Velen delen niet genoeg in de welvaart Chr. jeugdverenigingen hadden gecombineerd jaarfeest Gaan kampioenschappen in Praag nu door? STOFZUIGERS KNIP-JAN HAGEL BOONEKAMP 68 cent Wille Hek" Discussie over salarissen en watertarieven Vermindering van aantal staatsboerderijen O DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 Hout en Bouw in NOORDWIJK Gisteren hield de afdeling Noordwijk van de NCB (werknemers In hout- en bouwnijverheid) In het verenigingsge bouw aan de Hoofdstraat haar jaarlijkse feestavond, die een zeer geanimeerd verloop had. De heer O. Dekker sprak een welkomstwoord, waarbij hij vooral verwelkomde afgevaardigden van plaatselijke christelijke besturenbond bondssecretaris W. van der Ley. De heer Van der Ley betoogde, dal de arbeid taak en roeping is. Wij christenen zien ons werken als een roeping var ze Vader in de hemel.'Om dit zo goed mogelijk tot zijn recht te doen komen, ziet de christelijke vakbeweging het als haar opdracht de 9ociale structuur van de maatschappij om te vormen, zodat meer gaat beantwoorden aan de eis v het Evangelie. Op het ogenblik staat onze samenle ving in het teken van de welvaart, maar nog lang niet alle Nederlanders kunnen behoorlijk rondkomen. Velen verdienen te weinig. Behalve dat zijn er nog heel wat problemen, die om een oplossing vragen, onder meer de werktijdverkor ting. de uitbreiding van de sociale ver zekeringen en het vraagstuk van de ar- be idsongesch iktheid Europa Een hóóp dingen zijn afhankelijk van allerlei omstandigheden, die wij niet in de hand hebben. Maar gelukkig wint veld het Inzicht, dat Nederland geen eiland is. KATWIJK AAN ZEE Zomerse drukte Het zag er door het mooie weer giste ren zomers uit in Katwijk aan Zee. Velen maakten een wandeling langs het strand of langs de Boulevard. De jeugd speelde naar hartelust op het strand en er werd zelfs al pootje gebaad. Amazones en ruiters trokken in verschillende richtin gen het dorp voorbij en andere streken weer op een van de terrasjes neer, terwijl timmerlieden en loodgie ters druk in de weer waren om tervaste" verblijven aan het strand op te knappen. Hedenavond houdt de Hervormd-Ge- reformeerde Mannenvereniging een menkomst in de Kapel. Spreker is ds. van Galen uit Gorinchem. Aanvang De wijkgemeente „Noord-Oost" heeft morgen een wijkavond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Ds. W. L. Tukker spreekt over „Levi". Aanvang 8 uur. In de Gereformeerde kerk wordt mor genavond de Wereldgebedsdag gehouden. Aanvang 8 uur. Hedenavond vergadert de Christelijke land- en tuinbouw in de Oranjezaal van het Jeugdhuis. Aanvang 8 uur. De Bijbelstudieclub „Amos 5 6a" ver gadert morgenavond in zaal vier van het Jeugdhuis. Aanvang 8 uur. „De Kanarievogel" had lezing De heer W. Zitman uit Leiden hield gisteravond in Casa Cara voor de kana- riefokkersvereniging „De Kanarievogel" een lezing over de verzorging van tropi sche vogels en in het bijzonder de kweek daarvan. Voorzitter K. van Duijn open de de avond en deelde onder meer mee dat de vereniging op 23 februari een feestavond heeft in de Unizaal. „Amlcltla" had feestavond In de zaal „Haasnoot" werd gisteravond door de drumband „Amiclibla" een feeste- lijke bijeenkomst gehouden. Na een kort openingswoord door voorzitter A. F. Er- kelens, die o.a. een verslag uitbracht over dc onlangs gehouden bazaar, vertoonde de heer Caspers uirt Noordwijk enkele films over het bloemencorso en de con coursen waaraan ook „Amiciitia" zijn medewerking had verleend. Tussen de bedrijven door trad de heer K. v. d. Plas als conférencier op. Ouderavond „Samuel" en Daniël" De Hervormd-Gere form eerde knapen- verenigingen „Samuel" en „Daniël" had den gisteravond in het Gereformeerd Jeugdcentrum een ouderavond, Na een inleiding door de heer P. Sip werden op- stellen en gedichten voorgedragen. Dit al les werd afgewisseld door een vertel- en hèrsengymnastiekwedstrijd, waarvoor en kele prijsjes beschikbaar