Johannes Passion kreeg een uitstekende vertolking Tsjechisch Nonet blinkt uit door briljante muzikaliteit Haagse Comedie speelde leuk stuk in Leiden Oude en zieke bomen in Leiden worden geveld Doelmatige kleding voor aanstaande moeders MIX WE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Woensdag Logegebouw. 8 uur: De Natuurvriend. Stadsgehoorzaal, 3 uur: Uitvoering Leidsch Muziek Gezelschap. Bovenzaal Zuidencerk, 8 uur: A.r, kiesvereniging UI; F M. Kirlhio over •ntwikkelirg van Nieuw-Gumea. Rehoboth, 8 uur: Slechthorenden, me vrouw O. D. C. Idenburg-Siegenbeek van Heulekom met causerie „Een reis door Frankrijk en Italië", met kleuren dia's. Rijksmuseum van Volkenkunde, uur: Dr. P. H, Pett over Musea en technische hulpverlening. De Harmonie, 7.30 uur: Expogé, Llm over Denemarken en Zweden. Schouwburg. 8 uur. Haagsche Coma- de met Familiegenoegeos, van Philippe Hériat, voor K. en O. In de Moriaan. Hoogl. Kerkgracht 44, uur: LJA-geepreksavond. dr. H. H. Freee over: „Wat is cultuur eigenlijk?" Prytaneumzokier. a uur: LAK, jonge dichters lezen eigen werk. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 —1.20 uur: Middagpauzehijsenkomst. Donderdag Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, film over Vlieeelme. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: NCReliV. met Wim Hornman naar Zuld-Amervka, „Indianen en wolkenkrabbers". Prytaneumaokler, 12.15 uur: LAK Zol- dertheater met „Onkruid in de potten", van Erik Wolf. Casino, 7 uur: „Le ballon rouge" en .Het dal van de vrede' voor K. en O Huia over 't rfoff, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus Bloemenschikken den Zuidwest, de. I. S. Kij Guinee. I t VrUdsg Antomus clubhuis, 8 uur: Feestavond personeelsvereniging SRO m m.v. Sem- pre Avanti's Jong en Jolig. Huis over 't Hoff. 8 uur: cursus „Planten en bloemen Zomeraorg, 8 uur: Jaarvergadering Vola. Pieterskerk. 7,15 uur: Avondgebed. Marekerk, 8 uur: Bijeenkomst wereld gebedsdag. Zaterdag Schouwburg, 8 uur: Lltterii Sacrum met „Bomen sterven staande", vin Casona. Recreatiezaal HCW NEM, Zoeterwoud- teweg 1, 2.30—4.30 uur: Receptie t.g. vierde lustrum De Stalen Band. Apotheken Geopend apotheek Centraal, Breeatraat 74. tel. 20552. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de mismaakte vrouwen (18 Jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Jonge liefde, grote gevaren (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Paycho (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Straalja gers ln de aanval (14 jaar); donderdag: De ongenaakbare (18 jaar). Studio <2.30, 7 en 9.15 uur): Het glas watef (alle leeftijden). Trianon (2J0, 7 en 9.15 uur): Haar be kentenis (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal. schilderijen Ara Aemula Na turae (tot 20 februari). Leids Kamerkoor onder leiding van Mizée TTET KOMT zelden voor, dat men bij een amateur-koor spreken kan van een voorbeeldige uitvoering, doch wat gisteravond door het Leids Kamerkoor o.l.v. Willem Mizée werd gepresteerd, benaderde het ideaal wel zeer dicht. Niet alleen weet Mizée zijn koor tot een uiterste soepelheid te dwingen, hij richt zijn belangstelling ook op het orkest en verkrijgt op deze wijze een zeer homogene musiceer-trant. Met uitzondering van het allerlaatste koraal van de Johannes Passion, waar een te grote toewijding de sopranen parten speelde, zodat zij teveel domineerden, is er de hele avond echt gezongen en geen moment zoals helaas nog wel eens bij koor zang pleegt te gebeuren) geschreeuwd VOOR KOLEN faP.S.ANES Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Onderhoud provinciale wegen en vaarwegen De Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland heeft het onderhoud gedurende 1981 van de vaarwegen Aarkanaal. Hei- manswsteTing-Woudwetering tn de weg- vakken Rijnbrug-Papenveer langs de oostzijde van het Aarkanaal met zijtak en Rijnbrug-Nieuwveen-Utreohtse grens langs de westzijde van het Aarkanaal met zijtak in de gemeenten Alphen dsn Rijn, Leimuiden. Woubrugge. Nieuw- veen en Ter Aar aanbesteed. Van de 13 inschrijvers waren de laagsten; firma J. Pijl. Zuidland. f 337 000; N.V. Aannemers, bedrijf voorheen firma B. M. van Noor- denne, Hardinxveld Giessendam, f 335 900; C. M. Deerenfcerg en Gebrs. J, en P. van Wijk, Alphen aan den Rijn, f 335 000; Aannemersbedrijf firma J. P. van Bokhoven, Gouda, f 334.000 en C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn, f 331 500; Aannemerabedrljf firma J. P. van Bokhoven, Gouda, f 334.000 en C. A. Langeveld, Alphen aan den Rijn, f331500. De gunning werd aangehouden. De begroting van dit w»rk werd niet bekendgemaakt. Dit komt. doordat dit koor uitste kend pianissimo zingt en zó licht, dat een geringe uitzetting der «temmen reeds een grote climax teweeg brengt. Voorbeelden van die lichte, tintelende stijl zijn er genoeg, wij noemen slechts „Bist du nicht seiner Jünger einer", „Wir haben ein Gesetzen „Lasset uns den nicht zerteilcn". De koralen daarentegen werden met grote innigheid en nederigheid gezon gen, zonder dat men in monotonie ver viel. (Dein will gescheh'i Ach grosser Könlg waarbij ook het orkest een fraai aandeel had en In meines Her- zens Grunde'. Slechts de „Wohins" in de aria voor tfes en koor klonken wat Voor de solisten had men een aanta! van Nederlands grootste vocalisten uit genodigd. Jan Waayer, die wij meer malen in Leiden hoorden, toonde ook nu weer over een fabelachtige ademtech- niek te beschikken; zijn stem is niet zo groot, doch draagt ver cn zijn tekst blijft steeds zeer doorleefd. Ook in de laagte blijft het timbre warm. de stem krach- tl*. De tweede tenor, Simon van der Geest .beschikt eveneens over een zeer fraai orgaan, toch voldeed hij tn de aria's, aanzienlijk minder. Dit was vooral te wijten aan zijn ge brek aan begrip voor hetgeen hU zong; liefje» en vriendelijk (we zou den bijna zeggen „slap") zingen over verschrikkingen als een „blutge- Leids natuurkundige wint Belg sclie prijsvraag Eén van de wetenschappelijke mede werkers vsn het Kamerlingh Onnes- Laborstorlam. dr. W. J Casper*, heeft een prijsvraag gewonnen, uitgeschreven door de „Socièté des Sciences, des Arts et des Lettres du Halnaut". De prijs, groot Bfr. 5000.—, benevens de medaille van genoemd genootschap, werden toe gekend voor zijn inzending getiteld: „On the theory of spin-splnrelaxation". Dr. Caspers Is medewerker van één der werkgroepen van de „Stichting voor Fundamenteel Onderzoek der Materie" (F.O.M.), die financieel gesteund wordt door de Nederlendae Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.). In november 1960 promoveerde hij op een proefschrift, eveneens hande. lende over de jpin-spinrelaxatiezijr promotor was prof. dr. C. J. Gorter. De prijswinnaar ontving zijn opleiding aan de Universiteit van Groningen, waar hij in Januari 1955 het doctoraal examen theoretisch» natuurkunde legde. Show van Polaroid camera^ Onder auspiciën van de gezamenlijke Leidse fotografen werd gisteren tal „Hert Gulden Vliee" door C. Boonen Co. N.V. uit Amsterdam een show gehouden waar de nieuwste snufjes op hert gebied van de Polaroi d - fotoera f ie werden getoond. De Polaroid Land-Camera's in hun huidige onrtwikkelingsetadium ondervonden grote belangstelling. Fotograferen, ontwikkelen en afdrukken kan nu binnen de minuut geschieden. Als gevolg