Mammoetwet rijgt scholen niet in keurslijf Touwtrekkerij in Senaat over benoemingen Kongolese leger ten aanval Minister Cals is bereid tot nader overleg „Stadhouders" in drie grote steden Spionageproces met vijf verdachten, 40 getuigen Welke vakken op de nieuwe scholen? Mammoet in oude vorm 30c 25c 9 WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 (Van onze parlementsredactie) "l^OOR SCHOLEN, die uit de openbare kas worden gekostigd, kan de vrijheid van inrichting nooit volledig zijn, schrijft minister Cals in zijn memorie van antwoord inzake het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs. Ilij benadrukt, dat de overheid de vrijheid van richting moet garanderen, maar stelt daarbij, dat zij ook eisen van deugdelijkheid dient te stellen. Hij erkent, dat over de juistheid van de concrete deugdelijkheidseisen verschil van mening mogelijk is, maar meent stellig, dat in dit wetsontwerp de vrijheid van onderwijs in welke zin dan ook zo groot mogelijk is. Ook meent de minister, dat de inde ling van het wetsontwerp de verschil len tussen openbaar en bijzonder onder wijs onaangetast laat en dat daarmee de grondwettelijke vrijheden van het bij zonder onderwijs volledig zijn geëer biedigd. Wel is de minister in enkele gevallen tegemoetgekomen aan de bezwaren hen, die menen, dat in de wet zelf te weinig wordt geregeld en teveel ter geling wordt overgelaten aan de Kroon door middel van algemene maatregelen van bestuur of aan de minister. De be windsman blijft bereid eventuele andere suggesties op dit punt bij het verder te voeren overleg met de Tweede Kamer ernstig te onderzoeken. In enkele gevallen is dus de delegatie aan de Kroon beperkt of nauwer aa wet gebonden. Voor de meeste instel lingen van voortgezet onderwijs wordt aan de schoolbesturen de bevoegdheid gegeven, naast de verplichte vakken zelf een aantal vakken naar eigen keuze op het leerplan te brengen. Voor het gymnasium valt daaronder het latijn tij dens het eerste leerjaar. Ook zal in de toekomst door middel van algemene maatregel van bestuur alleen nog maar de duur van de school vakanties worden vastgesteld en niet meer bovendien de tijdstippen, zoals in het oorspronkelijk ontwerp vastgesteld. De minister geeft hiermee een belangrijk instrument ter bevor dering van de vakantiespreiding uit handen. Akten EEN belangrijke wijziging vormt ook de omschrijving van de akten, die nodig zijn om onderwijs te mogen geven aan een instelling van voortgezet onder wijs. Onderscheid wordt gemaakt tus sen akten van bekwaamheid van de eer ste. de tweede en de derde graad. Bo vendien wordt omschreven welke lessen aan welke schoolsoorten men met de desbetreffende akten mag geven. Ter nadere verduidelijking wordt ver meld, dat met akten van de eerste g worden bedoeld de getuigschriften met goed gevolg afgelegd doctoraal- of ingenieursexamen aan Nederlandse uni versiteiten en hogescholen. Het is de be doeling. dat de nieuwe akten min of meer bij de thans geldende akten zullen aansluiten. Deze aansluiting wordt der geregeld in het overgangsrecht. In de nieuwe opzet van het wetsont werp wordt ook het beroepsonderwijs duidelijker omschreven. In het voorlo pig verslag was namelijk de klacht ge uit, dat in het wetsontwerp eigenlijk de hele regeling van het beroepsonderwijs wordt overgelaten aan algemene maat regelen van bestuur. Minister Cals geeft nu een iets meer uitgebreide omschrij ving, maar voegt eraan toe, dat de veel soortigheid en de flexibiliteit van het beroepsonderwijs het niet doenlijk maakt, dit in belangrijke mate in een wet te regelen. De bewindsman zal de Kamer hierover nog nader inlichten. Ook het openbaar onderwijs profi teert van de vermindering van de dele gatie aan de Kroon. Thans worden in het wetsontwerp zelf regels gesteld voor de samenstelling van de oudercommissies aan de openbare scholen. Bovendien wordt de instelling van ouderraden of schoolraden mogelijk gemaakt Een ouderraad zal bestaan uit een aantal oudercommissies, een schoolraad uit oudercommissies, oderwijzend perso neel en eventueel andere deskundigen of belanghebbenden. De positieve taak van de overheid komt thans in het wets ontwerp meer tot uitdrukking, doordat minister Cals enerzijds heeft ingelast, dat het openbaar onderwijs opleidt tot de bekende christelijke en maatschap pelijke deugden (de oude formulering uit de Lager-Onderwijswet, die de mi nister gaarne inruilt voor een meer mo derne) en