L Terreur heerst in Angola Mooi initiatief van Hollander Afdeling V.-raad tegen valse aantijgingen Jjti een, doate Ky ÏÏJOM Onze architectuur onjuist Uit elkaar trekken? ONGEVALLEN IN LA COURTINE Het aantal doden en gewonden tijdens de oefeningen van Nederlandse strijdkrachten in La Courtine bedroeg in 1959 drie doden en zeven ernstig ge wonden en in 1960 vijf doden en vier ernstig gewonden. In 1959 waren de do delijke ongevallen alleen te wijten aan verkeersongevallen. Vijf gewonden ren aan dezelfde oorzaak te wijten, terwijl twee zwaar gewonden vielen door een ongeval tijdens de oefeningen. In 1960 waren de doodsoorzaken: twee verkeersongevallen, één ongeval tijdens de oefeningen en twee door een tra gische samenloop van omstandigheden (blikseminslag, laaghangende hoog spanningskabel i. De gewonden vielen vorig jaar door verkeersongevallen. Minister Visser deelt dit mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Wanneer men bedenkt, aldus de bewindsman, dat b.v. in 1960 door de bijna 5900 deelnemende voertuigen in totaal 17,5 miljoen km werd afgelegd, blijkt dat het genoemde aantal ongelukken, hoezeer ook te be treuren, relatief aanzienlijk lager ligt dan in de burgersector in Nederland. Over het verloop van de oefeningen in La Courtine is de minister zeer voldaan. Hij wijst er nog op, dat de meerkosten van de manoeuvres zowel in 1959 als in 1960 naar schatting 3,9 miljoen hebben bedragen. Onder meerkosten moeten worden verstaan de kosten, die uitgaan boven die, welke zouden zijn verbonden aan dergelijke oefeningen indien ze in Nederland zouden zijn gehouden. VRIJSTELLING LEERKRACHTEN Het is niet mogelijk het verlenen van uitstel en vrijstelling van militaire dienst aan onderwijzers en andere leericrachten verder te verruimen, deelt minister Visser mee in zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Ten behoeve van het onderwijs worden volgens de bewindsman reeds meer faciliteiten verleend dan met het oog op de belangen van de krijgsmacht eigenlijk toelaatbaar is. In de eerste negen maanden van 1960 werd 77 maal vrijstelling. 141 maal uitstel van eerste oefening en 324 maal vervroegd verlof aan onderwijzers bij het lager onderwijs verleend; v.h.m.o.-leraren en 27 hoger-onderwijsdocenten kregen in die periode vrij stelling. Vervroegd verlof kan aan vaandrigs worden verleend na 18 maan den, aan sergeanten na 15 maanden en aan soldaten na 12 maanden werkelijke dienst. BURGERKLEDING Minister Visser heeft na ernstig beraad besloten de regeling op grond waarvan aan dienstplichtigen na het beëindigen van de eerste oefening een tegemoetkoming in de kosten van aanschaffing van burgerkleding wordt verleend, te verruimen. Ook wordt overwogen de structuur van het bestaan de militaire bezoldigingsstelsel te wijzigen, nu de salarisverhoging v; oktober jL haar beslag heeft gekregen. VLOEKEN IN HET LEGER De minister van defensie, ir. S. H. Visser, is niet bereid gevolg te gev aan de suggestie van enkele Tweede-Kamerleden om militairen, die tegen een meerdere een klacht indienen wegens vloeken in diensttijd, over te plaatsen naar een ander garnizoen om hen hierdoor te behoeden voor ran cuneuze maatregelen van de kant van hen tegen wie de klacht is ingediend. Een dergelijke maatregel aldus de minister in zijn memorie van ant woord zou er blijk van geven, dat er aanleiding is voor de veronderstel ling, dat dergelijke rancuneuze maatregelen worden getroffen. Die aanlei ding is er echter in het geheel niet. Bovendien zou het volgen van de sug gestie der Kamerleden volgens de minister getuigen van weinig respect voor de geloofskracht