Loemoemba werd tot martelaar gemaakt Jjt een daftfce Kij, GEZOND Halitran Kongo definitief in draaikolken Amerika wil nauwer met Europa samenwerken Westelijk protest tegen terugzenden bisschoppen Politie trad onwettig op de winter door! NEEM GEEN RISICO: Arrestatie van leiders van li er oï nes mokkelaa rs GENIET VAN'N Eén pot nat! I CALS ACHTER KISTEMAKER Minister Cals heeft zich opnieuw achter de atoomgeleerde prof. Kistemaker geplaatst, thans in antwoord op vragen van het communistische Tweede Kamerlid, de heer M. Bakker. De heer Bakker had de bewinds man gevraagd, de zuiveringsrapporten, waarin wordt verklaard, dat de hoogleraar voor zijn gedrag in de tweede wereldoorlog geen blaam treft, aan de Kamer ter inzage te geven. Minister Cals heeft nu geantwoord, dat deze rapporten indertijd zijn opgemaakt door de daartoe aangewezen officiële instanties, dat ze geheim zijn en op grond daarvan niet aan de Kamer kunnen worden overgelegd. Drie Britten bij treinramp gedood Op het station Baschurch in het 1 graafschap Shropshire in Midden-Enge- 1 larsd is gisteravond een personentrein achter op een stilstaande goederentrein gereden. De machinist, de stoker en een ander lid van het treinpersoneel, 1 dat zich in het voorste deel van de trein bevond, kwamen om het leven. Na de botsing brak brand uit in een van de wagons van de personentrein, waarvan de locomotief was gekanteld. De politie, brandweerlieden en vrijwil- ligers, die aan het reddingswerk deelna men. moesten 20 reizigers wegens shock behandelen. Communisten op heksenjacht De Albanese communistenleider En- ver Hodja heeft Zuid-Slavië en Grieken land ervan beschuldigd, dat zij met Amerikaanse hulp een komplot hebben gesmeed om de regering van Albanië omver te werpen. Hodja uitte deze beschuldiging op de openingszitting van het congres van J- Albanese communistische partij, dat Tirana wordt gehouden. Hodja zei, Zuid-Slavië en Griekenland samen met de Amerikaanse zesde vloot en een groep „Albanese verraders", die naar Zuid-Slavië waren gevlucht, pogingen hadden gedaan om „een aanval tegen Albanië voor te bereiden met de be doeling de volksregering omver te P ..Deze aanval had enkele maanden geleden gedaan moeten worden. De ging is mislukt, maar wij hebben de wijzen hiervoor in handen en de poli tie heeft hen, die met de samenzweer ders gemene zaak hadden gemaakt, ge arresteerd", aldus Hodja. Franse correspondent in gebouw omsingeld De correspondent van het Agence France Presse (A.F.M.) in Laos, Paul Faugham, die gegrepen was door militairen van het Laotische leger en een nacht werd vastgehouden in het militaire hoofdkwartier van Vien tiane, is gisteren naar de Franse am bassade gevlucht. Zestig soldaten stonden rond de ambassade opgesteld met bazooka's en zware machinegeweren om de ge vluchte correspondent te pakken te krijgen. De premier van Laos, prins Bou Oum weigerde de Franse ambassa deur, Pierre Louis Falaize, te ontvan gen. Hij heeft twee uur staan wach ten om in de gelegenheid te worden gesteld bij de prins een nadere uit eenzetting te krijgen. De ambassa deur vond de soldaten bij het gebouw een „categorische belediging tegen de residentie". Wereldraad wenst verbod kernproeven Het bestuur van de Wereldraad van Kerken heeft er op aangedrongen dat snel een verdrag gesloten wordt om alle opspoorbare kernproeven te verbieden. Verder vraagt het voor de proeven die niet geregistreerd kun nen worden een moratorium aan te gaan. Het Afrikaanse nationalisme heeft een wereldfiguur als mar telaar gekregen en de Kongo heeft de geringe kans om te ont- snappen aan de draaikolken van l ,ur de koude oorlog tussen Oost en Vctll IvUUlIG UUl West verspeeld. Patrice