2)ieuiuc gtihsctfe (üouranl Vliegtuig neer: 72 doden bij Brussel SLAG OM KONGO IS ONTBRAND Commentaar Alle inzittenden verbrand NIEUWS in één oogopslag Zonsverduistering was weinig opvallend Marcel Nivard vermoord in sloot gevonden WOENSDAG 15 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-' Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJK-yATIONAAL DAGBLAD „$tant»aslfcb is ghebltven 01911 hert ia kgljenspotf Eenenveertigste jaargang no. 12101 Bij ons te gast: Prof. Kistemaker over de kosmos Zie pagina 5 TIP VOOR STRAKS HPOEN het najaar zo nat was zeiden de Duitse weervoorspellers-op- lange-termijn: „Dat zal me een strenge winter worden!" Nu moet men de Winter nooit prijzen voor de lente gekomen is maar gisteren leek het er toch wél op. De zon scheen en de temperatuur was als op een schone mei-dag. De weervoor- gpellers ten spijt! Gisteren werd ook de ne gende Lederwarenbeurs in Londen geopend daar liep een juffrouw met deze vis-tas (of tas-vis!). Was het een griezelig koude dag ge weest, dit zomerse strand- geval zou je niets gedaan hebben nu wèl! .Aardig'" zeg je. „Leuk idee!" En je iets te gaan maken (tussen twee haakjes: de tas is niet van leer maar van stro). Want de zon lokt tot plannen ma ken voor als het zomer is. Hoe het weer morgen zal zijn? Dat weten we gelukkig niet. Misschien zal het plas regenen en het is niet on waarschijnlijk dat u dan uw zomerse plannen alweer ver geten bent. Want dat is het jammere: we vergeten zo gauw dat het zulk mooi weer is geweest. Als we later in onze herinnering teruggraven, weten we nog wel dat het toen en toen zoveel geregend heeft of dat het toen zo koud was. Ach ja.... Met het lezen van de krant is het eigenlijk precies hetzelfde: de narigheid die in de wereld gebeurt die blijft bij u hangen. Maar dat verhaal van het echtpaar dat acht wezen bij zich ln huis nam, dat mooie staal van naastenliefde? Mis schien hebt u er gisteren overheen gelezen. En in het andere geval is de kans groot dat u het morgen weer vergeten bent. Desondanks gaat uw krant door u verslag te doen van de droeve gebeurtenissen maar óók van de blijheid die er in het leven is. In Vergeet u niet dat u van plan bent de vis-tas na te maken? En vergeet u ook de de bon niet? (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang tk graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: Andermaal is België vanmorgen opgeschrikt door een verschrikkelijke ramp, toen om tien uur een Boeing van de Sabena met 72 mensen bij Brussel neerstortte. Na aanvankelijk hoopgevende berichten dat er nog overlevenden zouden zijn. kwam omstreeks het middaguur het ontstellende nieuws dat alle inzittenden een vreselijke dood in de vlammen hebben gevonden. Volgens de eerste berichten is het landingsgestel van het in moeilijkheden verkerende toestel gebroken op het ogenblik dat het op de grond kwam. Hoewel er spoedig na de ramp brandweereenheden en ziekenambulances ter plaatse waren, kon men slechts deerlijk verminkte en ver koolde lichamen bergen. De Boeing, die vanmorgen om tien minuten voor tien op het vliegveld van Brussel had moeten landen, is neegestort tussen het dorp Kampen hout en het vliegvéld van Brussel. In zijn val rukte het een elektrische leading los en kwam toen neer op een weiland waar twee boeren aan het werk waren. Een van hen, de 24. jarige Theo de Laet kwam om het leven, van de ander werd een been afgerukt. Een verslaggever van Associated Press, die spoedig na het ongeluk op de plaats van de ramp aankwam, vertelde dat de brokstukken van de reusachtige Boeing honderden meters in het rond verspreid lagen. Hoewel men met alle macht aan het reddingswerk begon, had men om streeks twaalf uur nog maar dertig ver koolde lichamen geborgen. Omtrent de indentiteit van de passa giers, (61) tastte men lange tijd in het duister. Later kwam het bericht, dat de Amerikaanse schaatsploeg, die zou