'n Orgel zingt tussen de kooi onlrontatie (^.or^Jiooy had er duizenden voor over r ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 Eerst schrikken en huiveren - en dan ontroerd worden V Toen we weggingen moesten we onze naam In z'n gastenboek zetten en ten slotte merkte hij opi „Nou nog een goeie vrouw. Want dat is, als |e hier zo zit, lang geen eenvoudige zaak. En de oudjes zijn mensen van een dag. Vandaag of morgen kom je alleen te staan en daar voel ik eerlijk gezegd weinig voor. 't Was Cor Booy (55), die aldus sprak, zoon van Cornelis Booy (86) en Elizabeth Booy—Blom (84), die nóg een zoon en drie dochters groot brachten en nu daar midden in de Noordhol landse koolstreek, in dat vlakke land van St. Pancras, op een boerderijtje hun levensavond slieten. De oude man is een beetje hardhorend, maar gaat en staat nog waar hij wil, met veelal de tabakspijp in z'n mondhoek gedrukt. En het vrouwtje is nog zo rap en kittig, dat je ze zelfs geen zeventig zou geven. houdt toch eigenlijk niet mis- krachtige veeweider-gladioien- sen. kweker in rijn roodgeruite over hemd, blauwe katoenen broek en Nadat hij z'n metselwerk tot op kousevoeten plotseling een een goed einde had gebracht akkoord aanslaat. Alles dreunt en dat was in 1954 toog hij op- galmt en dat op een manier, zo- nieuw naar de firma Pels, om als men het in een kerk maar J zijn kostbaar bezit voor de twee- melden hoort. S de keer te laten afbreken en voor de derde maal weer in elkaar te Dan speelt hij de Toccata uit laten zetten, ditmaal in een royale de Suite Gothique van Boëll- om ge ving; een keurig zaaltje van mann met het volle werk. En dan 10 meter lengte, 5 meter breedte heel zacht psalm 68, naar de be en 3 meter hoogte. En dat kostte werking van Jan Zwart, met voor- hem ditmaal niets, daar de reke- spel en koraal. Om te besluiten ning bij het gemeentebestuur van met psalm 84 ook weer heel St. Panoras kon worden ingediend. ?acht.... Cor in nopjes. eten de zwaarste registers open en had zelfs midden tussen de rooie, savoye en witte kool niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Integendeel, nu hij over zo'n apart zaaltje beschikte kwa men er nog veel meer liefhebbers opdagen dan voorheen. Nieuwe zaal Cor zingt er nu bij en het doei allemaal zo ontroerend aan, dat onze fotograaf meezingt: Hoe lieflijk, hoe vol heilgenot O Heer der legerscharen God Zijn mij Uw huis en tempelzan- Te veel? gen. De meesten vonden het gewel dig. Cor evenwel was niet tevre den. De akoustiek kc-n hem 7f. aithan? is slechts matig bekoren. Hij liet tos -Tet effect vif-v, h uers nei eixeci. Ja, veertigduizend gulden voor alleen al zo'n orgel is véél geld. Maar is het te veel? We zouden het niet gaarne be weren. Wat een enorm geluid en wat een klank. Men waant zich in de Lutherse Kerk in Den Haag. ook volgens insi- Vroeger woonden ze in het dorp, waar het van stonde af aan hard werken geblazen was. Behalve 's zondags, op welke dag uitsluitend de noodzakelijke ar beid voor het vee werd verricht. Voor het overige ging het gezin èn 's ochtends èn 's avonds naar de (Gereformeerde) kerk. Die dag ook placht vader Cor- nelis nogal eens aan het orgel te zitten, om een psalm te spelen, godsdienstoefening moet heeft slechts de keus tus- Het smalle tegelpad, dat via tal van lastige bruggetjes van Koedijk naar St. Pancras voert. De met vele vaarten doortrokke,n velden staan nog vol4 met allerlei soorten kool, die door de vele regenval ongeschikt werd voor de consump tie. Bij de pijl het ouderlijk huis huis, dat weliswaar dubbel _o woond was, doch voor de helft 22-9.