Nederlands-Duits verdrag bij Kamer ingediend naar de nieuwe personenauto's caravans de kerk tèlchfëfe Behoud van stadskernen door blijvende bewoning De Zon gaat op 7 DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 Dam-vrattg 56 Redactie A. Polman (eerste publicatie) Een verdieping van een bestaand thema dat, zonder in bijoplossingen te vervallen, met moeite tot stand kwam. Als gewoonlijk is wit aan zet en Schaak-vraag 56 De diagramstelling van Ebben's pro bleem was: Wit: Ka5, Dd3, Tb7, Lf6 en h3, Pe4 en f5, pi b6 en f4. Zwart: Ke6, Dc8, Tf3 en h5, Lb3 en c3, Pf7 en g6, pi a6, b4, c6 en e3. Mat in twee zetten na 1. Lf6h8. De componist verwerkelijkt hiermee een moeilijke opgave, een zgn. „task". Een vijfvoudig offer van een loper op een hoekveld is bepaald geen kinderachtig staaltje. Bridge Het juiste bod in het biedprobleem van zaterdag is: 3 harten. Met het bieden van de kleur van de tegenpartij geeft Noord aan een sterk spel te bezitten. Het vraagt de partner zijn kaart nader bekend te maken, om daarna tot het meest kans rijke manchebod te komen. Zuid antwoordde met 3 schoppen, waarop Noord 3 Sans-Atout uitbood. Een onverliesbaar contract, want dit was de kaartverdeling: 7 3 CH85 O A H B •f» A H V 5 2 H 6 I N 1 A V 9 5 4 OA 10 9762 1^, (?B4 9 6 3 W O 4 97 B 10 643 B 10 8 2 O V 3 V 10 8 7 5 2 Na een uitkomst in harten, maakte Zuid het spel zonder moeite. Opmerkelijk in dit biedverloop is, dat Zuid de vierkaart schoppen biedt en de veel sterkere zeskaart ruiten verzwijgt. Dit gebeurde echter om tac tische redenen. Zuid wilde een even tueel 3 Sans-Atoutbod niet uitscha kelen en dus het drie-niveau niet overschrijden. Zoals u ziet een juiste beslissing, daar 5 ruiten bijv. kansloos één down gaat. JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel -■*— - b"::H:H Hor.: 1. metaalsoort, 5. vruchtje, 8. militair, 10. tweetal, 12. teken, 14. bloeiwijze, 15. stronkje, 17. keurig, 18. verhindering, 20. slangetje. 21. gem. in Limb., 22. gem. in N.H., 24. huid, 26. oude benaming voor liter, 27 voor voegsel, 29. overal, 31. ridderteken, 32. stadje in Duitsland, 33. bijl, 34. kippen loop Vert.: 2. zijtak Donau, 3. gevangenis, 4. afgodsbeeld, 5. zangstem, 6. voedsel, 7. graafwerktuig, 9. voorvoegsel, 11. toekomend deel, 13. land in Europa, 15. Maleise staat op de W.kust van Malakka, 16. drukte, 18. schel, 19. ge wicht in China, 23. omgeslagen zoom, 24. familienaam, 25. boom, lariks, 27. riviertje en departement in Normandië, 28. voorzetsel, 30. voorwerp om te snijden, 31. aardsoort. Oplossing vorige puzzel Hor.: 1. Cartagena, 10. dooreen, 12. os, 14. breed, 15. me. 16. som !8. Ens, 19. fat. 20. plein, 22. trens, 24. idee, 25. ende, 26. tante. 28. viool, 29. aat, 30 Mia, 32. Lea, 33. at, 34. bende, 36. ra. 37. polders, 39. pastorale. Vert.: 2. A.D., 3. rob, 4. toren, 5. aren, 6. geest, 7. eed, 8. nn, 9. hospitaal, 11. metselaar, 13. soldaat, 15. mandoer, 17. meent, 19. fenol. 21. iet, 23. rei, 27. emelt. 28. vader, 31. Indo, 34. bos. 35. era, 37. pa, 38. s.l. ZELFBEDIENING WINT STEEDS MEER VELD De Vereniging van zclfbedieningsbe- drijven heeft het aantal zelfbedienings- bedrijven in kruidenierswaren berekend (per i januari) op 2252. Hiervan voert een belangrijk aantal ook andere levens middelen in zijn assortiment. In i960, zo is eveneens berekend, is 32 cent van elke gulden die aan kruidenierswaren werd besteed, in een zelXbedieningszaak uit gegeven. SÊÊÊÊÊÊÊÊKÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊÊÊmtÊÊÊÊmÊÊÊÊKi 2 FEBRUARI T/M 12 FEBRUARI 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang fl. 2,50. DE an onze paricmentsredactie) REGERING heeft aan dt Tweede Kamer ter goedkeu ring voorgelegd het Algemeen Ver drag, dat op 8 