van dit razendsnelle afwer ken van de foto's heeft ook de OecLH graaf-fotografie zich m een fantaelis tempo kunnen ontplooien zodat ook het fotograferen van elektrische impuleen, op allerlei gebied, binnen de minuut kan gebeuren Hoewel de aanschaf van een dergelijke apparatuur nog tamelijk kostbaar le. moet deze investering voor een kapitaalinten sief bedrijf door de grote tijdsbesparing, zeker verantwoord zijn. Burgerlijke stand van leiden GEBOREN: Willibrordus Johannes zn van C. J. L. v. d. Meer en T. J. F. Merkx; Magdalena Petronella Ma- na dr van J W. M, Droogh en J. M. v. d. Kley: Gianna Maria Luciana dr van M. Naecivera en M. v. d. Niet; Anke Hendrika dr van J. M. Chau- dron en J. van Leeuwen; Bernardus Marinus Leonardus zn van L. A. A. van Schooten en M. J. van Velzen; Richard zn van J. Munnik en J. Min- nee; Willem zn van W, de Roode en C. S. J. G. Fasel; Tanaquil Maria Valentine dr van E. öfner en H. H. J. Donders; Albertus Nicolaas zn van T. Voa en A. Paauw OVERLEDEN: A. B. van O», 79 jaar, man; P. G. W Kooter, 16 uur, zoon; H. van Leeuwen, 80 jaar, man; A. G. Pannebakker, 52 Jaar, echtgen. van J. A. F. van der Hulat; A. Ligt- voet. 83 Jaar, echtgen. van H. van der Wallc: J. L. Noordanus. 2 dagen. Georgette Hagedoórn in glansrol TT AAR TERUGKEER bij het grote toneel is voor Georgette Hagedoorn geen gemakkelijke opgave geweest. Ze heeft de krachtproef met glans doorstaan. In Familiegenoegens, een comedie in vier bedrijven van Philippe Heriat, is zij degene die het stuk draagt en bijna voortdurend in het spel is. Ze weet het toneel te beheersen, is expressief uitstekend en zegt de tekst prima. In het begin was ze wat onrustig door overbodige gesticulatie, maar dat werd beter en voor ons bereikte haar spel in het tweede bedrijf het hoogtepunt. Daar was het type verdiept tot een psycho logisch verantwoorde uitbeelding. Het is ook eigenlijk de enige rol in dit al bij zijn eerste opkomen maakte hij rR WORDEN op het ogenblik in ■®-J Leiden nogal wat grote bomen gerooid. Op de Witte Singel bij de brug naar de Kaiaerstraat en op de Andriei Schotkade (de verbinding van de Herenstraat, bij de spoorbo men, met de Schelpenkade) la het er bepaald licht door geworden. Een functionaris van de gemeen telijke plantsoenendienst deelde ons mee. dat er een kleine vijftig bomen worden gerooid. Sommige zijn te oud geworden, andere vertonen Hike gebreken dat er bij een storm delen van zouden kunnen afslaan of dat ze dan geheel zouden worden ge veld. En als een boom maar even gevaar oplevert moet hij er aan. Ook ls een aantal zieke wilgen gerooid. Maar de plantsoenendienst werkt, zoals genoegzaam bekend, ln de eer ste plaats positief. Dit jaar komen er ongeveer vierhonderd nieuwe bomen, verdeeld over de gehele stad. En de kale plekken aan de singel worden weer opgevuld met kastanjes, om da reputatie van de singel als Jtastanjagordd" u continueren. farbter Rücken" ken springt of ee Herman Schey navrant vertolker i en rots die in stuk- i aardbeving maakt ongewild komische zoals altijd, de Christus-partij; nog steeds weet hij met zijn voordracht het grootste respect af te dwingen. De sopraan Helcen Verkley zong haar aria' beweeglijk cn gaaf. op een enkele, wat geforceerde a" na. Het was de tweede maal. dat we Rijk je Wolleswinkel in Leiden hoorden. Ook na deze tweede auditie blijven we er van overtuigd, dat haar stem eerder naai het mezzo-timbre neigt, wat bevestigd wordt door het veel te geringe volume in de tonen beneden d'. Zij maakte echter een goede indruk in het. door de gamba begeleide ,Es 1st vollbracht". Een uitstekende keuze had men ge daan, door de jonge bas-bariton Max van