SUNIL Jjtl doftfce Ky Protesten tegen België in vele steden Gizenga: feller dan Loemoemba lekker en gezond DTTfMTP Geschiedenis van kosmos Er komt onweer! 3 KLEDING VOOR AFZWAAIERS Heeft minister Visser onlangs toegezegd, ten behoeve van afzwaaiers uit de militaire dienst meer en ruimere vergoedingen te verlenen voor de aanschaffing van burgerkleding, thans stelt hij de Tweede Kamer voor, een bedrag van 220.000 voor dit doel aan zijn begroting toe te voegen. Hierdoor wordt het totaalbedrag voor de aanschaf van burger kleding gebracht op ruim een half miljoen gulden. INDISCHE PENSIOENEN Evenals de genieters van overheidspensioen zullen ook de Indische gepensioneerden kunnen profiteren van de verlaging van de aftrek op grond van de A.O.W.- en A.W.W.-uitkeringen. De ministers Luns, Toxopeus en Zijlstra hebben bij de Tweede Kamer een wetsontwerp van deze strekking aanhangig gemaakt. Zoals men weet, is het de bedoeling de aftrek terug te brengen van twee op 1,4 pet. per dienstjaar. Voor defensie 39 min pond meer gevraagd De Britse regering heeft gisteren eei. witboek over de defensie uitgegeven, waarin gevraagd wordt de militaire uit gaven in het Belastingjaar dat 1 april begint met 39 miljoen pond 'ƒ390 min.) te verhogen tot 1.655.600.000 pond. Dit is meer dan een kwart van alle rege- nngsuitgaven. Het geld is op de eerste plaats be stemd voor de conventionele strijd krachten. Als streefcijfers voor de Britse strijd krachten worden genoemd: marine 88.000 man. leger 105 a 180 duizend man en luchtmacht 135.000 man. Dit zullen alle beroepsmilitairen zijn daar de laatste dienstplichtigen rvaar ver wacht wordt, in de looptijd van deze begroting zullen afzwaaien. cpERWIJL in vele hoofdsteden voor de gebouwen van de Belgische ambassade of diploma tieke missie protestdemonstraties werden gehouden tegen de moord op de Kongolese ex-premier Loe moemba, zijn gisteren in het bol werk van de overleden leider, Loe- loeaburg in de provincie Kasai, twee Belgen gedood met revolver schoten, toen zij niet antwoordden op de vraag van enkele aanhan gers van Loemoemba wat zij van de dood van de ex-premier dach ten. Na deze moord, die gepleegd werd op een caféterras, hebben de Europese burgers in Loeloea- burg de wijk genomen in het ge bouw van het plaatselijke hoofd kwartier van de V.N. De Euro pese wijken in de stad zijn thans geheel verlaten. De Kongolese regering in Leopold- stad heeft inmiddels laten weten, dat zü de eis van de Russische afgevaar digde in de Veiligheidsraad, Zorin, dat de daders van de moordaanslag op Loemoemba berecht moeten worden, naast zich neergelegd. Niemand heeft iets te maken met de binnenlandse aangelegenheden van Kongo, zo werd gezegd. President Tsjombe van Katanga heeft categorisch geweigerd samen te werken met vertegenwoordigers van de V.N., die een onderzoek willen instel len naar de omstandigheden, waaronder Loemoemba is gestorven. „De Ver. Naties zijn verantwoordelijk voor de ontstellende chaos in Kongo. Er zullen jaren nodig zijn om de orde te herstel len", zo zei Tsjombe. Rouwbeklag Loemoemba's weduwe Pauline heeft zich gisteren, na een dag van rouw in haar woning in de Afrikaanse wijk van Leopoldstad te hebben doorgebracht, in gezelschap van haar zwager, Albert Loe moemba, en een aantal andere familie leden en vrienden naar het hoofdkwar tier van de V.N. begeven om de uitleve ring te vragen van het stoffelijk over schot van haar man. Zij werd ontvan gen door de vertegenwoordiger van Hammarskjoeld, de Indiër Dajal. die de wenende vrouw zijn medeleven betuigde en verklaarde haar te zullen helpen. Me vrouw Loemoemba en degenen, die haar vergezelden naar het hoofdkwartier, droegen