voorts aan gedeputeerde staten de opdracht wordt gegeven, minstens eenmaal in de drie jaar vast te stellen of in voldoende mate is voorzien in de behoefte aan openbaar onderwijs. Opheffingsnorm wijzigingen de de normen, waaraan de scholen voor voortgezet onderwijs moe ten voldoen, willen zij voor bekostiging uit de openbare kas in aanmerking blij ven komen. In de Tweede Kamer en ook daarbuiten was de minister ver weten, dat de voorwaarden voor de be kostiging uit 's rijks kas te hoog zijn en dat zijn maatregelen het einde zouden betekenen voor een groot aantal scholen, onder meer voor 23 van de 57 gymnasia. Minister Cals heeft thans voor de be ëindiging van de bekostiging uit de openbare kas nieuwe normen voorge steld, waarvan de gemeenten met min der dan 50.000 inwoners zullen profi- De lycea en de scholen voor m.a.v.o. in deze gemeenten verliezen pas hun recht op bekostiging, wanneer zij drie jaar achtereen in de vijfde en zesde, resp. tweede en derde klas minder dan twee derde van het aantal leerlin gen tellen, die dezelfde scholen in de gemeenten met meer dan 50.000 inwo ners moeten bezitten, willen zij hun recht op bekostiging handhaven. De consequenties van deze wijziging zijn, dat de lycea in deze kleinere ge meenten in de genoemde klassen per leerjaar niet minder dan acht leerlingen in de gymnasium- cn niet minder dan tien in de athenaeum-afdeling mogen bezitten. Voor het m.a.v.o. is dit aantal gebracht op zestien. Zouden onder de werking van het oor spronkelijk voorstel 90 gymnasia, h.b.s.- en en m.m.s.-en wegens hun geringe om vang moeten verdwijnen, thans wordt dit aantal, wanneer tenminste de moge lijkheid, om te kleine gymnasia en h.b.s.-en te combineren tot lycea wordt toegepast, teruggebracht op 26, zulks op een totaal van 683 v.h.m.o.-scholen en -afdelingen. In Dokkum moet onder de nieuwe regeling de m.m.s.-afdeling van het christelijk lyceum worden opgehe- Voor het m.u.l.o. bedragen deze getal len 77 (oude regeling). 27 (nieuwe rege ling) op een totaal van 1130 ilLo.'s. Van deze 27 u.l.o.'s zijn er 8 protestants- christelijk. Een ervan bevindt zich in Rotterdam, twee staan in Amsterdam. Zeven slachtoffers schoolsoort van gelijke levensbeschou welijke richting in dezelfde gemeente of op redelijke afstand aanwezig. Slechts in zeven gevallen (op een totaal ruim 1800 m.u.l.o.- v.h.m.o.-scholen) ont breekt deze mogelijkheid (dit geldt o.m. voor de christelijke m.m.s. in Dokkum). Er is overigens geen aanleiding tot dc vrees, dat deze zeven scholen of afdelin gen op staande voet met opheffing wor den bedreigd. Minister Cals stelt zich voor, dat hiermee nog een overgangstijd van acht tot tien jaar zal zijn gemoeid. In de stichting snormen en de plan procedure heeft de bewindsman geen wijziging aangebracht. Hij vindt deze stichtingsnormen niet te hoog en deelt mee, dat een gymnasium, athenaeum en lyceum in het scholenplan kunnen worden opgenomen, wanneer men kan aannemen, dat ze over zes jaar resp. 216, 250 a 300 en 380 leerlingen tellen, het geen, zo schrijft hij, toch waarlijk niet teveel mag heten. Een automatische stichting bij een bepaald aantal leerlin gen, zoals thans voor het (m.)u.l.o. geldt, blijft de minister afwijzen. Godsdienstonderwijs door het ontbreken van een school eigen levensbeschouwelijke richting een bijzondere school van andere richting bezoeken, niet kunnen worden verplicht, de godsdienstlessen te volgen. Ook wordt nog met nadruk bevestigd, dat in elk geval het godsdienstonderwijs op de bij zondere scholen voor bekostiging in aan merking komt. Wat voorts de bekostiging betreft, de bepaling in het wetsontwerp, dat de scholen, ook niet de bijzondere en ook al doen ze dit voor eigen rekening, niet de door de wet en de Konink lijke besluiten gestelde regels mogen overschrijden, blijft gehandhaafd, om dat de bewindsman eventuele concur rentie tussen de scholen wil tegen gaan. Wel wil de minister meewerken aan een eventuele oplossing van dit probleem, indien zo'n oplossing uit het overleg met de Tweede Kamer tot stand zou kunnen komen. Eenzelfde gemeen overleg zou mis schien, zo schrijft hij, ook een oplossing kunnen geven voor een bevredigende regeling van de taak der maatschappe lijke organen, die in de toekomst de be voegdheid zullen krijgen, de minister bepaalde onderwerpen van advies te dienen. Kleuterleidsters antwoord en de nota wijzigingen bevatten nog een groot aantal andere vernieuwingen. Zo