ASPRO ONTWAPENING IS INTERVENTIE" Duitsers houden voet bij stuk In V.S. in januari 5,5 miljoen werklozen MARTINEZ Duitse boeren krijgen meer subsidie Ons tientallig stelsel Jjfi een. doftfce s NIEUWE DIRECTEUR-GENERAAL ?ij K.B. is aan ir. A. W. van de Plassche op zijn verzoek eervol ontslag verleend als direoteur--generaal van het ministerie van land bouw en visserij onder dankbetuiging voor de ,,vele belangrijke en ge- gewichtige diensten aan het land bewezen". Hij zou onder normale om standigheden in oktober van dit jaar met pensioen zijn gegaan, maar om gezondheidsredenen zag hij zich genoodzaakt zijn functie een half jaar eerder neer te leggen. Zijn loopbaan begon in 1922 bij de rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, die uiteindelijk leidde tot de functie van directeur van de tuinbouw, en iri 1952 volgde zijn formele benoeming tot directeur-generaal van de landbouw, welke functie hij reeds praktisch waarnam, sedert zijn voor- gSh|er, ir. C. Staf, tot het ministerschap was geroepen. Tot zijn opvolger is benoemd ir. J. W. Wellen, thans directeur-secre taris van de Noordbrabantse christelijke boerenbond. In deze functie hééft hij uiteraard reeds nauwe betrekkingen onderhouden met de lan delijke K.N.B.T.B., waardoor hij vele aanrakingspunten met zijn toe komstige werkterrein heeft gehad. NIEUWE TANKS VOLDOEN De proeven met de nieuwe lichte verkenningstank, de Franse AMX, zijn goed verlopen. Zij zijn echter nog niet voltooid. Behalve deze nieuwe tanks, die de Ohaffeetanks vervangen, heeft het leger voor de gemechaniseerde brigades nog behoefte aan troepencarriers en zich zelf aandrijvende artillerie. Deze vormen samen een eenheid en moe ten dus over dezelfde terreinvaardigheid beschikken. Mede daarom is h$fe- gewenst, dat ze hetzelfde chassis hebben. NIEUWE UNIFORMEN ZUINIGER De nieuwe uniformen voor de landmacht, die zowel door officieren éls manschappen zullen worden gedragen, zullen minder snel slijten dan de oude battledress. Vroeger versleet een soldaat gedurende zijn 'diensttijd drie pakken. Thans zal hij naast zijn nieuwe gevechtskleding De premier van Zuid-Afrika. Ver maar één tenue verslijten. Hoewel duurder in prijs zijn deze unifor-1 woerd, heeft in het parlement verklaard mén van laken in het gebruik dus goedkoper. Dit heeft minister Vis- Mt ,,n de vaste commissie voor deW'uit de Tweede Kamer mee- mSTSeVnUeTao gedeeld. premiers van het Britse gemenebest, in I Londen. Doel van deze actie zou zijn ROBOTS OP POSTKANTOREN [lidmaatschap van Zuid-Afrika van het Commissie onderzoekt concentratie in pers Premier MacMillan heeft donderdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat hij besloten heeft een koninklijke (onafhan kelijke) commissie op te dragen een on derzoek in te stellen naar de economi sche en financiële factoren, die invloed hebben op de vervaardiging en verkoop van dagbladen, 'tijdschriften en andere periodieken in het Verenigd Koninkrijk. MacMillans besluit komt na een campagne door de socialistische oppo sitie en anderen tegen monopolistische tendensen in dc Britse pers. In de laatste tijd zijn vier Britse dag bladen bij samensmeltingen van kranten- belangen van het toneel verdwenen. MacMillan verklaarde dat de jongste ontwikkelingen bezorgdheid bij het pu bliek hebben gewekt aangaande de stand van zaken bij het dagbladwezen en de tijdschriftenproduktie en wel met name betreffende de neiging tot het steeds kleiner worden van het aantal eigenaren in deze takken van bedrijf. Ver woerd vreest actie van communisten V.N. en Kongo-leger Een Dieseltrein zonder passagiers, die het Royton-station bij Oldham in het Engelse graafschap Lancashire binnenreed en waarvan de remmen weigerden, ramde een stootblok en reed daarna een rij huizen binnen. De schade was bijzonder groot. De treinbestuurder wist op het nippertje uit de trein te springen en