m KRONIEK iiiiii Onrust in de S.S.R. moet men positief waarderen Meningen van anderen Ds. Hasper doet opnieuw beroep op kerkeraden Een woord voor vandaag Onverminderd werk van de S.S.K. voor de 1% aktie 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! Ckefarine A z 0\ZERZIJDS EUROPA EN DE VER. STATEN DE maatregelen, door president Kennedy In zijn jongste boodschap aan Amerikaanse Congres aangekondigd, zullen ongetwijfeld ook voor ons land enkele minder aangename gevolgen hebben. Kennedy wil de betalingsbalans van zijn land een gunstiger aanzien geven. Hij streeft ernaar om de Amerikaanse bestedingen in het buitenland, ook in West-Europa, af te remmen. De goudvoorraad der Verenigde Staten zal niet voor binnenlandse verplichtingen aangesproken kunnen worden, wel even tueel voor internationale afwikkelingen. De Amerikaanse militairen die in Europa vertoeven en die hun familieleden bij zich hebben zullen hun aankopen en verdere bestedingen moeten beper ken. Eveneens moeten de Europese leveranties ten behoeve van de Ameri kaanse strijdkrachten verminderd worden. Wat in Amerika zelf gekocht kan worden, zal niet in de legeringsgebieden besteld mogen worden. Voor het toeristenverkeer zullen minder dollars beschikbaar worden gesteld. Uit West-Europa zullen voortaan niet meer dan voor 100 dollar goederen belastingvrij in de Verenigde Staten ingevoerd mogen worden. Thans is dat 500 dollar. Gevolg zal vermoedelijk zijn, dat met name de Amerikaanse soldaten hier minder zullen kopen. Maar ook de toeristen die in ons land in steeds groteren getale hun vacantie doorbrengen zullen zich in hun uit gaven moeten beperken. Wij hebben van het toerisme der Amerikanen nogal profijt genoten. Vol gens de gegevens der Algemene Vereniging voor Vreemdelingenverkeer kan het aantal Amerikanen dat in 1960 ons land bezocht op rond 200.000 gesteld worden. Ons land is voor de Amerikanen nog altijd een goedkoopte-eiland. Zij reizen ook by voorkeur over Schiphol. Men kan ten onzent billijk, vrij van Nederlandse fiscale heffing, artikelen kopen, die dan weer belastingvrij in de Verenigde Staten kunnen worden binnengebracht. Berekend is, dat hiermede in 1960 een som van rond 100 miljoen dollar gemoeid is geweest. De door Kennedy aangekondigde maatregel zou volgens sommigen tengevolge hebben, dat dit bedrag tot circa 20 miljoen werd gereduceerd. Maar aan deze schatting kan geen grote waarde worden toegekend. Vooreerst hebben zeker niet alle toeristen 500 dollar besteed. En dat zij zo drastisch nu hun bestedingen zullen ver minderen, valt niet aan te nemen. Toch betekenen de Amerikaanse maatregelen stellig schade voor West- Europa, in het bijzonder ook voor ons. Maar in de omstandigheden waarin de Verenigde Staten thans verkeren, zyn ze ten volle te rechtvaardigen. Het is ten slotte ook in ons belang, dat de positie van de leidende mogend heid van het Westen niet verzwakt wordt. Een voortdurend groot tekort op de betalingsbalans zou ook voor de Verenigde Staten bedenkeüjk zijn. Kennedy wil voorts nog de investering bevorderen van buitenlands kapitaal in de Verenigde Staten. Hy pleit voor hogere bydragen van Europa voor hulp aan de onderontwikkelde gebieden, voor meer zelffinanciering door de bondgenoten van Amerikaanse leveranties. Kortom: Europa moet financieel meer op eigen benen staan. Men kan dit verlangen de Amerikaanse president niet euvel duiden. Europa heeft zyn herstel voor een niet gering deel aan de Verenigde Staten te danken. Het kan wü denken hier in het byzonder aan Duitsland nu meer presteren. PROF. MEKKES IN JUBILEUMREDE: Onder grote belangstelling is gistermorgen in Utrecht de vie ring van het 75-jarig bestaan van de Societas Studiosorum Refor- matorum, de Calvinistische stu dentenvereniging, aan de open bare universiteiten en hogescho len begonnen. Ook van buiten SSR was er be langstelling voor dit jubileum; zo waren onder anderen dr- W. P. Berghuis en dr- J. A. H. J. S. Bruins Slot als gasten aanwezig. Men heeft in de SSR-wereld van van daag wel afgeleerd, na twee wereldoor