Erhard rekent op steun voor hulp aan de V.S. Initiatief van de V.S. heilzaam voor Kongo Nieuwe sneeuwstormen teisteren Ver. Staten /ft eest lij, Het ver jaringsprobleem Radio programma LUNS OVER NIEUW-GUINEA De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft in ebn vraaggesprek met het Australische blad „Melbourne Herald" gezegd dat vele leden van de Nederlandse regering geloven dat het een lo gisch resultaat van de ontwikkeling van het vraagstuk-Nieuw-Guinea zou kunnen zijn, dat Oost- en West-Nieuw-Guinea één zelfregerend eiland zou kunnen worden. De Nederlandse regering zal zich niet tegen stappen in deze richting verzetten. Indien Westelijk-Nieuw-Guinea zich te zijner tijd bij Indonesië zal willen aansluiten, zal Nederland zich daar niet tegen verzetten, aldus minister Luns. In antwoord op een vraag of Nieuw-Guinea een tweede Kongo zou kunnen worden, antwoordde minister Luns, dat er Nederlanders zijn die zeggen „ga nu weg voordat de bevolking in staat is zich zelf te besturen". Vele autochtonen op Nieuw-Guinea zeggen echter thans met het voor beeld van Kongo voor ogen, dat de Nederlanders het gebied niet aan zijn lot over moeten laten, aldus de minister. CULTURELE ADVIESRAAD De eerste vergadering van de culturele adviesraad voor het koninkrijk is zaterdag op het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in Den Haag geëindigd. Op deze driedaagse bijeenkomst is bepaald dat de raadsadviezen aan de betrokken regeringen in het bijzonder betrekking zullen hebben op de coördinatie van het culturele verkeer tussen de drie koninkrijkslanden, op de meerjarenplannen voor deze culturele activiteit, het ondernemen van deze activiteiten in West-Europa, het Caraibisch gebied en Latijns-Amerika en op de vertegenwoordiging van het konink rijk in internationale culturele organisaties zoals de UNESCO. Tijdens de besprekingen is er een werkgroep ingesteld van drie raads leden van elk der landen één die o.m. de agenda zal samenstellen van de volgende vergadering, die in het najaar in Suriname of op de Nederlandse Antillen zal worden gehouden en zich ook zal beraden over de taalproblemen in Suriname. Borgward-fabrieken zijn overgedragen Pc onderhandelingen tassen de se naat (de regering van dc stad-staat) van Bremen en de eigenaar van dc Borgward-groep, auto-industrieel Carl F. W. Borgward, hebben er toe geleid, dat Borgward zijn drie fabrieken (Lloyd. Goliath en Borgward) heeft overgedragen aan de flnaneieringsmaat schappij met een kapitaal van vijftig miljoen mark, die de senaat de afgelo pen week in het leven riep ter sane ring van de Borgward-groep, die in fi nanciële moeilijkheden was geraakt. Carl Borgward wordt voorlopig nog niet schadeloos gesteld, omdat er (zo heet het tenminste) „geen betrouwbare gegevens" bestaan over de waarde van het op vijf na grootste automobielbe drijf van West-Duitsland. Alleen Borg ward zelf heeft, als eigenaar, enig idee van de waarde, die thans eerst zal wor den begroot door een neutrale beheer der. vermoedelijk de Münchense be drijfsadviseur Johannes Semler, die op saneringsgebied reeds zijn sporen ver diende met de Henschel- cn de B.M.W.- fabrieken. Carl Borgward. die zich te rug heeft getrokken uit de leiding van het bedrijf, blijft evenwel technisch ad- Vijf en dertig miljoen mark wilden Borgward-dealers en importeurs (in het buitenland) onmiddellijk opbrengen (door koop van alle 20.000 wagens op de fabrieksterreinen) op voorwaarde, dat zij een stem in de bedrijfsleiding zou den krijgen. Het zou een koopje zijn ge weest: de geschatte waarde der wagens bedroeg 90 miljoen mark. Borgward heeft dit aanbod van de hand gewezen, zoals hij tot dusverre elk voorstel af wees. dat hem zijn alleenvertoningsrecht ontnam. Flessen gifgas in Ludwig Erhard, de Westduitse minister