EN NU: DE WEG VERDER GEZOND Halitran Maandag gesprek tussen De Gaulle-Bourguiba Engelsen zetten plan voor N.-Rliodesië door de winter door! NEEM GEEN RISICO: Jst eett dostée hy. Mars is niet romantisch ZWAARDEMAKER SCHIJNDEMONSTRATIE „Een schijndemonstratie van progressiviteit" noemen de meeste Eerste-Kamerleden de wens van de socialistische Senaatsfractie, het Sta tuut voor het Koninkrijk nu reeds te wijzigen. Voor een dergelijke wijzi ging kan alleen op grond van concrete gebreken in de samenwerking tus sen Nederland, Suriname en de Nederlandse Antillen worden gepleit. Dergelijke concrete behoeften zijn thans nog niet gebleken. Dit staat in het voorlopig verslag van de Eerste Kamer over de begroting van het kabinet van de vice-minister-president. In dit verslag komt ook het Wageningen-project ter sprake. Vrij al gemeen toont met bezorgdheid over de gang van zaken met betrekking tot dit project, maar de onbevredigende situatie behoeft nog niet te lei den tot de conclusie, dat het project maar moet worden afgeschreven. Veeleer moet men proberen, het aan te passen aan de plannen ten gunste van de ontwikkeling van de Surinaamse landbouw. In dit verband moet aan meer Surinaamse boeren de kans worden gegeven, zich een bestaan te verwerven. MEER MELK OF MINDER Een kleine pennestrijd tussen het socialistische Tweede-Kamerlid de heer Vredeling en minister Marijnen heeft duidelijk gemaakt, dat in 1960 het totale gebruik van melk en melkprodukten vla, yoghurt, pap, enz. met drie procent is gedaald ten opzichte van het jaar daarvoor, maar ander zijds dit percentage minder is, namelijk slechts 1,6, wanneer men alleen uitgaat van de hoeveelheid melk, die in al deze melkprodukten is ver werkt. De heer Vredeling had in schriftelijke vragen aan de minister gesug gereerd, dat deze daling het gevolg is van de melkprijsstijgingen, die zich in 1960 hebben voorgedaan. Minister Marijnen wijst er echter op, dat ook het mooie zomerweer van 1959 van invloed is geweest. Men dronk toen bijvoorbeeld veel meer karnemelk dan in het natte 1960. De bewindsman wijst er overigens nog op, dat, gerekend naar de om gezette hoeveelheid melkvet, 1960 een stijging heeft laten zien. Tenslotte schrijft hij, dient men bij een vergelijking van het melkverbruik van de laatste jaren oog te hebben voor de nog steeds voortgaande verschui ving naar duurdere produkten, te weten van losse melk naar flessenmelk en van gestandaardiseerde melk naar yoghurt, vla's en koffiemelk. STERKTE KORPS RIJKSPOLITIE Het Tweede Kamerlid de heer E. J. M. Kolfschoten (kath. v.) heeft aan de ministers van justitie en van binnenlandse zaken gevraagd of zij kunnen mededelen omtrent welk tijdstip de gezamenlijke sterkte van de land- en verkeersgroepen van het korps rijkspolitie zal worden vastge steld. Ook vraagt hij of de ministers nadere bijzonderheden kunnen geven over de per district vast te stellen minimumsterkte der landgroepen van het korps en hoeveel landgroepen reeds beneden deze minimumsterkte zijn gedaald. VERVUILING IJSSELMEER De heer C. Egas, lid van de Tweede Kamer voor de p.v.d.a., vraagt aan de ministers van landbouw en visserij en van verkeer en waterstaat of het hun bekend is dat het noordelijk deel van het IJsselmeer in toe nemende mate wordt vervuild door het instromende water van de IJssel. Hij vraagt tevens in hoeverre de IJsselmeervis~ers direct of indirect van deze vervuiling schade ondervinden en of deze eventueel optredende schadelijke gevolgen op enigerlei wijze worden vergoed. Ten slotte wil de heer Egas weten of dit vervuilingsvraagstuk de bij zondere aandacht van de regering heeft, ook in verband met aspecten van de volksgezondheid, en of er maatregelen worden getroffen, die op korte termijn tot beperking van de vervuilingsgraad kunnen leiden. BEUNHAZERIJ DIER-GENEESKUNDE De k.v.p.