Belgische ambassades in vlammen opgegaan Krachtige taal van Kennedy Kennedy: belangen Navo niet alleen militair abee I parketvloeren Politie bleef afzijdig 3*:- fCALVÉ Samenhangende druppels s VESTIGINGSEISEN GROOTHANDEL Staatssecretaris Veldkamp van economische zaken heeft besloten, voor een aantal takken van groothandel in levensmiddelen de thans bestaande erkenningsreglementen te vervangen door vestigingsbesluiten op grond van de vestigingswet. Het betreft hier vooral takken van groothandel met veel kleine ondernemers. Dit bericht de bewindsman aan de Tweede Kamer in een derde nota over de voortgang van het vestigingsbesluit. De vestigingswet zal worden toegepast op de groothandel in con sumptie-aardappelen, in groenten en fruit, in vis, in vlees, in vee, in pluim vee en in eieren. Adviezen hierover zijn of worden bij de Sociaal-Econo mische Raad ingewonnen. In afwijking van het advies van de Commissie Adviezen Vestigingsregelingen van de S.E.R. wil de staatssecretaris ook de exporthandel in de genoemde vestigingsbesluiten betrekken. De staatssecretaris zal met betrekking tot een aantal andere takken van groothandel binnenkort beslissen of het nodig is, dat de hier geldende erkenningsregelingen worden vervangen door vestigingsbesluiten. Dit zijn de groothandel in gedistilleerde dranken, in hooi, stro en ruwvoeders en in kaas. Eveneens valt spoedig een beslissing te verwachten ten aanzien van de groothandel in kruidenierswaren en in zoetwaren. De heer Veldkamp deelt tenslotte mee, dat ten gevolge van de nieuwe vestigingsbesluiten voor de kleinhandel, die de vorige week zijn afge kondigd, thans ongeveer 200.000 ondernemingen onder de vestigingswet vallen. Dit is ruim de helft van de middenstand. ADVIESCOMMISSIE BIBLIOTHEKEN De staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Y. Scholten, heeft gisteren de rijksadviescommissie voor de openbare bibliotheken geïnstalleerd. Dit college komt in de plaats van de bestaande rijkscommissie van toezicht, aangezien met ingang van 1 januari 1961 het toezicht op de openbare bibliotheken is komen te berusten bij een rijks inspectie. De rijksadviescommissie heeft niet alleen een taak ten aanzien van de huidige subsidiëring, maar zal vooral adviserend optreden inzake uitbouw en groei van het openbare bibliotheekwezen. De commissie staat onder voorzitterschap van prof. dr. L. Brummel. In zijn installatierede deelde de heer Scholten mee, dat het in zijn voornemen ligt in de loop van volgend jaar tot een algehele herziening van de rijkssubsidievoorwaarden te komen. Hy deed daarom een beroep op de commissie gebruik te maken van haar recht eigener beweging adviezen te geven. President Kennedy heeft in een brief welke gisteren door de per manente raad van de Navo werd behandeld de Noordatlantische verdragsorganisatie het meest af doende bolwerk tegen het com munisme genoemd. Kennedy schreef overtuigd te zijn „dat handhaving van de Ame rikaanse militaire macht in Euro pa noodzakelijk is voor de veilig- Advertentie aha abee..: Het boek* „vin t i »b« perket" y«ceh alles ovo onversJijtbice Abee parketvloeren in vele prijsklassen. Pirkettriplei vloeren (ta f 14.