SAMSON Geen bericht in Leiderdorp fa P.S.ANES Minister bepaalt voorlopig standpunt inzake wijziging grenzen van Leiden e,n randgemeenten Mr. H. F. A. Geise jubileerde als redacteur van de Leidse Cou,rant HALFZWARE SHAG De annexatie Heeft minister mening van G.S. overgenomen? Robert Bohnke speelde voor Leidse Kunstkring NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Woensdag Gebouw Eerste Birmenvestgracht 21a. 8 uur; J- en E.-jongerensoos voor jonge lui boven 18 jaar. Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging ter bevordering der welsprekendheid. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van Casona. Ambachtsschool, 7.30 uur: Tweede K. O.-cursus Praktische autotechniek v ge lm de Moriaan, HoogL Kerkgrachit 44, d- 8 uur: LJA-gespreksavond, drs. W. Hoe- 2n bink over „Cultuur in de wereld van n" -dag". Zomerzorg, 8 uur: Postzegelbeurs. Filmzaal academie, 7 en 9uur: LAK- lilm. „Le ohapeaiu de padlle d'Italie", van René Clair. Aula academisch ziekenhuis, 12.50 uur: >1- Middagpauzebijeenkomst, li- Nieuw Minerva, 35 uur: Receptie 40- n- jarig bestaan schildersbedrijf J. W Har te ting en Zn. op Rex, 2.30 uur: „Pepote, kind van de et «traat", voor K. en O. en L.J.A. Donderdag r- Kokssohool, 9.30 uur va.: Excursie Ned. vereniging van huisvrouwen, Lunchroom V. en D., 10.30, 2.30 i uur: Modeflitsen zomer 1961. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van Casona. Prytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- zoldertoneel met „Onkruid in de potten' van Erik Wolf. Uloschool Vrouwenkerkhof, 8 uur: Film door Raad van bestuur bouwbedrijf! Stadsgehoorzaal; Rotterdams Philhar- n moraisch Orkest o.Lv. Jean Martinon; so- n list Robert Alexander Bohnke, piano, voor K. en O. Kantine Doelenkazieroe, 8 uur: Toneel- Ie groep „Het Masker" met „De Herbergiier- eter". Lido en Casino, 2.30 uur: „Pepote, kind van de straat, voor K. en O. en L.J.A. Vrijdag Banchemhaf 15 en 19 (bij Bevrijdings kerk), 3 uur: Opening modelwoningen door wethouder A. J. Jongeleen. De vergulde Turk, 8 uur: Leidrè Assu- i, rantie Club, mr. K. Molenaar over Trans- portverzekering. t: Pieterskerk, 7-15 uur; Avondgebed, Filmzaal academie, 12.20 uur; LAK- pauzefilm. 2- Prytaneumzolder, 8 uur: „Salon Indien. j G. Hofman over Surrealisme en Film". Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereniging >- j ^RonJond", dr. A. W. M. Brooymans over. „De voeding van de hond" Royer Gehoorzaal, 8 uur: Cebuto-avond. Lakenhal, 8 uur: Opening tentoonstel ling van werken leden groep Atol, door wethouder J. C, van Schaik. Zaterdag Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht' [t tg.v. 59-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur; Litteris Sacrum k met ..Bomen sterven staande", van A. d Casona. >t Busstation, 1.45 uur; Vertrek strand- excursie Kon. Ned, Natuurhistorische Vereniging. Oegstgeest, Gymnastiekzaal Rijn lands Lyceuim, 8 uur: Muziek- en ton-eel- avond tg.v. eerste lustrum Rijnlandse e Oegstgeester Schoolvereniging. e LEIDERDORP: gebouw Irene. 8 uur: contact- en propaganda-avond chr. gem. zangver. Excelsior, e Apotheken - Geopend apotheek „Tot hulp der Mehs- i beid". Hooigracht 43, tel. 21060. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): East of Eden (14 jaar); donderdag: Moord in de Rue Morgue (18 jaar); zaterdag- en zondagmiddag 2.30 uur: Trouwe kame- I raden (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Betaal of jsterf (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Psycho (18 Jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Meisjes van de Mambo-bar (18 jaar); donderdag: Het lokkende moeras. