Meesterlijke weergave van Alban Berg en Beethoven m Concertgebouworkest onder Rosbaud MLy5 saaiBiiy Groene kustweg' wordt verder doorgetrokken Berging kustvaarder niet waarschijnlijk Jonge vandalen roofden en vernielden op schip Politie-overleg nu officieel De Zon gaat op 7 MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 Dam-vraay 55 In het probleem van gisteren was de stand als volgt: Zwart: 4, 9, 12, 13, 14, 17, 19, 22. Wit: 23, 26, 28, 29. 31, 32, 34, 35, 45. Wit wint in de volgende zetten: 29—24. 19x39; 26—21, 17x37; 28x10, 37x19; 45—40, 4x15; 40—34, 39x30; 35x4. Schaak-vraag 56 Van de Nederlandse probleemcom ponist J. J. Ebben is onderstaande tweezet. Een oudje al, want de op gave werd reeds in 1926 gepubliceerd. h 4 *■*%-! ±±Wil 2i Wit: Ka5, Dd3, Tb7, Lf6 en h3, Pi en f5, pi b6 en f4. Zwart: Ke6, Dc8, Tf3 en h5, Lb3 e c3, Pf7 en g6, pi a6, b4, c6 en e3. en f5, pi b6 en f4. Bridge In een parenwedstrijd krijgt u als Noord de volgende kaarten: Sch. 7 3. Ha. H 8 5, Ru. A H B, KI. A H V 5 2. U bent gever, niemand kwetsbaar en het bieden gaat: Noord 1 klaveren Oost pas Zuid 1 Sans-Atout (geeft 68 punten aan) West 2 harten Noord? Wat is nu Noord's beste bod? Jack Diamond. Kruistvoord-puzzéi Ws DE naam van de Oostenrijkse diri gent Hans Rosbaud is onver brekelijk verbonden aan de heden daagse muziek en vooral de seriële toonkunst, die zich dus uit de Weense dodecafone school ontwikkeld heeft, vindt in hem een der allerbeste ver tolkers. Baanbrekend werk verricht hij hier mee. waar hij ook vertoeft, hetzij in Baden-Baden als dirigent van het Süd- westfunk-orkest, hetzij in Zurich als di rigent van het Tonhalle-Orchester en van de opera, hetzij in Aix-en-Provence of in Donaueschmgen. aan welke beide festivals hij elk jaar meewerkt. In Do- naueschingen wondt immens alleen heden, daagse muziek gegeven, in Aix-en-Pro vence dirigeert hij enkele moderne pro gramma's maar ook altijd Mozart-opera's. En daar komen wij teredht op een zeer kostbare eigenschap van Rosbaud, zijn alzijdigheid. In alle stijlen is hij even ■goed thuis en of het nu Handel of Beet hoven of Alban Beng betreft, steeds treft hij in zijn interpretatie de spijker op de kop. En om deze lofzang op tersahap is baud kan men werkelijk als allergrootste kunstenaars beschouwen. het Concertgebouworkest hem toch niet de post van eerste dirigent aangeboden heeft! Hoe zou het gehele muziekleven van hem, docent van na □re, een krachtige stimulans hebben ont- -angenl Het heeft helaas niet zo mogen zijn n nu moeten wij maar genoegen nemen met de enkele kenen, dat hij hier komi dirigeren. Maar dan gebeurt er ook wat! Zaterdagavond in K. en W. stond hi) voor het Concertgebouworkest, dat on der zijn rustige, sobere gebaren met een zekerheid en een gemak speelde, also/ het deze dirigent altijd gekend had. De prachtige klank was glashelder en licht, heerste een volkomen evenwicht lus- i de orkestgroepen. In een dergelijk speibeeld kon men alles onderscheiden, ron men precies de weg van Rosbaud ■olgen, die rechtstreeks en zonder aar- elen naar de kern van de muziek leid de. Hoe eenvoudig en beprijpeltjk wordt dan het meest ingewikkelde probleem' En problemen bieden de Drie Orkest stukken vah Alban Beng, die Rosbaud op dit concert uitvoerde, ln overvloed Berg, leerling van Schönbeng, die ook zijn geestelijke mentor werd, verloor toah ook nooit de binding met de Ween- laat-romantiek, n.l. met Miahler, en deze beide meesters zijn dan ook ln Berg's Drie Orkeststukken (1913/1914) aanwezig in de overigens volkomen eigen, zeer hartstochtelijk bewogen taa) van Aliban Berg. Het zijn diep schok kende stukken, die Berg