kwam er af met verwondingen. Vier bewoners van de vernielde huizen werden eveneens gewond. De PTT zal, ten gevolge van het grote tekort aan personeel, in énkele grote postkantoren een proef nemen met de plaatsing van hulp apparaten, die ertoe kunnen bijdragen, de diensten aan het loket te ontlasten. Dit sdhrijft minister Korthals de Tweede Kamer. Voor verlaging van de posttarieven ziet de minister geen aanleiding. Hij vreest zelfs, dat het voor dit jaar verwachte kleine winstsaldo niet -zal kunnen worden bereikt. Korthals adht het thans i laten uitmaken van de PTT-Kamers, temeer omdat momen- "tëél een onderzoek wordt ingesteld met betrekking tot de taak en de werkzaamheden van de plaatselijke en regionale PTT-Kamers. DRIE RAKETEENHEDEN Onze landmacht bezit momenteel drie volledig gevormde raketeen- h£dén, een in elke divisie en een bij het legerkorps. Het voornemen -bestaat, eind volgend jaar een tweede raketeenheid bij het legerkorps in te delen. De raketeenheden nemen in de legerorganisatie een over eenkomstige plaats in als de zware artillerie. MEER AFBETALINGSKREDIETEN Ook in het derde kwartaal van 1960 is de omvang van de afbeta lingskredieten, die zyn verstrekt door de particuliere geldschietban- kéh, toegenomen, vergeleken bij het tweede kwartaal van dat jaar. D«-door andere instellingen en bedrijven verstrekte afbetalingskredie ten gaven, zoals doorgaans in dit deel van het jaar, een daling te zieri, maar liggen toch nog aanmerkelijk hoger dan die van de over eenkomstige maanden van 1959. Staatssecretaris Veldkamp bericht dit aan de Tweede Kamer en schrijft erbij, dat thans ook tot de handels- bahken, die z.g. persoonlijke leningen verstrekken, het verzoek is ge richt geen activiteitee te ontwikkelen, die in strijd zijn met de geest Vfth de Afbetalingsbeschikking. TELEVISIE PER DRAAD? Minister Korthals gaat na, of de bestaande draadomroepnetten voor dïaadtelevisie geschikt gemaakt kunnen worden. TV-uitzendingen per draad kunnen echter pas beginnen, als daarvoor een gezonde exploi tatiebasis kan worden gevonden. Verder hangt met dergelijke uitzen dingen samen het vraagstuk van het uitzenden van meer dan een TV- prpgfamma, hetgeen nog overleg eist in verband met het omroepbe leid. Minister Korthals schrijft dit aan de Tweede Kamer in zijn me- -morie van antwoord over de PTT-begroting. Over nieuwe draadomroepaansluitingen schrijft de minister, dat on- rèndabele aansluitingen alleen tot stand worden gebracht, als de aan vrager de daarmee verbonden extra-kosten wil dragen, en dat vernieu wing of uitbreiding van de bestaande netten alleen ter hand wordt gehomen, als in de toekomst een rendabele exploitatie valt te ver wachten. Gesprek De Gaulle-Adenauer PARIJS. De Franse presi dent. generaal De Gaulle en de Wéstduitse bondskanselier dr. Adenauer hebben gisteren te Pa rijs gedurende anderhalf uur een besloten bespreking gehad over de betrekkingen tussen Oost en West, de toekomstige houding der nieuwe Amerikaanse rege ring tegenover de Navo, de mo gelijkheid van het vinden van een économische oplossing voor de belangenverschillen tussen de zes E.E.G.- en de zeven E.V.A.-landen en het vraagstuk vab het instellen van een perma nent orgaan voor politiek over leg en politieke samenwerking tussen de regeringsleiders van de zes E.E.G.