Kerkedag in Berlijn of Leipzig? Een woord voor vandaag Twee kerken in Z.-Afrika pleiten voor apartheid KOOP LINNEN MAAR LET OP DIT GARANTIEMERK Dr. L. Burema tot N.O.V. Vrees voor röntgenstralen blijkt niet gerechtvaardigd Humanistisch Verbond viert derde lustrum Joodse bevolkingsgroep wordt langzaam kleiner ELKE DAG t ANDERZIJDS MUTATIERAPPORT Het hoofdbestuur van de Con fessionele Vereniging in de Ned. Hervormde Kerk heeft een brief gezonden aan de classicale ver gaderingen, waarin hfj deze aan raadt het volgende uit te spre ken: rem van vier jaren (Ord. 3-16-lc», die het beroepingswerk onnodig stagneert, zo spoedig mogelijk moet worden losgemaakt; dat noch het Schriftbewijs. noch het kerkhistorisch betoog eniger mate overtuigend is; dat de vrijheid der gemeenten, maar vooral die der predikanten ingrijpend wordt aangetast; dat het onderscheid tussen ..be roepen" en „verplaatste" predi kanten onaanvaardbaar, wijl kren kend is; dat het onredelijk is onderscheid te maken naar betalingsklassen, alsof in grote gemeenten geen soortgelijke bezwaren zouden kun nen bestaan, als welke de commis sie opsomt; dat, tot leniging van de nood, hier allereerst een taak ligt voor kerkvisitatoren en de beroepings commissie, die adviserend moet blijven; dat het mutatie-rapport inbreuk maakt op het presbyteriaal-syno- daal karakter der kerk, dat in 1951 fundamenteel werd genoemd en dat dit rapport een bisschoppe lijke (episcopale) strekking heeft, zodat de uitwerking van de aanbe volen beginselen een begin zou blijken te zijn van de ondermijning onzer nieuwe kerkorde. Er wordt veel gesproken over de moeilijkheden die zich bij het beroepingswerk voordoen, en naar aanleiding waarvan het mu- tatierapport is opgesteld. Dat er ook hier niets nieuws onder de zon is, blijkt wel uit het artikel van ds. A. Vroegindewey in het „Gereformeerd Weekblad" (uit- gave Bout), waarin hij onder meer het volgende schrijft: eeuw na de reformatie niet gaan idealiseren. Verschillende voorbeel den zouden er te noemen zijn waar door duidelijk openbaar zou ko men, dat er ook toen vele misstan den waren en dat er ook veel pre dikanten gevonden werden, die niet in de rechte weg naar Gods Woord handelden. Het kwam niet zelden voor, dat een predikant, die een bepaalde ge meente enkele jaren had gediend, zomaar naar een andere plaats vertrok zonder aan de kerkeraad en de classis verlof te vragen. Daarom heeft de kerk al spoedig bepalingen gemaakt om deze din gen te voorkomen. Wanneer im mers een predikant een beroep naar een andere gemeente ontving dan moest hij toestemming van de classis hebben om dat beroep aan te nemen. De synode van Dordt van 1574 bepaalde, „dat geen die naar uit de classis, waar hij in is, vertrekken mag in een andere kerk. zonder eerst van zijn classis verlof te hebben verkregen". Zo moest dus èn de kerkeraad èn de classis bewilligen in het ver trek van een predikant naar een andere gemeente. Men stond op het standpunt, dat er zo'n nauwe band tussen predikant en gemeen te is, dat die niet eenzijdig mag worden verbroken. Bovendien kun nen er verschillende redenen zijn waarom het beter is. dat een pre dikant aan een bepaalde gemeente verbonden blijft. De classis kan het nodig oordelen dat een gemeente niet herderloos wordt. Die nauwe band tussen predikant en gemeen te is een typisch kenmerk van een presbyteriale kerkorde. Ook op dit punt geeft het mutatierapport een geheel ander beginsel te zien. Bovendien had oudtijds ook de magistraat, het gemeentebe stuur. nog wel het een en ander te zeggen in deze dingen. We kunnen ons dat niet meer voorstellen, dat dit het geval was en dat het ge meentebestuur afgevaardigden had in de kerkeraad en het landsbe stuur in de synodevergaderingen. Naar onze mening heeft de staat in het kerkelijk leven geen stem. Op dit punt zal de kerk op haar standpunt moeten blijven staan, dat er slechts één Koning is in