hier schreef, muziek van een lugubere spookachtig heid, zoals deel II, „Reigen" muziek van 'n dreigende naderende catastrofe, zoals deel III. „Marsoh", die aan de even later geschreven opera „Wozzek" doei denken. En men ondervond de hevige zeggingskracht hier wel bijzonder scherp, omdat Rosbaud het werk zonder enige pose of opmaak braaht. Voor de presentatie van Obto Kettiog's „Eerste Symfonie" was het niet zo gun stig. dal ook Beng op het programma stond en wel vlak er na kwam. Maai dat deze symfonie toch wist sta rad te houden en niet helemaal weggevaagd werd, pleit voor Otto Ketting. Er komen '.land mooie kleurcombinaties voor (laatste Adagio) en uit de behandeling de vorm en de orkestratie spreekt ongewoon talent. Rosbaud zag ken nelijk wat in het werk, dat zeer zorg vuldig en duidelijk gefraseerd tot uit voering kwam. Rosbaud n het klassieke vlak hoorde I M II II I Horizontaal: 1. stad in Spanje, loor elkaar, 12. rund, 14. tegenstelling ran smal, 15. voomaamw., 16. optel ing, 18. zijtak Donau, 19. modepop, !0. geplaveide vlakte, 22. lusje, lenkbeeld, 25. einde, 26. familielid, !8. muziekinstrument, 29. bastaard- litgang, 30. meisjesnaam, 32. vrouw ran Jacob, 33. atmosfeer (afk.), 34. Toep, 36. deel van de mast, 37. plan- •ages in Suriname, 39. dorpsvertelling. Verticaal: 2. in het jaar onzes •en (afk. Lat.), 3. zeehond, 4. hoog jouwwerk, 5. palmboom, 6. hoog ge- egen droge zandgrond, 7. plechtige felofte, 8. onbekende, 9. ziekenhuis, .1. mannelijk beroep, 13. militair, 15. nheems opzichter over werklieden Ind.), 17. gemeenschappelijke weide, 9. ontsmettingsmiddel, 21. onbep. roornaamw., 23. koor van zangers, 27. nuggenlarve, 28. familielid, 31. kind ran een Nederl. vader en een Inlandse noeder, 34. bundel, 35. tijdrekening, •7. familielid, 38. sus loco (afk.). Oplossing vorige puzzel 1. z. 2. bos, 3. kever, 4. stroper, 5. 'erslagen, 6. zo vol als mud, 7. mo- lelleur, 8. halster, 9. kamer, 10. Rus, 1. d. 7ert.: 1. Zo vol als mud. m°n in Handel's Concerto Grosso op. 3 nr. 1, dat voorbeeldig van stijl en Han- - iracötig gegeven werd. alsook in Beethoven's Vijfde Pianoconcert, waarin Robert Casadesus rolleerde. Zel den hebben wij zo de heroïsche Es-dur toonsoort alsook het zuiver klassioisti- schc van dit concert ondervonden als in Rosbaud's sobere en eenvoudige be handeling. Daarin heenste geen opge wondenheid, geen haast, maar klaar heid en voornaamheid van houding, ook in het meestal veel te snel gespeelde laatste deel. Deze opvatting deelde ook Robert Casadesus. die evenwel o.i. te veel het contact tussen licht en donker benadrukte. Maar Beethoven's Vijfde in zo'n visie maakte dit veelgespeelde als nieuw! Dra. H. E. Kokeevan den Berge. Verkeersongelukken: Vier doden De afgelopen nacht is tussen Nieu- wersluis en Breukelen een scooter tegen een boom gereden. De bestuurder, de 26-jarige Van K. uit Vinkeveen was op slag dood. Zijn passagier is gewond naar een ziekenhuis overgebracht. In de Hoofdstraat van Nieuwe Pe- kela zijn zaterdag twee personenauto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij de chauffeur van een der auto'6. de 50- jarige E. Haverkamp uit Musselkanaal. om het leven kwam. Het ongeluk ge beurde tijdens een sneeuwbui. O In Maria-Heide (gemeente Veghel) is zaterdag het vierjarig dochtertje van de familie Nooijen uit Maria-Heide bij het oversteken van de provinciale weg Veghel—Uden door een personenauto ge grepen en op slag gedood. De 67-jarige heer G. Peters uit Den Bosch is zaterdagavond bij het overste ken van de Graafse weg in Den Bosch door een auto gegrepen. Hij was op slag dood. Jongeman gestikt in gasmasker De 