®0. leeg zou komen, omdat de treffende familie moest vertrekken. gezongen hadden. Of hij improvi- tuindersschui't :ich hierover dan ook voorlichten, bestudeerde deze materie in di verse boeken en broedde op nog veel grotere plannen, die eind 1959 in daden werden omgezet. Het nog maar vijf jaar oude zaal tje ging tegen de grond en de aan nemer Simon Zegers uit St. Pan cras bouwde een nieuwe zaal, een ware kerkzaal, van 20 meter lengte, 7 meter breedte en 5.2 meter hoogte, waar gemakkelijk -50 mensen een zitplaats konden vinden. Zelfs kwamen er links en rechts drie smalle maar hoge ra men in, waarop zijn neef diverse Dijbelse voorstellingen schilderde. Voor deze nieuwe zaal telde Cor Een hoop geld on- getwijfeld en tóch bleek hij voor elders zi3n grote liefde nog véél meer |Over te hebben. ,,Als we nu toch de zaak nieuw opzetten", zo redeneerde hij, „laat ik het orgel dan tevens nog wat laten uitbreiden. En Pels ver rijkte het met een prestano-bas in het front, plus een oktaaf-bas, plus drie tongwerken op het pedaal, bazuinzestienvoet. Was het dus een wonder, dat mannen als Feike Asma, Piet van Egmond en Simon C. Jansen met dit orgel wilden kennis maken? Trouwens, zij waren ook al naar het Daalmeerpad getrokken, toen Cor pas het kleine zaaltje had ge bouwd en het instrument nog van meer bescheiden omvang was. Feestconcert huidige Bruin, een zwager van Cor, die in Alkmaar woont, op 21 mei 1960 met een feestconcert inge wijd. De zaal was stampvol. En sedertdien worden er herhaalde lijk door Cor concerten in gege- Honderdvijftig i i heb ik het door Bram al gauw" zei hij. „Vandaar al die Toen het eenmaal zo ver was, stapte Cor opnieuw naar Pels, die voor 2.000 het orgel bij broer Gerrit demonteerde, om het in Cor's eigen woning weer op te bouwen. En nu kwam de bittere oazumzesuenvoei. en ring gei zy „nee --Wat hebi je daarmee steeg het aantal pijpen Cor kwam dan soms naast hem staan, omdat hij een orgel z< mooi ding vond. Daar vader dit al erg gauw de gaten had praatte hij eens Piet Hartman, een musicus plaatse, die aanstonds bereid het ventje les te geven. Dit werd uit zo'n succes, dat Cor reeds enke- vergt. Maar meent le jaren later, op tienjarige leef tijd, het kerkorgel tijdens de bindt met Koedijk, iets telijk gelegen, aan het Noordhol lands Kanaal. Toch deinzen ve len er niet voor terug weer met of geen weer een gang naar ter dit eenzame boerderijtje te on- was dernemen, hetgeen van Koedijk die paar kamers nog dat bakbeest van een orgel erin"....- jn aeze vorm staat het ,,'k Vond het jammer dat het haast een jaar zo liep", aldus Cor, „maar ik thans door die zaal wist meteen wat voor spek ik de kuip had gehad". Na enige tijd ontstond probleem. 1200 tot 1400. andelt, zo helemaal alleen, en men ziet die prachtige verzameling aluminium- cocoiia- ci cc.1 kleurige metalen pijpen, die ten een probleem dele een middellijn hebben als vankelijk zijn bedoeling geweest. dienst mocht bespelen. En alom 'uk slechts erg betrekkelijk werd hij geprezen voor de wijze, <üjn, daar men niet minder dan waarop hij zich van die taak ge- drie steiloplopende, hoge en glad- kweten had. „Zo'n kerkorgel is toch heel wat anders", vond Cor. kwaliteiten vereist. „Veel massaler en indrukwekken der dan het harmonium thuis". Daarom toog hij naar Alkmaar, een kilometer of vijf gaans, om de grote Jan Zwart te horen, als die in de Grote Kerk een concert gaf. Of van naam, die er zijn kunst uit. dragen kwam. Maar Jan Zwart veroorzaakte, net als overal, a ia al- de streek voetbal en tot de zolde ring reiken, terwijl ze de ganse achtergevel