- p-ro2). kambala btokpanelen ff 19.25 p.ro2). massief eiken (f28- p-tn7) èn parket om letf •e leggen. Vraag «fit boekje vandaag nog aan. Deo Haag, van Boetrelaerlaan 90. «ei 53 53 64 Amsterdam, Cora. Schootstraa» 7, tei 79 92 23 Rotterdam, BrettnerstraM 73. telefoon 52302 Utteebt, Rotte jansstraat 17, telefooo 20092 Arnhem, Steenstra* 88. telefoon 20116 Alkmaar. Koningsweg 82. telefoon 3750 Finland en Engeland beide in E.V.A.? De zeven landen van de Europese vrij handelsassociatie hebben besloten Fin land formeel uit te nodigen om toe te treden tot hun organisatie. De ministers van handel en buiten landse zaken besloten met algemene stemmen tot onmiddellijke onderhande lingen met Finland waarbij het echter geen volledig lidmaatschap in het uitzicht wordt gesteld. De Westduitse ambassadeur in den, von Herwarth, heeft in Hamburg verklaard dat toetreding van Engeland tot de Europese economische gemeen schap van de zes uitgesloten is. De ambassadeur meende dat men een oplossing moet zoeken in de richting van een unie tussen de gemeenschap en de Europese vrijhandelsassociatie van de zeven binnen Atlantisch kader. In Enge land gaat men steeds meer in die rich ting denken, zo zei hij. Kinine uit Holland redt Kongolezen Vanuit Rotterdam vertrekt vandaag de „Africa" met o.a. S3 ton levensmiddelen en medicijnen voor de hongergebieden in Kongo. De voorraad die een waarde heeft van naar schatting 80.000 is het resultaat van inzamelingen die overal in het land. onder auspiciën van de Stich ting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen-in Utrecht, zijn gehouden. Buiten de gaven in natura kwam op giro 5261 van de Stichting samen met nog toegezegde bedragen ruim 275.000 binnen. De Stichting Oecumenische Hulp deed een beroep op de leden van de verschil lende protestantsche kerken hulp te wil len bieden, na een dringend verzoek daartoe van de Wereldraad van Kerken in Genève. Uit Bakwanga is bericht ontvangen, dat de voorraad kinine, die op 26 januari per vliegtuig vanuit Nederland werd verzonden, is verdeeld. De Nederlandse arts dokter Blankhart schrijft, dat deze Nederlandse zending voor het eerst dc stagnatie in de aanvoer van medicijnen doorbrak. Maandenlang was men versto ken van elk middel ter bestrijding van malaria. De kinine waarmee 60 poli klinieken konden worden bevoorraad is voor veel kinderen levensreddend ge weest. Ook.de gezonden melk en vis is inmiddels in Bakwanga gearriveerd. De luchtbrug, die in verband met troepen verplaatsingen tijdelijk niet functioneerde, werkt nu weer normaal. De politierechter te Groningen heeft gisteren Jan Geert E. uit Groningen, conform de eis van de officie* van jus titie, tot drie maanden gevangenisstraf, veroordeeld, omdat hij zich had schul dig gemaakt aan clandestiene radio-uit zendingen. In het kader van het Zwitserse pro gram voor technische hulpverlening aan onderontwikkelde landen zullen groepen van 3 of 4 personen uit een tiental lan den in de komende jaren in Zwitser land landbouwcursussen van vijf maan den komen volgen. heid van de Atlantische gemeen schap en de vrye wereld in haar geheel". „De belangen van de NAVO en de Atlantische gemeenschap zijn in hun totaliteit niet slechts militair. Door mid del van haar verscheidene organen moet de Atlantische gemeenschap zich toe rusten om snel en eensgezind op elk front van repliek J;e dienen door betering van de procedure voor overleg door uitbreiding van het ter rein van onze samenwerking zodat dit ook de gewone problemen van handel en geld omvat en door gezamenlijk te streven een gezonde, groeiende econo mie voor de gehele niet-communistische wereld op te bouwen. (De regering Eisenhower heeft steeds geweigerd de NAVO ook op niet militair gebied rol te laten spelen). Kennedy drong met kracht- aan op steun aan de ontwikkeling van de achterge bleven gebieden, omdat dit „avontuur tot de verbeelding en het idealisme van de jonge mensen aan beide zijden van de Atlantische oceaan spreekt". Hij sprak als zijn overtuiging uit dat de