wordt de opleiding voor kleuterleidster gebracht van twee op drie jaar en die hoofdleidster, die daarop aansluit, twee op één jaar. De benaming van leerkringen aan de kweekscholen wordt gewijzigd in voorbereidende, eer ste cn tweede leerkring, zonder dat dit op de inhoud van de lessen in de drie leerkringen belangrijke weerslag heeft. De benamingen zijn veranderd, omdat in de eerste leerkring voor onderwijzers meer algemeen vormend dan typisch beroepsonderwijs wordt gegeven Het m.a.v.o. (voortzetting van (m.) i.l.o) wordt in het algemeen op vier jaar gesteld, hoewel de mogelijkheid tot drie jarige cursussen (met een minder ver gaande opleiding) blijft bestaan. Boven dien zal als regel één jaar lager algemeen vormend onderwijs ten grondslag liggen aan het lager beroepsonderwijs en niet twee jaar, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. Dit ene jaar zal dan zijn be doeld als brugjaar voor het hele lagere beroepsonderwijs. Uit het l.a.v.o. dwijnt de verplichte vreemde taal. De leerlingen aan het athenaeum zul len niet de plicht krijgen, latijn te leren, zoals aanvankelijk was beoogd. Thans zal in de toekomst de mogelijkheid be staan, dat op alle scholen en niet alleen de grote, een conrector of adjunct-direc teur wordt aangesteld, hetgeen echter niet impliceert, dat aan het vervullen van deze functies ook altijd een extra- salaris zal zijn verbonden. Overgangsrecht DE wijze, waarop het huidige onder wijsstelsel wordt aangepast aan de nieuwe schoolvormen zal in een aparte wet worden geregeld. Van vele zijden was verontrusting uitgesproken over de vage omschrijving van de overgangsrege ling. Thans is er dus een meer omlijnde toezegging. Ook heeft minister Cals ln zijn wijzigingen opgenomen, dat deze overgangswet tevens zal bepalen, wan neer de mammoetwet in werking treedt. Hij licht thans reeds een tip op van de sluier, waarachter dit ingewikkelde over gangsrecht nog verborgen gaat. Aller eerst zal een overgangsregeling worden ontworpen die de bezitters van de thans geldende akten een voortgezette onder wijsbevoegdheid op dezelfde of overeen komstige scholen garandeert als zij bezit ten op het tijdstip voordat de wet in werking treedt. Ook moet de leerlingen van een schooltype, dat in een ander wordt overgezet, voldoende gelegenheid worden geboden, de cursus van het oude schooltype te voltooien. Het meest ingewikkeld zullen de voor schriften zijn, die betrekking hebben op de overgang van de oude naar de nieuwe wijze van bekostiging. Dit geldt met name voor de u.Lo.- en v.g.l.o.scholen, die thans nog door de gemeenten, maar in de toekomst door het rijk zullen worden -stigd. Bij die nijverheidsscholen, waarbij 30 of 25 pet. van de kosten voor rekening van het schoolbestuur is ge bleven, zal het rijk de betaling van dti percentage op zich nemen. Reuma-specialist Dr. J. van Bremen (86) overleden Een bekend specialist op het gebied van de reumabestrijding, de Amsterdam, se medicus dr- J. van Bremen, is gisteren op 86-jarige leeftijd overleden. Dr. van Bremen is meer dan vijftig jaar arts ge weest. In 1905 stichtte hij in Amsterdam het Instituut voor Physische therapie, waar men zich toelegde op het praktise ren van de natuurgeneeswijze. Tevens gaf dr. Van Bremen de stoot tot de op richting van de Nederlandse Vereniging vo.or Rheumatiekbesrtrijding en de tal rijke consultatiebureaus, die overal het land sinds 1925 zijn verrezen. In 1946 werd dr. Van Bremen benoemd tot geneesheer-directeur van de stichting Amsterdam Centrum voor Rheumatiek- bestrijding. De universiteit van Praag verleende de thans overledene in 19<" het ere-doctoraat in de medicijnen- Oliebrand Pernis: een dode Een brand, die ln de nacht van maai dag op dinsdag ln een zgn. hoog-vaou um-unit (een Installatie voor het destil leren van olleprodukten) van Shell. Pernis heeft gewoed, heeft het leven ge kost aan de 37-jarlge E. J. van Arkele uit Vlaardingen. De heer Van Ankele werd zwaar ge wond naar een ziekenhuis gebracht, waar hij laber aan zijn verwondingen is overleden. Vjer mannen werden bij de brand gewond. Over de oorzaak van de brand is nog niets bekend. De materiële schade is ge ring, maar de produktie van de instal latie is gestagneerd. Jaar voor oplichting De Amsterdamse rechtbank heeft de 63-jarige ex-koopman I. C. A. H. uit Am sterdam wegens oplichting in 1955 van een directeur van een exploitatiemij. A. J. R. voor f 50.000 conform de eis ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf. H. die destijds directeur en enig aandeel houder van de inmiddels failliet verklaar de N.V. Helmico was, had R. weten te bewegen aan deze N.V. de halve ton als lening te verstrekken. Als zekerheid daarvoor cedeerde H. aan R. een niet be staande vordering. R. die als directeur bij de N.V. in dienst zou treden, werd door deze transactie totaal geruïneerd en heeft van de halve ton, waarmede hij uit In donesië repatriëerde, maar een paar dui zend gulden teruggekregen. Welke burgemeesters in Amersfoort en Hengelt) de (Van onze parlementsredactie) l~AE begrotingsbehandeling van binnenlandse zaken leverde gisteren i Eerste Kamer een nogal wonderlijke touwtrekkerij op tussen P.v.d.A. en K.V.P. over de benoeming van burgemeesters. Aanleiding hiertoe was een opmerking van de socialistische senatrice mej. mr. J. Zeelenberg. Zij had tot haar misnoegen in de pers gelezen, dat minister Toxopeus voor het burgemeesterschap van Amersfoort niet naar een socialistische, maar naar een liberale kandidaat schijnt te zoeken. Mej. Zeelenberg vond, dat de ministei van binnenlandse zaken bij de benoe ming van een burgemeester in de eer- ste plaats moet letten op de politieke samenstelling van de plaatselijke ge meenteraad. In Amersfoort heeft de Piv.dA. de grootste raadsfractie daarom dient opnieuw een socialist als eerste burger van deze stad te worden benoemd, zo meende de P.v.dA.-spreek ster. Zij voegde hieraan toe, dat in de Gedeputeerde Staten van Utrecht twee P.vd.A.-mensen zitting hebben, dat, wanneer in Amersfoort geen list wordt benoemd, op de negenendertig Utrechtse burgemeesters er slechts één (Zeist) van de P.v-d-A. zal zijn. Mej. Zeelenberg achtte verder onjuist, dat Velsen geen socialistische burgemeester heeft gekregen en haar fractie zou het even onjuist vinden, wannear zich dit straks in Hengelo zou herhalen. Voor de benoeming van een niet-socialist Amersfoort zouden de P.v.d.A.-senatoren déérom geen goed woord over hebben, omdat dit een scheef trekken Utrechtse politieke verhoudingen be tekent. De KV.P.-er Teijssen voelde staatsrechtelijke redenen eigenlijk voor een parlementaire discussie burgemeestersbenoemingen. Maar verhinderde hem overigens niet om in zijn polemiek met mej. Zeelenberg een warm pleidooi te houden voor de be noeming van een K.V-P.-burgemeeste, in Hengelo. De heer Teijssen trachtte mej. Zeelenberg met haar eigen argu- De rechter in Londen's Bowstreet heeft gisteren onder buitengewoon grote belangstelling, een begin ge maakt met de behandeling van de geruchtmakende spionagezaak tegen drie mannen en twee vrouwen, die op 7 januari werden aangehouden. De beklaagden zijn de 46-jarilge Ethel Elizabeth Gee, een voormalig ambtena res van de Britse onderzeebootbasis ln Portlan'd; haar verloofde, de 55-jarige Hiarry Frederick Houghton, die eveneens geruime tijd op deze basis werkzaam is geweest: de 37-Jari.ge Gordon Arnold Lonsdaile, directeur van een maatschap pij in Londen, uit Canada afkomstig: de (Van onze parlementsredactie) YWELKE vakken zal men op de scho len van dc toekomst moeten of kunnen leren en in welke vakken is het eindexamen verplicht? Minister Cals heeft thans zijn gedachten hier over gepubliceerd. Zij komen in grote lijnen op het volgende neer: Gymnasium: Nederlands, Latijn, Grieks. Frans, Duits, Engels (al deze talen met letterkunde). geschiedenis. inclusief staatsinrichting, aardrijkskunde, maat schappijleer, wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, muziek, tekenen, handvaardigheid en lich. oefening. Athenaeum: Dezelfde vakken, behalve Grieks en Latijn, met bovendien theore tisch gerichte economische wetenschap pen, inclusief recht Niet verplichte vakken v.w.o.: een an dere vreemde, levende taal dan Frans, Duits en Engels; Fries, Esperanto, wijs begeerte, cultuurgeschiedenis, sterren kunde en voordrachtskunst. Hebreeuws (Van onze parlementsredactie) rpOEN minister Cals op 29 oktober 1958 bij landbouw-, middenstands-, leerlingen de school zal de Tweede Kamer zyn economisch en administra- bezoeken, wordt de school wetsontwerp tot regeling sociaal-pedagogisch door de minister van on- -■»— derwijs in een plan opge nomen. Zodra mogelijk cr buitengewone omstandig- alleen heden buiten beschouwing gelaten komt de bouw en het onderwijs na de roepsonderwijs werd lagere school te organise oorbereldend we tenschappelijk onderwijs, algemeen vormend onder wijs