van economische zaken, heeft in een rede voor de televisie de Westduitsers aangespoord om het aanbod van de Westduitse re gering voor financiële hulp aan de Ver. Staten te steunen. Erhard zei dat West Duitsland niet op zich zelf alleen kan bou wen voor de veiligheid en wel vaart, maar met de andere landen V.S. helpen Polen met „vredesprojecten" De V.S. en Polen zijn voorbereidende besprekingen begonnen over het gebruik van ongeveer 365 miljoen dollar voor „vredesprojecten" in Polen, zo hebben zondag Amerikaanse functionarissen in Washington bekendgemaakt. Het genoemde bedrag vertegenwoor digt de betaling in zloty's voor overtol lige landbouwprodukten. die de V.S. aan Polen hebben geleverd. Vorige week verklaarde president Kennedy in zijn boodschap over de ..State of the Union", dat zijn regering de mogelijkheden zou bestuderen om dit geld voor vredesdoel einden te besteden ter demonstrering van de Amerikaanse vriendschap voor Polen. Hiervoor is echter een wijziging nodig van de wet, die het gebruik van de tegenwaarde van geleverde overtol lige landbouwprodukten voor hulp aan communistische landen verbiedt. V.A.R. laat Engelse spion vrij Het Egyptische blad „Al Ahram" heeft zondag gemeld, dat de Engelsman James Zarb, die op het ogenblik een gevange nisstraf uitzit wegens spionage, over drie dagen in vrijheid zal worden gesteld, zulks „uit erkentelijkheid voor de geest van rechtvaardigheid, die de Britse his toricus Arnold Toynbee aan de dag heeft gelegd ten aanzien van de rechten van het Palestijnse volk". Zarb, een op Malta geboren zaken man, was in 1956 wegens spionage in Egypte veroordeeld tot tien jaar gevan genisstraf. Een andere Engelsman, James Swinburg, die tegelijkertijd met Zarb werd veroordeeld, werd in 1959 vrijgela ten na de helft van zijn straftijd te heb ben uitgezeten. Bij vuurgevechten in is vielen 6 doden Parijs an de vrije wereld moet samen werken. Het zou fataal zijn, aldus de minister, indien de noodzaak om de politieke en militaire sa menwerking van de westelijke bondgenoten te cqmpleteren met economische samenwerking niet er kend zou worden. De Ver. Staten hebben twee maanden geleden om steun gevraagd voor hun moeilijkheden met de Amerikaanse be talingsbalans. Jl. donderdag is het West duitse aanbod officieel gedaan. Dezer dagen zullen de voorwaarden worden bekend gemaakt. In de pers is reeds de vrees geuit dat m grote Westduitse bijdrage budgetaire moeilijkheden zou kunnen veroorzaken of tot belastingverhoging leiden. Aange zien er dit jaar algemene verkiezingen worden gehouden, is de chr. democra tische partij bevreesd voor onpftpulaire aatregelen. Erhard zei dat er by de Westduitse redering was aangedrongen op een billijke bijdrage tot de oplossing van de moeilijk heden met de Amerikaanse betalings balans en in dit verband werd gevraagd om te denken aan de prachtige hulp die de Ver. Staten na de oorlog verjeend hebben bij de wederopbouw van ons de mocratische en economische leven, aldus Erhard. Van welingelichte zijde werd vernomen dat West-Duitsland heeft aangeboden onmiddellijk de 587 miljoen dollar aan na-oorlogse schulden aan de V. S. terug te betalen en tevens de 475 miljoen dollar te betalen welke dit jaar worden gebruikt voor militaire aankopen. Naar verluidt zijn de Amerikaanse autoriteiten hiermee niet tevreden. Essen opgegraven Zevenhonderd flessen gifgas, die nog uit de eerste wereldoorlog stammen, zijn tevoorschijn gekomen tijdens graaf werkzaamheden op een stuk grond in de stadswijk Kray van Essen. Op het ter rein stond gedurende de eerste wereld oorlog een munitiefabriek. De flessen waren slechts met glazen 6toppen geslo ten en het is een geluk dat de eerste exemplaren niet kapot gingen toen zij werden gegrepen. Twee dagen later groef een arbeider veertig