van hen, ,,van wie aldus zou worden verondersteld dat zij uit angst voor vermeende gevolgen een klacht achterwege laten". Een andere vanuit de Kamer gestelde vraag beantwoordend schrijft de minister, dat het verblijven van militairen in een bivak op zondag niet steeds kan worden vermeden. Hij meent ook, dat hiertegen weinig bezwa ren kunnen bestaan, indien zoals hier gebeurt, daarbij de zondagsrust zo veel mogelijk in acht wordt genomen en gelegenheid wordt gegeven tot het vervullen van godsdienstplichten. Het ligt niet in 's ministers voornemen dienstplichtigen van de opleidingseenheden in staat te stellen maandagmor gen in plaats van zondagavond naar hun standplaats terug te keren. In der verband merkt de minister nog op, dat hij het cafetaria-systeem, w. tegen bepaalde Kamerleden bezwaren hebben, wil handhaven. NIEUW GEWEER Binnen zeer korte tijd zal een beslissing worden genomen over de keuze van een nieuw geweer voor de Nederlandse strijdkrachten. De aflevering zal ongeveer twee jaar vergen. Aldus deelt minister Visser mee in zijn i antwoord aan de Tweede Kamer. Bevolking bang om te praten Loeanda, de hoofdstad van Portugees Angola, is een stad vol ingetoomde angst sinds de mis lukte opstand die dit weekeinde volgens officiële berichten het leven kostte aan 27 mensen. De telegraaf- en telefoonverbindin gen met de buitenwereld zijn vrijwel geheel verbroken. De weinige berichten, die meestal de vorm hebben van officiële re geringscommuniqués, bereiken de wereldpers rechtstreeks uit Loeanda. CENSUUR De geheime politie heeft een nage noeg volledige censuur ingesteld en de p.t.t.-ambtenaren van Loeanda tonen zich min of meer geamuseerd als bui tenlandse correspondenten hun berich ten ter verzending aanbieden. Berich ten van buitenlandse journalisten kun- Loeanda echter op andere wijze verla ten, per vliegtuig of auto. Piloten niet-Portugese vliegtuigen nemen haas tig bijeengegriste notities mee naar Jo hannesburg en Leopoldstad. Zakenlie den die per auto naar Kongo reizen nemen berichten mee voor perscollegae in Kongo die voor verdere doorzending zorgdragen. De verslaggever van Ass. Press die zaterdag kort na het neerslaan van de revolutie Loeanda verliet, bemerkte dat buitenslands alleen pro-regerings-tele- grammen waren ontvangen. Geen zijn berichten over de eerste uren de revolutie hadden het buitenland be reikt. Hij moest naar Kongo vliegen om verslag te kunnen uitbrengen over de schietpartijen die de politie in de Afri kaanse wijk Loeanda had gehouden en waarbij op zijn minst elf blanken en Afrikanen het leven verloren. „NORMAAL" Onmiddellijk na de mislukte opstand en deze schietpartijen waren er geen uiterlijke kenmerken van paniek in Loeanda. Radio Angola maakte geen melding van enige ongeregeldheden. De stadsbevolking vervolgde haar nor male gang daarbij trachtend haar ge voelens te verbergen. Dat moest wel omdat de geheime politie zich stelsel matig cn stilzwijgend bezighield met het arresteren van potentiële onrust stokers. Het kwart miljoen blanken, Afrika nen en mulatten in de stad. dat reeds jaren leeft onder een straf koloniaal bewind, was zelfs bang om onderling over de opstand te spreken. Weinig burgers van de Portugese kolonie ble ken behoefte te voelen om een kijkji te nemen op de plaats van de ongere geldheden of bij de plaatselijke gevan genis waar zeven doden vielen in t poging om gevangenen te bevrijden. HOPEN. De weinige buitenlandse journalisten die in Loeanda bleven een twintig tal was in de week ervoor gearriveerd gezien de mogelijke ontwikkelingen van de Santa Maria-affaire zagen zelf nauwelijks kans de