Egmond voor de bas-aria's uit te nodigen. Weloverwogen en rustig zong hij het arioso en zijn beide aria's; zijn uitspraak is perfect en al is zijn geluid aan de baritonale kant, het blijft overal gaaf en warm. Dat hij in de rol van Pi- latus minder voldeed, kwam niet door zijn voordracht, doch door het te lichte timbre, wat iets te zachtaardigs aan de persoon van de landvoogd gaf Hei Residentie Kamerorkest heeft bijna de gehele avond aan de verwachtingen vol daan. Als enig bezwaar kon men men het te kleine volume der violen bij het koor „Kreuzige" en bij ari: 48. waardoor de andere strijkers te domineerden. Alle geslaagde passages der te vermelden zou ondoenlijk zijn; we releveren slechts de begeleiding door hobo en fluit van aria nr. 11 en die door le en 2e viool plus continuo van nr. 31 en 32 (tenor-aria). De claveoinist Hans Schouwman en de organist Bram Martijn vervulden hun taak op stijlvolle wijze. Wij zijn ervan overtuigd, dat degenen die de uitvoering gisteren hebben bij gewoond, verheugd zijn over de oprich ting van dit nieuwe koor. Willem Mizée mag op een alleszins geslaagde uitvoe ring terugzien. Dra. A. van der Veen-Wiersma uk die daartoe de mogelijkheid biedt. Madam Turpin, weduwe, erfgename van behoorlijk vermogen en uitstekend zakenvrouw, wordt naar de mening van haar beide dochters en schoonzoons te oud. De kinderen azen op de erfenis en zijn benauwd, dat het vermogen „ver kwist" zal worden. ÜH Mascart. één der schoonzoons, zorgt er voor dat mama in inrichting komt voor observatie. Haar advocaat weet haar daaruit te ha- len. maar al is de vrijheid herkregen, de moeilijkheden zijn gebleven. Om ook daaraan te ontkomen, raadt haar advo caat haar aan te hertrouwen. Hetgeen geschiedt. Het slot vinden we maar zó zó. Het is :n wat goedkope oplossing, maar ja, het een blijspel, hetgeen de schrijver wat eer armslag biedt. Er zit wel een enigs zins ernstige ondertoon in het stuk. maar toch niet zó. dat men niet van een blij- zou kunnen jpreken. Voor een dra- is het tweede bedrijf te onwaar schijnlijk. Heriat heeft op de wat zware grondtoon toch een lichte mlodie ge schreven. En de Haagse Comedie. heeft onder regie van Joris Diels ook een lichte voorstelling van gegeven. De meeste figuren zijn typen en werden ook op die manier gespeeld, waarbij we in de eerste plaats Maria de Booy als de kleindochter Barbara willen noemen. Keihard werd deze rol vertolkt, zowel in dictie als in de uifbeelding. De dochterrollen werden goed gespeeld door Do van Stek en Fiet Dekker, even wel vrU fantasieloos, wat voor alle an dere rollen ook geldt, 't Was goed maar zonder verrassing. Joris Diels bracht wat warmte mee en vriendschap in de rol van advocaat Anglard. Jan van der Lin den speelde de louche Mascart zonder gevaarlijke overdrijving. Mevrouw Klaasesz bezocht Hygia in Sassenheiin Na de officiële om vangst van d- Koningin in Soesenheim bracht mevrouv Klasaeoz, m gezelschap van mevrouv Van Knobelsdorff. de echtgenote van de burgemeester van Saesenheim, een wem. bezoek aan Hygia, welk bedrijf op 10 fiebrusni officieel opnieuw in gebruik werd genomen. Bij aankomst werden aan belde dames bloemen aangeboden door José en Ineke ter Meer, dochtertjes van de directeuren. Op het dtneottekanrtoar werd in heit kort ten de hand van enige maquette* de snelle groei van het bedrijf toegelacht. Hierna volgde een rondgang door het be drijf. Het viel hierbij bijzonder op dat mevrouw Klaasesz sterke belangstelling toonde voor de omstandigheden waarin de meisjes werkzaam zijn en dj roemde hdert>U het ruime en lichte gebouw. Na een verblijf van Is* uur vertrok zij Hillegom waar zij zich wederom bij het gezelschop van HM. de Koningin voegde Indien u de krant eens niet moebt ontvangen, kunt u tussen 6 en 7 u. 