de Kerk, onze Heere Jezus Christus, Die ons van God is gegeven, en die ons leidt en regeert door zijn Woord en Geest en die de ambten ook gegeven heeft opdat Hij zijn profetisch en priesterlijk en konink lijk ambt in het midden van zijn kerk zal kunnen uitvoeren. Maar we kunnen veel voorbeel den noemen waaruit blijkt, dat een predikant nogal eens op een be paalde plaats moest blijven, hoe wel hij een beroep naar elders had „Die van Leyden sijn hier met brieven van beroep op mij: maar sij sijn ab- solutelicken vanden magistraet en de gemeente afgeslagen". Ds. Helmichius behoefde zelf geen beslissing te nemen daar im mers de kerkelijke en de burgerlij ke gemeente in zijn vertrek niet wilden bewilligen. Ds. Vosculius van Epe wilde in 1601 gaarne het beroep naar Steenwijk aannemen, maar de classis oordeelde dat hij moest blijven en schreef zelf de be slissing naar Steenwijk. Ds. Willem Crijnsz van Maas land nam in1604 het beroep naar Den Briel aan, maar de kerkeraad van Maasland en de classis Delft besloten hem niet te laten gaan. Toen Ds. Crijnsz in beroep ging bij de provinciale synode van Zuid-Hol land tegen deze beslissing, besloot deze dat hij het beroep naar Den Briel wel mocht aannemen, maar dat hij nog een jaar in Maasland moest blijven en dat de gemeente Den Briel de onkosten die Maas land destijds gemaakt had om Ds. Crijnsz te krijgen in hun gemeente moest betalen. Ds. Hanecopius van Breda die in 1620 het beroep naar Gouda aannam kon toch die ge meente niet gaan dienen omdat de kerkeraad en de magistraat van Breda hem niet wilden laten gaan ondanks het aandringen van de pro vinciale synode van Zuid-Holland. Er werden dikwijls heel wat stuk ken gewisseld aleer de toestem ming was verkregen om als predi kant op een andere plaats te gaan Utrecht schrijft BESLUIT VALT VANDAAG (Van onze correspondent in Bonn) INDAAG NOG wil het presi dium van de „Evangelische Kirchentag" beslissen waar in juli a.s. de protestantse kerkdag zal worden gehouden. Naar men weet, was daarvoor aanvankelijk Berlijn vastgesteld, waarbij de bijeenkom sten in beide delen van de stad zou den worden gehouden. De Oost- duitse regering in Pankow heeft echter verboden de „Kirchentag" in Oost-Berlijn te houden. Zij grondde dit op haar „verant woordelijkheid voor de orde in haar hoofdstad en de zorg om het behoud van de vrede", zodat de „Evangelische Kirchentag" hiermede nogmaals ver oordeeld werd als een ordeverstoorder als een instrument der vermeende oor logspolitiek der Bondsrepubliek en als een factor in de Oost-Weststrijd. Het presidium heeft zich beraden o.a. over het tegenvoorstel der „staats secretaris voor kerkzaken", Hans Seigewasser, om de kerkedag in een stad in de Oostzone te houden. Daarbii werd van communistische zijde o.a. het communistische bolwerk Leipzig ge noemd. Daarover zijn de afgelopen weken onderhandelingen gevoerd tussen het „Kirchentag" presidium en Seigewas ser. Het presidium heeft getracht van de D.D.R.-autoriteiten bindende toe zeggingen te krijgen, dat iedere pro testant die aan de kerkedag zou willen deelnemen ook toezegging zal krijgen om naar Leipzig te reizen. Seigewasser heeft een dergelijke toezegging op de lange baan geschoven. IS iet wachten Het presidium wil nu niet langer wachten. Het zal dit weekeinde defi nitief beslissen. Het geestelijk hoofd van de Duitse kerk bisschop Dibelius is er een voor stander van de „Kirchentag" toch, als oorspronkelijk voorgenomen, Berlijn te houden en de bijeenkomsten te doen plaatsvinden in de verschil lende kerken in Oost-Berlijn en in zalen in West-Berlijn. Anderzijds kunnen de D.D.R.-auto- riteiten aan de zonegrens tussen West en Oost-Duitsland net zoveel „Kir- chcntag"-deelnemers ophouden en de inreis weigeren als zij willen. Het pre sidium zal Leipzig als plaats van de „Kirchentag" alleen maar accepteren, wanneer het net zo gaat als bij de kerkedag, die in diezelfde stad reeds In 1954 werd gehouden, toen moch ten er 25.000 protestanten uit West- Berlijn en de Bondsrepubliek onder hen hoge kerkfunctionarissen en poli tieke persoonlijkheden naar Leipzig reizen. Ditmaal zullen de D.D.R.