dit Leiden mag woningen jaar 495 bouwen iflyq Woningbouwcorporaties krijgen er 75 voor premiebouw mm „Industriepredikantw in Leiden over „Evangelie en industrie" van het draaiboek STENO ER P.S.ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 Agenda voor Leiden Restaurant Van der Heijden, 8 uur. Grun neger Veurdrachtoavond. Rehoboth, 10-30 uur vjn.: Vierde lan delijke c.h.-studieconferentie, thema: Reformatie en Rome. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Harmoniekapel Trouw en Durf. Zondag Luxortheaber, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, prof. dr. C. J. van der Klaauw over Het begin van de Bijbel uit biologisch oogpunt. Maandag Zomeraorg, 8 uur: Vola. D. Scheer over Reis naar Tasmanië. Stadsgehoorzaal, 2.30, 7 en 9.15 uur: Lenteshow Libelle. Den Haag, Gemeentemuseum, 3 uur: K. en O.Jbezoek aan tentoonstelling „Nederlands zilver 1813—1960". De Doelen, 8 uur: Leidse amateur- fotografen. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, T.30 uur: Bijbeltentoonstellkig, 8 uur: Mm „Hoe de Bijbel tot ons kwam". Dinsdag Stadsgehoorzaal, 230 uur: Tsjechisch Nonet met Jeugdconcert voor Toon- 6t»dsgehoorzaal, 8 uur: Tsjechisch Nanet in derde concert voor Toonkunst. Schouwburg, 8 uurHaagsche Oomedie met Familiegenoegens, van Philippe Hériat, voor K. en O. Ziuidericerflc, 8 uurLeids Kamerkoor met Johannes Passion, van J. S. Bach, oJ.v. Willem Mizee. Rijksmuseum van Oudheden, 8 W. A. van Es, Groningen, overEen grafveld uit de voOksverhuizin^tijd te Wageningen. (Advertentie) Zoekt n een GERO-CASSETTE van 40.of 400. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het De Gero Specialist. Woensdag Logegebouw, 8 uur: De Natuurvriend. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Uitvoering Leidsoh Muziek Gezelschap. Bovenzaal Zuiderkerk, 8 uur: Aj. kiesvereniiging HI; F. M. Kirihio over ontwikkeling van Nieuw-Guinea. Rehobcuth, 8 uur: Slechthorenden, me vrouw O. D. C. Xdeniburg-Siegeubeek van Heuilekom met causerie „Een reis door Franikirijlk en Italië", met kleuren- Rijksmuseum van Volkenkunde, 8 uur: Dr. P. H. Pett over Musea en technische huO/pverlenkig. De Harmonie, 7.30 uur: Expogé, film over Denemarken en Zweden. Schouwburg, 8 uur. Haagsche Come- die met Familiegenoegens, van Philippe Hériat, voor K. en O. In de Moriaan, HoogL Kerkgracht 44, 8 uur: LJA-gespreksavond» dr. H. H. Frese over: „Wat is cultuur eigenlijk?" PrytaneumzoMer, 8 uur: LAK, jonge dichters lezen eigen werk. Kerkzaal academisch ziekenhuis, 12.50 130 uurMiddagpauzebijeenkomst. Donderdag Het Gulden VUles, 230 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, film over Viieseline. Foyer Gehoorzaal, 8 uur: NCReisV, met Wdm Hormnan naar Zuid-Amenka, Jndianen en wolkenkrabbers". Prytaneumaolder, 12.15 uur: LAK Zol- deaibheater met „Onkruid in de potten", van Erik Wolf. Casino, 7 uur: „Le ballon rouge" en „Het dal van de vrede", voor K. en O. Huis over 't Hoff, 8 uur: Aanvang K. en O.-cursus Bloemenschikken o.Lv. C. Kniest. VrUdag Antonius clubhuis, 8 uur: Feestavond personeelsvereniging SRO m m.v. Sem- pre Avanti's Jong en Jolig. Huis over 't Hoff, 8 uur: K. en O.- cursus „Planten en bloemen in tuin en huis". Zomeraorg, 8 uur: Jaarvergadering Vola. Pieterskerk, 7.15 uur: Avondgebed. Marékehk, 8 uur: Bijeenkomst wereld gebedsdag. Schouwburg, 8 uur: Litteris Sacrum met „Bomen sterven staande", van A. Recreatiezaal HCW-NEM, Zoeterwoud- seweg 1, 2.304.30 uur: Receptie tg.v. vierde lustrum De Stalen Band. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het mys terie van de mismaakte vrouwen (18 jr.) Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Jonge liefde, grote gevaren (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Psycho (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Straalja gers in de aanval (14 jaar); donderdag: De ongenaakbare (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Het glas water (alle leeftijden). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Haar be kentenis (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijen Are Aemula Na turae (tot 20 februari). Leidsche spaarbank In januari werd bij de Leidsche Spaar bank ingelegd f 2.283.782,24 en terugbe taald f 1.820.871,95. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 648 en het aantal af betaalde boekjes 183. Op 6.486 reke ningen van deelnemers aan de afhaal- dienst werd f 158.648.50 bijgeschreven. Er werden 1.342 spaarbusjes ter ledi ging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f 36.690,75. Het tegoed der 47-543 inleggers be droeg aan het einda van de maand f 40.910.100,81. Zuid-Holland verdeelt de pot EËN GISTERMIDDAG in Den Haag gehouden pers conferentie heeft de gedeputeerde Van der Kwaak mededelingen gedaan over de verdeling van het woning- bouwvolume in Zuid-Holland voor 1961. Daarbij bleek, dat Leiden dit jaar 255 woningwetwoningen zal mogen bouwen, 165 woningen in de sector van de premiebouw en nog eens 75 woningen aan premiebouw door woning bouwcorporaties, met een zekere garantie van de ge meente. Dat is een totaal van 495 woningen. Vorig jaar bedroeg het totaal 466 woningen, te weten 250 woning wet en 216 premiebouw. Dit jaar dus een vooruitgang van 29 woningen. Weliswaar niet groot, maar men be denke dat in 1961 in totaal 255 plus 75 goedkope wo ningen (dat is 330) mogen worden gebouwd tegen 250 vorig jaar. Van de 75 premiewoningen der woningbouw corporaties zullen er 50 moeten worden bestemd voor de huisvesting van lager personeel van de universiteit. Bovendien moeten er 10 woningwetwoningen beschik baar komen voor de marine. Vandaag hebben alle ge meenten bericht ontvangen. Aan Zuid-Holland zijn toegewezen 7240 woningwetwoningen, 7260 premiewonin gen en 1110'premiewoningen, de laatste categorie te bouwen door woningbouw corporaties met een zekere garantie var de gemeenten. Bij de verdeling van d< woningen en de opzet van het jaarpro gramma hebben Ged. Staten rekening gehouden met de bevolkingsaanwas (jaar gemiddelde over de periode van 1 jan. 1957 tot 1 jan. 1960), het statistisch wo ningtekort per 1 jan. 1960 en de ver vanging van krotwoningen. Bij de verdeling van het woiiingwet- contingent hebben zij de nadruk gelegd op het statistisch woningtekort, uitgaan de van de omstandigheid, dat het woning tekort zich het sterkst doet gevoelen in de groep van de minder-dTaagkrach- Plannen moeten klaar vóór 1 september Binnen het woningbouwcontingent zal voor een belangrijk aantal woningen een extra huurtoeslag van f 2,per week kunnen worden toegekend. Om daarvoor aanmerking te komen, zal de gemeente bij realisering van het toegewezen wo- ningwetconrtingent in elk geval een keuze moeten maken uit de serie keuzeplannen, voorgesteld door de commissie „Effi ciënte Woningbouw" en vastgesteld door de minister. Contact dient dan te worden opgenomen met de hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincie die daar- na overleg met G.S., voorstellen bij de minister kan indienen. De gemeenten die een toewijzing van minder dain 4 woningwetwonin gen zouden ontvangen, hebben G.S. buiten de verdeling gehouden. De besturen van deze categorie kunnen echter een beroep doen op een door G.S. ingestelde reserve van 300 wo ningwetwoningen. Deze reserve is tevens bestemd voor afronding met een enkele woning van bouwplan nen van gemeenten die wèl een toe wijzing hebben ontvangen. Ged. Staten hebben de gemeenten ver zocht er zorg voor te dragen dat uiterlijk 1 september de bouwplannen klaar voor aanbesteding bU de hoofdingenieur-direc teur zjjn ingezonden. Mocht omstreeks november blyken dat het contingent of een deel daarvan niet tot uitvoering zal kunnen worden gebracht, dan valt dit terug aan de provincie en zuilen G.S. daarover