flessen op, raakte ze aan en moest zich onmiddel lijk onder doktersbehandeling stellen met brandende ogen, misselijkheid en jeuk. Het bommcnopruimcommando uit Duesseldorf, dat werd ontboden, ver klaarde dat het bergen van de circa 700 liter gifgas niet zijn taak was. Terwijl de vindplaats is afgedekt met chloor kalk, probeert de gemeente Essen willigers te vinden (vijf en twintig mark per dag en een nieuw werkpak) om de flessen te bergen. Niemand heeft zich gemeld. De Westduitse minister van defensie Strauss heeft gisteren verklaard, dat de Bondsrepubliek krachtig gekant is tegen mede-financiering van een Europees ruimteprogramma dat zich van de Brit se Blue Streak-raket zou bedienen. In principe echter, aldus Strauss, heeft West-Duitsland erin toegestemd met Frankrijk en Engeland samen te werken in het kader van een Europees programma voor ruimte-onderzoek. Hij meende echter dat de Blue Streak in dit programma niet diende te worden opgenomen, omdat zulks bete kenen zou het besteden van miljoenen, alleen maar om onderzoekingen te herhalen die reeds met grote kosten in de V.S. zijn geschied. Hoop in V.N.-hoofdkwartier Bij twee vuurgevechten in de Franse hoofdstad zijn zes mensen gedood en twee gewond. Het eerste incident deed zich voor, toen de politie een hotel in een Noord- afrikaanse wijk binnenviel om de papie ren der gasten te controleren. Een po litieman werd doodgeschoten toen hij een kamer binnenging en twee Algerij nen. die over het dak de vlucht namen, werden daarop door de politie tijdens de achtervolging gedood. In de voorstad Aulnay-sous-Bois kw men twee Algerijnen een café binnen openden uit automatische pistolen h vuur op de bezoekers. Twee Algerijnen en een Fransman werden gedood, twee andere Algerijnen werden zwaar wond. De daders ontkwamen. Sowjet-protest tegen raketbasis Sardinië Radio-Moskou heeft gisteren bekend gemaakt. dat de Sowjetunie bij Italië geprotesteerd heeft tegen de plannen om aan West-Duitsland toestemming tc geven tot het legeren van troepen en het inrichten van een raketbasis op Sar dinië. In de Russische verklaring wordt Ita lië gewaarschuwd, dat „het weer een gevaarlijke stap heeft gezet, waardoor de strijdkrachten van de Westduitse re- vanchisten worden versterkt." In Bonn heeft een zegsman van het Westduitse ministerie van verdediging verklaard, dat de Sowjet-waarschuwing een hernieuwde poging was om een wig te drijven tussen West-Duitsland en haar bondgenoten en om West-Duitsland te verhinderen haar strijdkrachten op te Volgens deze zegsman is de basis op Sardinië enige tijd geleden opgericht door Italiaanse. Canadese en Westduit se strijdkrachten. In het hoofdkwartier van de V.N. heeft men hoop gekregen op een nieuwe aanpak van de Kongo lese problemen door een Ameri kaans initiatief, dat beoogt aan de V.N. uitgebreidere bevoegdheden te geven voor het bestrijden van de burgeroorlog. Volgens waarne mers wordt steeds meer erkend dat Kongo op weg is eèn tweede Korea te worden. Berichten uit Washington meldden, dat besprekingen gevoerd worden om inter nationale steun te verkrijgen voor een politieke schikking tussen de ver schillende elkaar bestrijdende groeperin- :n in Kongo. De hoop is er op gericht, dat de V.S. zelfstandig en door middel van de Veilig heidsraad andere staten kunnen overha- langer materiële steun te verle- hun eigen favorieten in de Kon golese machtsstrijd. De Franse parachutistcnkolonel Ro ger Trinquler, die onlangs de actieve dienst met pensioen verliet, heeft be kend gemaakt, dat hij een aanbieding van de premier van Katanga, Tsjombe om zyn leger te organiseren, heeft aan genomen. In een kennelijke verwijzing naar be richten, dat Tsjombe een vreemdelingen legioen voor Katanga vormt, verklaarde Trinquier, dat het niet waar is dat onge veer 300 