18-jarige jongeman W. C. uit Bergen op Zoom is zaterdag in een schuurtj achter de ouderlijke woning door ver stikking om het leven gekomen. De jongeman had in het schuurtje ge ëxperimenteerd met een oud model gas masker, dat hij vermoedelijk op lucht dichtheid wilde beproeven. Het masker was incompleet, daar de inademingsdoos ontbrak. Vermoedelijk heeft de jongei geprobeerd de inademingsdoos te vervan gen door een slang en een benzineblik. Men neemt aan, dat de dampen hem heb ben bedwelmd, zodat hij het masker niet meer kon verwijderen. Jongen valt in vaart en verdrinkt Zaterdagavond is de 21-jarige F. limans uit Deuteren (Noord-Brabant) in de Bin- nendieze gevallen en verdronken. Hij was omstreeks negen uur met nog twee vrienden een gebouw op de markt aan de achterzijde binnengedrongen met de bedoeling hier zonder entreegeld car naval te vieren- Zij werden verjaagd en de 21-jarige Umans vluchtte via een brandtrap naar een aangrenzend terrein, waardoor de Binnendieze stroomt. Door onbekendheid te plaatse en door de duis ternis is hij te water geraakt. Nadat twee duikers van de Bossche brandweer meer dan een uur gezocht hadden, slaagden zij erin het stoffelijk overschot te bergen. PIE kans op berging van de 475 ton metend Groninger kustvaarder Eddystone, die vrijdagavond is gestrand op het eiland Glenan voor de kust van Bretagne is volgens de kapitein, de heer L. Dekker, zeer gering. De groene kustweg „Grünc Küstenstrasse" van Amsterdam via de Afsluitdijk, Leeuwarden, Gro ningen, Oldenburg en Bremen naar Hamburg, zal worden doorgetrokken langs de westkust van Sleeswijk- Holstein en Denemarken tot in het topje van Jutland, vanwaar de veer boten over het Skagerak en Katte gat naar Noorwegen en Zweden ver trekken. Dat is besloten op de tweede „Grüne Konferenz" die vrijdag en zaterdag Jn Bremen is gehouden en waaraan dc trokken VVV's van Denemarken. Duits land en Nederland (Groningen, Friesland en Noordholland) hebben deelgenomen. Er werd een Deens-Duits-Nederlandse werkoommissie samengesteld, die de pro paganda verder zal regelen en die zal trachten te bewerkstelligen dat de pas poortplicht aan de Deense grens wordt afgeschaft Van Deense zijde werd me Au torijsclioolliouders in appel gegaan De Centrale bond" van rijschoolhouders heeft bij het Haagse gerechtshof appel aangetekend tegen het vonnis var president van de Haagse rechtbank, die de rijschoolhouders woensdag in ongelijk stelde ln een tegen het centraal bureau voor de afgifte van rijvaardig heidsbewijzen (C.B.R.l aangespannen kort geding. Het ging hierbij om de vraag of het C.B.R. bevoegd is onderscheid te maken tussen rijschoolhouders die wel. zij die niet een V.A.M.O.R.-examen hebben hebben afgelegd. De eersten mo gen bij de rijexamens meerijden en krij gen de uitslag en de motivering gelegd, de anderen niet. De Centrale bond van rijschoolhouders is van mening dat deze faciliteit een onrechtmatige daad is, die zijn leden economische scha de berokkent en die een aantasting be tekent van de grondwettelijke vrijheid onderwijs. De rechtbankpresident het hiermede niet eens. De schrifte lijke voorbereiding van het appel ij vastgesteld op 16 februari, waarna op nader te bepalen dag de advocaten beide partijen hun pleidooien zullen houden. Bü laag water ligt het schip droog: Het is lek geraakt in de tanks en in de ma chinekamer, zodat bij hoog water alle pompen moeten worden ingezet om het binnendringende water weg te werken. De vrouw en het dochtertje van kapitein Dekker, de tweede machinist en een lichtmatroos zijn reeds van boord ge haald. Er zijn nu nog vijf man op de Eddystone. De Nederlandse sleepboot