Jlieume £ditsrt)e (üïmroitl RECLAME-TV Regering kiest voor Bij Geldrop trein in botsing: een dode Beroemd sprookje wordt werkelijkheid NIEUWS in één oogopslag BON Kanon ging af op vliegbasis - twee doden Tweelingsatelliet ten dele een succes DONDERDAG 23 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-e: Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12108 CHRISTELIJK-NA T ION AAL DAGBLAD „Stiotvastlcli is $htUtftn min hert in U|l)en$p«tU Loop (toch) door Zie pagina 9 De staatssecretarissen Scholten en Veldkamp menen, dat in Ne derland commerciële televisie dient te worden ingevoerd. Een onafhankelijke maatschappij zou hiertoe een tweede net tot haar beschikking moeten krijgen. Behalve van de kant van de OTEM zijn de reacties op deze nota inzake reclametelevisie scherp afwijzend. Bij een spoorwegongeluk te Geldrop is een reiziger om het leven gekomen. Acht personen werden gewond. De oorzaak van het ongeluk is gelegen in een verkeerde wisselstand. Tussen president Tsjombe en de vertegenwoordiger van de V.N. is overeenstemming bereikt over stopzetting van alle troe penbewegingen in Katanga. In Stanleystad zijn vijftien tegen standers van het regime van Gizenga doodgeschoten. Prof Zijlstra heeft verklaard, dat de a.r. ministers ten opzichte van de motie-Van Eibergen geen andere houding konden aan nemen dan zij hebben gedaan, wilden zij „niet in de lucht komen le hangen". Hij wilde beslist niet meegaan met de opvatting dat het kabinet-De Qauy zonder meer een extra-parlementair kabinet kan worden genoemd. Het vandaag voor publikatie vrijgegeven Centraal economisch plan 1961 komt tot de conclusie, dat de Nederlandse economie nog niet aan een te sterke onevenwichtigheid laboreert, maar dat eind 1961 of begin 1962 een kritieke stituatie kan ontstaan Minister Luns heeft in de Tweede Kamer de steun van praktisch alle fracties gekregen wat betreft de door hem aangenomen houding op de conferentie der zes EEG-landen in Parijs. Maandag zullen president De Gaulle en president Bourguiba van Tunesië te Rambouillet de kwestie-Algerije bespreken. Bourguiba heeft een uitnodiging van De Gaulle aanvaard. Aparte zender Onafhankelijk Tj^R zijn niet zoveel dagen in het jaar dat de krant over Rus land zwijgt. De Sowjet- unie is debet aan een groot percentage van het sombere wereldnieuws. Een enkele maal is het wat onschuldiger: twee hondjes in de ruimte, en heel de wereld weet dat ze Bjelka en Strjelka he ten maar vaker gaat het over Chroesjtsjef, en over de koude oorlog. Maar er is, wonderlijk ge noeg, nog een ander Rus land, vriendelijker, myste rieuzer, in ieder geval men selijker. Wij hier in het westen horen er weinig over. Dat kan de krant niet helpen, dat is aan het Sow- jetregime te wijten. Soms krijgt een westerse corres- pondent gelegenheid, een (dure) reportagereis naar het verre Rusland te ma ken. Onze lezes herinneren zich hoe onze speciale ver slaggever indertijd ook het leven in de Orthodxe Kerk en de kleinere gemeenten beschreven heeft ener- zijds de communistische be ïnvloeding van de priesters, anderzijds de toeloop ook van jongeren tot de oude kerk. Merkwaardig dat het pure staats-persbuerau Tass in Moskou nu de foto in de wereld stuurt die we hier afdrukken- Het is de nieuwe aartsbisschop Josif, 37 ja?r de sekte der Oudgelovigen een afscheiding van de Rus sische Orthodoxe Kerk met 300 kerken en een miljoen gelovigen in de Sowjetunie. De nog betrekkelijk jonge aartsbisschop met zijn nu al witte baard, werd dezer da gen ingehuldigd als het geestelijk hoofd van de Rus sische priesterlijke raskolni- ken, Oudritualisten, Oudge lovigen en hoe ze meer mo gen heten. Daar staan wij wat vreemd tegenover. Wat kunnen wij in wezen begrijpen van het christendom in het verre, duistere Rusland? Och, wat zullen de christenen daar begrijpen van ons, Neder landse protestanten? Tooh horen zij en wij op de een of andere manier bij