W apenstilstand in Kongo? V.S.-satelliet gelanceerd Plan ter beëindiging van rivaliteit E.E.G.-E.V.A. Ballonsatelliet toch om aarde PHILIPS PHILISHAVE 120 42.- Minstens één pond stof s FIAT VOOR FILLED MILK 1 Minister Marijnen meent, dat de overheid het Nederlandse zuivel bedrijfsleven geen wettelijke belemmeringen in de weg mag leggen, wanneer het voor de buitenlandse markt z.g. filled milk produceert. Deze melksoort, die andere ingrediënten bevat dan de in ons land voorgeschreven consumptiemelk, vindt met name in het Verre Oosten een goede afzet. De minister heeft aan het Produktschap voor Zuivel advies gevraagd over dit aspect van het melkvraagstuk. In afwachting ervan zal hij de ontwikkeling van de produktie van deze melk niet belemmeren, schrijft hij aan de Eerste Kamer. MIJNRECHT WORDT AFGESCHAFT Het recht op de mijnen, een belasting, die door de mijnonderne mingen moet worden betaald aan de gemeenten, waarin deze mijnen gevestigd zijn, wordt afgeschaft, wanneer de Staten-Generaal akkoord gaan met een wetsontwerp van deze strekking, dat staatssecretaris Van den Berge bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Momenteel is met deze belasting een miljoen gulden gemoeid. De mijngemeenten ont vingen dit bedrag als vergoeding voor de extra onkosten, die zij wegens de aanwezigheid van mijnen op hun gebied moesten maken. Het mijnrecht dateert uit de Franse tijd. Het bedroeg toen tien francs per vierkante kilometer plus een heffing op de opbrengst van de mijn. In de huidige belastingwetgeving past het recht niet meer, meent de staatssecretaris. Vier miljard DM Duitse hulp De Westduitse minister van buiten landse zaken Von Brentano heeft ver klaard geheel voldaan te zijn over zijn tweedaagse besprekingen in Washington, waarbij hij ook een ontmoeting met president Kennedy heeft gehad. In eer communiqué wordt gezegd dat West- Duitsland zich akkoord heeft verklaard hulp aan onderontwikkelde landen te verlenen op een permanente basis vier miljard D.M. per jaar. Bij relletjes 100 slachtoffers De Johannesburg Star heeft gemeld, dat honderden negers een politiebureau in Loeanda, de hoofdstad van Portugees Angola, hebben bestormd. Zij werden door een kogelregen neergemaaid, aldus het blad. Hierbij zouden honderden doden zijn gevallen. grootste tot nu) Van de Amerikaanse luchtmachtba sis Vandenberg is gisteren opnieuw een satelliet gelanceerd: de grootste en zwaarste van de tot nu afgeschoten Ontdekkers. De satelliet, die in een baan om de aarde is gebracht, zal over drie dagen een capsule afsto ten, die kan worden geborgen. De nieuwe Ontdekker is een ver beterd model van een type dat naar verwacht wordt spoedig een aap in een baan om de aarde zal brengen. De ra ket bestond uit twee trappen; een Thor- en een Agena-raket. De 135 kg. wegende klokvormige cap sule in de neus van de Agena is ge laden met apparaten, die geprobeerd worden voor het uitvoeren van andere satellietprogramma's. Vliegtuigen van de luchtbasis op Hawaii zullen trachten de capsule, die volgens de plannen dinsdag aan een parachute naar beneden komt, uit de- lucht te „plukken". AUTOPLANNËN SOROYA GEDWARSBOOMD De plannen van prinses Soraya om als aandeelhoudster te gaan deelnemen aan de auto-industrie zijn vandaag op moeilijkheden gestuit daar de Oosten rijkse autoriteiten van mening zijn dat de financiële Achtergrond van de nieuwe onderneming niet solide genoeg is. De prinses heeft vorige maand als mede-directrice en aandeelhoudster haar entree gemaakt in het industriële leven samen met de Britse York Noble auto- fabriek die van plan is een fabriek te vestigen nabij Wenen, waar een kleine auto gefabriceerd zal worden. Demonstratie in Glasgow tegen Polaris-basis Meer dan 50 fakkeldragers is