op andere wijze beschikken. De premiebouw De spreiding van de bouw van premie- woningen werd bepaald op grond van de jaarlijkse woningbehoefte en de voor raad ingediende aanvragen voor premie bouw categorie A. De richtgetallen vormen het voorlopige jaarprogramma. Dit draagt een globaal karakter omdat in de loop van het jaar nog urgente nieuwe plannen moeten kun- worden ingevoegd en verschuivingen nodig kunnen zijn. Het voorlopige jaar programma zal gevolgd worden door definitieve programma's, telkens voor één kwartaal. Het is de bedoeling van G.S., slechts dan in te stemmen met het voorleggen van plannen aan de minister als uit een verklaring blijkt, dat de finan ciering van het bouwobject is verzekerd. De gemeenten die beneden een aantal in 10 woningen zijn gebleven, krijgen geen mededeling omtrent een richtgetal. De ingediende en nog in te dienen plan- zoor de bouw vam zogenaamde eigen- bezitswoningen categorie A zullen zo mogelijk alle in een van de definitieve 'kwartaalprogramma's worden opgeno- radio TeLe visie LIGTV0ET GRHGÈTJf LetDEN - TEL.23005 men. Als enige beperking geldt daarbij dat deze woningen bestemd zijn voor de eigen inwoners dan wel voor mensen die economisch aan een gemeente zijn gebonden. Goedkope premiebouw Over de voorwaarden waaronder wo ningbouwverenigingen gebruik kunnen maken van de gelegenheid tot het bou wen van premiewoningen onder gemeen telijke garantie, zal de minister nog nadere aanwijzingen aan de gemeente- Leiderdorp 17 woningwetwonin gen en 40 premiebouw; Lcimulden 8 woningwetwoningen en 10 premiebouw; L1 s e 19 woningwet en 10 premie- Nieuwkoop 12 woningwet en 10 premiebouw; Noordwük 23 woningwet en 25 premiebouw; Noordwykerhout 50 premievo- Oegstgeest 20 woningwet en 60 premiewoningen waarvan 30 voor de ma- Rynsburg 18 woningwet, 25 premie; Sassenheim 31 woningwet. 30 pre miebouw; Valkenburg 9 woningwetwoningen; Voorhout 5 woningwet en 60 pre miebouw; Voorschoten 62 woningwet, waar van 25 voor de marine, en 145 premle- Warmond 11 woningwet, 10 premle- Wassenaar 23 woningwet en 25 W onbrugge 13 woningwet, 3 wo ningen ter vervanging van noodwoningen en 10 premiebouw; Zevenhoven 4 woningwet: Zoetermeer 25 woningwet en 60 premiebouw; Zoeter wo u d e 12 woningwet en 10 premiebouw. Geen bezwaar bij Leitlse corporaties Een ingewijde op het terrein van de Leidse woningbouwverenigingen verklaarde ons desgevraagd, dat er naar zijn verwachting geen bezwa ren bij de corporaties zullen bestaan tegen de bouw van premiewoningen met gemeentelijke garantie. Hij kon slechts zijn persoonlijke stand punt weergeven omdat hierover in de kring van de federatie nog geen defini tieve mening is geformuleerd. Wat de plaats van de Leidse woning bouw in 1961 betreft komt het ons voor. De Leidse wethouder van openbare werken, de heer Jongeleen, bleek niei in staat te zijn commentaar te leveren op de cijfers voor Leiden. Hij had ze gister avond. naar hij verklaarde, nog niet zou ze toch wel even op zich moe laten inwerken. „Bovendien is de woning bouw niet zo zeer een zaak van mij als wel van het gehele college".zei hil. Geen eis aan Leiden inzake krotopruiming Wij hebben de indruk, dat het Leidse college niet ontevreden zal zijn. Het tal woningwetwoningen is niet achter uitgegaan en bovendien biedt de bouw van de woningbouwverenigingen enige verlichting. Van voldaanheid zal uiteraard geen sprake kunnen zijn. Maar welke te zal d&t kunnen zeggen- Op het Leidse aantal wordt het aan tal woningen in mindering gebracht, dat Leiden als voorschot al heeft ontvangen. Zijn wij goed ingelicht, dan zijn dat Ten aanzien van de vervanging krotwoningen hebben Ged. Staten Leiden geen bepaalde eisen gesteld. De woning nood is hier zo groot, dat men aan de vervanging van slechte woningen nau welijks toe is. Wel Is het gemeentebe stuur van Leiden gevraagd Ged. Staten mee te delen, In