ïlieuwe £ciitsrtje (JTouranl NEDERLAND AANTIJGINGEN weerlegt Commentaar In 1963 „spinraket" naar de maan NIEUWS in één oogopslag Voor u, meneer BON Spoetnik in Edinburgh met blote oog gezien Bij relletjes in Napels: achtenzestig gewonden DONDERDAG 9 FEBRUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-! Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12096 CHRISTELIJK-^ ATION AAL DAGBLAD „StoatvisUcfe is gbrblrotn myn bert ia Itffyeiispitr „Broederlijke" samenwerking bijbelgenootschappen Zie pagina 2 Het SER-advies aan de regering over bet huurbeleid op lan gere termijn is sterk-verdeeld. De werknemersvertegenwoor digers wensen in de jaren 1962, 1963 en 1964 een huurverhoging van 3 óf 4 procent, de meeste Kroonleden na 1960 gedurende zeven jaar een verhoging van 4 of 5 procent, de werkgevers twee verhogingen van elk 15 tot 20 procent voor 1965. In de door Indonesië geweigerde nota noemt de Nederlandse regering de Indonesische aantijgingen over agressieve bedoe lingen van Nederland volkomen ongefundeerd. Aan Djakarta wordt de verzekering gevraagd, dat infiltraties in Nieuw- Guinea in het vervolg achterwege zullen blijven.. Naar het oordeel van president Kennedy is het Westduitse aanbod van een miljard dollar onvoldoende tot het oplossen van de moeilijkheden met de Amerikaanse betalingsbalans. Hij zal de zaak deze maand met minister von Brentano, die naar New York gaat, bespreken. In Napels hebben 4000 woedende forensen bussen en trams vernield, omdat zij tengevolge van een staking van het ver- voerspersoneel niet naar huis konden. Pas na vier uur slaag den politie en leger erin aan de rel een eind te maken. Er werden 68 mensen gewond, ruim 100 personen zijn gearresteerd. In Leopoldstad wordt zeer binnenkort de vorming verwacht van een nieuwe regering onder leiding van Joseph Ileo. Vele commissarissen van het huidige voorlopige bewind worden minister. Het is niet waarschijnlijk, dat Loemoemba of een aanhanger van hem zitting zal nemen. i 4&\ LATEN we maar be ginnen met u het „officiële" onderschrift te geven dat bij deze foto ■werd verstrekt. Op een Ltóndense modeshow voor herenkleding zo staat er werd dit modieuze en praktische kostuum voor de moderne auto mobilist getoond. Het korte jasje is van Schot se wol en heeft het be kende „kippepoot-mo- tief". Het heeft steekzak- ken en wijkende kraag, welke dus niet gemakke lijk vet wordt. Jammer dat vergeten is naam en adres van deze „man-op-plaat" erbij te ver melden, want we zouden hem graag een briefje heb ben geschreven, zo in de geest van: „Meneer". Ja, dat toch wel. Dus: „Meneer. Natuur lijk moet u op de een of andere manier een boter ham verdienen en in deze welvaartsstraat liefst met dik beleg we hebben daar alle begrip voor. Dat u dat doet door als fotomodel te poseren vooruit. Het zou ons beroep niet zijn maar we zullen er ook nooit voor gevraagd worden, (foto wordt niet ingesloten). Zelfs dat u zich laat foto graferen met deze jas en deze hoed, nemen wij u niet kwalijk over smaak valt immers niet te twisten. Maar dit hebben we tegen u: dat u toelaat dat er bii uw foto dit onderschrift geschreven Modieus en praktisch kos tuum voor automobilisten mobilist, zelfs een moder- ne(?) automobilist, is toch ook een man? Een man die maar één kostuum praktisch vindt: zijn oudste jasje en zijn oudste broek en zijn vetste regenjas. Een man die modieus een prachtig woord vindt voor vrou wen. En dan nog niet eens voor zijn eigen vrouw voor die vindt hij de term „gematigd modieus" meer op zijn