Loe- moemba zal in zijn Katangees zandgraf een gevaarlijker drei ging zijn voor de stabiliteit van Centraal-Afrika dan hij in zijn dictatoriale dagen in Leopoldstad was. Zijn dictatuur is nooit ge heel effectief geweest, maar zijn dood zou gemakkelijk een nieu we orgie van terreur en bloed vergieten in Kongo kunnen ont ketenen. Loemoemba's fanatieke, met Jinks sympathiserende plaatsvervanger An- toine Gizenga in Stanleysiad, is, met de morele steun van Moskou en pre sident Nasser van Egypte, in staat tot extreme maatregelen tegen Europeanen en Kongolezén in zijn "domein, die anti-Loemoemba zijn. Anicet Kasjamoera. ook een, zij het minder krachtige subaltern van de ex- premier. is uit hetzelfde hout gesneden, maar zijn machtsgebied in Kivoe is van de hoofdtonelen van het conflict geïsoleerd en minder toegankelijk voor hulp van buiten af. BEPROEVING De gebeurtenissen in deze twee cen tra's gedurende de komende dagen kunnen de toekomst bepalen. Zelfs nog voordat president Tsjombe van Katan ga de moord op Loemoemba had be kend gemaakt, zijn de strijdkrachten van de weinig doeltreffende centrale regering in Leopoldstad per rivierboot opgerukt naar Stanleystad. De Ver. Naties, die tot nu toe niet bij machte zijn gebleken om hun taak voor het handhaven van de orde te Nieuw" verdrag bij Senaatscommissie De Amerikaanse regering heeft vandaag, een internationaal ver drag ingediend bjj de senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen dat op een groot terrein van economische zaken de Ver. Staten dichter bjj Europa brengt. De conventie voor het Amerikaanse lidmaatschap van de nieuwe organisa tie voor economische samenwerking en ontwikkeling (O.E.C.D.) wordt behan deld alsof het een verdrag gold en daar voor is een meerderheid van twee der gen. De leidende gedachte van de O.E.C.D. is dat er nauwere samenwerking komt tussen de westelijke industrielanden, zo wel ten gunste van hun eigen welvaart als voor een doeltreffender hulp aan on derontwikkelde gebieden. De Ver. Staten hopen dat de O.E.C.D. er in zal slagen om de afvloeiing van Amerikaans goud te remmen, een beter klimaat te scheppen voor de Amerikaan se export en West-Europa en dan vooral West-Duitsland er toe te bren gen een groter aandeel te nemen in-de bijstand aan achtergebleven landen. Tot de O.E.C.D. zullen behoren de 15 N.A.V.O.-landen, met inbegrip van de Ver. Staten en Canada, plus Zwe den, Zwitserland, Oostenrijk, Ierland en Spanje. Het hoofdkwartier van de organisatie is in Parijs. Zij is een uitbreiding van de Organisatie voor Europese economi sche samenwerking (O.E.E.S.), die sa mengesteld werd uit de Europese Marshall-landen. Douglas Dillon, destijds onderminister van buitenlandse zaken onder Eisenho wer en thans minister van financiën, heeft het plan voor de O.E.C.D. naar voren gebracht. De Amerikaanse autoriteiten hopen dat het Amerikaanse lidmaatschap Un cle Sam een goed podium zal bieden om te voorkomen dat de grote zei de kleine zeven tegen de Verenigde Staten discrimineren en ook om ertoe bij te dragen dat nog bestaande Euro pese contingentsbeperkingen tegen Ame rikaanse goederen verdwijnen. ?-premier volbrengen, staan nu in Kongo grootste beproeving. Gizenga, Loemoemba's in Stanleystad, is waarschijnlijk de troonopvolger van de slanke, rad spre kende leider die de Russen naar de Kongo uitnodigde om hem te helpen regeren, en Gizenga is niet bekend om zijn gematigdheid. De behandeling die Belgen en andere blanken in Stanley stad hebben ondergaan is wreed en middeleeuws. Hij was een van de naaste medewerkers van Loemoemba. Het was Gizenga die van dc Brusselse rondetafel-conferentie waar de toe komstige vorm van de Kongolese repu bliek