hoeverre het hieraan aandacht meent te kunnen schenken. Delft en Gouda Zoals wellicht bekend, heeft het ge meentebestuur van Leiden in samenwer king met die van Delft en Gouda ge bracht een zo groot mogelijk contingent voor deze gemeenten uit het slepen. Voor Delft is het resultaat, dat daar 158 woningwetwoningen, 200 premiewo ningen en 100 premiewoningen woningbouwcorporaties mogen worden gebouwrd, in totaal dus 458. Van die 100 gaan er 75 af voor huisvesting van lager personeel der technische school. Voor Gouda zijn de cijfers: 92 woning wet, 50 premiebouw en 50 premiebouw door de verenigingen. Gedeputeerde VAN DER KWAAK Drie uitgangspunten bij de verdeling besturen geven. De hoofdingenieur-direc teur van Zuid-Holland is bereid zowel de gemeentebesturen als de betrokken woningbouwverenigingen alle verdere in formaties te verstrekken. De minister zal de ter beschikking ge stelde aantallen woningen naar eigen goeddunken aanwenden als deze aan het eind van het tweede kwartaal geen defi nitieve bestemming hebben verkregen. Wat de omgeving krijgt Hieronder laten wij de cijfers volgen an de In ons verschünlngsgebied lig gende gemeenten. r Aar 16 woningwetcontingent, 10 premiewoningen; Alkemade respectievelijk fi en 30; Alphen aan den Rijn 45 wo ningwetcontingent, 1 woningwetwoning vervanging van een noodwoning en 70 premie woningen; nerswoude 9 woningwetcontin gent, 1 woningwetwoning ter vervanging van een noodwoning cn 10 premiebouw; Hillegom 11 woningwetcontingent. 36 premiebouw; K a t w y k 121 woningwetcontingent (waarvan 15 voor de marine), 3 wonin gen ter vervanging van noodwoningen, 110 premiewoningen en 20 premiewonin gen te bouwen door een woningbouw vereniging. judekerk aan den Rijn 9 woningwetwoningen en 30 premie; Chr. Nijverheidsonderwijs Leiden Rijksgoedkeuring bouw lagere technische school laat nog steeds op zich wachten De „Vereniging voor christelijk nijverheidsonderwijs voor Leiden en omstreken" hield gisteravond een ledenvergadering in de nijverheidsschool voor meisjes „Bos huizen". In haar jaarverslag heeft de secretaresse, mevr. D. Woudstra-Bergema, ruime aandacht geschonken aan deze op 5 juli 1960 officieel geopende school, die een snel stijgend aantal leerlingen heeft. Minder optimistisch was het geluid van de secretaresse betreffende de te stichten chr. lagere technische school. Uit het jaarverslag blijkt onder meer, dat de vereniging 125 leden telt, waaron der 7 verenigingen. Wat de huishoud school betreft: bij koninklijk besluit van 6 augustus 1960 werd toestemming ver leend het leerplan uit te breiden met een vormingsklas. Het totale aantal leerlin gen bedroeg per 1 januari 1960 152 en per 15 oktober 1960 325 (primaire opleiding 285; opleiding tot assistente in de huis houding (l_jarig) 7; idem 2-jarig 23; vormamgsklas 10). De leerlingen kwamen uit de. volgende plaatsen: Leiden 212; Leiderdorp 34; Voorschoten 40: Oegstgeest 20; Zoeter- woude 11, terwijl een 3_tal meisjes uit andere omliggende plaatsen de school be_ In het vierde kwartaal 1960 werd een kookcursus gegeven gedurende één avond per week, die werd gevolgd door 22 cur- Bij het einde van de cursus 1959/1960 kon aan 7 leerlingen het diploma worden uitgereikt van de één.jarige opleiding tot assistente in de huishouding, terwijl 9 leerlingen het diploma verwierven van de primaire opleiding. Van de laatste groep gingen 4 leerlin gen naar de één.jarige opleiding tot as sistente in de huishouding, terwijl de an deren de school verlieten. In verband met de snelle groei van het aantal leerlingen moesten verscheidene nieuwe leerkrachten worden aangetrok- Er zijn thans 29 leerkrachten werkzaam aan de school, van wie 13 geen volledig lesrooster hebben. Naast de administrateur kon een admi nistratief beambte 3e klasse worden aan. Geen tijdelijke oplossing Kon veel en goed nieuws worden me degedeeld