Kerk van Estland wanhoopt niet Uw probleem is het onze Een kanttekening Jeugd sterker betrokken bij oecumenisch leven BOEKENHOEK Een woord voor vandaag Belgische minister niet voor Euro ver siteit ss b,issrmc: een penstei 2 WAT ZAL UNCLE SAAI GAAN DOEN DE „State of the Union", de troonrede van president Kennedy, is allerwegen met enorme spanning tegemoet gezien: om te weten welke koers de nieuwe president op internationaal-politiek terrein zal varen, maar ook om te horen wat hij gaat doen om de Amerikaanse economie nieuw leven in te blazen. De economische situatie in de States is namelijk allesbehalve gezond. De werk loosheid is tot boven de vijf miljoen mensen gestegen, de produktie zakt, de consumptie loopt terug, en een pijnlijk tekort op de betalingsbalans zuigt het goud het land uit. Door zijn openhartige en uitstekend opgebouwde rede is Kennedy erin ge slaagd de spanning bij de Amerikanen weg te nemen. Voor het eerste ogen blik althans. Typerend was, dat de Newyorkse effectenbeurs afgelopen maan dag uitermate vast was maar dat een dag later het enthousiasme weer was geluwd. Het is namelijk niet voldoende om aan te kondigen, dat er meer en doeltref fender hulp aan de minderontwikkelde gebieden en aan de Latijns-Ameri kaanse landen moet komen, dat de werkloosheid door de uitvoering van open bare werken moet worden bestreden, dat er aan de ouden van dagen moet worden gedacht. Dit alles toch (alsmede de opvoering van de defensie-uitgaven) kost vele hon derden miljoenen en het tekort op de betalingsbalans zal er slechts door wor den vergroot. Met ongeduld werd daarom gewacht op de concrete maatrege len, die deze ambitieuze plannen moeten verwezenlijken. Op één punt heeft de president zich zeer positief uitgelaten: de goudprijs zal niet worden verhoogd en de dollar zal dus niet worden gedevalueerd. Deze uitlating neemt ongetwijfeld veel zorgen weg. Want een waardevermin dering van de dollar, die een automatisch gevolg is van het betalen van meer dollars voor een kg goud, zou vele landen en ook ons land dwingen om eveneens te devalueren. In wezen verandert er daardoor in de onderlinge verhoudingen niets; alleen de koersverhouding t.o.v. de valuta's die niet de valueren zou worden gewijzigd, hetgeen onze invoer uit die landen duurder zou maken. De maatregelen die de Amerikaanse doktoren voor het helen van de wonden zullen nemen, dragen het gevaar in zich, dat zij een inflatoire golfbeweging in het leven roepen, die naar alle waarschijnlijkheid ook onze westerse stranden zou bereiken. President Kennedy is evenwel vast besloten dit gevaar door fiscale en monetaire maatregelen te bezweren. Een van de moeilijkste opgaven is de stroom aan deviezen en goud, die het Amerikaanse land uitstromen, kleiner te maken. Alleen al in 1960 hebben de V.S. S 1700 miljoen aan goud verloren; in 1959 was dit 1000 miljoen. Er is reeds besloten, dat Amerikanen buiten de V.S. na 31 mei a.s. geen goud meer mogen bezitten. De praktijk bewees namelijk, dat dit goud uiteindelijk toch uit Amerika kwam. Elke aankoop verminderde dus de voorraad in het moederland. Doch deze maatregel tast de kern der zaak niet aan. Een paar dagen later hoorde het Amerikaanse volk er meer van. Donderdag nL diende de president een groot programma in: door verruiming van de kre dieten, door belastingfaciliteiten en door openbare werken moet de econo mische wagen weer vaart krijgen. We hebben er in ons commentaar van vrij dag reeds lets van gezegd. Hoe de betalingsbalans weer in evenwicht moet komen, zullen