plaats. Meneer, als u in Holland komt, ga eens vissen. Dan zullen we u daar eens prak tisch voor kleden. Heerlijk. Nou ja. meer hebben we er niet bij te schrijven. We hopen dat u dit gelezen hebt in het „kostuum" dat u zelf het meest praktisch vindt. Lekker in gemakkelijke stoel bij de kachel. Misschien kunt u uw kennissen ook zo ver brengen. Met onze bon. (naam) (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaai/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing la). (straat) (woonplaats) Bompakket voor Adenauer De veiligheidsdienst heeft twee pakje: onderschept die aan de Westduitse kan selier Adenauer en de minister van de fensie Strauss waren gericht en waarin zich ontplofbare stoffen bevonden, al dus heeft het ministerie van binnen landse zaken meegedeeld. Een woordvoerder deelde voorts de, dat de pakjes geheel hetzelfde w en een kleine lading buskruit bevatten benevens een andere stof die nog niet geanalyseerd is, plus een lont De lon ten waren zo bevestigd dat bij opening het pakje zou ontploffen. Hierdoor, den tenminste de ogen gewond worden en ernstige brandwonden veroorzaakt kunnen worden. Dit is de eèrste maal dat een derge lijk pakket aan Adenauer is gezonden sedert maart 1952. Toen werd een pakje gestuurd dat ontplofte, waardoor een man gedood werd en vier andere mannen gewond. Spi 'tonnen tonen zich onverschillig Vandaag zou de voorbehandeling van de zaak tegen vijf personen die verdacht worden van spionage bij de Britse ma rine door de rechter in Bow Street wor den beëindigd. De magistraat moet nu beslissen of het vijftal al dan niet te recht zal staan. Tijdens de voorbehandeling van hun zaak hebben de vijf Ethel Gee, haar verloofde Harry Houghton, Gordon Lonsdale en het echtpaar Kroger zich zeer onverschillig betoond. Zij fluister den voortdurend geanimeerd met elkan. der, gaven kushandjes over en weer en zaten snoepgoed te kauwen. Vooral de 37-jarige zakenman Lonsdale, die zegt Canadees te zijn, maar volgens de aan klager mogelijk een Rus is, betoonde zich ongeïnteresseerd. (Van onze parlementsredaotie) F de Nederlandse nota, dio door de Indonesische minister van buiten landse zaken Soebandrio niet is aanvaard, heeft onze regering op een niet mis te verstane wijze te kennen gegeven, dat de Indonesische aan tijging, als zou de aanwezigheid van enkele Nederlandse militaire een heden op Nieuw-Guinea verband houden met agressieve bedoelingen jegens Indonesië, volkomen ongefundeerd is. Bovendien wordt geprotesteerd tegen de Indonesische infiltraties op Nieuw-Guinea. wapens voor deze infiltranten op 27/ 28 november. De Nederlandse rege ring stelt de Indonesische regering voor deze activiteiten verantwoorde lijk en vraagt de verzekering, dart. dergelijke infiltraties in de toekomst achterwege blijven. Minister Luns heeft de geweigerde ta ter kennisneming doen toekomen de Tweede Kamer. Het stuk is gesteld in het Engels. Het wijst erop, dat de laatste maanden herhaaldelijk van officiële In donesische zijde beschuldigingen zijn geuit tegen Nederland omdat het agres sieve bedoelingen jegens Indonesië zou koesteren. Een van de meest treffende voorbeelden hiervan is de Indonesische brief van 23 december aan de secretaris generaal van de Verenigde Naties. Ham- marskjöld. Deze beschuldigingen zijn in Nederlandse brief van 4 januari weerlegd. De Nederlandse regering schrijft in de nota, het te betreuren dat Indonesië niettemin voortgaat, de Nederlandse be doelingen te belasteren. Zij geeft nog eens officieel de onvoorwaardelijke ver