GIROMAP Aandacht in Leiden voor olie, gas, zout en vulkanen „Misbruik" van kantine Leidse Doelenkazerne van het draaiboek SEMPRE AVANTI BOOD S.R.O. GEZELLIGE ONTSPANNING MtLWfc LE1DSCHE COURAjNT 3 ZATERDAG 18 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Zaterdag Station N.S. 2.30 uur: Vertrek deelne mers Besturenconferentie op „De witte Hei", georganiseerd door rayon Leiden Bond Geref. Jeugdverenigingen. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van A. Oasona. Recreatiezaal HCW NEM, Zoeterwoud- seweg 1, 2.30—4.30 uur: Receptie t.g.v. vierde lustrum De Stalen Band. Maandag Sdhouwburg, 8 uur: Abonmeme nis voor - stelling ,,De Koninigim en de rebellen", van Ugo Betifci, door toneelgroep Theater. Znmerzong, 8 u.: Jaarvergadering Vola. Foyer Gehoorzaal, 8 uur; Causerie met faleurentdiia's en -fibn „Laind en volik van Tajeohoslowakije", door Simon de Waand, «oor K. en O. Xnitersöho- g. Dinsdag Sbadfigelhoonzaail, 8 uur: Leddisohe KunötknuTug „Voor Allen", Robent Alexan der Bdhrike, piano. Schouwburg, 8 uur: Abonnementsvooi- ■belling „De Koningin en de rebellen", van U©o Bertiti, door Toneelgroep Theater. Woensdag Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging ter bevordering der welsprekendheid. Schouwburg, 8 uur; Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", vain A. Casona. Ambachtsschool, 7-30 uur: Tweede K. en O.-cursus Rretotrisahe autotechniek voor In de Moriaan, Hoogl. Kenkgnaohit 44, 8 uur: LJA-gespraksavond, dins. W. Hoe- bink over „Cultuur dn 'de wereld van alle daig". Filmzaal academie, 7 en 9uur: LAK- film. „Le chapeau de peddle d'Italie", van René Clair. Aula academisch ziekenhuis, 12.50 uur: Middagpauzebijeenkomst. Nieuw Minerva, 3—5 uur: Receptie 40- janig bestaan schildersbedrijf J. W. Har- ting en Zn. Donderdag Kokssohool, 9.30 uur va.: Excursie Nedi. vereniging van huisvrouwen. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van A. Brytaneumzolder, 12.15 uur: LAK- zoldertoneel met „Onkruid in de potten", van Erik Wolf. Uloschool Vrouwenkerkhof, 8 uur: Film door Raad van bestuur bouwbedrijf. Stadsgehoorzaal; Rotterdams Fhilbar- monisoh Orkest oLv. Jean Martinon; so list Robert Alexander Bdhnke, piano. Vrijdag De vergulde Turk, 8 uur: Leidse Assu rantie Club, mr. K. Molenaar over Trans portverzekering. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Filmzaal academie, 12 20 uur: LAK- pouzefiilm. Zomerzorg, 8 uur: Kymologenverendging „Rijnland", dr. A. W. M. Brooymans over. „Ue voeding van de hond". Foyer Gehoorzaal, 8 uur: Cebuto-avond. Lakenhal, 8 uur: Opening tentoonstel ling van werken leden groep Atol, door wethouder J. C. van Schalk. Zaterdag Stadsgehoorzaal, 8 uur: Feestavond Banmoruekaipel „Werkmans Wilskracht" tig.v. 59-jarig bestaan. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van A Oasona. Busstation, 1.45 uur: Vertrek srtnamd- excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Veireniging. Oegstgeest, Gymnastiekzaal Rijn lands Lyceum, 8 uur: Muziek- en toneel avond tgjv. eerste lustrum Rijnlandse Oegstgeester Schoolvereniging. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): East of Eden (14 jaar); donderdag: Moord in de Rue Morgue (18 jaar); zaterdag- en zondagmiddag 2.30 uur: Trouwe kame raden (alle leeftijden). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Betaal of sterf (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Psycho (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Meisjes van de Mambo-bar (18 jaar); donderdag: Het lokkende moeras. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Mr. Carl- ton-Browne van buitenlandse zaken (alle leeftijden). Trianon (2.30. 7 en 9.15 uur): Haar bekentenis (La vérité), (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijen Ars Aemula Na turae (tot 20 februari). Musea, lnstitnten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV, Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26. elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academisch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Legermuseum „Generaal Hoefer", Pest huislaan 7, elke dag geopend van 105 u. Pilgrimfathers-huisje, Boisotkade 2, elke dag geopend van half 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Rijksherbarium, Nonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag) Contactbureau voor afgestudeerden. Rapenburg op maandag, woensdag en vrijdag geopend van 10 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur. Scheidende zuster Mies door velen de hand gedrukt 7\TA EEN arbeidsperiode van zevenendertig jaar heeft gisteren zuster I Mies Hogeboom afscheid genomen van het Leidse Diaconessenhuis aan de Witte Singel. Nu zijn haar zestigste verjaardag (ook gisteren) heeft gevierd, gaat zij van een welverdiende rust genieten in Leiderdorpwaar zij zich enige tijd geleden een woongelegenheid heeft aangeschaft. Zowel voor haar verjaardag als voor het feit, dat zuster Mies van vandaag af niet meer in het Diaconessenhuis werkzaam is, kwamen op de receptie in de huiskamer van het ziekenhuis oud-patiënten en -collega's haar de hand drukken. Enerzijds om haar te danken voor het vele, dat zij voor anderen heeft gedaan, anderzijds om haar beste wensen mee te geven voor een nog groot aantal jaren van rust. Zuster Hogeboom kwam op 23-jarige leeftijd in het ziekenhuis op de Witte Singel in de loop der jaren is zij voor patiënten, doktens en verpleegsters een begrip geworden. Zelfs familieleden van patiënten kenden haar niet andere dan als „zuster Mies". Na haar examens werk te zij eniiige tijd in de polikliniek, later had zij d'e leiding in de ziekenkamers gelijkvloers. Niét alleen door hun komst lieten vélen van hun belangstelling voor het afscheid van zuster Mies blijken, maar ook door bloemen en geschenken van allerlei aard, diie haar aangeboden werden. Een zusterkoortje zong haar Joe met een zelf in elkaar gezet lied van vele coupletten, dat zuster Mies, haar werk zaamheden en liefhebberijen bezong. De eerste letters van de coupletten vormden te zamen de woorden: Mies Hogeboom. Naarmate het lied vorderde, ontstond de naam van de bezongen zuster in kleurige letters op een flanelbord. Ook 's morgens en in de lunchtijd werd Schoolvoetbaltoernooi in de paasvakantie De Commissie voor schoolvoetbal van de afdeling Leiden van de KNVB heeft voor de a s. paasvakantie in samen werking met de gemeentelijke School sportcommissie wederom de traditionele school voetbalwedstrijden! georganiseerd. Er wordt in drie groepen gespeeld. Groep A, de lagere scholen, voor alle leerlingen mits zij vóór 1 augustus de leeftijd van 11 jaar hebben bereikt. Groep B. de juniores, dit zijn elftallen van jongens van 12 tot 14 jaar. Groep B, de seniores voor jongens van 15 jaar en ouder. De wedstrijden worden ge speeld te Alphen aan den Rijn, Katwijk, Leiden, Noordwijk en Sassenheim op dinsdag 4, woensdag 5 en donderdag 6 april. Het eindtoernooi heeft plaats op zaterdag 8 april. Bij de inschrijvingsprijs, die slechts één dubbeltje bedraagt, wordt aan iede re deelnemer een extra bijdrage ge