Uw probleem is het onze SSR houdt zich bezig met „Europa, hart der wereld?" 1 Meningen van anderen Leger des Heils groeit nog voortdurend Een woord voor vandaag Dr. Bijlsma aanvaardt ambt aan Theologische Faculteit 1961 VIEL TOT NU TOE BEST MEE RITTEN wij oo( altijd in een hausse? Met een gerust hart durven wij te antwoorden dat dit zo ls, maar wij kunnen deze bewering niet staven met de gebruikelijke gegevens. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft namelijk nog niet gepubliceerd, hoe de produktie, de consumptie, de in- en uitvoer, de kosten van levens onderhoud en de besparingen in januari en de eerste helft van februari zijn verlopen. Het CBS kon dit ook niet doen, omdat het nog niet over deze cijfers beschikt. Toch zijn er wel andere gegevens die ons in staat stellen een voorlopige balans op te maken. En dan vallen wij in de eerste plaats terug op de cijfers van de werkloosheid. Eind januari waren er 58.300 mannen werkloos, hetgeen 27.500 mensen min der was dan een jaar er voor. Zo op het oog, lijkt het aantal van 58.300 werk lozen nog vrij hoog. Wij moeten er evenwel rekening mee houden, dat er 21.000 mannen werkloos waren door het winterseizoen; mensen dus die buiten plegen te werken en uit dien hoofde ook moeilijk elders ingeschakeld kunnen worden. Daarnaast waren er 15.000 minder valide werknemers bij, mensen die door een lichamelijk handicap niet voor alle werkzaamheden geschikt zijn. Als wij dan verder weten, dat er bij de gewestelijke arbeidsbureaus 55.300 aanvragen liepen van werkgevers, dan kunnen wij zeker zeggen, dat er nog volop werkgelegenheid is in ons land. De advertenties in de kranten geven daarenboven nog de zekerheid, dat er nog altijd een schreeuwend tekort is aan vaklieden en gespecialiseerde krachten. Overigens ls de strijd om de vrouw nog groter. Tegenover een werkloosheid van 4475 vrouwen konden werkgevers 36.350 vrouwen werk geven. Zij zoch ten echter vergeefs naar het zwakke geslacht Zolang de werkgelegenheid nog zo goed ls, kunnen wij zeggen, dat de onder nemingen volop werk hebben. Deze stelling gaat inderdaad niet altijd op, omdat menig bedrijf bij een kleine terugslag zijn vaklieden zoveel mogelijk vasthoudt. Er zijn echter geen aanwijzingen, dat wij in het nieuwe jaar zulk een terugslag hebben moeten verwerken. Integendeel, uit de jaarverslagen en uit de jaarvergaderingen is alleen maar op te maken, dat de gang van zaken in het bedrijfsleven nog altijd goed tot zeer goed is, dat er goed verkocht wordt en dat de orderportefeuille gezond is; dit laatste dan met een uitzondering waar wij straks op terug komen. Een andere bevestiging kunnen wij vinden in de dividenden die tot nu toe bekend zijn gemaakt. Op zijn minst worden de dividenden van vorig jaar gehandhaafd, maar in verscheidene gevallen zijn er voor aandeelhouders hogere dividenden uit de bus gekomen. Een en ander wijst erop, dat de directies een goed 1960 achter de rug hebben, maar ook dat de huidige gang van zaken geen reden tot ongerustheid geeft. In het laatste geval toch zou men zich wel twee maal bedenken alvorens een hoger dividend te geven. Wij zwemmen in ons land ook nog altijd in ons geld. Verschillende feiten bevestigen dat. In de eerste plaats de sterke overtekening van de staats lening van ƒ350 miljoen. Slechts 5H werd toegewezen. Natuurlijk wil dit niet zeggen, dat er ruwweg 19 X 350 miljoen beschikbaar was. Men heeft op zeer grote schaal gemajoreerd, méér ingeschreven dan men kon gebrui ken, om zodoende nog wat in de wacht te kunnen slepen. Maar het staat als een paal boven water, dat er veel meer op tafel gelegd kan worden dan 350 miljoen. Per slot van rekening Is het aanbod van geld nog zó groot, dat hierdoor het rendement op obligaties aan het dalen is; het rendement op de jongste staats lening is 3,3 terwijl het drie maanden geleden 3,4 was. Het verschil is weliswaar niet groot, maar het is toch typerend voor de ontwikkeling. Overi gens behoeven wij maar naar de weekstaat van de Nederlandsche Bank te kijken om andermaal bevestigd te vinden, dat de geldruimte zeer groot is: zowel de schatkist als de banken zitten dik in haar geld, eerstgenoemde vooral door de ruim vloeiende belastinggelden. Die zelfde weekstaat (van