plaats ongeregeldheden te bereiken. Op de een of anders manier konden taxi-chauffeurs deze plaatsen niet vin den en de journalisten die er toch heen wilden, moesten lopen. Tenslotte kwa men zes buitenlandse journalisten by de gevangenis aan waar zij zich onder de kleine menigte buiten de gevange nismuren mengden. Rechercheurs cn zwaargewapende militairen hielden een strenge bewa king ter plaatse terwijl ook gepantser de wagens patrouilleerden. De omlig gende huizen vertoonden sporen van de gevechten. Ramen waren vernield en in de stenen muren zaten kogelgaten. Op de weg naar de gevangenis kon men duidelijk bloedvlekken waarnemen. De met bloed besmeurde toegang tot de gevangenis was niet gereinigd. ARRESTATIES Zelfs terwijl de journalisten toekeken werden verscheidene omstanders gear resteerd, waarschijnlijk alleen omdat zij kwamen kijken. Zij boden geen ver zet tegen de zwaar bewapende militai- Camera's van buitenlandse foto-jour nalisten werden in beslag genómen door de politie die vervolgens de zakken van de fotografen doorzocht op gebruikt filmmateriaaL Drie journalisten kregen de beleefde raad: „De kapitein wil u graag even spreken om de hoek". Toen zij dat de den. maar na tien minuten nog niet kwamen opdagen (vier hunner werden vijf uur lang vastgehouden) verdwenen de overige journalisten in allerijl naar hun hotel waar zjj haastig bagage pak ten en naar bet vliegveld gingen om te voorkomen, dat zij werden gearres teerd Gisteren heeft een gerechtshof in Keulen vier Duitse communistische jour nalisten veroordeeld tot straffen varië rend van zeven tot achttien maanden regens samenzwering tegen de West- duitse staat door het uitgeven van een weekblad voor de communistische partij die in de Bondsrepubliek buiten de wet is geplaatst Gratieverzoekschrift moordenaar afgewezen De Engelse minister van binnenlandse zaken R. A. Butler, heeft gisteren een verzoekschrift met meer dan 1200 hand tekeningen van de hand gewezen, waar in werd gevraagd om gratie voor een 21-jarige jongeman, die wegens moord is veroordeeld. Hij zal donderdag worden opgehangen. De veroordeelde is George Riley, een slagersknecht, die schuldig is bevonden aan de moord op een 62-jarige wedu- veroordeeld op aanwijzingen, hoofd zakelijk op een bekentenis die hij tegen over de politie zou hebben afgelegd, en dat de doodstraf mogelijk een gerech telijke dwaling zou kunnen zijn. Een verklaring van het bureau van de minister zegt echter, dat de minis ter van binnenlandse zaken „geen vol doende redenen heeft kunnen vinden om een aanbeveling dat de koningin in de loop van het recht moet ingrijpen, te rechtvaardigen." Acht Amerikaanse transport vliegtuigen vertrokken vandaag weer uit Leopoldstad met elk genoeg levensmiddelen aan (Advertentie) voor Brandend Maagzuur Ala U maar Bennies bij de band hebt Dan dooft U 't vuur in 'n oog- wenk, stilt U de snerpendste pijn nog vóór ze goed kan door zetten. Steek daarom altijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-oplossing i Uw maag bereikt, is de brand op slag ge boord om 50.000 van de meer dan 300.000 hongerende Baloeba's weer een dag in het leven te houden. De „vliegende verhuis wagens", die thuis horen in de Amerikaanse staten Delaware en North Carolina, zijn naar het Portugese Angola gevlogen om een lading van 300 ton de vis op te halen. Vier lang zullen zij heen en terug vliegen naar de luchtbasis Ka- mina dat dicht bij het door hon ger geteisterde gebied in Zuid Kasai ligt. IDEE Het idee voor de geweldige operatie werd drie weken geleden geboren het brein van de Nederland John Grun, die thans de hulpwerk zaamheden