vraagd van een kwartje onder het motto „Door de gezonde jeugd voor de zwakke jeugd". De extra bijdrage is namelijk bestemd voor de polio-patiënten in het Poliocentrum te Katwijk aan Zee. UW GIROBOEKJE, CHEQUEBOEKJE de afrekeningsstaten en kennisgevingen van af- en bijschrijvingen in écn map van 13 x 31 x 5 cm2.45 Zelfde model, geheel met kunst leder 3.95 Gegund Aan de firma Gebr. Schouls N.V. te Leiden is van gemeentewege gegund het maken van riolerings- en ophogingswer- ken op terreinen tussen de Houtlaan, Poelwetering en Groene Maredijk voor een bedrag van f 256.500. (Advertentie) WASMACHINES EEN UNIEKE COLLECTIE Zanker trommelmachines Castor wascombinatie. Clean R.S. Miele A. DE WIT S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Tel. 25328 Bibliotheek universiteit. Rapenburg 74, elke dag algemene studiezaal en uitleen afdeling, geopend van half tien tot half o. op zaterdag tot 5 uur. Leeszaal en bibliotheek Reuvens, Bree- straat 27, maandag en woensdag van 1 en van 7 tot 9 uur; dinsdag en donderdag van 1 tot 5.30 uur; vrijdag van 10 tot 5.30 en van 7 tot 9 uur. Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens, Plantage 6; maandag, dinsdag en donderdag van 4 tot 5.30 u., ■oensdag en zaterdag van 12 tot 4.30 u. n vrijdag (speciaal voor de grotere jeugd) van 6.30 tot 8.30 uur 's avonds. Geologisch en mineralogisch museum, Garenmarkt lb: elke dag geopend van 10 tot 12 en van 2 tot 4 uur. Gravensteen, Pieterskerkhof 6, juridisch studiecentrum, elke dag te bezichtigen tussen 9 en 12.30 en van 2 tot 5 uur (liefst in de vakanties). Concierge: Kolf- makersteeg 16a. zij door het pereoneel ven het ziekenhuis gehuldigd. Tijdens een gezellig „onderonsje" gister morgen onitvinig de scheidende zuster van bestuur .dektere, collega's en andere be trokkenen bij het Diaconessenhuis een linnen zakje, waarop het embleem vam het huis was bevestigd: de witte duif met het groene takje. Im dit zakje zaït een bedrag aam geld, dait de mog kwieke zus ter waarschijnlijk zal besteden aam de vendiene inridhitimig van haar hiuis. Dait zus ter Mies, die liever miert met toespraken In het openbaar „gefêteerd" wilde wor den, blij was met deze blijken vam be langstelling en erkentelijkheid, sprak zij uit im een kort dankwoord. Haarlemmerstraat 167-171 Modelwoningen Leiden-Zuidwest Vijf Leidse zaken zullen volgende week in de Berlagestraat (nabij de Bevrijdings kerk) in Leiden-Zuidwest een drie- en een vier-kamerflat inrichten als model woning. Er zal aandacht worden geschon ken aan stoffering, meubilering, verlich ting en verwarming. Vooral voor toekom stige bewoners van deze flatwoningen van de woningbouwvereniging „De Tuinstad- wijk" is dit een mooie gelegenheid zich te oriënteren op de mogelijkheden op het gebied van de woninginrichting. De modelwoningen zullen van aan staande vrijdag (24 februari) tot en met zaterdag 4 maart te bezichtigen zijn. Een groep van oud-verpleegsters van het Diaconessenhuis biedt zuster Mies Hoogéboom bij haar afscheid van het ziekenhuis een geschenk aan. (Foto Nv. d. Horst) EEN CENTRIFUGE IS CEEN LUXE Reeds vanaf ƒ149.50 Laat u voorlichten over dit onmis baar stuk gereedschap. A. DE WIT S HANDELSHUIS Oude Vest 111 Tel 25328 Op de Leidse markt veel wolvee Des ondanks vielen de aanvoeren mee. In de gebrulksvee-sector was de kooplust nog rustig. Het waren weer de topklas sen. die redelijk en op het oude prijs peil werden verkocht. Maar overigens zijn de melkkoeien duidelijk kalm cn de prijzen vooral niet hoger, eer het tegen deel. Het aanbod