zekering, dat zij niet de minste agres sieve bedoelingen jegens Indonesië koes- wüst erop, dat zij sinds 1949 de Indonesische soevereiniteit steeds heeft gerespecteerd. De Nederlandse eenheden zijn alleen voor defensieve doeleinde op Nieuw- Guinea gestationeerd, vervolgt de nota. De Nederlandse regering handelt met him detachering overeenkomstig de verplichtingen, die zij op grond van het handvest van de VN voor de be scherming van de bevolking in dit ge bied draagt. De regering dringt er bij Indonesië op aan, af te zien van beschuldigingen, waarvan het kan weten, dat ze ongegr. zijn. Ten slotte wordt in de nota gepro testeerd tegen de landing op Nieuw- Guinea van twintig Indonesische mi litairen op 13 november en het zen den van een schip met voorraden en Aap Ham nog eens weer in de krant. Een belangrijke foto, deze plaat die ons vanmorgen bereikte. Deze opname van de chimpansee die een Amerikaanse ruimtereis goed doorstond, werd namelijk tijdens die raketreis door een automatische filmcamera gemaakt om Hams reacties op 155 mijl hoogte waar te nemen. (Zie pagina 5). Nadat 4.000 woedende forensen gisteravond ongeregeldheden veroor zaakt hadden, omdat zij door een plotselinge transportarbeidersstaking niet naar huis konden terugkeren, trekken nu versterkte politiepa trouilles door de straten in het cen trum van Napels. Bij de ongeregeldheden, die niet min der dan vier uur duurden en waaraan pas een einde kwam na een ingrijpen van gevechtswagens en legereenheden, zijn in totaal 68 personen gewond. In een vanmorgen vroeg uitgegeven communiqué maakt de politie bekend, dat 107 personen gearresteerd zijn. Van deze arrestanten hebben velen reeds eerder met de politie kennis gemaakt. De schade wordt geraamd op vele honderdduizenden guldens. Winkelruiten werden, ingegooid, de voorgevel van een bioscooptheater ver nield, 'het station van de provinciale tramwegmaatschappij werd door brand vernield. Elf autobussen, trolleybussen en tramwagens alsmede een vrachtauto van de politie werden eveneens door vlammen verteerd. Een groot deel van het stadscentrum zag er uit als een slagveld. Om nieuwe ongeregeldheden te voorkomen heeft de politie strenge maatregelen genomen. Het trampersoneel had het work neer gelegd uit protest tegen de schorsing van enkele collega's, die deelgenomen hadden aan een staking van twee uur om kracht bij te zetten aan hun loon eisen. De maatschappij, die door de plotse linge staking verrast werd, probeerde met autobussen een nooddienst te or ganiseren. De bussen waren echter niet op hun taak berekend. Duizenden vermoeide Hotelbrand eist vier doden Een hotel in Rigi-Kaltbad (Zwitser land) is vanochtend vroeg door brand verwoest Volgens de eerste berichten zijn er vier doden en verscheidene ge wonden. Ongeveer 150 van de 200 bed den waren bezet arbeiders werden woedend boen zij niet met de (gehuurde) bussen meekonden. Zij begonnen met stenen en lege flessen naar het tramstation te gooien. De politie voerde toen charges uit met rode jeeps. Vanmorgen reden er weer trams en bussen. Buskruit ontploft: tien doden Te Duitama, ongeveer 175 km te noord-oosten van Bogota (Columbia) is een clandestiene buskruitfabriek ont ploft. Tien personen kwamen bij de ex plosie om het leven, terwijl acht anderen gewond werden. Bovendien werden vier huizen verwoest Bomaanslagen in Londense wijk Een bende jongelui heeft gisteravond twee café's in een wijk in noord-Londen waar veel Cyprioten wonen, met zelf gemaakte bommen vernield, waarbij drie klanten verwondingen