-autoritei ten met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid b.v. bisschop Di belius en Bondsdagpresident dr. Eugen Gerstenmaier de inreis naar de oost- zone weigeren, aangezien de D.D.R onderscheidt tussen „de Nato-horige" „vredelievende kerkfunctionaris- HUURBELEID Het wo» van tevoren al duidelijk, dat de commentaren op het verdeelde S.E.R.-ad- advies over het huurbeleid op langere ter mijn zouden uiteenlopen naar gelang van de politieke opvattingen der commentatoren. Volledig waardeloos noemt De Tele graaf het advies. Het blad schrijft: „Niet alleen geeft de raad blijk van een ontstellende verdeeldheid, maar daarenbo ven viert de belangenpolitiek hoogtij, met dien verstande dan dat aan de belangen van dr woningioekenden weinig of geen aandacht wordt geschonken. Een ded van de raad heeft «elfs gemeend aich te kun nen veroorloven aich van het uitgangspunt van de regeringsaanvraag niets aan te trekken. Terwijl de regering had medege deeld dat rij „een wezenlijke verla ging van de op de rijksbegroting druk kende subsidielast noodzakelijk achtte, ten einde e«»entiële staatstaken niet op onaan vaardbare wijie in bet gedrang te bren gen", schrijft een deej van de raad (ken nelijk de vakbondsvertegenwoordigers en enkele kroonleden) met bijsonder grote vrijmoedigheid dat het de dringende nood zaak om opnieuw naar een substantiële ver- laging van de subsidies te streven, niet langer aanwezig acht. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken dat het advies van deze S.E.R.-leden erop neer- komt dut de aubsidieu met enige tientallen miljoenen moeten worden verhoogd. In het verleden heeft de S.E.R. al eens gepro beerd aan de regering de wet voor te schrij ven, hetgeen toentertijd terecht alom kri tiek en verontwaardiging heeft uitgelokt. Blijkbaar is een deel van de raad echter zeer hardleers. Het enige antwoord, dat de regering kan geven, is rustig haar eige *cg te gaan, hetgeea trouwens bij een s verdeeld advies ook niet anders mogelijk il En wat de toekomst betreft, is thans wi overduidelijk gebleken dst het richten va adviesaanvragen tot de S.E.R. slechts zit lose tijdverspilling is." Het Parool denkt wel enigszins at der» over het standpunt der werknemeri Nb kritiek te hebben geleverd op het ooi deel der werkgevers zegt het blad: „Va meer gevoel voor de sociale verhoudingen geven bride andere groepen uit blijk- Dc werknemersvertegenwoordiger» komen hierbij met een geheel nieuw uit- gungspunt: de huur van de woningwetwo ningen mag uiteindelijk niet hoger zijn dan vijftien procent van het inkomen van de ge middelde arbeider, waarbij op het ogen blik wordt uitgegaan van 4450 per jaar, Als overgangsmaatregel zijn de vierknc mersleden van de raad bereid een norm van 17' 2 procent te hanteren. Overigens be vat het standpunt van de werknemersgroep uit, dat id. de wi kop# woningen per jaar te boowi van minstens 40.000 woningwetwoningen dienen te zijn. Maar het standpunt vakbeweging zal, gezien de politieke ver houdingen van het ogenblik, wel w«' kans op verwezenlijking maken. Het daarom jammer, dat men het niet lot compromis met het tussenstandpunt dertien leden heeft kunnen brengen. S.E.R.