varekoeien is nog klein. Daardoor blijven de prijzen gehand haafd. Een mooi vlees type moest duur worden betaald. Verder een sleoende handel. Slachtvee. Het aamvoercijfer gaf geen verschil te zien met de laatste weken. Een iets betere handel dan vorige week, hetgeen ertoe leidde de officiële note ring te brengen op f 2,65—3.25; vorige week f 2,65f 3,20: slachtstieren kalm. Vaarzen en pinken met redelijke aan voer. kalme handel en notering van f 325f 650. De vette-kalvercumarkt was flink bezet, handel stroever met dalende prijzen. Nuchtere kalveren: goede aanvoer met een willige handeL vlug wisselden deze dieren van eige- Wolvee. Ondanks het feit, dat men zegt, dat er nog maar weinig schapen bij de boer zijn en ondanks de mist, was de aanvoer opmerkelijk goed: bijna 1500 stuks, vrijwel hetzelfde aantal als de vorige week. Het aanbod van slacht schapen werd vlug opgenomen en de prijzen waren weer hoger dan de vo rige week. Vette lammeren f 100140. vorige week f 95135. Ook de handel in fokschapen was wil lig en duurder: f 140170 per stuk (het was vorige week f 130—160). Al met al een vlugge en vlotte schapenmarkt waar goede zaken werden gedaan. Het aantal weidelammeren is nog te klein om er een notering van op te maken. Varkensmarkt. Over het algemeen deze week minder aanbod. Behalve op de beurs te Utrecht waar dan ook de han del traag was en slepend met aanmerke lijk lagere prijzen dan de vorige week. Rotterdam minder aanvoer. De bedon gen prijzen vielen daardoor iets mee. Hetzelfde beeld gaf Leiden: minder aanvoer en dezelfde prijzen, slagers varkens tot f 2,02. Biggen en lichte var ken: gisteren een goede aanvoer met een stugge, dure handel en met een hogere notering dan op 10 februari. Biggen f 525865, tegenover f 50 5562. De beurshandel nam een gere serveerde houding aan. Kaasmarkt. Aanvoer voor de tijd van het jaar goed. Aantal partijen 9, handel flauw. Notering Goudse le kwaliteit f 2,09—2,14, Goudse 2e kwaliteit f 2,00— Tijdens de vandaag in Lelden gehouden algemene vergadering van het Koninklijk Nederlands geologisch mijnbouwkundig Genootschap heeft prof. dr. H. J. Mac Gillavry, voorzitter van de geologische sectie van het genootschap, een jaarrede gehouden, getiteld: „Diep of ondiep, voor diep of na-dlep". In moderne geologische discussies ne men de zg. Grauwacken een belangrijke plaats in. Dat zijn zandstenen, die door troebelingsstromen in zee zijn afgezet. Om langs strategrafische weg vast te stellen op welke zeediepte Grauwacke-afzetting begint, werd zeven jaar met studenten karteringswerk verricht in de Baixo Alemtejo in Zuid-Portugal. Het bleek niet mogelijk, het antwoord op deze vraag met zekerheid te vinden. Wel werden allerlei andere belangrijke feiten gevonden. Van belang hiervoor zijn in het bijzonder de onderzoekingen van de heer M. van den Boogaard in een ge bied bij Pomarao. een dorpje aan de grens van Portugal en Spanje. Zuid-Portugal en de aansluitende Spaanse provincie Huelva vormden in het jong paleozoicum een geosynclinale, d.w.z. een dalingsgehied, waarin onderzees vulkanisme van een be paald type plaats had. De geologische ge schiedenis verschilt echter van wat als normaal voor een geosynclinale wordt be schouwd. Er zijn aanwijzingen, dat gedu rende de fase met onderzees vulkanisme de zeediepte gering was, terwijl vóór deze fase gewoonlijk juist grote zeediepte wordt aangenomen. Hierna volgt een fase met Grauwacke-afzetting, waarbij het vulkanisme ophoudt. In plaats van een opvullingsfase van het gehele bekken, heeft men