stil pijn Vijf trawlers jagen onder de kust op tong en schol Schooljeugd werd door Arena gewonnen voor het toneel Ds. B. van Ginkel sprak over het laatste Bijbelboek Familiepeiiningen leren soms veel over oude geslachten NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 14 FEBRUARI 1961 De gecroonde Leersse in LEIDEN TM"ET VELE andere grote historische figuren heeft Karei V gemeen, dat ■1-"A er een hele serie anekdoten rondom zijn persoon is geweven. Vooral tn de zuidelijke Nederlanden heeft men zijn verering voor deze vorst ge toond. In 1675 verscheen tenminste een hoekje „De heerlijcke en vrolycke daeden van Keyser Carel den V". De in 1654 te Duinkerken geboren Mi- chiel de Swaen heeft één van deze verhalen gebruikt voor het schrijven van zijn enige blijspel „De verheerlijckte Schoenlappers of De gecroonde Leersse". Het stuk speelt in Brussel op vastenavond. Teunis, deken van het schoenlappersgilde, geeft voor zijn huisgenoten een feest. Die huis genoten zijn: zijn vrouw, een dochter, twee „knapen", die tegelijk de vrqers van dochter Jaquelijne zijn. De ene knaap Joren la flink en «toer en arm, de andere, Kosen, la lui en on benullig en rijk. Deze laatste wenst Teunis als schoonzoon, vanwege het geld, doch dochterlief geeft niet thuis en we nat Joren. Dit geeft, zelfs op een feest dag, gespannen verhoudingen. Voelbaar en hoorbaar. Keiner Karei, bereid tot een heerlijke en vrolijke daad, verschijnt vermomd aan des schoenlappers huis. Hij nodigt zich zelf uit en schuift mee aan. Zo wordt hij getuige van dit volkse feest, met alles wat daarbij behoort Wanneer ellen vrolijk geworden zijn door de wijn, die Karei zeer mild ge- schonken had, verdwijnt hij en laat hen de volgende dag ten paleize verschijnen. Dat veroorzaakt nogal angst in de har ten van Teunis en de zijnen. Laffe Kosen trekt er tussenuit, maar de ande ren. zichzelf moed insprekend, gaan op weg. Voor de keizerlijke troon geleid, smeken ze om genade, doch dat blijkt niet nodig te zijn. Teunis mag zeggen wat hij graag wenst, en de brave man vraagt van de keizer toestemming op S*nt Crispijn in de omgang een „leersse /net R DTE RN In Kantongerecht Leiden amazonezit naar de dokter Het Leidse kantongerecht had gisteren weer een hele reeks verkeersovertredin gen te behandelen. Een achttienjarige Leldenaar stond terecht, omdat hU op zijn bromfiets een dame had vervoerd „ln de amazonezit". HU verklaarde, dat de betrokken dame snel moest worden weggebracht. ZU had namelük een aan val van blindedarmontsteking gekre gen. De officier vond het een vreemde manier van ziekenvervoer. De rechter veroordeelde de bromfietser conform de eb; f 7.50 snbs. 2 dagen Een expediteur uit Zoeterwoude werd overeenkomstig de eis veroordeeld tot f 60 subs. 10 dagen, omdat hij in een melkauto had gereden met een aan een der bijkanten veertig tot vijftig centi meter uitstekend schot. Een wielryd- ster Werd door het schot geraakt, zij liep een zware hersenschudding op en heeft nog steeds haar geheugen niet Een 65-jarige Voorsohotenaar had zijn auto op de Breestraat geparkeerd. Toen hij wilde wegrijden, was zijn wagen helemaal ingesloten en achteruitrijdend was hij in botsing gekomen met een andere auto. Zonder zich om de schade te bekommeren, was hij aan de haal ge gaan. De eis was f 25 of 5 dagen, het vonnis f 20 of io dagen. Een 71-jarige ve«houder uit Zoeter woude stond terecht, omdat hem toe behorende schapen op rijksweg 4 had den gelopen. Twee auto's waren met een schaap in botsing gekomen, gelukkig zonder ongelukken te maken. De vee houder vond de els van f 30 subs. 6 dagen erg hoog. terneer omdat hij de schapen hield voor ..liefdadige doel einden": één voor het klooster en twee voor de kerk. De kantonrechter maakte «r f io sub«. 2 dagen van. D.C.L.