bedekken, gaat er werkelijk iets in je om. En je schrikt en huivert even, wanneer die doodeenvoudige, zachtmoedi- toch ook weer wils- gebeurtenissen vooruitlopen eerst aan herinneren, dat in andere organist tweede wereldoorlog ook Ne- znn kunst int- jerland in zijn greep kreeg. Dit dit voorlopig maar te laten staan bedekken, waar het stond, geheel on wachts werd hem duidelijk maakt, dat zulks niet langer gelijk was. Het leegstaande deel »e' huis werd door de ge- jevorderd ten behoeve van een onderwijzer en derhal ve moest het orgel eruit verdwij nen. Maaf waarheen? In de ouder lijke woning kon het onmogelijk evenwel niet op de geplaatst worden. De grote langgerekte kerkzaal, die Cor Booy aldus tegen het ouderlijk huis liet aanbouwen, om zich geheel te kunnen uitleven op zijn machtige privé-kerkorgel. honderden namen in het gasten boek. In het as zomerseizoen zal het helemaal wel druk worden. De V.V.V. van Langedijk heeft me nl. verzocht, ook concerten te geven voor de toeristen, die dan hun tenten in Bergen en omge ving hebben opgeslagen. Die gaan nogal eens een kijkje nemen op de Alkmaarse kaasmarkt, vervolgens per schuit naar de Langedijker veiling en nu zal de route tevens langs ons huis leiden, opdat men hier eeh concert zal kunnen bij wonen. Daarvoor vraag ik 0.50. Reeds verleden jaar kwamen er tal van vreemdelingen, onder wie heel wat Duitsers. En natuurlijk zal ik opnieuw trachten, organis ten van naam hier te krijgen. Er is al gepubliceerd dat de beroem de Franse organiste Jeanne De- messieux bij me spelen komt. Dat staat echter nog geenszins vast. Binnenkort hoop ik daarover meer te horen. Wel heb ik in ok tober een andere bekende dame op bezoek gehad, al was het dan geen organiste: Mia Smelt van het K.R.O.-programma „Moeders wil is wet". Die heeft toen een bandopname gemaakt, 'k Gaf nl. een concert m.m.v. een groot Chr. koor en een r.k. kinderkoor uit Oudorp (met één d, want dit ligt bij Alkmaar en niet op Goe- ree en Overflakkee). De gerefor meerde ds. Rietveld en de pas toor waren ook van de partij. Die zaten hier in de huiskamer". In dit verband zij nog meege- Een klavier en erboven nog een kla vier. Bovenaan de registers. Voor de kenners om van te smullen. deeld, dat de familie Booy, als ze in deze kamer is gezeten, een ideaal uitzicht op het orgel heeft. Dit werd bereikt door de buiten muur van de woning, waartegen de grote zaal is gebouwd, weg te laten breken en te vervangen door een toog. Daar dit echter 's win ters een wat al te frisse situatie zou doen ontstaan, is er een heel orede schuifdeur aangebracht, die bijna compleet uit spiegelglas be staat. Ook al is dus die deur ge sloten, dan nog behoudt men de fraaie aanblik. Vooraan in de zaal, dus vlak bij dc kamer, staat de grote speeltafel opgesteld. Twintig meter verderop rijzen de machtige pijpen omhoog. En daar tussenin ligt de uitge strekte vloer, vervaardigd uit be ton, doch door Cor eerst volgetc- kend met een bepaald motief en daarna door hem geschilderd met lichtbruine en donkerbruine verf, die zich weinig of niets gelegen laat liggen aan het geschuifel van concertbezoekers. En mocht die vloer toch een maal kaal worden, dan zal Cor Booy opnieuw naar zijn teken- stift grijpen, en opnieuw naar de verfpot en de kwast. Want alleen echte liefde is in staat tot het brengen van offers.... Bevrijdingsroes 1940 Kopers werd hem het dierbaarst len. Zó wilde hij ook Bach leren spelen en dus zocht hij contact geispêT met Johan Kuiper, organist de Alkmaarse Dominicuskerk en dirigent van het zangkoor van die kerk, door wie Cor steeds verder