SIGAAR Een kanttekening Hecht niet te veel gewicht aan nieuwe basis Wereldraad Schoenwinkeliers verwachten spoedig vrije zaterdagmiddag Kunstgebit? Een woord voor vandaag Prof. ter Vrede door ontwapening onder doelmatige controle dr. A. aarde Goslinga besteld GENIET VAN'N EUROPA WACHT OP DE GAULLE EC KOP A wacht op De Gaalle. Niet alleen de toekomst van Frankrijk maar, naar het schijnt, ook die van de Europese samenwerking ligt, naar de mens gesproken, in zijn hand. Vrijdag houdt hij in Parijs zijn lang verwachte „Europese topconferentie" met de regeringsleiders en de ministers van buitenlandse zaken van de overige vijf landen van „Klein Europa". For meel heeft hij zijn buitenlandse collega's niet doen weten, wat hij tijdens deze bijeenkomst met hen wil bespreken. Men mag eohter wel aannemen, dat zijn aangevochten plannen over de toekomstige Europese integratie in het cen trum zullen staan. Het belangrijkste strijdpunt is hierbij, op welke wijze de zes regeringen in de toekomst hun buitenlandse politiek zullen voeren. Momenteel ligt het zwaartepunt van de Europese samenwerking bij de drie Europese gemeenschappen: de Gemeenschap voor Kolen en Staal, de Eco nomische Gemeenschap (Euromarkt) en Euratom. Men zou zeggen, dat het ln de rede ligt, de verdere eenwording zich te laten ontwikkelen op basis van deze reeds bestaande organen. Concrete voorstellen hiertoe zijn herhaaldelijk gedaan. Men zou, zo luiden deze voorstellen, de uitvoerende organen van de drie gemeenschappen, de Hoge Autoriteit van de EGKS en de EEG- en Euratom-Commissies, moeten samensmelten tot één uitvoerend orgaan. Deze ene executieve zou dan ook grotere politieke bevoegdheden dienen te krijgen en eveneens voor de zes aan gesloten landen één buitenlandse politiek kunnen voeren. Als tegenspeler zou deze executieve het reeds bestaande Europese parlement tegenover zich vinden, een parlement, rechtstreeks gekozen door de bevol king van de aangesloten landen. Hoeveel hechter zal de Europese alliantie niet kunnen zijn, wanneer het politieke beleid op deze wijze gemeenschappe lijk wordt gevoerd? De plannen van De Gaulle zijn geheel afwijkend van dit Europees IdeaaL De Franse president wenst de Instelling van een politiek secretariaat, een admini stratief Europees centrum, binnen welk lichaam de aangesloten zes regerin gen hun buitenlandse politiek moeten coördineren. Zo*n secretariaat zou op twee manieren kunnen fungeren. Allereerst is er de mogelijkheid, dat de zes regeringen, met volledig behoud van hun eigen nationale zelfstandigheid, in dit orgaan gezamenlijke richtlijnen voor de bui tenlandse politiek opstellen en dus te werk gaan bulten de bestaande Euro pese gemeenschappen om. De andere mogelijkheid is, dat dit secretariaat een supra-nationaal orgaan wordt, en dat dus de regeringen bepaalde bevoegdheden ten aanzien van de te voeren buitenlandse politiek eraan overdragen. Deze tweede figuur ligt dan op dezelfde lijn als de drie reeds bestaande Europese gemeenschappen. De Gaulle heeft echter weinig dubbelzinnig te kennen gegeven, dat hij voor xo'n supra-nationale opvatting niet voelt Zijn gedachten gaan meer in de richting van wat hij noemt het „Europa der vaderlanden" en uit zijn streven is wel duidelijk geworden, dat hij Frankrijk een belangrijke rol in een derge lijk Europa wil toebedelen. De Franse president mag er wel op rekenen, dat zeer velen afwijzend staan tegenover zijn plannen. Het Europees parlement heeft vorig jaar in zijn novemberzitting de wenselijkheid van de samensmelting van de uitvoerende organen van de drie gemeenschappen en de verdere uitbouw van de Europese eenheid langs deze lijn aanbevolen. Onze minister Luns heeft te Brussel tijdens een bijeenkomst van de EEG-ml- nlsterraad zelfs een concreet voorstel voor deze samensmelting ter tafel ge bracht, het