23 00 Radin-Filharmonisch ork en 9o1i«t 23.55—24 00 Nws Tclevlsleprngr. NTS: 20 0o Weefcjourn en weeroverz. AVRO: 20.30 Flits TV- Johar.n Strauss land Leitncr. n. I Fledermaus": i Suppé irquis 2 FTanz uit „Boccaccio"- Hab |eh nur delne Lie- be. 3. Frledrlch von Flotow' Last rose of summer 4 Alexander Alableff: De nachtegaal. Rita Strc-Mi. sopraan: Svm- nhonle Orkest van RadJo Berlijn o!v. Kurt Gaebel III Eduard Strauss: Bahn frei. Jujfondfeucr, Urn die Wette. Mit Extra post. Orkest van de Weensc Staatsopera olv Anton Paullk. IV Carl ZHlor: Se lectie „Der VogelhkrWHcr", Voorspel - n-n- al,c nvlteln&nderl - ft erhalt's - ich bin iau mir nur recht ln* FröhHch Pfalz, G< der Prodekan - S Geslcht Ich bli Ahn! zwanzlg Jahr Als ge- Kl rschpnbau m_ - Sch e rukt ma n Arvneliesc an: Josef in Tirol - Rothervberger Lisa Otto, sopr Traxel. Manfred Schmidt, tei Pick, bas: Koor van de stedelijke Opera v" vincent; Wilhelm SchUchter V_ Joseph Strauss: Moullrwt. Buchstabcn, Orkest van lv Anton Paullk. do Cadix, de Weeme Staatsopei i: Los ftll, lènsj Lc rossignol ..Jocelyn": VI 1 Leo D. 2 Camllie Sain' erwjamln Godard 4 Lulgi Ardlti Symphi Streich. eopraar.. BM MB R*h° Berlijn olv Kurt Gaebel VII i" c* Symphonic

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7