elkaar. Op een heel duidelijke ma- Het is de vrije pers (althans in het westendie mag meehelpen dit besef te be vorderen. Het is de vrije christelijke pers, die u op de hoogte houdt van het le ven der Kerk in uw omge ving, in heel de wereld. Op de vliegbasis Soesterberg heeft zich gistermiddag een ernstig ongeluk voorgedaan, waarbij twee doden zijn te betreuren. Een derde man v ernstig gewond en een vierde licht gewond. Het ongeval is ontstaan door dat een boordkanon van een der ge parkeerde vliegtuigen door tot nog toe onopgehelderde oorzaak is afge gaan. Bij het ongeluk zijn omgekomen: ser geant der eerste klasse P. J. A. Eken uit Soesterberg, oud 35 jaar, gehuwd, vader van vier kinderen, en sergant F. K. Stolle uit Utredht, oud 22 jaar, ge huwd. Vrij ernstig gewond, maar bui ten levensgevaar is dienstplichtig ser geant titulair C. A. Brem uit Gouda. Licht gewond is de re<serve-4-weede lui tenant-vlieger E. A. van Noort. afkom stig uit Eist. Gebleken is, dat het ongeval zich heeft voorgedaan bij het vlieggereedmaken van een Hawker-Hunter straalvliegtuig, op het moment dat men bezig was een filmcamera aan te brengen. Door nog onopgehelderde oorzaak is daarbij een van de boordkanormen in werking ge treden. De afgevuurde kogels zjjn in een in de nabijheid staand gebouw terecht gekomen, waarin zich enige personen bevonden. De gewonden werden naar het centraal militair hospitaal „Oog in Al" te Utrecht ovengebracht. schappen) en dr. G. M. J. Veldkamp (Economische zaken) hebben vandaag de langverwachte nota betreffende reclametelevisie aan de Staten-Generaal doen toekomen. Zij delen hierin mede, dat het in principe gewenst is reclame-televisie toe te laten en wel via een tweede zendernet en geëxploiteerd door een zelfstandige maatschappij volgens het Engelse systeem. Geen van de vijf gegadigde organisaties voor het verzorgen van reclametelevisie voldoet aan de juiste eisen welke de staatssecretarissen adviseren, maar de doelstelling van de OTEM komt er het dichtste bij. Er zouden enkele wijzigingen in de opzet van de OTEM nodig zijn deze pasklaar te maken voor het patroon, dat gewenst wordt geacht. De televisie, aldus de staatssecre tarissen in hun nota, is een dia waardoor de vrije meningsuiting tot haar recht komt. De beschikba re golflengten eisen echter beper king, maar deze mag niet verder gaan dan-strikt noodzakelijk is. Ge zien het grote economische belang nemen de staatssecretarissen deze van reclame-televisie voor ons land te moeten bevorderen. De regering zal echter een keuze moeten doen uit degenen, die zich aanmelden om het medium te gebruiken* In een uitvoerig betoog komen de staatssecretarissen tot de conclusie, dat om het recht te doen wedervaren aan de belangen van de NTS er roepverenigingen, stringente v den dienen te worden gesteld aan de in voering van reclame -televisie. Programmaraad Het Amerikaanse systeem, waarbij adverteerders invloed kunen uitoefenen op de programma's wordt afgewezen en ook het Beierse systeem dat reclame boodschappen tussen de vooravondpro gramma's door uitzendt is niet gewenst. De verzekering van het peil van dc programma's waarin reclame wordt uitgezonden in natuurlijke on derbrekingen van de uitzendingen. (woonplaats) Betaling gescbledt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). (nasm) (straat) (woonplaats) Met een daverende klap, die tot in verre omtrek was te horen, is gister middag de sneltrein Amsterdam- Maastricht bij het station Geldrop tegen een goederenlocomotief gere den. Aan de vrij grote snelheid (on geveer zeventig kilometer per uur) was het te wijten dat er bij de bot sing een enorme ravage ontstond. Bij de ramp is een slachtoffer te betreuren, de heer T. J. Arnouds uit Rotterdam, die aanvankelijk levend uit de brokstukken van de trein werd gehaald, doch op weg naar het ziekenhuis overleed. Zoals wij gisteren reeds in een deel van onze oplage meldden