man per week aankomen. In werkelijkheid zei hij zijn het er niet meer dan 100. Kongolese troepen hebben •erliezen aan doden en gewonden" te hebben geleden in gevechten met Nige- riaanse troepen van de Ver. Naties in Kindoe verzocht het vuren te staken, al- is een zegsman van de Ver. Naties. Ongeveer 250 Belgische ambtenaren in overheidsdienst in Roeanda Oeroendi heb ben inmiddels voor de woning van Jean- Paul Harroy, de Belgische resident-gene raal in Oesoemboera gedemonstreerd, om dat zij meer betaling verlangen voor hun erk in het „roerige gebied". De ambtenaren deelden aan Harroy mee, dat hun collega's in Kongo na de onaf- hankelijkheids verkrijging 6000 francs (ruim 450 gulden) per maand extra had den gekregen. lapsgebied Oeroendi heeft verklaard, dat zijn admi nistratie ervan overtuigd was dat de re- 'olutionaire regering, die vorige week in Roeanda de republiek heeft gevestigd, re presentatief was voor het volk. In een interview verklaarde Harroy „wij volgen nog steeds de ontwikkelingen in Roeanda. maar wij hebben bemerkt, dat de nieuwe regering macht uitoefent". Advertent te DOG-STOP BESCHERM! IUDENS LOOPSHEID In de Haagse moskee werd zaterdag een receptie gehouden ter ere van. de Pakistaan sir Mohammed Zafroella Khan, de scheidende tnee- voorzitter van het Internationale Gerechtshof. Op de foto zien we hoe sir Mohammed aan minister Luns een verversing aanbood. Zeventig mensen omgekomen Sneeuwstormen, die het afgelo pen weekeinde het Oosten van de Verenigde Staten hebben geteis terd, hebben tenminste zeventig mensenlevens geëist. De meteoro logische dienst heeft gewaar schuwd dat nog meer sneeuw kan worden verwacht. De straten van New York zijn bedekt met een laag sneeuw van 33 cm. Talrijke sneeuwploegen en duizenden ar beiders werken met man en macht om de vijfduizend kilometer stra ten van New York van sneeuw te zuiveren. Er is een rijverbod voor automobilisten uitgevaardigd, waarop slechts in dringende geval len uitzonderingen worden ge maakt. Op de buitenwegen heersen verschrik kelijke toestanden, omdat op vele plaat sen door de harde wind onvoorstelbare hoge sneeuwhopen waren opgewaaid. Bourguiba laakt steun V.S. aan kolonialisme President Bourguiba van Tunesië heeft zondag verklaard, dat Tunesië zich geheel op één lijn zal stellen met het westen, als dit zich volkomen los maakt van het kolonialisme. De stil zwijgende of uitgesproken steun, die de V.S. aan het kolonialisme verlenen, had Tunesië er voornamelijk van weerhou den zich bij het westen aan te sluiten. Hij hoopte dat de politiek van de nieu we Amerikaanse regering het zijn land mogelijk zou maken, het westen nader te komen. Het Tunesische staatshoofd, dat werd aangehaald door het Tunesische tijd schrift ..Afrique Action", zei voorts dat de Iraakse premier, generaal-majoor Kassem, hem de verzekering had gege ven. dat het „duidelijke en redelijke" standpunt van Tunesië in zijn geschil met de V.A.R. door andere Arabische landen was gesteund op de dezer dagen in Bagdad gehouden conferentie van mi nisters van buitenlandse zaken van de landen der Arabische Liga. Intussen heeft noch de Tunesische re gering. noch de persdienst van presi dent De Gaulle commentaar willen le veren op het bericht in „Afrique Ac tion", dat de Franse president zijn Tu nesische collega voor een bezoek aan Parijs zou hebben uitgenodigd. V.S.