Uw probleem is het onze Een kanttekening ULBRICHT: Westduitse kerken begonnen strijd Meningen van anderen Een woord voor vandaag Mr. H. J. Hommes promoveert op herleving natuurrecht 1» Brief uit de tijd van koning Josia gevonden 2 ONZERZIJDS HET LEVENSMIDDELENBEDRIJF T7ANDAAG is ln het Staatsblad een nieuw vestigingsbesluit afgekondigd voor de levensmiddelenbedrijven. Dit besluit is gebaseerd op de Vestigingswet Bedrijven 1954, in onderscheiding van de oude vestigingsbesluiten, die hun uitgangspunt nog hadden ln de Vestigingswet Kleinbedrijf 1937. iDe afkondiging van het nieuwe vestigingsbesluit is in zekere zin niet verras send, omdat er al zeer lange tijd op gewacht is. Reeds in mei 1955 vroeg de staatssecretaris van economische zaken aan de S.E.R. advies over de algemene opzet van de toekomstige vestigingsbesluiten voor de levensmiddelenhandel. Meer dan vijf jaar is dus aan de opstelling van het besluit gedokterd. Terecht ging de staatssecretaris ervan uit, dat de vestigingsregelingen tot nog toe te veel neiging hadden de vestigingen aan banden te leggen, meer dan in de wet was bedoeld. Voor de uitoefening van een levensmiddelenbedrijf met een breed assortiment waren soms 6 a 7 diploma's nodig. Bovendien had de staatssecretaris bij de vernieuwing van het vestigingsbesluit het oog gericht op een verbetering van het peil der bedrijfsuitoefening. We moeten zeggen, dat de staatssecretaris met de afkondiging van het nieuwe vestigingsbesluit in zijn pogingen is geslaagd. Want er mag dan vijf jaar over dit vestigingsbesluit gedokterd zijn, er kan nu reden tot tevredenheid zijn. Ja, wat betreft de inhoud zouden we het nieuwe besluit verrassend willen noe men. Reden tot blijde verrassing is het feit, dat nu in Nederland de consument zijn inkopen voor dagelijks gebruik zal kunnen doen in één winkel. Het feit, dat de huisvrouw door het verrichten van arbeid buiten het gezin of door het ont breken van huishoudelijke hulp, dagelijks slechts weinig tijd ter beschikking heeft om te winkelen, is ongetwijfeld aan deze ontwikkeling niet vreemd. We willen in dit verband graag woorden van gelukwens richten tot de Chris telijke Middenstandsbond, die er niet weinig toe bijgedragen heeft dat het nieuwe vestigingsbesluit is geworden wat het nu is. De CJVLB. deed immers ln de SJE.R.-commissie het voorstel aan de hand, kernassortimenten in het leven te roepen voor de diverse branches in de middenstandsdetailhandel, met daarnaast een zeer groot aantal artikelen uit diverse branches, die in principe door alle levensmiddelenzaken verkocht zouden mogen worden. Deze gedachte heeft de S.EJt.-commissie voor Adviezen Vestigingsregelingen onder leiding van prof. Thurlings overgenomen, vooral ook omdat dit stand punt een aanvaardbaar compromis bleek voor alle middenstandsbranches. Deze eenstemmigheid was daarna voor de staatssecretaris een reden temeer om het S-EJt-advies in grote lijnen te volgen en om te zetten in het huidige vesti gingsbesluit voor de levensmiddelenbedrijven. Behalve dat het grote aantal levensmiddelen dat nu verkocht mag worden in één zaak tegemoet komt aan de wensen van de consument, moet ook de instel ling van het kernassortiment als zodanig gezien worden. De kernartikelen, zoals onverpakt vlees bij de slager en losse melk bij de melkhandelaren, blij ven voorbehouden aan de betrokken branche. Voor deze kwetsbare artikelen worden bepaalde eisen van vakkennis gesteld, die de consument een garantie geven voor deskundige behandeling en controle op de goede kwaliteit van het produkt. Het nieuwe Vestigingsbesluit Levensmiddelenbedrijven achten wij lukkige stap voor de middenstand op de weg naar meer dienstverlening aan de consument De distributie-techniek is zo op een juiste wijze aangepast aan de ontwikkeling van de vcrpakkingsmogelijkheden en de middenstander kan er blijk van geven deze tijd met haar