logen en de crisis binnen de gerefor meerde wereld, om hoera te roepen over al datgene wat rondom hen heen, ook binnen de SSR zelf plaatsvindt. Dat SSR nog bestaat ervaren wij, zo zei de lustrumpraeses C. M. Karssen in zijn openingswoord als een wonder; ondanks alles heeft SSR trouw mogen blijven aan de overtuiging van waaruit zij 75 jaar geleden werd opgericht. In zijn herdenkingsrede stelde het erelid der SSR. prof. dr. J. P. A. Mek- kes, dat men deze beweging en onrust in de SSR van nu, in tegenstelling tot de betrekkelijke voldaanheid op hef lus trum in 1936, positief moet waar deren. De fronten zijn vandaag wel ge heel veranderd. Niet meer de beginsel- vragen, maar die van de praktijk bin nen het beginsel zijn in geding. De vraag is actueel of men, alvorens over de beginselen te willen gaan praten wel gewoon christelijk is in zijn dagelijks leven in de studentenwereld. Het gaat daarbij om het leven naar de toekomst heen. en die staat vóór ons in onze Intellectuele jeugd. Deze jeugd heeft genoeg van wat slechts traditie is en laat zich niet meer van gen om voor een wagen van machtpo sities binnen christelijk Nederland te worden gespannen. Het schiftingspro- het op terugtocht zijnde chris telijk organisatieleven in ons land doet ook haar naar overgebleven steunpun ten zoeken. Zij aarzelt en wat zij zal doen valt niet uit haar woorden af te leiden. Wij staan voor een toekomst, aldus prof. Mekkes, waarin de mythe en een materialistisch pragmatisme el kaar de hand zullen reiken. Voor onze jeugd zal het daarbij gaan n de aan geen grenzen gehouden en aan geen zin gebonden quasi genieting van deze wereld of om de radicale te- genkeuze. Goedbedoeld cn misschien heel chris telijk traditionalisme helpt daag aan de dag binnen SSR niet ver der. De Meester heeft bij de Ingang Zijn lijden een nieuw gebod gege- Dlt roept ook organisatorisch op tot het op ons nemen van Zijn kruis. Zonder dat zal SSR geen steunpunt kun- zijn voor de christelijk willende jeugd en geen teken van een dusge naamde gereformeerde gezindte. Alleen vannit deze toekomstvisie is. aldus prof. Mekkes. er een werkelijke toekomst voor onze SSR weggelegd. «n» SAMEN DELEN Onder dit kopje schrijft Vrij Neder land het volgende: „Wanneer we het goed begrepen hebben, heeft de Socrates- affaire de Amiterdamsche Bank maar drie inplaats van zes miljoen gulden gekost. Door de verliespost van zes miljoen over J959 behoeft de Amstcrdamsche Bank nl. drie miljoen minder belasting te betalen. De staat draait dus voor de helft van de strop op. En wie is de staat? L'état c'est nous! Wij zijn de sigaar voor drie miljoen. Dat kost ons anderhalve kilometer rijks straatweg, of de subsidie voor 1000 wo ningen. In het vervolg zullen wij berichten over fraude met andere ogen lezen. Wij sullen ons bestolen voelen voor de helft van het bedrag." En dit schrijft Elseviers Week blad: „De omzwaai in de houding der Nederlandse sorialisten ten aanzien van Indonesië is hoogst opvallend. Wie hun stemming ten tijde van Linggadjati verge lijkt met de tegenwoordige beschouwingen in hun parlijpers, gelooft soms zijn ogen niet Al moet men toegeven, dat het op treden van Indonesië alle verwaehtingen, ook de meest pessimistische, nog heeft beschaamd, zal men het toch betreuren, dat de bezinning in de socialistische gele deren zo laat zo véél te laat geko men is. Een nieuw cn verrassend voor beeld geeft de socialistische oud-minister van financiën Van de Kieft, die in een ingezonden stuk in de New York Times de Amerikanen duidelijk maakt, dat hun dwaze bejubeling van hun „eredoctor" Soekarno indertijd Nederland even to pijn lijk getroffen heeft als de Amerikanen dat zouden zijn indien hun Nederlandse Navo- hondgenoot nu eens zou besluiten de Cubaanse „vrijheidsheld" Castro met de grootste praal in te halen. Overigens gelo ven wij, dat vele Amerikanen ook zonder dit goede werk van de heer Van de Kieft al tot beter inzicht gekomen zijn". Beurzen voor Italië en Luxemburg De Italiaanse regering: stelt tijdens het academiejaar 19611962 een