meest zuivere bewijs, dat ook de Nederlandse regering weinig voelt voor De Gaulles plannen, die in feite een uitholling van de drie gemeen schappen inhouden. Luxemburg en Frankrijk hebben zich tegen de voorstellen van minister Luns gekeerd. Luxemburg werd daarbij gedreven door de vrees, de zetel de Kolen- en Staalgemeenschap te verliezen. De overige gemeenschappen lijn Immers te Brussel gevestigd. De Franse tegenstand hield voornamelijk verband met de plannen Gaulle. Hij kan louter negatief ten aanzien van het voorstel van minister Luns worden uitgelegd. Hij biedt echter ook plaats voor de gedachte aan tussenoplossing, waarmee De Gaulle misschien akkoord zou kunnen gaan. Deze tussenoplossing is, dat De Gaulle zijn politiek secretariaat een meer supra-nationaal karakter wil geven in ruil voor de toezegging, dat nog niet tot samenvoeging van de drie Europese executieven zal worden overgegaan. Dit is dan een zij het zeer kleine concessie aan de Europees gezinden. De Gaulle heeft nog een tweede pijl op zijn nationalistische boog. De plan nen voor rechtstreekse verkiezing van het Europees parlement deze ver kiezing zou volgend jaar moeten plaats hebben wil hij ter zijde schuiven. In plaats daarvan moet zijns inziens een referendum gehouden worden, een soort enquête dus onder de bevolking van de zes landen. Deze bevolkingen souden dan door een „ja" of „neen" moeten uitspreken, of zij voor dan wel tegen een verdere Europese eenwording zijn. Ook dit voornemen heeft met name bij de Nederlandse regering tegenstand gewekt Onze regering meent dat zo'n referendum geen nuttige bijdrage kan leveren voor een intensivering of uitbreiding van de aan de Europese organen opgedragen taken. Ze ziet het in geen enkel opzicht als alternatief voor een rechtstreeks gekozen Europese volksvertegenwoordiging. Men is, na dit alles, geneigd te denken, dat Frankrijk een in alle opzichten nationalistisch land is. Het is echter anderzijds juist dit land geweest, dat heeft aangedrongen op versnelde uitvoering van de Europese economische verdragen. Dat ook het eigen belang hierdoor gediend is, doet aan waarde ring hiervoor weinig af. Wel is het Irreëel, zich daarbij tegen de minstens so noodzakelijke politieke eenwording te blijven verzettten. Een zeer skeptische minister-president en minister van buitenlandse zaken sullen dus deze week van Den Haag naar Parijs reizen. Hun ware toe te wen sen, dat zij zich niet laten misleiden door de mooie welsprekendheid van de grote De Gaulle, doch vasthouden aan het oorspronkelijke, in Nederland warm gesteunde Europese Ideaal. Hervormde synode bijeen Gistermorgen kwamen de leden van de generale synode van de Ne derlandse Hervormde Kerk op het traditionele conferentieoord „Woudschoten" voor de winterzit- ting bqeen. Een van de eerste da den was een nieuwe praeses te kiezen in de plaats van de aftre dende dr. A. A. Koolhaas, die tot conrector is benoemd van het Theologisch Seminarium. Zoals reeds in enkele edities gemeld werd gekozen ds. P. G. van den Hooff, die oorspronkelijk komt uit de kringen van het zogenaamde „Hersteld Verband". Tot assessor werd gekozen ds. G. Spilt te Utrecht. Er moest nog een belangrijke be noeming geschieden, omdat ds. W. A. Zeydner van Rotterdam in verband met het bereiken van de 70-jarige leef tijd aftrad als praeses visitator-gene- In de middagvergadering werd offi cieel afscheid genomen van dr. Kool haas en ds. Zeydner. Behalve 'door de nieuwe praeses werden zij ook nog toe gesproken door jhr. L. de Geer die na mens de leden van de synode woorden van dank richtte voor het vele werk dat zij hebben verzet Basisformule Een groot gedeelte van deze zitting as gewijd aan de verandering van de basisfonnule van de Wereldraad van Kerken. Prof. dr. H Berkhof zette uit- waarom de Wereldraad deze ver andering heeft aanvaard. Hij