wij echter pas later horen. Wil er weer goud terug gaan vloeien, dan moeten de uitvoer hoger en de in voer lager worden. Op die uitvoer hebben de Amerikanen weinig vat. Hoog stens kunnen zij decreteren, dat bij het vervoer van de goederen, die in het kader van het hulpprogramma naar andere landen gaan, een groter deel van de Amerikaanse scheepsruimte (thans 50%) benut moet worden. Dit zou ech ter de vervoersmogelijkheid voor andere scheepvaartmaatschappijen (en der halve ook van de Nederlandse) verkleinen. De Euromarktlanden zouden in zoverre nog kunnen helpen, dat het buitenta rief wordt verlaagd, waardoor de Amerikaanse export wordt vergroot, ter wijl Europa in zijn geheel de Amerikaanse uitgaven kan verlichten door gro tere bijdragen aan de minder ontwikkelde landen. Amerika kan de invoer natuurlijk beperken door het heffen van hogere in voerrechten en/of het invoeren van importquota. Dit is echter een gevaar lijke taktiek, vooral tegenover de minder ontwikkelde, grondstoffen leveren de landen, omdat Rusland onmiddellijk bereid ls soulaas te bieden. Maar ook de fabrikanten in de westerse landen (denk aan de toch al met moeilijkheden kampende automobielfabrikanten) zullen een min of meer groot deel van hun export naar de V.S. zien wegvallen. De Amerikanen investeren veel geld in het buitenland: talrijke ondernemin gen worden om. in Europa opgericht. Ook dit betekent het wegstromen van kapitaal. Of de regering op dit terrein zal ingrijpen, moeten wij afwachten. Zij zou echter meer gebaat zijn, als er kapitaal naar de V.S. zou toestromen. Hiervoor moet evenwel de rente aantrekkelijker worden dan zij nu is. Door het feit namelijk dat in belangrijke geldcentra de rente hoger lag dan in Ame rika (Duitsland en Engeland), vloeide er veel kapitaal naar die landen. Welis waar hebben laatstgenoemde landen hun rente de laatste maanden wat ver laagd, maar het verschil is toch nog altijd in het nadeel van Amerika. Het zal voor president Kennedy evenwel een heel moeilijke opgave zijn om de rente op te trekken. Want dat betekent juist een duurder maken van het geld en daardoor een druk op de economische activiteit. Uit conjuncturele overwegingen is dat beslist niet aanbevelenswaardig. De nieuwe president staat dan ook voor het dilemma dat hij moet kiezen tussen enerzijds een lage rente, die de ondernemersactiviteit kan prikkelen en de werkgelegenheid kan vergroten (maar die ook het kapitaal het land uit doet stromen om elders een hogere rente te maken) en anderzijds een hoge rente, die het buitenlandse kapitaal aanzuigt, maar die de zo gewenste econo mische opleving in het binnenland zeker niet zal bevorderen. Hij meent nu de oplossing gevonden te hebben door een daling van de rente op lange termijn te stimuleren, maar die op korte termijn te handhaven. Voor het bedrijfsleven dus wel goedkope kredieten, maar toch geen afvloeien van kapitaal naar het buitenland. O.J.R. te Sch iedam bijeen „Spelen met vuur „WIJ ZULLEN als kerken voort- aan misschien éérst moeten handelen, en daarna aan de theo logen vragen ons in te halen." De ze woorden, gesproken door dr. G. Fischer bij zijn aftreden als aartsbisschop van Canterbury, hebben de ongeveer duizend jonge ren bezig gehouden, die zaterdag en zondag te Schiedam de jonge- renconferentie van de Oecumeni sche Jeugdraad bijwoonden. Of be ter: niet de woorden, maar wel de geest van deze uitspraak vormde ditmaal de achtergrond van de conferentie. Ds. N. O. Steenbeek. die de conferen tie opende (het was zijn laatste confe rentie als