-afgevaardigde in de Tweede Kamer, dr. ir. C. J. van Meel, heeft schriftelijk aan de ministers van landbouw en visserij en van sociale zaken en volksgezondheid gevraagd of zij kennis hebben genomen de Diesrede, uitgesproken door mevrouw prof. dr. C. G. van Arkel, ter gelegenheid van de 329ste verjaardag van de universiteit van Amsterdam, waarin o.a. aandacht wordt geschonken aan het feit, dat er onder de mo derne geneesmiddelen talloze zijn, die andere toepassingsmogelijkheden hebben gekregen dan die, gelegen binnen het medische vlak, hetgeen wordt aangetoond met voorbeelden uit de agrarische sector. Hij wil graag hun oordeel over deze materie weten. Tevens vraagt hij een nadere verklaring van de woorden die de voorzitter van de maatschappij van diergeneeskunde in zijn jaarrede op oktober 1960 heeft uitgesproken, waarin hij zijn bezorgdheid uitte over c_ schrikbarend toegenomen kwakzalverij en beunhazerij op het gebied van de diergeneeskunde en over de verkoop en het doen gebruik maken van diergeneesmiddelen door onbevoegden. „Indonesië laat zich niet beïnvloeden" Het Indonesische ministerie van bui tenlandse zaken heeft verklaard, dat In donesië zich niet zal laten beïnvloe den door wat het noemt de Nederland se pogingen om de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld te bewegen de zijde van Nederland te kiezen in de kwestie Nieuw Guinea. De woordvoer der zinspeelde op een recent Neder lands verzoek aan Hammarskjoeld om de Nederlandse protestnota's bij Indo. nesië, die kort geleden door Djakarta werden verworpen, te laten circuleren. De gouverneur van West Java heeft Dor het eerst het regeringsbesluit toe gepast. waarin staat dat bedrijven in Indonesië, die in het bezit zijn van buitenlanders, aan de Indonesische staat zullen overgaan. De naasting moet in augustus zijn beëindigd. De eigenaren krijgen een schadeloosstelling. Atoomveiligheid in V.S. geperfectioneerd van de Amerikaanse luchtmacht buquerque verrichten hun werk fectief, dat er in 15 jaar geen kernex plosie is veroorzaakt door een ongeluk, —in vergissing of sabotage. De ontwikkelde methodes zijn zo doel- treffend, dat als nu een vliegtuig zou neerstorten met een atoombom aan boord, de veiligheidsmaatregelen niet anders zijn dan —anneer ventionele bom aan boord De organisatie die voor de veiligheid verantwoordelijk is, is het directoraat or onderzoek van atoomveiligheid, dat Albuquerque is gevestigd. Deze plaats voor het directoraat gekozen om het uw te laten samenwerken met het centrum voor bijzondere wapens, commissie voor atoomenergie en ande re instanties, die direct zijn betrokken bij de kernwapens. ,,0ns doel is wapens veilig te houden, totdat ze gevaarlijk moeten worden", heeft kolonel John J. Dishuok verklaard op een bijeenkomst op de luchtbasis Kirtland. Maandag zullen president De Gaulle en president Habib Bour- guiba van Tunesië te Rambouillet spreken over de kwestie-Algerije. De ontmoeting is tot stand geko men na voorbereidend werk van Bourguiba's minister van voor lichting Masmoudi. Gisteravond maakte het bureau van de Franse president melding van de samen komst en werd tevens medege deeld, dat Bourguiba de invitatie heeft aanvaard. Gezaghebbende kringen in Parijs be- 1 schouwen de bijeenkomst als een belang- I rijke stap in de voorbereiding van genleiders. Aan de bekendmaking van