Structuur en functie van het predikantsambt Nieuwe gedachten over oud probleem: echtscheiding Chr.-Studentenraad was bijeen in Zuiderkerk Katholiciteit der Kerk in een ander licht „Human relations' -probleem is geen noodzakelijkheid Chinese commune thans hogere coöperatie ME UWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 lgenda voor Leiden Maandag "èt Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging 'ABJ Pedagogiek, J. de Lange, Rotterdam, ove scholen voor kinderen met leermoei- lijkeden. Hrmonie, 8 uur: Ledenvergadering 3 Octbervereniging, bespreking herden- kin 75-jarig bestaan. Sadhuis, wachtkamer trouwzaal, 8 uu: Comité bevolkingsonderzoek t.b.c. Shouwburg, 3 uur: Diesopvoering Ban- ja.van W. Majakowski, door LST en TVL. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: j Leing mevrouw Eta Harick-Schneider i our Japanse rituele muziek. )e Doelen, 8 uun Genootschap Neder- ladEngeland, rev. Ingram Hill over Hthedraal van Canterbury. Woensdag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Diesrede rec- tr magnificus prof. mr J. V. Rijpperda Uerdsma en uitreiking universiteitspen- ing aan mr. dr. K. P. van der Mandele. Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Jaarver- adering Ned. Veren, van Huisvrouwen. Aula academisch ziekenhuis, 12.501.20 ur: middagpauzebijeenkomst. OEGSTGEEST, Irene, Herv. Gemeen- tavond, zendingsfilm van Afrika „In het tken van de valk", j Patronaatsgebouw, 8 uur: De Leke- I oelers met „Het meisje van het schilde- j jj", van Joop Spit. Donderdag Prytaneum, 12.15 uur: LAK-zolderto- teel, „Onkruid in de potten", van Erik ATolf. Rehoboth, 8 uur: Veron, A. A. Grim- bergen over: „Waarom moeilijk als het I makkelijk kan?" j Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie- I Orkest. Aula ulo-school Asserstraat, 8 uur: Herv. Wijkgemeente Levendaal, bijeen komst met medewerkers jeugdwerk. OEGSTGEEST, Irene. 7-30 uur: „Een I avondje gezellig uit" met faempre Avan- ti's Jong en Jolig, t.b.v. nazorg t.b.c.- I patiënten. Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Re ceptie t.g.v. tweede lustrum afd. Leiden Ned. Volleybal Bond. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Wedstrij den en cabaret t.g.v. tienjarig bestaan afd. Nevobo. I Academie, 12.20 uur: LAK-pauzefilms. De Doelen, 5.45 uur: Rijnlandse club Prot.-Chr. verkgevers, drs. G. H. Ho- I mans over Evangelie en Industrie. Pieterskerk, 715 uur: Avondgebed. I Stadsgehoorzaal, 8 uur: Harmoniekapel Trouw en Durf. Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: 1 Grunneger Veurdrachtoavond. Apotheken Geopend Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Films i Casino (210 en 710 uur): Voor wie j de klok luidt (18 jaar); donderdag: Gij I zult niet begeren (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De commis saris in moeilijkheden (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): The cap tains paradise (14 jaar), i Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): Fort Yuma (14 jaar); donderdag: Bittere rijst I Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De maag- denbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, schilderijen Ars Aemula Na turae (tot 20 februari). Diesoratie prof. dr. P. Smits Nieuwe theologische bezinning absoluut noodzakelijk "PkE TITEL van de diesoratie van de Leidse hoogleraar prof. dr. P. Smits, U „Structuur en functie van het predikantsambt in de moderne maat schappij", mocht met recht actueel heten. Er heerst grote onzekerheid over de zin, taak en vervulling van het ambt, niet alleen bij kerkelijke out siders, maar ook en vooral bij de predikanten en aanstaande predikanten zelf. Het aantal studerenden voor het predikantsambt is in de laatste de cennia voortdurend gedaald en bovendien kan een vlucht uit het ambt worden waargenomen. Men is het er wel over eens da :n vernieuwing moet komen in theologisch onderwijs, maar in welke richting moet die gaan. en hoe ver? Moet de eenzijdige alpha-oriëntatie worden te gengegaan cn dient het accent sterker te worden gelegd op de godsdienstige psy chologie en sociologie? Moet er een gro tere specialisatie komen direct na prcrpaedeutisch examen? Ook onder de theologische studenten en we het verschijnsel dat zij lciezen voor