april 1960 tussen het Koninkrijk der Nederlanden Bondsrepubliek Duitsland werd ge sloten en waarin een aantal tussen beide landen hangende kwesties (grenscorrecties, vergoeding Nazi slachtoffers, „Auslandsbonds" e.d.) ij geregeld. In de uitvoerige memorie van toelich ting op het goedkeuringsontwerp wijst de regering er nog eens op, dat het Al gemeen Verdrag geen regeling bevat alle gevolgen, die het Koninkrijk vai Duitse agressie en bezetting heeft moeten ondergaan. Een en ander kan imn pas tijdens een vredesconferentie met heel Duitsland worden afgewikkeld, als b.v. de materiële oorlogsschade. Voor wat betreft de punten die wél in de Nederlands-Duitse onderhandelin gen zijn betrokken stond, aldus de ring, reeds bij voorbaat vast, dat de uit slag geen volledige inwilliging Nederlandse wensen zou kunnen inhou den. In de loop der jaren wa: gebleken, dat de over en weer verdedig de rechtsopvattingen over deze in aanzienlijke mate uiteenliepen. Nu de geschillen werden bijeengevoegd, mocht ten hoogste een vergelijk verwach- Hierbij is de Nederlandse regering n uitgegaan, dat van de Bondsrepu bliek een concrete bijdrage mocht worden acht tot herstel van de wederzijdse goede betrekkingen, die vooral door de oorlog waren omgeslagen in een vijand schap, die nog altijd haar sporen achter laat. Op het stuk van de vergoeding Nazislachtoffers heeft de Bondsregering haar morele plicht in dit opzicht erkend en de- Nederlandse regering in staat j steld DM 125.000.000 onder deze categoi verdelen. De aanspraken van Neder landers, die uit bestaande en toekom- Duitse voorschriften voortvloeien blijven onverkort. Bovendien is de mo gelijkheid van latere onderhandelingen bepaalde vergoedingen opengehou den telige strijdvragen rond "de zg. „Auslandsbonds", de Trefinacredieten hebben volgens de regering "zoal geen oplossing dan toch een niet onbe- redigende afdoening gevonden- Voor het totaal der Nederlandse aanspraken .nkelfjk van Duitse zijde bedrag voorgesteld, dat naar Nederlands inzicht onaanvaardbaar was. In vergelij king daarmee mag de uiteindelijk vast gestelde globale som van DM 230.000.000, die zonder nadere voorwaarden aan Ne derland zal worden voldaan, redelijk he- Grenscorrecties Tegenover do voornaamste Duitse ens, die in ieder geval teruggave in hield van de bewoonde grenscorrectie- gebieden, heeft de Nederlandse delegatie zich langdurig verzet. Enerzijds w echter de correcties van voorlopige aard en was de soevereiniteit niet aan Nederland toegekend. Anderzijds had den Frankrijk, België en later ook Lu xemburg de onder hun bestuur geplaat- te vroegere Duitse gebieden vrijwel olledig weer aan de Bondsrepubliek afgestaan. Dit laatste verkleinde de Ne derlandse onderhandelingsmarge. uitslag van de onderhandelingen is, zoals bekend, dat oiet alle grenscorrectie- gebieden worden teruggegeven en dat de iverdracht gepaard gaat met een aantal oncessies van Duitse kant. Ook de voor Ie grenSwateren en het grensoverschrij dend verkeer getroffen regelingen behel- iiet onbelangrijke Duitse tegemoet komingen. De voorzieningen, die over het verloop an de staatsgrens in de Eems zijn ge- •offen, komen in velerlei opzicht aan de Nederlandse belangen en met name die van de haven Delfzijl tegemoet leggen de grondslag voor een vrucht bare samenwerking. Wat de Nederlandse deelneming in het binnen-Duitse verkeer op de Rijn betreft, lost het verdrag het igenlijke geschil niet op. Na Neder landse aandrang is men het echter eens geworden over een wederzijdse aanvaar ding van de verplichte rechtsmacht van het Internationale Hof voor alle geschil- >ver de toepassing en de interpre- tratie van de Akte van Mannheim- „Niet te herstellen" De regering vangt de memorie van toelichting aan