És iytïïet is Lawine begroef schoolkinderen Snel en hard antwoord op Sowjet-nitdaging goed leven op COCOS! DE SANTA MARIA MOEST NAAR CURA Sluiting op Zaterdag? De warmte van planten 5 AANPASSING LANDBOUWBELEID De onderlinge aanpassing van hun landbouwbeleid door de zes landen van de E.E.G. blijkt moeizaam. In verschillende landen wordt zelfs nog achter hoge beschermende muren van overheidsmaatregelen uitbreiding van de produktie bevorderd, die, gezien de situatie op de wereldmarkt, economisch niet als verantwoord kan worden beschouwd. Mede hierom acht minister Marijnen ernstige gevaren verbonden aan een ontwikkeling binnen de E.E.G., waarbij met name voor granen gestreefd zou worden naar een hoog prijspeil. De bewindsman meent, dat met de afbraak van de tarieven een grotere onderlinge aanpassing van het landbouwbeleid gepaard dient te gaan. Overigens gelooft de heer Marijnen stellig, dat de Nederlandse land- en tuinbouw binnen de E.E.G. voldoende perspectief heeft. Wel is het zaak, dat met alle kracht wordt gewerkt aan de versterking van de concurrentie kracht van de Nederlandse landbouw. NIEUW VESTIGINGSBESLUIT De staatssecretaris van economische zaken, dr. Veldkamp, heeft in af wijking van het afwijkende advies dat de commissie adviezen vestigings regelingen van de Sociaal Economische Raad in april van het vorige jaar heeft uitgebracht, besloten de totstandkoming te bevorderen vestigingsbesluit voor de kleinhandel in verfwaren. Het is gisteren in het Staatsblad afgekondigd en zal aanstaande maandag in werking treden. De laatste jaren zijn particulieren er hoe langer hoe meer toe overge gaan zelf verfwerk, reparaties en andere werkzaamheden te verrichten. Daarmede steeg ook voortdurend het aantal winkels dat speciaal voor de verkoop van het daartoe benodigde materiaal is ingericht, waarbij ook het aantal speciale verf zaken sterk is toegenomen. Van de vijfduizend verkooppunten waar verfwaren (verf, lak en vernis) aan particulieren wordt verkocht, wordt in ongeveer tweeduizend gevallen de verkoop van deze waren als hoofdbedrijf uitgeoefend. Met het oog op deze ontwikkeling hebben de verenigingen van onder nemers, van detaillisten en van schilderspatroons in deze branche om afkondiging van een vestigingsbesluit verzocht. LES VAN LANDBOUWDEBAT Minister Marijnen betreurt het, dat bij de behandeling van de land bouwbegroting in de Tweede Kamer zoals hij het noemt spanningen zijn ontstaan toen hij zijn garantiebeleid nader concretiseerde. Zoals men weet lokte indertijd een nadere toezegging over de hoogte van de garantieprij zen van veel zijden felle kritiek. Door middel van een diepgaander over leg tussen hem en het georganiseerde bedrijfsleven hoopt de bewindsman in de toekomst bij te dragen tot een meer bevredigende parlementaire behandeling van de landbouwvraagstukken. Minister Marijnen bericht dit aan de Eerste Kamer in de antwoord van de landbouwbegroting. Hij voegt er aan toe, dat het Land- bouw-Economisch Instituut wordt verzocht, omstreeks 1 mei een herziene rentabiliteitsberekening vast te stellen. Een dergelijke berekening wordt gebruikt als grondslag voor de hoogte van de toekomstige garantieprijzen. NOTA LANDBOUWONDERWIJS In een nota over het landbouwonderwijs zal minister Marijnen de Tweede Kamer binnenkort op de hoogte stellen van de toekomst van het landbouwonderwijs. De spreidingsplannen met betrekking tot het land en tuinbouwonderwijs zullen in deze nota worden toegelicht. Ook het onderwijs aan de toekomstige landarbeiders bij voorkeur aan de lagere landbouwschool met aansluitend eventuele