industriële expansie en nog steeds voort schrijdende mechanisatie en automatisering van het produktieproces te ver staan. Juist op de ontwikkeling van het moderne ondernemerschap zal het de ko mende tien jaar ook in de middenstand aankomen. Protestants petitionement afgeivesen Walter Ulbricht, de Oostduitse communistenleider heeft verklaard dat leidende Westduitse protes tanten met hem de strijd hebben aangebonden. Ulbricht noemde hen „onchristelijk". Een delegatie Oostduitse protestanten onder lei ding van Emil Fuchs, de 86-jarige vader van de atoomspion Klaus Fuchs, diende een petitionnement in dat ondertekend was door 32.000 Oostduitsers. Het verzoekschrift was gericht tegen het Oostduitse verbod op het houden van een gezamenlijke synode van Oost- en Westduitse protestanten in Berlijn. „Het spijt ons", aldus verklaarde Ulbricht tegenover de delegatie „dat exponenten van de Westduitse kerken met ons de strijd hebben aangebon den". Ulbricht zou voor samenwerking zijn ge weest maar Westduitse kerkelijke lei ders hadden hun „onchristelijke spel zo ver doorgedreven dat iedere weg voor ons werd gesloten". Hij noemde bisschop Otto Dibelius en andere lei- Advertentie) ders van de protestantse kerk in West- duitsland „beroepswolven in schaaps huiden". Wanneer men zich afvraagt wat zij dan wel misdreven hebben komt als ant woord van Ulbricht: Door op verzoek van de Westduitse regering geestelijken beschikbaar te stellen voor de Bundes- wehr hebben deze kerken „de Navo hun diensten aangeboden". De Noordatlan- tische verdragsorganisatie „maakt mis bruik van de kerken, voert een anti christelijke politiek en bereidt de koude oorlog en de oorlog zonder meer voor". Vermoedelijk zal de synode thans tot West-Berlijn beperkt moeten blijven, hoewel de openingszitting volgens het programma in de Oost-sektor plaats heeft. Nog geen vrouwelijk pred. in Noorwegen Tot nog toe zijn de pogingen van de 59 jaar oude mevrouw Ingrid Bjerkas, om de eerste vrouwelijke lutherse dominee in Noorwegen te worden, mislukt. In geen der vijf va cante plaatsen in het bisdom Hamar waarnaar ze heeft geschreven, is zij ingenomen. Toen mevrouw Bjerkas verleden jaar DE MAMMOET Het i« vanzelfsprekend, dat verschillen de dagbladen hebben gereageerd op de wij zigingen, welke minister Cals in het ont- werp-mammoetwet wil aanbrengen. Na de ne niet principiële wijzigingen te heb ben gereleveerd schrijft De T i j d D e Maasbode o.m.: „Blijft echter de fun damentele vraag: hoe staat het nn met de onderwijsvrijheid, die naar de visie van mol name protestants-christelijke deskundi gen in het gedrang zou komen? Minister Cals geeft een scherp geformuleerde ver antwoording van zijn opzet, waarbij on- dersdieid wordt gemaakt tussen de vrij heid van richting, die in ieder geval geres pecteerd moet worden, en de vrijheid van inrichting, die niet absoluut is, doch die wel grondwettelijke waarborg geniet voor tover ze samenvalt met de vrijheid van richting. Zal deze uiteenzetting de kritiek doen verstommen? Het is moeilijk deze vraag te beantwoorden omdat het de laatste tijd niet erg duidelijk meer is waarover er nu eigenlijk gestreden moet worden en met wie. Nadat mr. Cals bij een reeds medio 1959 ingediende nota van wijzigingen in do wet een principieel verschillende benade ring van openbaar en bijzonder onderwijs had opgenomen, bleef dc kritiek toch voort duren. Door een A.R.-woordvoerder is de- ■e zaak zelfs zo scherp geslepen, dat men niet eens zou mogen spreken van „het" on derwijs in Nederland omdat daarmee de staats- en vrije school te veel onder één noemer zouden worden gebracht..