Jlicutue geitectfe(fTourtuit V.S. waarschuwen tegen interventie TURKSTRA Commentaar NIEUWS in één oogopslag BON vraag uw bakker nü Oorzaak van vliegramp vermoedelijk defect in besturingsmechanisme Verkeer naar Oostsector van Berlijn weer vrijer DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRIST ELI J K-IS A T ION AAL DAGBLAD „Stantvtsticlj is ahebleteo mgn bert ia Ugljenspotf Eenenveertigste jaargang no. 12102 Belgische ambassades gingen in vlammen op Zie pagina 5 President Kennedy is niet van plan onder het juk der Sowjet unie door te gaan wat betreft Kongo. Hij heeft ziioh categorisch uitgesproken tegen elke eenzijdige interventie in dit land. Ste venson heeft de Russische resolutie in de Veiligheidsraad een oorlogsverklaring aan het adres van de Ver. Naties genoemd. In vele landen zijn gisteren de demonstraties voor Belgische diplomatieke gebouwen voortgezet. In Bakoevoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe. zijn Europeanen gearresteerd en mis handeld. De meesten zijn later weer vrijgelaten. Het Zuidsla- visch persbureau bracht een z.g. ooggetuigeverslag over de dood van Loemoemba. Deskundigen tasten in het duister omtrent de oorzaak van het neerstorten van de Boeing 707 gisteren bij Brussel. Men denkt in de richting van een defect In het besturingsmechanis me. Vast staat, dat de inzittenden van het toestel kort voor het neerstorten zijn gewaarschuwd. Op de derde dag van de week voor de volkshuisvesting te Rotterdam was men het erover eens, dat het menselijk belang bij krotopruiming en sanering prevaleert boven stedebouw- kundige en verkeerstechnische aspeoten. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft de laatste maanden een zeer groot aantal meldingen van nieuwe en uitbreiding van bestaande staalbedrijven ontvangen. Daarbij bevond zich nog geen aanvrage voor een tweede staalbedrijf in Nederland. De beperkende bepalingen op het reisverkeer van Westduitse burgers naar Oost-Berlijn zijn onverwacht opgeheven. Het Oostduitse besluit volgt op een fel protest van de geallieerde stadscommandanten over het niet-doorlaten van kerkelijke leiders, die een samenkomst in Oost-Berlijn wilden bijwonen. Onwetend van roem PA is „Mister Presi dent" geworden en mam is nu „America's first lady". Het Witte Huis in Washington, haast een symbool voor de vrije wereld, is nu hun thuis geworden. Maar zegt 't Caroline Kennedy iets? En de kleine John F. jr. heeft er nog hele maal geen weet van. Hij lacht en kraait als zijn zusje met hem speelt, hem aait, hem kust. Pa heeft zijn zorgen, heel grote zorgen. Over de ont wikkeling van de Verenigde Naties nu Loemoemba ver moord is. En over Amerika's achterstand in de ruimte vaart. En over de positie van de dollar en de heersende werkloosheid. En ma deelt die zorgen behalve dat zij dan nog speciaal haar socie- ty-problemen heeft, want het valt niet mee als de ogen van heel de wereld voort durend op je zijn gericht. Pa confereert, Ma recipi- eerst °n de kinderen spe len. Gelukkig dat het zo is. Gelukkig dat het die kinde ren nog geen zier kan sche len of de dollar nu hard of zacht is en of meneer Ham marskjöld nu wel of niet in de gunst staat bij de rode machthebbers van het Krem lin. Zolang ze nog klein zijn zijn de zorgen van Pa en Ma de hunne niet. Wèl omgekeerd: vader en moeder hebben wèl zorg voor die kleinen. Zorg voor nu, nu ze nog klein zijn en on bezorgdheid hun deel behoort te zijn. En ook voor straks als die kinderen groter wor- worden die de taak gaan overnemen van hun vaders en moeders. Wat laten we ze na? En minstens zo belang rijk hebben we ze zo op gevoed dat ze ook tegen die taak zijn opgewassen? Zó dat ze, in vertrouwen op Gods hulp, bereid en in staat zijn hun schouders te zetten on der de zorgen van dan? Bedenk dat de krant die u dagelijks thuis krijgt, werkt als een mede-opvoedster of u dat wilt of niet! En denk dan ook aan de waarde van de christelijke krant! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewjjs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag bet boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: HET IS DE PLICHT van de Verenigde Staten en andere leden van de Verenigde Naties, zich te verzetten tegen iedere eenzijdige inter ventie in Kongo. Ik vind het belangrijk, dat er geen misverstand bestaat over het standpunt van de Ver. Staten in een dergelijk geval. Aldus ver klaarde president Kennedy gisteren op zijn wekelijkse persconferentie naar aanleiding van de dreigende houding, welke de Sowjetunie heeft aan genomen. Tevoren had de Amerikaanse permanente vertegenwoordiger bij de Ver. Naties, Stevenson, de Russische resolutie inzake Kongo (waarin het aftreden van Hammarskjöld en het terugtrekken van het V.N.-leger uit Kongo binnen een maand werd geëist) een oorlogsverklaring aan de Verenigde Naties genoemd. Voorts had Hammarskjöld zelf in de Veiligheidsraad meegedeeld, niet te zullen bukken voor de Russische eisen, tenzij het de wens zou zijn van de landen buiten het geschil, dat hij zou aftreden. „De be slissing ligt nu in handen van hen, voo: wie de Sowjetunie voorgeeft te spreken. Ik geloof niet, dat dit zo is", aldus Ham marskjöld. Terwijl de vertegenwoordigers van de Ver. Staten en de Sowjetunie het in de Veiligheidsraad met elkaar aan de stok hadden, speelde zich op de publieke tribune de ergste demonstratie uit de ge schiedenis van de volkerenorganisatie at Terwijl de Amerikaan Stevenson sprak, drongen enkele tientallen negers via een achterdeur tot de tribune door, waar zij schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GROEP FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe Ryn 4S VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn LAGE RIJNDIJK 57— „vive Loemoemba" begonnen te roepen. Er ontstond een vechtpartij, toen suppoos ten probeerden, de demonstranten te ver wijderen. Een negerin sloeg een suppoost met haar schoen bewusteloos. Het duurde een kwartier voordat de orde was her steld. Toen werden 21 gewonden geteld, te weten 18 suppoosten, 2 persfotografen en een betoger. Later werd de zitting hervat. GEORGANISEERD Stevenson, die zei, dat de demonstratie kennelijk goed georganiseerd was, v schuwde, dat zijn land niet lijdzaam zal toezien, terwijl anderen moeilijkheden in Kongo veroorzaken. Hij vroeg de raad zich achter Hammarskjöld te plaatsen om te voorkomen, dat het gezag van de Ver. Naties wordt ondermijnd. De Russische resolutie noemde hij een oorlogsverkla ring aan de V.N. en aan het principe van een internationaal optreden ten behoeve van de vrede. „Zullen we ongevoelig het enige orgaan wegwerpen, dat de mensheid in het leven geroepen heeft om haar toekomst te v borgen? Deze kwestie is zelfs belangrijker dan het lot van de veertien miljoen Kon golezen: het gaat om het lot van de ge hele mensheid. De zaak waar het om gaat is eenvoudig: zal de organisatie der Ver. Naties blijven voortbestaan?" aldus Ste- ;on. Intussen heeft de Amerikaanse democratische fractieleider in de Senaat, Mike Mansfield, voorgesteld, dat er op de Afrikaanse landen een beroep zal worden gedaan, een gedragslijn op te stellen voor de Verenigde Naties in Kongo. Vermelden we nog, dat premier Nehroe van India zich achter Hammarskjöld heeft geschaard en het terugtrekken van het V.N.