waren gesteld. Jaarvergadering jeugdclub N.S.D, De C.J.M.V. jeugdclub N.S.D. hield gisteravond in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een vergadering, De jaarver slagen van de secretaris en penningmees- tor geven een gunstig beeld van de ver eniging. Na de pauze voerden enkele jongelui een kort toneelspel, „De verborgen schat" op. Enkele voordrachten en spelletjes be. sloten deze avond. Hoog en laag water Vrijdag 17 februari: hoog water 4.41 en 18.56 uur, laag water 0,28 en 12.33 (springvloed). maar een deel van Europa en een deel van de wereld. De Europese integratie schrijdt voort en wij moeten daarmee terdege re kening houden. De NCB telt thans bijna 35000 leden. Het is bepaald niet zo, dat de bestuurs leden het werk alleen wel af kunnen. Integendeel. Een ieder moet de hand aan de ploeg slaan. Onze beweging moet van onder af worden opgebouwd. Wij moe ten betere levensomstandigheden voor de arbeiders zien te bereiken, En dat niet door klassenstrijd, maar door over leg en door het aanvaarden van verant woordelijkheid. Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd door het gezelschap Bont en Blauw onder leiding van Frank Vink. dat de belangstellenden kostelijk amu seerde. Heel goed was het optreden van The Seahorses, die ook enkele negro spirituals ten gehore brachten. Jammer, dat juist toen een aantal dames meende de kopjes te moeten opruimen hetgeen bijzonder hinderlijk was. Schade door honden Steeds komen er bij de politie te Noordwijk klachten binnen van bollen- kwekers over loslopende honden, die op de landerijen schade toebrengen aan de opkomende bolgewassen. De politie wijst met nadruk op de be palingen van de Algemene Politiever ordening, waarbij het verboden is hon den van februari tot en met mei op de openbare weg te laten loslopen. Boven dien mogen honden zich niet op parti culier terrein van een ander bevinden Amusement voor „De Sportvisser" De grote familie van „De Sportvisser' hield in „Flora" haar jaarlijkse feest avond met het duo Paul en Renee uit Leiden. In zijn openingswoord een aantal hieu- Voorzitter A. van de Graaf begroette we gezichten en de leden uit Katwijk, Hij roemde de goede geest in de vereni ging. Nooit laten de leden het bestuur alleen staan. Daarna was het woord aan het duo Paul en Renee. dat onder het motto „Het is weer feest" een gevarieerd pro gramma vlot ten tonele voerde. Een quiz onder leiding van Paul testte de kennis der vissers op het gebied de hengelsport en alles wat daarmede verband houdt. Als winnaar kwamen uit de bus: 1. C. Koppen, 2. Brokaar en 3. C 'van Schie. Een „droge" viswedstrijd kon op dit hengelaarsfeest natuurlijk niet ontbreken. Aller bewondering oogstten Renee met zijn accordeonshow en John ny de Ru als drummer. Een grote ver loting met fraaie prijzen zorgde voor de nodige spanning op deze feestavond. Voorzitter Van de Graaf reikte nog de prijzen uit van de snoekcompetitie: 1. C. Koppen, 2. C. Grimbergen, 3. mevr Koppen', 4. G. Werkhoven, 5. W. Was- Jubileumactic N.R.B. Opdat de Noordwijkse Reddingsbrigade haar taak zo doeltreffend mogelijk kan verrichten, heeft het jubileumcomité een actie op touw gezet om haar ter ge legenheid van haar 40-jarig jubileum enkele draagbare zend- en ontvangtoe stellen als huldeblijk van de Noordwijk se burgerij aan te bieden. De resultaten van de lijstcollecte stemmen tot te vredenheid. Het comité hoopt, dat de burgerij royaal zal blijven intekenen. Een mooi voorbeeld gaf een aantal winkeliers en zakenlieden te Noordwijk op de laatste avond van de NRB-revue Spontaan stelden deze dames en heren 2 pet van hun weekomzet beschikbaar voor het jubileumfonds. Anderen dedèn een soortgelijke toezegging. Met één Van Nelle's .Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zet u een flinke pot heerlijke krachtige thee voor heel de familie! VAN NELLE's Afternoon THEEBUILTJES itiiiillllllllllllllll R1J1SSBURG De christelijke jeugdverenigingen „Niet In eigen kracht" en „Onze hulp Is In de naam des Heeren" hielden gls- rlng. Vanavond wordt een herhaling ge geven. Ds. H. van Gosllga, erevoorzitter, (11e de bijeenkomst opende, had zjjn welkomstwoord In drie punten verdeeld. Hij sprak respectievelijk als ere-voorzll- ter, als gast en als lid van de kerkeraad. Nadat voorzitter H. Binnendijk een toelichting had gegeven op een nieuw programma-punt, dc opvoering van een lekespel (dat de gebruikelijke Inleiding vervangt), werd „De gelijkenis van de rijke jongeling" opgevoerd. Drie meis jes brachten op muzikale wijze het jaar verslag uit. Jeugdouderling J. Abbink sprak een propagandistisch woord, waarin hij erop wees, dat Innerlijke blijdschap de vrucht is van hel lezen en bestuderen van Gods Woord. Hij gaf de aanwezige ouders ge legenheid eventuele wensen en kritiek betreffende de verenigingen op een daar toe uitgereikt formulier te schrijven. Hoogtepunt van de avond was het door Chr. v. d. Heuvel geschreven to neelspel „Een schip vaart uit". Onder leiding van organist G. Blan- kert werden nog verscheidene liederen gezongen. Een collecte bracht 126.90 op. Wereldgebedsdag In de grote Hervormde kerk In de Kerkstraat te Rijnsburg zal morgenavond 8 uur een samenkomst in het raam de wereldgebedsdag plaats hebben. Bloembollencultuur vergaderde In het kader van de landelijke actie tegen het tulpenótenigelaaltje hielden de afdelingen Rijnebung en Oegstgeest Na verongelukken van Amerikaanse ploeg Canadees team veilig in Praag de Nederlandse Vereniging voor Bloem bollencultuur een gecombineerde verga dering in de bribunezaal vam „Flora". Na een kort openingswoord van de voorzit ter van de afdeling Rijnsburg. de heer J. de plaats achter Carol Helss (V.8.), SJonk- Schoneveid, sprak de heer P. Hoogeterp, J? Dijkstra. Barbare Rolea (VA), Joan assistent Van de Rijksbuinbouwconsuiemt (Van onze sportredacteur) Het verongelukken van het Bel gische vliegtuig, waarin de Ameri kaanse ploeg, die zou deelnemen aan de wereldkampioenschappen kunst rijden in Praag, op weg was naar de Tsjechische hoofdstad, heeft in sportkringen en uiteraard vooral in de kringen van kunstrijden, grote verslagenheid veroorzaakt. Nog maar enkele dagen geleden heeft Sjoukje Dijkstra, die in Berlijn het Euro pees kampioenschap kunstrijden behaal de. verklaard, dat het In Praag heel wat moeilijker zou worden, omdat dan ook de Amerikaanse meisjes vat) de partij zou den zijn. Onder de slachtoffers van de Ameri kaanse ploeg bevindt zich ook de 16-jarl- ge Laurence Owen, die als de grote rivale Sjoukje Dijkstra gold. Enkele dagen geleden heeft zij op de Noordamerikaan- se kampioenschappen nog uitmuntende resultaten geboekt. Zij was in gezelschap haar moeder, die als Marlbel Vinson Amerikaans kampioene kunstrüden geweest, Laurence Owen Laurence Owen heeft een Jaar geleden nog duidelijk van haar doen spreken als deelneemster aan de Olympische Winter spelen In Squaw Valley. Na twee ver plichte figuren stond Laurence op de te Lisse, over de besbrijdiimg van het bul- pensbengelaelitje. Na een aan de hand van projecties toegelichte verhandeling over de diiversc ziekbesymptomen te hebben gegeven, zei de heer Hoogeterp, dat, ondanks langdurige onderzoekingen, nog geen effectief bestrijdingsmiddel is ge vonden. De enige manier om het aaltje definitief te doen verdwijnen is selectie. Aangezien wij al eerder van deze lezing een uitvoerig verslag publiceerden, moge deze opmerkingen voldoende zijn. Het aantal bezoekers was aan de lage kant. Jaarfeest Vanavond houden de Gereformeerde jongens- en meisjesclubs in de Petra- kerk hun jaarfeest. Haanape) en Jana Mrazkova (Tsj. Slo wakije). Er ontstond toen een felle strijd tussen het Haagse meisje Joan Haanappel, (1e Tsjechische Jana Mraz kova en Laurence Owen, die na en kele wisselingen ten slotte eindigde met een vierde plaats voor Laurence, vijfde voor Jana en een zesde vooi Laurence