aan tal beurzen voor 1 tot 3 maanden, zgn. „premio di studio", ter beschikking van Nederlanders voor het volgen van een zomercursus in de periode van 15 juli tot 15 oktober. De beurs bedraagt 60.000 lires per maand. De reiskosten komen voor rekening van de kandi daat. Deze maandbeurzen zijn bestemd voor: studenten die Italiaanse taal- en le-tter- kunde studeren en die In verband hier mee in Italië een zomercursus willen volgen van een Italiaanse Instelling van hoger-onderwijs, jooge musici of leer lingen van een conservatorium en jonge juristen die de cursus te Perugia van het internationaal centrum Luigi Severini willen bijwonen. Ook andere belangstel lende studenten kunnen naar een derge lijke beurs solliciteren. Ook de Luxemburgse regering stelt, evenals ln voorgaande Jaren, voor het jaar 1961 een aantal beorsmaanden ter beschikking van Nederlandse studenten en pas afgestudeerden, die In Luxemburg onderzoekingen willen verrichten of al daar van een bepaald onderwerp een spe ciale stndle willen maken. Gegadigden dienen tenminste het kan didaatsexamen te hebben afgelegd. Het bedrag der maandelijkse vergoeding is vastgesteld op 4000 Luxemburgse francs. Inlichtingen omtrent deze beurzen kan men verkrijgen by de afdeling buiten landse betrekkingen van het ministerie van O. K. en W. NAAR DE BRANDSTAPEL Patrimonium, het orgaan van het gelijknamige verbond, tracht achteraf nog eens enkele lessen te trekken uit de kabinetscrisis, welke tegen het eindT van het vorige kaar ontstond. Een krach tige waarschuwing laat het blad horen tegen het socialisme, dat ongetwijfeld weer zal proberen in politieke zin te profiteren van deze crisis. De redactie van Patrimonium schrijft hierover het volgende: Uit de jongste kabinetscrisis valt menigerlei lering te trekken. Zeer duidelijk steekt er onder meer deze les in. dat de oppositie vlijtig bezig is aan de voorberei ding van het verkiezingsoffensief van 1963. De „brandstapels" waarop de politieke tegenvoeters dan zullen staan, worden reeds in gereedheid gebracht. Dat de ministers Zijlstra en De Pous. bij leven en welzijn, in die campagne niet gespaard zullen worden, lijdt geen twijfel. In dit verband is er zoveel het prof. Zijlstra aangaat een duidelij ke ommezwaai ln de socialistische voorlichting te signaleren. Jarenlang heeft men van die zij de gesuggereerd, dat in de a.r. partij tweeërlei stroming zich openbaarde: een conservatieve en een vooruitstrevende. Bruins Slot was dan de representant van de behoudende vleugel. Zijlstra daarte genover de exponent van de voor uitstrevende. Welaan, de socialisten zijn tot een opzienbarende herverdeling van rollen overgegaan. Sedert de kabi netscrisis beluistert men in het so cialistische kamp geen woord ten kwade van Bruins Slot Integen deel, hij fungeert daar nu als de man. die zich om des gewetens wil, met geheel zijn fractie ge richt heeft tegen een onsociaal wo ningbouwbeleid. „Onomstotelijker dan te voren staat nu vast. dat we te maken hebben met een kabinet dat een onsociaal woningbouwbeleid voert. Die verheldering is winst dank zij het optreden van de protestants- christelijke fractie»", aldus mr. Burger bij de beraadslaging over de regeringsverklaring op 5 januari 1961. Deze nieuwe rol van Bruins Slot is voor de socialisten nauwelijks interessant, vergeleken bij de rol, die men Zijlstra daar nu toemeet Zijlstra toch zal de man zijn aldus kennelijk hun overwegingen die de A.R. zal aanvoeren in de komende verkiezingsstrijd. Zijlstra is niet langer de repre sentant van de progressieve krach ten in het protestants-christelijke kamp. neen hij belichaamt nu voortaan de reactie. Tientallen uit latingen in de socialistische pers kunnen deze propagandistische om mezwaai illustreren. Heel duidelijk was Vrij Neder land in het nummer van 31 decem ber 1960: „De ARP leek in een kritieke fase van haar bestaan in handen te zijn gekomen van een aantal jongere, sterk sociaal be wogen mannen, die nauwere bin dingen hebben met het C.N.V. In hun pogingen om het A.R. beleid in die richting te sturen, is