Controverse over Duitse hulp EN NU: DE WEG VERDER Studenten in Brussel slaags met de politie Het raadsel Venus conserven Jjh eeft daafce Ky, f GEHEIME STUKKEN OPENBAAR De regering is bereid de stukken, die tijdens de verschillende Neder lands-Indonesische conferenties in de periode 19451949 tussen de onder handelaars zijn gewisseld, voor belangstellenden toegankelijk te stellen. Dit heeft de minister-president prof. dr. J. E. de Quay geantwoord op de vraag van het A.R. Eerste Kamerlid H. Algra of de geheime stuk ken over de conferentie op de Hoge Veluwe en die over de Ronde Tafel Conferentie openbaar gemaakt kunnen worden aangezien ze in de universiteitsbibliotheken van de Verenigde Staten wel ter inzage liggen. GEEN HERINNERINGSKAART MEER Het Eerste Kamerlid ir M. A. Geuze (C.H.U.) heeft aan de minister van financiën, prof. Zijlstra, gevraagd of hij opdracht aan de ontvan gers der accijnzen heeft gegeven de herinneringskaart, die tot nu toe tegen het einde van de geldigheidsduur van de lopende wegenbelasting- kaart aan de houders van motorrijtuigen werd toegezonden, voortaan achterwege te laten. Ook vraagt hij de minister of hij, indien het boven staande juist is, bereid is deze geste te handhaven, mede opdat niet veelvuldig' de betreffende termijn verzuimd zal worden en dientengevol ge onnodig overtredingen gecontroleerd en geconstateerd zullen moeten worden. MAXIMUMSNELHEDEN Bij de Tweede Kamer is een ontwerp tot wijziging van de wegen verkeerswet ingediend, waarbij het mogelijk wordt voor speciale we gen maximumsnelheden vast te stellen bij ministeriële beschikking. Het is de bedoeling dat de minister hierdoor bevoegd is maximum snelheden vast te stellen voor wegen buiten de bebouwde kommen, ter plaatse waar door bijzondere omstandigheden de weg niet voldoet aan te stel len redelijke eisen, in verband met het daarvan gebruikmakende ver keer. Tevens wordt er op aangedrongen tijdelijke snelheidsbeperkingen voor te schrijven, die noodzakelijk zijn bij omvangrijke wegherstelSn- gen. Daarnaast snelheidsbeperkingen van meer duurzame aard, betrek king hebbende op wegen of weggedeelten, waar kans op ernstige onge vallen bestaat. met ..voorrangspunten" President Kennedy heeft de democra tische partijleiders in het Congres dins- dag een lijst van zestien wetsontwerpen toegezonden, welke volgens hem voor rang moeten hebben boven andere in het wetgevingsprogram. De partijleiders hadden toegezegd tot snelle behande ling over te gaan. De wetsontwerpen betreffen onder meer: uitbreiding van de periode waar in werklozen werkloosheidsuitkeringen kunnen ontvangen; verscheidene maat regelen ter bestrijding van de recessie; de sociale zekerheid; subsidies voor het onderwijs en het wetenschappelijk on derzoek; goedkeuring voor de organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling; de handel met de com munistische landen. „We hebben geen miljarden (Van onze correspondent te Bonn) Voor de Bondsdagfractie van de Christelijk Democratische Unie hebben gisteren de Westduitse mi nisters van economische zaken en van financiën, prof. Erhard en Et- zel nogmaals uiting gegeven aan de bereidwilligheid van de Bonds regering om voor de hulp aan de ontwikkelingslanden grotere finan ciële bijdragen te levcTen. Ander zijds legden zij er de nadruk op, dat West-Duitsland met de feiten rekening dient te houden. Deze fei ten zijn, dat elke uitgave van een half miljard Mark moet worden ge nivelleerd door een belastingverho ging van 1 procent. Het is volgens de ministers ondenkbaar dat de Bondsrepubliek jaarlijks bijna vier miljard Mark voor ontwikkelings hulp kan opbrengen. In dit ver band wordt in