— De stelling, dat de mammoetwet in strijd •ou zijn met de grondwet, schijnt nu wel geheel verlaten te zijn, maar intussen wordt men niet goed gewaar waar dan wèl de vrijheidsschoen wringt. Opmerkelijk is, dat er zich verschillen aftekenen tussen de opvattingen van de pro testants-christelijke Kamerfracties en die van sommige protestants-christelijke onder wijsdeskundigen; het wordt dus zo langza merhand zeer intrigerend wal de genoem de fracties nu zullen gaan doen. De minis ter heeft de hoop uitgesproken, dat zijn wet met een ruime meerderheid zal worden aanvaard. Hel zou inderdaad te wensen zijn, dat een zo belangrijke onderwijswet als de onderhavige een bredere steun krijgt dan die van een min of meer toevallig te vormen politieke combinatie.'* Het Algemeen Handelsblad zegt in een beschouwing o.m.: „Het ver dient thans aandacht, dat dc minister niet vertrouwd heeft op de dikte van de huid van zijn mammoet noch op do kracht van een meerderheid in de Kamer. Minister Cals heeft de wonden bekeken, de kritiek onderzocht, het „gemeen overleg" op de breedste basis beoefend. Zo is hij gekomen tot een gewijzigd, een voortgezet ontwerp, dat thans bij de Tweede Kamer is bezorgd. Een voortgezet ontwerp, want de struc tuur bleef gehandhaafd. Aan een aantal he rwaren kwam de minister ver tegemoet door een aantal aanvullende bepalingen- Alleen de kritiek ait het protestants bijzon der onderwijs heeft geen weerklank gevon den in het gewijzigde ontwerp. Het is in rijn memorie van antwoord, dat de minis ter deze tracht te ontzenuwen. Het ontwerp streeft naar de grootst mo gelijke vrijheid van inrichting voor het ge hele voortgezet onderwijs. De vrijheid van inrichting van het uit de openbare kas bekostigde (bijzonder)onder- wijs ia nu eenmaal niet absoluut, maar dit onderwijs geniet de grondwettelijke waar borg van vrijheid van richting, zo stelt de minister. De mammoet leeft das nog. Hij is zelfs KUYPER Naar aanleiding van uitspraken over Kuyper die dr. Vermooten heeft gedaan in zijn hoek „Her vormd Amsterdam en zijn maat schappelijke achtergrond in de 19de en 20ste eeuw", schrijft dr. J. J. Buskes in het blad jn de Waagschaal" onder meer het vol gende: yELDEN HEB ik zo'n bevooroor- deelde en in zakelijk opzicht onjuiste beschouwing over de per soon en het werk van Dr. Kuyper gelezen als die van Dr. Vermooten. Natuurlijk zijn een aantal gegevens betrouwbaar. Wanneer ik echter het geheel vanuit historisch, sociolo gisch en theologisch gezichtspunt waardeer, moet ik concluderen, dat Kuyper en de Doleantie niet uit de verf komen en, voorzover ze wel uit de verf komen, de kleuren mij te bont en te grijs zijn. Het moet mij van het hart. dat ik het onbegrijpelijk vind. dat Dr. Vermooten de meest harde oorde len over Kuyper en de Doleantie uitspreekt zonder zich blijkbaar in de geschriften van Kuyper verdiept te hebben. De meeste citaten van Kuyper ontleent hij niet aan de ge schriften van Kuyper zelf. maar aan tweedehands bronnen. 'pERWIJL Dr. Vermooten de dag, -*■ waarop Dr. Kuyper zijn intre de deed in de Amsterdamse Ge meente. niet anders kan zien dan als „een dies ater" (blz. 79) hij zegt zelfs, dat ..men" die dag niet anders kan zien heeft hij geen kennis genomen van wat Kuy per op deze dies ater tot de Am sterdamse Gemeente gezegd heeft in zijn intreepreek: „Geworteld en Gegrond". Alleen deze intreepreek reeds zou Dr. Vermooten ervan hebben moeten weerhouden het liefdeloze oordeel uit te spreken, dat „er van liefde voor de Kerk bij Kuyper weinig blijkt" en „dat het er Kuyper niet om te doen was, dat weer heel de Hervormde Kerk zich voor Qhristus' heerschappij zou buigen, maar dat de ware be lijders als de rechtmatige eigenaars weer tot de uitsluitende heerschap pij kwamen (blz. 80). Dat er Her vormden zijn geweest, die in de kookhitte van de Doleantie-strijd zulke oordelen uitspraken, is mis schien te verontschuldigen. In een wetenschappelijk werk, vijf en ze ventig jaar na de Doleantie ge schreven, zijn zulke oordelen niet te verontschuldigen. Dat Kuyper weinig liefde voor de Kerk had, leidt Dr. Vermooten af uit het feit „dat hij zo verachtelijk over de grote