Westeuropese landen een billijk deel van hun eigen groeiende hulpmiddelen zullen willen bestemmen voor de ge meenschappelijke verdediging. Van Amerikaanse zijde werd ver klaard dat de verklaring van Kennedy bedoeld was om de nog bestaande vrees weg te nemen dat hij niet krach tig achter de NAVO staat. Zware beschuldigingen tegen Chmielewski c.s. In het proces tegen de vroegere kamp commandant Chmielewski, die ook Vught gestationeerd is geweest en moord op kampbewoners ten laste is legd, heeft pastoor Seewald uit Rachwu in Stiermarken zware beschuldigingen geuit. De pastoor was vanwege hetgeen hij in een kerstpreek gezegd had vijf jaar lang in de concentratiekampen Mauthausen, Dachau en Gusen, gevan gen gezet. Volgens hem waren de toe standen in het kamp Gusen, waar Chmielewski het bevel voerde, nog slech ter geweest dan in Dachau. Folteringen en moorden waren aan de orde van de dag. De SS-lieden schoten op gevangenen die zich des nachts naar de toiletten buiten de barak begaven. De voormalige kampbeambte Walter Brust, tegen wie ook aanklachten zijn ingediend, verklaarde steeds zich niets te kunnen herinneren. Wel zei hij dat er gemiddeld 20 a 25 mensen per dag in het kamp Gusen stierven, wel r Amerikaan drie jaar in de cel De 35-jarige Amerikaan Joseph Ed- ard L. geboren in Pontiac (V.S.) en zijn 30-jarige echtgenote de buffetjuf frouw Johanna Fenna Clasina M. uit Amsterdam, zijn door de rechtbank in Alkmaar veroordeeld elk tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Zij stonden terecht wegens diefstal van 5600. De uitspraak was conform de eis. Het echtpaar had op 1 augustus een bezoek gebracht bij de 57-jarige alleen- De Sowjetunie erkent Dag Hammarskjoeld niet meer als secretaris generaal van de Verenigde Naties. Tijdens de bijeenkomst van de Vei ligheidsraad in New York raakten de gemoederen gisteren zeer verhit. Op deze foto: links: Hammarskjoeld. die de dood van Loemoemba meldt; midden: de Rus Zorin, tijdens zijn scherpe aanval op België en de VN-activiteiten in Kongo; rechts: de Amerikaan Stevenson, die ver klaardedat er niet gewroken moet worden, maar dat men tot verzoe ning zal moeten komen. Drie mensen door lawines gedood Drie personen zijn gisteren qm het leven gekomen door lawines in de Oos tenrijkse Alpen. Hiermee is hei aantal doden door lawines in Oostenrijk dit jaar gestegen tot 13. Een sneeuwverschuiving van de berg de Rotkogel aan het Oetztal heeft twee vrouwelijke bedienden van een berghut bedolven. De vrouwen zijn om het leven gekomen. Een andere lawine heeft een groep van veertien skiërs getroffen bij de Sa- moar-hut. eveneens bij het Oetztal. Een skiër kwam onder de sneeuw, de anderen konden zich bevrijden. De autoriteiten in Wenen hebben alle bergtochten van scholen afgezegd van wege het lawinegevaar. ROOD-CHINA WIL OOK OVER LAOS SPREKEN Premier Tsjoe En-Lai van commu nistisch China heeft prins Sihanoek var Cambodja laten weten, dat hij instemt met het voorstel van de prins tot een conferentie van belanghebbende landen om de vrede in Laos te herstellen. Chi na is principieel niet tegen de wederin stelling van de commissie van toezicht die bij de Geneefse overeenkomst 1954 in het leven is geroepen, ma; van mening dat de toestand sindsdien veel veranderd is. Ook gisteren is het voor de Belgische ambassade in War schau tot een heftige demonstra tie uit protest tegen de moord op Loemoemba gekomen. Een menigte van ca 300 woedende demonstranten, onder wie enkele Afrikanen, verzamelde zich voor het gebouw waar zware schade werd aangericht. Bovendien is het p^rsaneel lastig gevallen. De