-leger uit Kongo als rampzalig zou beschouwen. (Voor de toespraken van Kennedy en Hammarskjöld zie men el ders in dit nummer). Steunend op de arm van haar man keek koningin Fabiola gister middag met ontzetting naar het aan splinters geslagen verkeers- straalvliegtuig in het bü Brussel gelegen dorp Berg. Nog geen veer tien dagen geleden had ze, even eens met koning Boudewjjn, op een andere rampplaats gestaan: Luik, waar door een verschuivende sin- telberg veertien mensen levend werden begraven. Nu weer een an dere calamiteit, de grootste die de Sabena ooit heeft getroffen. Ont daan zag Fabiola, die slechts drie maanden koningin der Belgen is, de brancards aan zich voorbijtrek ken, waarop, onder blauwe dekens, de verkoolde resten der slachtoffers lagen. Het mag een wonder heten, dat er geen huizen z(jn geraakt. De Boeing is nog geen vijftig meter van een rjj woningen neergekomen, midden in een witlofveld. Mist oorzaak van aanvaring in het Kanaal Het 2.297 ton metende Zweedse schip Britta is gisteravond in het Kanaal nabij Dover in een dichte mist im botsing ge raakt met de Italiaanse tanker Mirella d'Amico (20.417 ton). Het Zweedse schip is met een gat in de boeg een mijl buiten Dover voor anker gegaan. De tanker had geen schade en heeft de reis voortgezet. Er zijn geen persoonlijke ongelukken gemeld. De reddingboot vaji Dover Nederlandse sleepboot Scaidds bevinden zich in de nabijheid van de Britta. Het lichtschip Haisborouigih voor de Engelse oostkust is vanochtend aangeva- door het Britse vrachtschip Marshal (7311 ton). Het wachtschip had nag< geen schade en is voor anker gegaan, het lichtschip daarentegen meldde, dat het lek gestoten. gelopen. De Zweedse ertstanker Mata. rengit (24.225 ton) liep gisteravond bij Walsoorden aan de grond. Het schip later op eigen kracht vlot gekomen. Het Noorse motorschip Vignes (15.200 ton) liep in het nauw van Bath grond. Uit Terneuzen is de sleepboot ind ter assistentie uitgevaren. Bij Ierseke strandden enige kleinere schepen en voor de monding van haven van Ierseke is de Ierseke 21 aanvaring gekomen met het motorschip Gier van de visserijpolitie. De Ierseke 21 liep de grootste schade op. Een ander vaartuig van de visserijpo litie de Meeuw is naast de haven van Ierseke omhooggelopen. De pogingen om dit scheepje vlot te krijgen, hebben tot dusver nog geen resultaat opgele verd. Mist belemmert het verkeer De dichte mist die vanmorgen over ons land trok heeft aanvankelijk het ver keer wij veel hinder bezorgd. Met name Schiphol zat potdicht, zodat er sinds gisteravond geen toestellen meer zijn geland of opgestegen. Alle inter continentale vluchten zijn dan ook ge staakt. Een DC-8 van de K.L.M., die hedenoch tend op Schiphol werd verwacht, is uitgeweken naar Prestwick. Op de grote verkeerswegen was het zicht minder dan twintig meter. Reeds gisteravond zijn de Zeeuwse veer diensten gestaakt en vanmorgen lieten ook de sleepdiensten in de Rotterdam se haven het afweten. Bij Vlaardingen is vannacht de binnen- vaarttanker Vlieland van de Verenigde tankrederij na een aanvaring gezonken. De vier opvarenden werden gered. De Vlieland ls ln de dikke mist in aanvaring gekomen met het Duitse vrachtschip Treuenfeld, waarschijnlijk doordat de radar van het tankertje dat ongeveer 450 ton meet uitgevallen was. De juiste ligging van het wrak, dat geheel onder water is verdwenen, is niet bekend, maa TELEFOON 23135 de scheepvaart ondervindt geen hinder. echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open TVESKUNDIGEN van de Sabena houden rekening met de mogelijkheid U dat de oorzaak van de ramp met de Boeing-707, die gisteren bij Brussel is neergestort en waarbij 73 mensen om het leven zijn gekomen, een defect in het besturingsmechanisme is geweest. J)OOR RAMP OP RAMP is het, dat on« Belgische broedervolk wordt getrof fen. De mijnramp van Marcinelle, de breuk met Kongo, de langdurige staking, de overstromingen, de aardverschuivingen, de pijnlijke bejegeningen in de interna tionale politiek zij alle, hoe seherp nog in het geheugen liggende, hebben een smartelijk vervolg gevonden in de vlieg ramp van gisteren. Niet iedere ramp behoeft een speciale boodsehap te hebben. Niet ook een serie van rampen. Christus heeft ons zelfs ge waarschuwd om niet lichtvaardig een oorzakelijk verband te veronderstellen met bedreven zonden. In zichzelf had het Belgische