Doeltreffender woningbouw wordt hoogst noodzakelijk Hoofdagent: auto stond a.h.w. onder mijn bed Vliegtuig neer Deense televisieoorlog woedt op drie fronten Zonsverduistering via tv overal te volgen Provinciaal geld kan nu weer rollen Vrouw was in nood, haar man haalde geen hulp De Zon gaat op ïèlchïsïi ^6 7 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961- Schaak-vraag 60 Met het themaboek in de hand uitgedaagd om na zijn „eersteling" nog eens een probleem te scheppen een bezigheid waarvan de meeste schakers, terugdeinzend voor de vele uren werk die erin gaan zitten, afzien heeft de heer A. Bakker uit Slikkerveer ons een tweede schaakprobleem voorge schoteld. Behalve door de thematische vai ten voor de kenners: het is Novotny, tweede soort boeit dit pro bleem door twee aardige bijvarianten. Wit: Kal, Dc4, Lc8 en Lg5, Pel, pi c5 en h3. Zwart: Ke5, Tf8, Lg6, Pa6. Opgave: wit geeft mat in twee zet- Bain-vraag 59 De stand in het probleem van J. Pennings te 's-Hertogenbosch was als volgt: Zwart: 1, 8, 8, 12, 18, 19, 22, 23, 25, Wit: 21, 26, 27, 29, 30, 32, 34, 37, 47, 49. 50. De oplossing luidt: 2117, 22x42; 47x38, 12x21 (mogelijk is ook 28x37; deze variant volgt hierna); 26x17, 28x37; 38—32, 37x28; 30—24, 19x39; 49—44. 23x34: 44x2. 34—39!; 50—44, 39x50; 2—16, 50x11: 16x2 en wint De variant: 28x37; 3832, 37 X28; 3024 en zo voort. Bridge Na een 1 klaveren-opening door West, komen Noord-Zuid tot een con tract van 4 schoppen, te spelen door Zuid. Nadat West met hartenheer is uitge komen, ziet u de volgende kaarten: ?5 O AH8 O V 10 2 A B 9 8 3 West speelt troef na, welke Zuid met het aas neemt. In slag 3 wordt klave ren 2 van tafel gespeeld. Oost legt kla veren 7, Zuid speelt Klaverheer. Wat is nu het juiste tegenspel voor West? OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. stram, 5. mee, 8. aren, 9. nors, 10. mud, 11. koets, 12. ieder, 13. Se, 16. Em, 18. Hedel, 20. Demer, 22. vel, 24, edik, 25. gene, 26. les, 27. verto. Vert: 1. Sam, 2. trui, 3 reden, 4. An, 5. moe, 6. erts, 7. Essen, 9. nor, 11. keper, 14. pedel, 15. lever, 17. mede, 18. hek, 19. Lent, 21. mis, 23. Leo, 25. T~\E TWEEDE dag van de week kz voor de volkshuisvesting, die thans in het bouwcentrum te Rotter dam wordt gehouden, was gisteren gewijd aan de mogelijkheid van kos tenbesparing door een meer doel treffende woningbouw. Als voorzit ter trad op prof. dr. ir. J. P. Mazure, voorzitter van de stichting Ratlo- bouw, die aan het einde van de mid dag constateerde dat alle sprekers het eens waren over de noodzaak van continuïteit in de woningbouw en dat aan de aanpak van de hierbij opkomende problemen ondernemer, belanghebbende en overheid moeten samenwerken. Prof. Mazure consta teerde een gezonde ontevredenheid: Iedereen wil meer en ieder wil beter. Deze gezonde ontevredenheid moet leid entot de bereidheid tot een even zeer gezonde synthese te komen De besprekirugen werden geopend door m uiteenzetitimig vam de heer J. Bom er, vlce-vooraitter van de Stichting studiegroep efficiënte woningbouw. HU sprak over „langs de weg der keuze plannen". Uitgangspunt was; met dezelf de bouwcapaciteit en dezelfde middelen eter en meer bouwen. De research •on.mgbouw noemde hij een schreeuwend probleem. Die is belachelijk klein, niet voldoende gericht op de produktie en heeft zelfs los daarvan plaats. Als oor zaken hiervan noemde hij, dart de woning bouw niet in één hand is en de onvol doende continuïteit in de bouw. VERSPILLING Ook laakte de heer Bommer de on verantwoordelijke verscheidenheid in de bouwvoorschriften en de verspilling koelen door ondoelmatig ontwerpen. Om bereiken op het terrein raitioalisartie aohitte hij het een eerste voorwaarde dart men geen woningbouw- programma voor één jaar opstelt, op lange termijn. En om het niet bij programma te laten, moet de heid dwingend in kunnen grijpen i kapitaalsvoorzieniing. Een andere waarde voor rationalisatie achtte hij timuïbeit in de