juist een dieper worden van een deel van het voorafgaande bekken, terwijl een ander deel wordt opgeheven. Er ontstaat dus een „na-diepte". Het zal nodig zijn, de ideeën over geo- synclinalen ruimer te nemen en niet te veel vast te houden aan één bepaald type. In de middaguren hield dr. F. Trusheim uit Hannover een voordracht over „Ha- lokinese". Volgens hem bedient de geo logie zich voor het oplossen van een van de belangrijkste problemen, namelijk de vraag naar de opbouw en het ontstaan de aardkorst, in toenemende mate de hulp van verscheidene aanver wante wetenschappen. In de laatste tien tallen jaren heeft in het bijzonder de seismische weerkaatsing een voorname betekenis voor het onderzoek van de die pere aardlagen gekregen. Met behulp hiervan is het mogelijk ge worden om met dezelfde zekerheid als met Röntgenstralen de bovenste kilome ters van de aardkorst door te lichten er de daar aanwezige structuur te ontdek ken en te verklaren. Daarbij is aange toond, dat in die gebieden van de aard- waar in de diepere lagen uitgebreide lagen steenzout voorkomen, zeer bepaal de structuurtypen optreden, waarvan hel ontstaan ten nauwste met de fysische eigenschappen van het steenzout is bonden. Omdat het soortelijk gewicht het zout kleiner is dan dat van de daar boven liggende lagen, tracht het als een oliedruppel in water omhoog te stijgen, waarbij het zich als een sterk visceuze vloeistof gedraagt. nieuwe benadering van het pro bleem van het ontstaan van de zoutbek- kens is van grote praktische betekenis vooral met het oog op de vorming de lagen aardolie en aardgas, die op veel plaatsen aan gelijksoortige zoutstructuren zijn gebonden. ACADEMISCHE EXAMENS H de heer M G J Wilt u er meer van weten? Luister dan naar de radio of vraag uw kennissen! Tussen de bladzijden East of Eden CASINO East of Eden is stekende Amerikaanse film, gemaakt naar de bekende, gelijknamige van John Steinbeck. Het verhaal speelt zich anno 1917 af in Californië, het ge liefkoosde oord van de schrijver, die in deze Amerikaanse staat verscheidene van zijn romans heeft gesitueerd. Hoofd persoon is de wat vreemde jongen Cal Trask, evenals vele andere romanfigu ren van Steinbeck een primitief reage rend mens. Hij voelt zich een verstotene en vooral in de verhouding tot zijn vader (en zijn broer) is er een voortdurend* kortsluiting. Cal komt er achter, dat zijn (zich vat eigen rechtvaardigheid terdege bewust zijnde) vader, die als het ware met de Bijbel in de hand leeft en werkt, jonge jaren verblind is geweest door de schoonheid van een schijnbaar liefde loze jonge vrouw, die hem na de ge boorte van de twee kinderen de rug heeft toegekeerd. Nooit heeft de dit echter verteld aan zijn zoor rusteloos blijft Cal zoeken naa vrouw, die hem zijn opstandig karakter heeft meegegeven. Hij vindt haar en na een dramatisch conflict op de verjaar dag van zijn vader doet hij ook zijn niets vermoedende broer haar vinden. Het gegeven de roman werd voor de film bewerkt door Paul Osborn heeft regisseur Elia Kazan op buiten gewoon knappe en aangrijpende wijze in beeld gebracht. Ook zij, die de niet hebben gelezen, zullen ongetwijfeld worden gegrepen door het onpeilbaar diepe leed te moeben leven zonder lief de van en tot een medemens, als ook de band tot God ontbreekt. De jong gestorven James Dean speelde de hoofdrol in deze film. (Aangrijpende verfilming van Stein- becks roman). Betaal of sterf LIDO. „Betaal of sterf" is een goe de definitie voor de praktijken Maffia-bende, die op het eiland Sicilië haar