volk geen oorzaak om harder geslagen te worden dan bijvoorbeeld wij. Daarom be hoeft het ook niet alleen het Belgische volk te zijn, dat tot inkeer dient te ko men. Het geldt ons allen. En dan heeft iedere ramp de algemene boodschap van de herinnering. De her innering, dat wij leven in een gebroken wereld. Een wereld waarin de mens het ver kan brengen om niettemin telkens weer te worden teruggeworpen op eigen betrekkelijkheid. Het lijkt wel, of in deze maanden het Belgische volk in het bijzonder voorbe stemd is om ons dit indachtig te maken. De rampen schijnen zich te concentreren op een klein land en een klein volk. Daar om spreken ze ons temeer aan. Maar de boodschap is algemeen en geldt ook ons. Ons Belgische broedervolk moge zich In deze donkere maanden van de sym pathie, van het oprecht medeleven en hartelijk medegevoelen, ook van heel het Nederlandse volk overtuigd weten. Onze deernis gaat uit naar het Belgische volk en naar zijn Koning. Dankbaar mag het stemmen, dat de Koning zich in de ver vulling van zijn zware en smartelijke plichten door zijn koninklijke echtgenote ter zijde gestaan weqt. In de wereldluchtvaart is deze iucht- ramp de zesde in een tijdsbestek van zes maanden. De mens tracht in zijn pogin gen tot ruimtevaart heelal en hemel te bestormen. Maar het is hoe ver men zich ook van de aarde moge verwijderen een aardse hemel. In de gebroken we reld die ons deel is, zullen we alleen bevrediging kunnen vinden in die vrede die het verstand te boven gaat. Beter dan die vrede kan men het Bel gische volk. Ja heel de wereld, niet toe wensen. Dan worden ook alle rampen die ons nog overkomen kunnen betrekkelijk. Zij het echter niet zonder boodschap en evenmin zonder zin. De 24-jarige mejuffrouw J. Beijers uit Zwolle is bij het skiën in de Oostenrijkse Alpen bij Konstanz om het leven gekomen. Zij gleed uirt over het hard en glad ge worden spoor onder de skilift en viel toen langs de helling 250 meter naar beneden. 25 Japanse vissers, de bemanning van twee vaartuigen, zijn door Chinese militairen gevangen genomen. Een van de vissers schepen had een Chinese jonk aangevaren, die geen verlichting voerde. In Jeruzalem is officieel bekendgemaakt, dat president Ben-Zwi Ben Goerion zal verzoeken, een nieuwe regering te vormen. Onder commando van luitenant ter zee A. J. J. Benist, en uitgeleide gedaan door de marinekapel Willemsoord is H.M. fre gat Evertsen uit de haven van Den Helder naar Nieuw-Guinea vertrokken. De uit zending van de 200 opvarenden geschiedt voor anderhalf jaar. Het schip zal van 8 tot 6 maart voor vlagvertoon Curagao aan doen. Er is komen vast te staan dat de In zittenden van het toestel (61 passagiers en 11 bemanningsleden) gewaarschuwd zijn dat er iets misging. Vele van de lijken werden in hurkende houding hoofd omlaag en knieën opgetrokken gevonden. Deze wordt voorgeschreven indien er gevaar dreigt. Van de zijde van het vliegveld wordt meegedeeld dat de Boeing een normaal radiocontact onderhield tot enkele n voor het neerstorten. De laatste boodschap kwam van de eerste piloot, die meedeelde dat alles in orde was. Het toestel had tweemaal boven het veld gecirkeld alvorens te gaan landen. Dit een kwestie van routine, omdat het moest wachten op een ander straalvlieg tuig dat moest opstijgen. De verkeersto- volgde het binnenkomen door de verrekijker en alles scheen normaal te verlopen, totdat iets gebeurde waardoor de controle-apparaten werden beïnvloed Het vliegtuig begon rond te draaien in ;n abnormale stand, alvorens te probe- :n hoogte te krijgen en viel toen. William Deswarte, algemeen directeur an de Sabena, verklaarde dat het log boek dat uit het wrak werd geborgen, aantoonde, dat niets ongewoons tijdens de vlucht was voorgevallen. Het toestel juist bijzonder goed nagekeken en gereviseerd. Over het afgelasten van de wereldkam pioenschappen kunstrijden in Praag, in