der V.N. in Kongo coör dineert Hij las dat Amerikaanse transportvliegtuigen kris kras over Afrika vlogen met lading zandzakken als onderdeel van een oefening van de luchtmacht. Grun, die kort na de tweede wereld oorlog bij het Nederlandsche Roode Kruis heeft gewerkt, vroeg zich af of deze oefening niet dienstbaar gemaakt kon worden aan de hulpverlening. Laat die avond, 16 januari, bezocht Grun de Amerikaanse ambassadeur Clare H. Timberlake in diens woning bij de rivier de Kongo. Hij vroeg drie of vier toestellen om dagelijks 20 a 30 ton voedsel te kunnen aanvoeren. Timberlake aarzelde eerst maar Grun wist hem warm te krijgen voor het idee en de ambassadeur stuurde een volledig rapport aan Washington om de medewerking van de luchtmacht te vragen. Tien dagen lang wachtten Grun en zijn Britse assistent. Red Tooby, op bericht uit Washington. Op 27 januari kwam het: 35 transportvliegtuigen hadden opdracht gekregen onmiddellijk naar Kongo te vertrekken en onderweg op door Grun aan te wijzen plaatsen levensmiddelen te laden. Enige toe stellen waren op dat moment reeds in de lucht. Nu begon het werk voor Grun pas goed. want het vervoer van de voor raden naar het binnenland en de ver- Zo ziet de nieuwe president van de Verenigde Staten John F. Kennedy zijn werkkamer in het Witte Huis te Washington. Een fotograaf heeft met een groot hoeklens deze plaat geschoten, waarop men op de voorgrond het schrijfbureau van de presi dent ziet, met daarop zes boeken tussen steunen, die president Eisenhower achterliet twee van die boeken zijn van de hand van Kennedy zelf), een dolkachtige briefopener en een asbak voor de sigaren, die mr. President rookt. Op de achtergrond: een koffietafel tussen twee grote sofa's voor de open haard en twee schilderijen van zeeslagen aan de muur. Tunesisch minister bezoekt Parijs De Tunesische minister van voorlichting Mohammed Masmoudi is dinsdagavond in Parijs aangekomen kennelijk met het doel een ontmoeting tot stand te bren gen tusen president De Gaulle en pre sident Habib Bourguiba van Tunesie verband met een mogelijke oplossing a de Algerijnse kwestie. Masmoudi verklaarde nadrukkelijk naar Parijs te zijn gekomen ter bespre king van film-, radio- en tv-zaken maai gaf ten slotte toe dat hij ook politieke besprekingen zou voeren. deling eiste heel wat meer hoofdbre kens. Andere zorgen waren het lossen van de ladingen en het onderbrengen van de vliegtuigbemanningen. Grun zegt: „Denk daarom niet dat wy voor 100 gelukkig waren. De ge weldige omvang van de problemen waarvoor wij ineens stonden, brachten ons wel een beetje van ons stuk. Sinds die eerste dag hebben de vliegtuigen van de luchtbrug 150 landingen en starts hier gemaakt; 1500 overnachtingen voor vliegtuigbemanningen werden geregeld, hoofdzakelijk in een slaapzaal van nabijgelegen Louvanium universiteit. De luchtbrug begint nu af te lopen, maar het zal waarschijnlijk nog wel 20 februari worden voordat de laatste geschenkzending gelost is. „Wij hebben nog steeds moeilijk heden met de distributie en duizenden Baloeba's zijn nog allesbehalve goed verzorgd, maar het eerste probleem was het voedsel naar het gebied te krijgen en dit is opgelost op een waar lijk adembenemende wijze. Hiervan ben ik zeker: zo iets is nog nooit der gedaan", zo meent Grun. Plan Amerikaanse senator: Senator Alexander Wiley, lid van de comimissie voor buitenlandse betrekkingen van de Amerikaanse Senaat en vroeger Amerikaanse af gevaardigde bij de Ver. Naties, heeft dinsdag aanbevelingen ge daan ter versterking van de Ver. Naties. De republikeinse senator uit Wisconsin verklaarde, dat de Ver. Naties in de vijftien jaar van hun bestaan daadwerkelijk hadden bijgedragen tot de vrede. De wijzigingen in de situatie en an dere omstandigheden maken het echter volgens hem noodzakelijk dat de Ver enigde Naties sterker worden gemaakt. Hij deed de volgende voorstellen: 1. Vorming van een wereldraad van hulpbronnen om de menselijke be hoeften over de hele wereld te be studeren en met plannen te komen voor een beter gebruik van de men selijke en andere hulpbronnen van de wereld. 