vervolgcursussen of een leer lingstelsel, krijgt de aandacht. Vooraanstaande figuren van de regering van Kennedy zijn van mening, dat zij binnen zes maan den gereed zullen kunnen zijn om met Rusland te onderhandelen. Men heeft de Sow jet-autoriteiten op rustige wijze gewaarschuwd, gedurende deze inwerkperiode geen nieuwe crises in Berlijn of elders uit te lokken, in de hoop gebruik te kunnen maken van ge brek aan ervaring en besluitvaar digheid. Hoewel president Kennedy hoopt op betere betrekkingen tussén oost en west, heeft men Moskou meegedeeld, dat een Russische uitdaging een snel en hard antwoord van de Verenigde Staten tot gevolg zal hebben. Het nieuwe bewind wil er bij het Amerikaanse of bij ande re volken geen twijfel over laten be staan, dat het vastbesloten is krachtig op te treden bij iedere bedreiging en zioh niet te laten overbluffen of chan teren, zo werd meegedeeld. De nieuwe bewindslieden zouden mening zijn dat de Sowjetpremier Chroesjtsjef hun duidelijk uitgedrukte standpunt begrijpt en gematigd op treedt. Een van de redenen hiertoe, zo meent men in Washington, is wellicht zijn verlangen naar een spoedige infor mele ontmoeting met Kennedy zowel als naar een latere topconferentie. Een andere reden kan zijn behoefte zijl van zijn kant iets te doen om d< wapeningswedloop onder controle te Kennedy en zijn adviseurs gelov tenminste dat de Sowjetpremier e groot gewapend conflict wil vermijden en zijn voornaamste pogingen wil rich ten op het openen van onderhandelin gen over punten zoals de toekomst van Berlijn en de problemen van de ont wapening. Ter voorbereiding van deze onder handelingen zijn Kennedy en minister van buitenlandse zaken Dean Rusk be zig de buitenlandse politiek van de Ver enigde Staten land voor land en gebied voor gebied opnieuw te bekijken. Deze pogingen lopen evenwijdig aan hun po gingen de huidige crisis in Kongo Laos te bezweren. Voor vandaag is er een bijeenkomst op het Witte Huis vastgesteld voor een overzicht op hoog niveau van de Ame rikaans-Russische betrekkingen. De Amerikaanse ambassadeur in Moskou, Thompson, zal dan samen met Kenne dy. Rusk en verscheidene deskundigen op het gebied van de Sowjetunie gaderen. - Autoriteiten in Washington zien de vooruitzichten van de algemene buiten landse politiek op het ogenblik zoda nig. dat Amerika aan drie eis voldoen om samen met zijn vo ste bondgenoten in onderhandeling te treden met de Sowjetunie. 1. Er moet een begin worden gemaakt met het opbouwen van grotere poli tieke en economische eenheid in wat zij noemen „de Atlantische gemeen schap". Het kernpunt van dit pro bleem is de noodzaak van grotere militaire kracht van de NAVO en Srotere eenheid van streven onder e westelijke geallieerden. De ont wikkeling van de Atlantische ge meenschap zou de basis zijn van de Amerikaanse wereldpolitiek, in het bijzonder, omdat Kennedy de rijke re landen een deel van de last var de grotere hulpprogramma's vooi Azië, Afrika en Latijns-Amerika wil laten overnemen. Men verwacht dat dit de voornaamste gebieden zijn, waar de Russen in de komende ja ren invloed zullen trachten te ver krijgen. 