-staten. Na dit anderhalf uur voegden de Franse premier Debré, diens minister vart buitenlandse zaken Couve de Mur- vllle, de Westduitse minister van tertlahdse zaken Von Brentano. andere gezagsdragers zich bij de twee regeringsleiders. De beraadslagingen, die daarna volgden, duurdèn zeventig minuten. ATLANTISCH Vari officiële zijde is nog niets mede- Cedeeld ovér het verloop der bespre- inéén. Van conferentiezijde wordt echter vernomen dat Adenauer lantlsche saamhorigheid thans belang rijker is dan ooit en dat hij er da- om nu minder dan ooit toe bereid mede te werken aan een ontwikkeling op nét Europese vasteland, welke deze saamhorigheid in gevaar zou kunnen brehgen. Adenauer heeft, naar verluidt, ook te kennen gegeven dat hij er zeer op gesteld is dat „de Europese deur open blijft voor Engeland". De bondskanse lier zal binnenkort premier MacMillan in .Londen bezoeken. Donderdagavond is te Parijs zaghebbende zijde vernomen dat de beïprékingen tussen De Gaulle en Adenauer In een zeer goede geest zijn verlopen. Er werd geen ander mentaar op het overleg gegeven. DE ZES Vanochtend begon onder voorzitter schap van De Gaulle, het overleg tus sen de regeringsleiders van de zei E.E.G.-landcn. De regeringshoofden gebruikten het middagmaal in het pre sidentiële paleis, waarna vanmiddag weer werd vergaderd. Het was de eerste maal. dat de regeringsleiders van „Klein-Europa" onder voorzitter schap van De Gaulle vergaderden. Van Duitse zijde betoonde men zich zeer voldaan over het verloop der be sprekingen tussen Adenauer en De Gaulle. Een hoge Duitse ambtenaar verklaarde: „Dit was een goede bUeen- Advert entte gemenebest te beïnvloeden. gebeurtenissen" hebben uitgelokt. Hij doelde hierbij kennelijk op de schietpartijen in Sharpville en Langa, waarbij tientallen Afrikanen werden ge- Nieuwe regering met Pathet Lao op komst? De minister van voorlichting van La- >s heeft medegedeeld, dat in een spoe dig te houden buitengewone kabinetszit ting onder leiding van koning Savang Vatthana. de mogelijkheid zal worden besproken van de vorming van een nieuwe coalitieregering, waarin ook ver tegenwoordigers van de Pathet Lao-be- weging zitting zouden hebben. De vor ming van zulk een regering zou auto matisch het aftreden van de huidige re gering van prins* Boen Oem betekenen, aldus de minister. De koning van Laos wordt vandaag in Vientiane verwacht. In deze buitengewone kabinetszitting zullen ook twee andere mogelijkheden i tot oplossing van de bestaande crisis in Laos worden besproken, nl. het verbre- j den van de basis van het bestaande ka-1 binet door het daarin opnemen van an dere ministers en de terugkeer van de internationale controlecommissie. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van arbeid heeft gisteren medegedeeld, dat de werk loosheid in de Verenigde Staten zo erg is als sinds het begin van de tweede wereldoorlog niet is voorge komen. Er zijn nog 25 belangrijke in dustriecentra tot gebieden met aan zienlijke werkloosheid verklaard. Uit een door het ministerie van ar beid ingesteld onderzoek ln 150 belang rijke industriecentra is gebleken, dat tus-' sen vorig jaar november en januari de werkloosheid met ongeveer 50 procent is toegenomen. Meer dan de helft van de 150 gebieden waren verklaard tot ge bieden met aanzienlijke werkloosheid waar meer dan 6 procent van de bevol king van dc leeftijd, waarop men werken in staat is, geen werk heeft. In sommige gebieden bedroeg het werk loosheids-percentage meer dan 12. De minister van arbeid, A. Goldberg, zal vandaag een inspectiereis beginnen naar enkele van de arbeidsbureaus waar de grootste werkloosheid werd geregis- Het ministerie van arbeid deelde de dat het aantal werklozen van decem ber op januari met 850.000 is toegenomen Advertentie Ten bedrage van 300 miljoen mark Ex-ambassadeur wil communisme nog feller bestrijden James Zellerbach. die in de afgelo pen vier jaar Amerikaans ambassa deur te Rome is geweest, heeft Enge land, Frankrijk, West-Duitsland en Ita lië er gisteren in een toespraak te New York tot het „Amerikaanse comité voor economische ontwikkeling" van be schuldigd, dat zij „zich niet gedragen overeenkomstig Óiun verantwoordelijk heid in de strijd van de democratie te gen het communisme". Volgens Zellerbach, die voor zijn be noeming voorzitter van dit comité was, „maakt het gewicht, dat aan het na tionale belang wordt gehecht, dat deze landen niet genoeg doen ter bestrijding