en beroepsonderwijs. Het voorbereidend we tenschappelijk onderwas school niet meteen op omvat in dit scnema hol bepaalde gymnasium en een athe- richting ,et zes-jarige cur- theoretisch getin te uitbouw van de h.b.s.. met latijn als verplicht in Koninklijke besluiten de exploitatie van de school nader worden uitgewerkt, dan voor rijksrekening. onderwijsin- vast te leggen werd een brugjaar voor gesteld. Dit dient enerzijds voor het v.w.o., het h.a. in het minst gunstige ge val vijf jaar wachten, al vorens de bekostiging een feit wordt. Indien de school drie iaar lang minder dan een bepaald in de wet genoemd bet aantal leerlingen heeft ge- derzijds Het algemeen vormend lager beroepsonderwijs. In teld, vervalt de aanspraak onderwijs omvat in het het eerste leerjaar worden op bekostiging door het ontwerp op alle scholen voor v.w.o dezelfde mend onderwijs (od de vakken gegeven mogelijk te maken, praktijk gerichte vijf jaar), middelbaar al gemeen vormend onder- veranderen wijs (een soort voortzet- naar v.v het huidige m.u, naar m-8 jarige cursus) en lager al- ste klas vormend onderwijs n cursusduur van twee jaar, onder meer •attend het onderwijs zelfde geldt mutatis in dc Engelse taal (een tandis gewijzigde voortzetting beroepsonderwijs, het v^.l.oJ. In dit wetsontwerp zijn het het openbaar en bijzonder onderwijs op enkele uit- dit eerste jaar kan zonderingen na gelijk be handeld cn gelijk geregeld. Deze opzet wijkt aanzien lijk af van de structuur van bijvoorbeeld de Lager- Onderwijswet van 1920, het openbaar latijn in de i van het gynr apart bij Ko ninklijk besluit moeten bijzonder onderwijs veel worden toegestaan. Het- meer apart worden gere geld en waarnaar tegen- lager standers van de door mr. Cals voorgestelde structuur Wat de stichtingsmoge- dikwijls verwijzen. (gymn.) en Latijn (ath.) en bovendien vakken ter keuze van het schoolbestuur. Verplichte examenvakken: Gymnasium a: Grieks, Latijn, Nederlands, twee mo derne talen en geschiedenis. Gymnasium b: Latijn, Nederlands, een moderne vreemde taal naar keuze, wis kunde en twee van de natuurweten schappen. Grieks blijft mogelijk. Athenaeum a: Nederlands, twee mo derne talen naar keuze, economische wetenschappen, wiskunde en geschiede- 's of aardrijkskunde. Athenaeum b: Nederlands, twee mo derne talen naar keuze, wiskunde en twee van de natuurwetenschappen. Het volgen van de Franse lessen blijft i elk geval tot en met het laatste school jaar verplicht verplichte vakken: Neder lands, Frans, Duits, Engels (alle met letterkunde). geschiedenis, inclusief staatsinrichting, aardrijkskunde, econo- handelswetenschappen, maatschap pijleer. wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biologie, muziek, tekenen, hand vaardigheid cn lich. oefening. Niet verplichte vakken: een andere vreemde levende taal dan Frans, Duits cn Engels; Latijn. Fries. Esperanto, kunst- en cultuurgeschiedenis, drachtskunst, en bovendlien vakken ter keuze van het schoolbestuur. Verplichte examenvakken: Neder lands. een moderne vreemde taal, ge schiedenis of aardrijkskunde en dan nog drie nader te kiezen vakken M.a.v.o.: Verpliohte vakken: Neder lands. Frans. Duits. Engels, geschiedenis, inclusief staatsinrichting. aardrijkskun de, maatschappijleer, wiskunde, natuur- en scheikunde, biologie, handelskennis, muziek, tekenen, handvaardigheid en lieh. oefening. Niet verplichte vakken: een andere vreemde taal dan Frans, Duits, Engels; Esperanto, machineschrljven en stenogra fie. en bovendien vakken ter keuze het schoolbestuur. Examenvakken voor de vierjarige cur sus: Nederlands, Engels of Duits, tuur- en scheikunde en nog drie andere vakken. Voor de driejarige cursus: derlands. Engèls en nog drie andere keuzevakken. Voor al deze schoolsoorten zullen by het eindexamen ook de rapport- cUfers van andere dan de examen vakken meetellen. Zoals men weet, worden dc eerste leerjaren van bo vengenoemde schoolsoorten op elkaar afgestemd. Frans wordt ln geen van de eerste klassen gegeven. Wel mag op het gymnasium LatUn worden gegeven. Ten slotte is er het l.a.v.o. met als vak ken: Nederlands, geschiedenis, aardrijks kunde. maatschappijleer, wiskunde, ken nis der natuur, muziek, tekenen, hand vaardigheid en lich. oefening. Niet ver plicht zijn Frans, Duits, Engels, Fries. Esperanto, declamatie, kinderverzorging en verder vakken ter keuze van het schoolbestuur. Eén jaar l.a.v.o. zal de algemene ondergrond vormen voor het lager beroepsonderwijs. 