in dit edele vak werd be kwaamd. de kool veel gen, zodat de begeerte naar or- niet groter op werd. Toen over deze kwestie berich ten in de plaatselijke krantjes verschenen kwamen er van hein- opdagen, die r een zacht Ook de de" be" P°st bezorgde de ene brief na de in die da- -indere met verzoeken Totdat het Duitse juk eindelijk ^et instrument kon worden afgeschud en steden prijsje wilden en dorpen daverden van vrijdingsroes. Het w< gen, dat hoofd en hart Booy nog door iets anders rukking werden gebracht dan' hij kocht door de klanken van zijn machtig cement, instrument. Een knappe Friezin, ten we Op /'i; kon h-m met wie hij tijdens de feesten kennis had gemaakt, zette hem MET ZUID-ITALIE Een kerkorgel het orgel thuis minder boeien. Het schouk hem niet meer die voldoening, waarnaar zijn hart uitging. Hij wilde grotere moge lijkheden, een groter geluidsvolu- jne, kortom er moest een kerk orgel komen, een verlangen dat hem niet meer loslaten zou. Dus stapte hij op een goede dag eens naar de firma Ant. Pels in de naburige kaasstad we schreven inmiddels 1937 waar heel wat uren werden gepraat en overlegd. En het resultaat v/as, dat ten huize van zijn broer, die al getrouwd was, een kost baar kerkorgel werd opgebouwd, "t Kreeg 1200 pijpen, 14 stemmen, verdeeld over 2 klavieren, mét pedaal en het kostte de somma van achtduizend gulden, een be drag dat met 25.000 in deze tijd kan worden gelijkgesteld. „Dét was pas een orgel!", zei Cor Booy. Daarmee kon hij eerst recht uit de voeten. En er ging geen dag voorbij, of hij kroop een paar keer op de bank, om nu eens de toetsen te strelen en ze dan weer fors neer te drukken. Tot groot genoegen niet alleen van zijn naaste familie, doch even goed van tal van dorpelingen, on der wie er waren, die niet bij hem weg waren te slaan. In die dagen hadden vader en moeder Booy het dorp al verla ten en een spulletje betrokken midden in de wijde polder, waar ze thans nóg woonachtig zijn. Ge makkelijk te bereiken is het niet, want het is een gebied vol vaar ten en sloten, dat daarom wordt aangeduid als „het land der dui zend eilanden". Wie er heen „Dat nooit", zei echter Cor en >or 3.000 stenen en om daarmee zelf een, la- zeggen, flinke garage te gen het boerderijtje aan te bou- Misschien was er nog wel JN de laatste jaren zijn er verschillende romans - uit het Italiaans verschenen die ons met Zuid-Italië vertaald laatste wereldoorlog, die daar in het Calabrische bergland een schuilplaats vindt bij een vrouw confronteerden. Een landstreek die bijzonder boeiend is: die zii° geliefde wordt. Zijn tra- T. gische ervaring in de oorlog: de het stiefkind van Italiëmet een arme en achterlijke bevol- dood en het moeten doden; zijn king, zwoegend in een natuur die in de vroege lente alle liefde tot de vrouw en zijn erbar- men met de arme dorpsbevolking kenmerken van een aards paradijs draagt, maar in de sublimeren zich ten slotte tot de c£'«*StetaEd.t hij1 tome. tafSJi ï'd.to.S? ?wri?e moetijden een. onbarmhartige woestenij is; een ViM. t»ltGoi en vanwege de gladioienteeit bevolking, een christendom belijdend dat nog vreemd door- wor<" ae dienaar van de waarmee hii zich tevens bezie T. gemeenschap, de Dienaar Gods". 