kon echter Barbara Koles. die Sjoukje Dijkstra op de tweede plaats dicht was benaderd, Juist niet bereiken. Carol Heiss. dochter van een eenvoudige bakker uit New York. had haar moeder, kort voordat deze ln 1956 stierf beloofd, alles In het werk te zullen stellen Olym pisch kampioene te worden. Toen zij dat het vorige jaar In Squaw Valley inder daad werd. verklaarde het toon 20-jarige meisje, nimmer prof te zullen worden. Deze woorden trok zij kort daarna echter (Advertentie) Kromhout Rijnsburg Vliet N.Z. 32. Tel. 3710 tAdvei «ntie alleen nog verkrijgbaar In onze winkel A.s. VRIJDAG REKLAMEDAG PER H POND BAKKERIJ Gemeenteraad Van Zoeterwoude De raad kwam gisteravond in vergade ring bijeen. De voorzitter deelde mede. dat B. cn W. voornemens z|jn het plan in hoofdzaak te wijzigen in dien zin, dat de gronden ten oosten van de Ommedijkse- weg zullen worden aangewezen als be stemd voor agrarisch gebruik zonder be bouwing. B. en W. werden weer voor de HJd van zes jaren gemachtigd de gras bermen langs de wegen te verpachten. Met toestemming van de Grondkamer werden percelen grasland aan de Hoge Rijndijk voor één Jaar verpacht aar zelfde personen als in 1960. B. en W. stel- voor aan de Grote Westelndse polder 1960 en 1961 een subsidie te verlenen f 500 per jaar als bijdrage In de on derhoudskosten van de Westelndscweg. et voorstel werd met algemene stem- icn aangenomen. Conform het advies van de commissie voor de financiën en het voorstel va \V. verleende men een subsidie 20 pet tot een maximum van f 8.000 in de kosten van restauratie van de molen Zel den van Passe in de Westelndse polder. De grond- en bouwvoorschotten voor B woningwetwoningen werden nader vastgesteld op resp. f 72.200 cn f 714.9C" rentepercentage 4'i. De herziening van het uitbreidingsplan Hoge Rijndijk werd met algemene stemmen vastgesteld. Hier bij werd rekening gehouden met de be zwaarschriften van mevr. C. Koning- Boot. G. C. Klijn, Oosthoek Zn. en Jac. Borst. De bezwaren van Rijkswaterstaat en G. M. Hansen werden ongegrond ver klaard. De voorzitter deelde nog mede, dat B. en W. van Lelden hebben bericht, dat hun bezwaarschrift wordt ingetrok- Voor hel aanbrengen van straatverlich ting bij de Lammebi ug werd een krediet verleend van f 30.000, De provincie zal hierin bijdragen voor 40 pet tot een maxi mum van f 12.000. De heer G. P. van Leeuwen vroeg hoe het staat met de ver lichting bij de Lammebrug aan de Leldse zijde. De voorzitter antwoordde, dat Lei den ter plaatse een straatverlichting zal aanbrengen. Burgemeester en Wethouders stelden voor het sluitingsuur van de eafé's te stel len op 12 uur 's nachts. Na enige discussie werd dit voorstel met 10 tegen 3 stemmen .aangenomen. In verband met het overschrijden van de grens van 6000 inwoners per 1 jan. 1958 is het mogelijk de wedden van de hoofdcommiezen A en B en van de gemeente-architect te verho gen. B. en W. stelden voor hiertoe te besluiten. Deze kwestie is al meer malen in de raad besproken. De heer Van der Ploeg kon niet inzien w om deze 3 ambtenaren salarisverho ging moeten krijgen en de andere ambtenaren niet. Het voorstel va en W. werd met 6 stemmen voor en 7 stemmen tegen verworpen. B. en W. wilden de watertarieven her zien. Voortaan zou moeten worden be taald per M3, dus naar het werkelijke ver bruik. De prijs zal dan bedragen f 0,40 per M3. Het voorstel werd met 11 stem men voor en 2 tegen aangenomen. Bij dc N V. Bank voor Nederlandse Gemeenten :en geldlening worden gesloten van f 212 000. Rij dc rondvraag zei dc heer Dc Graaf, dal indertijd besloten Is verlichting aan Ie brengen np dc laantjes bij Roest en Wesselingh. BIJ Wessellngh Is dit gebeurd, doch op het laantje bij Roest niet. De 'Oorzltter zal dit laten onderzoeken. L1SSE Het Nut. afd. Lisse reisde met de Rotterdam Woensdagavond heeft het dept. Llsse an het Nut in de Witte Zwaan ge. luisterd naar de heer Spek van de Holland'Amerikalijn. Door de