50-jarige boekhandelaar Peter John Kro ger. De twee laatste beklaagden zouden Canadese paspoorten hebben gehad. Het vijftal wordt ervan beschuldigd gegevens, die voor een eventuele vijand groot belang kunnen zijn, te hebben verzameld en in het buitenland te heb ben verkocht. Tot dusver is nog niet duidelijk voor welk land zij hebben ge spioneerd. De meeste Britse dagbladen hadden destijds echter gemeld, dat Pool se agenten bij deze affaire betrokken zouden zijn geweest. Voligens de openbare aanklager zou beklaagde Lonsdale in feite een Rus zijn. Bij de arrestatie van de verdachten werden ruim 300 fotokopieën van onder delen van oorlogsschepen en bijzondere apparatuur in beslag genomen. Ook werd radiozender gevonden, die volgens de openbare aanklager geschikt was voor uitzendingen naar Moskou. Op de ten laste gelegde feiten staan gevangenisstraffen van drie tot zeven De openbare aanklager deelde nog mede. dat by een huiszoeking by Ethel Gee een handtasje werd gevonden met een ïyst van twaalf onderwerpen, w over zy gegevens moest verkrygen. Hoe wel deze ïyst ln het Engels was geschre ven, was zij duidelijk een letterlUke ver taling uit het Russisch. Als de gevraagde gegevens waren ge leverd, zou een volledig beeld zijn ge geven van alle geheime anti-duikboot- apparatuur en van de onderzoekingen over en ontwikkeling van toekomstige apparatuur. Ook werden in haar slaapkamer bank papier en andere waardepapieren tot een bedrag van ongeveer 50.000 gulden ge vonden, hoewel miss Gee slechts 100 gulden per week verdiende. In het proces zyn veertig getuigen gedagvaard. De openbare aanklager kon digde aan, dat als het getuigenvcrhooi daartoe aanleiding mocht geven, hy om behandeling met gesloten deuren zal vragen. H EDEOL ANSS - HllÜW - (3UINËA NIEUW-GUINEA DAAD 1961 NEDEPLANÖ5-WBJW-GUWEA ln Nederlands Nieuw-Guinea zullen 5 april twee bijzondere postzegels in omloop worden ge bracht ter gelegenheid van de in stelling van de Nieuw-Guinea- raad. De zegels, die 25 en 30 cent zullen kosten en resp. in blauw achtig groen en wijnrood zijn uit gevoerd, tonen het ontwerp van ir. A. van Noortwijk voor het gebouw van de Nieuw-Guinea- raad. o Het driejarig dochtertje van de fami lie Van Zon uit Egohei (gem. Helden, Limburg)) is gisteren overleden aan de gevolgen van een aanrijding, die haar daags tevoren in haar woonplaats was overkomen. Het zevenjarige dochtertje van de fa milie Hulleman te Wyhe is gisteren met haar fiets op de Raalteweg in Wijhe onder een afslaande auto gekomen. Het meisje was op slag dood. Een achteropzittend zusje kwam met de schrik vrij. menten te bestreden. In Overijssel, zo zei hij, behoren twee van de zes leden van Gedeputeerde Staten tot de K.VP., maar van de vijf grote gemeenten in deze provincie zyn er vier geen lid genoemde partij. De vijfde plaats, Hen gelo, dat tot voor kort wel een K.V.P- burgemeester had, is nu vacant In de gedachte van mej. Zeeleniberg zou stel lig voor Hengelo naar een K.V.P.-ei moeben worden gezocht Voor de katho lieke bevolking van Overijssel, die eer niet gering deel uitmaakt van dc totale bevolking van deze provincie, onbegrypelijk en onaanvaardbaar zyn, indien een andere beslissing den genomen. In de raad van Hengelo moge in feite de socialistische fractie dan sedert de jongste raadsverkiezingen de grootste zijn, het zou de politieke sta- biliteit in gevaar brengen wanneer op grond daarvan nu plotseling een P. dA-man zou worden benoemd. De overige sprekers in dit debat mengden zich niet in deze discussie. Wel merkte de heer Reijers (c.h.) op, dat Je betekenis van een burgemeester hangt van de grootte van een fractie, maar van zijn persoonlijkheid, beleid objectiviteit. Deze spreker vroeg zich voorts af, of het burgemeestersambt langzamerhand niet te veel een polie van ambtenaren is geworden. Te weinig worden figuren uit het zaken leven gerecruteerd met het gevolg, dat bij vele burgemeesters een ambtenaren- mentaliteit blijkt '.e overheersen ten koste van dc zakelijke kanten van Stadhouder Mej. Zeelenberg kwam nog met wonderlyke suggestie. Zy wees erop, dat de burgemeesters van de (drie) grote gemeenten een uitzonderiyke positie zijn gaan Innemen. Eigenlyk behoort dat ln de aanduiding van hun functie tot uiting te komen. Waarom zou men hen niet de historische titel van .stadhouder" of, wil men het moderner, van commissaris ge ven? Dc suggestie van mej. Zeelenberg verwekte