vrijdag avond, met een groep demonstranten, door de binnenstad van Glasgow naar het Amerikaanse consulaat getrokken om te protesteren tegen de aanleg van een Polaris-onderzeebootbasis in Holy Loch, aan de Clyde-rivier. Hoewel de consul. Maxwell Mccullough, het consulaat reeds verlaten had. brand den op de bovenverdieping de lichten en was het personeel nog aan het werk in de bureaus. De deuren werden gesloten en buiten stond een sterke politiemacht toen de demonstranten arriveerden. Zij werden met gejuich begroet door een kleine groep, die de gehele avond bij de ingang had gestaan. In een rede tot de demonstranten zei Joe Williamson, secetaris van de jeugd- campagne voor kernontwapening, dat de consul had geweigerd hem te ontvangen. ..Hij erkent ons niet. Dat is heel gewoon in de Amerikaanse politiek; tenslotte erkennen zij 600 miljoen mensen in com munistisch China niet", zo verklaarde Williamson, die aankondigde dat zich bij een nieuwe demonstratie nog 10.000 zouden aansluiten. Het Westduitse plan ter beëin diging van de handelsrivaliteit tussen de twee Europese economi sche blokken door oprichting van een Europese douane-unie is offici eel overhandigd aan een commissie van de Euromarkt. De Westduitse staatssecretaris voor economische zaken, Alfred Müller-Ar- mack, die het plan heeft opgesteld, is van mening dat de oplossing van de verschillen tussen de Europese vrijhan delsassociatie en de Euromarkt niet slechts een economische maar ook een politieke noodzaak is. Müller-Armack zegt dat zijn voorstel is gebaseerd op vijf principes: 1. De oplossing moet stroken met de algemene overeenkomst van tarieven en handel (Gatt) en kan daarom alleen een douaneunie, vrijhandelsgebied of een mengsel daarvan zijn. 2- De Europese integratie kan voor de rest van de wereld alleen aanvaard baar zijn als Europa een liberale han dels-politiek bljjft voeren jegens buiten staanders- 3. In het belang van goede betrek- De donderdag van het Amerikaanse eilandje Wallops (bij Virginia) gelan ceerde ballon-satelliet is naar gisteren is gebleken toch in een baan om de aarde gekomen. Aanvankelijk werd de satelliet, die de naam Onderzoeker 9 heeft gekregen, vermist. Het doel van het lanceren van de Onderzoeker 9 was de samenstelling van de atmosfeer te bestuderen en te onderzoeken of de vier- traps Scout-raket, waarmee de lancering is geschied, al geschikt is voor opera tionele doeleinden. „Tannie met de towerviool „Die Tannie met dc towerviool" is de naam die de schoolkinderen op het Oost-TransvaaJse platteland aan de Nederlandse violiste Annie Kossmann gegeven hebben. De viool waarmee mej. Kossmann thans op een reis tezamen met het Zuidafri- kaanse omroepsymfonie-orkest concer teert, is dan ook geen gewone. Het is een galjano van 250 jaar oud, die zij in Nederland voor 7.500 gulden kocht toen zij in december op concert- reis door Nederland was met de Ne derlandse pianiste Sinl van den Brom. Op de huidige toemee, waar voor dui zenden plattelandsschoolkinderen er voor stampvolle zalen met volwasse nen geconcerteerd wordt, treedt mej. Kossmann voor het eerst op in haar nieuwe functie als concertmeester var het symfonie-orkest van de Suid-Afrl- kaanse uitsaaikorporasie. Zij is de eer ste vrouwelijke concertmeester van een orkest in Zuid-Afrika. Toen zij bij haar terugkeer in ZuM- Afrika langs de douane ging en de be ambte haar dc vraag stelde: enigiets te verklaar?" toonde mej. Kossmann hem de galjano-vlool. „Seker 'n bale ou dlngetjie?", aldus de beambte. „Ja, ongeveer 250 jaar oud", antwoordde zij. ,,Neem maar weg juffrou", besliste de man met onverholen geringschatting. En terwijl zij zich verwijderde kon zij nog het commentaar van de bambte boren: „Dat 'n mens nog klank uit so'n ou ding