en vaak misleide massa der volkskerk heeft gespro ken" (blz. 80). Deze motivering van de zo krasse beschuldiging acht ik zakelijk onjuist Zelfs in de felste uitspraken van Kuyper is er van verachting van de massa der volks kerk geen sprake. Als er van ver achting sprake is, geldt deze niet de massa der volkskerk, maar de volkskerkidee en wat Kuyper er in de praktijk van te zien kreeg. Kuyper en de Doleantie stoot nog dieper door. Men kan, wanneer men historisoh waardeert, niet in abso lute tegenstellingen denken. Men kan niet zeggen: het recht was aan de zijde van de Doleantie en het onrecht aan de zijde van de Her vormde Kerk. Men kan evenmin het omgekeerde zeggen. Het Doleantie beginsel kan men veroordelen, maar in de kerkgeschiedenis der vorige eeuw zal men recht en onrecht aan beide kanten moeten erkennen. Dat doet Dr. Vermooten niet en dat kan hij waarschijnlijk ook niet, daar hij zonder enige motivering „een be krompen en onverdraagzaam con- fessionalisme" „Kuyperiaanse zuur desem" noemt (blz. 80). Dr. Vermooten spreekt terecht over het radicalisme van de Am sterdamse bevolking in sociaal en politiek opzicht. Hij had er aan moeten denken, dat de beweging, die in het werk van Kuyper haar oorsprong vond, niet enkel een ker kelijk, maar ook een sociale en po litieke beweging was. De Doleren den. later de Gereformeerden in 1892 kwamen 1834 en 1886 tot el kaar moet men niet alleen zien als kerk, maar ook als volksgroep, sociaal, politiek en cultureel geor ganiseerd. Aan heel deze beweging lag de grote en grootse conceptie van Kuyper ten grondslag. De in sociaal opzicht progressieve arbei ders gingen met Kuyper mee. De Hervormde Kerk bleef met de rest zitten. Schuld van Kuyper Ver dienste van Kuyper en schuld van de Hervormde Kerk, die in dit op zicht volkomen verstek liet gaan. HET radicalisme van Kuyper aan het einde van de negentiende eeuw had zijn kerkelijke, maar te gelijkertijd zijn sociale en politieke aspecten. Het omvatte heel het le ven en dat was ook Kuyper's be doeling. Dat hij niet aan het ge vaar ontkomen is. voor de verwer kelijking van zijn idealen op we reldse wijze te strijden, zal door nie mand ontkend worden. Dat geldt zeker niet het minst van zijn strijd voor zijn kerkelijke idealen. Maar geldt dat niet op precies dezelfde wijze van zijn Amsterdamse tegen spelers. waarbij ik vooral denk aan de man. die Dr. Vermooten Kuy per's „bekwame tegenspeler" noemt? (blz. 80). Kuyper was in elk geval van groter allure dan Dr. Vos. Advertentie Rem-Saus is lichter en in vele gevallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? file Tïlifflan Beroepinssiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Hasselt (toez.): J. v. Wier te Putten: te HarkemaOpeinde: A. Nachtegaal, kand. te Beverwijk. Aangenomen naar Oldenkeppel: \V. J. v. d Waal. legerpred. te Amersfoort. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Pesse: D. J. Heslinga kand. te Groningen. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen te ZwijndrechtGroote Lindt G. van Atten, kand. te Zaandam. Bedankt voor Gorcum: L. S. den Boer te Sassenheim. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Gorcum, Nieuw-Beijer- land en Nieuwerkerk (Zld.): Chr. var, Dam te Rotterdam-Z; te Benthuizen: A. Vergunst te Rotterdam-C. BELG. EV. ZENDING Bedankt voor Brussel: Th. Dikkes voorganger Evang. Christengemeenscnap te Leiden. solliciteerde, dacht men dat <-rouw zou zijn die luthers dominee worden in Noorwegen, nadat bis schop Kristian Schjelderup van het bis dom Hamar had gezegd, dat hij iedere vrouwelijke predikant in zijn bisdom hartelijk welkom zou heten. Hoewel het in Noorwegen vrouwen iet een theologische graad al verschil lende jaren geoorloofd is, dominee te worden, was de sollicitatie van vrouw Bjerkas de eerste en zijn vijf vacante plaatsen van Hamar vijf andere vacatures in het bisdom North