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mr. Carl- ton-Erowne van buitenlandse zaken (alle leeftijden). j Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Haar bekentenis (La vérité). (18 jaar). ACADEMISCHE EXAMENS LEEDEN, 2i februari Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het doet. ex. Ned. recht: de heer F B Durksz te Hengelo VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN B. en W. van Oegstgeest hebben de raad meegedeeld dat zij op 18 februari j.l. van de minister van binnenlandse zaken onder dagteke ning van 13 februari 1961 een tot de raad gerichte brief hebben ontvan gen van de volgende inhoud: „Hierbij bericht ik u. dat ik met betrekking tot het plan tot wijziging van de grenzen van de gemeente Leiden en randgemeenten mijn voor lopige standpunt heb bepaald. Ter voldoening aan het gestelde in arti kel 160 van de gemeentewet deel ik u mede, dat ik heden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb uitge nodigd, u inzake dit plan een ont- werp-regeling, met kaart en toelich ting, te zenden." Gedeputeerde Staten moeten bin- ;n drie maanden aan deze uitnodi ging voldoen. Binnen twee weken na ontvangst van de ontwerp-regeling wordt deze met de bijbehorende stukken door de burgemeester op de secretarie ge durende twee weken voor een ieder ter inzage gelegd. Binnen een maand Advertentie ZOEKT U EEN COUDEN ARMBAND voor 70.— en 100.—. Of 300.— en 400.—. v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. Haagse politierechter Bier gestolen „U dacht: Ik pik er maar een flesje by zei de Haagse politierechter tegen 39-jarige veehouder uit Woubrugge, met een eveneens uit Woubrugge afkomstige 44-jarige schoenmaker op 18 juli van het vorige jaar enkele flesjes bier had weggenomen. Een derde man uit Woubrugge, die één van de flesjes had leeggedronken, moest ook terecht staan, maar hij was niet verschenen. Tegen de beide verdachten, die het bier hadden weggenomen, eiste de offi cer van Justitie een boete van 30 of dagen en tegen de derde man wegens heling 20 boete of 4 dagen gevangenis straf- De flesjes bier stonden bij een vereni gingsgebouw, waar juist een bruiloft werd gevierd. De veehouder was niet ge heel nuchter, toen hij met de andere ver dachte het gebouw passeerde. Ieder had den ze twee flesjes meegenomen. Met de politie in zijn woonplaats leefde de vee houder op een niet al te goede voet. Hij had daarom gedreigd, tegen de politie rechter niets te zeggen. Men had de of- ficier van justitie ingelicht, die de beide andere verdachten als getuige had wil len horen. De man vertelde echter een heleboel en daarom was het horen van de getuigen niet nodig. De schoenmaker verontschuldigde zich iet het feit, dat hij juist zijn hondje uitliet. Op de wandeling was hij de vee houder tegengekomen, die hem had mee getroond naar het bier- Overigens had hij zelf geen trek in bier gehad. Hij had een flesje aan de derde verdachte gegeven, die er wel trek in bleek te hebben. De beide „bierdieven" veroordeelde de poli tierechter tot een boete van 10 of 2 dagen gevangenisstraf, terwijl hij de der de man een boete van 5 of 1 dag op- legde. Kind dronk zoutzuur .Mensen, die met gevaarlijke dingen omgaan, raken daar zelf aan gewend". Dit zei de officier van Justitie bij de Haagse politierechter tegen een 40-jarige inwoner van Voorhout, hoofd van een grondverbeteringsbedrijf. Doorzijn schuld had 22 augustus van het vorige jaar een jongetje uit Voorhout, D. van der T. vaar lichamelijk letsel opgelopen. Verdachte had op een stuk land fles onverdund zoutzuur zonder etiket en met een verteerde kurk laten staan- Het kind, dat dacht dat de fles water be vatte, had ervan gedronken. De slok darm was toen verbrand en de jongen moest in een ziekenhuis worden opgeno- De officier achtte de schuld van verdachte bewezen. Hij eiste een boete van vijftig gulden of tien dagen gevan genisstraf. „U wist, dat er op dat land (een bloem- bollenveld) wel eens kinderen waren" zei de rechter tegen verdachte, wiens han- deling hij hoogst onvoorzichtig vond. De verdachte voerde aan, dat hij de fles al- voor kalkcontrole nodig had. De kinderen stuurde hij regelmatig weg. De rechter vroeg hem hierop: „U staat toch niet de gehele dag met een verrekijker naar die kinderen te kijken?". Volgens hem wist verdachte hoe kinderen zijn en daarmee had hij rekening moeten hou den- Hij voelde zich echter niet schuldig. De politierechter bleef echter bij zijn standpunt. „Het is uw verantwoording. Dat moet u inzien". Hij veroordeelde ver dachte conform de eis van de officier. lan beloofde wel, de fles zeer goed af te sluiten. Het kind had hij tijdens de ziekte regelmatig bezocht. Vergoedingsregeling bloembollen voor 1961 gehandhaafd Het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft besloten, dc vergoe dingsregeling voor bloembollen, die we gens aantasting door het tulpestengelaal- tje vernietigd moeten worden, voor het seizoen 1961 te handhaven. De heffing ter financiering van deze regeling zal in 1961 maximaal 3 procent van de binnen landse minimumprijzen zijn. Vorig jaar Was zij één procent. Over het seizoen 1060 is aan vergoedin gen bijna f 303.000 uitgekeerd. Van de geïnde heffingen is nog overgebleven f 9000 voor dc vroege tulpen en f 106.000 voor andere fulpen. Deze bedragen zullen worden gebruikt voor de vergoedingsre geling van het komende seizoen. Besproken werd een brief van de Ko ninklijke Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur over de regeling voor gevallen, waarbij bloembollenkwekers een grotere oppervlakte beplanten dan waarop zij volgens hun teeltvergunning recht hebben. Vroeger werden dergelijke gevallen door de justitie geseponeerd, als de oogst van het te veel geteelde ter vernietiging werd ingeleverd. Vorig jaar is daaraan een einde gekomen: er wer den boetes opgelegd, maar geen bollen meer vernietigd. Van exportzijde bad men namelijk, ge zien de schaarste aan bloembollen voor de export, erop aangedrongen geen bollen meer te vernietigen. De Koninklijke Al gemeene Vereeniging wil nu graag dc oude regeling terughebben en heeft in haar brief verzocht, daarover overleg te plegen met de desbetreffende officieren van justitie. De vereniging heeft er ook bezwaar tegen, dat de teveel geteelde bloembollen aan de markt komen, terwijl de opgelegde boetes niet aan het bloem- bollcnvak ten goede komen. Het Produktschapbestuur wil echter voorlopig niet aan het verzoek der vereniging voldoen. Als het aanbod van bloembollen groter is geworden, wil het de zaak pas nade* onder ogen zien. kan vervolgens een ieder tegen de ontwerp-regeling bij Gedeputeerde Staten bezwaren inbrengen. De raad moet binnen twee maan den na de ontvangst van de ontwerp regeling schriftelijk zijn gevoelen kenbaar maken aan Gedeputeerde Staten. Vervolgens wordt binnen een maand na afloop van het tijdvak van twee maanden aan de raad gelegen heid gegeven door gemachtigden in een openbare vergadering van Ge deputeerde Staten dit gevoelen toe te lichten. De leden van de gemeen teraad kunnen, zonodig door ge machtigden, in deze vergadering eveneens van hun gevoelen doen blijken. Binnen twee maanden na deze openbare vergadering brengen Ge deputeerde Staten de mening van de raad en hun advies ter kennis van de minister van binnenlandse zaken. Van de verzending van hun advies moeten Gedeputeerde Staten mededeling doen aan de raad. Jongens bekogelden zwanen niet stenen Enkele vandalistische jongelui hebben de zwanen die in de Spoorhaven nabij de Haagweg zwommen gisteren zodanig met stenen bekogeld en verwond dat één van de dieren uit het water moest worden genomen in de hoop dat de goe de zorgen van gemeentewerken het dier weer zouden kunnen doen opknappen. Een 12-jarige jongen die zo „dapper' was geweest de zwanen met stenen te verwonden kon door de politie worden opgespoord. Ds. Dc Vries beroepen Ds. W. G. de Vries, gereformeerd (vrij gemaakt) predikant te Leiden, is beroe pen door de Kerk van Bunschoten-Spa kenburg, ter bezetting van de vierde predikantsplaats. In januari 1956 ver bond ds. De Vries zich aan de kerk van Leiden. Spreekbeurt Morgenavond acht uur spreekt ds. J. A. Smink uit Den Haag in gebouw Jan Vossensteeg 17. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Monice. dr v H H Beukenholdt en M C Klinkhamer; Rob, zn v H Heemskerk en S M Wa- leson; Erik, zn v N Brandhorst cn J Vermeer; Maria, dr v C Noorlan- der en P J Zuidhoek; Karina Maria, drv JA van Velzen en M H T van OVERLEDEN: M Ouwerkerk, 75 j, man; J van der Linden, 88 j, wed van H Matters; H Sinteur, 81 j, man; R Kooien, 51 j, man; C Vogelenzang, 44 j, echtgen v J Zwart; N A Bar- ning, 40 j, man; A Oling, 79 j, vrouw; H W Allers, 58 j. man. Veertig jacir in het nieuws Mr. H. F. A. Geise vierde gisteren zijn veertigjarig jubileum als redacteur van de R.K. Leidse Courant, bij welk blad deze 63-jarige journalist thans de redactie buitenland verzorgt 's Morgens viel hem in de commissarissen- kamer van het gebouw der n.v. aan de Papengracht een hartelijke hul diging ten deel en 's middags hield hij met zijn vrouw in hun woning Lo- rentzkade 23 een druk bezochte receptie. Directeur J. F. J. M. Koens was des morgens in de door het voltallige per soneel bijgewoonde samenkomst de eerste spreker. Hij noemde de heer Geise een bescheiden, accuraat en kundig man en overhandigde hem een enveloppe met inhoud. Deken W. P. M. Haring deelde hierna mede, dat mr. Geise een pau selijke onderscheiding heeft gekregen: hij is namelijk benoemd tot ridder in de orde van St Sylvester. De heer M. P. van der Weyden sprak als president-commissaris. Hij feliciteerde de jubilaris met diens on derscheiding en zei grote bewondering te hebben voor het werk van de heer Geise, die zich heeft doen kennen als een onkreukbaar en eerlijk man, trouw Ondanks zyn verzoek „het alles zeer eenvoudig te houden", heeft de heer P. C. Knaap, adjunct-directeur van de N.V. Van Wijk Heringa, die gisteren het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden by deze onderneming in dienst trad, zich niet aan een hartelijke huldiging kun nen onttrekken. Op de gistermiddag in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie hebben circa 300 personen gelukwensen en veelal ook geschenken aangeboden. De groot ste verrassing was wel het geschenk van de directie, dat hem door écn der direc teuren, de heer J. W. Heringa, werd aangeboden. Men had hiervoor een zeer originele gedachte uitgewerkt: een imi tatie-stationschef verraste hem met een buitenlandse reis. Ook het personeel bleef niet achter: een filmapparaat met projector en scherm waren de tastbare bewijzen van de waardering en hoog achting, welke men hem in deze kring toedraagt. Onder de velen, die deze dag even eens van hun waardering voor de per soon en het werk van de heer Knaap getuigden, waren o.m. ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. F. Meerpoel, resp. voorzitter en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Leidse Vereni ging van Industriëlen, deken W. P. M. Haring, de heer J. Lijten, voorzitter van de Cunerastichting, in welk bestuur de heer Knaap een zeer gewaardeerde fi guur is, een vertegenwoordiging van de directie van de Ned. Spoorwegen en van Van Gend en Loos, en voorts talrijke zakenrelaties, met wie de jubilaris reeds zovele jaren een hartelijk contact on derhoudt. Op de foto biedt de lieer Meer poel zjjn gelukwensen aan. (Foto N. van der Horst). in het geloof en vol plichtsbesef. De heer Geise heeft zich ook verdienste lijk gemaakt' als toneelrecensent. Steeds gaf hij zich zoals hij is en bij hem gaat het denken altijd op een gelukkige wijze voor het doen. Man van zekerheden De heer Van der Weyden memoreer de nog, dat mr. Geise in de oorlogsja ren voorzitter was van de vereniging die de strijd aanbond tegen de be moeiingen van de bezetters. Ook was hij voorzitter van de R.K. Journalisten vereniging en thans is hij nog vice- voorzitter van de R.K. Huishoudschool. Hoofdredacteur L. C. J. Roozen tekende de jubilaris als een