-nieuws Hieronder volgen enige uitslagen van de bordenwedstrijden van D.C.L. W. v d. Reijdcn bezet op het ogenblik de kopplaats met 20 punten uit 14 wedstril- den. Uitslagen: Hakemuldcr—v. d. Putten 2—0. Vink- Nijenihuis 1—1, Zeogers—v. d. Reijden 0—2, Ligtvoet—S travers 1l, Brouwer- Sjancfijn 02, F. LaterveerJ. Dubbelde, man 1—1, v. d. Reijden—Blom 0—2. Ouwerkerk—De Wit 1—1, Olivier—Ze;- gers 2—0, Olivier—Hakemuldcr 2—0. v. d. Putten—Vink 0—2. Ligtvoet—Hakc- mulder 02. De WitSjardijn 0—3. Blom —Laterveer 2—0, Ouwerkerk—Olivier 2—0, Van der Reijden—Vermeer 2—0. De Wit—Zeeg er» 0—2. met de croon daerboven" te mogen mee dragen. Hetgeen grif wordt toegestaan. De overgelukkige Teunis wil in heer lijkheid en vrolijkheid niet onderdoen voor zijne majesteit en geeft zijn dochter toestemming met Joren te trouwen. Die liefdesgeschiedenis hoort niet bij de anekdote. Die is door De Swaen zelf bedacht en er uitstekend in ver werkt. Het hele stuk is trouwens goed geschreven. De personen zijn knap getypeerd, het verhaal is door trokken van een volkse natuurlijk heid, die niet grof wordt. Alleen de zedemeesterachtige opmerkingen van 's keizers lijfwacht werken wat sto rend in het geheel. De toneelgroep Arena heeft er gisteren onder regie van Erik Vos een zeer ge slaagde opvoering van gegeven voor leer lingen van het U.L.O.-, U-T.S. en Nijver heidsonderwijs. georganiseerd door K. en O. en LJ.A. Erik Vos weet door zijn regie dit soort stukken aantrekkelijk te brengen, met vaart en een goede mise-en-scène. Er werd dan ook met aandacht geluisterd en gekeken. De typen waren goed. voor al de gewone man. de keizer was een beetje verkleed voor carnaval, maar dat zetten we dan maar op rekening van de Vastenavond Na alcohol liet water hem naar huis te brengen. Met nersfolik zag de chauffeur dat deze man te diep in het glaasje had gekeken. HU borg zorgvuldig zijr vrachtje achterin na enkele levenswijsheden te hebben ge lucht en ging met een nadenkende blik in zijn ogen achter het stuur zitten. De man moest naar de Van der Valk Bou- manweg te Leiderdorp. Op het adres aangekomen zag de chauffeur hoe zijn klant zelf de deur opende en uitstapte. ..Die man is weer aardig opgeknapt" dacht de chauffeur. Dit dacht hij echter niet lang. Want in plaats dat de passa gier naar zyn huis liep ging hy precies de verkeerde kant op de Rijn in. Onze chauffeur klom achter zijn stuur van daan om assistentie bij het reddingswerk te verlenen. Aldus slaagde hij erin na veel moeite de bejaarde alcohoUiefhcb- ber op het droge te krijgen. Dat hij wat nat is geworden vond de chauffeur hele maal niet erg maar dat hij tijdens het redden zijn polshorloge heeft verloren is iets wat hem nog lang dwars zal zit- Massale koorzang in Pieterskerk Dit voorjaar zullen in Leiden opnamen worden gemaakt op grammofoonplaten van massale koorzang. Aan deze opnamen werken met minder dan duizend zangers en zangeressen mede. Daartoe heeft een groot aantal karen uit de Rijnstreek zich verenigd onder de naam „Rijnstreeks ver enigde Christelijke koren", bestaainde uit elf gemengde en acht jeugdkoren uit Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Bos koop, Kaïtwijk. Leiderdorp. Oegstgeest, Rijneburg en Woubrugge. De leiding zal berusten bij de beren Hans Boelee, die reeds eerder voor een zevental grammo foonplaten dirigeerde, en Dirk van Vliet. Daar er vrijwel geen enkele ruimte be schikbaar is om een zo groot aantal deel- ms te bevatten, zullen de opnamen gemaakt worden in de Pieterskerk te Leiden. Beide dirigenten zullen beurte lings de zang aan het orgel begeleiden. Ook de N.C.R.V. heeflt zich geïnteresseerd voor deze unieke gebeurtenis en zal er eveneens opnamen van maken ten be hoeve van een der bekende series van geestelijke muziek. R1JNSATERWOUDE Raad was bijeen De gemeenteraad van Rijnsaterwoude hield gisteravond onder leiding van burgemeester Kammcnga een spoed eisende vergadering. Er werd een per ceel van 2100 mï grond aangekocht, ge legen aan de Kerkweg, voor tn totaal f 2.876. Er kannen hier negen woningen op worden gebouwd. Op verzoek van G.S. bracht de raad enkele wyzigingen in de gemeenschap pelijke regeling vleeskeuringsdienst en tot lid van de kringraad van deze dienst werd de heer S. J. Visser benoemd. De heer C. de BruUn werd tot plaatsver vangend lid gekozen. Van G.S. was bericht