werd behandeld, wegliep om Praag te bezoeken. De regering van Gizenga die alleen bestaat krachtens het woord van Gizenga zelf is door Moskou als de enige wettige regering van Kongo erkend. CONTROVERSIEEL Patrice Loemoemba is van het ogen blik af dat hij de eerste premier van het onafhankelijke Kongo werd, een controversiële figuur geweest. Zijn kor te ambtstermijn was vol spanningen en gewelddaden, maar zelfs toen hij in de gevangenis was opgesloten kon zijn politieke betekenis niet worden ont kend. Loemoemba bestreed de Belgen die het land de onafhankelijkheid hadden verleend, hij verzette zich tegen de strijdkrachten van de Ver. Naties na deze eerst naar Kongo te hebben ge haald en hij was voortdurend in con- flikt gewikkeld met stamleiders. Loemoemba werd premier toen Kon go op 30 juni zijn onafhankelijkheid verkreeg van België. Hij voerde van het begin af strijd tegen oe stamlei ders die voorstander waren van een statenbond. Binnen elf dagen na de on afhankelijkheidsverlening scheidde de rijke mmeraalstaat Katanga zich van Kongo af en werd de regering in Leo poldstad zonder een belangrijke bron van inkomsten gelaten. AFKOMST Loemoemba werd op 2 juli 1925 in Katatako-Kombe in het Sankoeroe dist.rikt van de provincie Kasai gebo ren. Hij kreeg een zeer gebrekkige schoolopleiding. Hij bezocht de lagere school in Stanleystad waar hij later veel politieke steun zou verwerven. Daarna heeft hij drie jaar de PTT- school in Leopoldstad bezocht om ten slotte een ambtenaarsbaan te krijgen. Hij werd veroordeeld wegens het ver duisteren van postgelden zoals hij zei zijn nationalistische beweging Hü werd een strijder voor het natio nalisme en leider van de onafhanke lijkheidsbeweging tegen België. Om zijn politieke aktiviteiten werd hij op nieuw naar de gevangenis gezonden, waar hij volgens zijn zeggen door Bel gische bewakers werd geslagen. Loe moemba heeft zijn haat tegen het Bel gische koloniale bewind nimmer ver heeld. de Europeanen. Hij was afkomstig uit de Batetelastam die 80 jr geleden door de Belgen in het begin van het kolo niale bewind werd gebruikt in de strijd tegen opstandige Kongolezen. Maar de Belgen beschuldigden in 1893 het stam hoofd van de Batetela's, Congo Lutetea, van verraad en hij werd geëxecuteerd. De stam ging daarna op het oorlogs pad. Loemoemba heeft daar in zijn jonge jaren veel verhalen over gehoord. Binnen een maand na het ontstaan van zijn jonge republiek ging Loe moemba naar de Ver. Staten om in de Ver Naties en Washington steun te vragen voor zijn eis dat alle Belgen het land onmiddellijk moesten veria- HET EINDE Op 5 september ontsloeg president Kasavoeboe Loemoemba als premier om een regiem te vestigen van leger aanvoerders onder leiding van Joseph Moboetoe. Deze, een voormalig jour nalist en neutraal officier, stelde een zakenkabinet samen. Hiertegen verzet ten zich het Loemoembakamp en zyn aanhangers in Azië en Afrika. Loemoemba werd eerst gevangen gehouden in zijn ambtswoning die was omringd door Ghanese troepen van de Ver. Naties. Eenmaal wist Loemoem ba zijn woning te verlaten om langs verschillende café's te gaan waar hij he.t woord' voerde. Eind november ontsnapte hij aan zijn bewaking en ging op weg naar Stanleystad waar zijn aanhangers een regiem hadden gevestigd, dat door de communisten werd beschouwd als de rechtmatige regering van het land. Aan het hoofd stond Antoine Gizenga. Loemoemba werd' echter gepakt door troepen van Moboetoe en aanvankelijk overge bracht naar Leopoldstad, maar later naar een legerkamp in Thystad. Een maand geleden brak muiterij uit in het garnizoen Thijsstad en er gingen geruchten dat Loemoemba we derom zou zijn ontsnapt. Dit bleek niet waar te