an het communisme". Zellerbach zei dat Frankrijk ..meent, dat de NAVO ertoe kan worden ge bracht méér voor Frankrijk te doen, dan Frankrijk voor de NAVO". West-Duitsland zou „zich een weinig ontspannen van de verantwoordelijk heid voor het harde werk van de we deropbouw en die voor de moeizame arbeid om andere landen te helpen bij het opbouwen van een voldoende natio naal bestaan". (Van onze correspondent in Bonn) r~ie dreigende toon, die de West- U duitse boeren onder leiding van de president van het Deutsche Bauernverband, Edmund Rehwin- kei, hebben aangeslagen, heeft zijn uitwerking niet gemist: de Bonds regering heeft besloten niet alleen met 1,6 miljard mark voor het z.g. „groene plan" de landbouw te on dersteunen, maar ook nog 300 mil joen mark te voteren voor de klei ne en middelgrote boerenbedrijven, als schadevergoeding voor het mis lukken van de oogst als gevolg van de droge zomer van 1959 en de natte zomer van 1960. De laatste hulp zal worden verleend in de vorm van een aanvullende melk- premie. die afhankelijk zal zijn van het aantal koeien. Hoe meer koeien, des te lager zal de premie zijn. Men gaat daarbij uit van een melkgift van 3.000 liter melk per koe per jaar. Hiervoor is 200 miljoen mark uitgetrokken. De rest is bedoeld als steun bij investe ringen door middel van goedkope kre dieten, speciaal voor de kleinere land bouwbedrijven. Ook dit lag helemaal ln het straatje van Rehwinkel. die in een televisie-interview kredieten tegen een rente van drie procent voor dc boeren eiste. Te sen De enige in het Westduitse kabinet, die voor deze landbouwsubsidiëring niets voelde, was de minister van finan ciën, Franz Etiel. Hij heeft toch al de grootste moeite zijn begroting voor dit jaar sluitend te krijgen. Gedurende zijn ziekteverlof steeg die van 45 tot 50 mil jard mark. Afgezien daarvan is Etzel ?n aartsvijand van subsidies. Bondskanselier Adenauer en de mi nister van landbouw, voedselvoorziening en boswezen. Werner Schwarz, moe ten zijn geschrokken van Rehwinkels verwijzingen naar de boerenrelletjes in Frankrijk en Italië en naar de massa demonstraties, die de boerenbonden op 7 maart wilden houden tegen wat zij noemden de verkeerde economische po litiek van de Bondsregering, die de in dustrie zou bevoordelen in vergelij king met de landbouw. Deze bonden beweren, datjde landbouw, ondanks de oogstschade van de laatste twee jaren, lagere prijzen moet accepteren om op deze wijze te zorgen voor „afkoeling de oververhitte conjunctuur". Klachten De boerenbonden hebben ook ge klaagd over de houding van de Duitse pers. die zij beschuldigden van het voe ren van een hetze tegen de boeren. De bonden zagen hierbij echter over het hoofd, dat de pers slechts de zeer kri tische houding van de consument weer spiegelde jegens de boeren, die aan de ene kant miljarden aan subsidie krij gen, maar die tegelijk in dure auto's rijden. De Westduitse consument, die de laatste jaren als toerist de gren zen overtrekt, ziet dat de agrarische produkten in andere landen (vooral Ne derland en Frankrijk) veel goedkoper zijn. Een vergelijking van het prijsniveau in de andere E.E.G.-landcn leert, dat het Duitse niveau Inderdaad tc hoog is. En de consument, die deze subsidies uiteindelijk betaalt, ziet daarin niet in dc eerste plaats een noodzakelijke steun voor minder goed ontwikkelde boeren bedrijven, maar een permanente bij drage om het prijspeil kunstmatig hoog te houden. Als men bij genoemde sub sidies nog de invoerrechten opteld. brengt de consument veel meer op dan dc 1,9 miljard mark, die nu vooi landbouw is uitgetrokken. Het totaal aantal werklozen in januari was 5.4 miljoen. In januari is volgens het ministerie het aantal werkenden met 1.600.800 minderd tot in totaal 64.5 miljoen kenden in het gehele land. Dit laatste cijfer was 600.000 kleiner dan het onge ëvenaarde hoogtepunt voor het aantal