binnengekomen, dat zij akkoord gaan met de instandhou ding van de openbare lagere school. Ten slotte werd een garantie-verklaring af gegeven voor een hypothecaire lening bij het Bouwfonds Ned. Gemeenten ten behoeve van de bouw van een woning voor de heer P. avn Dorp. ALKEMADE Bouwrijp maken Namens B. en W. heeft de dienst van gemeentewerken hét bouwrijp maken van het Meerkreukplan opgedragen aan de firma L. P. van der Geer Zn te Leiden voor ƒ111.111. Peter van der Linden werd een te na drukkelyk dronken man, waardoor zijn tempo te traag werd. De plastische uit beelding was van de meeste meespelen- den uitstekend. Els Cornelissen was een kittige dochter en haar moeder. Maey. mocht er ook zijn. Truus Dekker speelde deze rol energiek, vooral ten opzichte van haar man Teunis, die door Joop van der Donk misschien iets steviger had kunnen woeden neergezet. De vrijers wer den ieder in hun type door Peter van der Linden, die we reeds noemden, en Paul van Gorcum, de sullige Kosen, goed Wy schrijven deze recensie mot het doel van deze opvoeringen voor ogen. Het doel «is de jeugd toneel- minded te maken. En dan moet men hier en daar wel eens accenten leg gen, die bU een gewone opvoering er niet mogen zijn. Zo speelde men nog al eens erg op de zaal, doch we zien dit bij deze opvoeringen als een nood zakelijkheid. Men handele in deze ech ter met wijsheid en wat dat betreft hebben we in Erik Vos het volste vertrouwen. De jeugd toonde zich zeer enthousiast en dat is voor Arena de mooiste belo ning en voor K. en O. en L.J.A. stimulans met dit soort voorstellingen door te gaan 't BRILLEN CENTRUM Speciaalzaak leverancier BOSPLEIN 8 KATWIJK TEL. 3807 Asma speelde in Sassenheim f ANWEGE de stichting Orgelcentrum, die, zoals bekend, overal in het land concerten organiseert, bespeelde Feike Asma het orgel van de Gereformeerde kerk te Sassenheim. De belangstellenden hadden voor namelijk op de galerij plaatsgenomen, waarschijnlijk met de bedoeling, óók iets te kunnen zién. Maar de speeltafel en voor het bezienswaardigste deel ook de speler, onttrokken zich achter de beschermende gordijnen aan de meeste meelevende blikken. We hebben het trouwens nooit als concentratiebevorderend ervaren, een organist bezig te zien, vooral niet, als hij, zoals in dit geval, op een afstand werkt. Het orgel in de Sassenheimse „concert- de concertgever zijn registraties alle zaal" (mag men wel zeggen) is groot ryk aan stemmen. Een kundig bespeler staan veel mogelijkheden ten dienste. De intonatie, voorheen vrij droog en scherp, lijkt ons milder geworden. Een op hoge prijs te stellen bezit.... Het programma, door Asma verklankt, was in alle delen probleemloos en licht verteerbaar. Behalve het onpersoonlijke bleke Andante van S. Landsman, lieten zich alle werken goed of zeer goed horen. We kregen niet de indruk, dat Ter Aar Maandagavond hield de Chr. Platte landsvrouwenbond, afdeling Ter Aar, de jaarvergadering in de gymnastiekzaal. De leiding berustte bU de presidente, mevr. Besemer-van 't Riet. Deze feliciteerde mevr. Van Harten van leperen met haar benoeming tot ltd van het provinciaal bestuur. Namens de afdeling werd een bos bloemen aan geboden. De secretaresse, mevr. de Vogel-Breg- man, gaf een overzicht van de werk zaamheden van de afdeling, die 105 leden telt. Mej. Tinkenburg had een batig saldo van f 64.08. Ds. B. van Ginkel uit Amsterdam sprak over „De beelden uit het laatst* Bijbelboek." De Openbaringen van Johanne9 is een heel eigenaardig boek, vooral wanneer de beelden niet weet te verstaan. Luther wilde niet uit dit Bijbelboek preken omdat hij niet geloofde in de inspiratie van dit boek. Men kan dit boek niet begrepen wanneer men het niet ziet in de tijd waarin het is geschreven. In de tijd van het ontstaan van dit boek. geloofde men sterk in sterrenwichelarij en ook de Christenen van die tUd waTen daar nog niet vrU van. Men geloofde vast, dat de planeten en sterren de levensloop van de mens be paalden. Johannes heeft in dit boek df christenen van die tijd er op gewezen dat niet sterren en planeten