betogers wierpen de ruiten in en joelden „moordenaars". Een groep van ongeveer twaalf demonstranten, waar schijnlijk studenten, forceerde de deur, vernielde het interieur en stak op straat hopen documenten uit de ambas sade in brand. Zij wierpen het gebouw met inkt, waardoor ook enkele leden van de staf die zich niet tijdig in ligheid hadden kunnen stellen werden besmeurd. De demonstratie had een veel heftiger karakter dan gisteren, toen slechts de ruiten werden ingegooid. Niettemin is niemand ernstig gewond. Speciale, ge helmde, oproerpolitie die in de nabij heid van de ambassade was gestatio neerd kwam niet tussenbeide. Vooi ver bekend zijn geen arrestaties VERBRAND De Beligsche ambassade in Cairo, waarvoor zich in de loop van de mid dag duizenden betogers verzamelden, geheel vernield. De ambassadeur, De- choutte, en de leden van zijn staf heb ben een toevlucht gezocht in de Cana dese ambassade. Dikke rookwolken kwamen door de kapotgegooide ramen naar buiten. Som mige demonstranten gingen met bran dende fakkels in het gebouw rond. De voorhoede van de demonstratie werd gevormd door Afrikaanse studenten, die auto's van het ambassadepersoneel vernielden, de toegang tot de ambassa de forceerden, meubilair vanaf de eers te verdieping op straat wieipen en eer- portret van koning Boudewijn vertrap ten. Ook in de Amerikaanse ambassade ln Cairo werd brand gesticht. Van het Amerikaanse Voorlichtingscentrum werden de ruiten ingegooid. Twee au to's van Amerikaanse diplomaten gin gen in vlammen op. By de Belgische ambassade trad de politie tegen dc be AFBLAZEN In Kartoem. de hoofdstad van dan, hebben gisteravond duizenden Soe- danezen gedemonstreerd. Taxi's i den zwarte vlaggen als teken van i over de door van Loemoemba. In het zuidelijk gelegen Omdoerman heeft de minister van binnenlandse zaken de politie geïnstrueerd niet op te treden tegen betogers die uiting geven aan d« gevoelens van het Soedanese volk je gens Kongo en Loemoemba. In Accra demonstreerde ca.3000 Gha- nezen achtereenvolgens voor de Ame rikaanse ambassade en het kantoor van de V.er. Naties. Een vlag van de volke renorganisatie werd verscheurd. Naar schatting duizend studenten, die spandoeken meevoerden met Hammars kjoeld aan de galg en de Ver. Naties zijn verantwoordelijk trokken door het centrum van Casablanca. In Parijs demonstreerden ca 500 Afri kaanse studenten voor de Belgische am bassade, die door een grote politiemacht werd bewaakt. Zij voerden spandoeken mee waarop stond Hammarskjoeld treedt af. lang leve Loemoemba en Im perialistische moordenaars. De politie trad met gummistokken tegen de beto gers op. Een groot aantal demonstran ten is gearresteerd. In Lyon joeg de politie het begin van een betoging van honderd Afrikaanse studenten uiteen. Tien demonstranten werden gearresteerd. De Belgische ambassade in Moskou de muren nog besmeurd met inkt en de vensters met karton afgesloten werd gisteren de gehele dag bezocht door de delegaties van fabrieken en kan toren die protesteren tegen de moord op Loemoemba Ook op de ambassades van Engeland, Frankrijk en de Ver. taten die mede verantwoordelijk worden gesteld voor de moord zijn protesten afgegeven. De Belgische ambassadeur in Moskou, Hippolyte Cools, heeft op het ministerie van buitenlandse zaken een nota over handigd waarin wordt geprotesteerd tegen de heftige demonstratie van gis teren. Intussen heeft dr. Pieters, directeur van de geneeskundige dienst van I tanga, tegenover de correspondent Elisabethstad van het dagblad „The Star" im Johannesburg verklaard zelf het overlijdenscertificaat van Loe moemba