kan kry. Gee my maar lie we r n Stradivarius". Oproep Duitse kerk Oorlogsmisdadigers moeten zich aan gerecht overgeven De Duitse Kerk heeft op de laatste dag van deze synodezitting er giste ren bij de Duitsers op aangedrongen een open oog en oor te hebben voor de ongetwijfeld verschrikkelijke ont hullingen over de moord op Joden tijdens het proces van Eichmann. Alle gemeenten werd gevraagd er voor te zorgen, dat „ons Duitse volk gehoor zal geven aan de oproep van God, wanneer het opnieuw met deze verschrikkelijke gebeurtenissen ge confronteerd wordt. Voor de misda den, waarvoor wij als natie de ver antwoordelijkheid hebben, mogen wij niet de ogen of oren sluiten." Er wordt aan herinnerd dat er nog mensen in Duitsland leven, die „actief deelgenomen hadden aan de moord op zes miljoen Joden, ook- al was dit slechts als de kleine man die onder be vel stond." De hoop werd uitgesproken dat zij naar voren zouden treden om hun aardse zonden uit te boeten door het hoofd te buigen voor het recht en door voor hun réchters te verschijnen. De synode leverde vrij felle kritiek op de weigering van de Medische Raad van Hamburg, die bepaald heeft dat „geen disciplinaire maatregelen geno men dienen te worden tegen de „eutha- nasie-doktoren", omdat hun handelwijze niet in strijd was met de wet die op dat tijdstip van kracht was." De. synode aanvaardde een verklaring waarin de nadruk gelegd wordt op de „onschend baarheid van al het menselijk leven. De plicht van doktoren is de mensen te ge nezen en in leven te houden in plaats van hen te doden. Elke andere redene ring druist in tegen het duidelijk bevel van God: „Gij zult niet doden". Tabaksexport uit Indonesië ligt voorlopig stil De Indonesische tabaksexport naar Bremen is voorlopig stil gezet omdat de Indonesiërs er naar willen streven een aantal fouten verbeterd te krijgen De resultaten van de tabaksmarkt in Bremen waren namelijk dermate tegen gevallen, dat men wel iets moest doen. Deskundigen wijten de gemaakte fouten aan ondeskundigheid en gebrek aan er varing. Op de Amsterdamse tabaksvei lingen toen de tabak nog onder Neder landse leiding werd geteeld week het angebodene nooit af van het monster, naar sinds de Indonesiërs de zaak zelf .n handen hebben genomen, regent het klachten. Vandaar dat thans de export voorlopig is stilgelegd. kingen met de Verenigde Staten en Canada moeten de Europese douane tarieven zo laag mogelijk gehouden worden. 4. Een duidelijk en zichtbaar handels beleid moet gevestigd worden voor Ei ropese en niet-Europese ontwikkeling: landen. 5. De ontwikkeling en het bestaan va., de Euromarkt moeten niet geschaad worden. Duits blad Die Zeit Zes miljard voor behoeftige landen Het Duitse blad „Die Zeit" stelt voor de Duitse hulp aan onderontwikkelde landen drastisch te verhogen en te bren gen op C miljard DM per jaar. Het blad schrijft, dat de hulp, die het Westen na de oorlog aan Duitsland heeft ver leend. een geval van edelmoedigheid zonder weerga in de geschiedenis der landen is geweest. De Duitsers zouden volgens het blad bereid moeten zijn om eens gedurende een jaar, eventueel het lopende jaar, him levensstandaard niet te verhogen. Uitgaande van het particuliere bruik in de afgelopen jaren rekent het blad zijn lezers voor, dat deze opoffe ring dit jaar een besparing van 8 mil jard DM zou opleveren. Die Zeit dringt aan op offers in het lopende en in de komende jaren totdat er in de gehele wereld geen nood meer zal zijn. Wij Duitsers worden getroffen door ons eigen lijden: de verdeling van Duits land, maar in India en Afrika wordt meer geleden, daar komt men om de honger, zo besluit het blad. Gesprek van De Gaulle met Abbas definitief? Premier Ferhat Abbas van de voor lopige Algerijnse regering heeft