zei onder meer, „De afgevaardigden van de kerk bjj de Assemblee van de Wereldraad (die dit jaar in New Delhi bijeenkomt) krijgen wel geen bindend mandaat, maar hetgeen de afgevaardigden moe ten doen ten aanzien van de basisfor mule, vraagt toch wel de uitspraak van de synode." Deze basisformule is aan genomen door het Centraal Comité var de Wereldraad, maar moet nog goed gekeurd worden door de Assemblee. In de besprekingen kwam duidelijk naar voren dat de synode geen al te groot gewicht wilde hechten nieuwe formulering. Daarom raadde de synode in de slotconclusie de We reldraad aan te vermijden dat de nieuwe formulering een opzienbarend geschilpunt in de assemblee zal den. De nieuwe formule zou volgens de synode alleen maar aanvaardbaar zijn als een zeer grote meerderheid van de leden er mee zou instemmen. In de gehele wereld is deze formule nu in discussie. Vooral van vrijzinnige kant zijn felle aanvallen ge daan op de nieuwe basis, omdat hij ver der gaat dan de oorspronkelijke. Tevens ontving de synode op deze vergadering de commissie „Kerk en universiteit." die een nota indiende over haar arbeid. De Groninger Stu- dentenpredik&nt ds. M. A. Krop lichtte de nota toe. Volgens hem is de commissie van oordeel dat de theologische faculteit niet onbevredigend werkt in het midden van de openbare universiteit. Hierin kan een ..zekere erkenning van de cen trale betekenis van de bronnen der christelijke religie van staat en univer siteit" worden opgemaakt, aldus de no ta. Ook werd de nadruk gelegd op het feit dat in de studentenwereld steeds meer de behoefte bestaat om de gescheiden heid der kerken te doorbreken. Over het algemeen wordt door de studenten predikanten gestreefd naar een maxi mum aan oecumenische samenwerking. Zoals men weet heeft deze samenwer king in Utrecht geleid tot de viering van het avondmaal door studenten van alle kerkelijke richtingen. In het rapport wordt bovendien nog gesproken over het probleem van de afgestudeerden, die na hun studie vol bracht te hebben dikwijls- de aansluiting met de keriten niet kunnen vinden. Naar aanleiding van dit rappor; sprak ds. Bronkhorst nog over de oecu menische avondmaalsvieringen in Utrecht, die door de studentenpredikant ds. Beker zijn bepleit en reeds werden georganiseerd. Aan deze oecumenische avondmaalsviering kan worden deelge- en door lidmaten van alle kerken, r ook door hen die geen lid zijn enige kerk. De praeses zei dat het vraagstuk van het oecumenische avond maal nader bestudeerd zal worden. Benoemingen De synode verrichtte ook nog een aan tal benoemingen. Tot leden van de commissie voor het opzicht werden be noemd: ds. W. van Griethiuijzen, ds. A. Noordman, ds. J. Treffers, dr. H. de Buck en dr. P. J. Hoogteijling. In de Advertentie Maagklachten? CHEFAROX Vormt «en genezend* laag op de maagwand SPAAK Spas De terugkeer van Paul-Ht de Belgische politiek beeft van vele zijden de nodige commentaren uitgelokt. Het Algemeen Handelablad besluit een artikel als volgt: „De terugkeer van Spaak op het Belgische politieke toneel maakt de weg vrij voor het herwinnen van stemmen van middenatanders, het onderdrukken van wilde stromingen onder de socialisten en naar men hoopt voor een verzoening tussen de Waalse en Vlaamse vleugels van vakbond en partij. Het herstel van de onde koers maakt bet ook mogelijk, dat de aocialistisch-katholieke coalitie her rijst. Dat Spaak in een kabinet op die basis minister van buitenlandse zaken zal worden ligt dan voor de hand. Men moet aannemen, dat Spaak zijn ontslag als hoge Navo-functionaris niet heeft ingediend zonder de Belgische regering te hebben geraadpleegd. De christen-democratische ministers moeten dus wel sympathiek staan t.o.v. de genoemde opzet. Slaagt zij, dan kan Spaak moeilijk een andere politiek voeren dan nu Wigny doet en met name zal