-»dvie», dat zou zijn gedragen door 29 van de 33 bij de stemming as leden, zou ongetwijfeld een sterke positie lu bben ingenomen. Nu mag men nemen, dat de regering de weg middelste groep sal kiezen. Kleine jaar- lijkso huurverhogingen met een compen tie, te roeken in de gedifferentieerde loi vorming. Daarmee zal zij opnieuw positie kiezen tegen het standpunt van de vakcentrolen. En daarmee zal het woi probleem voor de laagst bezoldigden isrdbsre oploi in februari beginnen de volgende CURSUSSEN- PRAKTIJKDIPLOMA BOEKHOUDKIVI MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE VOOR HET EXAMEN DECEMBER 1961 (Vraagt z.s.m. het prospectus) R E S A - Hilversum g&^SSSSVJSSÏ'El lekende schriftelijke Cursus)H B S.. Onderwijzersakte en Gymnasium. komen, dc wrr I.nmei is het i als De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Dean Rusk zal de bijeen komst van de Zoavo-raad bijwonen die 27 tot 30 maart in Bangkok wordt gehouden. Rusk zou eveneens een bezoek aan Tokio brengen voor besprekingen met Japanse staatslieden. Beroepingswerk otreveiswyx: ij. j. .Aangenomen naa wijKgcm. lz: J. W. naar Aanspeel: J. 1 ier, die oeaanxte vo GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen naar Delfzijl, vac. J. V Vlaanueren: r'. J. Bil te Uudega-W. GEREFORMEERDE GE»lc,FNTEN Tweetal te Tholen: Chr. v. Dam te Rotterdam-Z. en A. Vergunst te Korter- dam-C. UNIE VAN BAPT. GEM. Beroepüaar: ds. g. van 't Woud te Stadskanaal tot voor kort zendingspredi- tcam in de Kongo. BELG. EVANG. ZENDING Berankt voor Brussel: Th. Dikkes, voorg. Evang. Christengemeenschap t< Leiden. Aan de vrouwen-wereldgebedsdag, op vrijdag 17 februari, die ook in Limburg op vele plaatsen door de vrouwen uit schillende protestantse kerken gemeen schappelijk zal worden gehouden, zullen in Maastricht voor het eerst ook rooms- katholieke vrouwen deelnemen. De Duitse gemeente Geilenkirchen, welke nauwe betrekkingen met de nabu rige Nederlandse gemeenten in Limburg onderhoudt, zal diezelfde middag een grote vrouwenbijeenkomst voor al de om liggende gemeenten houden. Aan deze bijeenkomst zullen ook Nederlandse en Engelse vertegenwoordigsters deelnemen. De bijbel gebruikt soms tussenzinnetjes, die op het eerste oog nauwelijks iets met het onderwerp te maken hebben, maar toch een hele wereld van betekenis in zich houden. Daar is die zin in Genesis 13 7 „De Kanaanieten nu en de Fere- zieten woonden toen in het land." Waarom die zin in een verhaal over de verhouding tussen Abraham en Lot? Het eerste gedeelte van die tekst geeft de oplossing. Er was twist tussen hun herders. De ruzie tussen twee gelovigen en hun volgelingen wordt uitgevochten voor het jorum van de wereld van heidenen. Dat is altijd weer de ellende, als ge lovigen het niet met elkaar kunnen vinden. Het is goed om onder elkaar eens stoom af te blazen. Dat lucht soms op. Maar het ellendige is dat er buiten mensen staan te kijken naar de stoomontwikkeling en gaan zeggen: „Zie je wel, die noemen zich nu broedersmaar ze leven als kat en hond." Houden wij wel eens rekening met de „heidenen" om ons heen, als we het niet eens zijn met de houding van een broe der of van broeders in het geloof? Het ging in dit geval nog niet eens om geloofsuitspraken, maar om eigen, of vermeende rechten. Dat is de tragiek van Genesis 13. Hervormde Kerk linnen heeft alléén voordelen LINNEN zit op alle linnen artikelen. De huidige opvatting van de .onverkort opgenomen in het deze week Het School de n.o.v. röntgenstralen veroorzaakt in li-l Dr Burema die in he, rapport traohl ohaamscellen in het algemeen her- duidelijk te maken dat er een groot verschil bestaat in de toepassing van röntgenstralen bij de tuberculosebestrij- de algemene geneeskunde, Het Humanistisch Verbond her- beschikt denkt dezer dagen het feit dat het vijftien jaar geleden werd gesticht. In de loop der jaren is het gegroeid tot 12000 leden, terwijl alle huma nistische organisaties samen onge veer 25000 leden omvatten. „Na vijftien jaar is de strijd om gelijk- gerechtigheid zo goed als bereikt", deelde de voorzitter dr. J. P. van Praag gisteren mee op een pers conferentie, die gistermiddag werd gehouden. Dr. Van Praag citeerde met instem ming uitspraken van magister Stokman en een a.r. rapport waaruit blijkt dat de strijd voor de gelijkberecliligdheid in be ginsel is geslecht. Maar kritiek had hij op een uitspraak van het c.h. Tweede- Kamerlid de heer