Upcsi is in middels ter plaatse aangekomen en de zeesleper Titan is uit IJ muiden vertrok ken om assistentie te verlenen. De ber ging van de kustvaarder belooft zeer moeilijk te worden. De sleepboten moe ten op grote afstand blijven om diep water te hebben. Mogelijk zal men 19 februari, wanneer het springtij is. de Eddystone vlot kunnen trekken. Gisteravond is brand uitgebroken in de machinekamer van het Noorse stoom schip Huidra (2485) ton, dat voor repara tie bij de Rotterdamse Droogdokmaat schappij ligt. De Rotterdamse brandweer slaagde er na twee uur in het vuur te bedwingen. Zaterdagmorgen kwam de Katwijkse logger KW. 112 Ariea bij het lichtschip Texel met motorschade rond te drijven. Het vissersscheepje werd door de KW 58 Conrnelia Adriana op sleeptouw ge nomen. De reddingboot uit IJmuiden, de Ngaltje Jacoba, is 's middags uitgeva- eventueel hulp te verlenen. Za terdagavond kwam de sleep in IJmuiden aan. De motor van de Ariea zal hier ge repareerd worden. De Westduitse kustvaarder Angelina is gisteravond bij Texel aan de grond gelopen. Er hing een dichte mist e radio van het schip was uitgevallen. Twee bemanningsleden zijn van boord gegaan. In de baai van Tokio, ter hoogte Yokohama, zijn gisteren het Deense schip Laust Marsk 16.419 ton) en Amerikaanse schip Aleo Pioneer (6.759 ton) met elkaar in botsing gekomen. Het Deense schip zonk betrekkelijk kort na de aanvaring. Van de vierenveertig bemanningsleden konden er veertig worden gered, het lük van één werd ge borgen. drie anderen worden nog ver mist. De vier passagiers konden even eens worden gered. degedeeld dat men niet verwacht dat deze paspoortplicht dit jaar zal vervallen, maar dat de controle zal worden vereen voudigd, zodat de automobilist in de wagen zal kunnen blijven. Nederland is in deze werkcommissie vertegenwoordigd door de heer H- Bra- ber, directeur van de provinciale VVV in Groningen. Ter gelegenheid van deze „Grüne Konferenz" kwam door Duits- Nederlandse samenwerking een folder gereed van de „groene kustweg" Amsterdam tot Hamburg-Lübeck. folder heeft een oplage van 80.000 e: plaren en zal in zes talen worden spreid. Van Deens-Duitse zijde is inmid dels een folder verschenen van de „Küstenstrasse" van Skagen/Frederiks- haven via Esbjerg, Hussum en Heide naar Hamburg. In de toekomst zal deze propaganda gecombineerd worden ln één folder. De werkcommissie zal met auto riteiten overleg plegen over de totstand koming van betere veerverbindingen over de Elbemond. In de nieuwe folder is wat Nederland betreft ook aandacht gegeven aan de „ommetjes" via Delf zijl'Uithuizen. via Leek, Sneek ei Bolsward en via Alkmaar en Volendam. Zeemilicien verongelukt in Niemv-Guinea De commandant strijdkrachten Nieuw Guinea deelt mede dat de twintigjarige marinier derde klasse zeemilicien Frits Jozef Vogt uit Drachten door een geluk op een patrouille bij het zuiden de Geelvinkbaai is omgekomen. Hij zou heden met militaire eer begraven den. Faillissementen Kelner op straat aangevallen De 48-jarige kelner C. J M. R uit Snellinckstraat te Rotterdam is in i nacht van zaterdag op zondag op de Westzeedijk zonder enige aanleiding door drie jonge mannen zodanig geschopt geslagen, dat hij ernstig aan neus ogen werd gewond en ln het oogzieken huis moest worden opgenomen. Dc drie jongelui hadden na sluitings tijd van te café's onderweg al enige malen voorbijgangers lastig gevallen, waarbij een hunner, de 22-jarige classifi ceerder P. van V., inplaats van klappen uit te delen, zelf een pak slaag had op gelopen. Daarover woedend gewor namen zij zich voor de eerste de bi die zij op straat tegen kwamen, af te selen. De