-steun aan rebellen fataal voor relatie Het besluit van de regering Kennedy een bedrag van 4 miljoen dollar uit tc trekken voor hulp aan contra-revolutio nairen heeft alle hoop op betere betrek kingen tussen Cuba cn de Verenigde Staten de bodem ingeslagen, aldus heeft president Dorticos op een bijeenkomst in Havanna verklaard. Volgens de wel ingelichte Miami He rald bestrijden tussen 2.000 tot 4.000 Cu baanse rebellen in de bergen thans het regiem van Fidel Castro. Volgens het blad zijn deze strijdgroepen krachtiger dan de guerrilla's van Fidel Castro zelf waren in een vergelijkbaar stadium van hun strijd tegen Batista. Daar staat, aldus de Miami Herald weer tegenover, dat het leger van Castro nu veel sterker en pa rater is dan het leger van Batista destijds. In net Noorden van de staat New York heeft de storm minstens zes mensenle- Het8 internationale vliegveld Idlewild was gisteravond nog steeds voor alle keer gesloten. Niet minder dan 1.60( en uitgaande vluchten met 135.000 pas sagiers zijn door de sluiting van het vliegveld getroffen. Het is de derde keer dat de stad New- York dit seizoen door een sneeuwstorm wordt getroffen en de resten van v< stormen zijn nog te zien in dc voorste den. Het was gisteren de zestiende ach tereenvolgende dag dat hier het kwik beneden het vriespunt bleef. Dit is een record sinds 80 jaar, toen bet vijftien dagen achtereen vroor. Italië In Roehemolles. in het Frans-Italiaanse grensgebied zijn gisteren achttien huizen door een lawine geheel verwoest. Tot nu toe zijn de lijken van een 51-jarige vrouw en haar 27-jarige zoon gevonden. Van dezelfde familie worden nog twee mannen van 74 en 81 jaar vermist. Vier overlevenden zijn door reddingsploegen uit de sneeuw gered. Kleinere lawines die nog steeds langs dc hellingen omlaag komen, hinderen het reddingswerk a zienlijk. In het Aosladal. ongeveer 80 kiloi ter ten Noorden van Roehemolles, heeft een lawine de verblijven van vier liaanse arbeiders aan de tunnel door de Mont Blanc getroffen. Hun collega's had den er weinig hoop op nog overleven den aan te treffen. Door een snceuwla- wine nabij Modane in de Franse Air... werd gisteravond de spoorlijn Parijs-Ro me geblokkeerd. Ook de snelverkeers- weg, die er vlakbij ligt, werd onberijd- Studenten protesteren tegen verkiezingen Honderden* studenten hebben gisteren onder het uitroepen van leuzen die te gen de huidige regering waren gericht, betogingen gehouden in de Bazaarwijk van Teheran. Doel ervan was te prote steren tegen het gebrek aan vrijheid dat volgens hen dc huidige verkiezingen kenmerkt. Eerder op de dag had de regering vla :n radio-mededeling bekendgemaakt dat de universiteiten tot nader order ge sloten zullen blijven. Bij de betogingen van zondag deden zich geen incidenten voor. De regering wijt de onrust aa (communistische) Tudehpartij. Tot dusver zijn voor. het Majlis (par lement) 130 afgevaardigden gekozen. Nog zeventig zetels zijn beschikbaar. De loyale oppositiepartij Meliyoun heeft van de 130 zetels er 59 veroverd, de Mardom-partij en de onafhanke- lijken 19. Socialisten kritiseren regering-Eyskens Het bestuur van de Belgische socialis tische partij is in Brussel bijeengeweest. Op de vergadering werd met algemene stemmen een motie aangenomen waarin de regering-Eyskens verantwoordelijk wordt gesteld voor de onrechtvaardig heden. fouten en vergissingen, die tot dc huidige politieke crisis hebben geleid. In de motie wordt voorts een beroep op de Belgen gedaan om de regering te ver jagen. Commentaar Anecdote Vfen moet de dingen niet uit hun rband rukken, want dan maken ze kwijts een verkeerde indruk. Daar in signaleren wij een ongewenst voor- jal in het VARA-televisieprogramma dat zaterdagavond werd uitgezonden. De welbekende journalist Jun Gode- rie, optredend in de quiz TV-toto, gaat er prat op, dat hij de moppen en anec dotes uit zijn mouw kan schudden, ja zelfs op elk trefwoord een grap weet te vertellen. Natuurlijk moest dit in het programma worden gedemon streerd. maar we weten nu eenmaal dat deze TV-toto tot en met wordt voorbereid en gerepeteerd, hetgeen niet erg is omdat de deelnemers toch niets te winnen of tc verliezen heb ben. Dat Theo Eerdmans dus als tref woord „appel" zou