zijn. maar de ex-premier werd vier dagen later niettemin over gebracht naar Katanga. Op het vlieg veld van Elisabethstad" wefd Loe moemba geslagen. Eerst werd hy on dergebracht in de gevangenis van Jadotstad onder de politie van Tsjom be, maar later weer overgebracht naar een groep kleine huisjes tenein de, contakt met medegevangenen te vermijden. Terwijl van vele kanten werd aange drongen op vrijlating van Loemoemba kwam plotseling het bericht over zijn ontsnapping hetgeen de Katangese re gering vorige week bekend maakte. Gisteren werd zyn dood gemeld. Bij K.B. zijn benoemd tot rechter- plaatsvervanger in de arrondissements rechtbank te Rotterdam: Jhr. R. Feith, juridisch adviseur bij de N.V. Konink lijke Paketvaartmaatschappij, te Am sterdam; mr. R. R. Portheine. referen daris bij' het ministerie van justitie. Een Hengelose boer heeft het stadion Veldwijk onder water laten lopen omdat hij bang was dat zijn grond wateroverlast zou ondervinden. Eerst had de N.V. Neder- landsche spoorwegen water langs de spoor baan geloosd, waarvan de boer last dacht te krijgen. In Loenen op de Ve- luwe is de oudste Nederlandse schaaps herder, de 86-jarige Willem Koestapel, overleden. De man leefde zovee' mogelijk afgezonderd en be moeide zich alleen met zijn kudde. Geleerd door de erva ring met door graaf- woede bezeten Duit sers, heeft de gemeen teraad van Koudeker- ke besloten dat het voortaan verboden is op het strand kuilen te graven of afsluitingen te maken, waardoor hinder of schade aan strandbezockers kan worden berokkend. Een meisje uit Hen gelo heeft zich een aanrander van het lijf weten te houden door een paraplu op zijn hoofd stuk te slaan. De politie zoekt nu naar een man met een groot aantal schram men op zijn hoofd. De dorpsgracht van Giethoorn die jaarlijks door honderdduizen den toeristen wordt bevaren, dreigt te ver zanden. Om alles voor het toeristenseizoen voor elkaar te krijgen, heeft men het schoon maken en uitdiepen (met nog wat ander werk) aanbesteed. De laagste inschrijver was B. Griekspoor en Zoon in Hillegom, die het karwei voor 181.350 wil klaren. De Amsterdam:, j rechtbank heeft dc di recteur van een meu belmagazijn van rechtsvervolging ont slagen, ondanks dat hij in strijd met de Alge mene politieverorde ning muziek en recla me had gemaak in het portiek van zijn zaak. De kantonrechter had hem veroordeeld, maar de rechtbank vond nu dat een artikel van dc A.P.V.- niet-verbin- dend moest worden verklaard, omdat de gemeente als lagere wetgever niet gerech tigd is zich bezig te houden met kwesties, die het daderschap in strafzaken betreffen. In de A.P.V. stond dat bestuurders enz. aan sprakelijk zijn bij overtreding door een rechtspersoon. En dat heeft de gemeente niet uit te maken, vond de rechtbank. Na haar bezoek aan München is H.K.H. Prinses Irene gisteren per K.L.M. huiswaarts gevlogen. Op het platform werd zij be groet door de heer mr. L. H. Slotemaker, directeur buiten landse betrekkingen van onze luchtvaartmaatschappij. Bus met arbeiders tegen boom 1 dode Om half acht vanmorgen is een auto bus, met zestien personen op de rijksweg in Maasbracht in volle vaart tegen een boom gereden. De heer L. Pijnenburg, uit Heikant- Deurne, die voorin naast de bestuurder zat, is hierbij om het leven gekomen. Tien andere personen met arm- en beenbreuken en andere verwondingen, naar het ziekenhuis te Roermond overgebracht. Hierbij was ook de chauf feur, die een gebroken pols had. Het ongeluk gebeurde, doordat de rechter voorband van de bus klapte. De bus vervoerde arbeiders, uit de omgeving Nu al tariefsverlaging in E.V.A. verwacht De bijeenkomst van de raad van nisters der Europese vrijhandels-as atie, die