de samen komst van De Gaulle en Bourguiba zijn twee weken van besprekingen vooraf gegaan, die Masmoudi'in Parijs. Zürich en in Tunis met de Algerijnse opstan delingenleiders heeft gevoerd. Eenendertig leden van het Britse parlement onder leiding van het conser vatieve lid Wilfred Proudfoot, hebben in het Lagerhuis een motie ingediend, bij de regering op aangedron- Uit de Parkhurst gevangenis in New Port op het Britse eiland Wight 'ijn gisteren acht mannen ontsnapt, van vie er vier korte tijd later weer gevan gen werden. FRITS M. KIRIHIO JK ZOALS ik in mün vorige artikel be- 2. Het geul 12 zal aangewild moe. toonde heeft de „ooi-bereidende w°rde" n. ,v,° Primaire Middelbare Scholen. De uit- schoolse vorming in Nieuw-Guinea verkorenen zunen niet uitsluitend ge- thans een zodanig stadium bereikt, recruteerd dienen te worden uit de dat we een twee-fronten aanpak kun- hoogste klas, maar de meest intelli- nen wagen, waarbij ik eerst „De genten uit de derde klas zullen ook in vorming voor de middengroep van de gelegenheid moeten worden gesteld een élite" onder de loep nam. In de na?r Nederland te gaan. tweede plaats zou ik thans willen in- J Een geliefkoosd argument der ver- gaan op: ,J>e „ormin» do top- gJJSSd^ groep Guinea zelf is: ..De landskinderen zul- Hiermee is dan bedoeld de oplei- ien sterk vervreemden van hun stam ding van degenen die na een volledi- en hun land. wanneer ze langdurig ge Middelbare Schoolopleiding een buitenslands verblijven." hogere vorming genieten. Dit argument getuigt van overbodig x J. paternalisme en onnodige angst. Im- 1. Bij het begin van dit lopende cur- mers deze toekomstige leden van de susjaar volgden 15 Papoea's de H.B.S. élite vervreemden toch reeds door te weten 12 in Hollandia en 3 in Zut- hun opleiding en straks door hun toe- phen. Zolang de samenleving in gewezen taak in een pas opkomend Nieuw-Guinea een scherpe tweedelige land. dat zich ongetwijfeld naar wes- structuur kent die nog sterker geac- ters model moet inrichten. Onont- centueerd wordt door de huidskleur koombaar zullen ze vervreemden van (blank inhaerent aan: beter gesitu- hun stamverbanden. De stam zal er Premier Welensky beschuldigd De Britse regering heeft premier Welensky van de centraal Afri kaanse federatie er gisteravond in feite van beschuldigd dat hij de spanningen in Noord-Rhodesië heeft opgezweept. De minister voor betrekkingen Advertentie) Neem elke dag uw 2HALITRAN capsules 1 Bescherm uzelf en uw gezin met HalitranHalitran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! ca 60 x zoveel vitaminen ala gewone levertraan» Ondernemen ballingen nieuwe activiteiten In Perpignan vraagt men zich af of Llivia, een Spaanse enclave in het de partement Pyrenees-Orientale, het to neel wordt van nieuwe activiteit van Spaanse ballingen. Sinds twee dagen wordt door de Spaanse politie intensief gepatrouilleerd in het dorp zelf en de neutrale weg die naar de enkele kilo meters verder gelegen Spaanse grens stad Puigcerda voert. Officieel heet het dat de politieactivi teit is verhoogd om te voorkomen dat een ambtenaar van Llivia. tegen wie administratieve maatregelen zijn geno men, ontsnapt. Maar in Perpignan, waar zich veel Spaanse ballingen heb ben gevestigd, lopen hardnekkige ge ruchten dat Spaanse republikeinen een ..staatsgreep" willen ondernemen. Naar In het nabijgelegen Gerona verluidt zijn in Llivia een aantal arrestaties verricht. Bij enkele jongelui zouden bommen zijn gevonden. Advertentie vermoeit overdag en houdt 's nachts iedereen wakker. De 23 geneeskrachtige bestand delen van Abdijsiroop (Akker- Siroop) lossen het slijm op en verjagen de ziektekiemen. ABDIJSIROOP Een student van de Brusselse uni- versiteit, Guy Lemaire. 