vorige week maandag) vertelt ons, 4*t de Neder landsche Bank over ƒ6198 miljoen aan goud en deviezen beschikt, waarvan alleen aan goud 5487 miljoen. Precies een jaar geleden bezat de circulatie bank 5063 miljoen aan goud en deviezen, waarvan 4281 miljoen aan goud. Er ls dus een behoorlijke pluk bijgekomen. Dit stootkussen zullen wij dit jaar best kunnen gebruiken, want wij kunnen verwachten, dat de invoer steeds meer zal toenemen. Overigens liggen er ook nog in het buitenland als tegoeden van de banken diverse honderden miljoenen aan deviezen. Heel opmerkelijk is de stijging van de aandelenkoersen. In het najaar was het algemene indexcijfer van de aandelenkoersen gezakt tot 380; in oktober, november en december trok dit aan tot 397, dus met 4H Van begin januari tot het midden van deze week steeg het indexcijfer tot 429, derhalve met 8 Met andere woorden, in de anderhalve maand van dit jaar ls de interesse voor aandelen groter geweest dan in het najaar. Van de oorzaken noemen wij o.m. de overvloed aan geld, het dalende rendement op obligaties, de gunstige bedrijfsberichten. Men ziet wat in aandelen en is bereid ze tegen hogere koersen te kopen. Het is na al deze woorden zeker niet alles goud wat er in vennoot- schapsland blinkt. Noemen wij alleen maar het probleem van de stijgende kosten, begrijpelijk na en door de loonstijgingen. Voor zover hier geen vol doende omzetstijging tegenover staat, wreekt zich dit in dalende winst- Een uitzondering op de algemene regel maken nog steeds de scheepvaart en de scheepsbouw. Er ls een soort wereldmalaise in de scheepvaart: de hoe veelheid scheepsruimte ln de wereld ls veel te groot voor de goederen die vervoerd moeten worden. In de wilde vaart staan de vrachttarieven dan ook voortdurend onder druk; alleen de laatste maanden is er sprake van een lichte verbetering. AI weet de lijnvaart door onderlinge afspraken haar tarie ven behoorlijk te handhaven, door de overvloed aan scheepsruimte merkt zij toch de malaise door een kleiner aanbod. Dit is al jaren aan de gang. Die moeilijke gang van zaken bij de scheepvaart slaat terug op de scheeps bouw. Er wordt niet zoveel meer besteld. Op 1 januari 1961 was er in Neder land voor Nederlandse rekening in aanbouw 441.600 B.R.T.; op 1 januari 1960 was dit nog 687.400 B.R.T. Het ls maar goed, dat vele werven opdrachten hebben voor reparatie van schepen. „Academici moeten actief meedoen" In Utrecht is gistermiddag het ter gelegenheid van het vijftiende lustrum der SSR georganiseerde lustrumcongres door prof. dr. G J. Sizoo in aanwezigheid van o.a. mr dr. J. Donner officieel geopend. Het congres handelt over Europa, hart der wereld?" en wil de positie bepalen van Europa van vandaag in zijn rela ties op allerlei gebied met de niet-westerse wereld en met zich zelf. In zijn openingswoord constateerde prof. Sizoo dat het vraagtaken achter de titel tegenwoordig helaas geen uit roepteken meer is. Defaitisme mag dit z.i. echter niet tot gevolg hebben. ..Juist als academici moeten wij geen toeschouwer blijven maar actief werken aan het volbrengen van de ping die de Europese christenen in de wereld hebben. Wanneer wij deze antwoordelijkheid van de christelijke kerk blijven zien kan de waardeschat ting van de positie van Europa gezien worden in het licht van de eeuwigheid; dat is de maatstaf die ons moet leiden." Prof. Scholten behandelde op deze eerste middag het onderwerp ..Europa en de nieuwe volken, onderscheiden niet gedeeld." Hij begon met op te mer ken dat in 1945 bij de oprichting van de Verenigde Naties drie Afrikaanse lan den tot de organisatie toetraden; in 1959 telde de V.N. negen Afrikaanse landen onder haar leden, in 1960 26. Daarmee is, naar aantal, de positie van Afrika in de V.N. belangrijker gewor den dan die van Westeuropa. Deze sta ten en de jonge staten in Azië, bezitten een potentieel economisch machtige po- sitie. De landen in Afrika worden onaf hankelijk in een tempo dat herinnert aan de mythische zekerheid van het onafwendbare. Het ls niet gemakkelijk voor de Euro pese landen een nieuw stelsel van goe de betrekkingen op te bouwen, ook al omdat de nieuwe staten lang niet altijd nieuwe volken zijn. Intern zijn de Jon- K staten, bijvoorbeeld de voormalige