kelner werd hiervan het slacht offer. De gewaarschuwde politie trok er na liet gebeurde onmiddellijk met een overvalwagen op uit en slaagde er in het drietal op te sporen. Behalve Van V. konden nog in bewa- ring worden gesteld: de 21-jarige expe- ditieknecht C- van W. en de 18- machinebankwerker A. J. G. van hebben bekend. Adathoofden geëerd in Nieuw-Guinea Gesnapt dank zij wachtdienst ree tonowi's-adathoofden van de Kapaukoes bij de Wisselmeren hebben de bronzen ster van trouw cn verdien ste ontvangen bü de opening van het vliegveld Waghete aan het Tigimeer wegens hun groot aandeel en hun steun bij de totstandkoming van dit vliegveld. Het zyn, de 55-jarige Tjimade Badi en de 53-jarige Wakapode Mote. De recherchegroep van de rijkspo litie te water in Amsterdam heeft in de nacht van zaterdag op zondag vier Amsterdamse jongens van 14 tot 19 jaar aangehouden, die sinds novem ber vier maal hebben ingebroken op het in de Amsterdamse haven lig gende passagiersschip Regina. Zij richtten er voor enkele duizenden guldens vernielingen aan, en gingen er driemaal met onderdelen van de scheepsinventaris van door. De vier de strooptocht, die zaterdagavond werd ondernomen, werd de jeugdige vandalen noodlottig. Eind november moest de Regin; in de zomermaanden plezierreizen op de Rijn maakt, het voor de eerste maal ont gelden. De eigenaar van het aan de Zee burgerkade gemeerde schip consrtateerde toen, dat onverlaten een deel van inventaris kort en klein hadden geSlaget Deuren waren ingetrapt of ontzet, glas werk was kapot gegooid en verlichtings ornamenten waren vernield. Een aantal luidsprekers werd vermist. Half december werd opnieuw op de Regina ingebroken. Weer werden nielingen aangericht en opnieuw v enkele luidsprekers verdwenen. Begin januari herhaalde zich deze uiting van vandalisme. Ditmaal werd voor een waar de van 800 gulden aan gereedschappen vermist. De eigenaar van de Regina be sloot toen in overleg met de waterpolitie een wachtdienst in te stellen. Dc zoon van de eigenaar, die zaterdagavond de wacht hield, zag omstreeks half tien een auto met een Frans nummerbord op de kade stoppen, er stapten drie jongens uit. die zich aan boord begaven. Ze hadden het ditmaal voorzien op de koelkast en een koffieboiler. De koelkast bleek te zijn, maar de koffie-boiler werd gesloopt en bij een deur klaar gezet- De vandalen K. Zij zijn in hun werk waarschünhjk gestoord door het plotselinge bezoek van de eige naar, die tezamen met zün zoon een achtervolging begon. De drie jongens hielden zich schuil op het achterschip. Een sprong er op de wal en wist te ont komen, de tweede hield zich bijna twee uur verborgen in de sloep van het schip en koos daarna het hazepad, maar de derde, de 18-jarige kunstharsbewerker G. J. P. kon worden gegrepen. In% de loop van de nacht werd* tocht niet meemaakte, maar wel bü de vorige drie was betrokken. De 15-jarlge „chauffeur" had inmiddels nog kans ge zien het gestolen gereedschap te verko pen- De 18jarige knaap was bü zü" «in houding ln het bezit van een oude gum» mistok, die aan het eind was omwikkeld met een flinke schroef. Hü droeg deze als wapen «Wgd tussen zUn broekriem. De vier jongens bleken de Franse auto in „bruikleen" te hebben gekregen van de bediende van een garage, waar de eigenaar, een Franse militair, deze auto vout. (Van onze soc.