te hebben getekend. Dr. Pie ters zei, geen mededelingen te kunnen doen over de doodsoorzaak, omdat zijn hulp uitsluitend was ingeroepen de dood te constateren. Verder klaarde hij. dat er geen enkele twijfel bestaat omtrent de identiteit van Loe moemba. Dr. Pieters sprak tenslotte de ge ruchten tegen volgens welke Loe moemba in de nacht na zijn aankomst in Elisabethstad, nu drie weken ge leden, om het leven zou zijn gebracht. GERUCHT Het Joegoslavische persbureau heeft uit Leopoldstad gemeld, dat Loemoem ba in Katanga door een Belgische kapitein is doodgeschoten. Volgens de berichten van Tanjag zou de Belgische officier eerst de voormalige minister voor jeugdzaken Maurice Mpolo heb ben doodgeschoten en vervolgens de oud-voorzitter van de senaat Oklto, toen deze zich over Mpolo boog om tc zien of deze dood was. Een half uur later zou Loemoemba zijn doodgescho ten. Dit zou hebben plaatsgehad kort nadat het drietal naar Katanga overgebracht. President Tsjombe van Katanga heeft in een verklaring voor de pers mee gedeeld geen internationale commissie van onderzoek naar de dood van Loe moemba te zullen ontvangen. De rege ring van Katanga zou echter geen be zwaar hebben tegen journalisten, die de omstandigheden waaronder Loe moemba de dood vond, willen onder zoeken. De naam van het dorp waar zijn lichaam werd gevonden, zal hun echter niet worden meegedeeld, aldus Tsjombe. BEWAKERS Een V.N.-woordvoerder in Elisabeht- stad heeft verklaard, dat Tsjombe onof ficieel te kennen heeft gegeven bereid te zyn aan een commissie van onder zoek van de Ver. Naties documenten betreffende de dood van Loemoemba te versrtekken Intussen heeft een woordvoerder der Katangese regering tegengesproken dat twee Katangese bewakers, die dienst hadden toen Loemoemba ontvluchtte, zouden zyn gearresteerd. Zij zijn; In het kampement geconsigneerd, in af wachting van de voltooiing van het re- geringsonderzoek. Ook sprak de woord voerder berichten tegen als zou een van deze bewakers een Belg zyn. De Marokkaanse troepen, die door de Marrokkaanse regering uit Kongo zijn teruggeroepen en dinsdag uit Ka- tanga moeten vertreken, zijn nog niet vertrokken. Waarschijnlijk zal donder dag een begin met hun afvqer per vliegtuig worden gemaakt. ARRESTATIES V.N.-functlonarissen in Leopoldstad hebben medegedeeld, dat gisteren, in Boekavoe, in de provincie Kivoe, vyf- entwintlg Europeanen zijn gearres teerd door Loemoemba-gezinde troe pen. Enkele werden ruw behandeld en een va nhen moest voor behandeling in een ziekenhuis worden opgenomen, de overigen werden later vrijgelaten. Drie bemanningsleden van een Itali aans vliegtuig van de Verenigde Na ties zouden vandaag zyn omgekomen toen het vliegtuig bij de start van het vliegveld van Loeloeaburg in de Kon golese provincie Kasai verongelukte. De bemanning van het toestel was Italiaans. Er waren in totaal negen mensen aan boord. Het ongeluk zou aan motorstring te wyten zijn. Hammarskjoeld bukt niet Op zijn persconferentie (Waar van op de voorpagina al melding is gemaakt) heeft Kennedy de Sowjetunie gewaarschuwd tegen elke poging, eenzijdig tussen beide te komen, omdat zijn land zich tegen een dergelijke inter ventie zou verzetten. De secre taris-generaal van de Verenigde Naties, Hammarskjoeld, ver klaarde niet te zullen bukken voor de Russische eis, dat hij zal aftreden. Hieronder volgt de korte inhoud van de verklarin- Granaat ontploft in volle gemeentebus Een handgranaat di# gasteren in een volle gemeentebus in het centrum van Algiers is ontploft, heeft vijftien per sonen gewond, van wie enkele ernstig. De politie