Iglsohe Kongo cn ln mindere mate Indonesië vaak verscheurd door onder linge strijd die na het vertrek van de blanken opgelaaid is. In de huidige politieke ontwikkeling constateerde prof. Scholten niet enkel een streven naar integratie en internatio nalisatie. Daarnaast ziet men ook een sterke nationale bewustwording, zowel bij de jonge landen als ook in het oude Europa, bijvoorbeeld in Frankrijk. Prof. Scholten achtte het niet juist om het streven naar integratie etc. als typisch- christelijk te zien. De Heilige Schrift laat ons. bijvoorbeeld in het Pinkster- evangelie, duidelijk zien dat de verschil len tussen de volkeh positief gewaar- ANDERZIJDS INTEGRATIE Zeer kritisch zijn de reacties in de Ne derlandse dagbladen op de afloop van de eind vorige week in Parijs gehouden con ferentie van de regeringsleiders der zes E.E.G.-landen. De Nieuwe Rotter damse Courant besluit een beschou wing als volgt: „Als bot werkelijk zo is, dat structurele hindernissen een onoverko melijke hinderpaal vormen voor een ge- meensclispspolitiek zoal» men die oorspron kelijk voor ogen had, dan is het nodig dh in klare taal te zeggen en het hele pro bleem der Earopese samenwerking aan een nieuw ondersoek te onderwerpen. De sa menwerking van de Zes vond immers al leen baar rechtvaardiging in het feit, dat alleen zij bereid waren de «(eg der inte gratie te bewandelen. De redenering van Adenauer in Parijs, dat bet logisch ia de weg der confederatie te kieaen nu de een wording niet via de Europese verdragen mogelijk is gebleken, gaat in deze vorm dan ook bepaald niet op. Want zodra men de weg der confederatie kiest brengt men geen wijziging aan binnen een overigens te handhaven schema, maar wijzigt men het schema self. En daarmee wijzigt men het hele karakter van de onderneming van de Zes, die dan niet meer de motor zal rijn van een ontwikkeling waarbij anderen zich kunnen aansluiten, maar een machtsfactor, waaraan anderen zich moeten onderwer pen, willen aij meedoen om niet in de hoek gedrukt te worden. Het beeft misschien sin in dit stadium te herinneren aan wat ziefa begin december in het parlementaire orgaan der Westeuro- pe«e Unie beeft afgespeeld. De psrlemen- tariëra vroegen toen in een resolutie ook Engeland uit te nodigen, mochten de re geringsleiders van de Zes besluiten een tweede Earopese topconferentie te beleg gen. Maar de Franse premier, Debré, "liet daags daarop weten, dat Frankrijk daar Men kan slechts hopen, dat tassen nu eo de negentiende mei, wanneer de tweede top conferentie van de Zet cal plaatsvinden, het merendeel der betrokken regeringen tot hetzelfde inricht gekomen zal rijn ala in dertijd het parlement van de W.E.U.". De Volkskrant meent, dat bet door Nederland bereikte uitstel geen afstel is, en dat het maar een kwestie van tijd ie, voordat het periodiek overleg over politie ke, militaire en culturele saken met een ngen secretariaat in Parijs tal gaan star ten en de gedachte van een soort staten bond rerweaenlijkt sal gaan worden. Het bl*d schrijft„Nederland heeft het de twee grote heren (De Gaolle en Adenauer), die \«or elkaar ln eigenrinnighrid niet on derdoen, een beetje lastig gemaakt en AANSLUITEN GEVRAAGD In Toenadering, het orgaan van de Christelijke Bedrijfsgroe pen Centrale in Nederland, wordt deze week een hartstochtelijk be roep op de Reformatorische christen-werknemers in Neder land gedaan zich aan te sluiten bij de Christelijke vakbeweging. Toenadering merkt hierover op: Nog duizenden christen-arbeiders hebben de weg naar de christelijke vakbeweging niet gevonden. Heel onze propaganda-activiteit is erop gericht om deze vrienden voor de christelijke vakbeweging te winnen. Het gaat hierbij om de vraag of we als» reformatorische christenen invloed zullen hebben op de bed ding van bet maatschappelijk le- M.a.w. of het reformatorisch christendom al dan niet bierbij mede zal spreken. Wie dat beseft, begrijpt welke grote belangen er op het spel staan voor de toekomst van ons volk. Zulk één kan zich ook bij de pro paganda niet afzijdig houden, maar staat mede in de voorste ge lederen. Dit besef geeft telkens weer vernieuwende strijd om trots strijd en teleurstelling voort te gaan. Hier kan geen respijt wor den gegeven. We hebben te strij