produktie. Continuïteit is beleid -vast de overheid. Het woningtekort concentreert zich In de bevolkingsgroepen onder het gemid delde arbeidsinkomen. De eerste dag de theorie van de „verschuiving" na •gebracht. Deze wordt volgens de heer Bommer steedis opndeurw „ontdekt", maar het waagstuk lost men er niet mee op. In Amerika heeft hert systeem iet eens voldaan. De heer Bommer meende eerder dat een verder gaande rationalisatie een op lossing zal bieden. Er worden wel be- gemaakt tegen de bouw volgens .keuzeplannen", waarbU efficiënt geble- bouwplannen worden herhaald, zei hij, „deze plannen ontwik kelen zich". Dingen die niet hebben vol daan, worden eruit gehaald. De tweede serie, die hopelijk In het najaar zal ver schijnen, geeft al verbeteringen te zien. De heer Bommer vond het overweging verdienen, ze in de diverse sectoren vam volkswondmigenbouw toe te passen. Belemmeringen door voorschriften vam overheid en openbare nutsbedrijven mee rijns inziens uiit de weg worden ge ruimd. GEEN MIDDEL MATIGHEID Onder de tirtel „doelmatig ontwerpen" gaf de heer Leo de Jonge vervolgens de visie vam een architect. Zijin eerste de Nederlandse architecten maken zioh zorgen over de gang vam zaken im de woningbouw. Zijn vraag: m voor de creatie, „speer-mo gelijkheid voor de arohirtect, verlossing uit de zee van middeLmatóigheid. De lagere en middengroepen bevolking hebben leren leven op één étage, met een woonkamer vam 16 kanite meter en een balkonnetje. Zij miert meer wart zij missen. Zij heb- Voortzetting van week van de volkshuis ves tin g ben leren leven zonder woonavontuur Maar denken we er wel eens bij dan we bouwen voor het jaar 2000? Nog steeds in de meeste gevallen zonder cen trale verwarming, zodat de woonruimte de helft vam het jaar nog meer beperkt is. Zonder verbeeldingskracht of kleur. Het ontwerpen van een woning is geen leg puzzel, maar een ruimtelijke conceptie. De heer De Jong weet veel aam het soms geringe niveau vam de ontwerper. Daarom was zijtn eerste wens voor de toekomst: verbetering van de opleiding; dam': stimulering vam het wetenschappe lijk onderzoek, opheffing vam de admini stratief-technische belemmeringen, pro paganda voor het goede wonen en geen KAN een politiefunctionaris na vijftien jaar nog aanspraak ma ken op uitbetaling van in dieze pe riode gemaakte overuren? Op deze principiële vraag zal het Amster damse ambtenarengerecht binnen kort antwoord geven. De inmiddels gepensioneerde hoofdagent van de Amsterdamse politie C. van Heezik is bijzonder belangstellend naar het antwoord, want hij meent als chauf feur van enkele politiecommissaris sen sinds 1945 6235 overuren te heb ben gemaakt, waarvoor hij geen ver goeding in tijd of geld zou hebben ontvangen. Het ambtenarengerecht heeft deze door de Nederlandse politiebond aange spannen zaak gistermiddag behandeld, „Ik maakte heel veel overuren, maar ik 'dacht daarover te zijner tijd wel eens iets te horen", zei de heer Van Heezik, die zei daarbij steeds het oog te hebben gehad op een artikel uit het Ambtenarenreglement, waarin wordt be paald, dat een ambtenaar die buiten gewone prestaties verricht voor een gra tificatie of rangverhoging in aanmerking Toen de heer Van Heezik evenwel ni'.ts vernam, is hij zijn overuren van 1957 af gaan norteren. Begin vorig jaar diende hij de lange lijst bij de hoofd commissaris in, die het verzoek tot uit betaling evenwel afwees „Beseft u wel dat u door zo lang te wachten met het declareren van uw overuren de overheid de mogelijkheid heeft ontnomen controle uit te oefe nen?" vroeg de voorzitter van het Amb tenarengerecht mr. C. J. C. M. Schneider „De overuren van Heezik zijn algemeen bekend", antwoordde de klager, die bij het hoofdbureau woonde en volgens zijn zeggen dag en naoht paraat was. „De auto stond bij wijze van spreken onder mijn bed". Namens de burgemeester van Amster dam wees mr. C. Ensing het beroep van klager af, omdat z.i. controle over zo'n lange termijn