de A.R. Tweede-Kamerfractie echter gedurende de gehele levensduur van het kabinet-de Quay de weg geblokkeerd door het technisch knappe, maar volstrekt onaandoen lijke moderne „aanpassingsbeleid" van partijgenoot Zijlstra. Het be ruchte ruimte-beleid van de mo derne Colijn." Ziezo, dan zijn we er dus weer. Colijn herleefd! Aanpassing! On sociaal beleid! Dat blijft er van de progressieve Zijlstra over, als de socialistische propaganda zulks nodig oordeelt Het meest verdrietige is, dat de protestants-christelijke Kamerfrac ties onbedoeld en natuurlijk onge wild vlijtig takken aangedragen hebben voor de brandstapel, die men Zijlstra, De Pous en Rool- vink straks zal willen doen be klimmen. Dat doen ze door zich zelf zo nadrukkelijk de mantel van de sociale bewogenheid over de schouders te werpen. Het is menselijk wel begrijpelijk, dat deze Kamerfracties zich ge noopt voelden om hun ongelukkige reactie op een even ongelukkige accie van regeringszijde met zeer veel nadruk plausibel te maken. Hun optreden op 22 december is bij de overgrote meerderheid van het Nederlandse volk in het ver in duidelijk versterkte mate. Hoe feller de reacties uit het kiezers volk werden, hoe sterker de socia le bewogenheid aan de kant van de fracties benadrukt moest wor- Het onverteerbare in deze droe vige affaire is, dat men het dui delijk te omlijnen, zakelijke ge schilpunt tussen kamermeerder heid en regering poogt te verslui eren door het rookgordijn van de woningnood-in-hct=algemecn cn de nood van de minst draagkrachti- gen in het bijzonder. Wanneer het standpunt van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid inderdaad onsociaal ware geweest, dan zou de bij hem begonnen kabinetscrisis weliswaar een pijnlijke, maar volkomen ver antwoorde botsing van broeders zijn geweest Wanneer zijn stand punt niet onsociaal is geweest en men desalniettemin aan die be schuldiging voedsel geeft door zich zelf in dit verband zeer nadrukke lijk de erekroon der sociale bewo genheid op het hoofd te drukken, dan doet men hem onrecht beleid beoordeelt zonder suggesties over „achtergronden", die nie mand controleren kan. Geen dier bare afleidingsmanoeuvres, geen camouflages, maar de feiten. Na deze herdenkingsrede overhandig- _b ir. H. van Harten als voorzitter van de Gedenkboekredatie het ter gelegen heid van het vijftiende lustrum uitge- ;even Gedenkboek aan de praeses der JSR. Dit Gedenkboek. „Vier glazen" geheten, geeft zowel een geschiedsbe- sdhrïjving en een positiebepaling van de SSR als een behandeling van tal van momenteel in christelijk Nederland ac tuele vraagstukken. Aan het slot van de herdenkingsbij eenkomst is do uitslag van de prijs- Meer vluchtelingen uit Oost-Duitsland Het aantal Oostduitse vluchtelingen is op 13 februari plotseling sterk gestegen. Er werden er in West Berlin 1.120 ge registreerd, dat is bijna het dubbele van vorige week maandag, terwijl het totaal van de gehele vorige week 1.968 Er wordt rekening mee gehouden dat de stijging verband houdt met de com munistische maatregelen tegen de pro testantse kerk. Medaille uit Luik voor prof. Burgers Prof. dr. W. G. Burgers, hoogleraar an de Technische Hogeschool in Delft, ontving van de Association des Inge nieurs Sortis van de Luikse Universiteit bericht, dat hem de medaille Gustav „Vier glazen Wereldraad: Wees niet te optimistisch over toenadering kerken De Wereldraad van Kerken heeft er op gewezen dat het informele contakt dat thans bestaat tussen rooms-katholieke en protestantse kerkelijke leiders geen aanleiding mag geven tot een bovenma tig optimisme over een mogelijke her eniging van beide geloven. Dr. W. A. Visser 't Hooft, sekretaris- generaal van de wereldraad, verklaarde naar aanleiding van een zitting met ge sloten deuren van het dagelijks bestuur, dat „deze eerste stappen naar betere be trekkingen niet moeten worden verward met een definitieve oplossing van de vraagstukken die de twee geloven schei den." „Eerst wanneer besprekingen zijn begonnen kan de werkelijke omvang van het vraagstuk worden