24. zijn beide handen geamputeerd ten gevolge van verwondingen die hij opgelopen had bij een botsing tussen de polit e en demon stranten voor de ambassade van de re- j publiek van de V.A.R. De Amerikaanse ambassadeur Moskou, die in Washington overleg heeft gepleegd, zal voor Chroesjtsjef een persoonlijke boodschap van presi dent Kennedy meenemen, waarin deze ring van de onderlinge betrekkingen. met het gemenebest, Duncan San dys verklaarde in het Lagerhuis dat Welensky, door de Britse plannen voor de politieke toekomst van Noord-Rhodesië te verwerpen, niet het soort van leiderschap gevoerd heeft dat het land tijdens de hui dige crisis van node heeft De minister van koloniën, Macleod. verklaarde dat Engeland besloten heeft zijn plan om meer politieke macht te geven aan de negers in Noord-Rhode sië. dat een blanke regering heeft, door te zetten. Welensky heeft opdracht ge geven tot mobilisatie van de blanke mi litie van de federatie, teneinde verwe zenlijking van het Britse plan te ver hinderen. De premier kondigde voorts aan dat zijn regering de plannen van Engeland vierkant verworpen had en vijf van zijn aanhangers verlieten uit Jirotest tegen de I J *-»— ederale regering. Sandys verklaarde dat hij zeer teleur- Ïesteld was door uitspraken die Welensky e afgelopen dagen heeft gedaan. Enkele dingen die hij gezegd heeft en de manier waarop hij ze zei zullen ongetwijfeld het wantrouwen tussen de Afrikanen en Europeanen groter maken en zullen de politieke spanning verho gen en dit op een tijdstip, waarop het ongetwijfeld de plicht van alle verant woordelijke mannen is te trachten kalm te en vertrouwen te scheppen, aldus de minister. Ik doe een beroep op alle in woners van Rhodesië van alle rasSen om van deze kans (op vrede) zoveel mogelijk gebruik te maken, want het zou wel eens hun laatste kans kunnen zijn. Ontslag ministers Vijf leden van de uitvoerende raad van Noord-Rhodesië (ministers), leden van de Verenigde federale party van de federale premier sir Roy Welensky, hebben de goeverneur a.i Martin Wray, hun ontslag aangeboden. De leider van de afdeling Noord-Rho desië van de Verenigde federale partij, John Roberts, heeft verklaard dat het witboek van de Britse regering neer komt op het afstand doen van de begin selen die in 1958 door de regering Mac- Mlllan werden aanvaard. „Dodenarts Auschwitz nu in Peru werkzaam De „Stockholms Tidningen" van giste ren bevatte een artikel van de hand van een staatloze zakenman in Goete- borg. de 39-jarige Harald Goeltzner, die beweert dat Josef Mengele, de ..doden arts van Auschwitz" zich in een haven plaats in het noorden van Peru zou be vinden. Hij zou daar o.m. medische col leges hebben gegeven. oorlog werd hij in het Duitse leger on der de wapenen geroepen, doch hij de serteerde en verloor zijn Duitse natio naliteit. Hij hoopt thans door mee te hel pen aan de opsporing van Mengele, zijn Duitse staatsburgerschap terug te krijgen. Bij de ingang van de Vlissingse Buitenhaven liep de sleepboot „Salvonia" aan de grond, waar schijnlijk bij een verkeerde ma noeuvre bij het uitwijken voor een baggermolen. De sleepboot kon daarna alleen nog maar wachten op de hulp van een andere sleepboot. DE SCHRIJVER De heer Frits M. Kirihio, lei der van de onlangs in Nieuw- Guinea opgerichte partij Parna (Partei Nationaal), vervolgt bü- gaand zijn beschouwing over de maatregelen die sijns inziens genomen dienen te worden om het Papoease volk zo snel mo gelijk de