Tunesië nu definitief te kennen gegeven dat hij met De Gaulle wil praten over Algerije, zo is in doorgaans welingelichte Parijse kringen vernomen. In Parijs ziet men dit alles als een zeer gunstig teken voor een mogelijke vrede. De Tunesische regering, die haar minister van voorlichting Masmoedi beide partijen heeft laten polsen, is er van overtuigd dat er nu rechtsstreeks overleg zal plaats hebben tussen Parijs de voorlopige Algerijnse regering. met gegolfde scheersleuven is met ingang van 17 februari 1961 En prijs verlaagd! Oude prijs 44.50 Nieuwe prijs J Debat maandag voortgezet De Liberiaanse afgevaardigde Padmore heeft in de Veiligheids raad een wapenstilstand van twee maanden in Kongo voorge steld. Deze moet vergezeld gaan van een bijeenkomst van alle Kongolese leiders met secreta ris-generaal Hammarskjoeld en de Veiligheidsraad in New York, Kongo zelf ot een nabuurland. Gedurende die twee maanden zouden alle eenheden van het verdeelde Kongolese leger zich van elke militaire actie moeten onthouden. Liberia is zoals men weet een van de opstellers van de resolutie (waarvan we giste ren al melding maakten), waar in het VN-leger opdracht wordjt gegeven, zonodig geweld te ge bruiken om een burgeroorlog in Kongo te voorkomen. RESOLUTIE In deze resolutie wordt voorts een onpartijdig onderzoek gevraagd naar de moord op Loemoemba, wordt aan gedrongen op een reorganisatie van het Kongolese leger, zodat het niet langer een politieke factor vormt er wordt geëist, dat alle Belgische mili tairen uit Kongo worden teruggetrok ken. Zij bevat dus geen toespeling op Hammarskjoeld of Kasavoeboe. klaar blijkelijk om een Russisch veto te vermyden. De Verenigde Staten, die de reso lutie als een „basis voor onderhande lingen" beschouwen, zijn tegen aan vaarding wanneer de inhoud niei wordt gewijzigd. De resolutie laat nl. na. de bevoegdheid van Hammar skjoeld in de operaties in Kongo vast te stellen, benevens de raadplegende rol voor Kasavoeboe bij het reorgani seren van de Kongolese strijdkrachten. Het is dan ook waarschijnlijk, dat het voorstel niet de vereiste meerderheid krjjgt en vervolgens bij de Algemem vergadering van de VN zal worden ingediend. Deze vergadering komt pas op 7 maart bijeen. RAPPORT De Amerikaan Stevenson vroeg pu- blikatie van het rapport van de ver zoeningscommissie over haar bevin dingen in Kongo. Hammarskjoeld deelde mede. dat de adviescommissie hiervoor geen toestemming heeft wil len verlenen. Vandaag wordt een aanvullend rapport door de commissie besproken. De Rus Zorin wilde niet wachten op publikatie van het rap port, maar Stevenson vroeg verdaging van de zitting van de raad. Na een geanimeerd debat werd besloten de besprekingen maandagmiddag om vijf uur (Ned. tijd) te hervatten. In de afgelopen dagen zijn in Kongo tenminste twintig negers en Europea nen vermoord als vergelding voor de dood van Loemoemba. De vrouw van Loemoemba heeft de VN om bescherming gevraagd, uit vrees, dat ook zy zal worden moord. Zij zou met 30 andere familie leden naar Stanleystad worden over gebracht Kasjamoera. de afgezette gouver neur van Kivoe, is (zoals gisteren in een deel van onze oplage werd ver meld) door zijn eigen mensen gear resteerd en naar Stanleystad ontvoerd. Ook werd een tiental paters en non nen mishandeld. De Amerikaanse (in Luxemburg gevestigde) maatschappij, die Franse straalvliegtuigen aan Katanga heeft geleverd, zal worden vervolgd. Prof. dr. G. Quispel Tegenstanders in andere hoek TOEN ik in 1956 in Cairo werk- Dat was het zoveelste bewijs, dat te on het Kontisch Museum Marxisten en anderen het mis had- te op net Kopiiscn museum den Men kan zich niet voorsteilen vroegen Engelse en Amerikaanse weik een lastercampagne losbrak, journalisten mij dikwijls