den. zowel naar binnen als naar buiten, tegen de verlammende ge dachte dat het ideaal toch niet be reikt wordt. We hebben te strijden tegen de levenshouding dat we zo zachtjes aan gearriveerd zijn. Dat we praktisch nergens warm meer voor lopen. Niets is minder waar. Wat nodig is. is de onverzettelijke wil om voort te gaan. Om niet te rusten alvorens de laatste man die krachtens zijn levensbeschouwing bij ons behoort, ook in onze gele deren plaats heeft genomen. Er kan en mag geen rust worden gegeven. Al onze leden moeten iets kennen van die onrust dat men van bin nenuit bewogen wordt, met alle krachten die we hebben ontvangen, de christelijke vakbeweging te ver- Daartoe is nodig dat men actief meeleeft. Dat de leden de propa ganda niet alleen aan het afdelings bestuur overlaten. Elk lid in het bedrijf moet bewust erop uit zijn om in zijn onmiddellijke omgeving hen. die bij ons behoren en de stap daartoe nog niet deden, tot die stap te bewegen. We moeten dat doen uit principiële overtuiging. De on georganiseerde geestverwanten moeten aan ons zien, dat we met geheel ons hart achter de bood schap staan, die we hen brengen. Het is niet een kwestie van mate rieel gewin. Het is een zaak van ons geloof dat we van Godswege in de branding van onze tijd. ook op het maatschappelijk terrein een le vensroeping hebben te vervullen. Daarin mag niemand onzer ontrouw zijn. Als de geest over ons komt, dan krijgt ons overredingswoord ook innerlijke kracht. Dan gaat er gloed van uit. Alleen op deze wijze kunnen „de lauwen", de tragen, de ogen geopend worden. Heel onze arbeid moet door die geest gedra gen worden. We moeten met el kander weten dat de zaak waarvoor we staan de moeite waard is om ons geheel in te zetten. Vrienden, dit is niet een goed koop praatje. Het is uit overtuiging geschreven. We doen daarom ook een beroep op allen om de propa ganda onverzwakt voort te zetten en daar. waar men achterwege bleef, deze taak met overtuiging te aanvaarden. altijd maar te spreken van het westers superioriteitsgevoel, dat moet worden afgelegd. Er zijn bepaalde dingen die wij niet mogen prijsgeven. Hij doelde daarbij in het bijzonder op het stelsel van internationale rechtsregels. Geslo ten overeenkomsten moeten gehouden worden, anders zal het westen de ontwikkeling achtergebleven gebied> niet mogen helpen. Hulp Duidelijk zette de V.U.-hoogler: (die deze middag werd aangekondigd als oud-praeses der SSR) uiteen hoe de hulp van het westen aan de jonge lan den niet louter materialistisch kan zijn. De hulp heeft altijd sociale, ethische en religieuze consequenties, ook al is ze louter economisch van aard. Intensieve bemoeiing met de jonge lan den slaat daar oude zekerheden weg; nieuwe moeten daarvoor worden terug gegeven. Wanneer Europa alleen econo mische steun geeft, zo merkte prof. Scholten in de discussie nog hierover op, vermoordt het zichzelf. Het maakt de landen dan rijp voor het communis me wanneer zij zich van de geïntrodu ceerde coca-cola-cultuur gaan afwenden. Aan het slot van zijn betoog maakte prof. Scholten nog een aantal opmer kingen over het functioneren van de democratie in de jonge landen. Wij moe ten bedenken dat, ook al ondertekenen de jonge landen het Charter van de V.N., deze landen een geheel ander begrip hebben van democratie dan wij. Er zit een sterk religieus-magisch element in het functioneren van de staatsvormen. Wat zich in Kongo afspeelt bewijst dat deze gesignaleerde gevaren optreden. Raden Mas Pakun in Indonesië verongelukt Uit Djakarta is bericht gekomen, dat Raden Mas Pakun tengevolge van een ongeval plotseling is overleden. De heer Pakun ontving zijn theologi sche opleiding in Nederland, waar hij studeerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Hij was de laatste tijd werk zaam als godsdienstleraar aan enkele middelbare scholen in Djakarta, terwijl ook het reclasseringswerk zijn aandacht had. Hij laaf een vrouw met 2 kinderen achter. In zendingskringen heeft het overlijden van dhr. Pakun een diepe druk gemaakt. (Advertentie) Probesr óók die Rheumatiek van U al te schudden. Neem Kraichen om dat «onder self te beleven. Ge zult Uzelf d ander mens voelen, jeugdiger kwiek, vief en weer blij. Want met de onzuiverheden in Uw bloed