de studie, de pastorie. De leiding van de Nederlandse Herv. Kerk tracht in het zg. mutatierapport wegen aan te geven voor een sterkere door stroming van predikanten ui hun eerste Ge meente, maar kan men muta- tievragen oplos sen zonder de structuur e functie van het ambt aan de orde te stel- vroeg prof. Smits zich af. In het algehele malaisegevoel pleegt de sociale status van de predikant telkens me spreken. Diescollege prof. dr. Brom Hartchirurgie met behulp van hart en longmachine Sinds enkele jaren kunnen dank zU :en geperfectioneerde hart. en long machine tot voor kort onmogelijke chi rurgische ingrepen in het hart worden uitgevoerd. Dit zijn echter bijzonder ge- compliceerde operaties, waarbij de chi rurg slechts een schakel is in een kring medewerkers, zo stelde prof. dr. G. Brom zaterdagochtend aan het eind van zijn kort diescollege over de moderne hartchirurgie vast. Zijn college werd gevolgd door een in kleuren (in het academisch zie kenhuis te Leiden) opgenomen film van een hartoperatie, waarbij ge bruik werd gemaakt van een hart en longinachine, die de functies van hart en longen van de patiënt gedu rende de ingewikkelde cn tijdroven de ingreep volledig overnam. Een dergelijke machine wordt sinds (56 in de klinieken gebruikt. De moge lijkheden bij de hartchirurgie zijn ei belangrijk door vergroot Het heeft ech ter vele jaren geduurd voordat deze machine kon worden toegepast. Allerlei problemen moesten eerst worden opge lost. Zo moet het bloed tijdens de ope ratie onstolibaar worden gemaakt i daarna' moet deze önstolbaarheid worden opgeheven. Ook het materiaal voor de nodige slangen en dergelijke moest van een speciale samenstelling zijn. De moderne plastic-industrie loste dit probleem op. Ten slotte vereist zo'n operatie veel bloed, dat van precies de zelfde samenstelling moet zijn als dat van de patiënt. Bij de op de film gelegde operatie was het bloed van tien donors nodig. Het groot-auditorium, tot de laatste plaats bezet met juristen, o.w. velen •'uLde kring der advocaten en rechterlijke macht, heeft tot slot van de juricsche dies-colleges kunnen luisteren naar mr. A. F. Visser van IJzen- doon. Hij sprak over „Echtscheiding", naar aanleiding van het verslag vanll januari 1960, door ëen adviescommissie aan de minister van justitie uitgbracht en de publikatie van de Telders Stichting over dit onderwerp. Ht verslag van de commissie, aldus begfl mr. Visser van IJzendoom. ver- tegawoordigt de mening der voorman nen van de religieuze groeperingen in ons land, waardoor de betekenis niet algmeen is. Vreemd had het hem ge- tro-'en dat bij de samenstelling van de cotmissie geen plaats was ingeruimr voc vrouwelijke vertegenwoordigers, dar het probleem der echtscheiding zee sterk samenhangt met de positie va de vrouw. Blijkens het verslag wil mn enerzijds de echtscheiding bemoei- lij.en, anderzijds door invoering van mer echtscheidingsgronden aan moder- nre opvattingen tegemoet komen. Jpreker behandelde vervolgens de vorgestelde uitbreiding der echtschei- digsgronden, waarover hij in het alge- men weinig enthousiast kon zijn. Zo veesde hij by de bewijslevering van oerspel een kwalijke ontwikkeling, zo als die zich in andere landen heeft voorgedaan. Naar aanleiding van het rapport van de Telders Stichting vroeg mr. Visser van IJzendoorn aandacht voor het ali mentatie-probleem. De wettelijke rege ling van de alimentatie achtte hij, even als de Telders Stichting, onvoldoende De voorstellen in heit rapport hierover schetste hij als een poging om aan de eers-e gescheiden vrouw verhaalsrech ten of pensioenrechten toe te kennen. Rectificatie dokters- diens ten T>t onze spijt s er in ons zattfdag bij de doktersdiensten voor het weekeinde een fout geslopen. Voor Leden stond namelijk een aantal art sen vermeld dat geen dienst had. Wij bielen hiervoor onze oprechte sahuldigingen aan. waarbij hij pleitte voor enkele sugges ties van de zijde der levensverzeke ringmaatschappijen. Het blijft de vraag, besloot hij, of we bij de oplossing dit sociale probleem de eerste ge scheiden vrouw moeten laten voorgaan, gelijkstellen of achterlaten bij de po sitie van de tweede echtgenote. De hoogleraar onderscheidde wat die structuur betreft twee determinerende factoren, nL