noemen, stond vast, evenals het feit dat Jan Goderie dan daarop als „anecdote" een frag mentje uit een Vlaams werkje zou voordragen. Waarom echter weer juist het op de bekend-naïeve manier ver telde paradijsverhaal daarvoor moest worden gekozen, terwijl men toch weet dat zeer vele kijkers zich daaraan sto ten, is ons een raadsel. Jan Goderie weet immers grappen en grollen ge noeg? Bovendien was dit fragmentje grap noch anecdote, het was alleen maar een zeer slecht voorgedragen stukje namaak-Vlaams. Wij weten dat in le genden en naar-de-B\jbel-vertelde verhalen dikwijls op vrij gemeenzame manier over God wordt gesproken, maar wanneer dit met eerbied en bin nen het verband van het verhaal ge schiedt, behoeft dit niet aanstootge vend te zijn. Nu echter was het alleen maar mis plaatst en onnodig hinderlijk. Zeker willen we aannemen dat het zo niet was bedoeld, maar waarom dan juist de keuze hierop te laten vallen? De VARA moest langzamerhand toch be ter weten en wat Jan Goderie zelf betreftook hij moest dat doen. Overigens was het programma weer dermate vervelend, dat we blij wa toen het uit was. Dit geldt cch- liet voor de voorafgaande rubriek Espresso, want de VARA staat met deze „kroniek" bepaald vooraan. Arie Kleywegt heeft hiervan een uitnemen de presentatie gemaakt, altijd is het programma boeiend en interessant. VARA besnoeit de Ditmaal u>as er een leuk grapje toe gepast, nl. commerciële televisie": tussen de bedrijven door werd er kos telijk „reclame" gemaakt voor twee voetbalverenigingen. Dit bij wijze van voorproefjeop de dingen die mo gelijk zullen komen, maar op deze wijze uias het alleen maar amusant. „Tienjarenplan" voor Europese tv Er is een soort „tienjarenplan" in de maak voor de Europese tele visie. Men streeft er naar, binnen die tijd te komen tot een eenheids systeem waarbij het uitzenden op verschillende lijnengroepen komt te vervallen, zodat bij overneming van programma's het hinderlijke en beeldschadende „vertalen" niet meer nodig is. Op het ogenblik zendt het Franse blok uit op 819 lijnen eii Engeland op 405. een systeem waarbij ook Ierland zich voorlopig gaat aansluiten. De rest van West-Europa zendt uit op 625 lijnen. Het ligt in de bedoeling, dat laatst genoemd systeem algemeen zal worden. Tot het plan behoort ook de ontwikke ling van de kleurentelevisie, waarvoor nieuwe frequenties verdeeld moeten worden. Ook de verdeling van de fre quenties in Band IV (welke in Stock holm een feit moet worden) zal pas mogelijk zijn. wanneer West Europa één zendsystecm gaat volgen. In 1971 zal alles geregeld moeten zijn. Men neemt aan dat dan alle Europese landen twee of meer televisieprogram ma's uitzenden en om gedrang te voor komen moet er dan een behoorlijke fre quentieverdeling wezen. Maria Callas vaar Italiaanse tv? De beroemde sopraan Maria Callas heeft een uitnodiging van dc Italiaanse televisie ontvangen voor een optreden van een uur. Zij moet dan opera-aria's Maria overweegt nu of tij het zal doen voor het geboden honorarium dat 80.000 bedraagt! Wij vragen ons af. of een dergelijke som nog wel de betiteling „honorari um" verdient. Lijkt het niet meer op een soort offer, aan de voeten vap een onbereikbare grootheid gelegd? vanavondt Driestuivers' opera Zoals U zich zult herinneren werd de superproduktie van de VARA-tele- visie de „Driestuiversopera" enkele maanden geleden nogal een misluk king. De opvoering die drie en een half uur duurde werd op telerecording vastgelegd met het doel, deze nog eens uit ,te zenden. Naar we vernemen is regisseur Wil ly van Hemert nu bezig, de produktie duchtig te besnoeien en terug te bren gen tot twee uur. De VARA wil het stuk dan In de komende zomer nog maals op de beeldbuis brengen. Of de besnoeiing zal helpen om het gehalte van het stuk beter tc