Bonn verder nog vernomen, dat minister Etzel ver hoging van bestaande of invoering van nieuwe belastingen voor het Advertentie geen eten meer zien in 't vaste vooruitiicht van ,'n nienwe aanval laaiend brandend maagmur., Tot Bennies .uitkomst brachten huidige begrotingsjaar zowel als voor de komende jaren voor onaan vaardbaar heeft verklaard. TOEZEGGINGEN Deze kennelijke controverse in de boezem der Westduitse regering, over de mate waarin de Bondsrepubliek continu-verplichtingen op zich kan ne men, is uitgelokt door de verklarin gen, die minister Von Brentano dag heeft aïgelegd naar aanleiding van zijn gesprekken in Washington met president Kennedy en de mil ter van buitenlandse zaken Rusk. De minister heeft hen, naar hij op een persconferentie meededeelde, uit naar van de Bondsregering „vaste toezeggingen" gedaan omtrent een continue bijdrage voor de ontwikke lingshulp. Ofschoon wordt béstreden, dat daarbij reeds cijfers zijn ge noemd schijnt het dat minister Von Brentano een bedrag van 1 miljard dollar per jaar (bijna vier miljard Mark) in het uitzicht heeft gesteld. Bourguiba spoedig naar De Gaulle Mohammed Masmoedl, de Tunesische minister van voorlichting, heeft gisteren van gedachten gewisseld met president De Gaulle en de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve dc Murville. De Tunesische president Bourguiba, die in Zürich een medische behandeling on dergaat voor een keelkwaal, liet hU tele fonisch weten, dat hy zeer optimistisch Naar verluidt zou Bourguiba aan het einde van deze week al naar Parijs ko men. Het voornaamste onderwerp van ge sprek zal zeker de Algerijnse kwestie zijn en met name het openen van vredeson derhandelingen tussen De Gaulle en de leiders van de Algerijnse opstandelingen. Intussen hebben Algerijnse opstande lingen maandagavond een aantal Franse stellingen aan de Tunesische grens aan gevallen. Van een groep van twintig die door de onder stroom staande versper ringen wilden breken, werden veertien gedood. Vijf werden gevangen genomen. Opnieuw beraad over gebruik Holy Loch Gezaghebbende kringen in Washing ton hebben verklaard, dat de Verenig de Staten zich opnieuw beraden over het gebruik van Holy Loch in Schotland als basis voor de „Proteus", het moe derschip voor de met polaris-raketten uitgeruste onderzeeboten. Zij verklaar den, dat het Amerikaanse ministerie van defensie de hierover met Engeland ge sloten overeenkomst opnieuw in be schouwing heeft genomen met het oog op bepaalde „gevoeligheden" in de si tuatie. Hiermee wordt bedoeld het ver zet dat bepaalde groepen van het Britse publiek tot uiting hebben gebracht tegen het gebruik van Holy Loch door de Genoemde kringen verklaarden, dat het Holy Loch-project niet is opgegeven, doch op het hoogste niveau in beschou wing is genomen. Later werd bekend gemaakt, dat het schip gisteren nog naar Schotland is uitgevaren. Studenten van de Brusselse, Leuvense en Gentse universiteiten hebben in de Belgische hoofdstad demonstraties gehouden voor de ambassade gebouwen van de Verenigde Arabische Republiek en de Sowjetunie. Nasser en Chroesjtsjef werden voor moordenaars uitgemaakt en de Rijkswacht kon maar nauwelijks verhinderen, dat de betogers de gebouwen binnen drongen. Betogingen voor ambassades Studenten van de Brusselse uni versiteit, gesteund door collega's bliek in de komende jaren lijke bedragen" voor de ontwikke lingshulp zou moeten voteren. GEPRAAT Aangezien ook het oorspronkelijke Westduitse aanbod ter ontlasting van de Amerikaanse betalingsbalans van in totaal bijna vier miljard Mark schijnt te blijven bestaan, zou de Bondsrepubliek dan 8 miljard Mark moeten opbrengen, nog afgezien