heeft verklaard dat de gra naat in de bus werd gegooid, vermoe delijk door een terrorist van de opstan delingen, toen de bus juist van de Bres son Pelin bij het operagebouw zou ver trekken. De ontploffing gebeurde in het avondspitsuur, toen de bus vol zat met arbeiders die op weg waren naar huis. De terrorist ontkwam. Lange tijd hebben de bussen in Algiers ijzeren tralies voor de ramen gehad ais bescherming tegen dergelijke aanvallen. Ze zijn korte tijd geleden verwijderd, omdat het al lange -tijd rustig was in Algiers. Ift eea dafifce Ki}, Drie inbrekers zijn bij het openbreken van een brandkast in het kantoor van een firma in Kopen hagen getroffen door een explosie. Op de brand kast, waarop zij het ge munt hadden zat een bordje met het opschrift „gevaar, bevat explosie ven", maar volgens een van de inbrekers had dit slechts ten doel krakers op een afstand te houden. Even later werd hij door een explosie gedood. De twee anderen werden ge arresteerd. De Nederlandse expedi tie, die gisterochtend op het eiland Brac voor de Joegoslavische kust de zonsverduistering heeft waargenomen heeft tele grafisch laten weten, dat haar observaties goed zijn geslaagd. De expeditie leden verwachten goede resultaten mee naar huis te kunnen nemen. De export van pluimvee- houderijprodukten is het afgelopen jaar opnieuw toegenomen. De totaal export had een waarde van 605.404.528 tegen 569.090.484 in 1959. I In Loenen op de Veluwe is gistermiddag het stof felijk overschot van Ne derlands oudste schaap herder, Willem Koesta pel, die 86 jaar oud is geworden, ter aarde be steld. In overeenstem ming met de wens van de overledene was er slechts weinig belangstelling op de begraafplaats. I De officier van justitie bij de rechtbank te Leeu warden heeft gisteren tegen de 28-jarige J. de R. uit Leeuwarden een gevangenisstraf van ne gen maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk geëist met drie jaar proeftijd en on dertoezichtstelling van de reclassering. R. was er van beschuldigd vorig jaar als conducteur van de spoorwegen in een ronpé van de trein Har- lingen-Leeuwarden on tucht te hebben gepleegd met een geestelijk onvol waardig meisje. I De Britse oud-premier Sir Winston Churchill heeft een beloning: van bijna 250 gulden uitgeloofd voor het terugbrengen van zijn lievelingsparkiet Toby, die uit zijn kooi ln Churchill's hotelkamers In Monte Carlo ont snapte. In 1960 zijn in West- Duitsland 71 miljard sigaretten. 4,4 miljard sigaren en 10.343 ton ta bak, met een totale waarde van 7,2 miljard D.M. in rook opgegaan, aldus het Westduitse bureau voor de statistiek. ÊllKHTOIC HT. VER F'AU ,4 ■MA A SANDWICH i SPREAD j INH. 0.35 L J HET IS NIEUW EN HÉÉL ERG LEKKER: SANDWICHSPREAD VAN CALVÉ VERS BEWAARD IN EEN LUCHTDICHTE POT': POT MET VACUUM-SLUI- TING... PSSST... PROEF! EN PROFITEER SNEL VAN DEZE KORTING: GROTE POT F1.45.TIJDELIJK F1.29, HALVE POT F 0.98...TIJDELIJK F0.89VERSSS-LEKKER! U MAAKT ER MÉÉR VAN MET CALVÉ! (523) Indien u door de waterkraan eenvoudige wijze geschieden door een héél fyn straaltje water laat een lineaaltje langs de straal te lopen, zult u bemerken, dat dit houden en het aantal centimeters af straaltje in het begin (dus by de te lezen tot op het punt waar de opening van de kraan) een samen- „verbrokkeling" van de straal aan hangend geheel vormt. De water- vangt. Waterdruppels zyn byzonder straal ls daar ononderbroken. Maar gevoelig voor elektrische velden dit aaneengesloten straaltje blykt welke by onweer optreden. Deze ge- zlch verder benedenwaarts op te vocligheid heeft tot gevolg dat bij lossen ln druppels, die