deel nemen aan de wereldkampioenschappen kunstrijden te Praag in New York is in gestapt. De ploeg bestond uit zeventien leden en werd vergezeld van een coach. (Zie vervolg op pagina 7) Opnieuw is België door een ramp getroffen. Naarmate de ochtend vorderde, groeide de ontstellende zekerheid dat alle 70 of 72 in zittenden van een Belgisch straalvliegtuig, dat nabij Brussel is neergestort, om het le ven zijn gekomen. De Sowjetunie heeft nu alle maskers afge worpen: zij is een niets en niemand ont ziende campagne begonnen tegen de Ver. Naties en staat gereed op grootscheepse wij ze wapens te leveren voor het regime van Gizenga in Stanleystad, het grote bolwerk van de aanhangers van ex-premier Loe- moemba. Wat reeds dagen werd verondersteld, is thans gruwelijke werkelijkheid gebleken: de acht jarige Marcel Nivard, het Rotterdamse jon getje dat meer dan een week geleden ver dween, is niet meer in leven. Zijn stoffelijk overschot is, na een anoniem telefoontje aan de politie, in een sloot bij Bergschenhoek ge vonden. Hij moet door een misdrijf om het leven zijn gekomen. Honderdduizenden Nederlanders hebben van morgen de zonsverduistering gadegeslagen, óf „echt" óf via de televisie. De weersom standigheden waren zodanig, dat de geleer den vele uitstekende waarnemingen hebben kunnen verrichten. Mevrouw Kitching, de echtgenote van de commandant van het Leger des Heils. die een bezoek van twee dagen aan ons land brengt, heeft bij haar aankomst verklaard, dat ook in Kongo het werk van het Leger nog altijd groeit. TAE SOWJETUNIE heeft de betreurenswaardige dood van Loemoemba aangegrepen om haar campagne tegen de Verenigde Naties, secre taris-generaal Hammarskjoeld en de westelijke landen te intensiveren en de weg te effenen voor openlijke penetratie in het hart van Afrika. Zij nam gisteren de volgende stappen: j Hammarskjöld zal niet langer ali secretaris-géneraal van de V.N. wor den erkend. 2 Binnen een maand moeten het V.N.- leger en andere buitenlandse troepen Kongo hebben verlaten. Moboetoe (opperbevelhebber Kongo lese leger) en Tsjombe (premier van provincie Katanga) moeten onmiddellijk worden gearresteerd en berecht. De militaire eenheden en de gendar merie van Moboetoe en Tsjombe moeten worden ontwapend en al het Bel gische personeel moet uit Kongo worden verwijderd. ej De Sowjetunie staat gereed met programma voor grootscheepse wapenleveranties aan het regime ln Stanleystad, dat Antolne Gizenga tot opvolger van Loemoemba als „premier' van Kongo heeft uitgeroepen. Schepen met wapens en munitie zouden zich al ln het Suezkanaal bevinden. Dc Russische eisen zijn neergelegd i een resolutie, die vandaag door de Veiligheidsraad zou worden behandeld Het bleef wat langer schemeren weest, ondanks het feit, dat de meer dan negentig procent door de nieuwe maan werd bedekt. Twee fac toren hebben hiertoe het hunne bijge dragen. Ten eerste de omstandigheid, dat de verduistering al begonnen toen de zon opkwam, want hierdoor ontstond het effect dat de ochtendsche mering wat langer dunrde dan normaal, terwijl bij een eclips overdag het volle licht aanmerkelijk in intensiteit vermin dert. In de tweede en voornaamste plaats echter heeft de bewolking een belangrijke rol gespeeld. Ten tijde van de verduistering hing er In heel het land een lichte bewolking hoog in de atmosfeer en deze sluier zorgde voor een aanzienlijke reflectie van het „over gebleven" zonlicht. Was er dus in hel gewone leven met meer van de eclips te merken dan dal het wat minder snel lacht werd en dat de schaduwen wat scherper waren dan normaal, zij die er speciaal op hebben gelet hebben de verduistering uitste kend kunnen waarnemen. Toen de zon omstreeks vijf voor acht vuurrood uit De maan schuift voor de zonde ochtendnevels aan de horizon oprees was aan de rechterzijde al een aanzien- Er blijf t nog een streepje overlijke „hap" genomen, hetgeen zonder enige