maken lijkt ons nogal twijfelachtig. (Advertentie) Een Russische geleer de heeft bekendgemaakt, dat er in Rusland ge werkt wordt aan ccn „geologische raket", die de aarde ,,in moet schie ten". „Op het ogenblik overwinnen wij de ruim te, maar wij weten niet wat er op 10 tot 20 km onder de aarde ge beurt", zei hij. i De staatssecretaris van het Vaticaan, kardinaal Tardini, heeft zondag morgen in dc basiliek van St. Paul te Rome een mis opgedragen, ter gelegenheid van het feit dat Paulus 1900 jaar ge leden voor de eerste maal in Rome aankwam. I In een gezamenlijk communiqué hebben communistisch China cn de Sowjetunie verklaard, dat zij een plan voor culturele samenwerking hebben ondertekend, dat de uitwisseling van to neelgroepen cn individu ele toneelspelers en -speelsters omvat. De van ge- ngeniscipier uit Mon treal (Canada) wordt door een ontsnapte ge vangene vastgehouden als gijzelaar in eigen huis. De man, die gewa pend is. dreigde zijn gij zelaar kwaad te doen, indien iets tegen hem on dernomen werd. Dc piloten van dc Britse Europese lucht vaartmaatschappij zul len binnenkort 24 uur in staking gaan omdat zij ontevreden zijn over het ontslag van hun collega James Tliain, die door dc Duitsers ervan beschul digd wordt verantwoorde lijk te zijn voor het vlieg tuigongeluk, dat vandaag drie jaar geleden bij München plaatsvond, waarbij voetballers van dc club Manchester Uni ted om het leven kwa- Montgomery meent dat premier Chroesjtsjef te gen oorlog is, niet nood zakelijkerwijs omdat hij oorlog slecht of kwaad vindt, maar omdat hij van mening is, dat dc Sowjetunie in de komen de oorlog vernietigd zal worden, evenals de rest van de wereld. 9 In Parijs zijn zaterdag Groothertogin Charlotte cn prins Felix van Lu xemburg aangekomen voor een officieus be zoek van een paar dagen aan president De Gaul le. Tijdens een lunch hebben zij aan de Fran se president de onder scheidingen uitgereikt, die behoren bij het Lu xemburgse grootkruis van de Gouden Leeuw. 9 De nieuwe Amerikaan se minister van defensie. R. Mc N'amara, heeft la ten doorschemeren, dat er een „koop Ameri kaanse goederen" cam pagne zal worden ge voerd onder de Ameri kaanse militaire gezin nen overzee, vooral op het gebied van auto's, voor besparing van Ame rikaanse dollars. In het gemeentehuis van Sneek zijn zaterdag zes personen gehuldigd, die bij een grote brand op 27 december 1960 zes tig stuks vee en vier paarden uit de vlammen wisten te redden. Zij kre gen de zilveren medaille van do Nederlandse ver eniging voor dierenbe scherming. 515) Algemeen verbreid is by ons volk de opvatting, dat een gevonden voorwerp, wanneer het na 1 jaar en 6 weken niet door de rechthebbende is opgevorderd, aan de vinder zou toevallen. In andere woorden, men meent, dat een gevonden voorwerp na deze termijn door dc vinder mag worden behouden. Dit is een dwaling. Van „behou den" wordt in de wet niet gerept. Wél is het waar, dat de rechtheb bende het voorwerp na een zekere tyd niet meer kan opvorderen, omdat zyn recht daarop verjaard Is. De vinder wordt dan i in feite eigenaar, wfjl niemand hem bet eigendomsrecht kan betwisten. Maar dat is niet na 1 jaar en 6 we- ken het geval, maar pas na 3D jaar. Maw. na 30 jaar kan de vinder zich als eigenaar beschouwen. Onlangs merkten wij In deze ru briek op, dat aan dergelijke dwalin gen veelal «éér oude rechtsregels ten grondslag liggen. Dit is ook hier het geval, want het Oud-Vaderlandse Recht kende vroeger de verjarings termijn van „jaar en dag", wat neer kwam op een tijd van 1 Jaar, 6 weken cn 3 dagen. Immers, na een voorwerp gedurende 1 jaar in bezit te hebben gehad, moest in de kerk driemaal worden afgekondigd, dat men eige naar van het voorwerp wenste te worden. Deze afkondigingen moesten voorts geschieden met een tussen- TOCH