voorzitter), meende dat de grote belangstelling voor dit samenzijn niet te verklaren was uit het program ma of uit de reclame die er voor ge maakt zou zijn. want de aanmelding was niet speciaal gepropageerd. De toe genomen belangstelling (nooit was do conferentie zo druk bezocht) is een be wijs van het zich sterker betrokken we ten van de jongeren bij het oecumeni sche leven. Dat verschijnsel valt ook in andere landen waar te nemen. De wereld-jeugdconferentie te Lausan ne. vorige zomer, is eigenlijk een keer punt geweest. Hier is men na het pra ten en bidden en zingen en getuigen ook zomaar tot de daad overgegaan en wel door gezamenlijk het avondmaal te Dat is „spelen met vuur" (het confe rentiethema). Men heeft domweg, met doorbreking van alle kerkelijke gren zen. gestalte willen geven aan het zich één weten in Christus. Datzelfde doet zich momenteel voor te Utrecht, waar een gebeds- en werkgemeenschap van christen-studenten het onweerstaanbaar verlangen kreeg om ook gemeenschap pelijk het sacrament te vieren. Hierdoor is een realiteit verwezen lijkt. die niet bereikt wordt door jaren lange gesprekken van theologen. Bij de jongeren leeft de gedachte: „Als de ou deren er niet toe komen, dan zullen wij het wel doen". Ds. H. van AndeL secre taris van de O.J.R., zei het met deze woorden: ..Wij zijn hier niet bijeen om de progressieve kool en de conservatie ve geit te sparen en zodoende een klein stapje vooruit te doen." Want bij al het praten over oecumene dat is een mode moeten de eerste oecumeni sche stappen nog gedaan worden. Zo heeft prof. dr. J. C. Hoekendijk Utrecht onlangs verklaard. Teleg ram Ook deze hooggeleerde theoloog der oecumene met zijn krasse uitspraken „speelde" in Schiedam het spelletje met vuur mee. Hij was zelf niet aanwezig, maar hij had een telegram gestuurd In Holland staat een huis. Nu steken we 't huis in brand. Als het moeilijk is doen we het meteen. Als het onmogelijk is doen we het morgen. Burgemeester mr. J. W. Peek van Schiedam, zelf rooms-katholiek, sprak er zijn blijdschap over uit, dat er na eeuwen van scheiding tussen de kerken, vandaag allerlei tekenen van toenade ring en verlangen naar eenheid worden Opmars naar de galg. door J. J. Hey- decker en J. Leeb. Ingeleid door mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken. Uitgave Scheltema Holkema. Amsterdam. Van dit boek. waaraan wij destijds reeds breed aandacht hebben geschonken, is thans een goedkope, doch niettemin onverkorte editie zelfs nog enigszins uitgebreid uitgekomen. Ken nisneming van dit boek, dat handelt over het proces van Neurenberg en alles wat daaraan is voorafgegaan. Blijft nuttig en nodig. Drentse gids voor handel en industrie, onder redactie van G. Pit Jr. Uitgave N.V. Dlligentia, Amsterdam. Een waar devolle publicatie over de mogelijkheden tot vestiging van industrie in Drenthe, alsmede een bruikbaar adresboek van d« Drentse industrie. Hamburg na middernacht, door Frank "Ljgh Sc Van Ditmar c-Rotterdam. Politie- dit genre bekende schrijver, in vertaling van A. B. Klein. Vrouw in 't spel. door Noël Clarasó. Uitgave N.V. Nijgh Van Ditmar, 's-Gravenhage-Rotterdam. Detective in vertaling van T. Fernéndez de la Mata- Hissink, opgenomen in de bekende „Gele serie". De wereld van het Oude Testament, door Bernhard w. Anderson. Uitgave Bosch en Keuning N.V., Baarn. In dit deel behandelt de bekwame schrijver de periode van het optreden der eerste ko ningen tot de Babylonische ballingschap. Het boek is opgenomen in de serie „Bibliotheek van boeken bij de bijbel". Vertaling L. Leertouwer. Fraaie illus traties. Geknipte kolder, door mr. E. Elias. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Schrijver heeft uit de kranten al heel wat dwaze zetfouten en verschrijvingen weten op te diepen. Dit boekje brengt er een bonte verzameling van. Het vreemde woord op de goede plaats, door A. Beeftink en H. Vrede voogd. Uitgave H. Kok N.V.. Kam pen. Taalboekje voor de hoogste klassen van de lagere school, voor v.g.1.0 -scho len en de laagste klassen van u.l.o.-scho- len. Tweede druk. Betrekkelijk of volstrekt, door prof. mr. I. A. Diepenhorst. Uitgave J. H. Kok N.V., Kampen. Dit is van deze wel zeer produktieve hoogleraar de rede bij de aanvaarding van zijn rectoraat aan de V.U. Engels-Amerikaans. Uitgave Elsevier, Amsterdam. Onlangs reeds hebben wij melding gemaakt van het voortreffelijke Franse repertorium. Dit even voortref felijke. dat betrekking heeft op het En gels en het Amerikaans, is er wel spoe dig op gevolgd. ANDERZIJDS VIJFDAAGSE WERKWEEK Een hoofdartikel, dat tegen woordig niet meer ondertekend wordt, wijdt Hervormd Neder land" aan het probleem dat geschapen wordt door de vijf daagse werkweek: Nederland is hard op weg naar de vijfdaagse werkweek. In tal van bedrijven, waar de ar beidstijd reeds 45 uur per week be droeg, heeft men zodanige ver schuivingen aangebracht, dat de zaterdagmorgen vrijgemaakt kon worden: in vele andere bedrijven, derd, zodat de werknemers iedere zaterdag of enkele zaterdagen per maand vrij hebben. Belangrijk in dit verband zijn de maatregelen, die de overheid voor haar personeel heeft genomen. Per 1 mei zullen de werktijden van hen, die 45 uur werken, worden verschoven, zodat de mogelijkheid bestaat van 5 dagen werken. De werktijden van hen, die 48 uur wérken, zullen met anderhalf uur per week worden teruggebracht, zodat de ambtenaren om de week een zaterdag vrij zullen hebben. Op 1 mei van het volgend jaar gaan er dan weer anderhalf uur af, zo dat men iedere zaterdag vrij zal zijn. Zowel voor het overheidsper soneel als voor hen. die in het particuliere bedrijfsleven werk zaam zijn, geldt uiteraard, dat de dienst moet toelaten, dat i vrij op een andere De overheidsdiensten, waarvoor het bezwaarlijk is in zulk een korte tijd tweemaal de dienst roosters te wijzigen, hebben boven dien verlof gekregen op 1 novem ber van dit jaar halverwege de periode met 1961mei 1962 dus de sprong ineens te maken. Ten slotte is nog de bepaling gemaakt, dat men in gemeenten, waar het bedrijfsleven allerwegen nog maar 45 uur per week werkt, nog eerder dan per 1 november tot eenzelfde beperking mag overgaan. Er zit dus wel vaart in. De over heid moest wel volgen, toen de sneeuwbal in het bedrijfsleven aan het rollen ging. Zij moet immers zorgen bij de huidige krappe ar beidsmarkt haar werfkracht niet achteruit te doen gaan. Nu reeds blijkt bij voorbeeld bij de Haag- personeel te krijgen, omdat de werknemers zes dagen moeten wer ken. Dit verschijnsel zal zich in veel gevallen voordoen. Met als ge volg, dat de sneeuwbal hard zal K23 UNNEN juichen? Laten daardoor sneller groeien e alleen maar 2 niet verge ten. dat we het korter werken niet cadeau krijgen. Een arbeidstijdver korting met drie uur verhoogt de half 1959 reeds met gemiddeld 11 procent gestegen. De vraag doet zich dan ook voor, of de stijging van de produktie in de naaste toe komst zodanig zal zijn, dat de stij- Eende loonkosten opgevangen zullen unnen worden. De regering maakt zich niet geheel ten onrechte zorgen. Zij heeft bil monde van