zorg de H.A.L. was de zaal gezellig slerd met de vlaggen van Amerika. Canada, Engeland, Nederland groen.wlt-yroene vlag van ae maat schappij alsmede met verschillende to- vaantjes. In de pauze werden folders aangeboden. Onder de talrijke aanwezigen werden enkele kleine sou- Venlrs verloot als aandenhcen aan deze avond. Met de Rotterdam, het vlaggescnip van de H.A.L.. één van de vijf grootsie schepen van de wereld, werd een reis gemaakt naar de Ver. Stalen van Ame rika die acht dagen duun. Vanuit New York onderneemt de H.A.L. re:zen naar de Caraïbische zee. Dit jaar zullen er twee reizen worden gemaaxt. één naar Engeland en één naar Schotland, en het begin van augustus - een reis n Noorwegen. In maart zal de Grote Beer een t aken naar de wintersport in Noor< :n waar het schip dan tevens als hotel dient. De liefhebbers van ae sport verkiezen Noorwegen boven Zwit serland of Oostenrijk. De heer Spek vertoonde waarin de bouw van ae Rotterdam werd weergegeven, die een macntigc rdruik maakte. Het schip is 238 m. lang. De gezagvoerder, commodore geheten, heeft als oudste kapitein het recht een oranje-ster in de maatschappij-vlag 'c voeren. Wanneer dit schip 'n dag on- iodig stil ligt kost uat de maatscfiapp«j 98.000. Een kleurenfilm toonde het leven aan boord van dit zeekasteel Door middel van een groot aantal kleu rendia's werd een reis gemaakt van oost naar we6t door Canada. Op 13 maart zal de heer Bakker spreken over „Alpenhora". Gemeeiiteavoucl uicl voor lichting over „Effalha" Woensdag werd In Rehoboth een ge- meenteavond gehouden door de Chr. Ge- ref. Kerk, in welke vergadering allerlei zaken het gemeentelijk leven betreffen de zowel door de Kerkeraad als dc leden der kerk aen de orde werden gesteld. Ds. D. H. Biesma had de leiding. Een vertegenwoordiger van het Chr. DoofstommeninstituUt „Effatha" te Voor burg gaf door film en toelichting dc aan wezigen een duidelijke indruk van het prachtige werk da-t voor het dove kind gedaan wordt. Zijn lezing bij de film liet niet na diepe indruk op de aanwezigen te maken. De tijd, dat gehandicapte mensen min of meer een last voor de maatschappij werden beschouwd ls gelukkig voorbij. Maar het „bruikbaar maken" kost veel g«M rn Opoffering Wat «en geduld en doorzettingsvermogen moet er nlrt bij onderwijzend personeel zowel als bij de kinderen aanwezig zijn, alvorens men klaar de maatschappij Is. Op uit voerige wijze werd dit in woord en film duidelijk gemaakt. Ongeveer 350 kinderen ontvangen in ..Effatha" dagonderwijs en Gode dank bar - mag van een verrassende zegen op dit werk gewaagd worden. Eendracht nodig hij Chr. Hout- en Bouwarbeiders Woensdagavond werd in de Witte Zwaan te Lisse een afdelingsvergadering gehouden van de Chr. Bond van werkers in de Houtindustrie cn Bouwnijverheid Wegens verhindering van de voorzitter presideerde'de heer P. Heuseveldi. die allen verwelkomde. In het bijzonder de hoofdbestuurder, de heer Kors. Deze sprak aan de hand van een voor stelling op het flaneldoek over de bete kenis van de organisatie. In een vlotte serie deed hij uit de doeken waarvoor als lid van de organisatie nu eigen lijk de eontributiegelden bijeenbrengt. Landelijk brengt men een anderhalf miljoen "bijeen en wat doet men ermee7 Dat mogen de leden der organisatie wel eens weten, opdat men met te meer waardering over alle bondsarbeld spre ken kan. Heel nauwkeurig ging de heer Kors na, voor welke doeleinden gelden uitgegeven worden. HIJ had daarbij ge legenheid vrij uitvoerig te spreken over loonacties. propaganda, bijzondere bij stand in dagen van ziekte. Van zeer grote betekenis Is de activi teit van de afdelingen. Daar moeten de grote vraagstukken behandeld worden en doorstromen naar het bondsbureau.. De distrietsarbeid is van het grootste belang. Zo b.v. als antwoord op een vraag der leden, of de bollenstreek niet hoger geclassificeerd kan worden wat het uurloon betreft. Dit zal zeker onder de ogen