werkenden, dat in de zomer van 196C werd bereikt. Volgens een woordvoerder van het mi nisterie droeg de afneming van het aan tal arbeidsplaatsen in januari een sei zoenskarakter. In de industrie was de vermindering echter groter dan volgens te verwachten President William Tubman van Liberia zegt, dat ontwape- ning van het Kongolese leger door de Ver. Naties beschouwd moet worden als interventie in de binnenlandse aangelegenhe den van Kongo en schending van de fundamentele principes van het internationale recht. Tub man verklaarde, dat het ook een schending kan betekenen van de principes van het. handvest van de Verenigde Naties. „Als wat wij lezen Afrika inderdaad imperialisme is. dan staat nieuw soort moeten dc regeringen de volkeren die het slachtoffer van kunnen worden zich ernstige gen maken", aldus Tubman. Hij gaf dit commentaar toen hem gevraagd werd of sommige landen proberen hun in vloedssfeer breiden. andere landen uit te UITSTEL Intussen heeft de V.N.-gedelegeerde van Senegal de Veiligheidsraad ge vraagd elke beslissing over Kongo aar te houden tot aan de hervatting van dt zitting der Algemene Vergadering ir maart a.s., om de vertegenwoordigers der Afrikaanse landen in de gelegen heid te stellen een gemeenschappelijk voorstel bij dc Volkerenorganisatie te dienen. De Algemene Vergadering zal op 7 maart weer bijeenkomen, terwijl de Veiligheidsraad de debatten over Kongo maandag a.s. zal hervatten. BIJVAL kabinet onder premier Joseph Ileo „bemoedigende" ontwikkeling genoemd. Ileo is eerste minister. Minister van voorlichting is Jean Bolikango. Buiten landse zaken en buitenlandse handel'. Justin Bomboko. De door Moboetoe in gestelde Raad van hoge commissarissen is opgeheven. T andartsenstaking in Tokio Duizend van Tokio's 5.500 tandartsen houden een 24-uursstaking om kracht bij zetten aan hun eis voor een verhoging n hun basishonoraria krachtens de so ciale wetten. Volgens het bestaande systeem mogen op grond van de verzekeringscondities alleen de goedkoopste materialen ge bruikt worden, zelfs in gevallen, waarin zulks omh'dgeiijk is. Het protest is het laatste in een reeks van stakingen van beperkte omvang, die Japans tandartsen de laatste weken over- in don lande gehouden hebben- Op 19 februari zullen alle Japanse tand artsen 30.000 en alle Japanse art- die zelf al stakingen houden een dag niet werken. Een derde 24-uurssta king van 2.000 tandartsen in alle delen het land volgt op 20 februari. Bescherm U tegen Als U zich maar even rillerig of onprettig voelt: 'ASPRO's-é3f2itr&ituteek fit? I Vele telefoonabonnees in het district Amster dam, die gebruik willen maken van de mogelijk heid het laatste nieuws te horen vergeten als eerste cijfer een nul te draaien en krijgen dan het reserveringsbureau van dc spoorwegen aan de lijn. I In Heiligenhafen (Slees- wijk-Holstein) wil men een huizenblok gaan bou wen onder de beschut ting van een nylontent, die als een zeppelin kan worden opgeblazen. De tent dient als bescher ming van arbeiders en materiaal. I Een aantal Westeuro- pese „groten" in de wijs begeerte, sociologie en letteren zijn voor de 11e Wiener Festwoche (27 mei—25 juni) uitgenodigd om in een ronde tafel conferentie hun mening te geven over de toe komst van Europa. I Een Brits tribunaal heeft bepaald dat prins Frederick van Pruisen, kleinzoon van keizer Wil helm II, recht heeft op schadevergoeding voor zijn Kasteel Franken stein en omringende landgoederen die door Poolse communisten gc- confiskeerd zijn. I Uit cijfers van het Cen traal Bureau voor dc Statistiek blijkt dat er in het afgelopen jaar onge veer 3 procent minder Nederlandse toeristen per bus naar het buitenland Is gegaan dan in 1959. I Een Russische student die de belangrijkste fi guur was in een bock, dat een Engels meisje enkele jaren geleden schreef, is volgens het orgaan van de Sowjet-rc- gering, Izwestja, uit