2. De militaire macht van de Verenig de Staten moet worden versterkt tot herstel van het Amerikaanse presti ge als leider van de niet-co tische wereld, waarbij het en communistisch China duidelijk moet worden gemaakt, dat r— reidheid tot onderhandelen oplossen van bestaande problemen geen zwakheid van Ameri' kent. I 3. Het maken van een begin bij het samenbrengen van de niet-commu- nistieche landen, zowel geallieerde als neutrale landen, in een geïnte greerd economisch stelsel. Dit heeft te maken met binnenlandse zowel als buitenlandse politieke problemen. De werkloosheid in de Verenigde Staten is er oorzaak van dat er aan drang wordt uitgeoefend op de rege ring voor beschermende invoerrech ten, vermindering van hulp aan het buitenland en andere stappen, die niet in overeenstemming zijn met de wereldpolitiek van de Amerikaan se regering. Cocos biedt volop keuze in moderne tinten en aparte dessins. Past in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! '<v>- Aan deze onderscheiding herkent u de goede cocos! .Jrc: Ster-cocos is het collectieve merk van de leden van de Nederlandse Cocosconventie. Plannen verraden Volgens het in Havanna ver schijnende weekblad „Bohemia" is het plan van de overmeeste ring van de „Santa Maria" af komstig van een zekere Eloy Guttierrez Menoyo, die overi gens ook oorzaak is van de mis lukking. Menoyo, die aan het hoofd staan van het „Spaanse bevrijdings leger", leidde in 1958, toen Fidel Castro nog tegen Batista streed, het tweede front in het Escambraye ge bergte op Cuba. In 1960 zou hij Luik zijn gearresteerd, op verzoek i de Spaanse politie en Interpol die een onderzoek instelden naar terro ristische activiteit in Spanje. Menoyo zou in de gevangenis leden van het Directoraat voor de bevrij ding van het Iberische schiereiland hebben leren kennen, en met hen een plan hebben gemaakt om de San ta Maria te overmeesteren, de passa giers op Cuba aan land te zetten en met commando's naar Angola te va ren om daar een opstand te begin nen. Geiyktjjdig zouden in Spanje guerrilleros in actie moeten komen. Op de terugweg naar Cuba zou hij in Madrid echter contact hebben op genomen met Otto Skorzeny, de S.S.- officier die Mussolini bevrijdde. Om trent deze ontmoeting is niets bekend, aldus „Bohemia", maar omstreeks het tijdstip dat kapitein Galvao de „Santa Maria" zou overmeesteren vluchtte Menoyo naar Florida en stelde hij de Amerikaanse autoriteiten van plan in kennis. Galvao was toer noodzaakt naar Recife te varer De Santa Maria is intussen met honderden mensen, die twee weken lang gijzelaars zijn geweest aan boord van het Portugese lijnschip uit Recife op de Kanarische eilanden aangekomen Alle plaatselijke autoriteiten en d< eigenaars van het Portugese schip waren ter ontvangst aanwezig. Een groep van 105 Spanjaarden ging op de Kanarische eilanden van boord. Nog 250 Spanjaardenen circa 250 pas sagiers van andere nationaliteiten zet ten vrijdagavond de reis voort Lissabon en Vigo. WITTE KRUIS DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tabletten, poeders of cachets. Tien doden, één vermiste Ook leraar is Dat ding móet van de grond omgekomen Een schoolvakantie in het Sca- lottaSgebergte in Zwitserland heeft gisteren een droevig einde gekregen toen negen leerlingen en hun leraar omkwamen onder een sneeuwlawine die zich van de 2.328 meter hoge berg afstort te. De ontzielde lichamen van acht jongens en meisjes en hun leraar werden gistermiddag na een intensieve speurtocht uitge graven. Een jongetje dat per he likopter met een gebroken nek naar het vakantieoord was te ruggebracht, overleed voor het huis van de dokter. Een meisje 'lag vanochtend nog bedolven on der de verraderlijke sneeuwmas sa en er is weinig hoop dat zij levend zal worden aangetroffen. VAKANTIE Het door de sneeuw overvallen gezel schap van 19 leerlingen en drie volwas senen maakte deel uit van een klas 27 jongens en meisjes van een lagere school, die met vakantie was. Zes leer lingen, een ondenvijzeres en een nog onbekende man die hen vergezelde, wisten