van de 4 miljard Mark, die uit leningen, de verkoop van de Volkswagen-fabrie ken en bijdragen van de elf deelsta ten voor ontwikkelingshulp wordt bij eengebracht. Dit alles gaat. naar het oordeel van de ministers Erhard en Etzel, de fi nanciële draagkracht van de Bonds republiek verre te boven. Hij waar schuwde met nadruk tegen het „ge praat over miljarden", dat in de laat ste dagen in Bonn is losgebroken. De kwestie van de Westduitse toe zeggingen aan Amerika zal nog in het kabinet worden besproken. Het zal evenwel pas bijeen kunnen komen na de terugkeer van bondskanselier Ade nauer en minister Von Brentano van ie wljZlgen. ue omien zunen er het tweedaagse bezoek aan Londen. I echter wel sterk de nadruk op leggen, Brits pleidooi hij Kennedy Alleen ontwapening met comm. China in V.N. Engeland is van mening, dat de wereldontwapening slechts een feit kan worden als communistisch Chi na in de Verenigde Naties wordt opgenomen en daarvan zal het Kennedy trachten te overtuigen als de Britse premier Macmillan en minister Lord Hume in het begin van april gaan confereren met pre sident Kennedy en Dean Rusk. Aan deze zienswijze, die in Londen circuleerde, werd evenwel toegevoegd, dat Engeland geen al te zware druk op de Verenigde Staten zal uitoefenen de huidige politiek ten opzichte van king te wijzigen. De Britten zullen .ennies doven de hevigste zuur- brand in enkele seconden op vol komen natuurlijke wijze. Door hun weldadige samenstelling, neu traliseren ze alle overtollig maag zuur volkomen. Uw omgeving heeft er geen weet van dat U Rennies neemt, want water of zo komt er niet aan te pas. Gewoon maar laten smelten jop Uw tongt Haal vandaag nog 'n pak Rennies bi) Uw Hoewel de planeet Venus met vele raadselen is omgeven en dc astronomen er zelfs nog niet in zyn geslaagd haar omwentelingssnelheid vast te stellen, zijn door vele onder zoekingen toch wel enige feiten be kend geworden, zodat men zich een flauwe voorstelling kan vormen van de omstandigheden waaronder deze planeet zich bevindt. Er is byv. vast gesteld, dat Venus een dampkring bezit en omgeven is door een wol kendek. (Jnist dat wolkendek is er de oorzaak van, dat de omwentelings snelheid van deze planeet nimmer kon worden geconstateerd, want het onttrok permanent het oppervlak van de planeet aan aardse ogen.) Door radiometrische temperatuurmetingen is voor Venus proef ondervindelijk een warmte aangetoond van 57 graden C. en voor het donkere halfrond werd 25 graden vorst waar genomen. Deze tem peraturen zyn wat de andere kant ook wat konder dan de temperaturen onder overeenkomstige omstandig heden op aarde. Dampkring, bewolking, hoge voch tigheidstoestand en een tropische warmte, ziedaar de omstandigheden die Venus geschikt zouden doen zijn voor de ontwikkeling van het leven, gelijk wij dat hier op aarde in het welige klimaat van het tertiair heb ben gekend, toen de reuzen sauriërs en tal van andere voorhistorische diersoorten en monsters te midden van een tropische plantengroei tier den. In deze fantasieën heeft men zich een tijdlang op aangename wyze ver meid cn tot voor kort werd het eigen lijk ais heel normaal beschouwd, dat op Vcnus de brontosaurus en tyran nosaurus ronddoolden. Tot er natuur lijk weer feiten aan het licht traden, die een dergelijke romantische ont wikkeling van het leven op Venus naar de onwaarschijnlijkheden ver wezen. Want onderzoekingen wezen nit dat de dampkring van deze planeet oppervlak TOCH IS HET ZO! met koolzuur was bezwangerd, terwijl de zuurstof er vrij schaars bleek te zijn. Dat is zeker niet best voor de ontwikkeling van dierlijk leven in de vormen die wy op aarde gewend zyn, want