witte vlaggen. Zij had het nieuws over de dood van haar man via Belegering gevolg van een „misverstand" De minister van voorlichting van Laos. Bouavan Norasing, heeft ver klaard dat het „beleg" van de Franse ambassade door militairen het gevolg was van een misverstand. De verbaasde journalisten kregen te horen dat tot afzetting van de ambassa de opdracht was gegeven ..ter voorko ming van eventuele anti-buitenlandse demonstraties tegen de Franse ambas sade". De minister kon geen verklaring ge ven voor het feit dat de wapens naar de ambassade waren gericht en dat auto's en bezoekers voor de amhassade door de militairen grondig werden on derzocht. De regering zal overigens haar ver ontschuldigingen aanbieden, aldus de minister. Chroesjtsjef zegt op vreedzaam en rustig jaar te hopen de dringende noodzaak ken aan de gevaarlijke en ruïnerende bewapeningswedloop. Hij zei, dat zijn land „oprecht wenst dat 1961 een jaar van succes wordt voor het verzekeren van een vreedzaam en rustig leven op onze planeet." Maar in een boodschap aan het Amerikaanse nationale comité voor een gezonde kernpolitiek, schoof de Russi sche leider opnieuw de schuld voor de impasse in de kernontwapeningsbespre- kingen op het westen. De boodschap was vervat in een tele gram uit Moskou voor het officiële pers agentschap Tass. Chroesjtsjef zei verder, dat ..als de Geneefse conferentie hervat wordt de Sowjetunie evenals voordien met alle middelen zal streven naar het bereiken van overeenstemming om een einde te maken aan alle kernwapens voor al tijd." Bisschop Vasarhely overleden Volgens de Hongaarse kerkpers is bis schop Vasarhely gestorven. Janos Va sarhely was praeses van de Hervorm de Synode in Roemenië en bisschop van Kolozsae. De hervormde kerk is de grootste pro testantse kerk in Roemenië. Volgens de tellingen die men in 1957 heeft gehou den, heeft deze kerk 780.000 leden, die over 800 kerken zijn verdeeld. Belgen gedood in Loeloeaburg de radio gehoord. In haar huis waren tweehonderd mannen, vrouwen en kin deren bijeengekomen om rouw te be drijven. De kinderen Tot gistermiddag was de drie kinderen van Loemoemba nog niet verteld, dat hun vader niet meer leefde. Zij. waren op school in Caïro, maar werden daar weg gehaald nadat het nieuws bekend was geworden. Juist gisteren hebben de twee jongens, de tienjarige Frangois en de negenjarige Patrice, voetballen gekregen. De zesjarige Juliana kreeg twee poppen. Het waren geschenken van de Hongaarse voetbalbond, die werden overhandigd in het huis van de vroegere kanselier van de V.A.R. in Leopoldstad. Abdel Aziz Isjak, die als voogd van de kinderen optreedt Demonstraties In Moskou trokken studenten uit Afrikaanse en Aziatische landen, Rus sische studenten en Russische arbeiders, in totaal naar schatting 6.000 personen, langs de Belgische ambassade. De stu denten wierpen de ruiten in en staken een auto van een lid van de ambassade staf in brand. Ook elders in de Sowjet unie zijn talrijke protestbijeenkomsten gehouden. In Belgrado bestormden honderden be togers, voornamelijk studenten, de am bassade en richtten daar verwoestingen aan. De politie, geassisteerd door de brandweer, slaagde er niet in hen teggn te houden. De bestorming was vooraf gegaan door een meeting op een der grote pleinen van de stad, waaraan vol gens het Zuidslavische persagentschap zenden werden bijgewoond. Ook bij de Franse ambassade in Bel grado werden door voor een onafhanke lijk Algerije demonstrerende betogers de ruiten ingegooid. Fruit en eieren In New Delhi wierpen Afrikaanse stu denten de ruiten van de Belgische am bassade in met rot fruit en bedorven Zij riepen de onafhankelijke