hoofdkwartier heeft wereld vertakt is. In deze film wordt men geconfronteerd met de misdaden die Italianen in een wijk in New York ple gen. Men dwingt de mensen van alle standen op de meest schaamteloze manier een som gelds te betalen en als het slacht offer weigert, of naar de politie gaat wordt hij met vernieling van zijn winkel, mishandeling of zelfs met de dood ge straft. Tegen deze vrijwel waterdichte orga nisatie neemt een eenvoudige Italiaanse politieman het op. Hij roept een Italia: se brigade in het leven, die met suc< de beweging bestrijdt. iet feit dat deze detective niet als „superman" wordt voorgesteld, maar tegendeel met een zekere bonhomie zijn vijanden tegemoet treedt, is de van de kwaliteit van de film. Dat hij ten slotte toch wordt vermoord, is te wachten. De angst van de bevolking d geheimzinnige vijand is eveneens knap getekend. (Strijd tegen de Maffia). Carlton Browne van Buitenlandse zaken STUDIO. Alles wat Engeland op het ogenblik aan filmkomieken heeft aan te bieden staat zo ongeveer aangetreden in de Boulting Brothers produktie .Carlton- Zoals gemeld, zal de hoofdinspecteur- titulair van s rijks belastingen te Leiden de heer L. H. Bodde Bouman, hoofd de inspectie der Invoerrechten en Accijn zen, op 1 maart de dienst met pensioen verlaten. Op maandag 27 februari zal een afscheidsbijeenkomst worden gehouden in de kantine van de Doelenkazerne. De redactie van het blad „Horeca", onafhan kelijk vakblad voor het hotel-, café-, i taurant- en pensionbedrijf, is over plaats van deze receptie allerminst spreken. Zij schrijft daarover het volgende: Misschien is hoofdinspecteur-titulair L. H. Bodde Bouman wel een oud-i officier, maar dan nog ontgaat i verband tussen het afscheid v hoofdambtenaar van 's Rijks belastingen en een kantine in de Doelenkazerne. We kunnen ons moeilijk voorstellen dat er voor de afscheidsreceptie geen zalen in Leiden aanwezig zouden zijn. De kantine wordt op deze wijze ge bruikt voor een doel waarvoor ze nooit of te nimmer is gebouwd en het wil voorkomen dat zowel de minister van fensie als de minister van financiën m regelen dienen te nemen om misbruik rijksgebouwen te voorkomen. Commentaar Wij hebben vanmorgen kolonel Wessels te Leiden commentaar hierop gevraagd. Hij zei deze publikatie te betreuren, om dat de zaak naar zijn mening niet zo ligt. „Eens in de maand komen de hoofden de rijksdienst in Leiden bij elkaar. noemen dat wel „de club van Klop". Zo zijn ze al eens gast in de Lakenhal en het academisch ziekenhuis en bij de ma- geweest en ook de mess van de Doe- Unkazerne u ei eens beschikbaar ge steld. Nu wil het geval, dat het afscheid van de heer Bodde Bouman toevallig sa menvalt met onze beurt". Verder wee: de kolonel op het gebruik van het mili taire terrein in Leiden bij gelegenheden als 3 oktober en het bloemencorso. Tot zover de kolonel. Ons verder van commentaar onthou dend willen wij wel opmerken, dat ei verschil bestaat tussen een besloten pe riodieke bijeenkomst en een officiële af scheidsbijeenkomst. En het afscheid var de heer Bodde Bouman op 27 dezer is toch officieel aangekondigd. Het is geor ganiseerd door de commissie uit de Leid se dienst der Invoerrechten en Accijnzen Het argument van een „toevallig samen vallen met onze beurt" kan hier. naa: ons voorkomt, moeilijk gelden. Wij nemen gaarne aan. dat dit afscheid mede moet worden gezien tegen de ach tergrond van de zeer goede verstand houding in Leiden tussen het „garn zoen" en de burgerij En dat het niet d- opzet kan zijn geweest, het Horeca-be- drijf te benadelen Maar al is opzet be paald niet in het spei, net is toch beter de schijn te vermijden en in het contact met de burgerij duidelijk te onderschei- Advertentie) CERO-CASSETTE van 40.