2. Het instellen van een controleraad De stad Johannesburg krijgt in 1963/1964 een volkstheater dat een half miljoen gulden zal kosten en plaats zal bieden aan 2.000 personen. In Amerika zal het dra ma van Ibsen, „Hcdda Gabler" op de televisie band worden gezet voor toekomstig gebruik voor de televisie, te weten uit zendingen waarvoor de kijker moet betalen. Hoewel Elvis Presley in de bioscopen van Johan nesburg buitengewoon in trek is. zal zijn nieuwe film, „Flaming Star" hier niet worden gedraaid, om dat hij daarin een rol van een halfbloed speelt. Sinds president Kenne dy op 20 januari het Wit te Huls betrok heeft hij 6.000 tot 7.000 geschenken ontvangen, die variëren van schoentjes voor John F. Kennedy jr. tot moder ne kunstwerken. De weigering van Dan ny Blanchflower, de aan voerder van het voetbal elftal Tottenham Hotspur, mee te werken aan de uitzending „This is Your life", heeft de B.B.C. dui zend pond schade bezorgd. Voor het eerst sinds 1955 weigerde de hoofdpersoon aan deze uitzending mee te werken. I De gravin van Cler mont, de vrouw van prins Henri, de oudste zoon van de graaf van Parijs. de Franse troonpretendent, heeft gisteren het leven geschonken aan een zoon. De baby zou de derde plaats hi de opvolging in nemen, als Frankrijk ooit weer een monarchie zou worden. I Het Amerikaanse minis terie van financiën heeft bekendgemaakt, dat de Amerikaanse goudvoor raad op 2 februari ver minderd is met 4.988.610 dollar tot 17.435.964.285 dollar. De inboedel van de wo ning van de failliet ver klaarde president-direc teur van de N.V. Socrates, Nic. den B., zal ran 14 tot 16 februari in het open baar worden geveild in „Odeon" te Amsterdam. De catalogus vermeldt Naar aanleiding van een televisie-uitzending, waar in geageerd werd tegen de straathandel in auto mobielen, heeft een aan tal vrije handelaren beslo ten een bond op te richten met het doel de vrije han del meer aanzien te ge- Door het zoekraken van een naar Australië ge stuurd telexbericht van de reserveringsafdeling der KLM is de 30-jarige mevrouw E. Haverkate Tctteroo, die 4 Jaar gele den naar dit land emi greerde en die dank zij een hulpactie naar Neder land zou terugkomen, om dat haar vader stervende was, te Iaat op Schiphol gearriveerd. Van 22 tot 27 mei wordt onder auspiciën van de In ternationale federatie van hoge politiefunctionarissen in Rome het derde inter nationale vcrkeerspolltie- congres gehouden. De vakman eerste klas der P.T.T., Th. Douma uit Wolvega. die vorig jaar ontslagen werd omdat hij weigerde om volgens voorschrift ln uniformkle- ding op zijn werk te schijnen is gisteren in ap pèl geweest bij de Centra le Raad van Beroep te Utrecht. Hij verklaarde principiële bezwaren te hebben tegen het dragen van uniformen. Dokter Ruud Mol, Brabantse arts, die in Tanganyika in vier jaar tijds met uit Nederland ontvangen giften een mo dern gezondheidscentrum bouwde, heeft bericht ont vangen dat een tornado zijn polikliniek geheel heeft vernield. Schade: 35.000 gld. om agressie door propaganda tussen de volkeren te beperken. Het vormen van een vredesraad om het voorkomen van oorlogen te be studeren. Het scheppen van een onderafdeling van de Veiligheidsraad om speciaal valse aantijgingen van het ene land tegen het andere uit te roeien. Het instellen van een V.N.