gelegenheid te geven op eigen benen te staan. Malinowsky Rusland militair het sterkst De Russische minister van defensie Malinowsky heeft verklaard dat de litaire macht van Rusland groter is van alle andere landen ter wereld. De Sowjetstrijdkrachten hebben nu meer dan genoeg kernwapens en thermokern- wapens, de beste intercontinentale bal listische raketten ter wereld en voorts een hele serie raketten, die voor tacti sche operaties zijn bestemd, aldus de Prawda. Onze strijdkrachten zijn staat elke aanvaller een dodelijke geldingsslag toe te brengen. President Kennedy heeft Paul-Henri Spaak, de aftredende secretaris-generaal van de Navo, vandaag de Amerikaanse vrijheidsmedaille uitgereikt. eerd, beter betaald, onaantastbaar, ver heven i is het nood zakelijk dat de vorming op een Middelbare School in Nederland ge schiedt. Men wordt er in de Neder landse samenleving volledig opgeno men. de leerlingen krijgen op jonge leeftijd de in hun vaderland zo ont beerde mogelijk heid de schake- in een moderne samenleving empi risch te verkennen. Overname van en zich indenken in de westerse cultuur by een verdere vorming worden hier door vergemakkelijkt. Dit zal boven- dien een onschatbare waarde hebben Tenslotte nog een rekensommetje, voor Nieuw-Giilnea m MJn snelle race De ,Her 2al ontdekt hebben dat er in om de eeuwen achterstand in te halen, ^eze artikelen in totaal wordt voorge- waarbij het zich ongetwijfeld naar steld 40 personen voor een overtocht westers model zal moeten inrichten. naar een opleiding in Nederland. Een Op grond van voorgaande overwe- onkostenberekening hiervoor zal dan gingen zou schrijver dezes met na- globaal er als volgt uitzien: Rei6kos- druk wdlen voorstellen om de 12 Pa- ten per viiegtuig v.v. 40 x 5000 is P°ea die momenteel op de H.B.S. ƒ200.000; Studie- en verblijfkosten De- dit jaar nog venter 5 x 3000 x 3 jaar is 45.000; te brengen en studie- en verblijfkosten topgroep 25 x 3000 x 10 jaar is ƒ750.000; Studie- enkelen hét vaderland 25 x 5000 125.000 2)In totaal wordt dit bedrag van 1.120.000. Ongetwijfeld zal men zich afvragen waar dit voor de uitvoering van ..de weg verder" noodzakelijke miljoen vandaan moet komen. Wel. financieel zou dit zeker niet tot het onmogelijke behoren, zelfs al zou men het aantal van 40 jongeren ver dubbelen. als men maar denkt aan de tien miljoen gulden die in het begro tingsjaar 19591960 in Nieuw-Guinea ongebruikt zijn blijven liggen! treuren, het land evenmin. Ze vragen er in tegendeel om. Er is voorts nog pas opkomende landen in het bui tenland ontwikkel de geweest die tranen met tuiten heeft geschreid om dat hy zich een zaam voelde. Trou wens. de ontwik kelden zullen met elkaar vanzelf een nieuw groepsleven vormen waarbin nen ieder zich be paald niet eenzaam zal voelen. Dit zal Nieuw-Guinea de specifieke levensstyl zyn. waarnaar de lagere Hollandia zitten, naar Nederland over alhier de middelbare opleiding te la- j A 4 io 1UU.UUU Cll ten voltooien. Men heeft daarbij nog verblijfkosten technische groep nihil de mogelijkheid dat er enkelen van Tussen,ijdie bezoek van de top. deze groep de gymnasiale kant zullen groep ru-* JJ -- cw" -- verkiezen, welke mogelijkheid niet 125 00 aanwezig is in Nieuw-Guinea. Op Biak is een aanvang gemaakt met een dorps hygiëne-project, voorlo pig voor een aantal desa's met een to taal zielental van rond 6000. Het pro ject wordt uitgevoerd in samenwerking tussen het gouvernement van Neder lands Nieuw-Guinea en de wereld ge zondheids organisatie, met steun van het kindernoodfonds der Verenigde Ni ties de Unicef en de „Technical