het leven beheersen, maar God zelf, en deze ver kondiging heeft hij verbonden aan de beelden uit het bijgeloof van die tUd. Ds. Van Ginkel gaf vervolgens een verklaring van al de verschillende beel- Jezus houdt de zeven sterren in Zyn rechterhand. Uit deze 7 sterren las men af het lot van de mens. Johannes zegt, dat ze geen kracht in zichzelf hebben, maar in de hand van Christus zyn. Evenzo de 4 sterrenbeelden uit de die renriem, die Johannes ziet als grond vesten van de troon van God, waar door ze in zichzelf geen macht tegen de mens hebben, maar helemaal aan God onderworpen zijn. Wanneer Johannes dan schrijft, dat deze dieren ogen van TER AAR IJsvereniging wil nieuwe baanverlichting Onder voorzitterschap van de heer C. Vis hield de Korteraarse Usverenl- ging „Nooit gedacht" haar ledenverga- dering in café Kalshoven te Korteraar. Er waren slechts 13 leden aanwezig, het bestuur meegeteld. Uit bet jaar verslag van secretaris K. C. Broer bleek, dat de vereniging ruim 90 leden telt. Penningmeester W. Ubink kon een batig saldo van f 216,92 vermelden, waarna de heer H. Verlaan verslag naar voren bracht namens de controlecommissie. Bij de bestuursverkiezing werden de bestuursleden C. v. d. Laan, H. Hoogen- boom en B. Vork met grote meerderheid herkozen. Bij de rondvraag kwam de baanverlichting ter sprake. Met deze verlichting heeft de vereniging het meer dan 20 jaar gedaan, maar is nu dan ook aan het eind. Doch met ruim twee honderd gulden in kas, maakt men niet veel klaar. Geopperd werd om voor d? nieuwe verlichting een subsidie by de gemeente aan te vragen. Dit zal nader door het bestuur worden uitgewerkt Wereldgebedsdag De samenkomst van de Wereldgebeds- dag wordt vrijdag 17 maart gehouden in de Gerei kerk; aanvang 7.30 uur. HOLL. MIJ VAN LANDBOUW De jaarvergidering van de afdeling Ter Aar van de Hollandse Maatschappij van Landbouw wordit morgen (woensdag) gehouden in zaal Van Acker. KOUDEKERK A. D. RIJN Gebedsdag Vrijdagavond 8 uur zal ter gelegenheid van de wereldgebedsdag een samen komst worden gehouden in de hervorm de kerk. binnen en van buiten hebben, wijst dat op deze sterrenbeelden. De 24 oudsten, vroeger vertaald door ouderlingen, waren de 24 belangrijkste sterrenbeelden die men kende en die het lot van de mensen zouden bepalen. Deze 24 ziet Johannes in aanbidding lig gen voor de troon van God, geheel on derworpen. Bron van troost De 7 aartsengelen zUn de zeven gees ten Gods die de aarde doorlopen; ook deze heeft Jezus in zijn macht. Over de 4 paarden verklaarde de spreker dat dit beeld is ontleend aan de zonne godsdienst. Het witte paard, de witgloeiende lentezon, bracht over winning, het rode paard, de zomerzon, was minder fel, maar gezond, het zwar te paard, de herfstzon, verdonkerd door zwarte wolken, betekende gevaar, en het vale paard, de winterzon, was het teken van de dood, die ouden en zwak ken deed sterven. Naast al deze beelden, die het boek heel goed verstaanbaar maken, aldus ds. Van Ginkel, bevat het boek een bron Het nieuwe Jeruzalem, de stad uit de hemel, is onmetelijk groot. 23.000 km in het vierkant. Daarom kon Jezus zeggen; in het Huis mijns Vaders zyn vele wo ningen. De muur, rondom deze stad, geheel van diamant, is 75 m hoog. De 12 poorten zijn dag en nacht open, ze zijn uit paarlen gemaakt, die een zach tere glans hebben dan het flitsende licht van de diamant. De poorten dra gen de namen der 12 zonen van Jacob. Er zijn aan alle 4 zijden 3 poorten zo dat er toegang is voor iedereen. De fundamenten der stad dragen de namen der 12 apostelen. Nadat de spreker enige vragen had beantwoord, declameerde mevr. Wesse- ling-Lengkeek en ds. A. M. Lindenburg sprak het slotwoord. zorgvuldig had voorbereid. Vooral gold dit voor Handels vijfde Concerto in F, waarin* andere klankkleurverhoudingen een meer bevredigend effect zouden ge maakt hebben. In Bachs voorspel Er barm' dich mein, o Herre Gott klonken de staccato-bassen tegenover de smekende melodie te cru en het koraal zélf iets te weinig devoot. De organist toonde zijn begaajdheid in de fijne