t.a.v. de huishoudschool, helaas kan dit niet worden gezegd over de lagere techn. school. De werkzaamheden moesten zich noodgedwongen beperken tot 't steeds opnieuw aandringen bij de be trokken instanties van het rijk tot ver lening van de rijksgoedkeuring, welke nog steeds niet is afgekomen. Eerst na op heffing van deze laatste hinderpaal kan Voor de Rijnlandse Club van het Ver bond van prot.christeiyke werkgevers in Nederland sprak gisteren in Leiden drs. G. H. Homans. industriepredikant in de IJmond, standplaats Heemskerk, over „Evangelie en industrie". Het heil in Jezus Christus raakt heel het leven in al zijn aspecten en ver banden, dus ook de mens in zijn arbeid en met name de mens in de wereld van de industrie, zo begon de predikant. De vraag is echter, wat het Evangelie met zijn credo (geloof, hoop en liefde) in concrete te betekenen heeft in de mo- derne industrie met haar „credo" (ratio, nalisatie, planning, efficiency). Terwijl door een merkwaardige ont- wikkeling bij de bedrijfsleidingen meer en meer aandacht komt voor de mens in de industrie, moet helaas geconsta. teerd worden, dat de Kerk steeds meer het zicht verloor op de mens in de Industrie. De industrie is eohter niet slechts een willekeurig onderdeel, maar één van de meest karakteristieke ver- 90hijnselen van de moderne maatschap pij. Ze zet haar stempel op de samen leving en is er de motor van. Juist in de beroepscategorie, die het meest ken merkend is voor de huidige samenleving, valt een toenemende vervreemding van het Evangelie te constateren. De interkerkelijke stichtingen „Evan gelie en Industrie", waarvan er helaas In ons land nog weinig zyn, al begint het aantal toe te nemen, trachten de weder- ztjdse vervreemding tussen de Kerk (het Evangelie) en de Industrie te overwin nen. O.a. door middel van gespreksgroe- pen bieden zy aan de werkers in de industrie van hoog tot laag de gelegen, held zich gezamenlijk te bezinnen op de vragen, waarvoor de industrie de mens en de samenleving stelt. Deze arbeid is nog veelszins plonieis- werk, maar hy wordt verricht In de overtuiging, dat de redding van onze samenleving met haar intense dynamiek alleen mogelijk is door geestelyke kracht: hert geloof in het koninkrijk van Jezus Christus. bot aanbesteding van het schoolgebou' worden overgegaan. Eveneens heeft overleg over deze zaak plaats gehad met de wethouder van on. derwijs. De gemeente Leiden verkeert echter in een benarde positie wat betreft de toewijzing van bouwvolume. De bouw en de uitbreiding van de universiteit eisen hiervan een groot gedeelte op. Wat betreft dc tijdelijke oplossing 1 in het jaar 2959 naar werd gestreefd, kan worden medegedeeld, dat hoewel het plan geheel rond was, het ministerie van en w. zijn fiat niet durfde Ie geven, was bevreesd, dat dc definitieve 1 van de school niet zover zou zyn gi derd in september 1961, dat een gedeelte ervan in gebruik zou kunnen worden ge. De aftredende bestuursleden, de heren G. F. E. Kiers, Y. Hortensiups, J. J. Seventer en C. Veerman, werden her- Tussen de bladzijden CASINO Met films als „Het loon van de angst" en „Les Diaboliques" heeft de Franse regisseur H. G. Clouzot naam gemaakt. Als weinig anderen bespeelt hy het gehele patroon van menselijke gi voelens en hartstochten met zuivei filmmiddelen, en bereikt daardoor ee resultaat dat de toeschouwers tot dusver evenzeer heeft geboeid als ontsteld. Met „La Vérité" is het niet anders. De filmvorm van dit verhaal, dat zich af speelt in een rechtszaal waarbij flash backs de toeschouwer inlichten ovei er werkelijk is gebeurd, is niet ni Maar wel nieuw is de wijze waarop Clou- zot de historie van het meisje Monique, dat samen met haar zuster naar Parii» trekt en daar moreel volslagen te gronde gaat, in een reeks beelden heeft gevat die op verbluffend knappe wijze zijn ge monteerd- Wel nieuw is de manier, waar