door Kruschen's vijf minerale zouten losge maakt en afgevoerd, verdwijnen ook die Rheumatische pijnen en maakt Uw stram heid plaats voor dat monter lenig gevoel Gezien al de moeilijkheden die in de verhouding met de jonge lanjlen optre den moet men zoeken naar een betrek king tussen Europa en de nieuwe vol ken, die van de werkelijkheid uitgaat en aan de werkelijkheid beantwoordt. Daarbij zal men steeds, zo besloot prof. Scholten, zowel op grond van de wer kelijkheid als van de ln de schep ping gestelde normen, in het oog moeten houden, dat hierbij „het onder schelden, maar niet gedeeld" als richtsnoer zal moeten gelden. Vrouw van de generaal bezoekt ons land (Van onze kerkredacteur) T~\E vrouwenbond van het Leger U des Heils heet Gezinsbond, niet omdat het gehele gezin toegelaten wordt tot de samenkomsten, want die zijn alleen bestemd voor dames boven de zestien, maar wel omdat het Leger des Heils door deze or ganisatie het gehele gezin wil die nen. Het motto van deze bond is „Ieder gezin een christelijk gezin", en zij wil dat bereiken door de moeders te helpen, vertelde me vrouw Kathleen Kitching de pre sidente van de wereldbond giste ren tijdens een persconferentie te Amsterdam. Mevrouw Kitching is de vrouw van generaal Wilfred Kitching en bezoekt twee dagen ons land om de Nederland se leden van de Gezinsbond toe te spre ken. Deze bond. die al 53 jaar oud is, werkt in al de 86 landen aan deze kant van het ijzeren gordijn waar het Leger des Heils werkzaam is. Mevrouw Kitching vertelde dat het Leger nog altijd groeit. Ondanks de veranderingen die in de wereld heb ben plaatsgevonden sinds William Booth voor het eerst zijn zegenrijk werk begon, zijn de principes nog steeds hetzelfde. Maar wel worden mo derne methoden toegepast. Mevrouw Kitching verklaarde de voortdurende groei uit het feit dat het Leger een niet-politieke organisatie is die de mens wil dienen. Het doel is nog al tijd een geestelijk doel. De Gezinsbond die de op een na groot ste vrouwenorganisatie van de wereld is met zijn half miljoen leden heeft een viervoudig programma. Iedere week staat de samenkomst van de vrouwen in het teken van een van de vier doel stellingen, namelijk aanbidding, opvoe ding. gemeenschap en dienst aan de naaste. De vrouwen leren er alles. Waar nodig is wordt hun hygiëne bijgebracht. zij leren pitriet vlechten-, borduren en in sommige streken kunnen zij zelfs les krijgen in moderne talen. KATHLEEN KITCHING Het werk van het Leger des Hells groeit nog altijd in de Kongo, vertelde mevrouw Kitching die samen met haar man de gehele wereld afreist om lei ding te geven aan het internationale werk. Geen van de officieren hebben tijdens de moeilijkheden en onlusten hun post verlaten. Wel werden dc vrouwen en kinderen naar veiliger oorden over gebracht. Er ls zelfs sprake van een sterke vooruitgang. In Leopoldstad had het Leger 8000 kinderen op hun lagere scholen toen de Kongo onafhankelijk werd. Volgens een rapport van enkele dagen geleden was dit aantal al weer gegroeid tot 12000. Het blijkt dat de methoden van het Leger inslaan bij de bevolking van A- frika en Azië. Vooral de negers worden getrokken door de muziek, die gebruikt maakt van veel tambourijnen en trom- De mensen houden van het marche ren en Tingen van het Leger. Mevrouw Kitching sprak zelf enige tijd geleden tot Afrikaanse vrou\U-J komsten met 10.000 gens om tien uur. Achter het ijzeren gordijn is het Leger verboden. Er bevinden zich nog wel of ficieren. maar zij mogen hun werk in het openbaar niet meer doen. Velen van hen hebben een grote prijs moeten be talen voor hun geestelijke overtuiging. Er staat een wonderlijk woordje „toen" aan het begin van de lijdensgeschiedenis. Het is het woordje waarmee Mat- theus de pericoop begint (16:21-28), waarin Christus zijn discipelen voor het eerst iets laat zien van de noodzaak van het kruis. Welk moment kiest de Heiland voor deze openbaring? Het blijde ogenblik van de belijdenis van Petrus. Duidelijk heeft de visserszoon uitgesproken dat Christus voor hen is „De Christus, de Zoon van de levende God." Dan acht de Hei land het ogenblik gekomen dat de Zoon van deze levende God zijn discipelen kan zeggen dat Hij moet lijdensterven en opstaan om de mensen tot