hij de Belgische nationale belangen in Kongo moeten verdedigen in nauwe samen werking met De Gaulle. Hij zal als dc omstandigheden in Kongo niet grondig veranderen zich met de grote Belgische concerns vastklampen aan Katanga. Ilij zal van de Atlantische eo Europese landen solidariteit eisen inzake moeilijkheden, die het gevolg zijn van een beleid, waarover de Belgen voorheen niemand hebben ge- raadpleegd. Zou deze ontwikkeling zich voordoen, dan zou zij van Belgisch natio naal standpunt bezien begrijpelijk zijn Maar de verloren zoon keert dan wel met een geheel ander programma terug dan hij is vertrokken. De Volkskrant schrijft onder an dere: „Spaak verlaat de Navo en gaat w in de Belgische politiek. Dit betekent groot verliee voor de Europese politiek het ia de vraag of de Belgische socialisten ermee gebaat gijn. Zij verwachten van hem, dat hij eeo breuk zal lijmen die tns- sen de felle Waalse vleugel en de gema tigde Vlaamse rechter vleugel is ontstaan. Spaak is populair bij beide groepen. Maar de kan» bestaat, dat hij te lang weg geweest uit de nationale politiek om de verwachtingen te kunnen vervullen. Wat men ook op Spaak heeft aan te merken, hij is eigenlijk e-en te bekwaam politicus om nu als lapmiddel te dienen. Zijn poli tieke kwaliteiten heeft hij bewezen als secretarie-generaal van dc Navo. Ook daar wat zijn taak vooral de tegenstellingen tussen de bondgenoten te verzwakken. Wat hem voor ogen stond was een Atlantische politieke gemeenschap. Hij was goed op weg naar zijn doel, maar nn verlaat hij sQn post voordat hel doel is bereikt De Nederlandse oud-minister Stikker staat (Van onze soc.-econ. redactie) Naar mijn vaste overtuiging staan we niet ver meer van de gesloten zaterdagmiddag voor de schoenwinkeliers, zo verklaarde gisteren de heer J. van Dalen, voorzitter van de Christelijke Bond van Schoenwinkeliers in Ne derland. In de jaarvergadering tc Utrecht riep hij de schoenhandel op tot grotere samenwerking en solidariteit om zo gezamenlijk naar een oplossing te streven van de moeilijkheden die samenhan gen met de zaterdagmiddag slui ting. Hij waarschuwde er voor niet te wachten tot men door de gang van za ken wel gedwongen wordt tot een gro- Advertentie) Mat Dnntoflx zit het steviger Dantofix vormt een zacht, beschermen-: laagje en houdt het kunstgebit veel vaste en veiliger op zijn plaats. Het zit prettig er men kan rustig eten lochen, niezen er spreken, In vele gevallen even gemakkelijk als met een notuurli|k gebit Dentofix ver mindert de voortdurende angst voo' los raken en verschuiven van het gebit en voor komt verwonding van het gehemelte Den tofix houdt ook de odem fris Geen onaan gename smook of hinderlijk gevoel Prijs per strooibus slechts f 2,35, bi| apotheken en drogisterijen. bem to verwechten. dat bij voor de Na- politiek in het voetspoor van Spaak treden. Ander» ligt het met dc militaire tactiek van de Navo Het is bekend, dat de opvattingen van secretaris-generaal Spaak niet geheel parallel liepeu met die van generaal Norstad. Spaak bleef vast houden aan het inzicht, dat een volgende oorlog beslist een totale oorlog zal zi' Norstad is van oordeel, dat het nodig ook op een beperkte oorlog berekend te zijn. Daarom wil hij meer aandacht he- kleden aan de conventionele bewapening. Het meningsverschil tussen de politieke en de militaire topleiding van de Navo is een rem geweest op de vlotte gang van zaken. Voor Stikker is het een mooie taak dit t< verand exen." tere samenwerking. In West-Duitsland heeft de zaterdagmiddagsluiting al tot gevolg gehad, dat de omzet in de de tailhandel is gedaald en er meer geld wordt uitgegeven voor vermaak en re creatie. Het vraagstuk is reeds in de fe deratie van schoenwinkeliersbonden be sproken evenals in het hoofdbestuur de christelijke bond, maar tot een slissing over het opvangen van