met ccn herinnering aan hen, die „onder de nationaal-socialisti- schc terreur zijn gevallen, aan hen die lichaam cn geest zjjn geschaad, aan ivrjjheid van het Nederlandse volk. „Veel kan nimmer worden hersteld" aan de materiële verliezen allerwege". „In de geschiedenis van het Konink rijk", aldus de regering, „is geen tijdvak aan te wijzen, zo smartelijk, zo verv tend, zo kwetsend als de jaren 1940—1945 zijn geweest voor de natie als geheel voor talloze Nederlanders persoonlijk. Veel van wat hier te lande door Nazl- Dultsland is misdaan, is nog altijd voor grote groepen een bittere werkelijkheid, cn veel kan nimmer worden hersteld". Het verdrag met de Bondsrepubliek houdt echter ook niet de pretentie in dit hrstel tot stand te hebben gebracht. De partijen stellen zich niet voor dat di voorzieningen ongedaan maken wat aai Nederland is misdaan: het bovenmense lijke hebben zij gekund noch beproefd. Het oogmerk van de onderhandelingen was veeleer mogelijk de hindernissen op te ruimen, die in de weg stonden aan de terugkeer van de goede betrekkingen. De samenwerking tussen beide staten is in- tussen in toenemende mate mogelijk en tegelijk noodzakelijk geworden. Mogelijk, omdat een der belangrijkste beletselen voor een normale verstandhouding, nl. de vrees voor een nieuwe gewapende be dreiging van Duitse zijde, sterk is ver minderd. Noodzakelijk, omdat Nederland en W.-Duitsland als bondgenoten op het gebied van de defensie enz- gemeenschap, pelijke belangen hebben te behartigen. D regering besluit haar memorie met de opmerking, dat het verdrag zeker aan leiding geeft voor de verwachting, dat in de toekomst de Nederlands-Duitse betrek kingen zich op een nieuwe basis zullen kunnen ontwikkelen, ook in internatio naal verband. Als zodanig vormt het ver drag een constructief element in de ver eniging van de westerse wereld. Het goedkeuringsontwerp is een ont- erp van Rijkswet, omdat het verdrag ik is aangegaan voor Suriname en de Nederlandse Antillen. Het spreekit echter vanzelf, aldus de regering, dat de ver plichtingen die alleen op Nederland be trekking hebben, in hun volheid door Nederland zullen worden voldaan. Voor Gedenkboeken voor Nederlanders in WeslLDuitsland isfan onze parlementsredactie) Binnenkort zal door plaatsing van ge denkboeken op het ereveld te Düsseldorf worden voorzien in een herdenking van ongeveer 107.000 gedurende de oorlog ge deporteerde Nederlandse burgers, over leden in Polen, Tsj echoslowakije en Oost- duitsland. Op de erevelden te Hamburg, Hannover en Frankfort aan de Main zul len circa 5650 gedeporteerde Nederlan ders, gestorven in Bergen-Belsen, Dachau, Flossenburg, Natzweiler en Neuengam- me, in gedenkboeken worden herdacht. Dit deelt der «gering mee in haar toe lichting op de Oorlogsgravenovereen- komst, die vorig jaar met de W-Duitse regering is gesloten. Deze overeenkomst vormt een onderdeel van het Algemeen Nederlands-Duits verdrag, dat thans bij de Tweede Kamer is ingediend de Surinaamse cn Antilliaanse regering blijft de mogelijkheid open zich desge wenst aan een afzonderlijke regelingen te onttrekken. De Antillen hebben al la ten weten, dat zij, ter vermijding va onvoorzienbare consequenties, geen to< passing op hen wensen van het Financiële Verdrag- Philips ontwikkelt Morgen op tv: beeld-bandopnemer cabaret VOOl' Commentaar Forum Binnenkort zal Philips naast de nor male bandrecorder ook een bandopnemer hebben geconstrueerd, waarmee op tech nisch eenvoudige en vrij goedkope wijze, beeld en geluid kunnen worden vastge legd. Het apparaat zou een betrekkelijk voordelig aan te schaffen tegenhanger van de kostbare Ampex-apparatuur moe ten worden. Voorlopig verkeren de proe ven nog in een experimenteel stadium, maar aan de voorbereiding van een prototype wordt thans gewerkt. In La Hulpe vlak bij Brussel heeft Prins Albert van Luik, die voorzitter is van het Rode Kruis, in gezelschap van prinses Paola een nieuw poliklinisch centrum geopend. Een moeder van een tweeling, die in het centrum is opgenomen, toont haar schatten trots aan prinses Paola. Europese beweging wil verdere integratie De Europese beweging in Nederland heeft aan de vooravond van de topcon ferentie der zes E.E.G.