God te kunnen brengen. Tot nu toe heeft Christus de nadruk gelegd op zijn wezen, op wie Hij is. Dat moesten de discipelen weten. De Heiland was meer dan een reïncarnatie van een profeet uit het Oude Testament, meer dan een geestelijk leider, meer dan een. revolutionair, die het aardse bewind omver komt werpen, meer dan een hervormer die sociale vernieuwingen invoert. In zekere zin is Hij dat allemaal ook, maar wie niet beseft dat Hij meer is zal nooit de zin van het kruis beseffen, want dan is het kruis niet meer dan het verschrikkelijk einde van een bijzonder mens. Maar Christus is meer, Hij is de Zoon van de levende God en daarom kan Hij de plaats aan het kruis innemen van de mens, onze schuld dragen en ons met God verzoenen. Inauguratie te Brussel (Van onze kerkredacteur) Gisteren aanvaardde de hervorm de predikant van De Bilt, dr. R. Bijlsma het ambt van buitenge woon hoogleraar aan de Protes tantse Theologische Faculteit te Brussel. Hij sprak over de „Bijbel in de kerk," en in het bijzonder dan over de verhouding van vrij heid en gebondenheid binnen het kerkelijk gezag. Dit is ten probleem waarmee de kerk door de eeuwen heen heeft geworsteld. Hoe zijn de vrijheid van de gelovige en zijn gebondenheid aan het gezag der gemeente met elkaar te rijmen? Luther heeft gezegd dat de christen helemaal eigen baas en niemands knecht en toch weer helemaal geen baas en ieders knecht is. Er is dus een dialectische verhouding van vrijheid en gebonden heid. Het „Woord" doet een beroep op de vrije beslissing en dat „boek" buigt hem onder het gezag van wat een maal is geschied. Deze spanning was er al in de eer ste christengemeenten, zelfs voor de bijbel als boek was aanvaard door de kerk. Er was het institutaire en het spi rituele of het charismatische. Er was het ambt en het gedreven zijn door de Heilige Geest, maar het spreken van beiden kwam uit de Heilige Geest. De- spanning werd in de eerste eeuwen steeds proter zodat in de derde eeuw alle gezag? toeviel aan het instituut met haar bisschoppen. Canon Dan gaat prof. Bijlsma in op het ont- aan van de canon van de Heilige Schrift. Er kwamen allerlei geschriften die aanspraak maakten op een eigen ge zag. Vanaf het moment dat de geschrif ten vastgesteld werden die de aposto lische traditie aangaande de openbaring van God in Christus aangaven, stond de bijbel tussen het vaste blijvende ambt en de vrije wisselende profetie en verbindt die twee in het gezagspatroon van de kerk. Maar die spanning bleef en door de eenzijdigheid slokte in die dagen de kerk de bijbel op. Cyprianus leerde al dat het gezag in de kerk alleen bij de ge zamenlijke bisschoppen berustte. Het was de reformatie die de bijbel weer haar oude plaats terug gaf. Het institu taire gezag der ambten moet de heid erkennen van de christen, die aan de bijbel houdt. Wie gelooft heeft de Geest. Maar ook de voornaamste dei gelovigen heeft de binding aan de bij bel nodig om er van verzekerd te zijn dat niet de eigenwilligheid van het eigen hart, maar de wil van de Heilige Geest wordt gevolgd. Zo is in de reformatie aan de hand van de Heilige Schrift starheid van het ambt en het instituut doorbroken door de herinnering aar vrije werk van de Geest. Vertolkster Zover mevrouw Kitching wist was al het werk achter het ijzeren gordijn op last van de regeringen stopgezet, maai zij hoopt nog altijd op een ommekeer. Mevrouw Kitching sprak gisteren op twee samenkomsten in Amsterdam, die bezocht werden door leden uit het gehe le noorden van het land. Vandaag sprak zij in Rotterdam. de hand liggende uitspraak dat de eigen lijke en beste vertolking van de bijbel niet is voorbehouden aan het kerkelijk leergezag en evenmin aan de inventie van de pneumatische mens. maar aan de bijbel zelf. De Schrift is haar eigen vertolkster. Het reformatorisch even wicht tussen gebondenheid en vrijheid komt hierin tot zijn toepassing. Ook en juist voor onze tijd heeft dit inzicht grote betekenis. Prof. Bijlsma eindigde zijn betoog dan ook met de opmerking: Het centraal stellen van de bijbel in het geestelijke gezagspa troon is ook de oecumenische opdracht van het protestantisme in onze eeuw. Daarmee houdt het de heilzame dia lectiek van vrijheid-in-binding en van binding-in-vrijheid