verreweg de meerderheid der dieren heeft een aanzienlijke hoeveel heid zuurstof nodig voor de directe instandhouding van het lichaam en de reuzensauriërs die geweldig veel llchaamsenergie verbruikten, vormen op deze regel beslist geen uitzonde ring. Nu is het natuurlijk mogelijk, dat de waargenomen hoge percentages koolzuur in de dampkring van Vcnus zich voornamelijk in de hoogste lagen bevinden en dat het dichter by het ,n de planeet waar zich immers het leven voornamelijk zal afspelen dra gelijker wordt, zo wel wat de koolznur als wat de zuurstof aangaat Maar zo heel erg waarschijn lijk is deze ver onderstelling toch niet, want koolzuur is in een normale atmosfeer het zwaarste gas, dat dus het dichtst bij de bodem zou moeten hangen. Indien dit zware gas zich zo hoog in de Venus-atmosfeer bevindt, geeft het ons een reden te veronderstellen, dat zich onder het koolzuur zich nóg zwaardere gassen bevinden. En dan komt het er steeds bedenkelijker uit te zien. Althans voor de normale levensnormen die we daar menen te mogen verwachten. Het is te hopen, dat de door de Russen naar Venus afgeschoten ra ket het doel inderdaad bereikt en dat de apparaten dan nog functioneren, zodat de gegevens aangaande de dampkring naar de aarde kunnen worden geseind. Dan zal als de Russen hun gegevens wereldkundig maken eindelijk een van de vele raadsels door de astronomen dichter by de oplossing worden gebracht. Maar ja, dit betrof alleen nog maar Venus. Er zyn nog zoveel andere pla neten in ons zonnestelsel. dat het voor het eerst in de geschiede nis is, dat de Russen enigszins angstig achterom kijken naar de groeiende macht van communistisch China. Daarom is het gunstig voor de Sow jetunie als de Chinese communisten in de eerstkomende acht a tien jaar be trokken worden bij overeenkomsten voor bewapeningscontrole, terwijl de Russen dan nog economische druk op Peking kunnen blijven uitoefenen. Daarom zou er ook kans bestaan dat Moskou met het doel er bepaalde overeenkomsten door te drukken een offensief zal ontke tenen op het terrein van de bewape ningscontrole. Welke weg In dit verband zal de houding Rusland van groot belang zijn bij de hervatting van de conferentie van Genè- ve over het verbod van proefnemingen met kernwapens. Als de Russen daar ertragingstactiek zouden toepas- iu de gehele Britse stelling onder mijnd worden. Intussen loopt de beoor deling van de situatie door Londen cn Washington niet al te ver uiteen; alle grote mogendheden zijn het er over eens, dat communistisch China moet worden opgenomen in een overeenkomst voor bewapeningscontrole, wil die effi ciënt zijn. Het meningsverschil betreft alleen de weg die bewandeld moet worden. uit Leuven en Gent, hebben gister middag betogingen gehouden voor de ambassades van de V.A.R. en de Sowjetunie, waarbij o.m. Nasser en Chroesjtsjef voor moordenaars werden uitgemaakt. Slechts met behulp van traangasbommen en waterkanonnen wisten leden van de rijkswacht en van de gemeente politie te verhinderen dat de stu denten de gebouwen binnendron gen. Bij de betogingen, die een vrij stig karakter droegen, werden enkele gendarmes gewond en liepen twee stu denten zelfs ernstige verwondingen op door ontploffende traangasgranaten. Verscheidene studenten en politieman nen werden licht gewond. Een groot aantal studenten werd aangehouden. Toen de betogers tenslotte waren vi_ dreven lag de straat bezaaid met glas scherven, stenen en hulzen van traan gasgranaten. Toen de politie bemerkte hoe hevig de betoging was er men naar schatting 3000 studenten deel besloot zij achthonderd ma te zetten, waarvan velen te paard. Zij sloot de avenue Roosevelt af, omdat daar