— of 400.—. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist TTET Antoniusclubhuis aan Mare was gisteravond gereser veerd voor S.R.O. de personeels vereniging van Smit Röntgen N.V. S.R.O. betekent Smit Röntgen Ont spanning. Nu, ontspanning hebben de leden van deze personeelsvereni. qing wel gekregen. Daan-toe had het bestuur 't bekende Sempre Avanti's Jong en Jolig geëngageerd. Het af wisselende programma heeft de aan wezigen een genoeglijke avond b«- rorgd. Na de opening door voorzitter J Vink waren woord en muziek aan Sempre Avanti. Gezellige melodietjes in een uitvoering gaven het geheel de an een echte feestavond. De be- ijsjes cn eenvoudige arrance- niemand moeilijk meisjeskoor dat begeleidde vonden wij uitstekend. enten bleken Het frit Operettemelodieën uit Die Fledi maus en Der Vogelhandler, die door N de Vries werden gezongen, vormden e hoogtepunt. Het aanvankelijk wat aarzelende (m schien wat nerveuze) begin van Sempre Avanti werd later rijkelijk goedgemaakt. Dirigent Koos Kukler is er de op de vork tc ;elijk ment op een behoorlijk peil is wat hij nastreef!Hierin is hij gisteravond zeker geslaagd Ook de aardige afwissi door middel van gekostumeerde shows had veel bijval. Geestig gevonden was bijvoorbeeld de soldatenshow uitgevoerd door Wim Brugman met het koor. De begeleiding, hoewel ritmisch wat stug, was goed aangepast. Het enthousiaste applaus na afloop bewees, dat het publiek zich danig had vermaakt. De voorzitter liet zijn dank woord vergezeld gaan van een geschenk aan de dirigent, in de vorm van een dirigeerstokje. Ten slotte was er een gezellig samen- Browne van Buitenlandse Zaken". Jeffre Dell en Roy Boulting hebben het verhaal bedacht, het scenario gemaakt en de film op de beproefde Boultingwijze geregis- Ditmaal wordt het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken op de hak geno men. En omdat dit Engelse het ideale voorbeeld is van alle ministeries Bui tenlandse Zaken overal ter wereld, ook op ons Plein, kan iedereen er gelijkelijk plezier in beleven. Op B.Z. dragen alle lieden in het be kende zwarte pakje dubbele namen, zijn de meesten op hun plaats gekomen van wege de relaties met pa, en heeft men zich een bepaald werktempo aangewend, waarbij men alleen moe kan worden door er naar te blijven kijken. Men begrijpt, dat dit ©venzovele troe ven zijn, die kostelijk worden uitge speeld. Daarenboven wisten de filmma kers op een handige wijze de gebruikelijke onderwerpen der tegenwoordige interna tionale politiek erbij te halen, zodat men werkelijk een filmpje krijgt, waarbij men aanvankelijk zeer genoeglijk kan lachen. Dan raakt men helaas ook op deze humor uitgekeken en na afloop is men zover, dat men vaststelt: lrik heb dat Boultingswerk veel beter gezien". Maar voor het zover ls, heeft men om menige rake zet heerlijk kunnen gniffelen. Terry Thomas zal na dit filmpje bij blijven als de meest representatieve ver tolking van een B.Z.