-landen m Parijs, memorandum aan de leden van de Eerste en Tweede Kamer gezonden, waarin zij stelling neemt tegen de Fran se denkbeelden om de verdere Euro pese samenwerking te zoeken in d< richting van samenwerking op regerings- au. „Men doet er goed aan zich nog te realiseren", aldus het memoran dum, „dat Europese eenheid alleen zir heeft als men er integratie en boven nationale gezagsvorming mee bedoelt' Het memorandum waarschuwt dat eer systeem dat uitsluitend op touwtrekken berust, de kleine mogendheden aar kortste eind doet trekken. De Europese beweging vraagt dan ook boven-natio- nale gezagsvorming om tot rechtsregels te komen. Als eerste stap wil zij intentieverklaring waaruit blijken moet men met de Europese integratie verder wil gaan. Aanrander door vrouw met mes neergestoken Uit zelfverdediging heefteen Jonge vrouw gisteravond op een stille gracht in Amsterdam de 21-jarlge loodgieter II.D., die haar wilde aanranden tweemaal met een mes gestoken. De man is ernstig ge wond in het Wilhelmlna Gasthuis opge- De 27-jarige kantoorbediende mej.N. E. liep omstreeks tien uur vla de Prinsen gracht naar de Passeerdersgracht. Juist toen zij de man D. had ingehaald greep deze haar van achteren beet. drukte haar tegen de muur en wilde haar aanranden. De vrouw haalde daarop het mes uit haar jaszak, drukte op het knopje, waar door het 20 cm. lange stiletto naar buiten sprong en stak hem tweemaal in de hart streek. De aanrander rende weg en zakte even verder bloedend in elkaar. De vrouw meldde zich bij het politiebureau. Daar verklaarde zij dat zij viermaal in de week een avondcursus volgt cn dan te voet de stille gracht passeert. Veront rust door de aanrandingen van de laatste tijd had zij in overleg met haar vriend besloten een mes bij zich te steken (waarvan het dragen verboden is) en judo te leren. Nieuw gebouw R.C.N. Op 8 februari wordt een nieuw ge- bouw voor het Reactorcentrum Neder land in Petten aanbesteed. Het is be stemd voor experimentele fysica en voor de definitieve bdhuizing van de lage-fluxreactor. In een andere hal van hot gebouw komt een kritisch expe riment Het gebouw krijgt de naam van Enrico Fermi, die in 1934 voor het eerst kernsplijting teweeg bracht. (Een kri tisch experiment is een opstelling waar- In een reactorkern op eenvoudige wijze wordt nagebootst.) In zyn televisie-uitzending van mor gen. woensdagavond, ontwikkelt de VPRO de gedachte, dat er nieuwe we gen moeten worden gezocht om het Evangelie op meer aansprekende wijze tot de jongeren te brengen. Het is, zo deelt deze omroepvereni ging ons mee. vooral in de laatste ja ren steeds moeilijker gebleken de jeugd wérkelijk voor de kerk te inte resseren. Er is <Jus van kerkelijke zij de gezocht naar nieuwe wegen op dit terrein. Hoewel, aldus de VPRO, hiermee goede resultaten zijn behaald, blijven desondanks toch nog een groot aantal vragen en problemen bestaan. Enige kanten van het werk en de houding van de kerk jegens jongeren en om gekeerd, zullen daarom in het pro gramma „Open kaart" worden belicht. Een groep jongeren uit Almelo zal iets laten horen van een „aCbaretpro- gramma voor de kerk" en voorts zul len enkele predikanten vertellen over hun ervaringen tot vernieuwing van de eredienst om het kerkbezoek door jongeren