IS HET ZO! ruimte van 2 weken, zodat er in het totaal 6 weken mee gemoeid waren. Worden hierbij nog de 3 afkondi- gingsdagen geteld, dan komen we dus op een termijn van in het ge heel 1 jaar. 6 weken en 3 dagen. Daarvan zijn bet jaar cn 6 weken door alle eeuwen been in bet bewust zijn van de mensen blijven hangen. Ten onrechte, gelijk wü gezien heb ben, want momenteel is de verja ringstermijn 30 jaar. Laten we ons nu eens bezig houden met een probleem, dat zich bij een verhuizing zou kun nen voordoen. Stelt u zich dan voor, dat de verhuizers in sta king zy gedaan, of snipperdag heb- dat etage I het probleem bent geplaatst uw inboe del vanaf de par terre naar de derde -crplaatsen. U beschikt niet takel, maar gelukkig heert u wel een katrol, waarmee zware voorwerpen langs de voorzijde van de gevel naar boven kunnen worden gehesen. Nu wordt u gevraagd met behulp van deze katrol een kist op te hijsen die precies even zwaar is als uzelf. Voorts nemen we nog aan, dat het gewicht van het touw geen rol speelt, evenmin aU de wrijving van de katrol. Wat gebeurt er met die kist, kunt u haar naar boven krygen, of blijft zij op de grond staan en klimt u in het touw, de derde etage tegemoet? Daarover een volgende keer! Tussen 8.05 en 9.30 uur kunt u nu dan luisteren naar het hoorspel „Twee oude dames openen het vuur", ge schreven door Christian Bock, en uit- Sezonden door de NCRV. Herbert oeks. die voor de televisie de rol van „meneer Daniël" speelde, zal dat ook nu weer doen. De overige rollen heb ben een andere bezetting gekregen. Direct daarna hoort u dc pianist Ni- kita Magaloff in sonates van Haydn en Beethoven. Om 11.05 uur: voort zetting van de rubriek „Het kerklied en zijn weg in de toonkunst". Bij de VARA gaat van 7.30 tot 9.30 het actuele programma „Estafette" de lucht in. met o.m. het spelletje „Twintig bij twintig". Om 9.55 is het weer Marimba en om 10.40 uur kunt u nog luisteren naar het Concertge bouworkest dat de 6e en de 3e sym fonie van Beethoven speeelL TIPS UIT HET BUITENLAND De opera „Figaro's Hochzeit" van Mozart kunt u tussen 8.30 en 11.35 uur horen in het BBC-programma op 464 m .Carlo Maria Giulini dirigeert het Filharmonia orkest en -koor en solis ten. De rol van Almaviva is voor Eli sabeth Schwarzkopf. Een Mahler-conccrt wordt tussen uur uitgezonden door de NDR op 309 m. Dimitri Mitropoulos dirigeert het Keulse omroepsymfonie- orkest in de zesde symfonie in a. Voor morgen Hilversum l. 40: m. AVRO: 7.00 Nws. 7.20 Gram. VPRO 7.30 Dagopening. AVRO: 8.00 Nw«. a is Oram. n.OO Gym. v.rl. vrouw. 0.10 i. 0.15 Gram. 9.35 Waterat. 9.40 tkbespr. 10.00 Gram. I l!o(;rrlnp\- Morgenwijding. 10.50 V. d. klei d. zieken. 12.00 uitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinth ï...- DED. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. en heursber. Gram. 14 00 Gram. 14 40 Schoolradio. 15.00 V.d. vrouw. 15.30 Cello en piano 16.00 Van mens tot mena, lezing. 16.15 Gram. 16 30 V d. Jeugd. 17 20 De die renwereld cn wij, praatje. 17.30 Amateurs- progr. 18.00 Nws. 18.15 Danimuz. 18.30 n.ViU.Toneel, de opbouw van een rol. door Carpentier Altlng Haak. 19 00 V.d. V d plallcla, 14 45 Gevar. proi Nederlandse door MeJ. L. van der Steen 18.00 Lich te muziek. 18.10 Gram. 18.30 V. d. Jeugd. 19.00 Nws. 19 10 Act. 19.25 Zang. 19 30 Gram 20.30 Avondcollege. 2100 Vioolduo. 21 25 l\o„i /arig 2150 Gram 22 25 Roekhcspr. >d. lezing. vanavond 9 Voor dc NCRV treedt vanavond om 8.30 uur in de rubriek „Van de grote naar de kleine K" op Hans Kaart. Vooraf om 8 uur het NTS-journaal en om 8.20 uur de rubriek Memo. Om 8.55 uur weer een film „Vader weet het beter" en tot slot om 9.20 uur op treden van het internationale journa listenforum. Ds. J. Langstraat sluit de

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5