weliswaar niet onweer de waterstraal over een veel goed afzonderiyk zyn waar te nemen, grotere lengte Ineenvloeit dan by maar die de straal toch ondoorzlch- normaal weer. Even vóór de bliksem- tlg maken en haar doen glinsteren ontlading schijnt de waterstraal en schitteren, zoals druppels nu een- echter in zijn geheel ln kleine drup- maal gewend zyn te doen. peltjes uiteen te vallen, om direct Dit verschynsel van een fyn water straaltje dat op een gegeven moment in samenhangende druppels overgaat, moeten we eens trachten een gesloten straal te worden. Mocht u evenwel met deze proef niet willen wachten tot er een onweer bootsen ln het vrije veld. Want het op komst is, dan kunt u zich ook nu reeds overtuigen van de subtiliteit van uw instrument door by het water straaltje een gewre ven lakstaaf te hou den. Evenals by de nadering van een onweer ziet u dan de waterstraal over veel grotere uitermate betrouwbare weer- voorspeller, althans ten aanzien van de vraag, of er onweer op komst is. Een dergeiyk straal tje water kunnen we buiten ln het leven roepen door isoleerd op te hangen en daarin een lengte ineenvloeien. Want ook de lak- fyne hevel te zetten. Het meteorolo- staaf ls door het wryven geladen en gische apparaat is dan kant en klaar veroorzaakt een elektrisch veld. voor het gebruik gereed. O ja, nu we toch aan het voor- Het eerste wat nu te doen staat, spellen zün: weet u dat een ervaren la het samenhangende deel van de jager aan de vlucht van een vogel waterstraal te meten op dagen dat kan zien of het eekhoomhont het er met het weer niets bijzonders aan komende jaar duur zal worden de hand la. Beze meting kan op vrU Daarover een volgende keer. gen, die beide staatslieden heb ben afgelegd. Kennedy zei. dat de V.S. de aanwe zigheid van de V.N. in Kongo hlyven steunen, daar de wereldorganisatie de beste zo niet de enige mogelijkheid be tekent voor het herstel van voorwaar den voor stabiliteit en orde in Kongo. Indien de V.N. Kongo zouden verlaten zou dit een ramp zijn. Alleen de aan wezigheid van de V.N. kan de vrede in Afrika handhaven. Elke interventie in Kongo buiten de V.N. om moet daar om ten einde komen opdat de vrede in Afrika kan terugkeren en het uit zicht op vrede in de gehele wereld kan worden verbeterd. DE KLEINEN In antwoord op een vraag zei hij dat het toekomstige nut van de V.N. zou worden aangetast indien de wereldor ganisatie in Kongo zou falen. Dat zou bijzonder ernstig zijn voor de kleine landen, diie in de V.N. een garantie voor hun veiligheid hebben. Amerika is een sterk land dat zich zou kunnen verdedigen. Het kleinste land In de V.N. heeft dezelfde stem als de Sowjet-Unie en de V.S.; daarom, aldus de president, denk ik dat de kleine lauden niet gaarne de V.N. versplinterd zien of haar nut of het gezag van de secreta ris-generaal, die de gehele V.N. ver tegenwoordigt, willen laten verzwak ken. Ik beschouw dit als de belang rijkste proef voor de toekomstige doel treffende werking van de V.N. BEREID De president werd voorts gevraagd of hij bereid zou zyn Amerikaanse troepen naar Kongo te sturen indien er een tekort komit aan troepen voor het V.N.