-politie macht om het vredeswerk van de or ganisatie uit te voeren. ir. G. Friedhoff bijdrage %w „Gas- tenrubriekwil ik gaarne voldoen; uw suggestie om over de kwaliteit van het huidige bouwen te schrijven in verband met de stormschade aan en veel oplossingen groeiden op de bouwplaats waardoor een beter resul taat te verwachten is. Maar dat is te genwoordig praktisch bijna onmoge lijk geworden. Toch zal de architect, wil zijn werk bij uitvoering beantwoorden aan zijn materie niet op de hoogte ben. Wel en niet het effect deren dat het met het bouwen kwali- De vele huizen met platte daken tatief niet erg best gesteld zal zijn «i™4""*0.,!11' Nawaar. Op de ieke- omdat ln het bijzonder ie ">°njns- geWv SVan beven. Maar nu de bouw door de nood gedrongen meer werkelijkheid! Boven die rechte lijn [e~ (die ook niet i kwantitatief bevorderd wordt de door de gewenste lage huurprijs de kwaliteit er wel onder lijden zijn zodat geen mag oversteken. Dit vraagstuk is scha duwwerking ontstaat) komen de vele schoorstenen, ventilatiekanalen, lift- veel omvattend huizen enz. als een onordelijk geheel 1000 woorden mee af eens op enige afstand en bewonder de In het algemeen be- „skyline" van het geheel. Wanneer een dak het huis afsluit is men gedwongen de dakdoorbrekingen te tekenen en wordt men eveneens ge- dwongen zc tc ordenen. De kleurwer- chitecten over de moderne architec- king van een werkelijk echt „dak" te rekenen: schouwd acht ik de ontwikkeling het bouwvak niet bevorderlijk v tuur beluister en de resultaten j overheerst meestal zodat de staan, zowel uit een oogpunt van male bruikbaarheid als wat de onder houdskosten betreft. Was het beroep van architect tot voor kort een ver trouwenspositie waar de architect een degelijk en all round vakman was, zo ontwikkelt zich steeds meer de ten dens van het kun stenaarschap (met een grote K nog welwaarbij de verantwoordelijk heid van het be leggen van grote kapitalen van an deren in duurzame gebruiksgoederen niet meer de plaats inneemt, die het m.i. noodzakelijker wijs toekomt. De grote glaspaleizen DE SCHRIJVER Ir. G. Friedihoff, te Wasse naar, die nu niet direct kan jui chen over de moderne architec tuur bij legt daar in bijgaand artikel getuigenis van af werd in 1892 te Rotterdam geboren. Hij verliet de T.H. te Delft in 1919 als bouwkundig ingenieur, was achtereenvolgens: ingenieur bij landsgebouwen, leraar MTS Haarlem, particulier architect, hoofdingenieur openbare werken te Haarlem en ten slotte Rijks bouwmeester. Na zijn pensione ring werd hij lid van het archi tecten- en ingenieursbureau Friedhoff en Van Heerde. Hij bouwde overheidsgebouwen, scholen, twee kerken, twee raad huizen en landhuizen. Ir. Fried- Ook de warwinkel van televisie-an tennes valt iets minder op, al blijven ze een hinderlijk element op elk bouwwerk. Hope lijk komen wc bin nen afzienbare tijd van deze obstakels af evenals van de oude radio-anten nes die ook weer verdwenen zijn. De zucht naar originaliteit wordt internationaal aan gewakkerd. Elk vakblad beijvert zich de meest frap pante nieuwe vond sten zo spoedig mogelijk op te no- spreiden zich over de hele wereld waar iedere archi tect likkebaardt en beeld tracht na te volgen om „bij" te zijn. De opleidings instituten bevorde ren de oorspronke lijkheid en iedere student moet echt „zich zelf" zijn waardoor de jacht naar het „eigene" ontstaat wat in wezen onmogelijk is en alieen ontaardt in verwrongen na volging