Trio-Sonate in b.moll van de Engelsman J. Stanley. Het klonk alles, zelfs de vlotte giguei heel beminnelijk en men luisterde er met genoegen naar. Van Jaak hemmens, de Vlaamse vader van enkele romantische organistenscholen onder andere in Frankrijk en Nederland, hoorden we de interessante Fanfare vlot gespeeld, maar ook ruig en niet in een gelijkmatig tempo. Van de Italiaan Luizi Bottazzo hield een zoetvloeiende melodie de aandacht gevangen. Vermelding verdient dan zeker het knappe karakterstuk Carillon de Westminster van de grote Franse meester Louis Vierne. Asma was begonnen met een preludium voor psalm 150 van Jan Zwart en diens trio over het Gebed des Heren, waar van het eerste niet vrij was van onnauw keurigheid en tempo-willekeur en het laatste een gewijde sfeer vertolkte. Van de drie slotnummers, door de concertgever zélf gecomponeerd, moet vooral de mooie bewerking van Komt als kind'ren van het licht, worden ge noemd. Joh. van Wolfswinkel Alpheuse postzegelvrienden m goede stemming bijeen De afdeling Alphen aan den Rijn van de Nederlandse Vereniging van Postze gelverzamelaars heeft gisteravond In ho tel Toor haar derde lustrum herdacht. We hebben vorige weck reeds over deze afdeling geschreven. Er was veel be langstelling en de voorzitter, de heer P. G. Pannevis, verwelkomde in zUn oneningswoord met name de heren W. S. Wolff de Beer uit Bussum. v zit ter van de N.V.P., Bierhorst, directeur P.T.T.-kantoor Alphen aan den Rijn, Ph. H. Rogaar. wethouder van onze meente. Nadat secretaris J. C. Meyer enkele mededelingen had gedaan, gaf de zitter een overzicht van de geschiedenis van de 15-jarige afdeling, die gisteravond 75 leden telde plus een jeugdafdeling. Het verzamelen der leden is veelzijdiger geworden. De toekomst ziet er goed uit. „Vijftien minuten in tanding 15" had de secretaris het programmapunt ge noemd. waarbij toespraakjes werden ge houden. De directeur van het P.T.T. kantoor, de heer Bierhorst, merkte od dat dit staatsbedrijf aan de verzamelaars goede klanten heeft. Hy zegde de afde ling, die hij feliciteerde, graag alle mo gelijke steun toe. Wethouder Rogaar bood gelukwensen aan namens het gemeentebestuur, overtuigd is van het belang van bloeiend verenigingsleven. Mede in band met de vrijetijdsbesteding wa heer Rogaar blij, dat de afdeling ook een bloeiende jeugdclub heeft. Verheugd "De heer Wolff de Beer feliciteerde na mens het hoofdbestuur. Hij maakte vooi het eerst kennis met de afdeling Alphen a. d. Rijn en was verheugd zoveel goede geluiden te horen. Spreker hield korte causerie over: ..Afstempelingen Nederland". Hij voelde zich in Alphen aan den Rijn op gewijde grond want vele eeuwen geleden had deze gemeente belangrijke plaats in het postvervoer. Hier was de pleisterplaats voor de post- vervoerders uit de richtingen Amster dam, Rotterdam, Den Haag. Men wis selde er de poststukken. Hij gaf een be schouwing over driehonderd jaar post stempels. Na de eerste pauze werden door de P.T.T.-voorlichtingsdienst drie filmpjes vertoond: Nederlandse miniaturen, Het is maar een postzegel en een filmpje over de in 1952 te Utrecht gehouden ten toonstelling bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Nederlandse post zegel. Voorts was er een waardevolle zegelverloting. In de trouwzaal van het gemeentehuis hebben gisteravond de leden van de Historische Vereniging onder leiding van voorzitter A. J Dekker geluisterd naar wat de heer Jacques Schulman alt Amsterdam ln een boelende lezing met dia's te horen en te zien gaf over „Fa miliepenningen". De heer Schulman begon met erop te wyzen, dat ons land een der weinige landen is waar familiepenningen voor- kwamen en nog wei worden vervaar digd. Het waren de Hollandse kooplie den, die in de middeleeuwse welvaarts periode bij allerlei belangrijke familie gebeurtenissen als herinnering daaraan een penning lieten slaan. De dia's gaven een diuidelUk beeld van de wUze, waarop deze penningen met de grootste zorg vuldigheid werden gegraveerd. Aan de hand van deze familiepennin gen zijn belangrijke gegevens