of „het toen de ontdekking van het „Evan- Vaticaan" niet probeerde de uit- Eelie der Waarheid" bekend werd r j j gemaakt. Over de man die dit ge- gave te verhinderen van de je- |fchrilt had aangekocht schreef een jM Amsterdams hoogleraar in „De Groene Amsterdammer" van 19 de cember 1953: „dat hij zichzelf ridi culiseerde, de theologie in discrediet bracht en een onnozel publiek in de war bracht". Achter de schermen werden soort gelijke pogingen gedaan om de pu blikatie van de nieuwe geschriften schriften, die wij bestudeerden. Ik moest dan steeds antwoorden dat mij daar niets van bekend was, dat ik een jaar lang op de Vaticaanse bibliotheek gewerkt had en daar nooit anders dan voortreffelijke en oprechte ge- j i j 7 7 j uimaut: van uc nieuwe gcav.iu.ij.icii leerden had leren kennen en dat te hindere„ of te verhinderen. De methoden waartoe de verdedigers van de marxistische interpretatie van het Christendom hun toevlucht namen waren bepaald onfris. Wat kan men van dergelijke mensen verwachten als zij hun kans krij gen? Ik heb aan deze dingen nog eens terug gedacht, toen het parlement de nieuwe wet op het wetenschap pelijk onderwijs aannam. Deze wet maakt het onmo gelijk, dat voort aan, zoals in het verleden aan een gemeentelijke in stelling te Am sterdam lieden op grond van hun politieke bruik baarheid in plaats van op grond van hun wetenschap pelijke bekwaam heid worden be noemd. Aan de an dere kant schrijft de wet een nau we samenwerking tussen de ver- verschillende fa culteiten voor. Dat is aUes goed en wel, maar er blijft een leemte, waarin niet is voorzien. De minister kan toch niet eisen dat bonafide onderzoekers gaan samenwerken met creaturen van een gemeenteraad, die hij thans zelf disqualificeert? Zij, die buiten de voordracht om te Amsterdam door de gemeenteraad zijn benoemd op grond van hun politieke bruik baarheid of anderszins van onwe tenschappelijke gezindheid hebben blijk gegeven, mogen mijns inziens geen invloed krijgen op benoemin gen in andere faculteiten. Want zij zijn een gevaar i ik dergelijke verdachtmakingen ordinair vond. Eenmaal was ik in de gelegenheid een kardinaal te vragen wat hy vond van de theorie dat het Evan gelie van Thomas, in Egypte gevon den, een onafhankelijke traditie be vatte van de woorden die Jezus eens sprak. Zijn antwoord was: „Wanneer één geleerde met een bepaalde theorie komt, kan de Kerk die niet direct overnemen; maar als die the orie door anderen getoetst wordt en juist bevonden, zal de Kerk haar wel moeten overnemen". In overeenstem ming met dit standpunt heeft het toonaangeven de blad der Jezu- ieten „Civita Cat- tolica" onlangs zijn eigen opvat tingen over het Evangelie van Thomas voor toe laatbaar verklaard en zich een uit eindelijk oordeel voorbehouden. meerden ooit een haarbreed in de weg gelegd. Er zijn er zelfs wel, in Amerika en Zuid-Afrika, die het met mij eens zijn. Prof. Schippers van de Vrije Universiteit heeft on langs een waardevol boekje over het Evangelie van Thomas geschreven, waarin hij een andere opvatting blijkt toegedaan te zijn. Maar zyn kritiek is zeer hoffelijk en brengt het onderzoek verder. Ik word daarom altijd een beetje nijdig, wanneer de Roomsen en Ge reformeerden als vijanden van de we- DE SCHRIJVER Prof. dr. Gilles Quispel werd op 30 mei 1916 te Rotterdam ge boren. Hij studeerde tc Leiden en te Groningen klassieke lette ren en theologie en was een tijd lang als leraar werkzaam. In 1952 werd hij benoemd tot hoogleraar in de Geschiedenis der Oude Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Hij hield «ich vooral bezig met de vondsten van handschrif ten in Egypte en gaf onder meer een Nederlandse vertaling uit van het Evangelie van Thomas ia 1959. Tlf teil gcvnai vuur uei