niet meer mogelijk is. Overuren moeten binnen een maand worden gedeclareerd. De heer Van Heezik heeft dit niet gedaan en kan dus geen reohrten larten gelden, zei mr. Ensing, die wel wilde aannemen dat klager veel overwerk heeft verricht. „Maar hij had deze in tijd vergoed kunnen krijgen". Het ambtenarengerecht zal binnenkort uitspraak doen. Hoge Raad Rechien van de mens in liet geding De Hoge Baad gaat voor het eerst ir zijn geschiedenis een Nederlands weisar tikel direct toetsen aan een artikel van het verdrag van Rome tot bescherming van de rechten van de mens en zijn fun damentele vrijheden. Dit geschiedt in de zaak tegen een koopman uit Gouda die op een zondag avond in mei van het vorig jaar gever baliseerd werd omdat hij bidprentjes verkocht voor een r.k. kerk in Gouda. Hem werd ten laste gelegd dat hij in strijd met artikel 8 van de winkelslui tingswet. de straathandel uitoefende op de openbare weg. De economische poli tierechter in Rotterdam achtte dit feit wel bewezen de koopman verkocht prentjes van kardinaal Alfrink en van de Heilige Rita maar niet strafbaar. Hü overwoog hierbij dat op de koopman artikel 10 van het verdrag van Rome van toepassing was. Dit artikel stelt dat de menselijke vrijheden wel beperkt mogen worden, doch slechts op enkele met name in het verdrag genoemde gronden. De officier ging tegen deze uitspraak in cassatie bij de Hoge Raad. Hij voerde in zijn schriftelijke toelichting aan, dat hert verkopen van godsdienstig drukwerk op zondag of na sluitingstijd der winkels in strijd kan zijn met de openbare orde. Een van de gronden van het verdrag waarop de menselijke vrijheden beperkt kunnen worden, is het handhaven van de openbare orde, zo stelt hij verder. De raadsman van de koopman uit Gouda voerde hiertegen vanmorgen aan, dat de winkelsluitingswet helemaal niet beoogt het handhaven van de openbare orde doch slechts het regelen van de rust en de concurrentie der winkeliers. De procureur-generaal zal op 27 februari conclusie nemen. (Vervolg van pagina 1) Hedenmiddag even voor een uur kwam uit Brussel de officiële bevestiging van de ramp en een opgave van het aantal passagiers en bemanningsleden. Spoedig daarna kwamen ook de eerste ooggetuige- verslagen, die alle eensluidend waren. Het toestel kwam laag overvliegen, maak te abnormaal veel lawaai en trok toen op. Plotseling echter schoot het lijnrecht naar beneden en verdween met de neus in de zachte grond. Mevrouw M. Croon, die in de buurt in Kampenhout woont vertelde: „Het vliegtuig maakte een ronkend lawaai, daarna draaide het in een bocht om mijn huis, keerde èn stortte toen neer. Ik zag een ontploffing en een wolk van rook opstijgen". Speciale straalmotor voor de spoetnik Een Russische wetenschapsman heeft vandaag onthuld dat „bijzonder krach tige straalmotoren die alleen in de Sow- jetunie bestaan een rol hebben gespeeld bij de lancering van de Russische Venus- raket". De spoetnik, die Rusland gelanceerd heeft voor het schot op Venus, in twee- gebroken. De nationale dienst voor aeronautica en ruimtevaart heeft ver der bekendgemaakt, dat de raket, waar mede de spoetnik in zijn baan rondom de aarde gebracht is. vermoedelijk in de atmosfeer teruggekeerd is. goedkope huizen met tv-antennes er oi en auto's voor de deur. Voor de nabije toekomst stelde hij vooi een nationale wanongprjjsvraag uit V schrijven voor hert ontwerpen van effi ciënte huizen met een architectonisch niveau boven het landelijke gemiddelde. De heer De Jonige meende dart gestan daardiseerde bouwelementen dus niet een gestandaardiseerd eunïdiprodukrt! een maximum aan variatie en verwissel baarheid voor ontwerper en bewoner mogelijk moert kunnen maken. De laatste spreker van gisteren was de heer W. J. van Nieuwkerk, hoofd van de afdeling organisatie en efficiëntie van de stichting Rartiobouw. Hij meende dat voor „industrieel bou wen" voornamelijk een mentaliteitswijzi. ging nodig is. Technische moeilijkheden