ontleend over heel oude Nederlandse geslachten. Spreker noemde daarbij enkele namen van oude families uit Leiden, Woerden en de Rijnstreek. Zo waren er pennin gen van de familie Groenendijk (1 tijds burgemeester van Leiden), de fa milie Repelaar en de familie Six. De heer Schulman wees er ook op, dat heden ten dage ook nog wel familie penningen worden gemaakt. Zo zijn bij voorbeeld dezer dagen uit een baar goud 3000 dukaten gemaakt, die allen door spreker zyn opgekocht voor zyn eigen verzameling. Er staan nog enkele baren goud klaar om tot deze dukaten vérsmolteri te worden, zodra de regering daartoe de toestemming geeft. De heer IJchulman zei tot slot de ge- hele wereld af te reizen voor het verza melen van zyn unieke, kostbare verza meling munten en familiepenningen. Dat de heer Schulman deze verzameling nog ongeschonden bezit, dankt hij aan len de heer K. Dekker, die zoals bekend steeds een zeer actief bestuurslid de Historische Vereniging is geweest. HU verborg in de oorlogsjaren de vervangbare verzameling van de heer Schulman. Na de pauze beantwoordde de heef Schulman een aantal vragen. Visserij golf j es VANWAAR alle belangstelling voor de tong uit het buitenland? Men zal bij het volgen van de berichten over de marktprijzen voor tong i: IJmuiden gemerkt hebben, dat deze zeer hoog blijven liggen ondanks de grote aanvoeren. En ondanks het feit, dat thans ook een vijftal trawlers ter kustvisserij vaart op tong en schol. De vissers varen wel bij deze aan voeren en prijzen, maar de handel heeft het moeilijker. Er heerst namelijk een grote concurrentie op het gebied van de tongexport naar Frankrijk sinds de invoer van dit produkt in dit land is vrijgegeven. Alle tongsoor ten noteerden dan ook gisteren weer van f 5 tot f 3.80 per kg, terwijl er.... 1000 kisten aan de markt waren. Engeland blijft grote belangstelling hebben voor de andere helft van de aanvoeren der kustvissers, namelijk de schol, waarvan gisteren 2600 kisten werden aangevoerd. Vrijwel alle grove en middel soort in de aanvoer was voor Engeland tegen prijzen van f 60 tot f 30 per kist van 50 kg. val de veerboot te hard gevaren. Dit kan oiet van óe IJM. 213 wonden gezegd. De Raad voor de Scheepvaart te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in twee zaken, waarbij visserijschepen warer trokken. De schipper van de IJimridense kotter IJM. 215 Jonge Henri, die 2 februa ri variig jaan in aanvaring kwam met de Texelse veerboot De Dageraad, werd vrij gesproken van schuld. Tijdens de vairiing heerste een dikke mist; er werden signalen op beide schepen gegeven, beidie kapiteins hebben deze niet va kaar gehoord. Op de radar van de veer boot is het beeld van de kotter pas heel laat doorgekomen, daar de IJM. 215 diichrt ondier de dijk van Den Helder voer. Toen de schippers elkaar zagen, was de afstand al zö klein, dat een aanvaring niet was te vermijden. Aan de IJM. 213 werd ernstige schade aan BB-kanrt toegebracht. Beide schipper» verweten elkaar te snel te hebben ge varen. Volgens de raad heeft in ieder ge- Vlaggetjesdag Voorts 1s uitspraak gedaan in de zaak van de aanvaring op Vlaggetjesdag 1960 tussen de SCH. 72 en de SCH. 135 vo kust van Schevemingen tijdens de vloot revue. Daarbij is de sohlpper van SCH. 72 schuldig bevonden en ve deeld tot vier maanden ontzegging 01 schipper op een vissersvaartuig te v BU het onderzoek is gebleken, dat de andere schipper geen schuld treft. De schipper van de SCH. 72 wordt verweten, dat hij een te onverwachte mano« heeft gemaakt, dicht voor de met volle kracht varende en naderende SCH. 134 Alle passagiers konden door de SCH. 134 worden overgenomen, nadat deze de SCH. 72 had geramd. De schipper van de SCH. 72 heeft toe gegeven. dat hij buiten de haven meteer de motor op volle kracht heeft gezet er enkele schepen is voorbijgevaren, waarna hij zich niet aam de regelen storend en ook niet meer lettend op de kiellime heen en weer is blijven varen Aan de dlnsdagmarkt Voor de IJmui dense donsdagimarkt waren gisteren tal vam schepen thuis- 8tomend. DaarbU was de