Assistance" van de volkeren-organisatie. Dank zij de RUSH motor: belangrijk verhoogd vermogen bij aan* zienlijk minder verbruik. Olieverversen om de 4000 kml Maak een proefrit bij uw Simca dealer. SIMCA DELFT - Garage J. H. Preunlnger - 01730-25775 SIMCA DORDRECHT - Garage Th. J. van Duren 01850-7777 SIMCA DEN HAAG - Auto Imp. Marter Rosier N.V. - 070-720153 SIMCA LEIDEN Garag. Bierman - 01710-34403 SIMCA ROTTERDAM J. H. Willemse Autoservice N.V. 010131688 SIMCA VLAARDINGEN - Autobedrijf C. van Roon 010-69896 SIMCA ZWIJNDRECHT J. v. Namen's Gar.bedr. 01850-6666 I Uit een onderzoek van het Nieuwzeelandse bu reau voor statistiek blijkt dat de Noren het oudste worden, gevolgd door de Nederlanders en de Europese bevolking van Nieuw-Zeeland. De Noorse vrouw wordt ge middeld 75 Jaar en de Noorse man 71 jaar. I In het zandsteengeberg- te van Mokattam, dat de stad Cairo beheerst, zal een reusachtige kop van president Nasser worden uitgehouwen. Des nachts zal het beeld met schijn werpers worden verlicht, aldus meldt het blad „AI Akhbar". I De directeur van een gevangenis in Beiroet is gearresteerd in verband met het mooie leventje dat zijn „gasten" leid den. Deze bleken te be schikken over radio- en televisietoestellen, zeven kilo opium, 80 gram he roïne, flessen wijn en whisky en sigaretten. I Een man, die maandag in Miami een bank van 4.577 dollar beroofde en die de volgende dag het geld weer terugbracht, verklaarde bij zijn arres tatie dat hij in verband met de ziekte van zijn vrouw 300 dollar nodig had. „Toen ik in de ge roofde geldzak keek, kreeg ik de schrik van mijn leven", bekende hij. I Het kerkbestuur van Querttemberg heeft zijn predikanten geadviseerd in hun preken en in hun dagelijkse werkzaamhe den op het gebied van de zielszorg hun ge meenteleden er op te wijzen dat ook in het wegverkeer het vijfde gebod, „Gij zult niet do den", van kracht is. Politiewagens gierden gisteren door de straten van Londen met de me- dedellng: „De wolf is los...". Mevrouw June Flytche had de wolf in een van de Londense dierentuinen gekocht in de hoop deze mak te krijgen. Een agent wierp een lus om de nek van het dier, maar daar de ze te hard trok stierf de wolf. I De politie in Kopenha gen is gisteren gealar meerd, doordat een on bekende man het hoofd bureau had opgebeld met de mededeling dat „de Russische ambassade die nacht zou afbranden". De politieposten, die 24 uur per dag de wacht houden sinds de opstoot jes in 1956, werden ver sterkt, maar er gebeurde niets. I Wolven huilden, struis vogels probeerden de kop in het zand te drukken cn gazellen holden in «en kring rond tijdens de zonsverduistering van I een week geleden, aldus hebben de oppassers van de dierentuin van Rome medegedeeld. I Gistermorgen heeft Veendam de zestiendui- zendste Inwoner kunnen inschrijven. Het gezin Witterholt, dat door ves tiging het getal rond maakte, kreeg voor een week een zomerhuisje aangeboden in het vakan tiecentrum „De beren kuil" in Grollo. I De gemeentesecretaris van Utrecht, prof. dr. B. de Goede, zal zaterdag als „eerste ambtenaar der gemeente" het fon teinbeeldje „de ambte naar" onthullen. De tekst die er op staat luidt: „Ik dien de vroedschap en de burgerij, ik leef, laat leven, laat de burger "4". Onze naaste buur ln het zonnestel sel geeft ten aanzien van de vraag, of er zich omstandigheden voordoen die gunstig zUn voor het ontplooien van levensvormen, een weinig opwekken- der beeld te zien dan we de vorige maal voor Venus hebben afgeschil derd. Deze naaste buur, dus de pla neet Mars, heeft zich lange tyd ge weldig in de belangstelling