de ambassades zijn gelegen veroorzaakte daardoor' een enorme keersstagnatie. Veertig gewonden bij relletjes in Rangoon Birmaanse troepen hebben gisteren het vuur geopend op een menigte van enige duizenden betogers voor de Amerikaan se ambassade in Rangoon. Volgens de politie werden tenminste veertig perso nen ernstig gewond. munitie met Amerikaanse kentekens, be stemd voor nationalistische Chinese troe pen aan de grens van Birma en Thai- TTTE als schrijver dezes pas een daarbij opdoen in Nederland is strak* reis maakte door West-Nieuw- van bijzonder grote waarde in hun Guinea, mag dankbaar zijn dat on- vaderland. danks laster en pogingen tot wegja- ,?,n Nieuw-Guinea zijn er op het ogen- Mr &ksd-<Lug£"SiM: zijn in die „Vergeten Aarde Zeker abituriënten, die in ijver en lntelligen- wanneer hij een Papoea is. Dank- tie zeker de twee voornoemden kun- m I" de tien nen evenaren. De mogelijkheid cr een zich verder te kunnen bekwamen is arts is op 8000 mensen Congo 1 op echter niet aanwezig in hun vader- 18.000); er geen drie van de levend land. De eerste twee verkeren in de geboren kinderen meer sterven, zo- gelukkige omstandigheid dat hun ou- als in de normale situatie" van zes feTS de overtochtkostcn konden beta- jaar geleden. Deze en nog andere le"' opmerkelijke resultaten zijn geboekt „m" Iuu gmlv,r„™,nv,w«. dank zij de merkwaard,ge mental,- ge bijvoorbeeld dit jaar 10 L.T.S.-abi. turiënten naar Nederland moeten la ten overkomen waar ze dan in de tech nische richting in theorie en praktijk een verdere vorming zouden kunnen het particulier uitgeschakeld, zoals dat van de Scheepvaart- en Han- delsondernemng „Mamberamo". die eind vorig jaar een Papoea-jonigen Alphen a.d. Rijn heeft doen teit van een handjevol voor het werk in Nieuw-Guinea staan. Zij gaan keihard door ondanks de krijgen."~Hlerrneë uitermate schaarse middelen; ondanks initiatief uiteraard niet de apathische publieke houding in Ne- - - - - derland; ondanks de malaria; ondanks het feit, dat hun kinderen in Neder land achter moeten blijven. figuren zijn overkomen. Dit handjevol koppige het die de uitda ging hebben aan vaard en met in zet van geheel hun kunnen de eretaak die Ne derland op zich heeft genomen trachten te vol voeren. Verdienen deze mensen niet onze sympathie, ons respect? Het oerwoud is opengekapt, tien tallen malen is er gezaaid en op haast alle kavels buigen nu de hal men. Zeker in de kuststreken beho- „pioniersbi- vaks" tot het ver leden. Allerwege gaan stemmen op die vragen naar „de weg verder". De weg naar de onvervreemdbare bestemming van ieder land: een volk te zijn. De voorwaarde voor die weg ver der ligt naar mijn mening onomsto telijk in een blik semsnelle elitevor ming. Wat zijn i heeft thans een zodanig stadium be- neel verdwijnt, reikt, dat we nu een twee-fronten stand, aanpak kunnen wagen. DE SCHRIJVER Frits M. Kirihio (26) leider van de onlangs in Nieuw-Guinea opgerichte party Parna, is voor de meeste van onze lezers geen onbekende, omdat hy al eerder in deze kolommen schreef en ook als forumlid is opgetreden in een forum over Nieuw-Guinea. In twee artikelen zal hij thans zyn visie geven over „dc weg verder" in Nieuw-Gninea. De heer Kirihio is Papoea, werd opgeleid voor dorpsonder wijzer en volgde later de Pri maire Middelbare School te Hollandia. Voor verdere studie kwam hy in 1955 naar Neder land. Hij studeert thans niet- westerse sociale wetenschappen aan de rijksuniversiteit te Leiden. Verleden jaar heeft hij een uitgebreide oriëntatiereis door Nieuw-Guinea gemaakt. Thans is hij weer in ons land teneinde zijn studie te voltooien. 