6 trokken is van oeroud heidens erfgoed; een enclave die De communistische partisanen hardnekkig weerstand biedt aan iedere poging van ver- executeren hem wegens nieuwing. In deze entourage voert ons alweer een roman deze keer geschreven door een Engelsman. vlam. „We moesten ruimte te vinden geweest trouwen' zich daarvan niet afkerig. Dus kocht hij in het dorp een kapitaal Meredith, een Engelse priester, Op dit keer- en eindpunt van lid van de Heilige Congregatie zijn leven, krijgt hij van zijn su- der Riten in Rome lijdt aan perieur op de Congregatie, die maagkanker en weet dat hij nog zijn innerlijk drama doorgrondt, slechts enkele maanden zal kun- een opdracht die hem op het nen leven. Een afgrond doet zich twaalfde uur in het midden van voor hem open: het wordt hem menselijke verwikkelingen zal duidelijk dat hij ondanks zijn ge- voeren. Uit een stadje Va'.en- loof en zijn priesterschap bang ta in Calabrië komt nl. het het lichamelijke lijdenen verzoek van de bisschop om het proces van zaligverklaring van de „Dienaar Gods", Giacomo Ne- vooral voor de dood. Tevens be seft hij dat zijn leven het le ven van een priesterlijke intellec tueel iedere warmte, ieder persoonlijk contact gemist heeft pn Hat hii Hue Hp HppH in- SClUpUieUS. wordt litieke redenen. Daarna begint zijn cultus op te bloeien in de omgeving, aangewakkerd door een reeks van wonderbaarlijke genezingen die men aan zijn be middeling meent te moeten toe schrijven. Het onderzoek van Meredith, dat hem warme vriendschappen, een diep besef voor zuiver mense lijke problemen en ten slotte een serene verzoening met zijn eigen lijden en dood (met deze laatste eindigt de roman) gebracht heeft, laat ten slotte de kwestie van het ,n..t urn, „mcomo fc°(-™!t,gerechlVaardi«? te leiden. De Roomse Kerk «verklaring open. Dit wordt dergelijke raken uiterst .^"f. 9 P™''«a dat hij dus de dood zal w gaan zonder ervaren te hebben, Kplact wat menselijke -w- Deiasi rituele liefde is. zelfs wat spi- onderzoeken, leven beginnen, altijd een priester mee de zaak ter plaatse te persoor.- leerd: in moreel opz'icht*bereikte Nerone zeker een staat van hei- kanoniek Dubbelverhaal Op de voorgrond dc grote speel tafel en achterin de zaal de 1400 pijpen, waarvan er verscheidene tot de zoldering reiken. De afstand tussen speeltafel en or gel front be draagt 20 meter, al zou men dit op de foto zo niet zeggen. ZO LEEFDEN DE ATHENERS /er^Aüfe- werk als dit is te schrij- daar alleen over deze stad boek in de voldoende letterkundige en ar- een oor- cheologische documentatie voor- spronkelijk Frans werk, getiteld handen is. Ten derde omdat de Zo leefden de Atheners ten nomen: van 450350 tijde van Pericles, door Ro- tweede omdat slechts bert Flacelière. Uitgave IIol- landia N.V. te Baarn. „La Vie Quotidienne Siècle de Périclès" Nederlands vertaald door Grèce au auteur genoeg uitstapjes buiten vloeiend Athene maakt voor zover na tuurlijk meergenoemde documen- vraag kunnen doen rijzen: Is dit Athene Griekser dan Grieks onderwerp voor een serie als de- hebben genoemd. Een boeiende ze niet al te detaillistisch, hoe conceptie van een waarlijk feno- belangrijk Pericles ook moge zijn menale eclectische geest, welke geweest? Ons antwoord daarop en dat maakt dit boek juist Is: Neen. Ten eerste omdat een zo „algemeen" waardevol be- belangrijk groter tijdvak dan dat slist niet op de „frnproever" en tan Pericles onder de loep is ge- hem alleen is geri. rt. lijkheid van de „Zalige als het ware te reconstrueren en vooral om een voor de kerk pijn lijke vergissing te voorkomen. Men kan deze roman als een Hij moet in de eerste plaats al- dubbelverhaal karakteriseren De le argumenten verzamelen die roman van Nerone'en van Mere- tegen_de zaligverklaring zouden dith. Romantechnisch is de ma- "J J nier waarop de twee verhalen met elkaar vervlochten zijn, bij zonder knap. Het „onderaardse" wil „bovenaardse" kunnen aangevoerd worden, is dus niet de verdediger van c „candidaat", maar