Afri kaanse landen op de moord op Loemoem ba „op België en zijn Navo-bondgenoten te wreken". Een tiental studenten wierp ook bedorven eieren naar de Amerikaan se ambassade en sloeg een functionaris de uniformpet van het hoofd. Zij wer den door de politie verwijderd. In de Syrische hoofdstad Damascus id een demonstratie van duizenden stu denten een ordelijk verloop. In Cairo daarentegen werd een groep van onge- honderd studenten, die zich bij de Belgische ambassade had verzameld, uit eengejaagd. Dertig Afrikanen, die werden verdacht van een poging om een demon stratie op touw te zetten, werden ge arresteerd. Later zijn zij weer vrijgelaten In Kartoem eisten voor de Belgische ambassade demonstrerende studenten verbreking van de diplomatieke betrek kingen met België. In Wenen schilderden jongelui het woord „moordenaars" op de muren van het Belgische ambassadegebouw. Ca. 120 jongeren legden voor de deur een krans voor Loemoemba neer. Ook in Amster dam heeft zich een kleine demonstratie voorgedaan. De Belgische minister van buitenlandse zaken Wigny heeft gisteren de Sowjetam- bassadeur in Brussel, Sergei Aeanesjef, bij zich ontboden om te protesteren tegen de demonstraties in Moskou. Vandaag Tanjoeg 30.000 personen deelnamen Even- hebben ook de ambassadeurs van Zuid eens m Sarajevo. Ljubljana, Rijeka.l Skoplje. Nis en Novi Sad werden bij- sUv,e en de Aarabische republiek eenkomsten gehouden, die door tiendui- I een protest ontvangen. Laat u niet verleiden Antoine Gizenga, de belang rijkste man in het ^.oemoemba- gezinde regime van Oostprovin cie in Kongo, is zijn- politieke carrière op 6 juni 1959 begonnen met het oprichten van de Afri kaanse Solidariteitspartij (PSA), een van de ongeveer 80 politieke groeperingen, die toen probeer den nationale erkenning te krij gen in de toekomstige onafhan kelijke staat Kongo. De PSA, die spoedig naar links zwenkte, kreeg bij de algemene ver kiezingen die onder Belgische auspi ciën werden gehouden, 13 zetels, maar de invloed van de partij bleef hoofd zakelijk beperkt tot de provincie Leo poldstad. Gizenga, die bij het stichten van zijn partij samenging met Cleophas Kamitatoe, de president van de rege ring van de provincie Leopoldstad en eveneens aanhanger van Loemoemba, werd ongeveer 40 jaar geleden gebo ren in het gebied van Kwiloe in Ne- der-Kongo. Hij behoort tot de ,,Moe- tende"-stam. Gizenga studeerde aan het rooms-katholieke seminarium te Kinzambi en werd later onderwijzer op een school van de katholieke mis sie te Leopoldstad. VOOR EN TEGEN Toen hij zijn partij ongeveer een jaar voordat Kongo onafhankelijk werd oprichtte, verklaarde Gizenga dat hij zich tegen een federale staat Kongo zou keren. Op 3 september 1959 veranderde Gizenga plotseling van mening en verklaarde zich voorstan der van een federatief Kongo. Hij eis te dat er zes autonome republieken zouden worden gevormd, waaronder ook een „Republiek Westelijk Kongo". Kongo, die door België in Brussel werd georganiseerd, verdween Gizen ga en maakte naar verluidt een naar Praag en Moskou. Van een reis naar Guinee bracht hij een Guinese vrouw mee terug, me vrouw Blouin. Zij zou sedert die tijd grote invloed hebben uitgeoefend op de groep linkse politici in Kongo. Kort nadat president Kasavoeboe Loe moemba had ontslagen, werd me vrouw Blouin uit het land gezet. BOLWERK Gedurende de golf van anti-Loe- moemba-incidenten in het gebied van Leopoldstad, vertrok Gizenga naar Stanleystad een bolwerk van Loe- moemba-aanhangers waar hij een goed-georganiseerde politiestaat met communistische invloeden organiseer de. Hij heeft daar het lastigvallen van de Europese bevolking door plunde rende soldaten