de communistische jeugd organisatie gestoten en van het instituut voor architectuur verwijderd. I De tweejarige Denise Chouinard uit Massachu setts die een knoop in haar neus bad gestopt is door haar driejarig zusje Diane gered, daar deze een peperbus onder dc neus van Denise hield waardoor zij hevig be gon te niezen, terwijl de knoop daardoor naar buiten schoot. I Volgens mededeling van socialistische zijde heeft de onderneming „vrije televisie" die het door de Westduitse rege ring in het leven geroe pen tweede televisie-pro gramma moet gaan ver zorgen, de Bondsregering om een groot bedrag verzocht ter aflossing van dc schuld, die tien miljoen mark zou bedra gen. Een blijkbaar weinig op zijn buit beluste in breker heeft zich giste ren in dc restauratie van het Amstelstatlon in Am sterdam te goed gedaan aan een biefstukje, dat hij zelf heeft moeten bakken. In het voorbij gaan nam hij twee dozen sigaren mee. afgelopen Jaren aanzienlijk teveel zelen belasting heeft betaald, zodat u het stelsel vriendelijke bedrag van 391,zal worden gerestitueerd. Door charmante behandeling wilt ook niet zien en u denkt dit bedrag te kun nen opnemen wanneer i eens behoefte aan beeft. getal in een ander tallig erzetten, maar het is me oudig onmogelijk 287 in het deze twaalftallig stelsel l»U eerste oog- zich opslag te realiseren als een hoeveel- de inhaligstc kant laten heid van 391. Zo min als we in staat Ün 100 (twaalftallig) direct te hcr- daar kennen als 144, of 1000 als 1728. zodanige krachttoer zou nieuwigheden voltrokken, niet geheel duidelijk zijn en het eind van het liedje is. dat u van de belas tingen een brief krijgt wasrin u wordt gevraagd nu eindelijk eens die op uw rekening ge- p boekte £87,te incasseren. Onmid dellijk stapt u naar het belastingkan toor om de heren te vertellen, dat zij u eerst 391, hadden toegedacht, maar dat si) in hun laatste brief spreken over 287,hetgeen verschil oplevert 104,-1 TOCH IS HET ZO! opgegroeid. Alleen al om deze rede nen Is een zo Ingrijpende hervorming als de invoering van het twaalftallig stelsel zou betekenen, niet mogelijk. Kinderen die op dc lagere school bet nieuwe talstelsel voor het eerst zou den leren, zouden hiertegen geen en kel beswaar hebben, maar voor de tegen woordige generatie, waarin het tien tallige stelsel als het dergelijke ware is ingeheid, hervorming niet minder liefst ramp betekenen, waarvan een vol komen ontwrichting van het normale Welwillend als zij zijn, vertellen verkeer het gevolg zou zijn. Want wel twaalftallig stelsel werd ingevoerd, talstelsel te leren rekenen, i stelsel Inderdaad met ons dagelijkse komen we nooit meer uit. getal 391 overeenkomt, want 200 (twaalftallig) is 288; 8 (twaalftallig) is 96 en 7 Is in beide stelsels 7; samen dus 288 96 7 391. Nu ring is opengelaten voor een vertegen woordiger van Katanga. Het nieuwe kabinet, dat bestaat uit vijftien minis ters en vijf staatssecretarissen, omvit geen aanhangers van Loemoemba. Ka- sa vocboe is echter bereid, enkele van hen in het kabinet op te nemen. Kasavoeboc deelde mee dat er thans geen sprake kan zijn van bijeenrocping van het parlement. Kennelijk als ant woord op het aandringen van Ham- marskjocld op een reorganisatie van de Kongolese strijdkrachten verklaar de h(j dat de handhaving van de orde en de verdediging van het grondgebied zijn voorbehouden aan een soevereine staat. BRAZILIË Ij Quadros ontvangt in wit overhemd met open kraag .Tanio Quadros. de nieuwe president van' Brazilië, zal de bezoekers van het presi dentiële palcis voortaan niet meer in een gekleed donker pak ontvangen. Hij zal hen te woord staan m een writ overhemd met open kraag en korte mouwen. „Tijdens mijn verblijf in Nieuw-Delhi heb ik eigenlijk pas goed begrepen, hoe irrationeel de officiële Braziliaanse dracht wel is. Ik heb mij dus een voorraad In dische hemden aangeschaft cn ik voel