de werkelijkheid van het maatschappelijke leven, en de opvatting van het kerkelijke ambt vanuit de theo logie zelf. Vanuit de Kerk gezien kenmerkt het ambt zioh door een institutionele struc tuur, d.w.z. vanuit vaste vormen van kerkelijk handelen. In de moderne maat schappij wordt dit vervangen door de prestatiestructuur: de zin en het resul taat van ambtelijke arbeid hangen gro tendeels af van de persoonlijke prestaties van de predikant. Polyfunctioneel Prof. Smits legde er de nadruk op. dat het predikantsambt altijd polyfunctioned is geweest. Men denke slechts aan de veelheid van taken, die er voor de pre dikant bij kwam door de opkomst van het verenigingsleven in de negentiende Het paradoxale van de huidige situatie is, dat de maatschappij leidt tot een ster ke sociale reductie van het ambt. Aan de andere kant heeft het nieuw ontwaakte religieus bewustzijn van de Kerk een apstolair apparaat in het leven geroepen, dat ook voor predikanten tot gespeciali seerde taken heeft geleid. Het ambt is nu sterker functioneel dan ooit tevoren Het ontstaan van die functies voert tot een bezinning op de wezenlijke taak van de predikant in onze maatschappelijke werkelijkheid. De traditionele structuur van het ambt wordt doorbroken Sociale status Bij de ambtsaanvaarding neemt de predikant, aldus prof. Smits, een volle dige directeursfunctie op zich. Hij kan er niet ingroeien. Alleen het beroep van burgemeester is hiermee vergelijkbaar. De sociale status wordt niet eenvoudig met het ambt gegeven, maar moet door persoonlijke prestaties worden bereikt. Dit heeft tot gevolg dat de predikant voortdurend onder druk leeft. In de tweede plaats leeft de predikant jn conflict met zijn dagelijkse werk om dat de feitelijkheid van de Gemeente met zich mee brengt dat hy een niet ge ring deel van zijn tijd moet geven aan taken die naar zijn gevoel niet vóór alles moeten gebeuren. Over de materiële basis heerst grote onzekerheid. Prof. Kraemer heeft eens gezegd het een verschijnsel van verbur gerlijking van de Kerk te vinden, wan neer de predikant zijn sociale status een ondiscutabele zaak vindt, en het „zich weg werpen om Christus' wil" een zaak voor zonderlingen. Maar ds. A. Faber uit Emmen legt er de nadruk op, dat indien het inkomen nooit een buitenlandse reis mogelijk maakt de predikant ingang heeft verlo ren bij de nieuwe middenstand Boven dien: Mag een predikant „zich weg wer pen", tegelijk met vrouw cn kinderen? Prof. Smis noemde het een eis van gelovig realisme, dat het inkomen van de predikant niet ligt beneden dat van een leraar aan de middelbare school. Zijn conclusie luidde, dat de verinner lijking van het predikantsambt een nieu we theologische bezinning vraagt op het ambt: de verhouding ambt en dienst moet nieuw worden doordacht. Zonder wer kelijke planning van de veelvuldige ta ken in de Kerk wordt de Kerk óf een chaos óf zij gaat dood. Prinses Beatrix- wandeltocht De derde Prinses Beatrix wandeltocht, die zaterdagmiddag door de WSV „Nieuw Voordorp" onder auspiciën van de NWB- ZHWB werd georganiseerd was, ondanks de minder gunstige weersomstandigheden, toch nog een groot succes. Ruim 200 wan delsportliefhebbers (sters) gingen de afstanden van 5, 7'.i en 10 km op pad en brachten een ruim batig saldo bijeen, dat ten goede komt aan de ontspanning van de kinderen van het kindertehuis „Nieuw-Voordorp". Uitvallers ware: niet, zodat na afloop allen in het bezit kwamen van de speciaal ontworpen daille of een bronzen jaarcijfer dat bij het draaglint van de reeds eerder v< worven medaille kan worden gevoegd- In groepsverband werd deelgenomen door de wandelsportrvorenigingen „VIOS" (Sassenhedm), „De Zwervers", „SVOV", „Nieuw Voordorp" (alle uit Voorschoten", „DVT" (Voorhout" en de Salvatorschool uit Wassenaar. Verscheidene zusterver enigingen lieten zich door een deputatie vertegenwoordigen. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Wat is de mens? ONDER auspiciën van de Christen-Studenten Raad werd gistermiddag in de Zuiderkerk ter gelegenheid van de dies natalis der Leidse univer siteit een bijeenkomst gehouden. Prof. dr. R. van Dijk te Amsterdam en dr. J. J. A. van Iersel te Leiden benaderden respectievelijk als socioloog en als bioloog het thema „Wat is de mens?" De organist W. van den Brink en de heer M. G. Jongejan (blokfluit) verleenden medewerking aan deze bij eenkomst. dat Hij Zichzelf zoekt. De mens is zich daardoor gaan verzetten tegen de levenswet der dienende liefde. Hij ontaardde in een machtswellusteling, die alles ten eigen bate ging doen. Beleving der liefde werd verdrongen door beleving der haat en er kwam sen breuk in de gemeenschap met Alle wetenschappen laten ons in de steek als we op de machtige vraag „Wat mens?" pen antwoord willen geven, aldus prof. Van Dijk. Een antwoord is eigenlijk alleen mogelijk in de vorm een gehoorzaam nastamelen van wat God in Zijn Woord zegt. Achtereenvol gens belichtte prof. Van Dijk drie ge zichtspunten van deze vraag: de schep ping van de mens, de zondeval en de redding door Christus. In het geschapen zijn door God ligt zowel de rijkdom van de mens als zijn beperktheid. Enerzijds is hij de door God Zelf geschapen konink lijke figuur, bestemd om te heersen over de schepping. Anderzijds is hij als creatuur onder de wet gesteld, de levenswet van de liefde. God heeft in Zijn schepping Zichzelf weggege ven in de gestalten van miljarden mensen. De mens is een afspiegeling van Gods Wezen maar heeft die mens dat wel begrepen? De zonde is de mens gaan bedrei gen, dit wil zeggen, de mens laat zich waangedachten omtrent God en zich zelf influisteren. Hij laat zich wijs maken, dat God in Zijn schepping niet de God van de Liefde is maar T7"OOR HET diescollege van prof. dr. H. Berkhof bestond zoveel belang- stelling, dat tweemaal naar een grotere zaal moest worden verhuisd. De hoogleraar verklaarde de grote toeloop schertsend door te zeggen, dat zijn onderwerp, De katholiciteit der Kerk, kennelijk behoort tot de prikkel lectuur der theologie. De houding der Kerken ten opzichte van de katholi citeit is tegenwoordig duidelijk anders dan vroeger. De ijskoude wind der polemiek heeft plaats gemaakt voor de zoete bries der irenisering. Als voorbeeld noemde prof. Berkhof de gang van zaken bij de toetreding van de hervormde predikant dr. Van der Linde tot de rooms-katholieke Kerk. A oh ter deze ommekeer schuilt nieuwe conceptie van het begrip katho liciteit. Kwaliteit is in do plaats geko men van kwantiteit, een visie die na de tweede wereldoorlog praktisch heel rooms-katholiek West-Europa heeft veroverd. De rooms-katholieke theo logen van deze stroming spreken zeer positief over de betekenis der Reformatie, zij beschouwen de protestanten als bezitters van „ge wichtige deelwaarheden", die in hun Kerk weliswaar ook aanwezig zijn, maar nog niet tot volle wasdom zijn gekomen. Vele rooms-katholieken zijn oprecht blij met deze beschouwing, waardoor zij beter raad weten met hun verhouding tot de protestanten. Verschuiving Wie het waas van romantiek verwij dert, ziet echter dat bij de betrokken theorie een verschuiving heeft plaats gehad van de inhoud naar de structuur der katholiciteit. Wij willen liever eerst grondig onderzoeken wat de katholici teit precies inhoudt, alvorens ons met de structuur bezig te houden. Deze volgorde is onomkeertiaar. omdat van de inhoud de structuur afhangt. De katholiciteit is afhankelijk van van deskundigheden. Keizers werden kiezers, adel veranderde in managers en ook in de relatie ouders-kind kwam een element van deskundigheid en vrijheid in meningsuiting. De vraag, tot welke deskundige de leek zich moet wenden, wordt in zijn beantwoording bepaald door de menselijke verhouding tussen beiden. Aan de hand van enkele delen nit een film, die de moeilijkheden tussen werk gever cn -nemer ln een fabriek toont, legde spr. de nadruk op het feit, dat ln dergelyke gevallen de aandacht van beide partijen niet op hetzelfde onder werp is gevestigd. Als kern van deze zaak stelde hij, dat de z.g. „social skill" (sociale vaardigheid) wordt gemist Be drijfsleiders krygen weliswaar instruc ties, maar door de houding van de werk nemers en de praktische ervaring (die vaak anders is) wordt het begrip en de probleembenadering van de „human relations" kitsch. In het raam van de dicsvicring van de Leidse universiteit sprak zaterdagmor- voor de verenigde faculteiten van letteren, wis- en natuurkunde en genees kunde in het academiegebouw de heer J. van IJssel de Schepper over „Kunst kitsch in de „human relations". De heer IJssel de Schepper onder streepte de belangstelling, die voor het gebied van de menselijke verhoudingen bestaat. De uitspraak van een der weten schappelijke werkers: „alle werken is :n-werken" heeft geleid tot onder zoekingen in de materie van de „human relations". Dergelijke onderzoekingen zijn moeilijk, aangezien de relatie tussen proef-leider en -persoon al het gedrag beïnvloedt van tenminste een van beiden. Goede menselijke verhoudingen zijn blijkbaar niet vanzelfsprekend. Immers, het feit. dat zij een onderwerp van studie vormen en openlijk worden benaderd toont aan. dat de relatie niet vanzelf goed is. In tegenstelling tot de periode vóór de Franse revolutie denkt men in de huidige maatschappij niet volgens traditionele maatstaven. De stelling „vrijheid, gelijkheid en broederschap" veroorzaakte een weten schappelijke benadering en een systeem „Daar, waar werkelijk vakmanschap is. bestaat geen „human-relation"s-pro- bleem. Als het er wel is, is het gemaakt," aldus spr., die eraan toevoegde, dat een mentaliteit van eerlijkheid en rechtlij nigheid voor de vakman noodzakelijk is. •rod. Herstel mogelijk Herstel van de gemeenschap was alleen mogelijk door het Zich in het vlees van Jezus Christus neerbuigen van God tot de mens. De mens kan alleen zichzelf weer leren kennen als hij zich nederig wendt tot het Kruis. Alleen in Jezus Christus kan hij zijn wezenlijke bestem ming terugvinden. Dr. Van Iersel gaf als bioloog zijn visie op de vraag „Wat is de mens?" Hij zei er echter van overtuigd le zijn, dat het laatste antwoord alleen te geven is in de vorm van een ge tuigenis. De heer Van Iersel stipte onder meer de evolutiethese van Darwin aan en merkte op, dat de mens ingrijpt in de evolutie van an dere soorten en van zichzelf (radio activiteit). Hij drukt dus een stempel op de gang van zaken in de wereld. Door het proces van de domesticatie zijn veranderingen ontstaan in het gedrag en de aanleg van de mens een slecht gedifferentieerd ontwikkeld organisme, dat in verschillende opzichten door vele diersoorten wordt overtroffen. De mens worstelt als kwetsbaar organisme om de juiste balans te vinden met anderen. Hij kan niet zonder levensbeschouwing en zijn antwoord op zijn bestemming zal hem tot bevrijde of geknechte maken De mens weet. dat hij kind is van God. ook al weet hij niet precies wat dat in- Dies: tekort aan ruimte De viering van de 386ste verjaardag der Leidse univer siteit is zaterdag begonnen met de traditionele diescolleges, die niet alleen door studenten wor den bijgewoond doch vooral ook door oud-alumni, die hier door niet alleen enkele boeien de onderwerpen uit hun (of een andersvak ten gehore krijgen, doch tevens in de gelegenheid worden gesteld nog eens hun oude academiestad op te zoe ken en studievrienden en leer meesters van weleer opnieuw te ontmoeten. Want tussen de 40 wetenschappelijke voor drachten. andere bijeenkom sten en de toneelopvoering in de schouwburg zijn er altijd de maaltijden en de verloren uren. die zo uitermate geschikt zijn om op persoonlijke wijze de band met de academie en alles wat met haar samenhangt op nieuw te verinnigen. Het tekort aan universitaire ruimte doet zich niet alleen da gelijks voelen, doch wordt in het bijzonder merkbaar bij hoogtijdagen als de diesviering. Niet alleen dat het hoogtepunt van deze viering, de dies oratie. in de burgerlijkeen volkomen stijl- en sfeerloze Stadsaehoorzaal moet worden gehouden, omdat er thuis aan het Rapenburg geen plaats is om het groot aantal genodig den en belangstellenden te ver enigen. ook bij de tientallen colleges, die op de verjaardag der universiteit worden gehou den. doet zich het nijpend te kort aan voldoende en grote zalen merken, waarbij tevens de verspreide ligging dezer ruimten het noodzakelijk maakt een aantal uit te slui ten. Niettemin is ook deze in luiding van de eigenlijke dies er weer een van de oude stem pel geweest: van goed uitgeba lanceerde harmonie tussen het nuttige en het aangename, van verdieping der kennis en van verkwikking uan het (univer sitaire) hart. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Irene Wubbechien, dv S J de Groot en W Veerman; Ronal- dus Adrianus Johannes, z v J M de Goede en J H M Vintges; Julienne Geertruud, d v P T van den Heuvel en M L Annaart; Manfred Johan Cor nells, zv C Smits en J P Orie; Marl- nus, z v M Boer en W Delfos; Adria nus, z v G van den Bogaard en S H W Niehot; Johannus Gerardus, z v E A G Brunt en W J de Munnik; Marlden Johan, zv S de Mooij en S Brussee; Cornells, z v J de Meij en G M van Diggele; Sastoia, dv J M Oelmeijer en T M E van Romondt; Frank, z v J M Oelmeijer en T M E van Romondt. OVERLEDEN; C van Aarle, 51 J man; J E Jansen, 25 j, man; H Var- don, 69 j, wed van A G Balakian; R H de Jong, 72 j, vrouw; J C G Roo sendaal, 88 j, wed van I van der Lin- de volheid van Christus in de Kerk, dat wil zeggen, dat de Kerk het do mein van Christus moet zijn. Vol heid der Kerk betekent het belijden van Christus alleen, van Christus' absolute heerschappij. Waar'dit be leden wordt ls in principe katho liciteit, dus daar waar men zich niet langer laat meeslepen door tradities, filosofieën en onreine begeerten, maar waar alle gczagspretentles worden getoetst aan Christus. Deze volheid is feit en opgave, grondslag Gesteld kan worden, dat de katho liciteit als gave vrijwel overal wordt gevonden. Op de vraag in hoeverre dit het geval is bezien uit het oogpunt van opgave, moeten wij het antwoord schuldig blyven. Wel is duidelijk, dat een uitgebouwde structuur in de weg kan staan. Bij de rooms-katholieke Kerk is dat zo door de manier waarop Schrift en traditie in elkaar zijn ge schoven en door de grote plaats, die het leergezag inneemt. De zogenaamde „nieuwe theologie" is een grote stap vooruit, hoewel wordt gewerkt met „waarden" in- plaats van met Christus-als-persoon. De Reformatie kan op de weg naar katholiciteit als een belangrijke voor uitgang worden gezien, juist dank zij haar „sola". Wat de oecumene aan gaat, gaf prof. Berkhof als zijn me ning te kennen, dat de Kerken vol uit Kerk moeten willen zijn en zich niet dienen te beperken tot bezitsters van deelwaarheden. De ware oecu mene kan pas worden gerealiseerd langs deze omweg. TTET CHINESE EXPERIMENT met het commune-stelsel, waarin sinds enige jaren ten plattelande ongeveer vijfhonderd miljoen zielen zijn georganiseerd en dat nu langzamerhand ook de steden gaat bestrijken, heeft in de eerste plaats geleid tot een ideologische hervorming: de schep ping van een nieuwe mens, de „homo faber industrialis universalis". Er voltrekt zich in China een emancipatie der geesten, de grenzen tussen ar beiders, boeren en militairen zijn weggevallen en gezamenlijk zoeken zi; contact met de intellectuelen. China is het toneel van een culturele fusie beweging. Het is een rage, een cultus, dat boeren gedichten schrijven, ar beiders schilderijen maken en onderwijzers aan de draaibank staan of het land bewerken. En de resultaten van dit alles mogen aangedikt zijn en daardoor ongeloofwaardig klinken, maar de kwantiteit maakt de kwaliteit althans ten dele goed. Tot bovenstaande conclusie kwam dr. E. Zürcher, wetenschappelijk ambtenaar aan het Sinologisch Instituut te Leiden, in het college, dat hij zaterdag in het Academiegebouw voor de faculteit der Letteren en wij-begeerte gaf over de „Chinese volkscommunes". Dit grootste experiment der wereldgeschiedenis in „social engineering" heeft, vooral door de ingreep in het familieleven, de gees ten geprikkeld; al naar gelang de op vatting is het beschreven als de „zons opgang in Azië" of als de vorming van een tenmietenkolonie. Merkwaardig is, dat het klassieke marxisme uitgaat van de stelling, dat de revolutie wordt gedragen door het ste delijk proletariaat. Maar in China heb ben de persoonlijke invloed en de stra tegie van Mao Tse-tpeng ertoe geleid, dat juist de boeren een beslissende rol spelen, ondanks het verzet van de Ko mintern. Het eerste resultaat was trou wens de moeiteloze ineenstorting van de Kwomintang. Stadia Uitvoerig schetste spr. de verschillen de stadia van de invoering van het commune-systeem. In de eerste fase was men zeer verdraagzaam ten opzichte van de middelgrote landbezitters en leek het op een goedaardige landhervorming Doch dit was slechts een uitvloeisel van de politiek-der-geleidelijfcheid. Later werden, in aansluiting bij een oude Chi nese traditie, wederzijdse hulpploegen gevormd, die daarop