nemen niet de eerste plaats in. De men sen accepteren het van allerlei voorwer pen, kledingstukken, dart ze massa/produk- e zijn, maar wiet van de woningbouw. Voor de heer Van Nieuwkerk stond het vast, dat de woningnood alleen met Industriële bouw op te lossen is. Afgezien daarvan zal de Industriële produktie meer neer worden afgedwongen door de ontwikkeling ln andere bedrijfstakken, sar zijn mening. De kostenbesparing zal ln de prfjzen an de huizen tot uitdrukking moeten komen. Gestrande Eddysione vlot getrokken De 475 bon metende Nederlandse kustvaarder Eddy stone uit Groningen, die enige dagen geleden in stormweer strandde op lie des Glenans aan de Bretonse kust, is gisteravond vlot ge bracht. De zeesleepboot Titan van Wijs muller te IJmuiden bracht in het begin van deze week een sleepverbinding tot stand en kon hert schip bij het hoogwa ter van gisteravond vlot brengen, na dat een klein deel van de 530 ton la ding ijzer was gelost. De Titan sleept de Eddystone naar Lorienrt. Het schip heeft geringe lekkage in de machine kamer. maar het binnendringende wa ter kan met behulp van bergmgspom- pen worden verwijderd. De Deense televisie zit met de gaande tussen de Deense antisten en de j staajtstelevisie: de honoraria werden handen m t haar. want de artie- veel gertag geacht De 22-jarige Lill-BabsSvens- son zal Zweden vertegenwoordi gen op het Eurovisie liedjes festival, dat zaterdag in Cannes wordt gehouden. LUl-Babs zal het liedje „April, april" vertol ken van de componist Bobbie Ericson, waarmee zij 't Zweedse nationale festival won. ten staken, de tekstschrijvers drei- uit de artisten liet de televisieraad we gen met staking en er is een groot ten- dat ®r €en eis tot 90 pet verhoging geharrewar in de verkoop rm wltvl5:rraad ging na veel over verder dan kijkapparaten- Kortom, er woedt een televisie- oorlog op drie fronten en het riet j*" "^imaïï J weer gepraat i aanbod van 35 pet. minder dan de helft s dus. Hierop zijn de artisrten .„..matig aan de programma's er niet naar uit. dat men het ook medewerken, in staking gegaan. Dit maar ergens spoedig over eens zal aj^op ^ljlebruarijl.jm sinds- toorden. Er waren al enige tijd moeilijkheden (Van een onzer verslaggevers) st- Michel in Zuid-Frankrijk, zowel uit een vliegtuig als van de wachtpost op de berg af heldere beelden van de to tale zonsverduistering konden worden gemaakt. Op zichzelf genomen geen spectaculaire beelden: het bleef bij licht strepen op de donkere beeldbuis, maar dank zij de toelichting van dr. J. J. Raimond konden we deze vertoning in zwart en wit toch als een grootse ge beurtenis mee beleven. Een ogenblik later en ook dit im poneert waren we al weer ln Flo rence, waar het op straat een drukte van belang was: het was er een gedrang van nieuwsgierigen en er werd gejuicht en gejoeld alsof het feest was. Ook hier verliep alles volgens minltieuze bereke ning, opnieuw speelde het machtige ge beuren zich binnen twee minuten af. T^R ZAL WEL een zucht lichting zijn opgegaan onder de vele televisie-medewerkers en tech nici, die zich vanmorgen vroeg op vier punten in Europa hebben inge spannen om beelden te vangen van de zonsverduistering, want het Euro- •.-experiment, gecoördineerd door Peter Bennet Stone en uitgezonden door de BBC. Jammer genoeg begon het met een misser: aan het strand van Selsey in Engeland bleef de opkomende zon ach ter de ochtendnevel verborgen en kon den de camera's niets doen. Beter werd het om 8 25 uur, toen bij Begroting gisteren aangenomen (Van DE„, winterzitting erslaggevers) van Provinciale Staten van Zuid-Holland is gister middag gesloten nadat de Staten de begroting voor 1961 hadden goedge keurd. Een groot aantal agendapunten voordien de aandacht genoten, an de laatste was het voorstel van Gedeputeerde Staten, de subsidie voor de Nederlandse Economische Hogeschool te Rotterdam van de be groting af te voeren. Zoals men weet is deze subsidiëring overbodig geworden, nu de