te stimuleren. De presentatie van dit programma heeft dr. S. van der Woude. Wij tekenen hierbij aan dat, wan neer de VPRO spreekt over „de kerk", zij hiermee de Vrijzinnig Protestantse kerken bedoelt, en niet„de kerk" in haar schakeringen. Wat een „cabaret voor de kerk" be treft. of dit een juiste vorm is om het Evangelie te verbreiden, daarover kunt u wellicht zelf het beste oorde len. Zo te zien zijn cabaret en kerk niet de geëigende begrippen voor sa menvoeging. maar het idee is niet nieuw: we zagen er al eerder iets van op het scherm, nl. voorafgaande aan de uitzending van een jeugddienst in de Laurenskcrk te Rotterdam. Wij kregen boen wel sterk het gevoel alsof de kerk zich met een wereldse glimlach naar de jongeren wendde en of dit werkelijk haar taak is. daarover kan men discussiëren. Wij zouden daar om ditmaal dit VPRO-programma aan uw oigen beoordeling willen overlaten. Dat er ernst gemaakt wordt met dit pogen, daarover bestaat geen enkele twijfel en aan het feit dat het de be doeling is het Evangelie centraal te Zf£T internationale journalistenforum, U* onder leiding van prof. mr. I. A. Diepenhorst, optredend voor de NCRV- televisie, heeft gisteravond de Neder landse pers, zij het met niet al te straffe hand, de oren gen-assen. Op een na alle buitenlandse journalisten waren het er over eens dat de Nederlandse collega's wel heel fatsoenlijk, maar te gezapig en te onderdanig aan de over- heid zijn in hun berichtgeving en voor. lichting. Men zou wat meer kritiek wil len zien en trat meer sensatie in de goede zin ran het woord- Ter verdediging van de vaderlandse pers en derzelver journalisten was aan wezig de heer A. C. W. van der Vet. hoofdredacteur van het Algemeen Dag blad, die enkele directe opmerkingen in de bedoelde richting kon weerleggen en opmerkte, dat tuij Nederlanders een rustig en huiselijk volk zijn en van onze kranten, die in de eerste plaats gezins bladen zijn en niet door grote koppen cn schreeuwende foto's in de straatver koop de aandacht moeten trekken, maar netjes thuisbezorgd worden, ook rust en huiselijkheid verwachten. Ook prof. Diepenhorst voerde aan, dat de Nederlandse krantelezers ge wend zijn van hun kranten geen voor barige kritiek, maar u'cl-geïnformeerde, betrouwbare voorlichting te krijgen. Over de kwestie, dat er berichtgeving over het privé-leven van hooggeplaat ste, algemeen bekende personen nodig is, maar dat deze binnen de perken van de bescheidenheid dient te blijven, werd men het spoedig eens. Aan deze normen voldoet de Neder landse pers beslist. In het voorpro gramma moest de NCRV een tegenslag overwinnen: de operazanger Hans Kaart, die zou optreden in da rubriek „Van de grote naar de kleine k" was plotseling door ziekte verhinderd, maar de begaafde acteur Henk van Ulsen nam zijn plaats in met het heel char mant zingen van enkele cabaretliedjes uit het brpin van deze eeuw, die als straatdeuntjes eenmaal een lang leven hadden, maar nu weer opgediept, af- gestoft en opgepoetst, af en toe furore maken in amusements-programma's (uit de oude doos)- Het bleek hierbij, dat Henk van Ul sen een heel draaglijke zangstem heeft en zich best kan indenken, hoe het bij die ouderwetse shows toeging. Daarna keken we weer met genoegen naar een aflevering van de Amerikaanse film strip „Vader weet het beter". vanavond N awat lichte muziek zendt de KRO om half negen de 16e les democratie uit en vervolgt dan met een recital door het vioolduo Bouw en Jeanne Lemkes, dat werken van Arodriessen en Spohr «peelt tot 9.25 uur. Dan zingt het Collegium Musicum Am- stelodamense een Mis van De Klerk en om 9.50 uur begint een uitvoe ring van het 4e pianoconcert van Beethoven door de pianist Rudolf Firkusny, begeleid door het Concert