de vrije zaterdagmiddag is het nog niet geko- Behalve de zaterdagmiddagsluiting zal ook de ruimere inschakeling van de gehuwde vrouw in het arbeidsproces de koopgewoonten van het publiek v deren, aldus de beer Van Dalen. Het jaar 1960 noemde de heer Van Dalen voor de schoenhandel in het al gemeen bevredigend. De welvaartsstij ging is aan deze bedrijfssector niet voorbijgegaan. De aftredende bestuursleden de heren L. T. Bootsma te Alkmaar en J. de Vries te Kampen werden herkozen. In zijn jaarverslag over 1960 deed de secretaris de heer W. S. van Dijk te vens mededeling van het bestuursvoor stel tot verhoging van de contributie. Na een langdurige discussie besloot men unaniem de contributie op het mi nimum-bedrag te brengen van 40 per jaar bij een omzet tot 40.000 met stijging van 10 voor elke 10.000 tra omzet. De maximum contributie be draagt 200. In de middagvergadering sprak heer Van Dalen over „Verantwoorde winstmarges" en hield de erevoorzitter, de heer Jac. C. Vos te Rotterdam e slotrede. Ambtsaanvaarding O Prof. dr. F. C. Driessen heeft in aula van de Amsterdamse universiteit een rode uitgesproken getiteld genev gezien door Nederlandse tijdgeno ten" en daarmede zijn ambt van ge woon hoogleraar in de Slavische letter kunde aan genoemde universiteit aa Eredoctoraat voor dr. Arnold Toynbee Het Egyptische blad ..Al Goemhoeria" meldt dat de universiteit van Alexandrië van plan is de Britse geschiedkundige Arnold Toynbee een eredoctoraat aan te bieden. De raad van de universiteit be sloot hiertoe op grond van Toynbees „juiste beoordeling van de gebeurtenissen tin Palestina". De nieuwe praeses De nieuwe praeses van de her vormde synode, ds. P. G. van den Hooff, komt voort uit het zoge naamde „Hersteld Verband" dat gevormd werd na de scheuring in de Gereformeerde Kerken ten ge volge van de besluiten van de sy node van Assen, waar ds. Geel kerken werd geschorst. Toch is ds. Van den Hooff nimmer predi kant geweest in de Gereformeerde Kerken al heeft hij wel Dog twee jaar aan de Vrije Universiteit ge studeerd. Hij is de eerste praeses van de Hervormde synode die daar gestudeerd heeft Na twee jaar vertrok hij echter naar de Rijksuniversiteit te Utrecht, waar hij zijn kandidaatsexamen be haalde. In 1932 werd hij iü de Ge- ref. Kerken in „Hersteld Verband" kandidaat gesteld en nam hij een beroep aan naar Zaandam waar hij op 29 maart tot predikant werd bevestigd. Vier jaar later, vertrok hij naar Middelburg en weer vier jaar later, kort voor Nederland in de Tweede Wereld oorlog werd betrokken, kwam hij nar Hilversum. In 1946, toen het Hersteld Verband opging in de Nederlandse Hervormde Kerk werd hij predikant te Hilversum. HU heeft daar een byzondere op dracht als predikant van het dia- conessenhuis. Welzalig het volk dat de jubelroep kent", zegt de psalmist van Psalm 89. Dat is een zin die er uit springtvooral als het 's morgens nog vroeg is, als de ogen nog half dicht zitten en we nog met een schorre ochtendstem praten, als de donkere nacht nog door de ruiten naar binnen gluurt. Op zo'n ogenblik kun je je door zo'n zin zelfs geïrriteerd voelen. Wel ja, de jubelroep! Is er zoveel om over te jubelen? Dat geldt te meer als je net met de donkere kant van het leven bent geconfronteerd. Maar de psalmist bedoelt ook niet de jubelroep over het heerlijke leven, maar de jubelroep van hen die in het licht van de Heer wandelen. Het is als het ware de jubelroep van Paülus en Silas in de gevangenis. Opgesloten in de donkere cel zingen ze hun psalmen. Zij jubelen niet, omdat ze het zo naar hun zin hebben, maar omdat ze weten dat God hen in de duisternis niet is vergeten. Onze jubel is geen „hoera voor dit leven", maar een „Hoera voor het Leven", dat wil zeggen het leven van God dat Hij in Christus aan ons wil schenken. Jubelen is vrolijk, uit bundig luid