N.E.H. vali onder de nog jonge wet op het weten schappelijk onderwijs. Het ging dr. W j Steigenga (soc.) toch aan het hart, dat de band met deze hogeschool werd verbroken. Hij vroeg G.S. daarom, of het niet mogelijk was. dat in plaats deze subsidie een aantal beurzen werd ingesteld voor studenten, die in Zuid- Holland wonen en studeren aan eei deze provincie gevestigde instelling hoger onderwijs, of voor het individueel beoefenen van wetenschappelijk onder- Gedeputeerde Van Praag antwoordde hierop, dat het al in de bedoeling G.S. ligt, dergelijke stipendia in te stel len, met name voor het onderzoek met betrekking tot de heemkunde of de ciaal-geografische problematiek van provincie. De heer S. Groenendijk (comm.) maak te bezwaar tegen de voorgenomen tol heffing bij de nog te bouwen brug het Haringvliet Zijn bezwaar kon niet verhinderen, dat Provinciale Staten hei verlenen van een voorschot voor de bouw van die brug goedkeurden. Ook aanvaardden de Staten een voor stel tot verbetering van de toegangs wegen naar het Noordwijkse strand, tot overneming van het onderhoud van enke le provinciale fietspaden, tot subsidiëring van de aankoop van het landgoed „Huys te Warmont" en nog andere minder in grijpende voorstellen. Na de afhandeling van de talrijke agendapunten bleek, dat de Staten één dag langer hebben moeten vergaderen dan aanvankelijk was voorzien. Men ls in totaal zeven dagen bijeen geweest. Dr. W. J. Caspcrs, wetenschappelijk medewerker van een F.O.M.-werkgroep in het Kamerlingh Ohneslaboratorium te Leiden, heeft een prijsvraag gewonnen van de Henegouwse maatschappij van wetenschappen, vanwege een inzending van de spin-spinrelaxatie. TEGENSTELLING Enorm was de tegenstelling tussen deze vrolijke drukte en de totale een. zaamheid van de dikbesneeuwde Joego slavische berg bij Yastrebac, waar de camera's als illustratiebeelden slechts een paar ossen en een ezeltje konden registreren en waar de cameramannen liepen te stampvoeten van de koude. Ook hier konden fraaie opnamen worden gemaaktvooral omdat de totale ver. duistering er iets langer duurde. Intussen vloog een vliegtuig met ca mera's aan boord over het Middellandse Zee gebied, met de opdracht, de over Europa snellende maanschaduw te vol gen en te filmen. Indien dit is gelukt, zullen we daarvan waarschijnlijk later meer zien. De VARA gaf een levendig radiover slag uit Nice, waar in het lijdelijk ver- blijf van prof. mr. J. G. van den Bergh de verduistering uitstekend was te zien en men zeer onder de indruk was van het grootse natuurverschijnsel. Vanavond geeft de NRCV-televisie een herhaling van de vanmorgen gemaakte opnamen. Had de man de belofte aan zijn vrouw moeten breken? De belofte dat hij geen medische hulp zou halen, hoe ernstig ook haar toestand zou wor den. Dat is de vraag, die gistermiddag de zaak tegen 42-jarige tram bestuurder H. W. uit Rotterdam beheerste, en waarop de Rotterdamse rechtbank op 28 februari met haar uitspraak een antwoord zal geven. Het zesde kind van de verdachte stierf weest een arts te waanschui 27 juli i960 vrijwel onmiddellijk geboorte, de vrouw overleed ruim twaalf uur later als een gevolg van het bloed verlies bij de bevalling. De dagvaarding beperkte zich tot twee punten: primair dat de trambestuur der opzettelijk geen medische hulp zijn in een hopeloze toestand verkerende vrouw had gehaald een opzetmisdrijf, waarop maximaal een gevangenisstraf van 9 jaar staat en subsidiair dat deze verzuimd had tijdig hulp in te roepen, een schuldmisdrijf. Hij eiste een gevan genisstraf van 9 maanden, met aftrek, de maximumstraf voor dood door schuld. De trambestuurder beriep zich op zijn belofte, ook toen president, mr. P. J. C. Schipper en de officier van justitie hem voorhielden dart het zijn plicht was ge- I7 De twee jonge vrouwen werkten zwijgend, want als de tong gaat, staan de handen stil. Van tijd tot tijd wierp Imber een blik op het stuk wei, dat zij tussen de knoestige