ontdekt", al dus dr. Visser 't Hooft. (Advertentie) EEN PAAR PRACHTIGE ENKALON NYLONS VOOR SLECHTS 1 GULDEN EN DERTIG DIJKZEGELS VAN DE GOUDA'S GLORIE MARGARINE MARGARINE VAN DE BOVENSTE PLANK in I&derland, die de SSR ter gelegen heid van het lustrum uitgeschreven had en waartoe dr. E. Diemer, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman en drs. G. Puchinger in een jury hadden wil len plaatsnemen, bekend gemaakt. De twee hoofdprijzen, waarvan er een ter beschikking was gesteld door de Vereniging Christelijke dagbladpers in Nederland, werden toegekend aan de heren B. Tammeling, student te Gro ningen en R. Verboom, student aan de Vrije Universiteit. Het Gemeentebestuur van Utrecht heeft daarna op het Stadhuis een of ficiële ontvangst ter gelegenheid van het SSR-lustrum gehouden. Dibelius: Oostduitse toezeggingen loos dood voert tegen het Oostduitse stre ven om politieke voorwaarden op te leg gen. De kerk kon de verzekering van dt Oostduitse overheid dat zij positieve be trekkingen met de kerk wil. niet ernstig Ambtsaanvaarding van dr. Alkemade 20 februari Dr. C. Th. J. Alkemade, die is be noemd tot gewoon hoogleraar in de fa culteit der wiskunde en natuurweten schappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde zal op maandag 20 februari zijn ambt aan- Opnieuw heeft ds. H. Hasper, de berijmer van het zogenaamde Psalter-Hasper, de psalmberijming die eerst in de Gereformeerde Ker ken werd aanbevolen, maar later weer werd afgewezen zich gericht tot de gereformeerde kerkeraden. Hij doet daarin een nieuw beroep op de kerkeraden en geeft een „Nadere verklaring" van zijn bro chure „Doe recht", die eind 1958 aan de kerkeraden werd toegezon den. Zoals men weet is er tussen de Gere formeerde Kerken en de Stichting Gees telijke Liederen uit de Schat van de Kerk der Eeuwen al jarenlang een con flict dat nooit geheel uit de weg is geruimd. Een commissie van goede diensten bestaande uit drie mensen is indertijd aangesteld om een oplossing te vinden, maar deze commissie kon met tot een eenstemmige uitspraak komen. In zijn nadere verklaring gaat ds. Hasper in op een aantal punten in zijn vorige brochure aan de kerkeraden, die een verkeerde indruk hebben gewekt. Ds. Hasper stelt met nadruk in de eer ste regels van zijn nieuwe geschrift dat hij ten ene male niet heeft willen be en dat de Gereformeerde Kerken document zouden hebben verdonke remaand dat van vitaal belang is voor de verhouding tussen de Kerken en de Stichting. j In deze „Nadere verklaring" gaat de psalmdichter in hoofdzaak in op twee punten. Het eerste betreft de waarde die moet worden toegekend aan een rap port van prof. mr. N. Okma waarvan ds. Hasper zegt dat het schriftelijk of mondeling uitgebracht moet zijn en het moderamen van de synode zegt dat naar zijn beste weten dit stuk in werkelijk heid nimmer heeft bestaan. Het tweede punt betreft de houding van de meer derheid van de arbitragecommissie, die door ds. Hasper wordt veroordeeld. BELOFTE Opnieuw haalt ds. Hasper aan dat hem namens de Kerken beloofd is, dat zij geen samenwerking zouden aangaan met de hervormde dichters om een an der boek te maken. Deze belofte is ge broken en daarom Is de verandering van het psalmboek van de Gereformeer de Kerken geen liturgische kwestie ge bleven, maar een ethische geworden. Hij vraagt zelfs: „Mag men ln den ere dienst God loven met gebruikmaking van een Psalmboek waaraan een der gelijke voorgeschiedenis ls verbonden?" Bovendien gaat ds. Hasper dan in op de geschiedenis met de arbitragecom missie. die niet zou hebben nagegaan wat de bedoeling was van beide partij en (Kerken en Stichting) op het ogen blik dat zij een overeenkomst aangin gen. Met nadruk stelt ds. Hasper dat het woord „aanbevelen" toen veel meer inhoud had dan nu volgens het woorden boek wordt aangenomen. FOUT Ds. Hasper besluit zijn „Nadere klaring" met de woorden: „Schriftelijk ligt ook een uitvoerige brief van mij aan wijlen prof. mr. N. Okma vast, dat de door twee der arbiters op 3 april 1960 aangenomen uitlegging van de ak te van