zich vrij spoedig uit de sneeuw lawine te bevrijden. Twee jongens en een meisje werden later levend uitge graven. maar zij waren ernstig gewond. Een van de jongens had gebroken ar men en benen, terwijl de anderen frak- turen en inwendige verwondingen had den opgelopen. VERSLAGENHEID In Lenzerheide, een mondaine winter sportplaats, heerst grote verslagenheid Dansen en muziek is verboden en df carnavalsweek is door de autoriteiten afgelast. Nadat onjuiste eerste berichten overdreven beeld hadden gegeven de ramp, weigerden de autoriteiten met de pers samen te werken. Vandaar dat namen, leeftijden en geslachten van slachtoffers niet werden meegedeeld. Drie Zwitsers, die bij het reddings werk behulpzaam waren, vertelden: „Het is de eerste keer in dertig jaar dat er op dit deel van de helling et lawine omlaag is gekomen. Het was a schuwelijk. Een van de jongens die w konden redden was er heel erg aan tc uit pure angst. Toen we dieper groeven, konden we zijn gedempte kfeten dwars door de sneeuw heen horen en nadat we hem eruit hadden getrokken, bleef hij luikeels schreeuwen. Zelfs het ge luid van de helikopter kon zijn hyste risch geschreeuw niet overstemmen." Toeristen, de plaatselijke arts en een speciale lawine-hond met zijn meester (aan een parachute uit een piper cub neergelaten) zochten mee De hond bracht de reddingsploegen naar drie be dolven kinderen. Vanmorgen vroeg heeft men op de raketbasis Woomera in Australië bood schappen uit de V S. ontvangen die via de maan hiernaartoe waren gezonden- De boodschappen „reisden" met licht snelheid. Over de afstand, ruim 455.000 mijl, deden zij 2,44 seconden. hi eea It&JHJU Kij, In de Zweedse stad Ny- koping zijn enkele geval len geconstateerd van nar- oolepsie, een ziekte, waar bij de patiënt telkens de neiging krijgt in te sla pen. Een chirurg viel in slaap tijdens een operaiie en een chuaffeur moest om de 20 kilometer tel kens even een tukje doen. Van 915 maart zal te Noumea, New Caledonia, een conferentie plaatsvin den van sportdeskundigen en afgevaardigden van sportorganisaties uit het Zuid-Pacific gebied ter voorbereiding van de ko mende Zuid-Pacific spelen. Een Joodse patiënte in een Westberlijns zieken huis kreeg de schrik van haar leven, toen zij haar eerste maaltijd kreeg. Haar mes, vork en lepel waren namelijk voorzien van het nazi-embleem, het hakenkruis. De burge meester vond dit een „on gelooflijke nalatigheid". Een klokkengieterij In Aarle-Rixtel heeft uit het ken. carillon Amerikaanse plaatsje I Springfield (Illinois), de geboorteplaats van Lin coln, een opdracht gekre gen voor het gieten van an 66 klok- de grootste ton weegt. Het is een werk van een half mil joen gulden. I Werd de aap die vorige week een ruimtereis maakte „Ham" genoemd omdat hij zo graag acteer de? (De Amerikaanse uit drukking „hamming" be tekent „schmieren".) Neen, verklaarden func tionarissen van de lucht basis Holloman, HAM is een afkorting van Hollo man Aero Medico Labo- I Vier voetballers van Manchester United zullen maandag voor de rechter moeten verschijnen. De politie beschuldigt hen er van, dat ze in Manches ter hebben rondgereden in een auto en daarbij voorbijgangers hebben natgespoten met water - I De Britse gezondheids dienst maakt zich zorgen over een mogelijke epide mie van difterie, waar van men meende dat deze volledig uitgebannen was. In 1959 was er één dode, tegen in 1941 3.158 sterf gevallen. In de eerste zes weken van dit jaar zijn echter al drie personen aan difterie overleden. I In deze winter is er in New York tot nu toe ruim 130 cm sneeuw gevallen. Alleen