op hij een onbetekenend actrice als Bri gitte Bardot au fond is, opstuwt naar hoogten die zij niet meer zal bereiken, Monique kent geen vak, is dom, hu meurig, lui, wispelturig, zedeloos, en buitengewoon mooi. Zij komt terecht in een milieu van half-intellectuelen. die in café's en bars rondhangen, voor de vorm studeren, maar in hun gesprekken het woord „zelfmoord" hanteren als een stoplap. Dan verschijnt in haar leven een naar het schijnt keurig en veelbelovend jong mens, een groot muzikaal talent en aan komend dirigent. Hij misbruikt haar maar zij doorziet zyn spel niet en ver spilt aan hem alles wat zij te geven had: haar echte liefde. De rechtbank moet nu uit getuigenver klaringen en uit de kruisverhoren door twee geslepen advocaten van getuigen charge en a décharge trachten een slag te distilleren van wat er werkelijk is gebeurd, om de jury straks een klaar en helder beeld te kunnen geven vi Dit moet wel op een volslagen fiasco uitlopen. Clouzot tekent met filmmidde len zo indringend de onoverbrugbare kloof tussen de verdorven wereld wi het meisje leefde, en de fatsoensnormen van de geordende maatschappij, dat di toeschouwer er koud van wordt. Deze regisseur is bepaald geen expo nent van halftinten en vage aanduidin gen, neen, hij drukt het publiek met de neus op harde feiten en tot in het ex treme gespannen rakende gevoelens- Naar onze mening overschrijdt hij hier. mee al te vaak de grenzen, die gewoon menselijk fatsoen hebben getrokken. Hoe zeer deze film ook getuigt van zijn mees terschap: dit gaat alle perken te buiten (Bardot zoals zij werkelijk zou kunnen zijn). Psycho LUXOR. Alfred Hitchcock is knap vakman, dat hij zelfs bij de ver filming van een onnozel verhaaltje als de rolprent Psycho tot scenario dien- de, een geweldige spanning weet op te wekken. Het is zonde, dat zoveel talent aan zoiets onbenulligs wend spilJ. Maar Hitdhcock is nu eenmaal niet tot andere gedachten te brengen. Nog steeds neemt hij zichzelf als fil- Er is dringend verzocht niets over de inhoud van de film mee te delen. Wel kunnen we zeggen, dat men be slist niets meer moet verwachten dan spanning. En als de regisseur is verteld, voelt men zich eigenlijk een beetje bij de neus genomen. Sommigen noemen dit een veeg teken deze span ing zonder enige inhoud. Wordt Hitch cock dan toch een kitschkok? zo vra gen zy zich met een aardige woord speling af. De mensen die griezelen wel leuk vinden en spanning nodig hebben 01 ontspanning te komen, bekommeren zich daar niet om. Maar men kan nog zo welwillend tegenover dit soort films staan, langzamerhand wordt het toch tijd zich af te vragen of de grens van de goede smaak niet wordt schreden. Veel verder dan in Psycho moet vriend Hitchcock in ieder geval niet gaan. (Spanning in het grensgebied va goede smaak). (Advertentie) blind rhyth Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Veemarkt Leiden Handel rustig en kalm; vette lammeren waren duur R WAS deze week opnieuw weinig verandering in de pryzen van rundvee. Zo ook gisteren te Leiden. Betreffende de gebruiksveemarkt was het aanbod Iets ruimer doch de vraag is daarmede nog niet in overeenstemming. Integendeel, cr was meer aanbod dan vraag. Melkkoeien waren er iets meer met een kalme handel en ongeveer dezelfde pryzen als vorige week. Hetzelfde kan gezegd worden van de varekoeien. Hiervan was een ruime aanvoer met pryzen tussen de f500 en f925. Het verschil tussen de verkoop van varerunderen en slachtdieren is te gering, zodat er voor de mestery een stroevere kooplust aan de dag wordt gelegd. Slachtvee: dezelfde aanvoer als vo- tuurlijk nog gering, met belangstelling wachten wij af, wat straks daarvan de prijs zal zyn. Varkens. Het schynt, dat de hoogste prijzen voorby zijn. Sedert zaterdag is er sprake van een lichte teruggang. Op de beurs te Utrecht verliep de handel uiterst traag met iets lagere