vandaag en morgen te Genève zal worden gehouden, zal mogelijk lei den tot een versnelde verlaging va douanetarieven binnen de kleine vrij handelszone. De eerste tariefsverlaging, die twintig procent bedroeg, was op 1 juli 1960 en de volgende, die tien pro cent groot zal zijn. zal volger-s het hui dige schema op 1 januari 1962 plaats vinden. Men meent te weten, dat deze datum zal worden vervroegd tot 1 juli om gelijke tred te gouden met de ta riefsverlagingen. in de Euromarkt. Advertentie Gevoelt U zich onzeker mei Uw KUNSTGEBIT? Mei behulp von Oentofix kunt alles door het ciale Dentofix-poeder Ie bestr schadelijke, smaakloze hechtmiddel ver leent Uw tandprothese gedurende de ge hele dag een sf.evig en betrouwbaar hou vast. U kunt nu weer eten wat U wenst, U kunt lachen, spreken of hoesten zonder in moeilijkheden te geraken. Als U iedere och tend wat Dentofix op de gebitsplaat strooit, kunt U verder vergeten, dat Ueen kunstgebit draagt. Probeert U het eens; U zult het verschil constateren! Meerdon 40.000 tandartsen ii de gehele wereldraden hur gebruiken. Het baar in alle apotheken drogisterijen d f. 2,35 plastic strooiflacon. DENTOFIX De westelijke geallieerden heb ben gisteren nog bij de Sowjetunie geprotesteerd tegen het „onwettig optreden" van de communistische politie, die verhinderd heeft dat een aantal Westduitse kerkelijke leiders een dienst in Oost-Berlijn konden bijwonen. Het protest werd gedaan uit naam de drie commandanten van West-Berlijn en was gericht aan generaal-majoor F. Zakharof. de Russische commandant van Oost-Berlijn. De Westelijke boodschap was ondertekend door de Amerikaanse commandant, generaal-majoor Ralph M. Osborne, die deze maand geallieerd voor zitter is. In een geallieerde bekendmaking wordt meegedeeld, dat Osborne een boodschap zond aan de Russische generaal waarin geprotesteerd wordt tegen het onwettig optreden van de Oostberlijnse politie, die verhinderde dat een aantal kerkelijke lei ders en leken de Sowjet-sector van Berlijn „Frankrijk belemmert Europese eenheid" Het Britse ministerie van buitenland se zaken heeft zich vandaag uitgelaten over de afgewezen poging van premier Macmillan om deel te nemen aan de litieke topconferenties van de zes den der Europese gemeenschappelijke markt. De weigering is grotendeels toe te schrijven aan het verzet van president De Gaulle en kanselier Adenauer. Het Britse ministerie toonde weinig verslagenheid over de afwijzing door de Een zegsman zei: „Verschillende len hebben wij onze houding tegenover de zes duidelijk gemaakt. Wij hebben hun laten weten dat zo er bij de zes eenstemmig de wens bestond dat wij op het niveau van de regeringsleiders aan de politieke besprekingen zouden deel nemen, wij zulks in gunstige ove ging zouden nemen". Het wordt voor mogelijk gehouden dat Macmillan met zijn initiatief o.a. dui delijk heeft willen aantonen dat het niet Engeland maar vooral Frankrijk is, dat de voortgang naar een werkelijke Euro-| pese eenheid afremt. binnen zouden gaan om daar een kerk dienst bij te wonen. Ongeveer 40 geestelijke leiders, onder wie zes protestantse bisschoppen, werden door de communistische volkspolitie te ruggezonden toen zij een kerkdienst wil den bijwonen ter gelegenheid van de ope ning van de synode van de Duitse Kerk. Bisschoppen uit Oost- en West-Duits land hebben reeds verklaard, dat deze en andere politieke maatregelen de eenheid van de kerk niet zullen vernietigen. Willy Brandt, de burgemeester van West-Berlijn, heeft gen. Osborne geschre ven om hem te bedanken voor zijn pro test. Een woordvoerder zei dat Brandt ook krachtig geprotesteerd had tegen de communistische tegenwerking. Advertentie Neem elke dag