uiteraard nogal wat hilariteit in de Kamer. „Ik heb daarvoor begrip", aldus spreekster, „wat overigens niet wegneemt, dat ik met een ondertoon van ernst heb gesproken". Enkele sprekers brachten het vraag stuk van de agglomeraties ter sprake. De a r. Tjalma zei zijn gereserveerde houding ten opzichte van het plan-Wils- veen nog niet te hebbed opgegeven. Hij zag nog niet in, dat de beoogde districts- raad dit plan zonder slag of stoot zal accepteren. Met instemming had dc a.r. spreker kennis genomen van de mede deling. dat de minister zijn standpunt ten aanzien van de grenswijzigingen in de Rijnmond op loorte temujn zal be palen. De heer Matser (karth. v.) vroeg zich af of het raadplegen van de betrokken provinciale en gemeentebesturen over de agglomeratie-voorstellen van de rege ring niet vlugger kan verlopen dan voor wat betreft o.m. hert voor-ontwerp voor de Haagse agglomeratie het geval is. Moeten geen speciale organisatorische maatregelen (tijd- en organisatieschema, streefdata ed.) worden getroffen? Naar de mening van de heer Matser zou men voor elke agglomeratie moeten beschik ken over een team van deskundigen, dat door het nodige samenspel achter deze za'ken extra vaart zet. De heer Reijers (c.h.) drong aan op een versnelling van d nomen wettelijke agglomeratie-regelin gen. Hij meende, dat de inschakeling van te veel deskundigen en mede-beoorde lende instanties de grootste rem vormen voor een tijdige besluitvorming. De heer De Jong (soc.) was enigszins teleurge steld over de „magere" agglomeratie- paragraaf in de memorie van antwoord, maar hij begreep, dai de minister na het debat in de Tweede Kamer weinig nieuws had te vertellen. De voorgenomen subsidiering van de kerkenbouw aansnijdend, stelden o.m. de heren Reyers en De Jong de vraag waarom het betrokken wetsontwerp niet door de minister van binnenlandse za ken, maar door zijn ambtgenoot van volkshuisvesting en bouwnijverheid moet worden ingediend. De heer Dc Jong vond het allemaal maar een duis tere zaak. Niet de stedebouwkiundtge aspecten zijn z.i. de belangrijkste, maar de vraag wie moet subsidiëren, het rijk of de gemeenten. De heer Reyers was vooral benieuwd naar de omschrijving, die het aangekondigde wetsontwerp van het begrrp „kerken" zal geven. De a.r. senator J. Schipper sprak tij dens de avondvergadering over over- heidspersoneelsaangelegenheden. Hy uit te zijn waardering voor de voorgenomen afschaffing van de Korting op de over- heidspensioenen cn voor de verbetering van de positie der kleuterleidsters. Ver der drong hij aan op een snelle beslis sing over de invoering van een \njf- daagse werkweek voor de ambtenaren en op een spoedige oplossing van het vraagstuk der ziektekostenverzekering. De heren De Jong (soc.), Tjalma (a.r e.a. brachten nog het personeelsbeleid by de politie ter sprake Naar de me ning van de heer Tjalma aal by salaris- beslissingen rekening moeten worden worden gehouden met de moellykheden, die Inherent zyn aan de positie van «Ie politieman. Men onderschat die moel- ïykhedcn vaak en dreigt ze daardoor te vergroten. Krijgt b.v iemand uit een publiek, dat zich tegen de politie verzet, een sabelhouw, dan praat men over af schaffen van sabels. In Engeland ls de politie ongewapend, „maar", zo zei de heer Tjalma, „daar is de instelling van het publiek heel anders". Bovendien wordt hü die daar een agent doodt, op gehangen. B.V.D. Nadat de Kamer nog het een en and.er ie berde had gebracht over de (stroef lopende) decentralisatie en over dc „ver schrijvingen" in sommige gemeenteadmi nistraties (Goese affaire) besloot mr. In 't Veld (soc.) de ry van sprekers met een bo/toog over de Binncnlande Veilig heidsdienst. In aansluiting op wat hij vorig jaar hierover had gezegd, zei de P.Vjd.A.-spreiker de B.V.D. te zien als een noodzakelijk kwaad, met een dub bele streep onder het woord „noodzake lijk". Hij was er minister Toxopeus dankbaar voor, dat deze zioh van enkele gevallen, waarin het onderzoek van de dienst tot bedenkelijke gevolgen had geleid, persoonlijk op de hoogte heeft gesteld. Sprekers indruk was, dat zoals de zaak nu werkt er voldoende waar borgen zyn voor een goede taakvervul ling van de B.V.D. Niettemin is het noodzakelijk, dat dc minister van binnenlandse zaken zijn ambtgenoten nog eens goed inpepert, dat bij benoemingen de B.V.D.