opliepen. De daders mishandelden de eigenaars, Griekse Cyprioten, en de klanten, voor dat zij de bommen wierpen. Een politie functionaris verklaarde dat de aanval len zijns inziens verband houden met een vendetta. De foto toont het wrak van de Piper supercub van de vlieg basis Leeuwarden die gister middag op een tocht van Vlie land naar Leeuwarden is neer gestort. Door het slechte zicht vloog het toestel tegen de Af sluitdijk aan de Friese zijde. De bestuurder, de 39-jarige adjudant-vlieger G. J. Dijk man uit Huizen kwam om het leven. De heer H, Veldkamp, opzichter van het bureau aan leg en onderhoud van vlieg velden, werd ernstig gewond. pELEERDEN van het Koninklijk ob- servatorium in Edinburgh hebben vanmorgen om kwart voor acht als eer- ste westelijke waarnemers de geheim zinnige nieuwe Russische spoetnik ge zien. In een spoedtelegram hadden Rus sen het observatorium verzocht van ochtend uit te kijken naar de satelliet Precies op de tijd, die de Russen hadden opgegeven, kwam de Spoetnik over de stad. Een woordvoerder verklaarde dat de satelliet er uitzag als een ster van de tweede grootte. Hij was met het blote oog waar te nemen. De baan van de spoetnik week slechts drie graden ai van die. welke de Russen hadden opge geven. Een bewolkte hemel liet nauw keurige waarneming echter niet toe en er konden geen foto's worden genomen. Verwacht wordt dat de spoetnik morgen ongeveer 15 minuten eerder dan vandaag over de stad zal vliegen. Overigens hebben de Russen geen verdere gegevens over het ruimtevaar tuig verstrekt. Wel zijn op verschillen de plaatsen signalen opgevangen, die van de Russische satelliet afkomstig kun nen zijn. Kiley vanochtend terechtgesteld De Riley 21-jarige slagersjongen George is vanoahtend wegens roofmoord op een 62-jarige weduwe opgehangen. Aan de terechtstelling in de gevange nis van Shrewsbury is een campagne om hem te redden, voorafgegaan. Een petitie, waarin de mogelijkheid van een gerechtelijke dwaling was gesteld, werd afgewezen. Een groep Labourleden van het parlement poogde eveneens afstel van executie te verkrijgen. Zij zeiden dat de bewijsvoering tegen Riley voor namelijk was gebaseerd op zijn eigen bekentenis die hij later echter introk. Twee Labourparlementsleden willen wij ziging van de bepalingen aangaande be kentenissen van moord die tegenover de politie zijn afgelegd. In tegenstelling tot een aantal andere vormen van moord is roofmoord straf baar met de dood. Een zwijgende menigte van ongeveer 150 mensen verzamelde zich buiten de gevangenis voordat Riley werd terecht gesteld. Er was geen demonstratie. Een westerse geleerde heeft na bestu dering van deze signalen gezegd dat de kunstmaan misschien een relaissatel liet Is voor het nemen van radioproeven in de ruimte. De satelliet krijgt moedelijk van de aarde af instructies in de vorm van bevelen en woorden. De kunstmaan neemt ze op. onthoudt ze en zendt ze in code naar de aarde terug. Op deze manier zouden steek proeven van de aarde n^ar de satelliet en terug kunnen worden gedaan, zonder dat de satelliet bemand is. Inmiddels schijnt men ook in Amerika op te schieten. De Amerikaanse geleer de Warren J. Hook, heeft althans, zoals wij gisteren al in een deel van onze edities meldden, in Sydney verklaard dat de V.S. waarschijnlijk over zes we ken een mens in de ruimte zullen heb ben.. De astronaut zou driemaal om de aarde draaien op een afstand van 250 km. Met behulp van raketten, die aan zijn kabine zijn bevestigd, zou hij veilig naar de aarde kunnen terugkeren. Weer