in deze stad werd al een bedrag van 20 mil joen dollar (76 miljoen gulden) besteed aan het sneeuwruimen. In vele plaatsen In de Ver. Staten zijn alle bekende koudere- cords van deze eeuw ge broken. I I Ingevolge het verzoek, dat de UNESCO ook aan Nederland heeft gedaan om deskundigen uit min der ontwikkelde landen kennis tc doen nemen van de stand van wetenschap, techniek en cultuur In Eu ropa, zullen in april een groep leraren uit Ceylon en een groep Braziliaanse ingenieurs een bezoek aan Nederland brengen. De Scandinavische lucht vaartmaatschappij SAS heeft over het laatste be lastingjaar een verlies ge boekt van 84 miljoen kro nen. De directie schrijft dit voornamelijk toe aan de hoge kosten die ge paard gingen met de over schakeling naar het straal- Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft het aantal inwoners van Nederland per 1 januari 1961 voorlopig geraamd op 11.554.794. Dat betekent dat de bevolking in 1960 met ongeveer 133.000 per sonen is toegenomen. Acht met Volendammer puntmutsjes gesierde, uit Breda afkomstige kaas meisjes van het Neder lands zuivelbureau zijn naar Nice vertrokken om ons land daar te vertegen woordigen bij de jaarlijk se bloemen- en carnavals- Vraag de boeken (geheel vrijblij vend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". I: lm Rath Doodahaafver N.V. T)AT de werktijdverkorting Midd«nst.nds Bond. bij welke bond L/ Jdit vraagstuk in discussie is, kan ik komt en zeer snel ookdaar nog geen eindoordeel uitspreken. Ook dat de vijfdaagse werkweek schien heus6 nog zal worden gerealiseerd, waarbij 's- Doch wel zef de vrije dog naast de zondag de ^"kunnm Topen' zaterdag zal zijn. Minder duidelijk is wat dit voor de detailhandel betekent. Ook ëf"dit in deze sector is men het er wel da#nm°«^irn over eens, dat er werktijdverkor ting moet komen. Maar het gaat hier om de vraag wanneer die vrije daq of middag zal moe- de zaterdagmiddag vragen. J En de ondernemer zelf? ten worden gegeven. slecht idee niet Het klinkt wel erg dramatisch: de huisvrouw kan niet meer met haar of kinderen gaan winkelen. Maar precies op die zaterdagmid- de gehele zaterdag, Het strijdpunt i En de ondernemer zelf? De kinde die ondernemer? Moet voor hén de dienstverlenende taak inhou- de „rechten en vrij- kort gezegd den. dat heden" welke gemeengoed van ieder een geworden zijn totaal worden gesloten? Met hart en ziel ben ik i andere tijd moeten de ondernemer dan ook verzet. Zou zijn van „de vrije zaterdag voor wer kend Nederland" dan zou volgens mij ook niemand onder de onder- Tenslotte i DE SCHRIJVER vrije zaterdagmid dag praten. Maar dat is nu eenmaal wél het geval: we weten dat er ernstig over gedacht en gespro ken wórdt! Laten de ondernemers dan niet zeggen, dat het een dwaas heid is, want wer kelijk, men kan deze vraag onmo gelijk mqt een schouderophalen negeren. Een rouleersys teem acht ik geen oplossing. Het is wellicht voor velen of slechts voor enkelen? mogelijk, m toch geen eerlijke en oplossing geacht worden. De gehele maandag sluiten brengt ker evenveel moeilijkheden, omdat dit slijter betekent, dat de consument na de dag pas dinsdags terecht kan voor ve le dagelijkse aankopen. Of moeten dan alleen de bakker, de melkhandel, de slager, de banketbakker voor een vers gebakje of wat men dan ook gebrui ken wil, open zijn? Daarbij is maan dag voor velen een werkdag, die moei lijk te missen is. Ik denk alleen maar aan het slagers- bedrijf. dat zonder voorbereiding dins dags zou moeten beginnen....Dat be staat eenvoudig niet Ja. als de onder nemer zelf naar de markt gaat, naar het