Beernink, die heeft gezegd dat het Humanistisch Verbond een van de grondslagen van de Westeuropese beschaving namelijk het christendom ondermijnt Daarom was dc heer Van Praag nog niet tevreden. Hij klaagde over het feit dat het Humanistisch Verbond nog niet kwartiertje eigen stelbaar zijn in tegenstelling tót die in de geslachtskliercellen. Het ding8* mutaties veroorzakende effect van röntgenstralen voor alle organis men van dieren staat thans wel vast. Er is geen reden om te ver onderstellen, dat de mens hierop een uitzondering zou maken. De vrees voor de gevaren van de toe passing van röntgenstralen bij de tuberculosebestrijding, die soms het karakter van een psychose aan nemen, is evenwel met gerecht vaardigd. Er is wel iets bereikt en zo is het Ver bond toegelaten tot de gevangenissen voor de geestelijke verzorging. Maar er zijn zoveel beperkende bepalingen inge- gesteld dat het duidelijk is, dat het Ver bond 'n dit werk nog maar een tweede rangsplaats inneemt. Er is echter groeiende belangstelling voor deze gees telijke verzorging. Vijf jaar geleden was er contact, met 150, nu met 700 gedeti neerden. Ernstig bezwaar had dr. Van Praag ook tegen het feit dat het Humanistisch Ver bond niet is toegelaten tot de geestelijke verzorging by het leger en dat de mam moetwet ondanks de nota van wijzigin gen nog geen plaats heeft ingeruimd voor de humanistische vorming op de middelbare scholen. Sprekend over de twee artikelen die wij enige dagen geleden publiceerden over het Humanistisch Verbond en de gees telijke verzorging van de strijdkrachten, memoreerde dr. Van Praag alleen dat daarin en „dus van onverdachte zijde'" ook was uitgesproken dat de kring het Humanistisch Verbond veel gro- is dan het aantal leden doet ver moeden. omdat alleen de actieve huma nisten lid zijn. Op de artikelen zelf ging hij niet Bestuur van Zeeuwse geïnstalleerd Jhr. A F. C. -de Casembroot. Commissaris der Koningin in Zeeland, heeft gistermiddag het bestuur van de Zeeuwse museumstichting geïnstalleerd. Het doel van deze stichting, die op 5 de cember werd geregistreerd, ls een muse um in de Zeeuwse hoofdstad op te rich ten. Gedacht is aan vestiging in het deel van het abdijcomplex, waarin nu het rijksarchief is gehuisvest. ,.In Zeeland is een museum zeer zeker op zyn plaats", zei de commissaris verheugd was dat thans een eerste stap op weg naar de oprichting is gedaan. In het museum zal een deel van i collectie van het Zeeuws genootschap voor kunsten en wetenschappen worden ondergebracht. Tevens werd een amb telijke studiecommissie ..Delta-museum" ingesteld. Doel van deze commissie is het bestuderen en uitwerken van plan nen tot stichting van een centraal delta museum in Middelburg met dependances in Hellevoetsluis, Willemstad en Zierik- zee. Dit museum wil men onderbrengen in de kloveniersdoelen, die in principe reeds door de gemeente Middelburg hier voor is gereserveerd. Bij koninklijk besluit zijn met ingang van 1 februari 1961 benoemd aan de Landbouwhogeschool te Wageningen: tot hoogleraar in de Tropische Landbouw plantenteelt dr. ir. I. D. Ferwerda. tot hoogleraar in de landbouwkundige as pecten van de landbouwwerktuigkunde ir A. Moens. Bevorderd tot hoogleraar '""1 van de G. J. merkt in het rapport i Dit heeft dr. L. Burema. directeur van de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst te Rotterdam geant woord op de vraag „is herhaald onder zoek door middel van röntgenstralen schadelijk voor de gezondheid?" die het bestuur van de Rotterdamse afdeling van de Nederlandse Onderwijzers Ver eniging (N.O.V.) vorig jaar heeft steld. Een dergelijke vraag had hoofdbestuur van de N.O.V. reeds drie eerder aan de directeur-generaal de volksgezondheid voorgelegd, die deze kwestie ter bestudering voorlegde i de gezondheidsraad. Deze studie is niet voltooid. iet hoofdbestuur van de N.O.V. heeft het rapport van dr. Burema kortgeleden aan