sintelberg ingezakt: 1 dode De Italiaanse arbeider Rocco di Paolo (31), is gisteren in Seraing (België) om het leven gekomen toen een sintelberg in elkaar zakte. Hij werkte met twee andere Italiaanse arbeiders aan de voet van de berg bij de hoogovens „l'Espérance". Zij bliezen het onderste deel van de berg op toen het hoger gelegen deel begon te schuiven en naar beneden kwam, waardoor de drie mannen bedolven werden. Twee van hen werden door een chauf feur gered. De berg was ruim 20 meter hoog en het harde onderste deel 15 meter. ÜLDERS IN ONS BLAD van vandaag plaatsen wij enkele kanttekeningen bij de gewijzigde en hernieuwe Mam moetwet van minister Cals. Ook In deze kolom mag een enkel woord niet ont breken. De bewindsman komt waardering toe voor zijn inschikkelijkheid. Hij heeft niet geschroomd concessies aan te brengeiw Weliswaar is de structuur van het ont werp dezelfde gebleven, aan de materiële inhoud is heel wat gedaan. Is het ontwerp thans aanvaardbaar? Ieder staat hier voor een moeilijke be slissing en juist daarom zal men elkaar ook vrij moeten laten. Er kunnen tegen de wet bedenkingen worden aangevoerd, aan de andere kant brengt zij ook veel goeds. Bovendien is de bewindsman, ook na zijn reeds verwerkte concessies, tot nader overleg bereid. De bedachtzaamheid, zoals deze bij een ontwerp als dit wordt betoond, Is maar al te begrijpelijk. De vrijheid van onder wijs is een groot goed. dat bovendien in moeizame strijd verworven moest worden. Zij is in de eerste plaats een groot goed. Vrijheid is hier plicht. Het onderwijs be hoort te liggen in het verlengde van de opvoeding. Christenvaders en -moeders zullen erop staan .dat het onderwijs, aan hun kinderen gegeven, dezelfde sfeer ademt als thuis. Onderwijs is ten slotte een delegatie van wat men zelf niet kan doen. Het is echter niet een uit handen geven. Men blijft zelf verantwoordelijk. Zij moest, in de tweede plaats, in moei zame strijd worden verworven. Dit laatste blijft een beschamend iets en het wordt dit temeer naarmate wij er dieper over nadenken. Het was in feite toch dwaas, dat men moest vechten om de geest van het onderwijs, zoals men zijn eigen kin deren deelachtig wilde doen worden. De strijd moest men aanbinden tegen wie in hooghartigheid deze vrijheid wilden ont houden. Niet dan na moeizame strijd is het tot erkenning van de vrijheid gekomen. Maar de vrijheid is er ons te dierbaarder om geworden. En zij moet ook vandaag nog worden beschermd en, waar nodig, uit gebreid. Uitgebreid bijvoorbeeld in de sector van het nijverheidsonderwijs, waar nog achterhoedegevechten geleverd wor den. Het is waarlijk geen wonder dat rond om de vrijheid van onderwijs een grote waakzaamheid wordt betracht. Er staat hier ook veel op het spel. I De secretaris van de Oostduntse commu nistische partij, Walter Ulbricht, heeft de invrijheidstelling van 16.000 gevangenen bekendgemaakt. Tevens zullen 70.000 bur gers, die in strijd met de wet hadden ge handeld, profiteren van een strafvermin dering. Ulbnioht verklaarde dat deze maat regelen een bewijs zijn van de toenemende kracht van de socialistische maatschappij. I De Joegoslavische president Tito zal dóns. dag vertrekken voor een officeel bezoek aan landen in Noord-Afrika. Hij zal daar na ook een informeel bezoek brengen aan de Verenigde Arabische republiek. I De militaire rechtbank van Parijs heeft gisteren een verzoek van een advocaat om een uitspraak volgens welke Lagaillarde vorig jaar ten onrechte in hechtenis is ge nomen, afgewezen. Hij