zingen. Uitbundig wil zeggen losgemaakt van onze banden. Een christen is vrijgekocht door Christus. De banden zijn doorgesneden. Dan klinkt de jubel. Niet omdat alles zo gemakkelijk gaat, maar omdat alles gaat volgens het plan van God. vacature van het Sociologisch Instituut werd dr. J. M. van Veen, directeur van „Kerk en Wereld" als lid benoemd. In de plaats van ds. J. Vink als visitator generaal werd ds. M. G. Rosbergen ge- Geleerden van Pugwashtvillen: Er bestaan thans plannen om in de zomer van dit jaar in de Ver. Staten van Amerika de zevende „Pugwash conferentie" te houden. De Pugwash beweging is voortge komen uit kringen van weten schapsmensen uit diverse landen. Haar doel is in hoofdzaak: 1) Een communicatiemiddel te zu'n tussen geleerden uit alle delen van de wereld met betrekking tot de maatschappelijke gevolgen van de vooruitgang der wetenschap. 2) Van tijd tot tijd de regeringen voor te lichten over de middelen, die het risico van een oorlog kunnen verminderen en welke de zegeningen van de wetenschap de mensheid ten goede kunnen doen komen. 3) De openbare mening over dezelfde kwesties te informeren. De zesde Pugwash conferentie Is eind vorig jaar in Moskou gehouden en er namen 73 geleerden uit 15 landen aan deel. Over deze conferentie is thans de volgende mededeling verschenen: De opvattingen en de na te streven doeleinden van de geleerden, die deel genomen hebben aan de vorige Pugwash conferenties zijn neergelegd in de „Weense verklaring" van september 1958, welke aangenomen is door de deelnemers aan de in Kitzbühel gehouden samenkomst. Deze verklaring gaf uitdrukking aan dt opvatting, dat de ontwikkeling van kern wapens en andere wapens voor massale vernietiging het noodzakelUk maakt, deze te verbieden en de oorlog uit te bannen. Dit doel, zo gaat de verklaring voort, moet bereikt worden door ontwapening onder doelmatige controle en door een constructieve samenwerking tussen alle volken te bevorderen. De afgelopen twee jaar hebben zich nieuwe spanningen in de internationale betrekkingen voorge daan en met het oog daarop spreken wL ons vertrouwen uit in de deugdelijkheid van de in de Weense verklaring gelegde beginselen. WU achten de stemmig door de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in 1959 aanvaarde resolutie „dat het noodzakelijk is een vreedzame wereld te scheppen, waarin, onder effectieve controle, wordt afge zien van alle middelen tot oorlog voeren" van grote importantie. In overeenstemming met deze doel stelling van volledige en algemene ont wapening onder effectieve controle, heb ben de geleerden in Moskou van gedach ten gewisseld over de middelen, waarmee dit bereikt zou kunnen worden. Daarbij Kwam een gedetailleerd voorstel ter tafel over de manier en het tydsverloop waar op de ontwapening tot stand zou moeten komen alsmede over de maatregelen van een internationale controle. In deze kwesties kon op bepaalde punten over eenstemming worden bereikt Voorts men het er over eens, dat, wil het plan ontwapening succes hebben, het huidige wantrouwen en de kunstmatige barrières tussen de volkeren success lyk dienen te verdwijnen om plaa maken voor een steeds dieper wordend vertrouwen. Vooruitgang in de ontwape ning zelf, zo werd gezegd, zal een zeer belangrijke factor zijn om het klimaat an de openbare mening te veranderen. Op de bovengenoemde conferentie w: Nederland vertegenwoordigd door prof. B. V. A. v. Röling uit Groningen. Op de begraafplaats „Zorg- vlied" in Amsterdam is vanmid dag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de oud-hoogle raar aan de Vrije Universiteit prof dr. A. Goslinga, die donderdag j.l. op 76-jarige leeftijd in de hoofd stad overleed. Onder de belang stellenden bevonden zich veel fi guren uit de kringen van de V U. Zowel hoogleraren als studenten, en voorts vele