slachthuis gaat, allerlei werkzaam heden verrichtDan kan het wèl. U zegt misschien: Nu, is dat dan zo erg? Als het personeel maar vrij is. Een ondernemer heeft maar één taak: het dienen van de consument. Laat dié ondernemer dus maar werken. Prachtig. Maar ik geloof er niets van. Dienstverlening aan de consu ment, dat betekende vijftig jaar gele den, dat vele zaken geopend moesten zijn op zondag. Dat betekende veertig jaar geleden, dat men tot zaterdags nachts 12 uur geopend moest zijn. Moest zijn, ja. Want toen men in het dorp waar ik woon probeerde te ko men tot een winkelsluiting zaterdags avonds om 10 uur, kon het onmogelijk voor elkaar komen. Het argument „dienstverlening aan de consument' Later kwam de wettelijke regeling van 10 uur en dank zij de oorlog een van de weinige goede dingen die er van overgebleven zijn is het zaterdagsavonds 6 uur geworden Dit was vroeger ondenkbaar. Nu zou niet één weldenkend mens terug willen naar die bijna onbeperkte dienstverle- De consequenties van dit alles? Och, misschien dat de verkoop er iets onder geleden heeft het is met cijfers moeilijk te staven maar persoonlijk geloof ik daar helemaal niets van. Evenmin kan ik geloven, dat indien heel werkend Nederland de vrije terdag heeft, (misschien een klein ge deelte via roulering een beperkt aantal vrije zaterdagen) en de middenstand tot 's avonds zes uur half zeven ach ter de toonbank blijft staan, dit geen consequenties heeft. Men kan dit baga telliseren maar mnn ic U ,- drijving. Want waar gaat het om? Als de werknemers straks in 45 uur hun brood moeten ver dienen en voor hen allen de zaterdag als vry dag moet gelden, moet dan de middenstands ondernemer met zijn gezin blijven staan tot in het on eindige, omdat hij anders een paar gulden winst zal puls-verkoop? Op dit punt zou ik willen zeggen: Kom mensen, wees niet zo dwaas. Laten we deze hele zaak maar eens rustig door spreken. Wie weet is die sluiting op zaterdagmiddag nog heus zo'n slechte dit moet oplossing niet. We moeten een veran derende tijd niet met verouderde ogen willen bekijken. De ontwikkeling spreekt mee. Vroeger moest de melk- zondagsmorgens beslist melk De beer H. de Moot (1911). die een slagerebedrijf in Rijns burg bezit, is sinds 1956 vooraat ter vsn de Christelijke Midden stands Bond (C.M.B.). Hij it eveneens voorzitter van dt Christelijke SUgevapatroons- bond. Als bondsvoorzitter van de C.M.B. beeft de heer De Mooy zitting in de Sociaal Economi sche Raad, de Stiflhting van de Arbeid, de commissie van over leg van de middenetandsvakcen- tralen, het Convent der Chr. so ciale organisaties en het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs. venten. Nu zegt hij rustig: „Mevrouw, morgen komen we niet, want we heb ben de jaarvergadering van onze bond". Heeft dit soms nog iets te maken met ons christelijk koningschap, waardoor we even loskomen van teveel slaafse banden? mee klaar. Als voorzitter s daar heus niet de Christelijke 520) We weten, dat planten hun levensverrichting zuurstof ver bruiken uit de lucht en het afge werkte produkt als koolzuur weer uitademen. Zij bezitten dus waargenomen, bjjv. bij een aronskelk. Wanneer des nachts de buitentempe ratuur tot bRv. 5 graden is gedaald, kan met een gewone koortsthermo meter worden geconstateerd, dat de ademhaling die in principe op geen warmte in de bloemkelk meestal 6, enkele wijze verschilt van de adem- maar s i zelfs tot 10 graden hoger sel van de ademhaling is ongetwijfeld meren van de warmte-afgifte i omdat door verbranding, cule glucose tot koolzuur niet minder dsn 674 calorieën vrij