van zg. originele ideeën van anderen. Al deze activiteiten leiden, de aan dacht af van het eigenlijke vakman- de mode, die transparante, ijle, zwevende gebou wen nastreeft. Ze leveren technisch grote moeilijkhe den op, bieden pro blemen op 't ge bied van verwar ming, zijn kost baar en leveren geenszins een „licht" interieur. Immers een ruimte kan niet beoordeeld worden naar de meet bare lichtintensiteit maar naar de meetbare lichtintensiteit maar naar de licht „indruk" die men ervaart Een kamer of bureau geheel met glas om- schap dat gebaseerd Is op de ervaring geven staat in zó nauw verband met van eeuwen. Wanneer de schilder- en de buitenatmosfeer dat men de licht- beeldhouwkunst zich de weelde willen sterkte automatisch met „buiten" veroorloven om exclusief te zijn doen moet vergelijken. ze niemand direct schade. Maar een Daar de lichtintensiteit buiten nu architect, die zijn artisticiteit wil de- eenmaal steeds en bij elke weersge- monstreren ten koste van de bruik- steldheid hoger ligt dan binnen, is de baarheid en duurzaamheid benadeelt indruk van de binnen lichtsterkte al- anderen! Het zijn zeer grote investe- tijd minder dan die van buiten. Heeft ringen die in onze bouwwerken wor men lichte wanden, inplaats van glas, den gedaan en als deze gebouwen dan geven die een lichte indruk want slecht geconstrueerd zijn, ook dan nog ze weerkaatsen licht, terwijl glas licht gaan ze lange jaren mee tot schade doorlaat. van de gemeenschap die er steeds Sluit men de gevel iets meer af, zo- maar meer geld aan ten koste moet als men altijd heeft gedaan, dan is de leggen. Wil het nobele vak weer ge- vergelijkbaarheid met buiten afge- zond worden dan zal de Kunstenaar remd en kan bij juiste plaatsing en van zijn troon moeten dalen en weer afmeting van de ramen een lichtere nuchter vakman moeten worden. 13 indruk van de ruimte ontstaan dan bij hij gezegend met een bijzonder talent toepassing van overmatige glasopper- dan zal bij gewone vakbeoefening on- vlakten. gezocht ook schoonheid kunnen groei- Bij een nieuw tehuis voor ouden jfan en. dagen hier dicht bij mij in Wasse naar is een geheel glazen kooi de eet zaal waar de oudjes hun maaltijden februiken. Bij het grauwe weer var e laatste maanden was het een lugu bere ruimte waar zelfs het elektrische licht geen sprankje vrolijkheid in kon brengen en men kreeg medelijden met de gebruikers als men er langs kwam. Een gevel van steen of ander mate riaal vangt licht, een gevel van glas laat licht door. Als de zon schijnt wordt zo'n gevel door licht en scha duw levend, krijgt reliëf en „presen- reflecteert in zijn spiegelend opper vlak alles wat er in de omgeving staat, waardoor een verwarrend aan zien ontstaat. De huidige architectuur wordt tekend", de oudere tijden „bouwden" Als opgeschoten jongens moesten wij wel eens de frêle handjes van tere, oude dametjes drukken. Het ge viel wel eens dat wfj uit een over maat aan hartelijkheid wat krach tige rukken aan zo'n broze arm ga ven cn op betzelfde moment door schoot ons dan een panische angst dat we bezig waren het voorwerp van onze vriendelijkheid uit elkaar te trekken. Gelukkig voor die oude dametjes zowel als voor ons Is het zover nooit gekomen. We weten dat ge wrichten omgeven zijn door een ste vig kapsel, en dat zij door banden en spieren op hun plaats worden gehou den. Maar, hoe uitnemend ook, deze voorzieningen zou den in het alge meen toch ontoerei kend zijn om de ge wrichten in de kom te houden by alle malle capriolen die wy uithalen. In de meeste gevallen is die kom immers vry ondiep en be staat nit weinig mécr dan een enigs zins uitgehold