-econ. redactie) Bü Koninklijk Besluit is een Commissie /oor Georganiseerd Overleg ln Politle- ambtenarenzaken Ingesteld, welke in het vervolg zal overleggen over zaken be treffende de rechtspositie van het politie personeel. Tot dusver werden deze sa- ken besproken in een indepartementale commissie, die advies uitbracht aan de Centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken De nieuwe commissie zal bestaan uit tegenwoordlgers van de overheid en de drie politiebonden, aangesloten bü NVV, KAB en CNV. Ook andere orga nisaties kunnen tot de commissie worden toegelaten. Hiervan zal gebruik worden gemaakt door de Vereniging van Hogere Politieambtenaren en de Rijkspolitiever- eniging. De commissie heeft twee afdelingen, aarvan de ene adviseert in aangelegen heden die de rijkspolitie betreffen en de andere in kwesties, die het personeel van de gemeentekorpsen aangaan. In het ve overleg worden geen besluiten genomen. De commissie brengt slechts adviezen, uit aan de ministers van bin nenlandse zaken en justitie. vrienden, de Indische buurt wonen van bed gelicht. Het zün de 14-jarige b.l.o -scholier J. J. T., de 15-jarige pomp- man; T de Groot (Snacfltbar T e wvnstraat 32, Hilversum, cur. t Re(Jinga. Minister Korthall van verkeer en wa terstaat heeft za terdag zoals ge meld het laat ste deel van rijks weg 4a in gebruik gesteld. Na afloop daarvan deelde hij mede dat de heer M. Visser uit Lei derdorp, die be last was met dei leldinp van het da gelijks toezicht op le werken, benoemd was tot ridder in de Orde van Oran- je-Nassau. De fo to's tonen achter eenvolgens het mo ment waarop drs. Korthals op de knop drukt ter ver wijdering van de laatste beletselen voor het aquaduct bij Burgerveen, het gepavoiseerde schip waarvan de Meren dekzeilen naar boven trokken zodat de toegang tot het aquaduct vrijkwam en ten slotte de ministe riële auto die als eerste onder het water doorrijdt. SIGARET ROKEN UIT KOKER MET SLOT Een Zwitserse horlogefabrikant uit La Cbaux-de-Fonds brengt een sigarettenkoker op de markt met een Ingebouwd uurwerk. De eigenaar kan zelf bepalen hoe lang zijn koker gesloten moet blijven. Het uurwerk kan op slui tingstijden van tien minuten tot één uur Ingesteld worden. De fabrikant heeft hiermee de kettingroker, die zün sigaretten- verbruik wal wil verminderen, een hulpmiddel bü de uitvoering van dit besluit willen geven. De koker vrijwaart zün eige naar niet tegen de verleiding van aangeboden sigaretten tenzü het gebruik zo algemeen wordt, dat de vrügevlge zelf nog een uur moet wachten voor bü *ün koker kan openen. A DOOR BERNHARD NORDH bezemen' uit een leren tas haalde hiftwee kope- ringen, die hij in een van de gleuven Na val van hooizolder overleden In het ziekenhuis te Emmen is zaterdag dc 78-j. P- Hulshof uit Exlo overleden. De man viel vrijdag van een hooizolder, waar hg enige werkzaamheden ver richtte. ,.Door wie is hij gestraft? Niet door de wettige rechter! De geesten van je vader hebben hem de dood ingejaagd. De mannen van de wet straffen de kolonisten niet. Eén van de vreemdelingen heeft mijn broer Pila doodgeslagen, toen kwam de sellout en bracht hem voor het gerecht. Daar vertelde de kolonist, dat de Lap hem bedreigd had. Men kan over deze leugen lachen of huilen de rechters geloofden de kolonist verwachten van deze rechters. De rechters zijn van hetzelfde vlees en bloed als de kolonisten- De wolven werken samen en trekken het rendier in stukken." Thomas luisterde maar met een half oor. Zijn gedachten waren bij andere zaken. Daar had je bij voorbeeld de moeizaam opgetaste hooiberg, die voor de kolonist en de zijnen leven betekende. Een troep rendieren was in staat zo'n hooiberg in enkele minuten te verwoesten, aangenomen dat mensenhanden iets aan de heining hadden gedaan. Het kwam wel voor, dat een kolonist bij zijn thuiskomst een rokende hoop as vond op de plek, waar zijn hut had gestaan cn een jaar ge leden waren twee kleine