waren de gevolgen van de botsing verschrikke lijk; de goederenlocomotief boorde zich in de bestuurderscabine van de sneltrein en wierp deze met het eerst volgende rijtuig meer dan vier meter de lucht. In het eerste rijtuig ont stond paniek. Toen de reddingsploe gen arriveerden trof men vele reizi gers aan die beklemd zaten in de brokstukken. Enkelen konden vrij spoedig worden bevrijd, met drie passagiers heeft men uren werk gehad. Een schilder heeft meer dan drie uur op een ladder ge staan met een kind van drie jaar op zijn arm waarvan de beentjes bekneld zaten tussen de benen van zijn moeder en de trein. Daar er veel olie over dc onderdelen stroomde, was het boven dien gevaarlijk met snijbranders te wer ken. Er speelden zich aangrijpende to nelen af na de ramp. Een vrouw die zelf zwaar gewond bekneld zat, gilde om haar kinderen van wie er een eveneens vast zat en een reeds naar het zieken- overgöbracht. Nonnen van het Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat de wisselstand verkeerd is geweest, waardoor de trein op het verkeerde spoor kwam. Vast staat dat er technisch niets mankeerde. Er is van een menselijke fout sprake ge weest. zal in handen moeten zjjn van een door de Kroon te benoemen program maraad, samengesteld naar de maat schappelijke en levensbeschouwelijke samenstelling van het Nederlandse volk. Ook zal de (door de regering aan t_ wijzen) organisatie die zelfstandig deze programma's via een tweede zendernet gaat verzongen, overeenkomsten moeten treffen met de NTS inzake de honorering, opdat hierin geen financiële concurrentie ontstaat noch wrijving van kosten. Voorts zal een wAnsfcbeperking moeten gelden, waarbij overwinst ten goede komt in culturele doeleinden. Het peil van de reclameboodschappen il zorgvuldig moeten worden be schermd; de indringendheid van de tele ven? ist, dat geen reclame wordt ge maakt anders dan voor volwaardige pro- Tweede net De concessionaris, die de reclame televisie gaat verzorgen, zal gehouden zijn een tweede zendernet te bouwen. Zolang dit nog niet bestaat zou het bestaande net gebruikt kunen worden (tot 8 uren per week), op uren dat NTS en omroepverenigingen niet uil- zenden. Reclame-televisie mag echter pas beginnen, wanneer de concessio naris over eigen studioruimte be schikt. Op de in mei a s. te houden conferen- e voor het verdelen van golflengten zal Nederland niet alleen golflengten aan vragen voor 'een tweede televisiezender- at, maar ook voor een derde. Het tweede net, zo stellen de staats secretarissen voor, zal dan ter beschik king worden gesteld van de reclame-tele- komt er t.z.t. een derde, dan 'zou ?er voor programma's van NTS en omroepverenigingen dienen. De regering, aldus de nota, sluit echter de mogelijkheid niet uit voor de NTS het tweede net gedurende een deel van de zendtijd te gebruiken, indien ook zij nog in aanmerking wil komen voor het verzorgen van re clame-televisie. Tot in de kleinste details was de deze week gehouden legeroefening „Loop Door" een kopie van de werkelijkheid. Het krijgsgevangenkamp was met prikkeldraad afgezet en op een van de torens in een hoek van het kamp stond een wacht met een mitrailleur. Verslag op pag. 9). Fransen sturen rat ruimte in PkE lancering van de „tweeling- U satelliet", die dinsdagavond van de Amerikaanse lanceerbasis Cape Canaveral plaatsvond is slechts ten dele een succes geworden. Het was de bedoeling dat de raket in een cir kelvormige baan op 800 kilometer hoogte gekomen zou zijn. Nu nadert deze de aarde tot 170 km om zich daarna ervan te verwijderen tot bijna 1.000 km. Dit heeft een woord voerder van het John Hopkins-labo- ratorium voor toegepaste natuurkun de in Washington meegedeeld. ?t is mogelijk dat de twee satellie ten niet van elkaar gescheiden zijn, zo als de bedoeling was. De ene satelliet was de 112 kilogram wegende „Trans- mjt-3B" en de andere, die veel kleiner was en slechts 25 