moeite met het onbeschermde oog Wat Nederland buiten niet zien te zien was. Naarmate de zon hoger kon maar wel binnen, nb op het tele- kwam werd het licht geler en feller visiescherm: de totale verduistering Toen omstreeks kwart voor negen de boven Zuid-Europa. eclips maximaal was, kan men het ver schijnsel uitsluitend door Anonieme tip via telefoon Negen feestvierders stonden in brand In Bergen op Zoom is gisteren, even voordat de carnavalsoptocht zou uitrukken enige consternatie ontstaan, toen de kleding van ne gen leden van de muziekgroep „De Scheldezonen" uit Hogerheide in brand geraakte. De negen mensen werden min of meer ernstig ge wond. Alle negen moesten ze in een ziekenhui» worden opgenomen.1 lag. (Van een onzer verslaggevers) De achtjarige Rotterdamse jongen Marcel Nivard, die verleden week dinsdagmiddag omstreeks vijf spoorloos verdween, is vermoord. De Rotterdamse politie vond gisteravond om elf uur zijn lijkje in een onge veer een meter brede sloot langs de Boterdorpseweg, die de dorpen Berg schenhoek en Berkel verbindt. Het vertoonde duidelijke sporen van ge weld. Enkele minuten tevoren had de politie van een tot nu toe onbekende man een telefonische tip gekregen. Hij vertelde, dat het lijkje van de jongen ongeveer honderdvijftig meter van de kruising Grindweg-Boterdorpseweg in de sloot Intussen was het onderzoek naa moordenaar al in volle gang. Vooral de naam van de tipgever interesseert de politie. Het is namelijk geenszins uitge sloten. dat hjj de achtjarige Marcel om het leven heeft gebracht en het lijkje in de modderige sloot heeft gegooid. Marcel Nivard werd vorige week dins dagmiddag voor de laatste maal gezien op het parkeerterrein voor Diergaarde Blijdorp. Hij had zangles gehad en was met enkele vriendjes op weg naar de ouderlijke woning aan de Heemraads singel. Zijn kameraadjes waren op tijd thuis. Marcel, die altijd stipt op tijd bin- ;n was, arriveerde niet. Verleden jaar trof het gezin Nivard, dat vier kinderen telde, een zware slag, toen de moeder plotseling overleed. licht fotonegatief of een beroet glaasje waarnemen. In de steden bleek vanochtend dat de televisie-uitzending duisterirtg talrijke mensen binnenshuis heeft gehouden. Het was omstreeks half negen stiller dan normaal. De vele duizenden die het schouwspel echter niet op de televisie konden vol gen. onderbraken hun gang naar werk plaats of kantoor om even een blik naar de hemel te werpen. Er was haast geen bewolking, zodat men het kleine stukje zon dat niet verduisterd was. duidelijk kon waarnemen. Vooral op hoeken van straten, op bruggen cn plei- nen vormden zich groepjes mensen die door filmnegatieven en met roet besla gen stukjes glas de zonsverduistering gadesloegen. Winkeliers stonden in por tieken en voor de scholen dromde de jeugd samen om vol bewondering in oostelijke richting te kijken. De waarnemingen en reacties uit alle delen van het land zijn vrijwel gelijk. Zowel uit Groningen als Maastricht, uit Arnhem en Den Helder en Vüssingen werd gemeld, dat de verduistering dui delijk waarneembaar is geweest voor rie zich de moeite gaf er op te letten. Eis: 18 jaar Levenslang voor moordenaar van Lina Feenstra De Amsterdamse rechtbank heeft van ochtend de 28-jarige Amsterdamse los- werkman J. J. T. die op 7 april 1960 ln de woning van hoofdinspecteur Schipper ln Amsterdam het 17-jarige Leeuwarder meisje Engelina Feenstra van het leven beroofde, wegens doodslag vergezeld of voorafgegaan van andere strafbare fei ten veroordeeld tot levenslange gevan genisstraf. F,r was 18 jaar en daarna terbeschikkingstelling van de regering tegen hem geëist. De rechtbank die van mening is dat T. voor dit misdrijf niet verminderd toe rekenbaar kan worden verklaard omdat de voorbereiding en uitvoering van de door hem gepleegde misdrijven wijzen op een weloverwogen handelen, deelde het oordeel van de beide psychiaters die T. een