tenschap worden voorgesteld, want v,.ye onderzoek. Experto credo Ro- mijn ervaring is, dat de tegenstan ders van het vrije onderzoek in een andere hoek zitten. Om dat te be grijpen moeten we een blik in de geschiedenis slaan. Het Marxisme heeft van het begin af aan een eigen theorie over het ontstaan van het Christendom gehad. Die komt hier op neer, dat Jezus nooit geleefd heeft en dat het Christendom oorspronke lijk de haat predikte. Als het Nieu we Testament anders leert komt dat, omdat het pas laat, in de tweede en derde eeuw, geschreven is 1""" kelijk bedrog bevat. Aldus Friedrich Engels; aldus ook Karl Kautzky. Dit is de opgelegde leer in Rusland. Buiten Rusland vond deze theorie ook aanhang in Amsterdam, waar een gekleurde meerderheid van de gemeenteraad in de dertiger jaren iemand tot hoogleraar in de theologie benoem de, die meende dat Jezus nooit ge leefd had. Het is uiterst moeilijk te begrij pen hoe iemand zoiets menen kan. Want iedere tekst, die uit de grond komt, toont, hoe onhoudbaar en hoe onwetenschappelijk deze opvatting is. Een van die (in Egypte) gevon den geschriften is het zogenaamde „Evangelie der Waarheid". Prof. Van Unnik toonde aan, dat dit ge schrift, omstreeks 150 na Christus in Rome geschreven, vrijwel het ge hele Nieuwe Testament als reeds bestaand en in aanzien veronder- „Gaat h maar heen, meneer Hammarskjöld, wij weten er beter raad op!" /ft eeti doftfce Ky De Amerikaanse Bur- nice Geiger-Iverson (59) is tot 15 jaar gevange nisstraf veroordeeld om dat zij twee miljoen dollar ten nadele van de bank van haar vader heeft verduisterd. Zij was caissière en direc trice van dc nu geliqui deerde Sheldon Natio nal Bank, waarvan haar vader president is ge weest. President Kennedy heeft de 41-jarige journalist William Attwood aan gezocht als ambassa deur in Guinee. Att wood is redacteur bui tenland bij het Ameri kaanse tijdschrift Look. Drie Birmaanse minis ters hebben een nacht in hun bureaus moeten doorbrengen omdat bet gebouw door driehon derd Boeddhistische monniken was omsin geld. Dezen protesteer den tegen de wijze waarop de regering bij het afnemen van gods dienstige examens te werk gaat. Zeven mannen en een vrouw zijn voor de Londense rechtbank ge leid op beschuldiging 5700 Zwitserse horloges in Engelend te hebben willen binnensmokkelen. De verdachten hadden de horloges in gordels om het lichaam beves tigd en voorts nog een groot aantal uurwerken in de motor van hun auto verstopt. Op giro 777 van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag, is voor de anti-hongeractie in Kongo thans ruim een miljoen gulden gestort. De dierentuin van San Antonio (Texas) heeft besloten de Belgische orang-oetang Aboe naar zijn vaderland terug te sturen, omdat het dier een totaal gebrek aan gevoel voor romantiek blijkt te hebben. Het dier was speciaal naar Texas overgebracht om de orang-oetangweduwe Anna Ling, wat op te vrolijken. De politie van Lake Charles (Louisiana, V.S.) heeft een man ge grepen, die de plaatse lijke bank van 14.000 dollar heeft beroofd, een vrouwelijke em ployé doodschoot en twee andere employe's verwondde. De man, een 19-jarige neger, had de drie employe's als gijzelaars meegenomen. (525) Stof komt overal en altijd in de lucht voor en wel in de meest uiteenlopende vormen. Vaak bevat het fijne roetdeeltjes, afkomstig van de fabrieken, maar óók veroorzaakt door slecht beheerde stookinstallaties of door open haarden. In de kust streken bestaat het stof bovendien voor een deel uit keukenzout, de overblijfselen van kleine druppeltjes zeewater die door de wind werden verstoven. Voorts ontstaat stof door het slijten van kleren, wegen, ge bruiksvoorwerpen, en door erosie van de grond, door verwering van gesteenten, door