kilo woog, kreeg de bijnaam „Lofti". Het schijnt dat de twee kunstmanen samen met de laatste trap van de „Thor-Able" raket in een baan zijn gekomen. De „Transmit-3 B" heeft een „mag netisch geheugen'" waardoor deze sa telliet in staat is zijn positie op te ge ven. Er is verder een elektrische klok aan boord en een elektrisch radiostel sel, dat zal worden gebruikt voor het Grote ravage vlakbij het station van Geldrop. Een personentrein reed zo krachtig tegen een ran geerlocomotief, dat de voorste wagens op het dak van de loco motief schoven. Bij het ongeluk kwam een persoon om het leven, zes anderen werden gewond. Zee. Een witte rat, genaamd Hector, is gis teren met een Franse raket van het type „Veronique" 150 kilometer de ruimte ingeschoten. De rat werd met de neus- kegei waarin hü zich bevond in goede gezondheid, op 45 kilometer afstand van Colomb Bechar in de Sahara, waar de eentrapsraket was afgeschoten, terugge- Van de rat, die gekleed was in een ruimfcepak, werden tijdens de vlucht ge gevens omtrent de hersenwerk uig, de polsslag en de ademhaling naar de aar de uitgezonden. Frankrijk is na de Sowjetunie en de Ver. Staten het derde land, dat een dier in de ruimte heeft geschoten. 13IJ DE BEHANDELING van zijn be groting in de Tweede Kamer heeft onze minister van buitenlandse zaken dinsdag en gisteren waardering en steun gevonden voor het standpunt en de hou ding, die hij bij de besprekingen te Parijs heeft in- en aangenomen. Deze waarde ring en steun zullen hem ook bij de ver dere bepaling van het beleid welkom zijn. Men kent dc feiten. Het ging om het nieuwe Europa, dat nog slechts langzaam op gang blijkt te kunnen komen van we zenlijke integratie is wel op het econo mische, nauwelijks echter op het poli tieke vlak iets te bespeuren. Frankrijk, en in het bijzonder zijn leider Dc Gaulle, betoont zich in deze onwillig. De Gaulle heeft een ander idee in het hoofd: geen geïntegreerd Europa, maar wat hij noemt een Europa der vaderlanden. En het Is bekend wat een De Gaulle in het hoofd heeft, heeft hij niet ergens anders. Niet dat De Gaulle dit standpunt hul digde was de teleurstelling van Parijs. Deze lag in het feit, dat de andere ge sprekspartners Duitsland. Italië, België en Luxemburg na enkele concessies van diens kant bereid waren om met De Gaulle mee te gaan. Teleurstellend was bovendien, dat, naar te Parijs bleek. Frank rijk en Duitsland. De Gaulle en Adenauer, het onderling reeds eens waren gewor den. De enige die toen nog het been stijf hield was onze minister Luns. Europa is voor ons aantrekkelijk, wan neer het een geïntegreerd Europa is, waar in de verschillen tussen grote en kleine landen als het ware zijn weggevallen. Maar het Europa der vaderlanden, zoals het in het hoofd van een Dc Gaulle vorm heeft aangenomen, is een ander. Daarin vindt men de grote en de kleine staten nog volop terug. Daarin hebben de groten nog gelegenheid om de hoofden bijeen te steken en le komen tot een regeling, waar bij de kleinen zich wel moeten aansluiten. Het samentreffen van Frankrijk en Duits land, zoals Parijs dit liet zien, mocht daarvan als een voorbeeld zowel als een voorteken gelden. Zulk een Europa is voor ons niet interessant. Het heeft integendeel voor ons grote bezwaren, ook al omdat het ons dreigt af te sluiten, zulks terwijl openheid voor ons volksbestaan veelszins een levensvoorwaarde is. Nederland heeft bij monde van zijn minister laten weten, hoe het niet moet. Het heeft dit gedaan op een moment waar op de handen nog vrij waren. Op de con ferentie te Parijs was onze minister een eenzame eenling. Uit onze volksvertegen woordiging is hem nu kunnen blijken, dat hij althans in eigen land begrip heeft gevonden. Zouden trouwens niet ook over de gren zen van ons land velen het in hun hart met hem eens zijn? Melkproduktie in winter beperkt Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft gisteren een verorde