's avonds unze klachten dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Uiicrtie N.L.C. onwaarschijnlijke indruk. Wij zijn overtuigd, dat wanneer dit stuk goed is ingespeeld (zaterdag ging de première), men er zeker succes mee zal hebben. Gisteravond hebben de leden K. en O. tenminste de spelenden met gul applaus hun dank betoond en hun waardering geuit, hetgeen in het bijzonder Georgette Hagedoorn betrof, die ook nog bloemen in ontvangst mocht nemen. A. C. Bouwman V.l.n.r. Do van Stek, Jan van der Linden, Fiet Dekker en Georgette Hagedoorn in „Fa miliegenoegens", door Philippe Hériat. Prinses...? Als enige vrouwelijke pers vertegenwoordiger had uw verslaggeefster het voorrecht in één van de vele volgauto's de tocht van de Koningin door de bollenstreek mee te maken. Met een speciaal voor deze ge legenheid aangeschaft hoedje zat zij op de voorbank van de qrote glanzende Chrysler, ter wijl achter haar rug drie Leid- se collega's breeduit op de ach terbank de rijen vlaggende kin deren, juichende volwassenen en glimlachende bejaarden za ten gade te slaan. Na het vertrek van de vei ling Flora in Rijnsburg brak een vrolijk zonnetje door de ochtendmist en zette de hele verdere dag de bloembollenwe reld 'in een feestelijke oranje gele gloed. Met een matige snelheid reed de stoet van ongeveer twaalf personenwagens door de zeven bollendorpen. Hoe het begon, weet niemand meer, maar plot seling ging door de rijen toe schouwers het gerucht: „De prinses rijdt mee Met blik ken van: „Is ze het nou?" be keek men de zwarte wagen, waarin uw verslaggeefster zich gedurende de tocht hoe langer hoe vreemder ging voelen. Op merkingen als: „Het is prinses Beatrix" en „Nee, daar zit Ireentje" waaiden door het open portierraampje naar bin nen en armen werden, toch nog aarzelend, tot zwaaien opgehe ven. De drie heren op de ach terbank gingen zich échte pri- vé-detectives voelen en keken nu eens met strenge blik, dan weer met een lach op hun ge zicht naar buiten. Kwam het door het nieuwe hoedje of door de chique (ge huurde) wagen? Uw vertelster weet het niet, maar zij waagde het een enkele keer een vrien delijke hoofdknik in de richting van het publiek te maken. Duidt u het haar niet euvel een persvrouw is ook maar een mens Schilderwerk aan het acad. ziekenhuis De rijksgebouwendienst te 's-Graven- hage heeft het verrichten van schilder werken aan de afdeling Interne Ge neeskunde van het Academisch Zieken huis opgedragen aan S. C. Burgy te Leiden voor f 24.558. ADRESWIJZIGING NATIONAL UNIONS OF STUDENTS De kantoren van Thé Coordinating Secretariat of National Union» oef Stu dents zuilen met In-gang van maandag 20 februari warden verplaatst van Rapen burg 4 naar Prins Hendritolaan 2 (hoek te Oegstgeeet. Het peet- 36, blijft hetzelfde; ook de 31647, 31648 en 3164». Gerzon Leiden toonde: hevig. Toch is het elke keer weer een genoegen te zien, hoe de mode ontwerpers zich op dit gebied bezinnen om de vrouw zo elegant mogelijk gekleed te laten gaan. De goed uitgebalanceerde modellen maken, dat de moderne vrouw zich ook gedurende deze maanden, op elk uur van de dag en voor alle gelegenheden vlot en met elegance kan kleden. Gerzon stelde de aanstaande mamaatjes gisteravond in tearoom Van der Heijden in de gelegenheid met de laatste nieuwtjes op dit gebied kennis te maken. Een stof van goede kwaliteit is een eerste vereiste voor deze kleding, die meestal intensief wordt gebruikt De kleuren zijn niet al te opvallend, dit seizoen wordt veel gebruik gemaakt van bruin in lichte nuanceringen. Een