de directeur-generaal voorgelegd. Hij acht het een verantwoorde publika- tie. Naar aanleiding van deze medede ling heeft het hoofdbestuur van de N.O.V. thans het rapport van dr. Bure- voor publikatie vrijgegeven. Het is maakt zouden moeten worden gcnadendosls te bereiken. Dit is dan de dosis die de gonademper hoofd per jaar door natuurlijke straling ontvangen. Op grond hiervan concludeert dr. Bu- :ma, dat herhaald onderzoek door mid del van schermbeeldfoto's voor de gona- den zonder risico's is. Hetzelfde is ge bleken bij een onderzoek in Groningen. doorlichtin g krijgt het ge slachtsorgaan van de doorgelichte per een dosis die vele malen kleiner is dan de dosis aan ioniserende stralen nen opdoet als men 14 dagen naar de wintersport in het hooggebergte gaat. Het Bureau van Statistiek der »^ere gemeente Amsterdam heeft een onderzoek ingesteld naar de loop van de Joodse bevolkingsgroep in Nederland na de Tweede Wereld oorlog. Het bureau komt tot de conclusie, dat uit de bezettingsja ren een Joodse bevolkingsgroep is overgebleven, die niet alleen nog maar een fractie uitmaakt van haar vooroorlogse grootte (onge veer 30.000 tegen ongeveer 140.000) maar bovendien de reeds voor de oorlog aanwezige tendentie van numerieke achteruitgang in ver sterkte mate vertoont. Tussen 1945 en 1970 daalt het aantal Joden in Nederland waarschijnlijk van 30.000 tot ongeveer 25.000 28.000. Deze achteruitgang is vooral een gevolg van een relatief laag. na 1946 eerst steeds alnemciid en van 1954 af vermoed'elijk stabiel, geboortecijfer en een, met na me in de jaren 1947 tot cn met 1954 hoog emigratiesaldo (vooral naar dc Verenigde Staten en Israël). Het rapport gaat verder: De struc tuur van de Joodse bevolkingsgroep ken merkt zich bovendien door een relatief 'olkit dat per wil uit de Wereldraad De generale synode van de be trekkelijk kleine Hervormde Kerk van Zuid-Afrika zal waarschijnlijk besluiten te breken met de We reldraad van Kerken. Het besluit is een gevolg van de besprekingen die acht Zuidafrikaanse kerken vo rig jaar hebben gehouden over de houding van de kerken tegenover de apartheid. De afgevaardigden van deze kerk hebben toen gewei gerd de conclusies van deze con ferentie te ondertekenen en kwa men met een eigen minderheids verklaring waarin werd uitgespro ken dat territoriale apartheid van blank en bruin een eis is. Aan een commissie van rapport aan de synode brachten de afgevaardigden verslag uit en deelden mede dat zij geen betwistbare voorstellen steun den. Zij raden de synode aan het lidmaatschap van de Wereldraad op Advertentie zijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende en ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol doen aan die behoefte: u klassen. De bevolkingspyramlde toont dan ook een zeer abnormaal beeld met insnoering bij de 2030-jarigen. Ge durende een reeks van jaren moet der halve rekening worden gehouden met een toeneming van het aantal bejaar den. Een bedreiging van meer sociologische aard noemt het rapport een duidelijke stijging van het relatieve aantal ge- mengde gehuwden, dat veel groter is dan voor de oorlog. Het rapport besluit: Hoewel de Jood-| se bevolkingssgroep in de jaren na de j oorlog bepaalde desintegratie-verschijn-j selen van demografische cn sociologi sche aard vertoont en in de komende tien jaren ongetwijfeld' verder achteruit! zal gaan. is bet toch niet zo. dat van een katastrofaal ontbindingsproces ge sproken kan worden. De numerieke ach teruitgang is ernstig en vormt een re- ele bedreiging voor de instandhouding van het gemeenschapsleven van de be volkingsgroep. Maar van de sociale oor zaken van deze teruggang is nog niet zeker, dat zij in de komende jaren een zelfde betekenis zullen krijgen als in de jaren 1946—1954. Zouden deze oorzaken In de toekomst aan betekenis inboeten, dan is het zelfs niet ondenkbaar, dat de Joodse bevol kingsgroep in Nederland', mede