-opperbevel in Kongo. Hy ant woordde hoopvol gezind te zijn dat de huidige politiek van de secretaris-gene raal om de troepen voornamelijk uit Azië en Afrika te betrekken succes zal hebben. Indien deze politiek faalt zou den de V.S. opnieuw het vraagstuk van hun eventuele deelneming aan de stryd- krachten der V.N. in studie moeten ne men. Hij zag echter geen reden om te verwachten dat de huidige politiek zou mislukken. Iedere nederlaag van de V.N. in Kongo zou voor de kleine lan den nadeliger zyn dan voor de grote, aldus Kennedy. KASAVOEBOE Hy beschouwde de regering die onder het gezag van president Kasavoeboe ls gevormd als de wettige In Kongo. Een uitbreiding van deze regering is een punt van bespreking In Leopoldstad en New York. Hy veroordeelde erkenning van zogenaamde regeringen In andere delen van Kongo daar dit het veraeke- ren van de onafhankeiykheld en een heid van het land alleen maar moellU- ker kan maken. OVERTUIGING Na de schorsing van de beraadsla gingen in de Veiligheidsraad heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld o.a. het volgende verklaard: „Indien ik nu zou aftreden, zou dit de volkerenorga nisatie desorganiseren en ik heb geen recht om dat te doen. Dc kan slechts aftreden indien de V.N.-leden, die niet aan enig blok zyn verbonden, verklaren dat dit in hun belang en in dat van de volkerenorganisatie is". Hy vervolgde: „De Sowjetnnle heeft duldeiyk gemaakt dat zfj, indien de huidige secretaris-generaal zou aftre den, géén medewerking wenst t© ver lenen aan het kiezen van een opvolger, zy wil dan een regeling voor de lei ding van het secretariaat-generaal treffen, die het onmogelyk zou maken een doeltreffende werking ervan te verzekeren. Ik geef n dit als mfjn vaste, op uitgebreide ervaring gebaseerde, overtuiging. RIDDERLIJK Ik zal zo ridderlijk zyn het stand punt van de overgrote meerderheid der V.N.-leden. die niet met een blok verbonden zijn, te eerbiedigen. En ik kan de Sowjetunie verzekeren, dat ik de moed zal hebben de gevolgen van mijn houding volledig op mij te nemen, ook al zou dit inhouden, dat ik mijn functie zou moeten vervullen zonder de daarvoor nodige steun en met de reusachtige eisen, die aan de V.N. worden gesteld. Ik hoop, dat ik duidelijk genoeg ben geweest. Meer heb ik over deze zaak niet te zeggen. De beslissing ligt thans in de handen van hen, waarvoor de Sowjetunie voorgeeft te spreken. Ik geloof niet dat dit zo is. Vanzelfspre kend zal de uitspraak der V.N.-leden voor my bindend zyn", aldus Ham marskjoeld. OVERZICHT Hammarskjoeld gaf vervolgens een overzicht van de maatregelen die de V.N. volgens hem „met kracht en moed" in Kongo moeten nemen. Het omstandigheden, waaronder Loemoem ba en zyn twee medewerkers om het leven werden gebracht; king te beschermen tegen aanvallen door militairen, „ongeacht aan wie deze gehoorzamen"; alles in het werk te stellen om botsingen tussen de verschillende Kongolese militaire groeperingen te voorkomen; reorganiseren, opdat ddt normaal zyn diensten kan verlenen aan een Kongolese nationale regering"; Tsjombe zen. dat alle Belgische politieke vloed in Kongo moet worden geliqui deerd. doch ik kan mij niet herinneren dat enig lid of enige organisatie der V.N. zich daadwerkelijk achter mijn voorstel heeft geschaard", aldus Ham marskjoeld. Finse' dokters wensen hoger honorarium De Finse president Kekkonen heeft de president van het hooggerechtshof Re no Kuuskoski opdracht gegeven bespre kingen te organiseren tot oplossing van het loonconflict dat tussen de dokter; enerzijds en regering en ziekenhuizen anderzijds is ontstaan. Dit conflict had ff ,!oe geleid dat driehonderd dokters in Helsinki .Turku en andere plaatsen hun functie bij ziekenhuizen tegen 1 maar: hadden opgezegd hetgeen deze zieken huizen tot sluiting zou dwingen. De dok ters eisen een honorariumverhoging van -5 procent hetgeen de tegenpartij !c hoog v;ndt. De aanwijzing van de be middelaar heeft de dienstopzegging der dokters inmiddels ongeldig doen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5