werkzaamheden zo als zagen, schaven, slijpen enz. Ook vuurspuwende ber- gen. woestijnen, planten en bacte riën leveren hun bijdragen tot het stof, dat we en dan in het bijzon- L— der de hulsvrouwen vol weerzin waar nemen op pas gestofte vloeren of tafelbladen. De schrik zou ons om het hart slaan, Indien we ons eens reken schap probeerden te geven van het aantal stofdeeltjes dat in een zonne straal zo vrolijk voor onze ogen dar telt. We staken die poging direct, omdat we honderdduizenden, mis schien wel miljoenen stofdeeltjes in die onbarmhartige lichtstraal zien zweven en we troosten ons met het denkbeeld dat deeltjes die zweven in ieder geval niet op de grond lig gen en dat ln de niet beschenen ge deelten van de kamer gelukkig geen stofje te tien is. Verstandige struis- TOCH IS HET ZO! vogeipolitiek! Want wanneer u zou weten, hoe veel stof er in uw kamer Is, zou u alle grote schoonmaken in het ver volg als nutteloos van de hand wij zen. We hebben dan nog niet eens uw vloerkleed op het oog, noch de gordijnen, de textiel waarmee uw stoelen zijn bekleed, of welke andere stofnesten in uw kamer ook. Neen, we bedoelen uitsluitend en alleen de lucht in uw kamer die een hoeveel heid zwevende stofdeeltjes bevat geen enkele hulsvrouw zich voorstelling kan vormen. Want nauwkeurige analyse van nor male lucht heeft aangetoond, dat de ze meestal 7 tot 40 gram stof per ku bieke meter bevat. Voor huiskamera mogen we toch ze ker wel de in dit verband veel te lage waarde van 10 gram per kuble- i. Dat lijkt weinig, maar tn een huiskamer van normale afmetingen zweeft er dan toch méér dan één pond stof rond. Oók in de kamer die u zojuist een grote beurt heeft gegeven, want er zijn dwingen de redenen om aan te nemen, dat de hoeveelheid dan tot een veelvoud is gestegen, omdat u veel stof heeft op gejaagd. Met een kilo stof komt u er dan nog goedkoop van af! Na deze zwartgallige uiteenzetting wilt u misschien wel iets horen over de catastrofe-theorieën die door latere opvattingen in hun tegendeel zijn veranderd. Daarover een volgende keer. ke meter E.E.G. is laat met rapporteren Op 1 januari is het vierde begrotings jaar van de Europese economische ge meenschap begonnen en dit is voor de Duitse socialistische afgevaardigde G. Kreyssig, lid van het Europese parle ment, aanleiding geweest om de E.E.G.-commissie te vragen waar de verslagen van de controle-commissie over de uitvoering van de begrotingen voor 1958 en 1959 blijven? De commissie heeft hierop geant woord dat het controleverslag over 1958, het eerste jaar van het bestaan der gemeenschap, dezer dagen aan de E.E.G.-ministerraad en het Europese parlement zal worden toegezonden. Aan het verslag over 1959 wordt nog gewerkt, en wanneer het verslag over 1960 verwacht kan worden, is moei lijk te zeggen. Moeilijkheden om ambassadeur Y.S. De Zwitserse regering is in verlegen heid gekomen door de benoeming van Earl Smith tot ambassadeur van de Verenigde Staten in Bern. Smith is ambassadeur op Cuba geweest toen Batista daar de lakens nog uitdeelde en zou met diens regime hebben ge sympathiseerd. Zwitserland nu behar tigt op het ogenblik de Amerikaanse belangen op Cuba en acht dit be zwaarlijk te combineren met een Batistagezinde ambassadeur in Bern. Onderzoek naar wapengebruik De Verenigde Staten zijn voor nemens krachtige maatregelen te nemen tegen nationalistisch China als blijkt dat de regering op Formosa mo derne Amerikaanse wapens heeft verstrekt aan nationalistisch-Chinese stryders in het noorden van Birma. Het onderzoek hierna zal door Ameri kaanse deskundigen worden ingesteld. (Advertentie) Ver koudheidsbacillen zijn als de dood - Dit doosje betekent: protektie tegen infektle

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5