door de geboortegolf van 1946—1M7, weer zal toenemen. LIEVE MARJA, Uit de radio komt electronische muziek, lokomotieyen die puffend wegrijden, glas dat te pletter valt. kinderen die huilen in weergalmende gewelven, alles door elkaar. Het maakt je onzeker, zenuwachtig bijna. Vorige week was ik in de dierentuin en het regende zonder ophouden, de panda die ik zo graag had willen zien bleef m zijn houten hok, alleen zijn gezicht was te zien, heel mis troostig. De dassen zaten ook binnen, er was niemand behalve ik die naar hen keek, het was alsof ze wachtten totdat ik weg ging om een pijpje op te steken of zo iets, iets voor dassen onder elkaar. Een grote tijger lag in zijn hok heen en weer te rollen als een klein katje, hij zag er prachtig zacht en lief uit. En de slangen sliepen, zoals altijd, onsympatiek en plak kerig als vieze brandslangen op een hoopje, de apen kwamen speciaal kijken, dicht tegen de tralies gedrukt, toen ik voor hun hok kwam staan. Iedereen verveelde zich, alle dieren, en ze deden geen moeite het te verbergen. Wat denk je, zouden ze het prettig vinden dat het weer zomer wordt en er weer mensen naar hen komen kijken? Het is heel vreemd, een dieren tuin in de winter, de dieren zijn triest en slaperig, verveeld, ze kijken naar de regen tussen het slapen door, en dat is alles. Freule Tegmoet van Laaghalen tot Kreupebcerke het klinkt goed, ja. Heb je haar ergens voor nodig? Baron van Top tot Theen: dat staat in een Tom Poes-verhaal, k kan het heel goed begrijpen dat Sickbock een hekel heeft aan Tom Poes, en hem het liefst kleinerend aanspreekt met „ventje of man nekeWeet je, hij heeft geen idealen, Tom Poes. hij houat van avonturen en zo, hij is nog maar een kind, een jongetje dat wel slim is maar juist daardoor zo vervelend, als een ai ve bijdehand kind. Hij houdt van avonturen en als het kan helpt hij de kwaden te bestrijden, zoals elke jongen tn elk kinderboek dat doet, een beetje plichtmatig, omdat hei eigen lijk zo hoort. Sickbock heeft wel een ideaal: de deugd moet weg. in alle opzichten, en het kwade moet overwinnen, dat is toch ook een ideaal? Heer Bommel vind ik sympatieker, menselij ker, zomaar een ijdele dikke beer, niet zo krampachtig slim als zijn jonge vriend. En Wammes Waggel is schattig, vind je niet7 Het vreemde van de Amerikaanse stripverhalen is, dat ze zichzelf niemeer ernstig nemen, geloof ik. Gisteren zag ik een tekenfilmpje met Woody Woodpecker, je weet wel, die specht met dat kuifje, leuk dier overigens. Maar wat het vreemde is: een houthakker heeft zijn boom omgehakt, hij heeft dus geen huis meer, triest genoeg. En ja, hij gaat op de boomstomp liggen en begint hartroerend te snikken, zijn hoofd in zijn armen, iedereen voelt met hem mee. Maar opeens kijkt hij het publiek aan en zegt: ..Ontroerend he. mensen? Zie je, dat bedoel ik. Het is wel leuk, natuurlijk, een prachtig effekt en iedereen lacht, maar opeens kun je niet meer ge loven in de eigen wereld van het verhaaltje, iets wat je dij de Tom Poes-verhalen wel moet, of je wilt of niet. Dat is verkeerd, de mensen laten lachen om het verhaaltje ten koste van het verhaaltje zelf. Lieve Marja, Tom Poes is een dilettant, Sickbock met, die is geniaal. Dag, PETER. te zeggen. „Met innige dankbaarheid" werd het verslag aanvaard. Deze bekendmaking kwam tien dagen na het besluit van de andere Gere formeerde (zogenaamde Doppers-) Kerk, die geen lid is van de Wereld raad en verklaarde dat „alle streven naar eenheid en de vernietiging van de zuiverheid van het ras, zoals ge preekt door liberalisme en communis me als anti-christelijk moet worden afgewezen." ..Indien liefde en rechtvaardigheid sa mengaan. dan groeit liefde nimmer uit tot de ziekelijke sentimentaliteit, die de vernietiging van de grenzen tussen de rassen preekt," aldus deze verklaring. De kerk vervolgde: „Rechtvaardigheid betekent, dat alle mensen wat hun