gevaar voor de samenleving noem den. Op grond daarvan achtte de recht bank de zwaarste straf op zijn plaats. Daarbij heeft zij in aanmerking genomen „het hand over hand toenemende kwaad van grove agressie ter voldoening aan al dan niet normaal gerichte seksuele driften, welk kwaad zowel uit vergel dingsoogpunt als térwiUe van de pre ventie met gestrengheid dient te worden bestraft" Daarin wordt ook gezegd, dat België moet worden veroordeeld wegens de moord op Loemoemba. De eis, dat Ham marskjoeld moet worden afgezet als secretaris-generaal is echter de meest Spectaculaire. Zij heeft veel beroering veroorzaakt, omdat het aftreden Hammarskjoeld de volkerenorganisatie zelf in gevaar zou kunnen brengen. Als het optreden van de VN in Kongo mislukt, aldus Stevenson, de Ameri kaanse vertegenwoordiger bij de Ver enigde Naties, kan de toekomst van ge heel Afrika worden bedreigd door agressie en interventie. Hammarskjoeld zelf heeft zich nog niet over de Russi sche stappen uitgelaten. Men meent ech- Zelfbestuur Papoea's over tien jaar Te Melbourne heeft de Nederlandse ambassadeur tegenover journalisten ver klaard dat Nederlands Nieuw-Guinea mogelijk over tien jaar zelfbestuur zal hebben. Weliswaar heeft de Nederland se regering daarvoor geen vaste termijn in haar gedachten, doch over tien jaren zal 't gehele binnenlandse bestuur door Papoea's worden uitgeoefend. Dr. Roy Yeats die vijf jaren arts is geweest bij de zending in Nieuw-Guinea verklaarde echter bij zijn aankomst uit Port Moresby te Melbourne tegenover journalisten, dat de bevolking pas over vijftig jaren gereed zou zijn voor zelf bestuur en dat uitoefening van zelfbe stuur pas mogelijk zal zijn voor de pa- poea's die thans zuigelingen zijn. Ontbinding Belgisch parlement venvacht Het Belgische parlement zal waar schijnlijk volgende week worden ontbon den, aldus is in ministeriële kringen ln Brussel vernomen. Krachtens de grond wet moet binnen veertig dagen na kamer, ontbinding verkiezingen worden gehou den. De verkiezingen in België zullen naar wordt verwacht 26 maart worden ge houden. Chroesjtsjef heeft vorig jaar zelf de aanval op Hammarskjoeld ingezet De secretaris-generaal weigerde toen af te treden omdat naar hij zeide kleine landen hem nodig hadden. Waar nemers zijn van mening, dat thans ook instrument te maken enkele kleinere landen niet langer ge> ----- - - neigd zijn, Hammarskjoeld te verdedi gen. Het is dan ook de vraag, of hij zal aanblijven, nu vooral de neutralistische landen bereid blijken, hem in de steek te laten. Alleen zijn vastbeslotenheid, de Kongolese crisis te helpen oplossen ondanks de Russische tegenwerking, kan hem nog van heengaan weerhouden. HARD ANTtf'OORD Intussen moet Chroesjtsjef er reke ning mee houden, dat hjj zijn relaties met de nieuwe Amerikaanse president John F. Kennedy niet in een keer vol komen verknoeit. Kennedy heeft al laten weten dat dreigementen en acties van de Russen tot een hard antwoord van Amerika kunnen lelden. Russische In terventie zou dan ook tot een snelle tegenactie van de Verenigde Staten kunnen leiden. En daar zal Chroesjtsjef toch weinig voor voelen. Het ziet er dan ook naar uit, dat de Russen met drei gementen hopen te bereiken, wat zU met een werkelijk optreden niet In de wacht zou kunnen slepen. En dat Is geen nieuw verschijnsel. DOOD van Loemoemba heeft de reeds zo grote verwarring in en om Kongo aanvankelijk nog doen toenemen. Het is Rusland, dat daarvan terstond pro fijt is gaan trekken. Aan de chaos in Kon go draagt het zelf mede schuld. Vandaar dat men het Russische misbaar van dit ogenblik rustig mag uitleggen als een diplomatiek rookgordijn. Het misbaar uit zich op twee manieren: de bestormingen van een groot aantal Belgische ambas sades en de verloochening van Hammar skjöld. Wat de bestormingen van de Ambas sades betreft, geen sterveling, waar ook ter wereld, zal geloven aan de spontaneï