oud-leerlingen. Ds. P. Warmenhoven, predikant der Gereformeerde Kerk van Badhoevedorp. las in de aula enkele gedeelten uit de Evangeliën van Mattheus en Johannes voor, waarna hij de woorden van de apostel Paulus citeerde: „Ik heb de goe de strijd gestreden, ik heb de loop beëindigd, lk heb het geloof behouden. Ook prof. Goslinga heeft", zo vervolgde ds. Warmenhoven. „aan het eind van zyn leven over de dood heengezien naar de eeuwigheid. Als de dood volgt op zo'n vruchtbaar en diep gelovig leven is er geen aanleiding voor verslagenheid. Wij mogen slechts in dankbaarheid gedenken wat God ons in deze mens heeft gege ven", zei ds- Warmenhoven, die prof. Goslinga's activiteiten op velerlei gebied, vooral in het kerkelijke leven, memo- „Hoe voorbeeldig trouw en ijverig hy was", zo zeide ds. Warmenhoven, „is o.m. gebleken uit zyn voortdurende studie van de 65 in zUn bezit zijnde bybel- vertalihgen waarop hij steeds weer tekst- wUzigingen aan het Bijbelgenootschap voorstelde. Zijn hele leven was in dienst van God hoewel hij de hemel op aarde niet heeft gekend", zei spreker, die de overledene een voorbeeld voor velen noemde. „HU heeft de Heer liefgehad", zo besloot de predikant. De rector magnificus van de V.U. Methodisten-zending Volgens een bericht van de zending van de Amerikaanse Methodisten Kerk breidt het zendingswerk zich in Alaska het snelste uit In de afgelopen tien jaar vermeerderde het aantal methodisten zich van 945 tot 3136. Dat is dus een groei van meer dan 230 procent, terwyl de normale bevolkingsaanwas 75 procent bedroeg. In Hawaii boekten de metho disten een winst van 36 procent. Zij groeiden daar van 3412 tot 4664 belijden de leden. Op Porto Rico bedroeg de groei 147 procent. I LIEVE MARJA, Ik ben helemaal vol van een boek dat ik deze ipeek ontdekt heb (maar het bestaat allang, en het is mijn eigen schuld dat ik het zo laat heb gelezen). Het heet: Toverlantaarn, en de schrijfster is Clare Lennart. Bij het lezen ervan dacht ik tel kens dat Floortje Désire, dat is het meisje waarom alles draait, op jou lijkt, en nu het boek uit is weet ik het zeker. Floortje Désire (dat is een prachtige naam, vind je niet?) praat met een konijn, een levend konijn, en met Frou, de eek hoorn; Frou is een speelgoeddier, maar alle eekhoorns, ook die in het bos, heten zo, en een eekhoorn IS een frou. wat meer zegt. Het is een romantisch boek, echt om in de vakantie te lezen, maar dat moet je toch doen, ook al is het pas februari (februari is een dansend woord, zegt het meisje)- er misschien vind je het maar goed, dat je niet precies op haar lijkt, want er is een burgemeester, een bleke, aristocratische jonkheer, die zelfmoord pleegt om haar, al gebeurt dat een beetje per onge luk. Maar je lijkt toch wel op Floortje Désire, weet je, alleen daarom moet je het boek Toverlantaarn lezen, vergeet het. met. Deze week is er heel veel gebeurd, ik had het zo druk als Tom Poes-compleet met „hm", want ik ben verkouden. Het druk hebben betekent meestal: in de laatste bus zitten, dat ts het symbool, bij jou ook? En vanaf vandaag heb ik drie vriendjes met een baardje, zoals Paulus de boskabouter, onge veer (Die derde kwam ik vandaag tegen). Het is geen we reldschokkend nieuws, maar ik vind het fascinerend genoeg, het is bijna een sociaal probleem: iemand met een baard is een intellectueel iemand, dat is duidelijk. Of in elk geval een bij zonder iemand, zoals Paulus de boskabouter zelf. of Fidel Castro. Het is wel interessant, vind je niet? En dan de lange zilveren baarden van de deftige oude mannen in de boeken van W. G. v. d. Hulst: dominee, dokter, notaris, alleen de notabe len. Soms hebben ze ook wel sikjes. Maar wat doen we dan met professor Sickbok, de doortrapte gemenerd? (,JIm zou Tom Poes nu zeggen). Dag, Marja Désireje PETER prof. mr. I. A. Diepenhorst, herinnerde aan de