Halogaland verder geen sollicita ties ontvangen. Mevrouw Ingrid Bjerkas heeft meege deeld, dat ze ondanks deze eerste te leurstelling haar pogingen om een pre dikantsplaats te bemachtigen onvermin derd voort zal zetten. Wereldreis als dank Men verwacht dat de Japanse luther se dominee Watanabe een dezer dagen in zijn land zal terugkeren van zijn reis om de wereld. De reis is betaald door een Britse oorlogsveteraan, die hij in de oorlog een grote dienst heeft bewezen de Japanners Hong Kong en dominee Kiyoshi Watanabe werd aangewezen als tolk. Toen er in het kamp der krijgs gevangenen een difterie epidemie uit brak, bood de dominee aan, om er zelf de noodzakelijke medicijnen te gaan brengen, ondanks het grote besmet tingsgevaar dat hieraan was verbon den. Met deze daad redde hij het leven van vele Britten. Enige tijd geleden zond een van de ex-gevangenen dominee Watanabe, die nu zeventig jaar oud is, een uitnodiging om op zijn kosten een reis om de we reld te maken. De oorlogsveteraan wil de zo zijn dankbaarheid tonen voor de predikant eens had gedaan het lijden van de gevangenen te lichten. Van de Britse ambassade ont ving de dominee een uitnodig'ng om gedurende zijn reis rond de aardbol ook Londen te bezoeken, wat hij in nof ber dan ook gedaan heeft. Dr. Geoffrey Fishen „Geruchten absurd" De Anglicaanse aartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffrey Fisher, heeft op een bijeenkomst van geestelijken in Lon den een categorische tegenspraak ge leverd op drie geruchten die volgens hem naar aanleiding van zijn aanstaande aftreden de ronde doen. Volgens het eerste gerucht, uit Amerika en Canada afkomstig, zou hij van plan zijn zich aan Rome te onderwerpen. „Men kan even goed beweren dat de paus, na mijn bezoek, het plan zou hebben opgevat tot de An glicaanse Kerk over te gaan", aldus dr. Fisher. Volgens het tweede gerucht, dat in Europa de ronde doet, zou hij aftreden vanwege geschillen die door zijn bezoek aan de paus in Engelse kerkelijke krin gen zouden zijn ontstaan. Het derde, var communistische zijde afkomstige gerucht wil dat dr. Fisher aftreedt omdat zijn bezoek aan de paus niet de beoogde politieke resultaten zou hebben gehad. De anglicaanse aartsbisschop noemde al deze geruchten absurd, hy merkte op: „Ik vind het altyd moeilijk om in het publiek gernebten te ontkennen, die absurd zijn, dat geen intelligent mens geloof aan kan hechten". De Amerikaanse atoomduikboot „Shark", volgens deskundigen de snelste ter wereld, is als vijftiende atoomduik boot aan de Amerikaanse vloot toege voegd. De „Shark" is het derde schip van dit type snelle duikboten. Zeven Russische en een Amerikaanse geleerde zijn bij de geografische Zuid pool aangekomen. Zij hebben een reis van ca. 1800 km van de Atlantische kust gemaakt en bevinden zich thans op de basis „Vostok". Wend u tot Mij en laat u verlossen", zegt God in Jesajd 45 22. Deze zin zouden we de kern van het. evangelie kunnen noemen. God roept ons. Hij dwingt ons niet. Daarom mogen we niet met de handen over elkaar gaan zitten en wachten tot het God beliejt ons te verlossen. Wie dat doet heeft geen begrip van God. In deze tekst staat namelijk een merkwaardige aanvulling. Waarom kan God deze oproep tot ons richten? Eenvoudig om de woorden „want Ik ben God". God is geen dictator op Zijn troon. God is geen ambtenaar die ons verzoekschrift „wel eens zal bekijken' en te zijner tijd een antwoord zal geven". God wil niet, zegt de bijbel, dat er iemand verloren gaat. Hij heeft de mens geschapen en Hij wil de mens met heel het verlangen van Zijn hart redden. God verlangt dieper naar onze redding dan wij zelf. Er zijn mensen die denken dat God, omdat Hij God is, de mensen dwingt tot bekering. Ze willen helemaal niet geloven, maar als God komt dan moeten ze wel. Maar het geloof is geen dienstplicht. God zoekt geen soldaten, die moeten die nen, omdat