ning aanvaard, die het mogelijk maakt een door de commissie-Vondeling ge opperde gedachte om te zetten in con crete maatregelen. Het gaat hier om be perking van de melkprijs die de boe ren in de wintermaanden in handen krijgen. De commissie Vondeling ziet in een dergelijke beperking van de wintermeik- prijs een bescheiden mogelijkheid om een verdere uitbreiding van de melk produktie tegen te gaan. Dit alles in verband met de afzetmoeilijkheden. vu iets in noordelijke richting uitbreidt. Mistvelden en laaghangende bewolking kwamen vannacht in hoofdzaak boven Noord-Duitsland en Denemarken Gedeelten ervan dreven vanmorgen het noorden oan het land binnen. In de ho gere luchtlagen handhaaft ztch boven Frankrijk een storing, die plaatselijk bewolking en regen veroorzaakt. Ook bewolking van deze storing kan zich de komende 24 uur over ons land uitbreiden. Over het gehele land genomen wordt er voor morgen minder zon verwacht. Ove rigens weinig verandering. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: Tendens: dalend Stand gisteren: 778 HET WEER EN EUROPA Veranderlijke bewolking en op de Rapporten hedenmorgen zeven uur meeste plaatsen droog weer. Over het algemeen weinig verandering In tempe- ratuur. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. (Opgemaakt om 11.15 station ir.) gcsteldh. Vrijdag zon op 7.38, onder 18.10 uur; vfdss naan op 12.41, onder 3.44 uur 2 maart Eeldé 'olie maan. De BUt Eindh. Zd.-Limto. HelsinSd Stocfch. Oslo Twee Hongaren wegens oplichting veroordeeld De rechtbank in Maastricht heeft gis teren uitspraak gedaan in de zaak tegen de twee Hongaren, de 26-jarige metse laar V. U. en de 30-jarige architect M .B., beiden wonenden te Sittard, die tereoht hebben gestaan wegens oplich ting van een Utrechtse verzekerings maatschappij voor een bedrag van f 60-000.De verdachten hadden van deze maatschappij een bedrag uitge keerd gekregen voor het verlies van duim van de verdachte U. Zij ston den terecht omdat zij samen en in ver eniging opzettelijk de duim van U. zou den hebben afgehakt om de verzeke ringspremie in handen te krijgen. De metselaar werd tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftr-k van voorarrest veroordeeld en voor's tot teruggave van de in beslag genomen ?uto en een bedrag van f4.500,—, dat oog van het verzekeringsgeld over was. De architect B. werd veroordeeld ter- zake medeplichtigheid aan dezc oplich ting. Hij werd conform de eis veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. Luxemb. Parijs Belgrado Athene Rome Ajacclo Madrid Matlorca Lissabon geworden herberg van de rode garnaal en het speclgoediand tot werkelijkheid brengen. Pinokkio ontstond brein van Carlo Lorenzinl, een slechts langa Italiaanse journalist, die het reldpei het schrijv Pinokkio, wiens neus Iedere sprookje schreef onder keer als hü een leugen vertel- pseudoniem Collodl. de de langer werd. met zün vrlen- den Japie Krekel, Cleo d< Tien jaar geleden werd in het dorp een comité gevormd om een standbeeld van de ge liefde pop in een aan dc schrij ver gewQd parkje te plaatsen, het De inzameling van geld ging ■■WÉMpiB, totdat de we ver de actie ging zün IToen stroomden de büdragen binnen van kinderei in tientallen landen. De burgemeester van Col iodi was zo verheugd medewerking, dat hü ieder kind dat een Plnokkio-certificaal stuur de. De houder van zo'n certifi caat kreeg het recht een leu gentje te vertellen, zonder dat langer werd. Het büdrage stuurde het oorspronkelüke parkje t, breiden cl, ccn compleet „Paese dei balocci" (speelgoed- land) te bouwen. De eerste steen zal zaterdag cr<l- worden gelegd. Men verwacht dat bet hele speelgoedland. dat ■erd in 1956 12.000 vierkante meter groot J~~ volgend jaar ge- (■"TA ..U zit u iedere keer weer op te winden, als u mijn schoolrapport leest. Ik vraag me af, waarom leest u dat ding eigenlijk?"

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1