trawler IJM. 79 met 250 kisten vis. Voorts meldden zich de WK. 144 met 1100 kisten vis en de KW. 171 met 700 kisten vis. Van de vloot kustvissers waren nog bekend de IJM. 73 met 45 kisten platvis; de IJM. 221 met 65 kisten platvis, de IJM. 210 met 100 kisten, de VL. 199 met 225 kisten, de KW. 46 met 95 ksiten, de KW. 152 met 140 kisten, de KW. 134 met 55 kisten, de KW. 117 met 60 kisten en de KW. 156 met 85 kisten via Voor de markt van maandag waren ook vele schepen te IJmuiden binnen. In to taal werden aangevoerd 7500 kisten vis, waarbij van de kustvloot 2600 kisten schol en 1100 kisten tong. Voor deze tong kre gen de kotters van f 5 tot f 3.80 per kg betaald, Engeland nam de grove en mid del sohol voor de goede prijs van f 60 tot f 25 per kist naar soort en kwaliteit In totaal waren 85 schepen present. De trawlervloot was binnen met 7 schepen. De verse vis- en haringaanvoer groot; 500 kisten schelvis. 650 wijting, 200 gul en kabeljauw, 4500 stuk* stUve kabel jauwen, 300 koolvis, 1350 verse haring 400 makreel. Van de trawlers keerde de KW. 99 Maria Theresia met slechts 40 kisten van de Westkust van Engeland terug. De trawler ging hiervoor 25 januari zee. Er werd f 1380 besomd Van de Kartwijkse vloot was verder binnen de KW. 121 Brittenburg met vangst van 200 stuks kabeljauwen er kisten vis, waarvoor in totaal f 24700 werd besomd. Voorts losten de KW. 87 600 kisten voor f 28.700 (bij de vangst waren 285 kisten vorse haring voor tot f 16 per kist), die KW. 8 500 kisten vis en 90 sfcuiks stijve kabeljauwen voc f 17.900; de KW. 80 355 kisten v en 300 stuks kabeljauwen voor f 12.100. Andere trawlers die losten, wanen de SCH. 3 met 300 stuk® kabeljauwen, die f 2600 maakten, de VL. 131 met 675 kisten vis. Van de Katwijkse kustvloot kwamen enkele loggers en kotters ook aan hoge besommingen toe: de KW. 70 f 15.400, de KW. 146 f 16.900 en de KW. 48 f 12 000. Voor de makreel kregen de trawlers f 48 totf 8 per kist betaald kwaliteit en soort. Middel en kleine schelvis wanen voor het binnenland f 56 tot f 36 per knst. De expert kocht grove schelvis voor f 63 tot f 42 per kist 50 kg. Rijen kabeljauw maakten f 85 tot f 40. wijting f 32 tot f 22. gul f 42 tot f 22 per kist. Op de visgronden n zee werd maandag gemeld, dat het goed weer was in de noordelijke Noord- De vangsten Mepen uiteen van 50 tot 125 manden vis, meest haring, wijting en koolvis. Trawlers als de IJM. 37. IJM. 72, IJM. 26, RO. 53, KW. 153. IJM. 10 en KW. 32 deden trekken van slechts 20 tot 40 manden vis. By de Pit/tboei visten de loggers en kotters alweer voor öagvang- sten van 175 tot 225 kg tong en 10 mandjes schol. Ook by de boei P. 4 werd gevist. Hier hadden de loggers te kaïnpen met een briesje. Vermelden we nog, dat de herdenking werd bygewoond door afgevaardigden van de afdelingen Bodegraven, Boskoop, Leiden en Gouda. Wanneer mogen wij gaan staken Gisteravond sprak mr. W. J. E. van den Bos, juridisch adviseur van het CNV, voor de Alphense christelijke besturen- t>ond over het stakingsrecht. De bUeen- komst was goed bezocht. Naar de opvatting van de christelijk* vakbeweging is staking een geoorloofd strijdmiddel, mits ondermeer: a. het doel rechtvaardig is; b een redelijke kans op succes aanwezig is: c. de werkgever in staat is aan de gestelde eisen tegemoel te komen: d. vreedzame middelen zUn uitgeput. Is de staking dus een aanvaard ver- schynsel. stakingsreoht bestaat er niet Dit blijkt uit vonnissen inzake bij d» rechter aanhangig gemaakte geschillen Men ziet. dat de rechter een staking al: wanprestatie van de individuele arbei der beschouwt en dat de stakende werk nemer naar heersende rechtsopvatting a. gedwongen kan worden tot werkher vatting; b. ontslagen kan worden; c. tot betaling van schadevergoeding verplicht kan worden: werkhervatting zou afge dwongen kunnen worden door lljfsdwanj en dwangsom. De vakorganisatie die oproept tot staking maakt zich schuldig aan uitlokking van wanprestatie en der halve aan een onrechtmatige daad. In januari 1960 hebben C.N.V.. K.A.B en N.V.V. aan de Raad van Minister