berken door kon zien. Daar zwaaiden twee paar armen de zeisen, dat het tussen de hopen aarde door floot. Het waren Anne en zijn broer Olof. Boven op de hel ling, waar het droge hooi in oppers stond, was de oude kolonist hard bezig Erland volkomen af te matten. Zij moesten zware vrachten hooi naar een draagbaar slepen en ze daar op.laden zon der dat de trillende knieën en de slapende han den mochten uitrusten. Men kon Erlands hemd uitwringen, zijn tong kleefde droog tegen zijn smachtende verhemelte. Maar de grijsgebaarde kolonist deed, alsof het kinderspel was; hij vond. dat hij een kalme gemakkelijke dag had. Zijn behaarde borst ging gelijkmatig op en neer, zijn grote voeten liepen licht en vastberaden tussen de draagstokken van de baar. De vrouw van de kolonist was aan het bakken Zij bereidde het deeg op een grote platte steen een andere steen, waaronder het vuur brandde, diende als oven. De troggen met meel en deeg stonden naast haar. De handen van de vrouw be wogen zich ijverig. De ene klomp deeg na de andere werd uitgerold over de warme steen, op gevouwen en opzij gelegd. De stoppelige wolfshond van de hoeve Er lands hond was op Berkendal achtergebleven en een tam berenjong, die tegen elkaar opge wassen waren, volgden de bewegingen van de vrouw met groot geduld. Zij bewaakten elkaar, en de kleine fonkelende ogen van de jonge beer waren niet minder oplettend dan die van de hond. Maar eindelijk begon het hun toch te vervelen. Het berenjong gaf de hond een duw en geen se conde later waren zij in een wilde krijgsdans ver wikkeld. Het berenjong rende de helling af, dui kelde kopje en bleef ten slotte met de poten om hoog liggen trappelen. De hond sprong er blaf fend omheen, stootte naar de vechtende beren klauwen en stormde dan weer terug naar de in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH welkome geur van versgebakken brood. Het be renjong ging hem dan direct in dolle haast ach terna. Het scheelde geen haar, of het was terecht gekomen in de meeltrog. De vrouw gaf hun allebei een stuk brood. Brommend trokken zij zich te rug, maar al heel gauw zaten zij weer bij elkaai in de schaduw van het huis; zij kropen vlak te gen elkaar aan en knipperden een beetje met dp ogen, alsof zij het tijd vonden voor een klein dutje. Op de weiden gutste het zweet over de ver brande gezichten. Imber en Ella joegen elkaar op. wamt ieder wilde het eerst klaar zijn. De man nen zwoegden ook zo hard als zij konden, wam men wist nooit, hoe lang het nog goed weer zou ilijven. De zon stond al heel laag. Imber voelde haai armen nauwelijks meer en ook Ella's tempo was tiet meer zo hoog. „Wij maken dit nog eiven af, maar dan scheiden vij er uit", zei zij. „Ik moet gaan melken". Zij waren nog niet helemaal klaar, toen Arne kwam aanlopen, de zeis over de schouder. Hij prees de meisjes. Zij hadden geweldig veel ge daan. Hij stond naast Imber; plotseling greep hij haar bij de pols: „Laat eens kijken!" Imber opende haar vuisten. Haar handen wa ren helemaal stuk, de hooivork had de huid over al weggeschaafd. De mam kneep de ogen even dicht. „Voor vandaag is het uit'., zei hij kortaf. „Ga naar huis, moeder zal je zalf geven, om je han den mee in te wrijven." Imber verzette zich. Deze opper moest nog klaar. Het was heus niet voor het eerst in haar leven, dat zij open handen had. Arne nam haar de hooivork af. Olof en hij zou den dit hier wel even afmaken, voordat zij hout gingen halen voor nieuwe oppers. Ella keek haar broer even van terzijde aan; anders trok hij zich nooit iets aan van open vrouwenhanden! Plotse ling lachte zij, zodat haar witte tanden blikker den. zij zette de hooivork weg. „Wat mij betreft, graag! Vooruit, Imber, wij nemen gauw even een duik." De meisjes liepen naar het strand, waar Ella achter een paar struiken snel haar kleren uit trok en im het meer dook. Imber deed het lang zamer. Zij stak haar voet in het water, brr, wat koud! Zij kreeg er kippevel van op haar