teit ervan. Daarvoor waren ze, hoe groot de onderlinge afstanden ook mochten zijn, van een te opmerkelijke gelijktijdigheid. Het doet zielig aan, wanneer men men sen, aan wie in eigen land elk recht is ontzegd om tegen welke regeringsmaat regel ook te protesteren, voor een gebeu ren elders de protesthouding ziet aan nemen. Ook deze dwang tot protest is het mag ons niet ontgaan een vorm van mensontering. Zijn bij deze bestormingen de Belgen degenen die als schuldig aan de dood van Loemoemba worden beschouwd, voor de Russische leiders is Hammarskjöld, de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties, de aangewezen zondebok. Tegen hem is het, dat thans de Russische diplomatie nog aanzienlijk krachtiger dan destijds in het geweer is gekomen. Zo krachtig, dat men zich wel moet afvragen, of de Russen zich niet tevens de gelegenheid ontnomen hebben nog op hun schreden terug te keren. De verwijten die de Russen tot Ham marskjöld richten zijn onbillijk. Hij heeft in een uiterst lastige situatie gedaan wat hij kon. De Verenigde Naties zijn tot het tinden van een oplossing veelszins mach teloos gebleken, maar daaraan kan men kwalijk Hammarskjöld debet achten. De Verenigde Naties zijn in menig opzicht machteloos, niet het minst omdat de communisten, hun protest van vandaag ten spijt, telkens weer trachten ervan een eigen politiek. Ook in Kongo is door hen een dubbel hartig spel gespeeld. Rusland zal voor wat betreft de Ver enigde Naties wel weer op de proppen komen met zijn voorstel van drie secre tarissen, voor elk der blokken de wes telijke wereld, de communistische landen en de neutralen één. Maar terwijl het secretariaat vandaag nog een bindend element is, zou een gevolg geven aan het Russische voorstel betekenen, dat de ver deeldheid. waaraan de Verenigde Naties thans reeds lijden, tot in het secretariaat wordt voortgezet. De Verenigde Naties hebben geen re den, thans zelfs minder dan ooit, haar secretaris-generaal Hammarskjöld los te laten. De Nederlandse amlbassadeur in Washing ton, dr. J. H. van Roijen, is gistermiddag voor een verblijf van twee weken in Ne derland op Schiphol aangekomen. Het proces tegen Adolf Eichmarm zal op venzoek van diens verdediger worden uit gesteld tot 10 april, zo is gisteren in Tel Aviv vernomen. Aanvankelijk zou de open bare behandeling op 15 maart beginnen. Op de plaats waar de auto ge vonden werd waarmee Loe moemba zou zijn gevlucht, staan de hoofdcommissaris van politie van Elisabethstad, zijn assistent en kapitein Julien Gat, die het commando over de be wakers voerde. Later werd mee gedeeld dat alle bewakers van de Kongolese oud-premier zijn gearresteerd. (Telefoto). Tfoor midden februari beleven wij kele zeer warme dagen. Ook deze na middag zal de temperatuur hoog worden. Gisteren werd in het westen al 16 en in Oost-Brabant en Limburg 17 graden ge meten. Ook in de namiddag zullen hoge temperaturen voorkomen. Het cord voor februari staat op naam van 10 februari 1898, toen hier in het westen 17 en in oost en zuidoost Nederland 20 graden Celsius werd gemeten. In deze eeuw is het echter zo vroeg in februari nog niet zo warm geweest. Het hoge- drukgebied boven de Balkan beslaat een groot deel van west- en midden-Europa en houdt voorlopig dit rustige en voor jaarsachtige weer in stand. Doordat er enige wind aanwezig bleef, vormde zich de nanacht en ochtend vrijwel nergens morgen tn geheel ke wind. Over het algemeen Iets minder icht. (Opgemaakt om 11.15 uur). Tendens: stationair Stand gisteren: 762 mist- Hierdoor kon Nederland de zonsverduistering duidelijk worden waargenomen. De Bilt verwacht tot morgenavond: In de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Overi gens droog weer met opklaringen. Zwak- ZON EN MAAN Donderdag: 'zon op 7.54, onder 17.55 iur; maan op 828, onder 19.44 uur. 23 februari eerste kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1