gebouworkest olv. George Szell. Om 10.55 uur de rubriek „Vreemd met woord en muziek uit andere landen. Amusement bij de AVRO met om 8.05 uur „Een duit in het zakje" waar bij deze keer o.m. optreden van Conny Stuart, Joop Doderer, Kees Brusse en Rijk de Gooyer, en om 9.05 uur de uitzending „Hou je aan je woord". Om 10 uur wordt de se rie „De familie Scarlatti" voortgezet cn om 11 uur kunt u nog luisteren naar werken van Schumann en Ber lioz, geïnspireerd op literatuur van Lord Byron, uitgevoerd- door ver schillende orkesten. HEEMSCHUTCONGRES MEENT: Er is bij het publiek een toene mende belangstelling voor het be houd van het stads-, dorps- en landschapsschoon en een wens tot revalidatie van oude stadskernen 10. De Lap hief het hoofd op en keek naar zijn of ferdier, maar hij greep niet naar zijn jachtmes, dat aan zijn gordel hing. Hij had geen haast. Hij bevond zich hier op een goede plaats in goed ge zelschap. Hoe langer hij hier vertoefde, des te meer kracht en wijsheid zou hij mee naar huis en. Er behoorden kracht en moed toe om grote dingen te volbrengen. De duivel moest uit het land worden verdreven.... de kolonisten, die de weiden beheksten en boze machten dienden. Maar liet was niet gemakkelijk met de vreemde lingen af te rekenen. Zij bezaten geweren en honden en zij hadden lange benen en harde vuisten. Met de vrouwen ging het gemakkelijker. Als zij alleen thuis waren, hadden zij niet veel mogelijkheden tot verweer. En de dood van de iw is tegelijk de ondergang van de man. Zon- vrouwen kwamen er geen kinderen en zon der kinderen kon geen volk stand houden. Het niet eens nodig volwassen vrouwen te doden, die eens vrouwen zouden worden, vormden zelfs voor een zo oude man. een gemakkelijke prooi. Kinderen konden spoorloos verdwijnen En de geesten zouden hem wel bijstaan, zodat hij niet in de strikken van de wet viel. Geen gevange- nishol zou zich mogen sluiten over zo goede da- van een man. zo dacht de oude in zijn door bijgeloof verwrongen brein. zon zonk weg achter de bergrug, er viel een donkere slagschaduw over de offerplaats, toen Nicke het rendierkalf naar de steen leidde en zijn mes trok. Hij hijgde hevig, het speeksel liep uit zijn mondhoeken. Seconden lang bleef het kalf staan met het lange mes in de borst, toen viel het op de knieën, het sleurde de Lap mee in zijn val. Het bloed droop warm in de houten kom van Nicke. Hij in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH kroop tot vlak bij de steen en besmeerde die met liet rode levenssap onder het mompelen van lange bezweringsformules. Daardoor had hij zich opnieuw verzekerd van de gunst van de schim men in het dodenrijk, nu zouden zij hem helpen, als dat nodig was. Hij merkte, hoe er iets in hem woelde, hoe sterke krachten binnendrongen en bezit namen van zijn lichaam. Eén ogenblik meende hij vader en dochter te zien, maar on middellijk boog hij het hoofd deemoedig ter aarde. Boven op de nabije kam sloop een vreem deling rond; hij sloeg de Lap met verstarde blik gade. En grote, grauwe hond drong tegen hem aan, over de schouder van de man zag men de zwarte mond van 'n geweer. Na 'n poosje zag de kolonist, hoe de Lap opstond en als een kleine kobold in de rotskloof verdween. In een kom. vlak bij het bergmeer was Imber bezig ccn diepe kuil te graven. De bodem van haar plaggenhut moest minstens een halve meter onder de oppervlakte liggen, zodat zij tegen de ergste koude gevrijwaard waren. Zij zouden een primitief onderdak hebben, maar het zou toch beter zijn dan de takkenhut, waarin zij nu woon den. In de komende winter zouden zij bomen vellen en balken kunnen aanslepen, en de daarop volgende zomer -ouden zij misschien een levende ziel kunnen vinden, die hen zou willen helpen een