meisjes bij het bessen plukken voor goed in een moeras verdwenen. De oude Lappenvrouw verzonk weer in haai sombere gepeinzen en Thomas ging weg. Voor du tent kroop zijn jongste rond, maar hij tilde het meisje niet op. Hij liep langs haar heen, hij volg de de spreng omhoog de bergen in. Lang bleef hij op de top staan, dc blik naar het noorden ge wend. Er was geen schaduw van mens of dier te bekennen op dc uitgestrekte heide, die begrensd werd door een steile, met diepe kloven doorsne den bergwand. Boven het hoofd van Thomas cir kelde een buizerd. Thomas merkte het niet. Toen hij de plek verliet, haalde hij zwaar adem. alsof hij aan boze zaken dacht. Vier mijl, dus bijna veertig kilometer Lappenkamp n"Ao in Gulbrandstal Toen de zon in het noordwesten stond, naderde Nicke eindelijk de offerplaats. Hij bevond zich in een kloof, tussen de steile wanden zag hij water glinsteren. Daar lag het meer, hier en daar om zoomd door kromme berken. Hoger op de berg, naar het zuiden gekeerd, verhief zich een vreemd gevormde steen. De Lap bond het kalf aan een van de bomen; gebogen liep hij naar de steen. Men moet de go den deemoedig en met eerbied naderen. Er steeg gekreun op uit zijn borst, zijn oog gloeide als Oceaan met sleep in Osaka De sleepboot Oceaan van L. Smit en lo's ntematlonale sleepdienst ia van morgen om zes uur, na een reis van 66 dagen, met de voor sloop bestemde Canadese kruiser Quebec als sleep ln de haven van Osaka aangekomen. De rei vanaf Halifax heeft voor de slepers enkele moeilijkheden opgeleverd. Op 300 mgl van de Japanse kust raakte namelijk op de Oceaan het stoottouw in de schroef. Kapitein Slingerland moest de tros laten slippen, maar hij kon on danks het slechte weer de moeihjkhe- den snel oplossen. De Quebec was inmid dels met acht runners aan boord enkele mijlen afgedreven. Het contact werd spoedig hersteld. Een andere sleepboot van Smit, de Elibe, heeft tot dusverre nog geen succes gehad met de pogingen om het bü Santa Maria, een der Azoren-eilandcn gestran de Noorse vrachtschip Vehna vlot te krijgen. De sleepboot Schelde heeft zondag ln de erzische Golf het s.s. Almedina geas sisteerd. Het schip, eigendom van een maatschappü 'n Saoedi-Arabië, had ge brek aan brandstof. De Schelde bracht de Almedina naar de haven van Bah rein. Academische examens AMSTERDAM (G.U.) Geslaagd vwi toMc-vertaler Deens: mevr. P Kirehheiner- Galatius (Atphon ad RUn) Voor het doet. Spaans: me). M E van der Homt (Amster dam). Voor het k*i*l. pedagogiek: me) P M ->-> Smeelc (Amsterdam) en voor het kano. - t «f MoTet. P J A Verwey C Winkler, i P T T)oa het artaex. mej. W A Dijkstra (Haarlem). NIJMEGEN Geslaagd voor het doet. >e gedeelte geneeskunde: .,1) Bevorderd 1 R A Janknegt, C J Benet Amsterdam). Gehaagd verwijderd, ging de oude Nicke zijns weegs. Ondanks de warmte in het dal droeg hij een lange pels, die duidelijk de sporen droeg van jarenlang gebruik. De pels was inderdaad oud. Noch Mari, noch de vrouwen van het ge slacht vóór haar hadden de huid gelooid. De pels hoorde aan de dodenhij was in zekere zin ccn schim uit de tijd, toen een heidense priester aan hel hoofd van een vreemde stoet schreed: een stoet, die met aarden potten en offerdieren door dc streek trok. De pels zou pas het eigen dom van Nicke worden, als hij zelf was ingegaan tot de zwevende geesten van het dodenrijk. Dan zouden zijn zonen kunnen zeggen: „Dit is de pels van onze vader". Maar Nicke was er van over tuigd, dat hij de laatste was. die deze versleten huid droeg. Thomas zou de pels nooit aantrek ken. cn Ante en Pol evenmin. Zij begrepen niet dnt men do goede hulp op de goede plek moet