overreed werden tot vorming van lagere coöperaties van ongeveer dertig families. Men behield het recht zich daaruit terug te trekiken en kreeg bovendien dividend over het ingebrachte aandeel. Daarop volgde sa mensmelting in hogere coöperaties en ten slotte in de communes, een ont wikkeling, welke gepaard ging met de vervallen verklaring van oude rechten en onteigening van nagenoeg alle per soonlijk bezit Die communes worden niet alleen ge kenmerkt door sterke collectivisering van het leven, maar ook door het zich toeleggen op Industriële produktlc. voorts door militaire werkzaamheid en ten slotte door het feit, dat zy een administratieve eenheid vormen, welke ln de plaats ls gekomen van gemeen ten en districten. Ontwikkelingslijnen Aanvankelijk lag het accent op de zware industrie, maar de omstandighe den dwongen tot overschakeling naar de lichte industrie, waardoor bet type boer-arbeidör ontstond, dat gemakke lijk van de ene werkzaamheid naar de, andere kan overschakelen, zulks ter verhoging van de produktiviteit. Dr. Zürcher betwijfelde of het juist is de verschillende fasen in de ontwikkeling van het commune-stelsel toe te cshrij- ven aan het beurtelings overheersen van „harde" en „zachte" groepen in de leiding. Dit is veelal theorie, gebaseerd op „wishful thinking". Militair schept het systeem de mogelijkheid van onmid dellijke mobilisatie van dertig miljoen man, met een reserve van 130 miljoen. Het „nieuwe" in het commune-stelsel is, dat reeds bestaande aspecten, zoals militaire organisaties, arbeidsleger en collectief leven, verenigd werden tot één systeem, dat de leden tegelijkertijd tot arbeiders, soldaten en boeren maakt. Dat het hier zou gaan om een „spon tane actie", door de bevolking afge smeekt, dient men met een korreltje zout te nemen, maar anderzijds is het stelsel niet zó van bovenaf opgelegd als men het wel voorstelt. Er is eerder sprake van bundeling en intensivering van ontwikkelingslijnen. Misstanden Het teveel aan privé-initiatief van locale kaders uit de begintijd is later van hogenhand aan banden gelegd. Di rectieven van de regering bewijzen dui delijk, dat er zoals ook door refu giés was medegedeeld ernstige mis standen zyn geweest: veel te lange ar beidstijd, tekort aan rust, slordig werk. Maan en zeedier In de collegezaal van bet botanisch la boratorium sprak dc heer J. IV. de Blok, verbonden aan het Zoölogisch Station te Den Helder, over „Dc Invloeden van de maanfasen op het leven ln de zee". Ter inleiding van het eigenlijke onderwerp gaf hij een korte schets van de drie voor- naamte invloeden-van-buiten op het le ven van het dier ln het algemeen. Deze Invloeden zijn: de hoogte van de zon- ecliptica, de draaiing van de zon om de aarde en de draaiing van de maan om de Deze zijn ara. merkbaar aan de ver andering van de levenritmiek der die ren. Voor het leven in de zee zijn deze invloeden merkbaar door getijden en tem peraturen en daarmee samenhangend de trek der vissen (haring en aal) en de voortplarati ngsporiode n. Vaak zijn bepaal de periodiiciteiten diait is dus: ritmische veranderingen niet onaniiddellijk te be rekenen, hetgeen zijn oorzaak vindt in het feit dat deze niet zijn ontstaan door één invloed van buiten, hoog water bij voorbeeld, maar door de interferentie van twee of meer invloeden. Dat de invloeden vooral op zee plaats hebben, komt doordat de zee een homo geen milieu is, waar veranderingen, zo wel ten aanzien van plaats als van tijd, teer geleidelijk plaats vinder. Aan de hand van lichtbeelden gaf de heer De Blok enkele voorbeelden uit dc honderd gevallen die bekend zijn, van voortplantingsperioddciteiL Uitvoerig stond hij stil bij de zeeworm, die gevon den wordt op dc koraaleilanden cn dlie period&citei/ten kent: een jaar-, een lunaire-, een dag- cn een getij pcrioddci- Deze door invloeden van buiten ge fixeerde tijden voor de voortplanting zijn gesynchroniseerd, dat bij elke periode zich alles afspeelt binnen enkele uren. De grote vraag, waarmee de onder zoekers zich bezighouden, is hoe en waar de zeedieren reageren op deze van buitenaf komende invloeden. Meten zij de temperatuur, dc hydrostatische druk de stroomsnelheid van het water? Zo ja, hoe gaat dit dan in zijn werk? Of ?r wellicht een interferentie tussen