geliefd materiaal voor de moderne jakjes is poplin bedrukt met abstracte dessins. Ook tinneroy, poolvast en pletvrij. is en blijft een prettige dracht. De jakjes zonder mouwen van dit materiaal, waar men blouses onder kan dragen, doen het al tijd. De rokken, recht van lijn, zijn op ver schillende manieren verstelbaar. Men sluit ze met ritssluitingen en ook van 't zo langzamerhand zeer in zwang komend klittenband wordt bij deze modellen veel gebruik gemaakt. Het gebruik van een stukje stretchnylon in het voorpand kan er voor zorgen, dat de rok keurig recht blijft hangen. Dit jaar valt het mode-accent op het rugdecolleté, zo ook bij de positiejakjes en vooral bij de positie-japonnen. Er wa ren snoezige hemdjurkjes met knoop- sluiting en een V-wormig decolleté aan de rugzijde. De Chanel-lijn is een dank baar onderwerp voor de positiekleding. De toevallende jakjes, die Chanel propa geert, kan men in deze tijd dragen, ter wijl men er ook modem mee is als de baby gearriveerd is. Een jakje met stre pen in pasteltinten was er een goed voorbeeld van. De pakjes en japonnen zijn of mouwloos of hebben een kort pittig mouwtje. Vooral bij deze kleding valt het accent op de corsage. Men ziet als garnering frisse witte kra gen, meestal afneembaar, en veel strikken. Uit Amerika was een ge heel nieuwe stijl overgewaaid. Aan een ronde schouderpas wordt de jurk zeer wijd gerimpeld. De mou wen zijn ruim poffend met strakke manchetten. Behalve voor positie jurkjes wordt deze stijl veel gebruikt voor dusters en nachtjaponnen. Nieuw was een separate, waarvan het jakje geïnspireerd was op het blazermodel. Het pakje was van donkerblauwe melton met een dub bele rij koperen knopen. Het decol leté was van. voren v-vormig uitge sneden. Ook een donkerblauwe ma- rinière was eens iets anders. De Japonnen van Coton satin in schit terende kleurcombinaties o.a. cerise - beige - bruin - blauw, waren bii uitstok geschikt voor 'n feestelijke gelegenheid. Bij deze modellen viel vooral de chique kraagverwerking op. Het zwart linnen complet, bestaande uit japon met vier kante uitgesneden hals en kort Jasje, is zeer zeker het vermelden waard. Het jasje was gevoerd met een rood-rose im- Baby-kleding Daar de interesse van de toekomstige moeder ook uLtgaat naar de kleding van de baby waren ook de laatste snufjes op dit gebied aanwezig. Behalve allerlei soorten luiers zag men snoezige jurkjes pakjes uitgevoerd in fil d'écosse en Shetland wol met geruwde binnenkant. Heel handig leek ons de baby-cape, ge maakt van frisgenopte badstof. Voor in de box was er een praktische frotté pyama. We zagen voorts een autozitje oompleet met veiligheidsgordel en een kinderwagen, exclasief voor Gerzon. De ze wagen borg in zich een reiswieg op pootjes, voorzien van schattige gordijn- U leest een krant van formaat! deel bezette Gehoorzaal verzorgd door het Tsjechisch Nonet. Dit ensemble bezit een zeer evenwichtige samenstelling, die, zoal niet kwan titatief dan toch wel kwalitatief min of meer aan het symfonie-orkest verwant is. De vier strijkers, viool, altviool, cello, contrabas, hebben im mers het gewone houtblazerskwartet: fluit, hobo, klarinet, fagot, achter zich. Daarbij t>oegt zich dan nog de hoorn. We volstaan met de naam van de aanvoerder, de violist Emïl Leichner, te noemen. Dat deze muzikale ambassadeurs van Tsjechoslowakije kunstenaars van zeer groot formaat z\jn, is niet verwonderlijk. Men zou het niet anders verwachten. Niette min overrompelden zij ons door hun briljante muzikaliteit, de glans van de timbres, het verbluffende samenspel. Het was onmogelijk tussen de spelers enig waardeverschil vast te stellen. Elk