van leken en astronomen kunnen verheugen door de ontdekking van de z.g-n. Marskanalen, die in werkeiykheid niet bleken te bestaan, omdat zU op gezichtsbedrog berusten. Daarmee vielen ook alle fantasieën van Intel ligente en hoog ont wikkelde wezens die de mensen op aarde in kunde en kennis aanzienlijk over treffen, volkomen in Nadat de machtig ste telescopen en de gevoeligste tech nische apparaten veel van de geheimen van Mars had den onthuld, is wel de kennis aan gaande deze planeet aanzieniyk ver meerderd, maar de belangstelling van het publiek Is daarmede evenredig gedaald. De oorzaak daarvan moeten we waarschyniyk zoeken in het ont breken van de romantiek, die zo in nig met de Marskanalen was verbon den. Die romantische voorstellingen zyn thans zo goed als verdwenen, want de toestanden die op Mars zqn geconstateerd maken het niet waar schyniyk dat de stoutmoedige dromen over een contact tussen de gefanta seerde intelligente wezens van Mars TOCH ES HET ZO! en de (eveneens intelligente) bewo ners van de aarde ln vervulling zullen gaan. Mars heeft, evenals de aarde, sneeuwkappen aan de polen. De ul tra-gevoelige thermometers hebben onthuld, dat de sneeuw 's zomers by 0 graden C. smelt, maar dat de win terkou ongeveer 70 graden onder het vriespunt ligt. Dit zyn waarden, die niet zo erg veel verschillen met onze aardse ervaringen, vooral niet, om dat de laatste metingen aan de Zuid pool eveneens gewag maken van een kou van 70 graden. Anders wordt het evenwel, Indien we de temperatuur op de evenaar gaan vergelijken met de Op de equa tor van Mars Is het aanzieniyk onaan genamer dan by ons. Want wel kun nen daar middag- temperaturen van 20 graden C. wor den gemeten, maar bU zonsopgang is 50 tot 60 graden vorst geconstateerd. De nacht in de tropen is op Mars dus byna even koud als by ons de poolnacht! En dergeiyke, geweldige temperatuur verschillen zUn werkeiyk niet be- vorderiyk voor de ontplooiing van levensvormen die we op aarde Vóór we nu verder Ingaan op de vraag, of er onder dergelijke omstan digheden elk leven uitgesloten Is, moeten we nog even een vluchtige blik werpen op de resterende planeten van ons zonnestelsel. Daarover een volgende keer. desbetre arbeid srblijf ln het bui- Industrie werkt met te oude machines Witte Huis is komen te vallen, zal zich naar het Amerikaanse bedrijfsleven verwacht binnenkort ook verplaatsen naar het machinepark van Amerika's fabrieken. President Kennedy heeft verklaard dat de leeftijd van het machinepark te hoog is. Hij wil dat het bedrijfsleven en de industrie de modernisering der fabrieks- installaties met kracht ter hand nemen en hij heeft de ondernemers in de fa- bricage-sector zijn hulp toegezegd bij deze verjongingskuur. „De gemiddelde ouderdom van de uitrusting in de Amerikaanse fabrieken is thans circa negen jaar", aldus de president. „In een dynamische econo mie dient dat gemiddelde te dalen door het in gebruik nemen van nieuwe ma chinerieën. Uit de beschikbare gegevens blijkt echter eerder dat de gemiddelde ouderdom van het machinepark lang zaam toeneemt" Akte tegen Eichmann is overhandigd De akte van beschuldiging tegen Adolf Eichmann is gisteren door de openbare aanklager aan de rechtbank van Jeruzalem overhandigd. Eichmann wordt ervan beschuldigd de dood van miljoenen Joden op zijn gewe ten te hebben. Het begin van het proces werd reeds tweemaal uitgesteld. De volgende stap zal vermoedelijk zijn dat de rechtbank een definitieve datum er voor zal vast stellen. Advertentie DE JAM VOORMANNEN neemt vaker

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5