worden gezien, wanneer men uit de bollenstreek daarvoor gezamenlijk een adres richt tot het Hoofdbestuur, toe spreker sterk adviseerde. Do leden werden doordrongen van de grote nood zakelijkheid een hechte gemeenschap te vormen om eendrachtig de belangen to kunnen behartigen. Men luisterde met genoegen! Caravelle verloor wiel op Schiphol Met 11 passagiers aan boord heeft een Caravelle lijntocstel van de SAS. dat van ochtend uit Stockholm op Schiphol aan kwam, na de landing een wiel verloren Dit geschiedde terwijl de atraalmachlne het platform opreed, naar de aankomst hal toe. Het wiel rolde over het platform, botste tegen een tankwagentje op en ramde ten slotte een propellerblad van een voor vertrek naar Zurich gereed min of meer ln, toen zLJ verklaarde, dat haar ouders zich grote opofferingen had den getrooat om haar te laten rijden er zij zich er van bewust was, niet langer meer op de portemonnale van haar vader te kunnen teren. Inderdaad ig zij inmid- dele prof. geworden. Barbara Roles, die in Squaw Valley achter Sjoukje Dijkstra derde werd, is Inmiddels getrouwd neemt niet meer deel aan de actieve wedstrijdsport. Zodoende is het verklaarbaar, dat aller aandacht was gevestigd op de prestaties Laurence Owen, die het laatste jaar zeer Intensief had getraind om bij wereldkampioenschappen Sjoukje Dijkstra naar de kroon te steken. De training van Laurence geschiedde onder leiding van haar moeder, die zelf negen maal kampioene van de Verenigde Staten is geweest. Enkele dagen geledon, tij dens de kampioenschappen van de Ver- enigde Staten en Canada heeft zij nog zware strijd geleverd tegen het Canadese meisje, tevens kampioene van Canada. Wendy Orlner, die zij ten slotte mot klein verschil op de tweede plaats achter zich liet. Ook Laurence's zuster, Marlbel Owen 1 Maribels partner, Dudley Richards, die tijdens de Olympische winterspelen ln Squaw Valley tlénde werden, zaten ln het vliegtuig. Verder worden de volgende namen ge noemd: Steffi Westerfield, Rhodie Michel- son, Bradley Lord, Gregory Kelley, Dou glas Ramsey, Ray Hadley, Ila Rae Hadley. Bill Hickox, Laurel Hlckox, Larry Pierce. Diane Sherbloom, Roger Campbell, Don na Lee Carrier. Bob Dincen cn Pat Dlneen. Ook de trainer, Deane McMinn, aa aan boord. Canadese ploeg I»e Canadese ploeg ls gisteren Praag aangekomen. Aanvankelijk bestond het voornemen, dat ook de Canadese deelneemsters en deelnemers aan dc we reldkamploensohappen In Praag met het zelfde toestel zouden gaan als de Ame rikaanse ploeg van 17 personen. Op het laatste moment werd echter besloten, dat de Canadezen met de KLM de reis naar Europa zouden maken. De ploeg van tien personen met dertien begeleiders verzorgers, familieleden en supporters) is gistermorgen om kwart voor negen veilig op Schiphol geland en om half tien met het lijnvliegtuig van de KLM naar Praag doorgereisd. On derweg moet de ploeg het verongeluk ken van het Amerikaanse team hebben vernomen. LEIDERDORP Christenvrouwen hebben actieve afdeling De afdeling Leiderdorp van de Chris tenvrouwenbond hield gisteravond de taarvergadering in gebouw „Irene". De presidente heette onder anderen afge- iardigden van de afdeling Leiden cn n de Chr. Bond van Plattelandsvrouwen welkom. Op originele manier vertelde het be- tuur de leden wat er alzo in het afge lopen jaar is gebeurd. De afdeling telt thans 148 loden. De penningmeesteresse moest melding maken van een klein te kort. De propaganda voor de vereniging gaat nog steeds door. Nieuw ingekomen krijgen bezoek en voorts worden ook de zieken niet vergeten. Voor hei komenden seizoen staan weer verscheidene uitstapjes op het program ma, zoal? naar De Porceleyne Flesch in Delft. Mevr. D. Plets—Metselaar uit Gouda vulde de verdere avond met een declamatie-programma. Mevr. Bleichrodt sloot de avond. Woningbouw Volgens een ontwerp van het archi tectenbureau Th. N. J A. Geels en G Kamsteeg te Oegstgeest zal de firma Joh. Noorlander