uw' 2HAUTRAN capsules 1 Bescherm uzelf en uw gezin met Halitran: Hal it ran geeft weer stand tegen griep, bronchitis en andere aandoeningen, die nü dreigen! oa 60 x xoveel vitaminen als gewone levertraan. TURKIJE Weer doodstraf geëist in proces op Yassi De openbare aanklager in het proces op het eiland Yassi heeft de doodstraf geëist voor oud-president Celal Bayar, oud-premier Adnan Menderes en tien anderen. De aanklacht berust op een incident van vorig jaar, toen het regime-Men- deres een trein liet stoppen waarmede de leider van de oppositiepartij, Ismet Inonu, reisde. Het is de derde maal tijdens het pro ces dat van Menderes de doodstraf is geëist. Voor Bayar is het de tweede De Franse politie heeft de arrestatie bekend gemaakt van de leiders grote benden van smokkelaars verdovende middelen, die hun be drijf uitoefenden tussen Frankrijk, dc V.S. en Canada. De gearresteerden zijn een ze Felix Barnie <43). leider van een de, waarvan in de herfst van hei rige jaar de Amerikaanse tak door de Jeugdige dieven in Pittsburgh gepakt De politie in Pittsburgh heeft een ein de gemaakt aan de activiteit van een bende jeugdige inbrekers door de arres tatie van een meisje van acht jaar en haar zevenjarige broertje. Het meisje zou hebben bekend dat zy i sluitingstijd een bank was binnen gedrongen door zich te wringen door een opening onder de deur van het souterrain. Zij had daarop de deur ge opend om enige kameraadjes van tier tot twaalf jaar binnen te laten. De jon gelui hadden echter weinig geluk want zij waren niet zo handig de alarminstal latie uit te schakelen. De politie was snel ter plaatse. De kassier van de bank schat dat de dieven op zijn hoogst drie dollar hebben kunnen bemachtigen. Advertentie) BEGIN ER NU MEE 522) Het zal niemand waarschijn lijk verbazen dat er tussen licht en warmte principieel eigenlijk weinig verschil bestaat. We weten immers wel dat een felbrandende kachel een grotere hitte verspreidt en tevens een helderder vuur te zien geeft dan een flauw brandende soortgenoot. Hier over zullen we dus met niemand ru zie krijgen. Maar voor velen zal het wellicht wat zonderling klinken, wanneer we beweren dat er ook tussen de uit zendingen van een omroepstation en de warmte die u van de kachel ont vangt, in beginsel geen enkel verschil bestaat. Zowel de vanuit de zender uitgezonden straling als de warmte straling, berusten op electromagne- tische golven, die slechts in golf lengten verschillen. Wc zouden ons kunnen voorstellen dat in liilv Lopik een nog niet uitgevonden zend- lanip wordt opge steld, die het moge lijk maakt de golf lengten naar wille keur te regelen, dus vanaf golflengten /an enige honderden meters tot die van één-tlcnbillioenste millimeter. Wanneer die zender zou gaan zen den, zouden de golflengten die tussen een paar honderd meter en enkele meters liggen door ons radiotoestel worden opgevangen en daarin worden omgezet tot jazzmuziek of politiebe richten, al naarmate men zich in de studio's Inspant ons te vermaken of t© verontrusten. Maar komen de golf lengten beneden het gebied dat door de radio-ontvangers wordt bestreken, dan merkt of hoort niemand iets van do uitzending, die desondanks toch plaats vindt Maar we kunnen rustig nog een TOCH IS HET ZO! tijdje doorgaan met onze nieuwe zendlamp, want wanneer we de golf lengten van 0.1 mm naderen, worden de door de zender uitgezonden stra len warm, en naarmate de golfleng ten kleiner worden en de waarde van 0,001 mm naderen, wordt de zender al heter en heter. De electromagne- tische straling die ons dan treft, wordt door de zenuwen als hitte ondervon den. Doch we kunnen de golflengten van onze zender nog kleiner maken en bemerken dan dat