instrument werd meesterlijk, zo effectief mogelijk bespeeld en ze klonken alle in hun soort even voornaam. In de samen- gang viel het één. door wat dan ook, niet boven het ander op. De muzikanten want dat zijn ze, in de meest eigenlijke zin van het woord dienen mét elkaar het kunstwerk dat ze vertolken, met hun verstand en ge. voel, in ideale onderlinge harmonie. Het Septet in Es-groot, opus 20, van Beethoven, dat vóór de pauze gedurende veertig minuten tot uitvoering kwam, is in het oeuvre van de meester zeker een merkwaardig geval. In 1800, het jaar van het derde pianoconcert en de zes kwar tetten van opus 18, ontstaan, vormt het een afsluiting van een jeugdperiode van levenslust en zinnelijk-kleurige klank en tegelijk een nieuw begin, een soort voor studie van de komende symfonieën-reeks. Evenals in de grote bezettingen, die de symfonieën vragen, gaan in dit septet de strijkers en blazers óf parallel óf ze zijn eikaars tegen spelers. Beethoven zet hier viool en klarinet, altviool en hoorn, cello en fagot tegenover elkaar, terwijl de contrabas de gezamenlijke basis vormt. De zesdeligheid wijst zeken* terug naar de vroegere serenade Het vierde deel, de variaties, worden gevolgd door een scherzo, kennelijk als pendant van III, het menuet» Dit septet is een mooi werk, dat ook ops nog wel toespreekt, al voelen we de herhalingen en omslachtige trant van mededelen als overbodig aan. Ondank» de uiterst verzorgde, klankrijke uitvoe ring, interpreteerden deze Tsjechen hel werk toch op een wijze, die, naar onze mening, min of meer wezensvreemd was aan de Beethoven-van-1800. De melodieën klonken eigenlijk té geraffineerd-kunstig en de geest was té verheven-voornaam. Zo verloor het mooie menuet door te opzettelijke accentuatie en oververfijning veel van zijn frisse natuurlijkheid. Na de pauze kwamen de fluitist ei hoboïst het negental vól maken. De ziek van hun eigen land. die de nonet- leden nu speelden, deed hun Beethoven- vertolking bijna vergeten, Niet alle toehoorders zullen zich i klankwereld van Alois Haba's Fantasie voor nonet, in het 12-tonen-SYSteem, opus 40, thuis en dus op hun gemak hebben gevoeld. Men heeft hier geen enkel to naal houvast meer. Een enkele wat be kendere klank moet als een toeval gel den. Wie zich echter zonder reserve op dit klankidioom instelde, reeds bij de expositie van de toonreeks, heeft zich kunnen verwonderen over de muzikale intelligentie en tevens de zeldzame be- schaving, die uit deze fantasie spreken Haba heeft droogheid, extreme liggingen van de instrumenten en alle geleerd ver toon vermeden en zijn werk een natuur lijke glans gegeven. De vier „balletti" van de jonge J. Novak klonken ten slotte in ver rukkelijke klankpracht- Deze volks lied-bewerkingen, die vaak aan Sme- tani deden denken, zou-men telkens weer willen horen. Nóvak en niet minder de Nonet-kunstenaars toon den zich hier zeer begaafde repre sentanten van het muzikale Tsjechi sche volk. Toegiften van Smetana en Jarow (uit de Kindersuite) waren het antwoord op het geestdriftige applaus Joh. van Wolfswinkel tjes en een complete wandelwagen Bovendien bleek het geheel nog op- De vele a.s. moeders zullen zeker ge noten hebben van deze show, waarop ook nog tal van tips voor de gezondheid van moeder en kind werden gegeven. G. de Vrles-Haarbrlnk Zuster Mies zal Diaconessenhuis gaan verlaten Vrijdag hoopt zuster Mies Hogeboom op haar zestigste verjaardag afscheid te nemen van het Leidse Diaconessenhuis na een arbeid van zevenendertig jaar. Na haar opleid in e in het Diaconessen- huis voor de verschillende examens heeft zuster Mies eerst in de polikliniek gewerkt en daarna vele jaren de