Sc Zn te Leiden voor eigen rekening aan de Mauritssingel elf woningen en tien garages gaan bouwen NOORO WIJKERHOUT Woning met bollenschuur Architect J. Brand te Noordwijkerhout heeft namens de heer Dobbe het bou wen van een woonhuis met bollenschuur aan de Zilkerbinnenweg opgedragen aan de firma Gebr. Laros te Noordwijker hout. SASSENHEIM Jongetje (negen jaar) door bus gedood Gistermiddag kwart over één is de ne genjarige Bennie Wesseling in de Hoofd straat ter hoogte van het KSA-gcbouw onder een hem inhalende lege NZH- bus gekomen. Het knaapje werd door het rechterachterwiel aan het hoofd geraakt en overleed vrijwel onmiddellijk- Hoe het ongeluk precies ls gebeurd, is nog niet bekend. De jongen reed op een fiets. VOORHOUT Vijf gouden jubilea bij Colijn Niet minder dan vijf personeelsleden van het bloembollenexport- en kwekerij- bedrijf C. Colijn en Zonen aan d« Ja- eoba van Belerenweg, viel gisteren een korte huldiging ten deel, t«r gelegen heid van het feit dat zy 40 jaar geleden bij het bedrijf in dienet waren getreden. De heren J. J. Bel, A. Does. J. van Leeuwen. L. Zwetsloot en C. van der Tang werden op het kantoor ontvangen waar een kopje koffie werd gedronken. In verband met bepaalde omstandighe den Is de officiële viering verplaatst naar een nog nader t« noemen datum. OEGSTGEEST Beroepbaar De heer S. Meyburg, theologisch kan didaat aan de Rijksuniversiteit van Lei den, die verleden jaar onder mentorschap van ds. G. F. Callenbach als leervlcaris in de Hervormde gemeente van Oegst geest werkzaam was en daarna het se minarie te Driebergen bezocht, werd dezer dagen door een colloquium com missie toegelaten tot de Evangeliebedie ning. De heer Meyburg heeft zich be- beroep zal hij in Oegstgeest waar hij woonachtig is, enige werkzaamheden in de gemeente voor z|jn rekening nemen. VOORSCHOTEN Huisvrouwen-orkest boekte succes Het onbrak de feestvierende Chris ten-Vrouwenbond ln Voorschoten gis teravond niet aan belangstelling. Het Cultureel Centrum was althans geheel bezet. In de loop der jaren heeft deze vereniging niet het minst op het punt van haar jaarvergaderingen aparte reputatie weten te verwer- Zowel ten aanzien van de gewo ne vergaderingen als van de jaarver gaderingen, heeft men toch wel een behoorlijk niveau weten te bereiken. Ongetwijfeld is dat zoals de pre sidente terecht opmerkte voor een belangrijk deel te danken aan een van de leden, mevr. Huizinga-Bridel, die ook dit jaarfeest tot een mooie, en ook bijzonder plezierige avond wist te ma ken. Na de opening van de bijeenkomst door de presidente, mevr. A. Rietmulder- van Cittert, las deze enkele gedeelten uit de Handelingen der Apostelen en hield daar een korte meditatie over waarin zij de nadruk legde op het zoe- en en worstelen om éénheid onder hen, ie van Christus zijn. Mevr. Van Seters droeg daarna voor het gedicht „Mijn belijden" van G. Waanders. Ook bracht zij „Het SehrU- verke" van G. Gezelle. Haar ongekun stelde cn besohaafde voordracht boeide bijzonder. De blijkbaar onontkoombare Jaarver verslagen waaronder zelfs „vertrou- welijke" financiële bijzonderheden, cul minerend in een ferm batig saldo, na men niet zo héél veel tijd in beslag. Het eigen koortje, óók onder leiding van mevr. Huizinga, zong enthousiast cn bepaald niet onverdienstelijk, een drietal echt Hollandse liedjes. Het gedeelte na de pauze (zoals ge bruikelijk het wat „luchtiger" program- madeel) was eveneens samengesteld door mevr. Huizinga. Dit „moeilijk te rubri ceren geval" werd op het programma aangekondigd als een vrolijk niemen dalletje. Dat „vrolijk" was niet over dreven. Het was een aaneenschakeling van geestige dwaasheden zonder af te zakken naar het onbenullige. Het hele geval stelde voor, de voor bereidingen en een deel van het zomer feest in Hoogveldergeest. Een van de bestuursleden, de dichter Tobias Gulde- mond, had kans gezien de beroemde ngeres Maria Ballast te charteren voor •n