werd een jaar ge leden in hechtenis genomen na de mislukte opstand van Europese kolonisten in Al giers in januari 1960. De Britse onderminister van buitenlandse zaiken, David Onmsby-Gore, die een goede vriend is van president Kennedy, zal bin nenkort naar Washington vertrekken voor een nieuw Arnglo-Amerikaans plan inzake een verbod op de proeven met kernwapens. T ANGS DE FLANK van een nog in -L/ betekenis toegenomen gebied van hoge druk boven Spanje en Zuld-Frank- rijk blijft zachte lucht naar West-Euro pa stromen. Op een hoeveelheid vochtige lucht die woensdagavond bin nenstroomde volgde vanmorgen weer iets drogere lucht, waarin enkele op klaringen voorkwamen. Deze hangen ook samen met een rug van hoge druk die over de Britse eilanden naar het oosten beweegt en onder invloed waarvan de windkrachten tijdelijk afnemen. Langs de Azoren trekt intussen alweer een volgende Oceaandepressie naar het noord oosten. Deze depressie zal de wind in het Noordzeegebied morgen weer doen toenemen en waarschijnlijk ook weer enige regen in ons land veroorzaken. HET WEER IN EUROPA Het zachte weer blijft daarbij aanhou- Rapporten hedenmorgen zeven uur De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelifk opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Later toe nemende bewolking en plaatselijk enige regen. Matige, later weer overwegend krachtige wind tussen west Tendens: stijgend Stand gisteren 758 Station zuid. Koudere nacht. Morgenmiddag ongeveer Ypenburg dezelfde temperaturen als vandaag. Vüss (Opgemaakt om 11.15 uur). Eeide De BUt ZON EN MAAN Twaite Zon op 08.06, onder 17.44 uur; maan zd -lamb op 03.24, onder 12.39. N.M.: 15 februari Heisinld Stockh. Oslo Kopenh Aberdeen Londen A'dnm Brussel JN PASADENA (Californië) maan zal worden afgescho- snelheid op de maan i spinvormig ruimte- ten. ten neerkomen. Gecapiton- In de jaren 1963 tot 1965 neerde capsules met instru- inaan zat lanaen en ioio s en wii men zeven Surveyors op menten zullen door raketten ten om de dalingssnelheid te sté 80 "kg aan instrumenten technische gegevens naar de de masn laten landen, \oor- worden vertraagd, zodat ze vertragen en is zodanig ont- Behalve de vier poten toekomstverhalen wordt af gebeeld. De Surveyor heeft raket- ring. Het gedeelte dat op de maan moet landen zal 340 kg wegen, waarvan tenmin- de Surveyor* worden ee- e» s„«ïhdd '£Zi IJ"toTTX'"»- h^i'su ™e, Vier cameras, die om de lanceerd zullen voor het km per uur of minder op de ten met een snelheid van 10 tal uitsteeksels, die haar aarde zal terugzenden. maan neerkomen. pervlak laten zien en alles tevaartuigen worden afge- tevaartuig met instrumenten wat er verder te zien is schoten. De eerste twee zul- en hefbomen, die uit een J jn een jange ellipsvorm!- Het model van het ruim- vlakte kan landen. minder dan de snelheid op een maan- enigszins op een spin doen ~J Dit is lijken. Drie televisiecame- "s zijn naar boven gericht naar beneden. In waarmee een mens per pa ssrsftK-STdZMsrc ssyrsxr 1100 kg wegen bij d« lancc- den. Weer». ge«t*ldh lè SslfU ES|G5 li regen 13 7 7 2 regen gh. bew. gh. bew. 15 10 9 6 9 8 3 7 7 4 8 8 3 7 7 7 wzw 8 nnw 2 windstil 8 7 4 2 1 0« 0-9 0 regen zw. bew. regenb. w&v 10 6 1® 5-0 7 8 9 4 U 10 6 9 8 5 m. regen zw 8 w 8 zw 3 windstil 5 10 10 19 7 11 1 16 6 3 I 0.1 h. bew 0 gh. bew 1. regen Z, 10 9 8 fl 1 5 3 2 zw. bew. 1. bew. windstil 9 3 0 12 -4 0 gh bew windstil Z 2 4 0 0.5 1 -2 0 onbew ono 2 14 -3 0 mist mist windstil windstil n 3 51 5

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1