ze nu eenmaal niet anders kunnen. God zoekt vrienden, die willen helpen waar ze maar kunnen. Daarom wacht God op ons, tot wij ons willen laten verlossen. En dan ontdekken wij dat Hij Zijn hand reeds lang naar ons had uitgestrekt om ons te helpen. Op een proefschrift getiteld „Een nieuwe herleving van het natuur recht" is vandaag aan de Vrije Universiteit te Amsterdam gepro moveerd tot doctor in de rechtsge leerdheid mr. H. J. Hommes. Pro motor was prof. dr. H. Dooye- weerd. In zijn dissertatie biedt dr. Hom mes een kritische beschrijving van de verschillende natuurrechtsop- Arrestatie van 50 Hongaarse priesters Van over het algemeen goedinge- lichte zijde is vernomen dat in Hon garije onlangs 50 priesters zijn ge arresteerd. De priesters zullen wor den vervolgd wegens aktiviteitcn te gen de staat cn homoseksualiteit. Van officiële zijde weigert men de berichten te bevestigen of te ontken- Wel werd gisteren de arrestatie be- i"*vrTr, En bij biedt een nieuwe gelegenheid tot |den hebben schuldig gemaakt. Onder kritiek o.a. daar waar de wettelijke bepa- hen waren vijf rooms-katholieke pries- lmgen thans vooruitlopen op de regeling ters en drie voormalige monniken, al- hij algemene maatregel van bestuur,** Idus de officiële mededelingen. EEN VAN ONZE SRi 7 SOORTEN: HMIII Roggebrood ||l|//r geeft fleur aan de tafel Rozijnen. Een Haags HkvVn zoet broodje, gevuld met rozijnen en kren- bBavuII ten. KSkYJu M Vfujjjj Zo'n pakje van dat goede gezonde rog- \|lnUff, gebrood geeft de tafel iets feestelijks. l|IWffly/De vrolijke noot in de broodschaal. IW*y///Weer eens een afwisseling in brood- tuWf/len-nog-eens-brood. Roggebrood is AW/// voedzaam en licht verteerbaar. Bo- |W/y vendien een natuurlijke stimulans voor win/// de spijsvertering. Wj LET OP DE NAAM TEN HOEVE OP JlW ELK PAKJE. 1Ui Ten Hoeve, meer dan een halve eeuw IK roggebroodbakkers. IHOEKTE Nieuw licht op tijd van de bijbel het Hebreeuws kan zijn, werd een paar maanden geleden in Yavneh-Yam, ten zuiden van Tel Aviv, ontdekt door archeolo gen van het Israëlische departement van oud heden, die daar bezig waren een oud fort bloot te leggen. Ongeveer 25 centime ter onder de grond von den de archeologen heel bewaard bleven. Toen de stuk ken van het tafeltje bij- ontcijferd en vertaald. Volgens mr. Joseph Na de traditionele be groeting: „Dat mijn heer de Prins luistere naar de woorden van zijn dienaarluidt de tekst. En hij nam de kleren van uw die met mij aan het oogsten waren mijn broers zullen ge- Ik ben onschuldig (van alle onrecht) Het contrast tussen de zorg- npOEV ALLIGERWIJZE werpt deze ontdek king ook enig licht op de geschiedenis van die van wie. de eigenaar van de boer een onder daan was, zijn macht i» die tijd had uitgebreid naar de kustvlakte van Israël, de vroegere As- syrisclie provincie van Ashdod. en hier boeren uit Juda heengezonden had. Tot slechts bekend. zijn, die dateert uit de vermoeden dat de boer zevende eeuw voor zijn brief heeft gedic- Josia het Noorden Christus. teerd aan een schrijjer Israël veroverde Tot nu toe is slechts bij de ingang van het deel van wat een deel van de brief fort. Negeb is. vattingen sinds de tweede wereld oorlog. Het natuurrecht in traditionele zin omlijnt hij als het geheel van boven positieve, onveranderlijke, universele er per se geldende rechtsnormen en even tueel subjectieve natuurlijke rechten mei daarmee correlate plichten, die ruster in een al of niet op goddelijke oorspronj teruggevoerde natuurlijke orde en doo: de mens op apriorische wijze uit die na tuurlijke orde met behulp van de na tuurlijke rede kunnen worden afgeleid Dan volgt een onderzoek naar de na oorlogse opvattingen, waarbij blijkt, da verscheidene een van deze omschrijvini afwijkend beeld vertonen. Besloten wordt met een samenvattini an de rechtsbeschouwing, zoals den door de Wijsbegeerte der Wetsidee ge boden wordt. Van