positie, ontwikkeling, enz. betreft niet gelijk zijn, maar dat alle mensen in de ogen van God gelijk zijn. Ver menging is zondig, omdat daardoor de christelijke of historische cultuur van een natie bedreigd wordt. Daar om moet vermenging van het hu welijk veroordeeld worden, omdat de partners niet bij elkaar passen." In deze verklaring werd er nog aan toe gevoerd, dat de verdeling van een natie een van de fundamentele fac toren is, die nodig zijn om het voort bestaan van de natie te verzekeren. „Waar dit niet kan, leidt het tot om standigheden, waarbij de ene partij de andere opslokt of tot de onherroe pelijke vernietiging van de nationale identiteit." I.C.C.C. zet hulp aan Korea voort De I.C.C.C. heeft zich met een op roep die ondertekend is door 21 pro testante dominees uit zeven verschil lende kerken, tot protestants christe lijk Nederland gewend, om evenals verleden jaar steun te vragen voor haar werk: hulp voor Korea. De Presbyteriaanse Kerk in Korea verkeert in grote financiële moeilijkhe den, nadat zij zich uit overtuiging los gemaakt heeft van de Wereldraad, waardoor zij de steun die ze van aller lei instellingen kreeg, verloor. Boven dien zijn er in Korea na de oorlog die er heeft gewoed, ontelbaar veel wezen, die allen verzorging nodig hebben en in weeshuizen moeten worden opgenomen. Met het geld dat de I.C.C.C. verleden jaar ontving, 40.000 gulden, heeft ze tot nu toe hulp verleend aan het weeshuis in Sea Puyt, de kerk van Chi-Kok, aan een kleine verbrande kerk in Kung Moori en enkele seminaria. Dit jaar wil men hulp bieden aan bijbelscholen, weeshuizen, weduwenhuizen, semina ria en arme kleine kerken. Eventuele giften voor de I.C.C.C. kunnen worden gestort op postrekening 524990 ten name van de Algemeen Se cretaris van de I.C.C.C., Singel 386, Amsterdam, onder de vermelding „Ko- Classis Kampen: Hoor afgevaardigden aan De classis Kampen van de Gerefor meerde (Vrijgemaakte) Kerken heeft een dezer dagen besloten om haar Ge nerale Synode te verzoeken de twee af gevaardigden die de Gereformeerde Kerken (Synodaal) naar de Generale Synode willen zenden aan te horen. Te vens besloot zij om aan de eerst vol gende Particuliere Synode te vragen dit verzoek over te nemen. Dit besluit werd genomen nadat de classis kennis had genomen van het voorstel van de kerk van Vollenhove- Cadoelen, om in te stemmen met het voorstel van Ede om de afgevaardigden op de Generale Synode te ontvangen. De classis Kampen is van mening dat het ontvangen en aanhoren van de af gevaardigden niet in strijd is met het woord van God, maar dat het veeleer in de lijn van het evangelie ligt „hen die gehoord willen worden te onfcvan- Vrije autohandelaren richten bond op In een door een vijftigtal vrije auto mobielhandelaren bezochte bijeenkom?, in Krasnapolsky in Amsterdam is vn dagmiddag de Bond van Automobie' handelaren (B.V.A.) opgericht. Deze bond stelt zich ten doel o.m. de koper: van tweedehands automobielen in cl< vrije sector enige bescherming te bie den. Dit wil men doen door bij de te verkopen automobielen keuringsbewij zen op de verkeersveiligheid van de wa gen te leveren. Het bestuur van de bond werd als volgt samengesteld: voorzitter P. Klaver, secretaris S. C. Olthof, pen ningmeester M. B. Hali en leden J. Wes terink en S. Koperberg, allen uit Am sterdam. Rij nbootreis voor jonge gehandicapten Voor jonge lichamelijke gehandicapten in de leeftijd van 1635 jaar zal de Jonge Kerk de jonge lidmatensectie van de Hervormde Jeugdraad in samenwer king met de CJV ziekendienst, de gele genheid open stellen om van 110 mei 1961 een bootreis op de Rijn te maken. De reis wordt gemaakt met het hotel schip Prinses Irene, dat twee jaar ge leden speciaal vooqr het rijntoerisme werd gebouwd. De leiding is in handen van ds. H. W. Hielkema en wika W. Bos winkel. (Inlichtingen: Domplein 3 in Utrecht).

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2