verzocht om een wettelijke regeling var de staking in deze zin. dat in het Bu: gerlijk Wetboek een bepaling zal wor den opgenomen, dat de verplichting vat de werknemer de bedongen arbeid ti verrichten wordt geschorst, indien hi, deelneemt aan een door de vakorgani satie geproclameerde staking. Al deze gedachten werden door mr v. d. Bos uitvoerig toegelicht. Hy con oludeerde: hoewel de vakcentrales he stakingsrecht vastgelegd willen zien wensen ze. dat de maatschappelUke ont wikkeling er toe leidt (publiekrechtelyki bedrijfsorganisatie, arbitrage), dat he' stakingswapen in de toekomst niet mee: gehanteerd behoeft te worden. Zoals gebruikelUk wa- tot gedachten wisseling. Boekdrukkers kregen eremedaille In de gisteravond in hotel Toor ge houden bijeenkomst van het distric' Rijnstreek van de Federatie van Werk gevers in het Boekdrukkersbedryf wer den de heren H. C. v. d. Spelt (Drukken Rynland te Alphen) cn P. Zuidam u; Woerden onderscheiden met de ert medaille, omdat zU langer dan 25 jaa: lid zUn van deze federatie. In verband met hun leeftijd bedank ten de heren J. van Brummen en G. vat Dam, resp. voorzitter en secretaris-pen ningmeestcr van de afdeling, voor hu: functie. Gekozen werden de heren J. B Samsom en C. Haasbeek jr., die not geen beslissing namen over een even tuele aanvaarding. Na een gezellig diner, waarby ook d< dames aanzaten, sprak de directeur va: het Federatiebureau, de heer F. G Meyer, over de reis naar Amerika va: een aantal federatieleden, waarb'y dia'i werden vertoond. Veel belangstelling De vorige week in „Avifauna" gehou den tentoonstelling met filmvoorstellin gen, georganiseerd door de Bescherminj Bevolking, in verband met de atoom gevaren in oorlogstyd, trok veel bezoek Ruim 1300 personen hebben de expositit bezichtigd, welk aantal belangrijk hoge: ligt dan byv. in Rotterdam, waar di expositie ook werd gehouden. Voorn kwamen er een vUfhonderd scholieren boven de twaalf jaar. gelegenheid NIEUWVEEN Geen voorrang verleend Doordat de bestuurder van een perso nenauto op de beruchte viersprong He Haasje geen voorrang verleende, ont stond een botsing met een andere auto Hoewel de auto's zwaar werden bescha digd, kwamen de inzittenden er zonde) kleerscheuren af. Cefa-avond De plaatselyke afdeling van de Cefi hield dit keer een toneelavond. De chris telyke toneelvereniging „Sursum corda' uit Amsterdam voerde het stuk „Vat ander ras" op, waarin het rassenpro bleem wordt aangesneden. Het verhaal een neger, die tUdens de oorlof wordt geëerd; hij kreeg zelfs het krui) verdienste. Weer terug in het gewoni leven wordt hy door de aristocratie ech ter uitgebannen. Ten slotte zegeviert h( zijn liefde voor een blanke vrouw. Di belangstelling voor deze avond viel tegen Motorongeluk Tijdens oefeningen voor de speedway ices kwam de heer Rosschenberg zodj nig met zyn motor te vallen, dat hU zij' pols brak. WOUBRUGGE Burgeriyke stand GEBOREN: Johnny, z v C J Schijf ei T L Loenen; Laurentius J, z v W J Ha i H Lusse. ONDERTROUWD: Hendrik Harteveli 3 j en Agatha Zeilstra, 26 j. GETROUWD: Evert van der Horst, 2l en Trijntje de Groot, 22 j. HAZERSWOUDE Onderlinge Hulpbetoon telt nog 73 leden De vereniging „Onderling hulpb» toon" hield een slecht bezochte leden ergadering in „Het oude raadhuis" on der leiding van voorzitter W. Slootwet In totaal waren slechts 9 persone: aanwezig. De vereniging, die zich tef doel heeft gesteld haar leden by ziektr een kleine uitkering te geven, hee? thans nog slechts 73 leden. In het a.' gelopen jaar is echter nog voor f909 aa: ziektegeld uitgekeero Er is een batii saldo van f2056.16. De uitkeringen blij op f6 per volle week gehandhaafd De heren W. J. Dekker en G. de Voge werden herkozen als bestuurslid. Jeugdgemeenteraad gaat over het dansen praten Donderdagavond om half aóht word' :n vergadering gehouden va-n het ge sprekscentrum van de jeugdgemeente raad in het Raadhuis-dorp. De volgende onderwerpen komen te sprake: minder ontwikkelde gebieden de vijfdaagse werkweek; iinraa

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4