man van zekerheden, die echter niet zelfverzekerd is. ZUn ta lenten heeft hy gebruikt als getuigen van dankbaarheid aan Hem, Die deze aan hem te leen heeft gegeven, aldus de heer Roo zen. Hij prees de goedmoedigheid, de op gewektheid en het optimisme van de heer Geise. In zijn buitenlandse overzichten biykt zijn gave tot doceren. Namens redactie en administratie bood de heer Roozen de jubilaris een exemplaar van de Atlas van de Wes terse beschaving aan en als persoon lijk geschenk voegde hij er een nieu we vertaling van het Nieuwe Testa ment aan toe. Nadat ook nog was gesproken na mens de administratie en het tech nisch personeel („op de zetterij wordt gevochten om de keurige kopij van de heer Geise") sprak mr. Geise een anekdotisch dankwoord, waarin hij onder meer wees op de grote steun, die hij van zijn vrouw heeft mogen ondervinden. Hij was geroerd door de vriendschap, die uit deze huldiging is gebleken. Leidenaar ia Brussel berecht Een Leidenaar is voor de Brusselse rechtbank bij verstek veroordeeld we gens oplichting in hotels en restaurants. Twee jaar hechtenis en twintigduizend francs boete vormen de straf voor de Lei denaar, die voor een bedrag van verschei dene honderdduizenden francs heeft op gelicht. Machinekamer De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft het bouwen van een machine kamer voor de liftinstallaties van dc af deling kindergeneeskunde van het Aca demisch Ziekenhuis opgedragen aan de n.v. J. M. van Blijswijk te 's-Gravenhage. De shag met de leeuw. Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag. Uitsluitend in super plastic; meer lekkere sigaretten voor uw gulden!, NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT rij uit doorgaans betrouw- In 1956 richtten Ged. St a vernemen heeft het ge- verzoek tot H.M. de Koning .Naar wij uit doorgaans betrouw bare bron vernemen heeft het ge meentebestuur van Leiderdorp weer geen bericht ontvangen inzake de ko mende grenswijziging. Zoals wij el ders in dit blad melden heeft het col lege van R. en W. van de gemeente Oegstgeest zijn raad meegedeeld, dat de minister zijn voorlopig standpunt heeft bepaald en dat hij Ged. Staten heeft uitgenodigd een ontwerprege ling voor te bereiden en deze binnen drie maanden de betrokken gemeen ten met kaart cn toelichting toe te zenden. Het is ons gebleken, dat alle bij de grenswijziging betrokken gemeenten dit schrijven hebben ontvangen. Al leen Leiderdorp Ls er weer niet voor in aanmerking gekomen. De gedachte is zeker niet onlogisch, dat dit voor Leiderdorp slechts gun stig kan zijn. „Geen bericht, goed be richt" geldt ook hier. De conclusie is dan gewettigd, dat de minister zich voorlopig althans heeft gecon formeerd met de suggesties van Ged. Staten van 11 april van het vorige jaar. In 1956 richtten Ged. Staten een verzoek tot H.M. de Koningin om de grenzen van Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg te herzien. De Rijksdienst voor het Nationale Plan vond deze suggestie te beperkt. Er zou een meer afdoende regeling moeten komen. De minister gaf Ged. Staten dan ook i: overweging, hun voorstel te herzien. Ook zij waren inmiddels tot de over tuiging gekomen, dat hiermee niet kon worden volstaan. Op 2 jnni 1958 kwam het tweede voorstel. Daarbij waren behalve Lei den de gemeenten Oegstgeest, Leider dorp, Zoeterwoude, Voorschoten, Val kenburg en Rijnsburg betrokken. En op 11 april 1960 bleek, dat het stand punt van Ged. Staten wat het aan deel van Leiderdorp betrof in het tegendeel was veranderd: Leiderdorp werd zelfs niet meer genoemd. Alleen Oegstgeest, Zoeterwoude en Voor- GEMEENTE LEIDEN Officiële pubiikaties SLUITING BRUGGEN Burgemeester en Wetnouders van Lei den brengen Ier openbare kennis, dat de van gemeentewege bediende bruggen op zaterdag 25 iebruari 1961 na 18 uur niet meer geopend zullen worden. In afwijking van de gekiende regeling zullen de bruggen tussen 17 en 18 uur