armen en benen. Ella zwom in het heldere bergwater, zij riep tegen Imber, dat zij er ook in moest springen. „Het is helemaal niet koud!" Maar Imber sprong niet. Thuis in Tuna had zij nooit iets tegen water gehad, maar zo in de rivier springen, dat deed je toch niet. Een mens is per slot van rekening geen vis. Imber keek naar de bodem van het meer. Op de plek, waar Ella in het water was gesprongen liep de oever steil omlaag, maar vlak daarnaast helde hij heel langzaam naar het water. Voor zichtig liep Imber tot aan haar knieën het water in. Haar rode lippen werden blauw en zij had het gevoel, alsof er duizend naalden in haar huid prikten. Imber maakte haar gezicht nat, beet de klapperende tanden op elkaar, deed nog een stap en dompelde ten slotte haar gehele lichaam on der. Toen holde zij bibberend terug naar de kant. waar zij Ella's ruige handdoek pakte. Terwijl zij zich afdroogde, begon haar huid onder de wel doende warmte te gloeien. Zij was niet meer zo moe en tot haar verbazing merkte zij dat zij als het ware dieper kon ademhalen. (Wordt vervolgd) zag hoe de situatie was. toen hij De officier van justitie zei in het requi sitoir het verloop van de gebeurtenissen, zoals die door de trambestuurder waren omschreven, als onaannemelijk te be schouwen. De verdachte had tijdens het vooronderzoek tot drie keer toe afwijken de verklaringen afgelegd. Maar h(j kon een andere theorie niet met bewijzen staven. In ieder geval was, naar z(jn mening, sprake geweest van een grove nalatigheid en daarom eiste hij de maxi mumstraf voor dood door schuld. Verkeersongeluk met twee doden - eis vijf maanden De officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank, heeft gisteren tegen de 22- jarige assistent-inkoper K- de J. uit Arn hem vijf maanden gevangenisstraf geëist, waarvan drie voorwaardelijk alsmede in trekking van het rijbewijs, voor twee jaar. J. had in de nacht van 23 op 24 novem ber van het vorige jaar op de Konings weg bij Arnhem gereden en was de voor- rangsweg. de Apeldoornseweg, ingeslagen zonder er rekening mee te houden dat uit de richting Apeldoorn een personen auto naderde, bestuurd door de 29-jarige G. J. Krouwel uit Echteld, die met zijn vader de 72-jarige J. Krouwel op weg naar huis was. De heer Krouwel week met zijn wagen naar de linkerkant van de weg uit en botste tegen een uit de richting Arnhem komende vrachtauto De personenwagen werd zwaar bescha digd. de bestuurder vloog uit de wagen en was vrijwel op slag dood. De auto vloog in brand, en ook da oude man verbrandde. Academische examens UTRECHT: Geslaagd Nijmegen; doet. ex klassieke letteren: mj K M Coomans, Rotterdam (cum laudet kand ex klassieke letteren. W Ch H Cox Den Bosch; kand ex Spaans: R M K van de: Grijp. Zeist (cum laude); Semi-aru ex J J Bredee. Velp. P W A A Koch. Utrecht J Kriatianeen, Utrecht Art*-ex C E M de Maat, Vogelwaarde. KAMÏPEN (Broeden*eg) Geslaagd vooi he kand. theologie: K B Holwerda, Kam- dien is er geen wflziging in de toestand gekomen. De Deense televisie werkrt nu met wat amateurs en met enige buitenlandse artisten, maar dikwijls moeten de kij- kers het met allerlei films doen in- I plaats van een levende uitzending. Een nieuwe zorg baart nu een con flict met de tekstschrijvers, die. vol komen eensgezind, verviervoudiging van hun honoraria eisen. Een ver hoging. waaraan de nog jonge en vrij arme Deense televisie niet kan den ken. Hier tegenover een aanbod van 35 pet te stellen betekent natuurlijk helemaal niets en dus is de eis voor- lopig afgewezen, al toont de televi- sieraad geen afkeer van onderhande- De auteurs houden echter vast aan de eis van maar liefst 300 pet verho- Iging van honoraria en dreigen ook al !met staking. HANDELSRUZIE Het derde tv-oorlogsfront ligt op ge- iieel ander gebied. De radiohandelaren lichten de prijzen, welke de vier grote 1 .'abrikanten hen willen opleggen voor ie verkoop van televisietoestellen veel e hoog. Zij willen een