overeenkomst absoluut fout is. De brief is na het overlijden van prof. Okma door mevrouw Okma aan de Ker ken afgestaan. Ten processe is echter aan een uit haar verband losgerukte passage een precies tegenovergestelde' betekenis gegeven, hetgeen door de wet verboden wordt. Ook op dit punt zou hef oproepen van de door de Stichting ge noemde getuigen inzicht in de waarheid hebben geschonken. De brief is name lijk in de vergadering voor de contract sluiting voor het bereiken van een over eenkomst van het begin tot het einde uitvoerig behandeld. Maar al mocht een buiten zijn omgeving geplaatste zin eni ge jaren na dato voor oningewijden niet duidelijk zijn voor prof. Okma was die zin volkomen duidelijk. En de brief was aan hem gericht." band is geen enkele poging ultgegai het hangend conflict op een wijze op te lossen, welke christenen betaamt. Zou zulk een beëindiging van het ge schil nu werkelijk onmogelijk zijn?" REACTIE Als enige heeft tot nu toe ds. IJ. K. Vellenga gereageerd op dit nieuwe schrijven. Hij vraagt zich af waarom ds. Hasper zo laat komt met deze „Na dere verklaring", die wat nieuw licht Overijsel" met de woorden: Het geschil met ds. Hasper heeft wel oor een goed gedeelte gedraaid om de vraag wat de „aanbeveling" der kerken de psalmberijming wilde beteke- Er is steeds gezegd, dat deze niet verder ging dan het woord beduidde en dat daarnaast uiteraard ook activiteiten moesten plaats vinden. Maar in boven staande verklaring wordt onder ede be tuigd, dat in het bewuste onderhoud vastgesteld werd, dat het woord een zeer intensieve betekenis zou hebben. In dien dit waar zou zijn, kwam de hou ding van de deputaten van de synode van Rotterdam beslist in een ander licht te staan en zou ds. Haspers verontwaar diging geheel zijn te begrijpen. Maar de vraag blijft: waarom zo laat met dit alles? In de komende weken zullen de meditaties van de kerkbodes en de prediking op de kansels in het teken staan van het lijden van Christus. Daar zit iets moois in, om ieder jaar op een vaste tijd mee te leven en als het ware mee te lijden met de Heiland. Maar er zit ook een gevaar in. Het kan een gewoonte-lijden worden. We lijden mee met Christus zoals een verpleegster meelijdt met haar patiënten. Zij weet haar meeleven in welgekozen bewoordingen uit te spreken, maar haar medelijden gaat niet verder dan de deur van de zieken kamer, want innerlijk heeft zij haar hart gepantserd tegen het vele verdriet dat zij om zich heen ziet. Dat is geen verwijt. Zij zou aan haar taak ten gronde gaan als dat niet zo was. De natuur heeft haar als het ware deze bescherming gegeven. Maar het gevaar is%groot dat wij op dezelfde manier als een sterke vuurtoren staan in de woeste golving van het lijden van Christus. We laten de meditaties en de preken over ons heengaan als een springvloed en straks duiken we er weer onveranderd uit op. Dan zegt het lijden van Christus ons even min iets als de discipelen. Herhaalde malen waarschuwde Hij hen voor wat er zou gaan gebeuren, en toen het kwam waren zij niet voorbereid. Laten wij toch goed beseffen dat Christus niet zo maar leed, maar dat Hij leed voor ons. Als wij er niet geweest waren, had Hij niet behoeven te lijden.Wij hebben niet slechts deel aan dat lijden, wij zijn er de oorzaak van. Op zondag 26 februari zal de ac tie van de S.S.K.Stichting Steun Kerkbouw, beginnen met een stond. In alle gereformeerde kerken zal er in ochtend- en avonddienst ge beden worden voor deze actie, die wel de grootste in de geschiedenis van de Gereformeerde Kerken wordt genoemd. Verder zal zondag vijf maart de avonddienst van de kerk aan de Koediefslaan in Heemstede, die in het teken van de kerkbouwac- tie zal staan, worden uitgezonden door de N.C.R.V. De voorgangers in deze dienst zullen ds. Chr. W. J. Teeuwen en ds. G. N. Lammens zijn. Tot nog toe heeft de S.S.K. in het to taal de bouw van 29 kerken met een be drag van 1.875.500 gesteund. Toch is er nog steeds een groot tekort aan kerkruimte, een tekort dat door de ver stedelijking en de grote nieuwbouw slechts