levend binnen de ontmoeting der kerken. De gezagsker- ken, die alle heil zoeken in het insti tuut, zij het van kerk of van ambt, worden daardoor herinnerd aan het werk van Gods Geest, die in de vrij heid der verkondiging het heil uit deelt. En de vrije groepen, die op de inspiratie al hun verwachting bouwen, worden op het eens en voor altijd ge fixeerde bericht van de eenmaal ge schiede openbaring teruggeworpen." Drs. C. II.' Steenwinkel gaat naar Pakistan De Paruba-commissie heeft besloten het verzoek om drs. Steenwinkel ter beschikking te stellen voor het werk in Pakistan in te willigen. Drs. Steenwinkel was werkzaam in de sociaal-economische dienst in Indonesië en bereidt zich voor op zijn nieuwe taak in Pakistan. Met Deputaten van het Algemeen Dia conaal Bureau te Utrecht wordt over legd, in hoeverre drs. Steenwinkel ook in te schakelen is in het werk, dat van de kant van het A.D.B. in West-Pakistan zal worden ondernomen in het kader van het „werelddiaconaat". In een voorlopige bespreking, die dezer dagen werd ge houden, is al gebleken dat het werk van zending en werelddiaconaat elkaar nauw Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Groot Ammers, te Nieuw- land-Oosterwijk en te Boven Hardinxveld: W. Chr. Hovius, kand. te Haarlem; te Deventer: J. Noordmans te Tjamsweer. Aangenomen naar Baarn, vac. dt S. H. Spanjaard: J. B. Oskamp te Nijmegen. Bedankt voor Vriezenveen: J. P. van Roon te Ermelo. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te Kantens (Gr.): A. Bakker, kand te Kielwindeweer en Q. Huyser, kand. te 's-Gravenhage, van wie laatst genoemde is beroepen. Berdepen te Leiderdorp, derde pred.- plaats: F. Minnema te Hoogvliet; te Coe- vorden: H. v. Rhijn te Leeuwarden. Bedankt voor Heemstede: G. Meynen te Utrecht-W. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Examens: Aan de Theologische Hoge school te Kampen slaagde voor het kand.- examen: K. B. Holwerda te Kampen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Zwolle: C. Langbroek te Nieuwe Pekela en J. de Vuyst te Am sterdam-O. Beroepen te Hilversum-C.. voor de missionaire dienst te Transvaal in Zuid- Afrik aL. Floor jr. te Almelo. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Tweetal te Vlissingen en te Vlaardin- gen: K. de Gier te 's-Gravenhagg en A. Vergunst te Rotterdam-C. Vraag: Mijn woning is een beneden- moet vooral niet vergeten deze weer aangetast en dat daardoor alle glans op deze vloeren een opklapbed te be- i daarin bevindt zich onder het open te zetten zodra de vorst voorbij ls verdwenen. Wanneer het niet moge- vestigen, tenzij men gaten in het be- gehele huis een kuipkelder. Op het ogenblik is de grond van de Kelder vochtig en onder de vloer hangen gro te druppels, die door de vloer heen- mosterd haalt? noleum) doen krimpen. Toen ik begin of goed op de hoogte zijn, vorig jaar het huis betrok, had ik de reld thuis zijn, zijn weetje weten. De ten stellen, indruk dat het droog was. Wat is de oorsprong van deze zegswijze staat Vraag: Ik heb deze druppels onder de niet vast, maar het kan nauwelijk: lijk is met behulp van kachelglans de ton boort en hierin houten pennen ook als u aanbrengt. Raadzaam is dit niet om- - dan zal dat men niet weet hoe dik het beton het nodig zijn de kachel opnieuw te is. Beter is het een kantelbed te ste twee jaren een goedkoop soort balatum nemer., want de vloeren blijven lang vochtig. Vraag: Ik heb een pitrieten wieg met de leverancier in verbinding r i tweede radiotoe- doen? betwijfeld worden, dat zij samenhangt Moet ik hiervoor ook twaalf gulden Antwoord: Door de abnormaal grote met het Duitse spreekwoord: „Hij luisterbijdrage betalen of niet? is hier ^eet waar Barthel „Most" haalt" het Neder- daardoor hon humeur een tikkeltje bedor ven. Maar dat is dan ook allea. Hun plannen Monden vaat en dan hebben klei ne landen weinig meer in de melk te brok kelen. Een bewijs te meer, dat juiat roer kleine landen de eenwording lange de weg van bovennationale inateHingen veel veili- ger is en veel meer garantie* biedt te«en overspeeld worden. Het «iet er nu met de voortaetting van de integratie van Europa maar «omber uit ondanks de schoonklinkende rinnen, gewijd aan de uitvoering van de Europese ver dragen. De economische