noterin- Maandag in Rotterdam aanvankelijk nog willig en stevig aan de prijs. De markt sloot bijzonder flauw met sterk gedrukte prijzen. Dinsdag te Groningen: in het begin goed, afloop traag. Zo was ook het beeld dinsdag te Leiden, minder aanvoer, flauwe handel met teruggaande prijzen. Hoogste notering slagersvarkens 1.99 2.02 mét als toevoeging „enkele v ma kwaliteit boven notering". Het spreekt vanzelf, dat gisteren de handel in biggen en lopers hiervan de terugslag zouden ondervinden. Inder daad was dit het geval, alhoewel de han del nog tamelijk was en de oude tering kon worden gehandhaafd. Kaasmarkt. Aanvoer gering en kalme handel. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 dezelfde aanvoer als vo rige week, dus goed. Dank zij de dure varkensvleesprijzen, is de handel wel iets beter, doch in de prijzen komt dit nog niet tot uitdrukking. Frankrijk neemt op het ogenblik geen achtervlees af, en dit remt de handel enigszins. Naar wij vernemen, is de voor zitter van het produktschap voor vee en vlees naar Parijs om zaken trachten te doen. Hopelijk heeft hij succes. Graskalveren en pinken gaven hetzelf de beeld te zien als vorige week vrij- dag. De vette kalverenmarkt was ruim bezet en liep over het algemeen iets in prijs terug, vooral voor de export wor den lagere prijzen gegeven. Notering f 2.— tot f 2.70; overige week f 2.20-2.70. Nuchtere kalveren waren er veel en de handel ging wel. De prijzen konden zich op het oude niveau handhaven. Elke week komen er meer van deze dier soort ter markt. Wolvee. Aanvoer nog een kleine 1500 stuks. Dat is weliswaar minder dan vo rig jaar om deze tyd, maar gezien de kleinere omvang van de schapenstapel, vraagt men zich af waar elke week deze dieren vandaan komen. De handel ln vette lammeren was vlug en duur met weer hogere prijzen. Reeds vroeg was alles verkocht tegen f 95135 vorige week 90130. Fokschapen deden het iets rustiger aan, er waren er iets meer dan vorige week. de pryzen bleven echter gelijk. De aanvoer van weidelammeren is na- Het glas tvater STUDIO Wie deze week op het witte doek de kleurrijkheid van de kledij uit de jaren rond 1710 wil zien, kan zich door „Een glas water" tevreden stellen- Regisseur Helmut Kautner heeft in zijn film gezorgd voor prachtige kostuums. De sobere en modernere achtergond doet echter de sfeer van het geheel wat on natuurlijk lijken. Een voordeel is, dat de (vooral voor de heren enigszins overda dige) schoonheid van de kleding goed uitkomt tegen de eenvoudige lijnen van de decors. Een glas water is het teken voor de jonge knappe officier Masham, dat hij met de koningin Anne van Engeland een onderhoud mag hebben. De wat oudere hertogin van Marlborough, die grote in vloed heeft op de nog jonge vorstin, wenst echter op hetzelfde tijdstip een gesprek met hem te hebben. Zijn lief tallige verloofde Abigail, hofdame en vertrouwelinge van de heerseres, ziet dit alles met lede ogen aan. Dat hierin ook de politiek een woordje kan meespreken beseft zij niet Henry St. John, jour nalist en uitgever van „The Mirror" ech ter wel. Hij maakt van omstandigheden en de gevoelens van de drie dames ge bruik om zijn doel te bereiken: een po sitie in het parlement. Het lukt hem als samensteller van een nieuw kabinet de al te lang durende oorlog met Frankrijk te beëindigen. Dat hij zich na zijn veel vuldig gepleegde chantages nog by de koningin gewaardeerd mag weten is voor de toeschouwer een wonder. Kaut ner ziet er echter niets bijzonders in hy neemt de politiek (ook de huidige!) voor wat ze is en giet er een sausje Dat hij voor dat sausje ook nog liedjes gebruikt, maakt het alleen maar wat zuurder. Om niet te spreken van lang- dradiger en (alweer) onnatuurlijker. Gelukkig zijn er ook aardige momenten in deze film. Niet alleen voor wat de dosis humor betreft, maar ook filmtech nisch. Jammer, dat een algehele