by 0.0007 mm de zender licht gaat uitzenden. Eerst rood, doch naarmate de golflengten korter worden, gaat het over in oran je, geel, groen, blauw cn vervolgens violet, waarna we bemerken dat by golflengten, die een tikkeltje kleiner zijn dan 0.0004 mm we van licht niets meer kunnen waarnemen. Toch is het moge lijk de lengten der eiectromagnetische golven nog verder te verkleinen en we bemerken dan dat, behalve ons onbe kende stralingen, de zender ultraviolette Uralen, röntgenstra len, gammastralen (die door radio-actieve elementen worden uitgezonden) cn tenslotte cos- mische stralen zou uitzenden, welke laatste een golflengte hebben kleiner dan 1 billiocnstc millimeter. U ziet, het is allemaal één pot nat, ook al worden de verschillende stralingen dan op een totaal andere wyzc door ons waargenomen. Over waarnemen gesproken, een lezer stelde naar aanleiding van het artikeltje over onweer de vraag of het juist is dat mensen in bepaalde organen of lichaamsdelen kunnen voelen aankomen, dat er onweer op komst ia. Daarover een volgende keer. Amerikaanse dienst ter bestrijding van de handel in verdovende middelen was opgerold en Robert Lecoat (54), die tot de tweede bende behoorde. De tweede bende werd volgens de po litie ontdekt doordat in oktober van het afgelopen jaar te New York enkele le den van de eerste bende werden gear resteerd. Tot deze eerste bende behoor de de oud-ambassadeur van Guatema la in België en Nederland, Maurico Ro- sal. die zijn diplomatieke immuniteit misbruikte om heroïne van de Franse bende naar de V.S. te smokkelen. Rosal en drie andere leden van de eerste benden zijn door een federale Amerikaanse rechtbank schuldig bevon den en naar de gevangenis verwezen, op hen werd behalve 73000 dollar ook 100 kg heroïne gevonden. Barnier, de leider van de eerste ben de was ten tijde van de arrestaties te New York bij de Franse politie bekend, maar deze heeft hem pas nu aangehou den in de hoop, dat zij via hem op het spoor van andere figuren in de Fran se onderwereld zou komen, wat ook in derdaad het geval was. Toepasser van de „koud-waterdood"" voor het gerecht SS-kapitein Karl Chmielewski, de man die de „koud-waterdood" zou hebben uitgedacht is vandaag voor het gerecht verschenen om zich te verantwoorden wegens massamoord tijdens de oorlog be gaan in het concentratiekamp Mauthau sen. Chmielewski was commandant van het subkamp Guson tussen 1940 en 1942, waar naar schatting 10.000 mensen de dood heb ben gevonden. Hij wordt beschuldigd van moord op 297 personen. Dc aanklager houdt hem verantwoordelijk voor een reeks van de gruwelijkste moorden die in nazi-Duitsland zijn begaan. Zoals het natspuiten van gevangenen die met ont- ilich'T,J neervielen. Mede-beschuldigde is Walter Junge (53) een oud-beheerder van het kamp Gusen. Cmielewski had zich sinds het einde van dc oorlog verborgen weten te houden en werd in 1954 gearresteerd in een dorp waar hij een konijnenfokkerij was begon nen. Verwacht wordt dat het een der langste processen zal worden die na de oorlog zijn gehouden. Circa 100 getuigen uit Duitsland, Oostenrijk cn Polen zijn Twee negers als ambassadeurs van Amerika Newsweek berichtte vandaag dat pre sident Kennedy overweegt de neger dr. Ralph Bunche, die nu onder-secretaris der V.N. voor politieke aangelegenhe den is. te benoemen als ambassadeur in Italië en de neger dr. Benjamin Mays als ambassadeur in IsraëL Dr. Bunche heeft de Nobelprijs voor de vrede gekregen voor zijn bemidde ling m het Israelisch-Arabische geschil als gevolg van de scheiding van Palesti na in 1948. Dr. Mays is president van het Morehouse college in Talanta, Geor-

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5