3. In een land als Nieuw-Guinea, waar de bestrij ding van kinder sterfte en véle voorheen perma nente ziekten gro te successen boekt, zal het voedsel probleem nu reeds primair de aan dacht moeten heb ben. wil men de van malaria en framboesia bevrij de mensen binnen afzienbare tijd niet laten verhongeren. Er zyn streken in het land waar van de bodem- en klimatologische omstandigheden uitermate geschikt zijn voor het ver bouwen van ge wassen met een hoge voedings waarde. Het nut van deze geluk kige omstandigheid is door onkunde nog niet ten volle door de bevolking uitgebuit. Deskun dige r i dan f ~_0Op de Rijks Hogere School voor A. Vorming voor de middengroep Tropische Landbouw te Deventer zit- dan zou Nieuw-Guinea om te begin nen dit jaar nog vijf jongens moeten sturen naar Deventer om zo ieder vol- plus vierjarige be- gend jaar steeds het aantal aan te nkele van hen worden vullen met minstens hetzelfde getaL uitstekend genoemd. Echter zullen zij Daarvoor zullen geslaagden oo de~Pri- maire Middelbare Scholen genoeg keu ze geven. In een volgend artikel hoop Dc mijn zich straks achtergesteld voelen bij hun collega's, die in 1966 van de OS IB A (Opleidingschool voor Inlandse Bestuursambtenaren) afkomen. Laatst- visie te geven over de vorming van genoemden hebben een veel langere opleiding. Het zou een voorbeeld van wijs be leid zijn indien deze achttien, zioh in de praktijk bevindende, ambtenaren terug worden geroepen voor een ap- Slicatie-cursus van twee jaar, waarna ieruit adspirant-controleurs gerecru- teerd kunnen worden. Tot nu toe wordt de functie adspirant-controleur kleed door blanke academici. Een voordeel hierbij zou zijn dat men reeds in 1963 bij het Binnenlands Bestuur trots zou kunnen zijn op Pa- poea-adspirant-controleurs, terwijl wanneer men de normale gang van zaken volgt, in 1966 pas de eerste zou komen. 2. Sinds 1957 hebben twee Papoea jongens met een Lagere Technische Schoolopleiding achter de rug bewe zen dat met een grote moed en een onverwoestbare ijver via avondcursus sen verscheidene diploma's te behalen zijn op het niveau van uitgebreid tech nisch onderwijs. Overdag werken ze als ieder ander. De ervaring die zij de 'opgroep in Nieuw-Guinea. Tijd besparen en tóch fijner eten! Spaans consulaat in Genève aangevallen Onbekenden, naar de politie aanneemt Spaanse anarchisten, hebben dinsdag zgn. „molotofcocktails" geworpen naar he'c Spaanse consulaat-generaal in Genè ve. Het vuur kon spoedig worden ge doofd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor en de materiële schade gering. Met zwarte verf waren op muren leu- ;n geschilderd, zoals „lang leve dc anarchie", „dood aan Franco" en „F.A.I." (Iberische Anarchistische Fe deratie). Een Stradivarius uit 1690 is gisteren op een Londcnse veiling ver kocht voor 65.000 gulden. Een Amati uit 1659 bracht 20.000 gulden op. De 57-jarige Londenaar Bill Pratt, die lezen noch schrijven kan, heeft gis teren met een inzet van 2,50 een prijs van 225.000 gulden gewonnen in de Britse voetbaltoto. Zijn vrouw die sinds haar dertiende jaar altijd an deren in de huishouding heeft geholpen krijgt nu eindelijk rust. I Dr „New York Daily News", die beweert twee maal zoveel lezers te hebben als enig ander Amerikaans dagblad, kwam gisteren met de dikste editie uit, die ooit werd uitgegeven, nl. 228 pagina's. Het vorig re cord was 224 pagina's op 10 november 1960. I Bij de onder Oostduits beheer staande spoorwe gen van Berlijn zullen in de toekomst uitsluitend „niet roken"-rijtuigen worden gebruikt. De di rectie ziet hierin een „niet onbelangrijke bij drage voor een gezonde levenshouding der bevol king". I In Nias, Noordwest Borneo, is de uiterst zeldzame hagedis „Lan- thonotus