eenwording langs de weg van de Euromarkt is steeds be doeld geweeat alt een begin van verder gaande eenwording. Maar het gebouw ia nog met heli voltooid, oi rata gaat plotaelmg daarnaast een wesenlijk ander gebouw op trekken. Dat voorspelt weinig goeds voor bet eerste. Wat zal er van de plannen lot fusie van de drie toporganen van de Euro pese Gemeenschap terecht komen, wal van de Europese verkiezingen, wat van het bij eenbrengen van de Earopese instellingen in één hoofdstad? We vrezen niets. Integen deel: Voorlopig komt er weer een orgaan bij, dat natuurlijk weer op een anderr plaats Parijs gevestigd wordt. Het samengaan van een aantal Europese lan den in gemeenschappen dreigt vervangen te worden door een samengaan van Frank rijk en Duitsland, die dan wel ao vriende lijk willen aijn de kleine landen bij het handje te nemen. Mits ze natuurlijk niet laatig worden, zoal# minister Luns in Pa rijs probeerde. Want dan vallen er tikken". het vorige j: en daar de grondwaterstand tijdelijk hoger dan normaal geweest. Het ia nu zeer wel mogelijk, dat uw kelder oor- van spronkelijk droog is geweest en thans «an Het verdampend vocht in de i Mosterd HHipm duits tot ons gekomen verbastering toor. tenminste als u 'het Most", dat volgens sommigen meeneemt. Hiervoor betaalt verbastering zou zijn gulden. der condenseert zich dan o.a. tegen betekent geld en de onderzijde van de vloer. Het trekt v°or barzel-ijzer ui ue vervolgens door het hout en tussen de ^z®r- naden op, waardoor het viltpapier on- »raag: In het begin het zeil nat en schimmelig 'eizoen hebben wij o wordt. Dit vocht doet dan niet alleen warmd met zeil. maar ook de vloerplanken Vraag: Kan ik als wij vroeg ir staan het voorjaar verhuizen een klim- breek- roos meenemen, b.v. in een grote in- maakpot met voedzame aarde? Er. het winter- kan 'k deze dan opnieuw leiden op Ethiopië *"sn muur van een zonnig balcon? Antwoord: Het is inderdaad moge- ik die het beste weer wat blanker dit toestel maken, daar zij geel is geworden? istkan- Antwoord: Het beste is de wieg te buiten behandelen met een lauw sopje van u een synthetisch wasmiddel en vervolgers naspoelen. Helemaal blank krijgt u de wieg niet meer. Indien u wat wol blank aan het sop toevoegt, zal net resultaat wel beter zijn. Vraag: Welke godsdienst belijden de Daarna zijn wij de haard gaan Wk de klimroos op de bovengenoerr onder het zeil rotten. Het enige wat stoken. Door de vochtige lucht van de de wijze te vervoeren. U moet de oiiekachel is de oorspronkelijk zwarte Plant zo kort mogelijk vóór de ver haard geheel grijs geworden en alle huizing opgraven en zo spoedig «lans is verdwenen. Hoe kan ik de gelijk ------ i«Liciow®tci u^ni uuuucii, waardoor Paai" weer geheel glanzend zwart hui« de wind vrij spel heeft onder de Kr')gen. pla...0_. ^aai,ia Antwoord: Een brandende oliekachel doende water ontvangen ontwikkelt niet alleen waterdamp, voedzame aarde. kunt doen is te zorgt goed mogelijke ventilatie onder de vloer. In elk geval moet u het venti- latierooster open houden. plantgat planten. Daarna tussen de vloer en de plinten dicht maar °°k enig zwavelzuur, afkomstig maken met oude kranten of tochtstrip. v.an sP°ren zwavel, die altijd wel ir Het linoleum sluit de naden tussen de P11 voorkomen. Bovendien ontwikke- •loerplankcn wel voldoende af. Alleen ,nog andere agressieve Vraag: Hoe kan een opklapbed beves- sporen zwavel, die altijd wel in tigd worden als dc vloer van beton Egypte, is? En wat is dan de beste vloerbe- opische aboei dekking in de huiskamer. Antwoord: Indien de vloeren Antwoord: De toonaangevende stam men belijden de christelijke gods dienst, hoewel er ook mohammedaan se, joodse en heidense bevolkingsde len zijn. De christenen zijn meren deels Kopten, dit wil zeggen, dat zij het geloof belijden zoals het door de Kopten in Egypte in de vijfde eeuw na de afscheiding beleden wordt. Tot 1944 berustte de leiding van de Kop- tische kerk in Ethiopië bij een Kopti- sche aartsbisschop of Aboena uit thans zijn er één Ethi- i en zeven Ethiopische bisschoppen. De bisschopswijding kan echter slechts geschiede) kachel is beton lijn, is het niet goed mogelijk Koptische patriarch te Alexandrië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2