de bij het proefschrift gevoegd stellingen vermelden wij de volgendel Het begrip zakelijke overeenkom! is een overbodig begrip en werk verwarrend. t Bezit in vermogensrechtelijke zin i geen puur-feitelijke, maar een matief-juridische beschikkings- genotsbevoegdheid over een rechts goed, onafhankelijk van de vraag o deze bevoegdheid op rechtens geldig wijze is verkregen, doch afhankeliji van de plaats, die een bepaald pos tief rechtsstelsel aan een bevoegdhei als hier bedoeld toekent. De mening dat het begrip misbrui' van recht innerlijk tegenstrijdig c overbodig is, is onjuist. Het verdient ten onzent geen aanb veling het z.g. stakingsrecht wettelijl te regelen. Vestigingsbesluiten of -beschikki: gen, waarbij het bedrijfsmatig ve kopen en verhuren van boeken e tijdschriften afhankelijk wordt g steld van een voorafgaand verlof vi de overheid op basis van de Vest gingswet Bedrijven van 25 februd. 1954 (S. 99), zijn niet in strijd mi- art 7 van de Grondwet. Een minister of staatssecretaris, d deel uitmaakt van een extra-pari mentair kabinet, behoort volgens h in Nederland geldende constitution^ stelsel niet af te treden enkel t alleen omdat zijn beleid op zeket punten niet door zijn partijgenot* in een der Kamers der Staten-Gen raai wordt gesteund. Europees stafcongres van Leger des Heils Onder leiding van generaal Wilfn Kitching, sinds 1954 de internationa leider van het Leger des Heils, zal vi 24 tot en met 27 augustus a.s. te Ai sterdam een stafcongres worden geho den voor leiding gevende officieren i de verschillende Leger des Heils teil tories op het vasteland van Europa. Er zullen ongeveer 50 stafofficiéren a deelnemen. De generaal zal vergeze zijn van de onlangs aangestelde chef v de staf, commissioner Norman F. Duggil Avondmaalskapel ii Israël weer gewijd De kapel van de zaal, waar Chrisj met zijn leerlingen voor het laatst 1 avondmaal gebruikt zou hebben, is dt derdag opnieuw gewijd. I De kapel ligt op de Sionsberg, v bij de Israëlisch-Jordaanse bestandsl Tot Pinksteren van het vorig jaar h< ze „om veiligheidsredenen" onder f zicht van de Israëliërs gestaan, die kapel later aan de paters Franciscan die haar beheerden, hebben terugge Vraag: In mijn boomgaard had ik veel last van kurkstippen, vooral in goudreinetten. Ik mest met kippemest, compost van tuinafval, wat superkali loonbelasting, komstenbelasting. Kan ik geld terug krijgen? Antwoord: U valt wat het vorig stikstof. De bomen groeien goed jaar betreft, onder de inkomstenbe- zijn vruchtbaar. Wat moet ik doen? lasting. U moet een aangifteformulier aanvragen, maar helaas kimt geen in- looptermijn gesteld is. kan de eige- In de afgelopen maanden heeft het communistische regiem de kerk steeds krachtiger aangeraden zich naar ne' communisme te richten. Ook de calvi nistische kerk heeft het advies gekregen aktiever steun te verlenen aan de com munistische programma's. De vroegere Calvinistische bisschop Janos Peter, thans plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, wordt daarbij als lichtend voorbeeld genoemd. Het provinciale blad Kisalfold schreef onlangs dat ondanks de uiterlijke kalm te in de betrekkingen tussen kerk en staat niet alles naar wens gaat V Igens het blad heeft een aantal theo logische studenten in Gyor, in noord-west Hongarije, geweigerd een bijeenkomst van dc zogenoemde „vredespriesters" bij te wonen. De organisatoren van de ze vorm van spijbelen werden uit de theologische faculteit verwijderd, aldus het blad. Antwoord: Over de oorzaak van kurk stippen weet men, dat door gunstige sproei- Vraag: Wat omstandigheden de kurkstip het minst eigenlijk? voorkomt. Veel stikstof schijnt kurkstip te bevorderen. Daar kippemest stikstofrijk is, zou het wel met stikstof achterwege. Zorg jaren opzeggen bij behoorlijk exploit zijn- en tenminste een jaar van tevoren. het algemeen slechts i Vraag: Ik bezit een