byzondere plaats die prof. Gos linga van 1918 tot zyn emeritaat in 1955 in het universiteitsleven heeft ingenomen. Hij noemde de overledene een nauwgezet studeerkamergeleerde, die door zyn stu denten werd vereerd. De nauwgezetheid van zUn arbeid bleek o.m. uit de door hem verzorgde uitgave van de brieven in Groen van Prinsterer. Nadat de oudste broer van de over ledene namens de familie woorden van deelneming tot de weduwe en de kinde ren van prof. Goslinga had gesproken, werd de met een bloemstuk van witte anjers en seringen gedekte baar uitge dragen. Onderwijsbenoemingen Benoemd tot hoofd aan de Van der Takschool te Den Haag: F. Siegert te Vlaardingen; aan de Hervormde School te De Krim: A. Rietdijk te Leidschen- dam; aan de ChristelUke School te Lang- broek de heer Van Besooyen te Tholen. Benoemd tot onderwyzeres aan de P. C. Brandwykschool te Den Haag E. M. ten Boorn te Den Haag; aan de Pr. Wilhelminaschool te Amersfoort A. J. v. Millingen te Doorn; aan de Dr. J. Wol- tjerschool J. Terpstra te Den Haag; aan de Pr. Beatrixschool te Hulshorst J. van 1 Emous te Putten; aan de Chr. ZUlkwar- tierschool C, te Leiderdorp C. Stroo Jr. te Koudekerk a. d. RUn; aan de Chr. nat. Ulo-school „De Boskamp" te Roden C. G. van Eik te Ter Apel en Chr. te Winkel te Biezelinge; aan de Pr. Beatrix school te Woerden J. T. Landstra te Amersfoort. Verkeer sexamens op kweekscholen Op dinsdag 7 febr. a.s. wordt voor de derde keer op de kweekscholen in Ne derland het schriftelijk verkeersexamen afgenomen dat het Verbond voor Veilig Verkeer jaarlijks in opdracht f van de hoofdinspectie kweekschoolonder- wijs voorbereidt Dit examen, dat wordt afgenomen aan leerlingen in het eer- 1 ste jaar van de tweede leerkring, geeft de bevoegdheid tot het geven van vter- keerslessen. Niet minder dan 5.227 aan staande onderwyzers en onderwyzeres- c :n zullen aan dit examen deelnemen. Een bijzonderheid is dat er ook 115 i leerkrachten aan deelnemen, die reeds het onderwys werkzaam zijn. Zij hebben hun opleiding gekregen tijdens cursussen gegeven door het verbond en de politie. Voorts nemen 120 kleuterleidsters uit Rotterdam en Vlaardingen aan het exa- men deel. Een in het sanatorium Horner- heide verpleegde religieuze zuster zal mede dankzij de bemiddeling van de groepscommandant der rijkspolitie te b Heithuizen eveneens het examen mogen afleggen teneinde na haar herstel haar e leerlingen op verantwoorde wyze ver- b keersonderwys te kunnen geven. n R.K. kerk houdt groei j wereldbevolking bij d Volgens de laatste statistiek die ge- h publiceerd werd door het Vaticaan heeft het aantal rooms-katholieken in de we- |<j reld zich in de laatste tachtig jaar ver- dubbeld. Deze groei is echter niet op zienbarend als men weet dat het zelfde gezegd kan worden van het bevolkings- cijfer in de wereld. De groei van de 2 Rooms-Katholieke Kerk overtrof met een kleine marge die van het bevol- j kingscijfer. Volgens niet officiële cijfers v zijn er ongeveer 490 miljoen rooms- t( katholieken in de wereld tegen 221 mil joen in 1880. De wereldbevolking groei- de in die jaren van 1.324.000.000 tot:c 2,930.000.000. ja Beroepingswerk jj NED. HERV. KERK Dalem, toez.: W. Chr. Klumper, vic. te Rotterdam-Overschie. L GEREFORMEERDE KERKEN K Beroepen te Andel, N. Br.: I. de Jong, kand. te Nootdorp; te Goënga: A. Bak- G ker. kand. te Kielwindeweer. Bedankt voor Zuid-Beyerland: P. C. L. de Jager tc Raamsdonksvcer. ISj Aangenomen naar Fijnaart: C. Stam, tv kand. te Goes, die bedankte voor Aspe- ,j ren, Bruchterveld, Giessen-Rijswijk en Paesens-Moddergat. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Kampen: J. H. Carlier te "l Zutphen. DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP J Aangenomen naar Zeist: H. B. Kossen te Berlikum. BEGIN ER NU MEE

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2