mij in die dingen volkomen op mijn gemak aldus Quadros. Kritiek op commissie on-Am. activiteit De „New York Times" van donder dagmorgen bevatte een advertentie van twee pagina's met een petitie, waarin wordt aangedrongen op opheffing van de commissie van het Huis van Afgevaar digden ter bestrijding van on-Ameri- kaansc activiteit. In deze petitie, die is ondertekend door 400 vooraanstaande Amerikanen, onder wie mevrouw Eleanor Roosevelt en dc dichter Carl Sandburg, wordt ge zegd dat de commissie haar mandaat heeft misbruikt voor politieke doelein den. een instrument van onderdrukking is geworden en zich dc functies van de uitvoerende en rechterlijke organen der regering heeft toegeëigend. De commissie, die destijds befaamd heid verkreeg door het „uitroken" van communisten, wordt er verder o.m. van beschuldigd Amerikanen, die strij den voor rassengelijkheid en recht, te hebben gedwarsboomd, en Amerika door haar optreden te hebben verzwakt. W.-DUITSLAND Verzender bompakket geestelijk gestoorde Het bericht over de inmiddels beves tigde voorgenomen aanslag op Adenau er sloeg in Bonn als een bom in. In welingelichte kringen vermoedt men dat dc verzenders van de pakketten geen po litieke motieven hebben gehad. Men denkt veeleer aan de daad van een geestelijk gestoorde. Voor Adenauer. politieke besprekingen met pre- Naar uit het ministerie van binnen landse zaken wordt vernomen werd de bom voor Adenauer reeds zaterdag op het paleis Schaumburg afgegeven en die voor Strauss maandag op diens mi nisterie bezorgd. Brits kerngeleerde als sinds een week spoorloos verdwenen Dc 53-jarige Britse kerngeleerde Do nald Ford Phillips, die verbonden is aan de laboratoria van de Britse commissie jor kernenergie te Salwick bij Preston. al een week zoek. Hierdoor is de „spionagekoorts". die in Londen heerst tengevolge van de spionage- affaire rond de duikbootbasis van Port land, nog meer aangewakkerd. Op 1 februari had de geleerde, die in Blackpool woont, tegen zijn vrouw ge zegd. dat hij zich niet erg goed voelde. De politic van deze stad acht het moge lijk dat hij lijdt aan geheugenverlies. Een woordvoerder van de commissie voor kernenergie heeft inmiddels verklaard, dat Phillips niet betrokken was bij ge heime werkzaamheden. Een nieuwe partij in België De Brusselse advocaat Hupin heeft een nieuwe politieke partij, rlc „Nationale Belgische Partij", opgericht. De partii zal kandidaten stellen voor de komende verkiezingen, die waarschijnlijk in het voorjaar gehouden zullen worden. Op het program komen onder meer de volgende punten voor: volledig gebruik van de Koninklijke voorrechten, verdedi ging van de christelijke beschaving, na tionale eenheid, samenwerking van de klassen. De partij heeft zich uitgesproken tegen het federalisme. ZIJ eist voorts dat Ka- tanga onmiddellijk erkend wordt en dat de ministers die verantwoordelijk zijn voor de huidige toestand in Kongo in staat van beschuldiging worden gesteld Volgens bepaalde waarnemers is het een fascistische partij. V.S.-anibassadeur in België benoemd resident Kennedy hecfl gisteren Dou- glas MacArlhur. thans Amerikaans am bassadeur in Japan, benoemd tot am bassadeur in België. MacArthur heeft diplomatieke functies vervuld in verscheidene landen en is bij tal van internationale conferenties be trokken geweest. HIJ was werkzaam aan de Amerikaan- ambassade In Vichy en Parijs en in eu !4£>,-0p dlT ambassade in Brussel keert mans in de topfunctie tcrug- Het uit 65 leerlingen bestaande or kest van de middelbare school van het district Saltfleet. Ontario. Canada, zal volgend jaar een concerttoernee door Groot-BrittanniBelgië en Nederland maken. Het gezelschap zal onder toezicht staan van dirigent George Houselander De kosten van de reis bedragen 34.000 dollar, waarvan dc studenten zelf 19.000 dollar bijeenbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5