schuimrubber- zigd, dat het overheidspensioen gi matras van goede kwaliteit. Nu heb ik wordt, indien zij AWW of AOW gen' nooit Of zij recht heeft op AWW, hang zich wel eens gelezen dat in de zon moet leggen om tc luchten, opstal Het waarom werd niet vermeld, Antwoord: Het recht van opstal wordt geregeld in het Burgerlijk Wet- rubber kun- boek. Dit recht wordt in artikel 7581 i ik vermoed dat de warmte van de geven na kennisneming van alle g - zonnestralen niet goed voor schuim rubber is. Is de warmte van een elek trische zwakstroom-onderdeken nadelig voor deze matras? Antwoord: Het is inderdaad niet ge- Aangezien de betrokkene 64 deze kwestie slechts van zeer ook delijk belang. In elk geval zal zij op haar 65ste jaar wel aanspraak I maken op AOW, aangezien goede waterbeheersing. Men geve dus niet beletten de gebouwen of werken namelijk de elasticiteit tengevolge 1 droge tijden water en zorge in natte te slopen, de beplantingen te 1 gr tijden voor vlotte afvoer. Breng humus in de aarde door stalmest of groen bemesting. Snoei niet al te veel de lichtstralen, vooral mits deze de prijs voldaan heeft, of violette. Ook heeft deze gebouwen en werken zelf heeft gebouwd, of de beplantingen geplant. niet te sterk vruchtdunnen. Ook moet hij, die het recht van op- schijn de jaren met slechte vrucht- stal heeft, de grond in de oude staat sterk het terugbrengen. wenst een schuimrubbermatras in de vrij veilig kan aannemen dat zij -nu aan de voonvaar<i€n voldoet. Vraag: Waarom staan de torens Hervormde kerken altijd aan de kant van de kerk en waarom zijl kerken altijd Oost-West gericht? Antwoord: Dat dit altijd het ge- zetting (grote vruchten) heeft meest last van kurkstip. Tracht door invloed op rubber. Deze actieve n zuurstof komt bij zonne- de atmosfeer voor en zeer onweer. Het gevolg is, dat de rubber bros en korrelig wordt Als het recht van opstal afloopt, mag pulvert, zodat de matras voortijdig zeer vruchtbare jaren matig te dun- de eigenaar de gebouwen, werken of verslijt. Matige warmte. kan men niet zeggen. Vele Hervoi kerken stammen uit de Middeleet en de Middeleeuwse kerken 1 veelal de torens aan de westzijdi deze als de voorzijde beurtjaren te voorkomen. Vraag: Van buitenlandse zijde Is mi] gevraagd naar de namen en adressen van moderne Nederlandse schilders. Kunt u mij enkele opnoemen? Antwoord: Het beste is te informe- beplantingen behouden, mits hij de chaamswarmteJ „w. ue is mij waarde van dat ogenblik betaalt. Zo trische zwakstroomdeken, die het bed achterste gedeelte der kerk. gezien adressen lang dit niet geschiedt, heeft de per- tot hoogstens de lichaamswarmte Aa 5--u-4 —i* die het recht een recht van retentie. Daar het recht van opstal kelijk recht is, kan reJ} bü de Ned. Vereniging van Kunst- vreemden, verhypothekeren schilders. Keizersgracht 109, Amster- de dmlr van het recht van opslal mct weduwen. erfdienstbaarheden belasten. Het recht de opstal had, warmt, doet geen kwaad. Vraag: Een vrouw van 64 jaar is voor de tweede maal gehuwd. Na het overlijden van haar eerste man, die in gemeentedienst was, had zij recht op Vraag: In augustus zijn wij ge- gaat teniet, trouwd. Mijn maanden gewerkt en over die tijd jaring loonbelasting betaald. Dc zelf betaalde koop v; de ingang, waar het altaar gepl was. Deze symboliek komt overeen die der synagoge, waar de Hef Ark steeds c-aar de ziide van Jei» lem gericht was. In Europa dus I of meer naar het Oosten. De gen» De twee- te richt zich naar haar Heer, Chrii rijksdienst. Mocht deze de Zonne der Gerechtigheid. In zelf eige- tweede man overlijden, heeft zij dan Oosten komt de i op de grond wordt, door ver- nog steeds recht op het voor haar in dertig jaren, en door af- voordeligste pensioen? Tn dit seval het de termijn. Als er geen af- pensioen van de eerste man? Heeft zij Heer uit het Oosten wederkom**

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2