concert op hot feest van Hoogvel dergeest. Op het laatste moment ging dat echter niet door en werd het pro gramma verzorgd door het Huisvrou- i-orkest onder leiding van mevr. De Boer (mevr, Huizinga). Het was vooral het optreden van dit orkest, dat het succesnummer van de avond bleek te IJniuiden 164 te water gelaten Gistermiddag omstreeks drie uur ir d. loomtrawier de iJmuiden 164. de Haar lem. op de Sleephellmg in Scheveningen te water gelaten. De trawler, die eigen- 'om is van de N V VisseriJ-oiidernemitii -h. J. C. Pronk uit IJmulden. komt in He plaats van dc oude trawler Haarlem. Het schip is 43 meter lang, zeven meter breed en vier meter hol en heeft een 1000 PK-motor. De Haarlem is een zusterschip van de Delft, die een Jaar geleden door de N V. Sleephelling Maatschappij Sche veningen is afgeleverd. De trawler werd door de echtgenote van de heer N. Kor- bee, schipper van de Delft, op de werf i de sleephelling gedoopt. Het schip zal verder op dc sleephelling worden af gebouwd. Landbouwschap vraagt: (Van onze sociaal-i J JET bestuur van con. redactie) hel landbouw schap heeft gisteren in open bare vergadering als zijn mening uitgesproken, dat het aantal bedrij ven, dat de ataat ln de Wieringer- meer en de Noordoost-Polder it eigen beheer heeft, moet worden verminderd. Alleen de vier leden van de socialistische landarbeiders- bond (A.N.A.B.) stemden tegen. reservering van oppervlakte grond in ieder» nieuwe polder voor het stich ten van staatsbedrijven, geschiedde to nog toe automatisch. Dc Wieringermeer kent ver 37 en de N.O.P., die driemaal groot is. 93. BIJ verandering vai doelstelling van deze bedrijven, echter het aantal aangepast moeten de nituwe behoefte, aldus hel landbouwschap. De staat hcoft deze bedrijven in eigen beheer ten einde gegevens te verkrijgen ten dienste van het pachtbeleid en m. inrichting en de uitgifte van ln polders ta stichten landbouw- bedrijven. Het landbouwschap kwam gisteren tot deze uitspraak naar aanleiding van het rapport van de Commissie van ad- ries voor de exploitatie van boerderijen in eigen beheer. De commissie werd indertijd b|j beschikking van de rege ring ingesteld. De oorspronkelijke doelstelling van Ce sogenaamde Eigen Bcheerboerderijen komt thans niet meer tot haar recht, omdat de pachtwetgeving gewijzigd K de uitkometen van de E.B.-bedrlJven en die der particulier geleide bedrijven niet meer vergelijkbaar zijn. Alleen landbouwkundige onderzoekin gen zouden nog verricht kunnen worden op de E.B.-bedrljven. Aldus ook de me ning van de commissies Zuiderzeepol ders en Grondgebruik van het land bouwschap. De verordening produktieregeling persturf Is door de staatssecretaris van economische zaken nog aangehouden. De hoofdafdeling akkerbouw zal hier over op hoog niveau nog een gesprek hebben. De Arbelds- cn RusttUdenverordening voor de tuinbouw ÏMI bleek te rijn goedgekeurd. Het landbouwschap ging er mee ak- koord, dat de voor dc imkers benodlgdo suiker (500 ton per Jaar) ln gedenatu. roerde vonr\ beschikbaar zal worden gesteld voor een prijs, die het midden '•oudt tussen de wereldmarktprijs en de garantieprijs. Dc exportprijzen voor de consump. ticaardappelen zijn dermate slecht, dat de chrccteur-gencraal voor dc voedsel voorziening zich bereid verklaard heeft met hot bedrijfsleven te praten over een subsirtieniogclljlcheid. In overleg met het produktsohap voor aardappelen zal het gesprek spoedig plaats vinden. Dc verhoging van de vaate heffing op uitheemse haver, gerst en rogge van f 2 tot f5 per too kg heeft in landbouw- kringen nogal wat deining veroorzaakt. Dit besluit is geheel onverwacht ge nomen ter ondersteuning van de richt, prijs voor de binnenlandse voedergraan- en. Vertegenwoordiger» van de veJiouderij, akkerbouw en kleine boe- ren en pluimveehouders plegen than overleg over het meeat wcnaeltjke hef- fingMyateem voor de voedergranen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9