toegelaten. Vooral in de laatste paar maanden heeft hij sterk^ anti-westerse neigingen ver- Bij zijn installatie als president van de PSA in juni 1959 zei Gizenga: „Als u werkelijk wordt gedreven door een oprechte liefde voor ons vaderland, ais u werkelijk wilt meewerken om dit mooie en dierbare land Kongo te bevrijden van Imperialisten en kolo nialisten, moet u zich niet laten ver leiden door de gunsten, waarmee ze kere destructieve elementen u probe ren om te kopen, maar dan moeten wij allen onze inspanning en onze verenigen om de hogere belangen dit land van onze voorouders veilig te Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw'wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! SUNIL WAST STRALEND WIT Cf* i*AA/ Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld Joden in arrest In de Marokkaanse hoofdstad Rabat is van welingelichte zijde vernomer verleden week dinsdag bijna driehonderd Joden in de steden Meknes, Fez Tanger, zijn aangehouden. De aanhoudingen geschiedden nadat in Marokko pamfletten waren verspreid, waarin de Joden werden uitgenodigd ge meenschappelijk de dood te herdenken van hun rasgenoten, die omkwamen bij het vergaan van het jacht Pisces. (De Pisces was. als destijds gemeld, met een aantal klandestiene Joodse passa giers. die Marokko wilden verlaten, ver trokken. Het jacht, dat niet zeewaardig bleek te zijn. verging waarbij tientallen Joden om het leven kwamen. De Jood passagiers hadden Marokko heimelijk willen verlaten, omdat een openlijke emigratie, van Marokkaanse Joden naar Israël vrijwel onmogelijk wordt ge maakt.) In de pamfletten werd voorts afkeu ring uitgesproken over het anti-semitis- me. dat in bepaalde Marokkaanse krin gen heerst. Leerlingen die erover klaagden zij „voortdurend door de jezuïeten be ledigd werden" hebben de technische school van een jezuïetencollege in' vanna (Cuba) overgenomen en eei. kenleraar tot voorlopig directeur be noemd Fidel Castro en zijn broer Raul zijn beiden leerling van dit college ge I960 hebben 1.963.049 buitenlandse toe risten Parijs bezocht. Dit is bijna 16 procent meer an dat de kostbare beelden 2500 jaar geleden door Etrusken werden ver- steelpan zal winnen. „Wij willen Willis" schrijft het in Oslo dan het jaar tevoren. De nog geen zestig jaar oud vaardigd. Ze blijken thans schijnende avondblad Ver- meesten kwamen uit V.S., namelijk 437.791. Ne derland komt met 103.144 te zijn De jaarlijkse panne- koekrace in het Engelse dens Gang boven hoofdartikel waarin de Amerikaanse regering wordt verzocht de ambas- genuoordigster van de V.S. die we sinds jaren in Oslo hebben gehad. De gisteren geveilde goederen uit de faillisse menten van N. den Besten, de president-directeur van op de lijst van het Franse plaatsje Olney is gisteren sadrice mej. Francis Willis de N.V. Socrates, en L. bureau voor toerisme voor. gewonnen door de 17-jarige op haar post te handhaven. Drie beroemde terra cotta-beelden uit de collec tie van het stedelijk mu seum van beeldende kuns ten te New York zijn ver valsingen, zo is bekend ge- Amerikaanse Carole Vorney. Zij legde de 400 meter af in 1 mi nuut en 14 seconden. In de V.S. wordt eenzelfde race gehouden. De tijd Geruchten in Washington namelijk dat de V.S. een nieuwe ambassadeur in Noorwegen zullen benoe- Het blad schrijft: zal Francis Willis maakt. Men nam tot dus- beslissen wie de zilveren schijnlijk de beste verte- Prins, de ex-boekhouder van een Amsterdams elek trotechnisch bedrijf, heb ben ongeveer 36 mille op gebracht. Veilingmeester Chr. J. Bolle was over dit resultaat van de eerste vei lingdag bijzonder tevreden. Werkloosheid erger dan verwacht De voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Sam Ray- burn, heeft gisteren verklaard, dat het werkloosheidsprobleem in" de Verenigde Staten thans dringender is dan ooit het geval is geweest sinds de crisis in het begin van de jaren dertig. Rayburn ver klaarde dit tegenover verslaggevers, na dat hij besprekingen had gevoerd met president Kennedy en de minister van arbeid, A. Goldberg. Goldberg is onlangs teruggekeerd van een driedaags bezoek aan de gebieden, die het zwaarst door werkloosheid zijn getroffen. Hij deelde na zijn terugkeer mede. dat de toestand slechter is dan hij verwachtte. Rayburn deelde voorts nog mede, dat president Kennedy in zijn persconferentie van vanavond iets over de werkloosheid zal zeggen. J/1J v'JjJU 11j Prof. dr. J KISTEMAKER jL\ DE LAATSTE 20 jaren zijn ons derstelt dat elke ster van de zware door de noeste arbeid van grote klasse een levensloop heeft die uitein- groepen van natuurfilosofen, over de gehele aarde verspreid, de volgen de ingrijpende feiten duidelijk ge worden: 1. De ouderdom van de aarde, van explosie eindigt. Het t levensstadium heeft een beschei den inwendige temperatuur van ca. 10 miljoen graden, daarbij wordt wa terstof omgezet in helium. Naarmate meer helium aanwezig is. moet de de vijf en tien miljard jaren. 2. De veelvuldigheid van de menten is in de gehele kosmos onge veer dezelfde. Men begint zich bewust te worden schikbaar'te hebben om het kolossale warmteverlies van een ster te com penseren. De uiteindelijke levensfase zou dan bij een centrale temperatuur ------ van de orde van 100 miljoen graden de samenhang van de verschijnse- moeten verlopen en daarbij zouden len zoals het uitdijend heelal, de wezigheid van de natuurlijke radioac- ren j tieve isotopen en de energetische op- treedt bouw van de atoomkernen, over welke een .1 laatste de afgelopen 15 jaren door dui- dere kosmische stof wordt dan de zenden kernphysici uitgebreide gege vens verzameld zijn. Door gebruikma king van het menselijk intellect be schikken wij thans over gegevens uit een groot-kosmische wereld, J! maal groter zich de zwaardere elementen forme- zo'n sterrenreus hij explodeert als een „Nova". Het zo geschapen - Bij het ontstaan van de aarde ver onderstelt men dat zich veel kosmisch menselijke gruis uit de zonnenaura heeft samen- uit de klein-kosmi- gebald tot de grote kluit, die thans sche wereld, die tot afmetingen gaat Aarde _heet. ^Op deze aarde 1011 maal kleiner dan genoemde De sleutel door middel waarvai band in deze verbijsterende hoeveel- dit ogenblik treffen wij nog een aantal radioactieve elementen aan die niet meer gemaakt worden doch slechts held* feitenmateriaal gevonden kan desintegreren in hun vervalsproducten. worden, is de kromme die de kosmi- Zo gaat uranium in ca. 4 miljard jaren sche veelvuldigheid der elementen als voor de helft over in lood. Aangezien functie van het atoomgewicht A aan- er vrij grote zekerheid bestaat dat de geeft. Wij kunnen de geologen, astro- chemici i physici niet ge noeg dankbaar zijn voor het vinden deze veelvuldig- heidskromme. De veelvuldigheid wordt met recht het oudste docu ment in de kosmos genoemd. Over het ontstaan van de elementen, zoals wij die thans in ons zonnestelsel een aantal werk hypotheses opge steld: Dit is de hypo these van GAMOW c.s., die uitgaat van een reusachtige oerster, die ca. 6 miljard jaren geleden geëxplodeerd zijn en waarin alle materie van t kosmos oorspronkelijk aanwezig DE SCHRIJVER Prof. dr. Jacob Kistemaker werd op 17 april 1917 in Kol- horn geboren. Hij studeerde wig- en natuurkunde aan de Leidse universiteit van 1935 tot 1946 on der leiding van prof. Keeaom en prof. Kramers. Daarna bracht