komen. Dat is wer kelijk een zeer aan zienlijke warmtc- produktie, die gro ter is dan de plant voor haar inwen dige huishouding nodig heeft. De overtollige warmte straalt de plant dan In het algemi I mole- geving. De bloem verzengt dan en water sterft van koorts. Een aan de arons kelk verwante plant in Italië weet het zelfs op eigen ge legenheid tot een temperatuur van 40 graden te brengen en voelt aich daar wel bij- We moeten hierbij nog vermelden, dat dergelijke verwarm- TOCH IS HET ZO! lit. de bloemkelken vaak bewoond wor- n is een plant slechts den door mugjes die aangelokt wor- dan haar omgeving, den door de behagelijke warmte van Het, met nauwkeurige instrumenten het bloemvertrek dat plezierig aan- ten en bladeren slechts één tiende tot Thans dienen we echter even terug bijv. bladeren en bloemen In den spraken, want enkele lezers een thermosfles doet, dan zijn tem peratuursstUgingen graden C waar te nisme sterft dan, verteerd door de eigen warmte. Maar ook in de vrije natuur kan de temperatuur van planten worden hebben de vraag gesteld hoe het tot 50 bedrog van Paul Schilemann dan Het orga- toch aan het licht is gekomen. Nu. om u de waarheid te zeggen, het lag er wel erg dik bovenop. Daarover i volgende keer! Advertentie Verkoudheidsbacilïen all de dood voor doosje betekent: protektie tegen infektie Verdediging Eichmann vraagt om uitstel De verdedigers van Adolf Eichmann hebben aan de Israëlische procureur-ge neraal Gideon Hausner verzocht de be handeling van de zaak veertien dagen uit te stellen. De aanvang van het pro ces is vastgesteld op 15 maart, doch de verdedigers hebben medegedeeld dan nog niet voldoende tijd te hebben gehad om zich op de verdediging voor te be- Oud S.S. "er krijgt 41/) jaar tuchthuisstraf (Van onze correspondent in Bonn) Zeven-en-twintig jaar nadat de S.S.- ers Paul Zummach en Karl Deinhard de Pruisische grootgrondbezitter en ruiter Arnold von Hohberg und Buch- wald op 2 juli 1934 doodschoten, is de thans 61-jarige voormalige S.S.-generaal Erich von dem Bach-Zelewski in de zelfde zaal van het Neurenbergse pa- van justitie, waar in 1947 de top- oorlogsmisdadigers terechtstonden (tegen wie hij toen optrad als kroon getuige voor de geallieerde openbare aanklagers) voor deze moord tot vier- en-een-half jaren tuchthuisstraf ver oordeeld. Het hof achtte bewezen, dat Van dem Bach-Zelewski de beide S.S.- ers het bevel had gegeven Von Hoh berg. tijdens de actie tegen Röhm.dood te schieten. De S.S.-er Paul Zummach had in 1958 Von dem Bach-Zelewski vao het geven van dit executiebevel be schuldigd. Von dem Bach-Zelewski, die daarna werd gearresteerd, bekende. Korte tijd daarop pleegde Zummach in zijn voorarrest-cel zelfmoord. Aangezien ook de S.S.-er Deinhard niet meer leel- de, herriep Von dem Bach-Zelewski zijn bekentenis. De openbare aankla- mr. Willomitzer, achtte evenwel be- n dat Von dem Bach-Zelewski in derdaad het executiebevel had gegeven, dat Deinhard en Zummach vervolgens uitvoerden door Von Hohberg in diens studeerkamer in de rug te schieten. Daarmee had Von dem Bach-Zelewski zich aan doodslag schuldig gemaakt. Von dem Bach-Zelewski was in 1947 de man, die er prat op ging dat hij. in ee" stuk zeeP- rijksmaar schalk Herman Goring de ampul mei cyaankali toespeelde, waarmee hij Go ring de gang naar de galg bespaarde. De Zuid-Afrikaanse pers en radio hebben meegedeeld, dat vier buitenland se correspondenten, uit Portugees An gola zijn gezet „omdat zij do rege ring beledigd hebben" nadat een col lega van hen neergeschoten was.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5