veel eerd. moet hij als de Openbare Aan- 0f Vis Vriendschap Met deze functie wordt dus Meredith door zijn superieur be last. Aarzelend en bevreesd ver trekt hij naar Calabrië. Doch reeds zijn eerste contact l ader en moeder Booy, met rechts zoon Cor, gefotografeerd in de huis kamer. De toog achter hen vormt de scheiding tussen kamer en kerk zaal. Deze toog kan met een brede schuifdeur - voor het grootste deel beslaande uit dik spiegelglas worden gesloten. Doch het uit- zicht op de kerkzaal blijfu de bisschop van Valenta be wijst de juistheid van het psycho logisch inzicht van zijn superieur: Meredith ervaart de eerste keer in zijn leven wat een plotseling opbloeiende vriendschap kan be tekenen. Het verloop van zijn onderzoek wordt voor hem een dramatische openbaring van wat het „echte" leven is. Hij leert van dichtbij alle figuren kennen die tot de kring om Nerone behoorden. Door knap ingelaste backs" ontvouwt zich v het leven van Nerone: een deser teur uit het Engelse leger in de Meredith voort en kan misschien als de voor de lezer overtuigend ste wonderverrichting van Nero ne bestempeld worden. Aan de andere kant ontvouwt het onder zoek van Meredith stap voor stap, wat Nerone en zijn leven mel geweest zijn. Men kan dit procé- Zuid-Italië, de entourage van de nieuwe roman van Morris West. Veel minder slaagt de schrijver er in om Nerones inkeer tot God te visualiseren. Op het eerste ge zicht is men gecaptiveerd en men leest deze passages „met een prop in de keel". Maar als men dieper er over nadenkt, merkt dat 1 om het vergelijken met die van een as afgerold wordt: steeds meer schakels worden zichtbaar en tevens komt de as zelf meer en meer te voorschijn. Buiten de esthetische voldoening om over een vakbekwame com positie, dankt men deze roman de bijzonder interessante kennis making met een ruim. sociaal In gesteld en vooruitstrevend katho licisme. dat vooral buiten Rcmes muren probeert zich te ontplooien. Vele, puntig weergegeven ge- .jflash- sprekken en overpeinzingen zul len voor menige lezer, wat dit betreft, nieuwe perspectieven openen. scherp te stellen beetgenomen is. Men wordt hier en daar aan bepaalde romans uit het beroeps leven (dokter- en rechterverha- len) herinnerd waar de massief ste moeilijkheden niet te vroeg maar vooral niet te laat als een iele damp wegtrekken, of aan bepaalde Amerikaanse filmpro ducten waar de held weliswaar ongeschoren is tijdens de climax en in lompen gehuld, toch niets zijn aantrekkelijkheid ver liest. Literatuur Het is zonder twijfel een mis greep van de schrijver om in verband poet Nerone, Augustinus en de hl. Margaretha van Corto- na te noemen. Wie de Confessio- nes gelezen heeft of Margaretha's verschrompeld lijkje in Cortona gezien heeft, aanvaardt een der gelijk al te gemakkelijk mysticis me niet. Per slot van rekening eist het beschrijven van een hei- ligwording of van een heiligzijn kwaliteiten die het niveau van een best-seller te boven gaan. Niet iedereen is een Flaubert of een Werf el. Enkele van de con tacten van Meredith dragen even eens al te zeer het karakter van de verdacht juist gedoseerde moeilijkheden die men dan toch met het grootste gemak over wint dankzij men weet niet precies wat. De lezer zij dus gewaar schuwd: hij heeft weliswaar met een roman te doen, die knap is geschreven, die knap op onze emotioneerbaarheid speculeert, maar die uiteinde lijk toch niet tot de grote li teratuur behoort. S. WEIDINGER Morris West, „The Dcviis Advocate" Heinemann Ltd., London, Melbourne, Toronto

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13