vlakje, waarin de ge wrichtsknobbel van het beweegbare bot moet steunen. By de geringste speling van die banden of van het gewrichtskapsel, zouden onze ge wrichten al spoedig hun normale sa menhang verliezen, en zeer zeker zou dit het geval zyn wanneer we aan de armen zouden gaan hangen. Neen, wanneer de pezen en banden de enige verzekering tegen ontwrich ting zouden vormen, zon het leven TOCH IS HET ZO! hoogst ongemakkeiyk en uiterst pyn- lijk zyn. Behalve de bovengenoemde beves tigingsmiddelen is er gelukkig ook nog een andere kracht werkzaam, waardoor de gewrichten ln de kom worden gehouden cn ln het byzonder door deze kracht ls de normale func tionering van de beweegiyke delen van ons lichaam gewaarborgd. In het gewrichtskapsel heerst nL een lucht ledige. Wat dit zeggen wil, kunt n ogenblikkelijk gewaar worden door lucht door uw mond naar binnen te zuigen en geiyktydlg een blaadje pa pier op uw mond te leggen. Door de luchtverdunning ln uw mond wordt het papier tegen uw lippen gedrukt. Hetzelfde vindt plaats in de ge- wrichtskom, die luchtledig is en waartegen de ge wrichtsknobbel dus met grote kracht wordt aangedrukt. Vandaar ook, dat by een ontwrichting van de schouder by voorbeeld, de gewrichtsknobbel een eind voorby de kom „schiet". Het kost dan byzonder veel kracht de arm weer in de kom te krijgen, omdat oju de luchtdruk overwonnen moet worden. Hoe dit verder ook xy. we hebben thans geen angst meer sympathieke oude dametjes uit elkaar te rukken. O ja, weet u dat we de disharmo nie tussen ons telstelsel. de cirkel en de klok kunnen opheffen door het twaalftallige stelsel te gebruiken? Algerijnse regering stelt mobilisatie in De Algerijnse regering in ballingschap heeft besloten tot mobilisatie van in Ma rokko en Tunesië woonachtige Algerij nen. Voorlopig alleen de ongehuwde mannen tussen 20 en 30 jaar, naar schat ting 30.000 personen. Waarnemers wijzen er op, dat de Al gerijnse rebellen de laatste tijd meer aanvoer van wapens hebben en achten het niet uitgesloten, dat de opstandelin gen binnenkort een grootscheepse aanval gaan doen op de onder stroom staande versperringen, die de Fransen langs de i Algerije hebben aangelegd. Elfde slachtoffer van Belgische ramp gevonden De politie van Moulins-sous-Fléron in België, heeft meegedeeld dat het lichaam van de 34-jarige mevrouw Piette, de laat ste nog vermiste in het dorp, dat vorige week werd getroffen door de verschui ving van een berg slakken, gisteren door een groep redders is gevonden in de buurt van haar bedolven huis. Hiermee is het aantal slachtoffers van de ramp gestegen tot drie vrouwen cn acht kinderen. Alle geborgen slachtoffers woonden langs de weg tussen Jupille en Moulins-sous-Fléron. De politie deelde tevens mee dat er nog meer lijken zullen worden gevonden, wanneer bulldozers het stuk weg vrij maken. dat nog met een grijze laag kolenas is bedekt Dit zouden voorbij gangers of automobilisten kunnen zijn, die op het ogenblik van de verschuiving van de berg op de weg waren. Het ge- neei vrijmaken van de weg zal naar men verwacht nog enkele dagen duren. De Italiaanse politie zou dinsdagavond m de Italiaanse provincie Alto Adige vijf mensen aangehouden hebben, nadat nabij de Oostenrijkse grens een hoeveelheid wapens was gevonden die voldoende zou zyn voor de bewapening van zeventig mensen. In het betrokken gebied dat" door de Oostenrijkers Zuid-Tyrol wordt genoemd, woont een groot aantal Duits sprekenden. Zoals bekend bestaat er tus- zen Oostenrijk en Italië een geschil over i ae positie van deze bevolkingsgroep.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5