echt huis te bouwen. Tien vossevellen zouden wel voldoende zijn om hulp te betalen. Imber was hiervan niet zo zeker als Erland. Het zag er eerder naar uit, dat nog geen honderd vosse- veUen in staat zouden zijn een mens hierheen te toveren. Waarheen men het oog wendde, overal zag men slechts onbetreden woestenijen, bergen, bos cn meer. Wijd en zijd was er ook geen rook wolkje te bespeuren, nergens vond roën één spoor, dat niet van wilde dieren afkomstig was. Zij nam aan, dat de heidenen van Akkafjall hun naaste buren waren, maar zij noch Erland had enig vermoeden van dc afstand, welke hen scheidde van die nederzetting. Het zou trouwens waarschijnlijk het beste zijn om niets met de heidenen te maken te hebben. Per slot moest het toch ook mogelijk zijn, zonder vreemde hulp een huis in elkaar te timmeren' Terwijl Imber in haar kuil zwoegde, zwierf Erland met de hond door het nabijgelegen ge bergte. De tijd van het jaar was wel niet gunstig voor de jacht op pelsdieren. maar hij had toch eens op verkenning uit willen gaan. Voor hem strekte zich een schier eindeloos jachtgebied uit. waarin geen kleinzielige, afgunstige boeren het hem lastig zouden maken. Hij zag buizerds, kraaien, uilen en verschillende kleine vogels, waarvan hij de namen niet kende. Het was een goed voorteken, dat er roofvogels waren: waar die voedsel vonden, moest ook een mens kunnen leven. Hij volgde met zijn blik een grote witte berguil, die snel omlaag schoot en weer omhoog vloog, zijn buit tussen de klauwen. Die buit was misschien een lemming of een woelmuis. De uil vloog een paar honderd meter, daalde weer en verdween achter een steen. (Wordt vervolgd) zonder slopingen, doorbraken of dempingen. Tot deze conclusie, die een verheugend feit werd ge- genoemd, kwamen de gedelegeerden op het internationale Heemschut congres, dat de Bond Heemschut in aansluiting op de viering van zijn vijftigjarig bestaan (donderdag jl.) in Amsterdam had georgani seerd. Aan dit congres, dat onder presidium stond van de voorzitter van Heemschut, mr. S. P. Baron Bentinck, burgemeester van Soest, namen gedelegeerden van de zusterverenigingen uit Engeland, Frank rijk, België, Zwitserland. Denemarken en Zweden deel. Ook de Unesco zond twee vertegenwoordigers. Besproken werd o.m. de wenselijkheid van onderhoudsplicht van monumenten, de toepassing van de monumentenwet in de verschillende landen en de wenselijk heid om het verkeer in de historisch# stadskernen te beperken. Behoud van de functie van de stads kernen brengt met zich. zo waren de ge delegeerden van oordeel, de bevordering van het bewoond houden van deze ker nen, die het middelpunt moeten blijven voor het winkelen en het amusement. Dit zal noodzakelijkerwijs gepaard moeten gaan met beperking van het onnodige verkeer en In het bijzonder van het lang- parkeren. Het gebruik van parkeermeters werd, als esthetisch niet passend in de stads kernen afgekeurd, de toepassing van andere hulpmiddelen, zoals parkeerschij- ven, toegejuicht. Algemeen waren dc gedelegeerden van mening, dat het initiatief van Heemschut voor dit internationale beraad op gemeen schappelijke problemen voortzetting ver dient Hierbij werd o.m. gedacht aan Heemschut en het verkeer, de opleiding van restauratie-vaklieden en -architec ten, betere coördinatie van de planning vanavond De huisbioscoop van de NTS biedt vanavond een filmprogramma dat om 8.20 uur begint met een filmpje over een vergeten hoekje van Spanje en een rolprent over tabakplukken in Canada. Om 9 uur de hoofdfilm .Adam had vier zonen", goedgekeurd voor kijkers boven 18 jaar. De tele visie-uitzending begirot om 7.30 uur met het agrarisch nieuw», waarna om 8 uur het NTS-journaal de ether ingaat. Programma voor morgen WOENSDAG 