groter dreigt te worden. Daar om besloot de S.S.K., die er van over tuigd is, dat het kerkelijk leven door on voldoende kerkruimte ten zeerste ge schaad wordt, vorig jaar herfst, om een zeer grote actie op touw te zetten. Dit werd de z.g. 1 procentactie, die van „Niemand wil dat zijn dochter met een jood trouwt" Het Amerikaanse tijdschrift Look schrijft in" een reportage over West-Ber- lijn dat Wolfgang Marquard. wiens grootvader „als generaal-majoor in de eerste wereldoorlog de hoogste onder scheiding heeft gekregen" in West-Ber- lijn verklaard heeft dat „niemand zijn dochter met een jood wil zien trou- De correspondent van Look had eer gesprek met Marquard, die in de twee de wereldoorlog gevangen genomen werd door het Amerikaanse leger van gene raal Patton. Marquard wiens schoonvader, een ko lonel, „in 1944 vermoord werd na d£ poging om Hitler te doden", heeft nog last van wat hem in zijn jeugd i geprent. Over de Duitse joden zei h „De joden kwamen lang geleden uit de ghetto's van Polen. Zij werden rijk door hun sluwheid. De helft var Duitse bevolking moest niets van hebben. Thans wil niemand concentra tiekampen, maar ook wil niemand dat zijn dochter met een jood trouwt. Ik leb vele goede joodse vrienden, maar ik denk er net zo over". Look schrijft dat Marquard na de oorlog tevergeefs heeft getracht het res taurant cn de wijnzaak van zijn fami lie op te bouwen. Hij is nu aar studeren voor bedrijfspsycholoog. LIEVE PETER, Eigenlijk zou ik je moeten troosten, het is wel triest natuur lijk van de Panda en zo, maar ik ben zelf koud en bang: Kom maar kijken: in het licht van de auto's die voorbij rijden kun je de zandplek nog zien het was gruwelijk; de fietsers die er nu door rijden weten niet dat daar een jongetje heeft ge legen. Ik ruik nu lysol boven mijn boeken en ik zie dat rode plasje op het asfalt, toen iedereen alweer doorliep het is vlak voor ons huis gebeurd. Maar 't stompzinnige is dat de zon blijft schijnen, de radio programma's gaan vrolijk door, ik drink thee en het was erg, lieve Peter, ik ken dat jongetje. Ik zie nu op elke bladzij dat rode plasje op het asfalt ik moet aan iets anders den ken, Freule Tegmoet bijvoorbeeld, maar ik heb die naam zo maar verzonnen, er is nog niets bij, zelfs geen Annie M. G. Schmidt-gedichtje. Op Kreupelkerke rijmt aansterken, ik zou haar naar een badplaats kunnen sturen, een Duitse natuurlijk, om aan te sterken, misschien morgen, ik heb nu geen zin dat begrijp je toch wel? Of ik zou kunnen denken aan Droopy, een heel gelaten teken filmhondje, ik ben een Droopy-fan al hou ik eigenlijk van alle soorten tekenfilms; ik heb laatst in de cineac Woody Wood pecker gezien, drie keer, want hij imiteerde een treintje, met zo'n bolle pet op die er bij schijnt te horen en bolle wange tjes als ik alleen geweest was zat ik er misschien nu 1 alleen om dat kleine meesterlijke scènetje. Het regende vandaag niet (hè ja, het weer) er wo wel regenliedjes op de radio; één dat ik nog niet kende: „1 get the blues when it rains". Dat is wel waar; vooral nu, als je 's ochtends naar school rijdt, lijkt alles heel moeilijk, wind. tegen, regen, je kunt huilen zonder dat iemand het merkt. Het is wel mooi 's avonds als er druppels op je bril zitten naar de lantarens te kijken, rustige kometen op stokjes geprikt, schieten stralen uit maar dat weet je, want je draagt iii mers ook een bril? Vroeger had je een radioprogramma ,JZvert Vermeer bekijkt het door een rode bril"; ik dacht daarbij altijd aan een bril met rode glazen, die alles feestelijk en rozig zou maken, net als dat papier in kijkdozen, weet je wel? Het was een erge desillusie, een gewone mannestem over dingen die ik niet be greep „Evert Vermeer bekijkt alles door een rode bril". Maar het doet me ineens weer denken dan dat, het rode plas je op het asfalt. Ik ga leren, maar je kunt je oren wel dicht stoppen, waarom je ogen dan niet? Verzin als je kunt iets wat het minder erg maakt, alsjeblieft, lieve Peter, je MARJA der gereformeerd gezin één procent van het gezinsinkomen vraagt, om op deze