verlaging van soms wel een derde van de opgelegde 1 prijs, omdat zij anders geen kans zien de apparaten kwijt te raken. De monopolieraad heeft de fabrikan ten nu gelast toestellen te verkopen aan de radiohandelaren tegen vermin derde prijzen en de fabrikanten komen daartegen duchtig in het verweer. Op deze wijze is ook de verkoop van toestellen opmerkelijk gestagneerd. Hoe de Deense televisie zich uit deze impassa zal redden, is nog de vraag vanavond Voor de kijkers begint de NTS om 8 uur met hert nieuws, waarna het weeroverzicht. Pi Scheffer opent dan het NCRV-programma met zijn ru briek „Pas geperst", waarin o.m. Greet- je Kauffeld optreedt met het liedje dat zij op het Songfestival gaart zin gen. Om 8.50 uur volgt het tweede bezoek aan het wassenbeeldenmuse um in Londen, om 9.15 uur een kort televisiespel „Een man van gewicht" en om 9.35 uur de rubriek „Attentie met o.m. een herhaling van de Euro- visiebeelden van de zonsverduiste ring. Met een avondwijding in de diaconesseninrichting Bronovo te Den Haag wordt om 10.10 uur de uitzen ding besloten. vanavond Om 8.15 uur kunt U in hert NCRV- programma luisteren naar de eerste Lijdensoverdenking. Ds P. Homburg, geref. predikant te Vlissingen, spreekt over „Angst in de nacht". Daarna, om 8.45 uur, zingt het NCRV Vocaal En semble passieliederen. Het Radio Ka merorkest concerteert om 9.05 uur onder leiding van Yvon Baarspul. U hoort werken van Bach en Hinde- mith. Na 10 uur volgt een programma van luchtige muziek, afgewisseld door de avondoverdenking en het De VARA begint het woensdag avondprogramma als gewoonlijk met een aflevering van „De wilde vaart", waarna om 8.35 optreden van De Ramblers volgt. Janie Bron en Mar cel Thielemans zingen. Een literair forum onder leiding van Jaap Buys discussieert dam over het vertalen, om 9.50 uur kunt U luisteren naar het Trio Italiano d'Archi dat de serenade in D van Beethoven uitvoert en om 10.40 uur zet dr W. Drees zijn mé- Programma voor morgen DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 716 kc/s. AVRO 7.00 Nwe 7.10 Gym 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8A) Nwe 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 De groenteman .15 Gram 9.36 Wat rsbanden 9-ti Shoudeltjke zaken, praatje Slrjjikork 12.00 Lichte muz 12.3o Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte muz 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13.00 N-ws 13.30 Lichte muz i4.00 Bariton en piano 14.30 V d vrouw 13.05 'n Odyeeee met z'n twee, hoor spel (deel 5 en slot) 15.50 Gram 16 00 Van vier tot vijf 17.00 V d Jeugd f7.30 Lichte 18.00 Nwe 18.30 Lichte I Gesp rotan brief 19.00 V d kind var progr 20.00 Nwe jO.Oj Omr or Het 21 10 De taak van de overhel de Nederlandse taal. toespraak 21 en piano 22.15 Uchte muz 22.30 2 Act 23.00 Sportact 23 10 Dlacota —21 Oo Nws Hllvi 298 i 10O7 kc/e. KRO: 30 V d Jeugd 7 40 'erweging 8.00 v 9 .40 School- 7.00 NWa 7.15 Gram Gram 7.46 Morgengebed Nwe 8.19 Gram 8.50 V d vi radio NCRV: :0 00 Gras., dienst 10.43 Gram KRO: 11.00 •.45 Gewijde muz 12 00 Mlddagklok-noo'd- planoepel 12 25 WU van hel >r gen- klok 12.0. land. praatje 12 35 Land- meded 12.3e Gram 12.50 Act 13 00 Nws 13.15_ Zonnewijzer 13.20 Lichte muz 13.48 00 Verlopend getij, dia- Socleta» Studti Gram 15.35 Vokaal de Bijbel 16 20 Oude Reformatorum •00 Verkenningen 18.50 Gram Beur6- 17.00 V d Jeugd 17-30 Gram 17.„ ber 17 45 Ml lit ork 18.15 Sportrubriek 18.30 Koperork 18 50 Sod aal perspectief ;9.00 Nwa en weerber JÜ'Ü2 ,?p_de 013n 8f. praatje 19,15 Gram 18.30 Radlolcrant 19.50 Pol lezing 20 00 Ge var «-30 Gram 21 50 Periodieken parade 22.00 Kerkorgel 22.30 Nwe en SOS- ber 22 40 AvondoverdeOking 22 56 Boek- heapr 23 00 Gram 23.25 De muziek der wUteren muu-t l«ing 23 55- 24 00 Nwe Televisleprogr. NTS 20 00 Journ VARA 20.30 Achter het nu» 20 30 Nieuw» uit de dierentuin 2: oo De dood van een handel., reiziger, TV-spel.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7