zo nodig voor het scheepvaartverkeer worden geopend schoten zouden grondgebied aan dc stad moeten afstaan. Er werd bij deze belangrijke ver andering van gedachte geen toelich ting gegeven, maar gevoeglijk kan worden aangenomen, dat hierin de grootscheepse plannen van Leider- Het laat zich chans aanzien, minister de gedachten van Ged. Sta ten ten aanzien van de rol van Lei derdorp in de Leidse agglomeratie zoals Leiderdorp die zelf heeft aan gegeven, heeft overgenomen en Lei derdorp dus buiten de komende grenswijziging zou willen houden. Dat zou dan tegen het uitdrukkelijke verlangen van Leiden ingaan, dat op het standpunt staat dat hel effect van deze wijziging staat of valt met het voegen van de genoemde Leiderdorp- se polders bij Leiden. Toen de nog jonge Duitse pianist Robert Alexander Bohnke voor eerst voor de Leidse Kunstkring op trad, maakte hij met zijn schitteren de evenwichtige spel, gedragen door een verbijsterende virtuositeit, een diepe indruk op ons en we maakten daarvan met geestdrift melding in deze kolommen. Des te meer spijt het ons ditmaal met aanmerkelijk min der enthousiasme over zijn optreden van gisteravond te moeten berichten. Misschien kwam het door de rumoe righeid in de zaal tijdens het begin van de avond, dat de solist In de drie wer- van Chopin, de Impromptu in As, de nocturne in B en het scherzo in bes, zo an de oppervlakte bleef cn zowel tempo dynamiek niet zelden forceerde. Natuurlijk komt men dadelijk onder de indruk van zoveel beheersing van het In strument, van zoveel durf en bravoure. Maar de poëzie mag niet ontbreken wil en in spanning blijven. Schumanns Phantasiestücke op. 12 kre gen, enkele uitzonderingen daargelaten, ook teveel geluidsvolume mee. de „Auf- schwung" miste door louter overdrijving zijn doel. „Warum" miste juist die toets van romantische „Schwarmerel" die zulk een stuk nog aanvaardbaar kan maken in deze tijd. Zoveel korte stukken van Schumann achter elkaar is ook wel wat veel, de gevoe Isinsp i ra tic ls le eenzijdig "m ons nog lang te boeien. Jammer dat Bohnke op zijn program- ia geen groter werk had geplaatst, een sonate van Beethoven of zo. Alles kwam an op de nuancering, op de voort durend andere gevoelsinstelling van de solist, en die ontbrak juist Tien préludes van Skrjabin ls wel wat veel, tenzij men tot diegenen behoort die menen dat deze laaW-omantische, hypernerveuze Rus tot de miskende ge nieën behoort. We kunnen die zienswijze nog steeds niet delen, hoewel Bohnha sommige van deze stukken wel fraai en zelfs zeer knap speelde. Knap spel werd ons trouwens de ge hele avond niet onthouden, hot liet ons echter meestal zo koud. De acht kleine Klavierstücke op. 27 van Bohnke zelf klonken niet slecht, enigszins op Webern of Berg geïnspireerd naar het ons voor kwam. doch ook weer niet overtuigend Eerst Bartóks Roemeense dansen kwa men voortreffelijk tot hun recht. Hier wordt niet veel subjectieve emotie ver ondersteld. Het dankbare applaus werd met drie toegiften beloond: twee stukken van Prokofjef, waaronder de bekende mars uit de Liefde van de drie sinaasappelen, en een mazurka in a van Chopin. Vooral Prokofjef lag Bohnke uitstekend, de ma zurka van C'hopln viel toch weer tegen wegens gebrek aan doorleefde poëzie bij de vertolking van dit schrijnende stuk. Dat Bohnke een groot pianist is, kan nauwelijks worden betwijfeld; we hopen hem een volgende maal beter gedisponeerd te bevinden. Ook een beter opgebouwd programma zou van veel betekenis kunnen zijn voor het slagen van dit optreden. Dr. J. van der Veen Bond Chr. Crocntcliundclaren herdenkt 25-jarig bestaan De afdeling Leiden van dc Christelijke Bond van Kleinhandelaren in aardappe len. groenten en fruit hoopt dinsdag 28 februari haar 25-Jarig bestaan te her denken. In het Antonius Clubhuis aan de Mare zal het bestuur recipiëren tus sen half vijf cn half zes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3