8 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 4OZ m. 716 kc/l. VARA 7.0o Nwb 7.10 Gym 7.20 Grain en act 8.00 NWs 8.18 Gram en act 9.00 Gym v a vrouw 9.10 Gram. VPRO: lO.Oo School radio. VARA: 10 20 V d vrouw 11.00 Ce- var progr 12.00 Orgelspel 12.30 Land- cn tulnbouwmeded 12.83 Vh platteland i23B Gram 13.00 Nwa en tentoon* teilingsagenda 13 20 Roemens ortc 18.46 Gesproken portret 14.00 Gram 15.00 Op rela door de wereld, praatje 15.10 V d Jeugd 17.00 Hammond- orgelspel i7Z0 Lichte mui 17.50 Regerings- uita: Emigratiepraatje van H A van Luyk. 18.00 Nw* cn eomm 18.20 Regeringsultz: Uitwisselingsprogr over Ceylon, in «amen- werking met Radio Nederland Wereldom roep 18.30 Lichte muz 18.50 Act 10.00 V d kleuters 19.10 Kanttekeningen, praatje 19.20 VARA-Varia en gram. VPRO: 10.30 V d Jeugd. VARA: 20.00 Nws 20.05 Pro- menade-ork cn solist 20.50 Vijftien bewo gen Jaren, klanOcbeeld 21.15 Lichte muz 21.43 Muzik lezing 22.20 Zestig Jaar le venservaring. lezing 2230 Nw» 22.40 Ka- me rmuz 23.05 Tussen inerts en nevelvlek, lezing 23.30 Gram 23.9521.00 N*ws. HUvcrsum II, 298 m. 1007 kc/s. KRO: 7.00 Nws en SOS-ber 7.10 Gram 7.30 Ben woord voor de dag 7.40 Gewijde muz 8.00 Nw» 8. IS Radiokarant 8.35 Gram 9.00 V d zieken 9 36 Gram 9.40 V d vrouw 10 10 Gram 10.15 Morgendienst 10.46 Gram 10.50 Twee oude dames openen het vuur, hoor spel 12.15 Gram 12.30 Land- en tulnbouw meded 12.33 MetsJeekoor en lnatr kwintet 12.63 Gram of act 13.00 Nwa 13.13 Mu sette-ens. en sol 13.40 Gram 13.46 Idem 15.00 Sehoolork 13.43 Vierhandig pianospel v d Jeugd 10.00 V d Jeugd 17.20 Gram 17 40 Boursber J7.45 Gram 17.50 Kamer- 19.15 Pnlaorecital 19.30 Radlofcrant 19.50 Blaasonk 20.15 BIJ de gratie Gods, klsmklD 1 (3) 21.4S Gram 22.00 Koorzang 22.30 Nw# I 2.40 Avondoverderiking 22.55 Platemileuwa 23.56—24 00 Nwe, Televisneprogr. NCRIV: 17.00 V d Jeugd NTS: 17.30—17.40 Int jeugdjournaal 20.00 Journ en weeroverz. VPRO: 20.20 Docu mentair progr 20.40 Balletprogr 2110 Ca- baretprogr cn gesprek 21.35 Oude filma. GRAMMOFOONPLATEN-PROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e HJn) Woensdag 3 februari 1961 van 182o uur: Charleston (Mack). Orkest Peter Cramer; Alexander'» Ragtime Band (Berlin), ld.: El millionarto (Perez), Orkest Kurt Edcl- hagen: Blue Hawaii (Robin), ld.; By blue heaven (Dolandson). O rice* t Horst Wen de; Sleep walk (Farlna), Orkest Gtlntlher Fulli6cli; Hoot* men (Robertson). Orloest Max Greger: Manakoora (Scharfenborger) ld Gipsy'* rha eha (Bones). Orkest Bert Kacmpfert; Mason dixon llori (Eddy), id.; Oklahoma melody (Gietz), Orkest Kurt Edelhagcn; Mambo stop (Combe), id Muskra, ramble (Oiry). Hazy Osterwald Sextet; At the Jazz Band ball (Shields), Id.; Qulzas qudzas (Farres). Caterlna Va- lente, Silvio Francesco: Un poqulto de tu amor (Gutierrez), id Bravo Torero (Za- charia»). Orkest Helmut Zacharias; Te voy Ilamando (Araque), Id Cha cha cha flamenco (de Jesus). Caterina Valente. Sil vio Francesco; Somebody bad stole the «•«Ming bell (Man), id: Ay morlrta (Vaterio), Orkest Helmut Zachariaa; Va lencia (Padllla), Id Coplas, The Kingston Erich Jupp; Lonesome town (Knight) Ricky Nelson; Mlt 'ncm Kun vor dem HaustUr ring's an (Gaze), Orkeet Peter e* - -y sharpie»»), The Cllckcty clack (Kalln). of you Beverley The Kalln Twin»: The (Washington), Lionel Hampton: The high and the mighty (Washington). Id Blues In go d (Hampton), id Makin' whoopee (Donaldson), The Joe Newman Quartet (met Shirley Scott), Three little words (Ruby), id Scotty (Scott), Id There's a smai hotel (Rodger»), id.; Down and dirty (Cahn). The Hai McKuslck Quin tet (met Art Farmer); Criae cross (Atbam) Id When your love has gone (Swan), id.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7