-functionaris van welke natie ook, en Peter Sellers als de handige minister, die tal van wisselingen glansrijk weet te doorstaan. Geestig amusement en ditmaal terecht „ten koste vanhoewel geen top prestatie. (Geestig amusement maar oecn top- ore statie). Meisjes van de Mambo Bar REX De Duitse regisseur Wolfgang Gltick heeft zich blijkbaar gespeciali seerd in scenario's, die zich in nacht clubs afspelen. Zoals ieder weet behoort er in elke film een flinke dosis ver dovende middelen per nachtclub te worden verhandeld. De cliché-opvatting wil verder, dat aan het hoofd van deze inrichtingen een zwarte man met aan geplakt snorretje staat, dat er een meis je werkt dat jaloers is op een nieuw sterretje, en ten slotte dat er een indi vidu van de tegenpartij schuil gaat on der het personeel van de club. Het is bijna lachwekkend te constate ren, dat al deze ingrediënten zonder mankeren opduiken in de film „Meisjes van de Mambo Bar". Het verhaal is zo onduidelijk dat het er kennelijk wein.g toe doet. Belangrijker acht de regisseur waarschijnlijk de hiermee aan elkaar geregen floorshownummers, waarvan slechts een enkele van behoorlijke kwa liteit is, de rest echter beneden de mid delmaat. De Duitsers zijn verder zo fantasie loos te werk gegaan, dat deze toeschou wer al spoedig zat te gapen van ver veling. Ja, ondanks de bü nader inzien niet zo erg zware jongens. (Mambo-soep die er niet toe doet). La vérité TRIANON. Met films als ,.Het loon van de angst" en „Les Diaboliques" heeft de Franse regisseur H. G. Clouzot naam gemaakt. Als weinig anderen bespeelt hij het gehele patroon van menselijke ge voelens en hartstochten met zuivere film middelen, cn bereikt daardoor een resul taat dat de toeschouwers tot dusver evenzeer heeft geboeid als ontsteld. Met „La Vérité" deze week gepro longeerd is het niet anders. De film vorm van dit verhaal, dat zich afspeelt in een rechtszaal waarbij flashbacks de toeschou./er Inlichten over wat er wer kelijk is gebeurd, is niet nieuw. Maar wel nieuw is de wijze waarop Clouzot de historie van het meisje Monique, dat samen met haar zuster naaT Parijs trekt en daar moreel volslagen te gronde gaat, in een reeks beelden heeft gevat die op verbluffend knappe wijze zijn gemon teerd. Wel nieuw is de manier, waarop hij een onbetekenend actrice als Brigitte Bardot au fond is, opstuwt naar hoogten die zij niet meer zal bereiken. Clouzot tekent met filmmiddelen zo in dringend de onoverbrugbare kloof tussen de verdorven wereld waarin het meisje leefde, en de fatsoensnormen van de ge ordende maatschappij, dat de toeschou wer er koud van wordt. Deze regisseur is bepaald geen expo nent van halftinten en vage aanduidin gen, neen, hij drukt het publiek met de neus op harde feiten en tot in het ex treme gespannen rakende gevoelens. Naar onze mening overschrijdt hij hier mee al te vaak de grenzen, die gewoon menselijk fatsoen hebben getrokken. Hoe zeer deze film ook getuigt van zijn mees terschap: dit gaat alle perken te buiten. (Bardot zoals zij werkelijk zou kunnen zijn). Psycho LUXOR. Alfred Hitchcock ls zo'n knap vakman, dat hij zelfs bij de ver filming van een onnozel verhaaltje als de geprolongeerde rolprent Psycho tot scenario diende, een geweldige spanning weet op te wekken. Het is zonde, dat zoveel talent aan zo iets onbenulligs werd erspild. Maar Hitchcock Is nu eenmaal niet tot andere gedachten tc brengen. Nog steeds neemt hij zichzelf als filmer niet serieus. De mensen die griezelen wel leuk vin- len en spanning nodig hebben om tot ntspanning te komen bekommeren zich daar niet om. Maar men kan nog zo ■velwillend tegenover dit soort films taan. langzamerhand wordt het toch tijd zich af te vragen of de grens van de goede smaak niet wordt overschreden. Veel verder dan in Psycho moet vriend Hitchcock In ieder geval niet gaan. (Spanning in het grensgebied won de goed smaak).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3