-adviezen niet bindend mogen zijn. Men dient volgens de heer In 't Veld in dit opzicht een uniforme gedragslijn uit te stippelen op basis van artikel 5 van dc Grondwet, waarin staat dat iedere Nederlander tot elke landsbediening benoembaar is. „Als we niet in strijd met de Grondwet willen handelen", aldus spreker, „dan moeten we niet zekere groepen van landsbedieningen uitsluiten, omdat zij er een bepaalde overtuiging op nahouden. Ten aanzien van elke individuele sollici tant zal moeten worden nagegaan of hij aan do te stellen eisen voldoet. Het is duidelijk, dat een communist niet by het minisrterie van defensie te werk kan worden gesteld. Maar zyn afwijzing raag niet gebaseerd op de omstandigheid.dat hij communist is, maar op het feit, dat hij niet aan de eisen van veiligheid enz. voldoet." Minister Toxopeus zou de Kamer he den antwoorden. KONGOLESE LEGER TEN AANVAL Generaal Moboetoe heeft gisteren voor het Kongolese leger de staat van waakzaamheid afgekon digd om pogingen van de V.N. te verhinderen, het te ontwapenen. Het bevel werd uitgevaardigd temidden van voorbereidingen die duiden op een grootscheepse aanval op de re bellen in Stanlcystad, die Oostpro vincie en de provincie Kivoe in hun macht hebben. Ongeveer 500 militairen zyn gisteren in Lc-opoldstad aan boord gegaan van een boot, voor de vijfdaagse tocht van by na 1300 km naar Boemba, welke plaarts in de frontlinie ligt op de grens va Israëlische hoogleraar krijgt vijf jaar cel wegens spionage Professor Kurt Sitte, hoogleraar aar een Israëlisch technologisch instituut ir Haifa, is gisteren tot vyf jaar gevan genisstraf veroordeeld, omdat hy gespi oneerd zou hebben voor een buitenland se mogendheid. De 50-jarige geleerde is een internationaal bekend deskundige op het gebied van de kosmische stra ling. By het uitspreken van het vonnis kende het hof dat Sitte niet handelde uit materieel gewin en niet uit ideolo gische overwegingen, maar meer om dat hy zich zorgen maakte over familie leden „die wonen in een land waarvoor hy werkte". In Tsjechoslowakye woont namelyk een gehuwde zuster van de professor. Sitte, één van de drie niet-joodse ge leerden aan het instituut, heeft gestu deerd aan de Praagse universiteit. Na de bezetting van Tsjechoslowakye was een van de eersten die door de na- geïnterneerd werd en die hem naar Buchenwald stuurden, waar hij tot 1945 verbleef. In 1953 vestigde hy zich ia Evemaarprovincie en Oostprovincie. Twee vliegtuigen met militairen waren reedis naar Boemba vertrokken. Kennelijk w,l Moboetoe, die zelf de toöht meemaakt, nu proberen, Stanleystad van hert noor den uit te benaderen. Aan het schip zyn zolderschuiten ge koppeld met 60 voertuigen, waaronder Jeeps, waarop mitrailleurs zyn gemon teerd en zestien geelgeverfde Russische vrachtwagens. Deze zijn nog een over- blyfsel uit dc dagen dat de Sowjeruiwe ex-premier Loemoemba hulp verleende. De Kongolese militairen hebben Intus sen bevel gekregen, geen V.N.-militaircn meer toe te laten tot Kongolese militaire bases, zolang dc veiligheidsraad nog geen uitspraak heeft gedaan over de plannen van Haimmarskjöld, het Kongolese leger De zitting van de Veiligheidsraad la intussen verdaagd, tort vrijdag of maan dag. In <he tijd zullen de leden van de raad overleg met elkaar plegen. Door- dart nog geen overeenstemming kon wor den bereikt tussen de Sowjetunde en de Ver. Stoten, heerst thans somberheid over de kansen op een beslissende acrtic van de Veiligheidsraad om verbetering t« brengen in de crisistoestand in Kongo Hoewel in Kongo meer en meer een bur geroorlog dreigt, zyn de kaneen om een impasse in het huidige Veidigheidsraad- debat even groot als oen maand geleden. Door het nieuws, dat de Ver. Staten ge heim overleg pleegden over een gezamen lijk Kongobeleid met de Sowjetunie en andere leden van de raad. was hoop ont staan op een besluit van de raad. Ook premier Tsjombe van Katanga heeft secretaris-generaal Ha-mmarskjöld larten weten, dot hy zyn polirtie en gen darmerie in geen geval door V.N.-troepen zal la-ten ontwapenen. Hy beschuldigde horn van woordbreuk, omdat do V.N.- troepen alleen maar in Katanga zouden worden gelegCTd a>ls symbolische eenheid. Naar aanleiding van dc plannen, de troe- in Kongo te ontwapenen, verklaarde Tsjombe, dart hert theoretisch mogelijk is, de geregelde troepen van Moboetoe en hemzelf te ontwapenen, maar ctot de re bellen en vogelvrije Loemoemba-milita;- ongrij-pbaar zullen blyven en op een kwade dag hun slag kunnen si.-^

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9