verband met de ramp, is nog geen be slissing genomen. Aan boord van het vliegtuig bevond zich o.m. een hoeveelheid medicijnen waarop in een ziekenhuis m Madrid met spanning werd gewacht. Deze wa ren afkomstig uit New York. Zodra bekend werd dat het vliegtuig was neergestort, werd een dochteronderne ming van de New Yorkse firma gewaar schuwd. die onmiddellijk met de Air France en de Swiss Air de benodigde medicijnen liet verzenden. Even nadat het vliegtuig was neerge stort arriveerden koning Boudewijn en koningin Fabiola op de plaats van de ramp. Ook van andere zijden is veel medeleven getoond. De Britse voetbal club Manchester United, die bij een luchtramp bij München in 1958 acht spe lers en drie officials verloor, was een van de eersten. „Wij kunnen maar al te goed begrijpen wat een slag dit moet zijn, niet slechts voor de bloedverwan ten, maar ook voor de sport in zijn ge heel", zei een woordvoerder van de club. Thichte mistvelden begonnen gistermid- dag Zeeland binnen te dringen, waar de temperatuur al tot 5 graden daalde, terwijl hirr in het westen nog 10 tot 12 graden Celsius werd gemeten. Deze dich te mist drong in de avond en nacht der boven ons land door, zodat vanmor gen in geheel Nederland een dichte tot zeer dichte mist voorkwam. In grote ge bieden van Zuid-Holland bedroeg het zicht vanmorgen niet meer dan 20 tot 40 meter. Door deze mist is er een einde gekomen aan de twee dagen met bijzon, der hoge februari-temperaturen. In het noordoosten van vanmorgen weer een graad vorst Wij blijven de komende paar dagen in een hogedrukgebied liggen, dat vrijwel geheel west en midden-Europa beslaat. Vrijdag, zon op 7.52, onder 17.57 uur: De luchtbeweging is hierin zwak, zodat maan op 8.58, onder 21.00 uur. de mistkansen de eerstkomende 36 uur 23 februari eerste kwartier. groot zullen blijven. De Bilt verwacht tot vrijdagavond: HEX WEER IN EUROPA Overwegend droog weer met plaatselijk Rapporten hedenmorgen zeven uur mist of laaghangende bewolking maar ook enkele verspreide opklaringen. Zwak- ke tot matige wind alt zuidelijke richtin- tandkwam geIL yVeinlg verandering ln temperatuur, «nor (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Sinds de afgelopen nacht twaalf uur zijn de beperkende bepalingen uit het reisverkeer van Westduitse burgers naar Oost-Berlijn „verlicht", z. vrijwel opgeheven. Dit heeft de chef van de Oostduitse „Volks- polizei" gisteravond onverwachts af gekondigd. Deze bepalingen, die in september in hel vorige jaar van kracht werden, eisten van Westduitse staatsburgers „Passierscheine" voor het betreden de oosisector van Berlijn Zowel Bondsregering als de regering van stad-staat Berlijn en de drie westelijke militaire commandanten hadden destijds krachtig geprotesieera tegen deze oe- lemmer.ng van het vrye verkeer binnen de grenzen van de voormalige Duitse rijkshoofdstad. Deze belemmering was een van de oorzaken, waarom de re gering in Bonn tegen 31 december van het vorige jaar net verdrag betreffende de interzonale handel opzegde. Toen na langdurige onderhandelingen dit accoord weer in werking werd gesteld, werden er afspraken gemaakt, dat de bepalin gen op het reisverkeer voor Westduitse burgers naar Oost-Berlijn „elastisch" zouden worden nageleefa Dit is ook ïnderdaaci geschied, tot zon dag j.l. veertig Westduitse dominees, hoogwaardigheidsopicieders van protes tantse kerken die wilden deelnemen aan de openingsgodeaiens* der generale synode in de Marianerk m Oost-Berlijn de toegang tot net communistische stadsdeel werd geweigerd Ook daarop volgden felle protesten van de geallieer de stadcommandar.ten. Gistermiddag is oekena geworden, dat de Oostduitse autoriteiten nu plotseling de belemme ringen in het verkeer met Oost-Berlijn willen opheffen. ËinOi. Zd -Limb Helsinki Brunei Luxemb Parijs AJaccio Madrid

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1