leiding gehad in de ziekenkamers gelijkvloers. Vooral in deze functie is zij bij de patiënten en hun familie bekend hoe zij leed hielp verzachten en daarbij met ;n soms nodig-strenge hand „regeerde Het zal voor de terugkerende paitien- n en bezoekers op die afdeling na vrijdag vreemd zijn dat zij niet meer in dit werk bezig is op de haar eigene wijze. Er is vrijdag tussen drie uur en half vijf gelegenheid voor oud-patiënten en anderen om afscheid te nemen van zuster Mies, die zich heeft gevestigd in Leiderdorp, waar zij in ruste nog vele goede jaren moge hebben. Zie voor stadsnieuw» ook pagina 13 Lezing in Oudheden In 1927 groef J. H. Holwerda, de toen malige directeur van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, een gedeelte op van een grafveld uit de volksverhui- zingstijd gelegen even ten N.-O. van Wa- geningen aan het kruispunt van Dieden en Geertjesweg. Een ander gedeelte van deze begraafplaats was vóór Holwerda's onderzoek helaas reeds vergraven, toen ter plaatse voor bouwdoeleinden zand gewonnen werd. De daarbij te voorschijn gekomen voorwerpen hadden de aanlei ding tot het onderzoek gevormd. In 1949 ten slotte onderzocht prof. dr. H. T Waterbolk, thans directeur van het Bio logisch Archaeologisch Instituut te Gro ningen, het nog resterende zuidelijke deel van het grafveld, dat Holwerda onaan geroerd gelaten had. De gegevens van beide opgravingen zijn thans gecombl- Hierover sprak gisteravond de heer W. A. van Es te Gron<n«-" tn het museum van Oudheden te Lelden. De vondsten uit het grafveld zijn ver deeld over het Rijksmuseum van Oud heden te Leiden, de Oudheidkamer te Wageningen en het Gemeente Museum te Arnhem. Het grafveld van Wageningen kenmerkt zich overigens door een opval lende armoede'aan vondsten, waar ech ter een grote rijkdom aan bijzettlngsvor- men tegenover staat. Het grafveld is zo belangrijk, omdat het een continue ontwikkeling van de grafvormon uit laatrome'nse tot in karo- Mngische tijd te zien geeft. Jeugdconcert door TsjecH'sch Nonet Een nonet 1« een zelden voorkomend 1 ensemble in de kamermuziek. De be schikbare literatuur is uiteraard ook rvet zo groot en daarom wordt meestal een beroep gedaan op werken voor septet of octet om het repertoire aan te vullen. Het was stellig een goede gedachte van Toon kunst van de bijzondere gelegenheid door het optreden van het Tsjechisch Nonet geboden, profijt te trekken door dit gezel schap tevens voor de middelbare school jeugd te laten concerteren. Het gezelschap, dat al een kwart eeuw bestaat en gevormd wordt door vier strij. kers, vier houtblazers en een hoamls\ maakte een uitstekende indruk. Het samenspel getuigt van een hoge graad van j op elkaar ingesteld zijn, de voordracht is levendig, sterk ritmisch geaard, meer briljant dan klassiek van toon. De hout blazers maken als geheel wellicht een i iets sterkere Indruk dan de strijkers. De hoornist behoort stellig tot de beste ver tegenwoordigers van zijn specialiteit. De jeugdige toehoorders hebben met veel geestdrift geluisterd naar twee delen van het septet van Beethoven, drie delen van een kindersuite van Jiri Jaroch, een 1 speels, goed k lonkend werkje, en drie stukken uiit de Balletti a nove von J. Novék. Misschien was de stijl van Novók iets aan de moeilijke kant voor dit audi torium, bovendien vielen de inleidingen van Huub Buurman wat breedvoerig uit zonder veel tot het begrip der muziek bij te dragen. De muaici werden hartelijk bedankt met applaus. ZOEKT U EEN COUDEN ARMBAND v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het. Grote keuze in alle prijzen. (Advertentiei

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4