manier zeven miljoen gulden bij elkaar te brengen. Er is voor deze actie reeds bijzonder veel voorbereidend werk verricht. Door het gehele land' zijn contactadressen opgevraagd en werden comité's ge vormd. Tientallen instructie-vergaderin gen werden gehouden en ontelbare en veloppen, kwitanties en verzamellijsten verzonden. Nog steeds worden brieven gestuurd aan achtergebleven kerkera den, om hen aan te sporen ook mee te doen. Het begint er nu zo langzamer hand op te lijken dat het meeste werk is gedaan, de actie nadert. Reacties De reacties op al dit werk zijn vaak zeer bemoedigend. Een grote industrie heeft beloofd van alle leveringen tot 1 augustus 10 procent van het netto-fac tuurbedrag aan de S.S.K. af te staan. Een winkelier bood aan om van de ver koop van bepaalde artikelen tien pro cent aan de S.S.K. te geven. En een grote staiskerk, die in zeer moeilijke financiële omstandigheden verkeert, be sloot na ernstig overleg om toch mee te doen, opdat „het monument in één keer kon worden onthuld". Op het ogenblik hebben 630 van de 800 kerken contactadressen opgegeven en -de heer Krol verwacht er nog meer. In deze gemeenten zullen op maandag 27 februari de leden van het werkcomi té de gemeente intrekken, gewapend met folders, enveloppen en kaarten, om de gemeenteleden hiervan te voorzien en ze zo nodig aan te moedigen aan de actie deel te nemen. Het is momenteel nog niet te zeggen of de 1 procentaktie zeven miljoen op zal brengen. Verdiend hebben de mede werkers van de S.S.K. het wel, in het bijzonder het vitale 72-jarige bestuurs lid J J. Spoelstra, de secretaris R. Krol, die waarschijnlijk zelf niet meer zal weten hoeveel brieven hij voor de aktie heeft verzonden, de propagandist ds. Chr. W. J. Teeuwen en al die an dere ijverige werkers en bidders die „van de Here verwachten, dat Hij de zeven miljoen gulden zal omzetten in geestelijke rijkdom, die niet in cijfers is uit te drukken". Advertentie Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4** worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtigen weldadig, vaak zelfs wanneer andere middelen falen. Tegen pijtien en griep. Geschikt voor de gevoeligste masg, want die wordl beschermd door het bestanddeel Chefarox. 20 tabl. 10.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. 13.60 Beroe pingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Nijega (H.O.): H. Ja- gersma, kand. te Bennekom. Aangenomen naar Grootegast (toez.): W. Ch. Jansen te Warfhuizen; naar En schede: J. A. Hebly te Schiedam. Bedankt voor Sexbieruzn: J. H. Bogers te Alphen a. d. Ryn. GEREFORMEERDE KERKEN Tweetal te RhedenDe Steeg: J. P. Dondorp te Hattem en P. H. Steenhuis te Bergentheim. Beroepen te Zijldijk: Q. Huyser, kand. te 's Gravenhage; te Hemelum: A. Bak ker, kand. te Kielwindeweer; te Gent: P. H. Steenhuis te Bergentheim. Bedankt voor Nieuwer-Amstel-N.: J. Goumare te Hilversum. GEREF. KERKEN (VrUgemaakt) Tweetal te Waardhuizen: G. van Keu len, kand. te Heerde en D. Noord, kand. te Rijnsburg, van wie eerstgen. is be roepen. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Alphen a. d. Rijn: N. de Jong te Katwijk a. Zee en H. van Leeu wen te Arnhem; te Broek op Langedijk: M. Drayer te Drachten en P. N. Ribbers te Noordsche-Schut. UNIE VAN BAPT. GEM. Aangenomen naar Heerenveen: G. Vis ser te Workum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. Bedankt voor Middelharnis: A. Ver- gunst te Rotterdam-C. EVANG. LUTH. KERK Beroepen te Amstelveen: C. Schroder te Enkhuizen. Bedankt voor Amsterdam: U. Berve- ling te Edam-Moimikendam. BEROEPBAARST^y TJNGEN M. B. Blom, van Cuycklaan 10, Oegst- geest: H. Jagersma, Berkenlaan 37, Ben nekom; W. Chr. Hovius, Leendert Meesz- straat 49, Haarlem: B. Klopman, Salver- dastraat 6, Wons (Fr.); J. van 't Kruis, vie., WaterlooDje I A. Katwijk aan de Rijn; S. Meyburg, van Wassenaerlaan 2. Oegsteeest; H. B. de Roest, Waterstraat 35, Delfzijl; J. E. van Veen, vic., Herv. Pastorie, Termunten; J. Visbeek, Buys Ballotstraat 22, Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2