de- factoren en de stofwisseling bij deze dieren, waardoor zij tot een 6chema van him trek en voortplanting komen? Met te trachten op deze vragen een antwoord te krijgen, houdt zich om. het wetenschappelijk onderzoek in Den Hei- dier bezig. De heer De Blok wijdde het Vaatste deel van zijn betoog aan een kort overzicht van het werk dat daar op dit gebied wordt verricht. Slaapmiddelen en hun effecten Een zeer actueel onderwerp behan delde mevrouw prof. dr. A. J. Steen- hauer, hoogleraar in de toxicologie te Leiden, namelijk Enkele aspecten van vergiftiging met nieuwe slaap middelen". Deze middelen zijn onder meer ontwikkeld vanwege de nade len, die aan de barbitalen inhaerent :ijn. Zich goeddeels bepalend bij de midde len persedon, noludar en doelden, behan delde zij oen onderzoek, dat zij met en kele medewerkers heeft verricht naar de mogelijkheden tot identificatie van deze middelen bij vergiftigingsverschyn- selen,, onder meer door middel van flu- orescentieveTschijnselen, met micro-che mische reacties cn door papierchromato- grafie, bij welke laatste techniek ook - kleine hoeveelheden blijken te kun- worden aangetoond, met duidelijke omderscheidingseffecten. Voorts besprak zij de meest belang wekkende publikaties op dit gebied en wees hierbij op enkele therapeutische voordelen van deze slaapmiddelen, w.o. de grote, veilige marge beneden dc lethaie dosis. Elders zijn onderzoekin gen gedaan naar de kringloop der slaap middelen door het lichaam, waarbij het gebruik van door radioactief koolstof gemerkte slaapmiddelen op proefdieren. Prof. Steenhauer wees er ten slotte nadrukkelijk op dat de lethalc gevaren van deze slaapmiddelen aanzienlijk zijn, zodat zij alleen op recept bij apothekers verstrekt behoren te mogen worden. Na de voordracht bezichtigden de vele aan wezigen enkele nieuwe instrumenten in het laboratorium, die werden gedemon streerd. Auto te water in Oude Herengracht Op de Oude Herengracht is gisteravond om kwart voor achf een personenauto het water ingereden. De auto die van uit de richting Haven kwam reed in de richting van de Herensingel. Hij slipte en reed toen het water in. De drie in zittenden zijn zelf uit de auto gekomen en naar de kant gezwommen waar zij door omstanders op het droge werden geholpen. Niemand heeft letsel opgelopen. Fietser slipte in tramrails Op de Breestraat is gistermiddag om streeks 2 uur de 25-jarige wielrijder J. v. d. S. door de tramrails geslipt en te gen een geparkeerde auto opgereden. De wielrijder werd met een hersenschud ding en een wond boven het rechteroog door de E.H.D. naar het A.Z. vervoerd. Geslaagde redders Als onderdeel van de opleiding zwem mend redden, slaagden vrijdag 3 febru- ni JJ. in De Overdekte de volgende leden an de LEIDSE REDDINGSBRIGADE: Diploma A (KNZB): J. Bergers. Diploma B (KNZB): de dames R. van Erkcl, I. Verhoeven en J. Wiersma, en de heren A. Bergers, J.G. de Hoog cn B. Harteveld. De heren Bergers en Harteveld beho- >n tot de groep van de gemeentelijke brandweer, die bij de L-R.B. tot zwem mend redder wordit opgeleid- Daartegenover stond en staat het voor deel van „free supply", gebaseerd op voorziening naar behoefte. Er heerst vaak een atmosfeer, waarin men dron ken is van offervaardigheid. Overigens is dit nauwelijks communistisch, maar eerder aansluitend bij de oude Chinese utopistische idealen, als stuwkracht van de maatschappij. Dc bewaarschooltjes worden kweek plaatsen van de nieuwe mens. Sinds de cember 1958 Is de gezinspolitiek veel milder geworden; er ls een einde ge komen aan wat leek op vernietiging het Chinese familieleven. In feite len teruggekeerd van de zuivere commune tot de hogere coöperatie. De leiding brandmerkte de al te enthou siaste cUfers over 1958 als geflatteerd en ermlnderde dc resultaten soms met 30 a 40 procent. De interne decentralisatie verloor haar monopolistisch karakter, zodat do com mune in gematigde vorm, als een soort overkoepelend orgaan, is blijven voort bestaan. Ten slotte stond spr. in het kort stil bij de nogal zuinige reactie van de zijde der Sovjet-Unie. maar met het oog op het gevaar van „wishful thinking" beperkte hij zich tot het weer geven van enkele beoordelingen over A weer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3