zoeken. Nicke sleepte een rendierkalf achter zich aan Het dier was pas een paar weken oud en het kon zich nog maar nauwelijks staande houden op zijn wankele poten. De Lap struikelde af en toe, het zweet stroomde hem over de rimpelige wangen, maar hij gunde zich geen rust. Het was alsof on zichtbare machten hem voortdreven. Vaak leek het, alsof zijn lippen iets mompelden, terwijl zijn blik in de verte verschijningen zag. steen liet verdwijnen. Nicke ging op de aarde zitten, hij boog het hoofd tot op de knieën. Hij zat even roerloos als de steen vóór hem.een kleine grijze m zich als het ware oploste in de wildernis mee versmolt. De Lap hield de ogen gesloten, maar hij sliep niet. Hier bij de offersteen stroomde er nieuwe kracht door hem heen. Hij wist vanwaar die kracht kwam. De geesten der vaderen bezaten alle kracht en wijsheid der wereld. De doden heersten over de levenden: als men met hen op goede voet stond, kon men rekenen op welaange name dagen. Nicke merkte, dat de geesten der doden het waardeerden, dat hij te hunner ere de oude pels droeg. Hij bezocht hen slechts eens per jaar en dan wilde hij graag welkom zijn. Boven dien verwarmde de oude pels, versleten als hij was, zijn oude rug zo behaaglijk. Het was, alsof de goede geesten der vaderen daarin woonstee hadden gekozen om hem te beschermen. Nicke dacht aan zijn dochter Sari. Zij dreef hem jaar op jaar hierheen. Sari's lach had ge leken op vogel-gesjilp, en zij had zulke goede ogen gehad. Zij had niet meer gelachen, toen de kolonist zich in de veilige bescherming van de struiken op het kerkplein op haar had geworpen (Wordt vervolgd) mde dame* A 11 Dl Boerbooms (Ooelburg), L M Th Brenrtjem (Nömegen) en M J M Dole (Wassenaar). J B M Hermans (Breda). M A Kotvter (Vugbl). J R Leo (Nijmegen). J J Michel* (Terwrfneelen) PGM Ooetvogel (Enschede). K r van Riet (Goes). PEA Schulte (Maas tricht). Th J Slooff (Eindhoven), J A M J Wils Venlo), T C M van Woericom (Nijme gen) en P W M van Lotringen (Eindhoven). NIJMEGEN Geslaagd voor kand. ge neeskunde deel I: d« dames AAW Tllle- mans (Oosterhout). LAM van de Vring (Breda), M H D J van der Weerd (Sneek), A J M Baar (R'dam). H J J M BltJdenstein (Nijmegen), J D A van Duren Grave)E MAR Gommers (Tilburg). E L P Htlnteler (Den Haag), H H J M J oosten (Venlo), A H A Kedldiacrt (Stoppeldijk), L G J Mans (Venlo). P M G A W Mulkens (Maastricht), E do Nobel (Haarlem). P J A C Romme (St. Michielsgestel), A V J Schilling» (Nij megen). LM J J Teuntssen (Heerlen). A B L Wermenbol (Breda). N G M van Ha»- aelt (Beok) Voor het kand rechten: W Ho- geweg (Eindhoven). A W H Jansen (Nijme gen). H A M J Paulue«en (Maastricht! en E H A Schute (Helmond). UTRECHT Geslaagd voor het kand. ex. klassieke letteren: H A A Ruiter (Hil versum) Kand ex rechtogeleercBietd: A M de Jonge (Boxtel). mej L van Glls (Utrecht) Doet rechtsgeleerdheidW W dc Nijs B1k (Doorn) Kand ex geneee- kun-de J H Begeer (Rotterdam). F L Berg- hauser Pont (Staphorst), mei J J Botman (Venlo). me) B M Brom (Buasum), B H M J Buijs (Breda). A Ditmar (cum laude) (Utrecht). G J D Dorrepaal (Tomeunen). C J Fleren (Utrecht). E J Graalj-ma (Sneek) E Grootenboer (Rotterdam), W Kcnneke (Schiedam), mej Y G Huisman ('s-Gra- vendeet), mej B dc Jong (Maassluis), mej. J M A dc Jong Maastricht), R E Kleln- veld (Den Helder). W J Koers (Anw«f. Lindeboom (Wngeningen) J K v Siraal (Zeli burg) J van de Weerd (Rhedsn, Gld.) G J Weier (Nijmegen). O L Wendelaar (Hilversum), me). J J Zaaijor (B'.ariouna de Ree (Zeist), J H M Rupert 1st). P I G M Si Th H T ReM V SoeetdtJk), A T Swagemakei

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7