indruk van slapheid na afloop even blyft han gen, waartegen een sterke kop koffie thuis een goede remedie is. Eerst water, dan koffie). Jonge liefde LIDO Seksuele voorlichting is van niet te onderschatten belang en wan neer de ouders hun taak in deze niet verstaan, kan het nuttig zijn, dat anderen zich daarmee belasten- Ook filmmakers hebben enkele malen «en poging in die richting gedaan, maar wat wij ervan zagen, was niet bepaald om over naar huis te «chrijven. Ook de rolprent Jonge liefde, grote gevaren, blijft «teken in de goede be doelingen. Zeker, met wat erin wordt gezegd, kan men het in grote lijnen wel eens zijn, maar de uitwerking is op nieuw zo stuntelig en langdradig, dat een anti-effeot wordt verkregen. De bezoekers nemen de zwak verfilmde verhaaltjes niet serieus en verlaten meesmuilend de bioscoop. Nee, voor het vervaardigen van iets behoorlyks op dit gebied heeft men een bekwamer regis seur nodig dan de brave man, die bij deze film de leiding heeft gehad. (Zwakke poging jonge mensen te hel- Straaljagers in de aanval REX De Koreaanse oorlog wordt weer eens in de herinnering gebracht in de film Straaljagers in de aanval. Alles draait om een oude Amerikaan, die een apparaat heeft uitgevonden, waarmee de seinen van de vyand kunnen worden „onderschept". Om zyn uitvinding te testen kruipt de man in een straaljager, maar hij stort neer en komt terecht in een hospitaal van de vyand. Om te voorkomen, dat hy door middel van hersenspoeling zijn geheim zal prijsgeven, wordt drie jonge collega's opdracht gegeven hem levend in het Amerikaanse kamp terug te bren gen. Met behulp van straaljagers en een sympathieke Russin slaagt deze op- De rolprent, die van een matig ge halte is, bestaat voor meer dan de helft uit journaalopnamen, die handig gemon. teerd zijn. (Matig). Mismaakte vrouwen CASINO. In de film Het mysterie van de mismaakte vrouwen, staat de hypnose in het middelpunt. Twaalf beeldschone vrouwen worden door mid del van zoutzuur, scheermessen, bran dende petroleum en draaiende ventila toren afzichtelijk verminkt als ze in de greep zyn gekomen van een man, die onder het mom van de charme op de meest sadistische wijze de hypnoti sche wetten uitbuit. Tenslotte gelukt het een rechercheur, die op echt Amerikaanse wyze de han dige jongen uithangt, en een psychiater de hypnotiseur te ontmaskeren. Een hoogst onvericwikkelyke, sadistische film. (Walgelijk). VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Benoemd aan universiteit Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor 1961 tol wetenschappelyk hoofdambtenaar voor de neurologie de heer A. J. Weiman, zenuwarts, thans wetenschappelijk amb tenaar eerste klasse, tot wetenschappe lijk hoofdambtenaar voor de theoreti sche natuurkunde dr. Chr. D. Hartogh, thans wetenschappelijk ambtenaar eer- Gesproken brieven naar Nieuw-Guinea Dankzij een initiatief van de Kon. Ned. militaire bond „Pro Rege" kan ieder een, die een familielid in Nieuw-Guinea onder de wapenen heeft, kosteloos een gesproken brief laten opnemen door een bandrecorder in een der militaire tehui zen. Alleen de verzendkosten komen voor eigen rekening en als men het bandje wil kopen, moet men er 5 voor betalen. Het bandje kan aan één kant 4 tot 5 minuten gesproken tekst bevat ten; op de andere kant kan het familie lid in Nieuw-Guinea door bemiddeling m de „Chr. militaire bond voor Oost i West" zijn antwoordbrief laten op- Zij, die van deze gelegenheid gebruik willen makten, kunnen zich opgeven bij het protestants militair tenuis „Michiel Adr. de Ruyter", Tulpstraat 15a, Katwijk aan den Rijn, tel. 017184290. De opname heeft plaats in de tweede helft van deze maand op een zaterdagmiddag of -avond. Ook zy, die elders wonen, kunnen zich opgeven en zonodig ln een ander mili tair tehuis hun brief laten opnemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3