Bornecnsis" ge vangen. Geleerden me nen dat dit de „ontbre kende schakel" is van de Sauriërs, waaruit miljoe nen jaren geleden de eerste slangen voortkwa men. I De Japanse regering overweegt communis tisch China 100.000 ton rijst te schenken, als hulp bij het bestaande voedseltekort. Het inter nationale rode kruis is verzocht na te gaan of China hulp van Japan wil aannemen. I De protestantse ge meenschap van de West duitse plaats Rotenburg heeft een kist met spij kers gezonden naar de door haar geadopteerde geloofsgemeenschap in het Oostduitse dorp Qud- linburg, waar groot ge brek aan spijkers heerst. Zij kunnen nu hun kerk toren herstellen. I Volgens Israëlische kringen in Jeruzalem zul len de kosten ter voor bereiding van bet proces tegen Eichmann onge veer vier miljoen gulden bedragen. I Het Deense ministerie van kerkelijke zaken heeft een wedstrijd uit geschreven voor een ont werp voor een Evange lisch Lutherse kerk in een moderne woonwijk. Bedoeld is een gecombi neerd ontwerp van ar chitect, beeldhouwer en schilder. De eerste prijs bedraagt vijftigduizend kronen. I Na langdurige bespre kingen is de medewer king van Herbert von Karajan aan de Salz- burger Festspiele van dit jaar verzekerd. Vorig jaar was de dirigent als kunstzinnig leider van deHKU Festspiele teruggetreden. penT Weer beschuldigingen tegen Globke e.a. De leider van het documentatiecen trum ter opheldering van nazi-misdaden in Haifa, Toeviah Friedanann. heeft de Frankforter openbare aanklager Hein- rich Wolff een lijst doen toekomen met de namen en gegevens van meer dan vijftig gestapo-beambten die zich in achttien landen aan vervolging van jo den hebben schuldig gemaakt. Dit zou kunnen dienen bij de naspeuringen naar helpers van Adolf Eichmann. Friedmann stelt voor, een beloning uit te loven voor het opsporen van de opperste gestapo-leider Heinrich Mueller Hitlers plaatsvervanger Martin Bor- nn, zoals dat ook met succes ten aan zien van Novak en Baehr is geschied. De Oostberlijnse aanklager Kaul heeft maandag een uur lang met de Israëli sche minister van justitie Rosen gespro ken. Hij zei belangrijke documenten, voor het proces-Eichmann te hebben aangeboden, benevens stukken over de huidige rol van voormalige nazi's in West-Duitsland. Ten aanzien van het laatste noemde hij de namen van staatssecretaris Globke en de chef van de strafpolitie in Dusseldorf dr. Wehner. V.S. staan controle op alle hulp toe gering van Laos voor te leggen aan t neutrale commissie van onderzoek. Dit bewijs van volledige steun van de Ver enigde Staten aan een volledig neutraal Laos werd gisteren door gezaghebbende Amerikaanse regeringskringen bekend gemaakt. Men heeft verklaard, dat dit aanbod was overgebracht aan koning Savang Vatthana van Laos, de Sowjetunie en aan neutrale landen in Zuidoost-Azië. De koning heeft neutraliteit van Laos be pleit. De handelwijze van de Verenigde Sta ten is door minister van buitenlandse zaken Dean Rusk in een dertig mihu- ten durende bijeenkomst besproken met de Russische ambassadeur Mikhail Mensjikof. Welingelichte diplomatieke kringen in Cambodja verwachten, dat de regering een uitnodiging van de koning van Laos om leden te zenden voor een commis sie om de neutraliteit van het land te verzekeren, zal afwijzen. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft verklaard dat de V.S. de medeplichtigen van Kasavoc- boe in de moord op Loemoemba zijn, daar zij hem als president van Kongo blijven erkennen cn steunen. Het Imperi alisme is de schuld van dc gebeurtenis sen in Kongo maar de V.A.R. zal deze republiek cn alle Afrikaanse landen hel-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5