hg een jaar door in het instituut van prof- Niels Bohr in Kopenhagen. In 1953 werd hij directeur van het FOM-Laboratorium voor Massaspcctrografie, na eerst een 6-tal jaren onder leiding van prof. dr. C. J. Bakker, dc latere directeur van CERN, Genève, te hebben gewerkt. ouderdom ze aarde ca. 5 mil jard jaren is, zal het duidelijk zijn dat toen „in den beginne" het radio actieve gehalte veel hoger was. Men kan uitrekenen, dat de hoeveelheid warmte, die toen ontwikkeld werd door radioactief verval ca. 5 maal zo groot was als op het ogenblik. Aangezien men het warmtegeleidings- vermogen van ge steenten kent, kan l dat de aarde geduren de de eerste paar miljoen jaren van zijn bestaan over verhit is geweest: behalve incidentele schollen en kor sten. die op de vloeibare gesteenten ronddreven." was er „niets bestendigs rfop dez' aard". Geleidelijk is het radio- volkomen gedegenereerde toestand als actieve gehalte zo^ sterk afgenomen, dat waterstofkernen, neutronen en electro- de gehele oppervlakte der aarde menten opgebouwd bij wyze densatie. Het ligt dan voor de hand dat men had van dc lichte elementen veruit de meeste aan zal treffen en van' de zware de minste. Zo is het ook wel ongeveer. De samenstelling van het kosmische gas is ongeveer 90 pet. wa terstof, 9 pet. helium en 1 pet. voor alle andere elementen tezamen. Bij de verdere expansie en afkoeling van deze oerster hebben zich achtereenvol gens de melkwegstelsels, de sterren de planeten gevormd. Een hoogst- zouden noemen. De uitkristallisatie v ertsaders heeft vermoedelijk plaats ge- dit vroege stadium tot op de aag van heden. Als schuim op de zee hebben grote lagen ertsen in de vorm van oxyden zich op bepaalde plaatsen opgehoopt. De moderne mens is ach teraf in staat na te gaan wat er ge beurd is en hoe lang geleden met be hulp van instrumenten, die ons ver nuft heeft samengesteld. Wij kunnen in bepailde ertsformaties zowel als in de gesteenten, de verhouding bepa len waarin het uranium tot lood voor door achtereenvolgende condensatie i samenballing onder de invloed van ae zwaartekracht heeft plaats gevonden. Een opvallend feit is daarbij dat ster naarder dan 10s# gram -»-*■— schijnen te komen, terwijl i hebben doorgebracht. Men vindt dan bijvoorbeeld dat het Afrikaanse con tinent hier en daar 2M miljard jaar oud is, terwijl Europa van veel jon gere datum is. De Alpen zouden lichter dan 10" gram. ook -slechts 50 miljoen jaren tellen. i ieder duidelijk zijn, dat De oorzaak hiervan is dat bij grotere gebruikmakend van deze ingebouwde de inwendige temperatuur sterk stijgt dat de sterren instabiel Deze temperatuurstijging klokken in de natuur met veel grote zekerheid kan worden vastgesteld welk tijdperk het leven op aarde wordt veroorzaakt door kernreacties, ontstond (ca 1000 miljoen jai waarbij uit de lichte elementen zich zwaardere vormen Bij deze kernreac ties komt een 'buitengewoon grote den) en wanneer onze steenkool zich heeft geformeerd (ca. 300 miljoen ja- geleden). Het is buitengewoon worden waargenomen. De inwendige kundigen tot temperatuur is daarin niet hoog ge noeg om de z.g. kernchemische reac ties te doen verlopen. Dat lichtere li chamen toch bestaan, weten wij door dat de aarde slechts een van 1(F* gram. terwijl detdaad 10" gram weegt. Deze theorie van Hoyle duidelijk inzicht Het is natuurlijk een koud grüpelljk, aangezien ln het heeft geleid in de wordingsgeschiede nis van de aarde. Bovengenoemde studiën worden op dit ogenblik verricht in het FOM-Labo- gewicht heeft ratorium voor Massaspcctrografie aan onze zon in- de Kruislaan in Amsterdam, terwijl de Stichting voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek tezamen met de Nederland se geologen de oprichting van een spe ciaal laboratorium voor „isotopengeo- logie" overweegt, waarin dit soort werk meer speciaal zal worden uitge- kunstje op een broeierige dag, neer de natuur bladstil Is en enkele donderwolken zich hier lijke lichaam ontelbaar vele proces sen samenhangen met electrlsche la- daar reeds dingen en ontladingen, die weliswaar slechts in bijzonder kleine waarden de horizon vertonen, met profetisch gezicht te voorspellen, dat kunnen worden uitgedrukt, er onweer op komst Is. Over deze desondanks ons lichaam tot voorzeggingen zullen we het vandaag trale stempelen, waarin voortdurend dan ook niet hebben. Het is Interes santer dat sommige mens eksterogen, littekens op grote schaal kleine hoeveelheden hetzij electrische energie worden uitgewis seld, zodat de fijnzinnige en groten- groelingen, hetzij aan zekere gewaar- deels onbegrijpelijke processen kun- n, wéten, dat het zal gaan subtiele uitwisseling bij sommige ook al kan door anderen geen enkel symptoom daarvan wor den vastgesteld. We weten dat die ren onrustig worden vèèr de aanvang hetzelfde verschijn sel kan ook worden waargenomen bij sommige mensen. We behoeven hier zeker niet aan ab normale gevallen te denken. Alhoewel het een bekend nlvelleerd, feit is dat sommige geesteszieken eer bijzondere gevoeligheid in dit op zicht kunnen hebben, kan deze ge voeligheid voor weersgesteldheden toch ieder mens een geval bekend wichtig, rustig en nuchter het naderende merkbare storing ont staat in gevallen waarin zoals we op deze plaats al eens eerder hebben betoogd tussen hoofd en voeten een potentlaalverval van 500 tot 1000 volt be staat? Door de slechte geleidbaarheid van de lucht wordt dit potentiaalverschil niet door middel van ons lichaam ge- kleine stroompjes moeten er wel degelijk ontstaan om dat ons lichaam immers overal door lucht ls omgeven en door beweging gen" oortdurend met andere luchtdelen eigen zijn. Ons is in aanraking komt. Dat zeer gevoell- van een zeer even- ge zenuwen, of zenuwen welke aan die letsel onderhevig zjjn geweest of een geruime tijd bepaalde druk ondervinden, hierop i te voren „in zjjn bloed voelt ja- reageren, lijkt geenszins uitgesloten zoals hij het zelf uitdrukt. Dit omdat er nu eenmaal weinig dingen fijn zijn afgestemd als het levende moge een weinig nauwkeurige of v ln de eksterogen, trekkingen In oude betere geven, littekens, of andere vreemdsoortige gewaarwordingen, waaruit zij het op kunt zelfs til zijn van onweer weten af te lel- dat het gaat c den. Op zichzelf lijkt dit niet onbe- Daarover een volgende keer. VERSNELDE VERLAGING E.V.A.-TARIEVEN Dc raad van ministers der Europese vrijhandelsassociatie heeft in zijn gis teren begonnen zitting te Genève over eenkomstig de verwachting besloten de eerstvolgende tariefsverlaging in de handel tussen de aangesloten landen reeds p 1 juli te doen ingaan inplaats van op 1 januari 1962, zoals oorspron kelijk was overeengekomen. „Schoonheidssalon'' leverde meisjes diplomaten. De 44 jaar oude Mary Fiore, eige- iresse van de schoonheidssalon „Jeu- ;sse" werd in arrest gesteld na een onderzoek dat drie maanden vergde en waarbij aan het licht kwam dat de he- die damesgezelschap op prijs stel en daar een fors bedrag (circa zes duizend gulden) voor over hadden, in aanraking konden komen met jonge Het onderzoek duurt voort. Tot dus- sr heeft de politie een lijst van ze?- g namen opgesteld van meisjes die voor mevrouw Fiorc werkten. Er be vonden zich ook buitenlandse meisjes onder die naar Rome waren gekomen in de hoop op een film- of toneelroile- tje.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5