staatssecretaris Roolvink het be drijfsleven reeds tot voorzichtig, heid gemaand. Het gevaar bestaat immers, dat de prijzen omhoog ge drukt zullen worden. De moeilijk heid is echter, dat het niet eenvou dig zal zijn om deze voorzichtig heid te betrachten. De sneeuwbal is al haast een lawine gewordenl Een ander vraagstuk is natuur lijk dat van de „vulling" van de zaterdag. Er is reeds een ongeken de belangstelling voor „bijbaan tjes" op de nieuwe vrije dag. Velen trachten zo'n baantje te krijgen om wat extra te verdienen. Anderen vrezen een stofzuiger in de hand gedrukt te krijgen, bood schappen te moeten doen of de kinderen te moeten bezighouden. Men kan met ons de laatste motieven minder fraai vinden, maar ze zijn er nu eenmaal. Het noten in zeer veel gevallen niet minder hard werken dan zij en een stukje ontspanning zullen weten te vinden in werkzaamheden, die voor de huisvrouw gewoon (sleur) werk zijn. Overigens laat het zich wel aan zien, dat er allengs een „vulling" voor de zaterdag zal komen. De eerste tekenen zijn er al. Zie bij voorbeeld de K.N.V.B., die een commissie in het leven heeft ge roepen met de bedoeling de moge lijkheid te doen bestuderen van verplaatsing van het amateur- of het betaalde voetbal naar de zater dag. Een dergelijke initiatief ver nemend. zal kerkelijk Nederland zich in ieder geval kunnen verheu gen over de werktijdverkorting Hier en elders liggen goede voor uitzichten, maar ook verscheidene problemen. Daarom lijkt ons dit een aspect van de werktijdverkorting te zijn, dat grote aandacht van de lei der kerk vraagt, en zelfs een zoek aan de K.N.V.B. en eventuele anderen, om overleg over de vraag stukken, die zich hierbij zullen 1 voordoen, rechtvaardigt. i lange weg gevonden, al zal het nog ee zijn om elkaar te bereiken. Ds. Steenbeek maakte bezwaar tegen de „lange weg" en hij antwoordde de burgemeester: ,,'t Moest nu maar ge beuren!" De heer B. Wilton, directeur van de scheepsbouwmaatschappij Wilton-Fijen- oord, die als gastheer van de conferentie optrad (men vergaderde in de kantine van de maatschappij), herinnerde aan de woorden, die bij scheepsreparaties vaak op de werf gebruikt werden als men vroeg wanneer het klaar moest zijn: „Gisteren!" Dat was koren op de molen van ds. Steenbeek. Als het gaat het helen van breuken tussen dc kerken, ben je nooit vroeg genoeg. „Pyromanen zijn het, die de oecume nische beweging nodig heeft", verklaar de ds. Van Andel, toen hij voortging met de motivering van het conferentie thema. De vraag die ons bezig houdt tussen Lausanne en New-Dfelhi (waar ir november de Wereldraad van Kerken bij eenkomt), is deze: hoe kunnen we ir Nederland de van God gewilde eenheid demonstreren- Want het staat gelijk met een leugen als we dat telkens zeggen zonder te handelen. Er mag geen eenheid zijn ten koste van de Waarheid. Maar wij moeten wel ge hoorzamen aan de Waarheid en dat leidt allereerst tot eenheid. Wij moeten bid den om het vuur van de Heilige Geest. Niet opdat wij twinkellichtjes zouden zijn, maar vlammen die anderen steken. Niet: hoe houden wij het geloof voor onszelf, maar: hoe dragen wij ons geloof in de wereld uit? En hoe staan wij open voor de wereld? Afgesleten Hier valt het woord „dienst". Maar dat is een afgesleten woord. Vaak be tekent het niet meer dan handreiking. In Lansanne is het de jongeren be- Beroepingswerk ned. herv. kerk Beroepen te Wieringermeer, toez.: J. van Woudenberg te Vollenhoven; te Oegstgeest 3de pred. pl. toez.: J. Irik te Heerlerhelde. CnRIST. geref. kerken Beroepen te Sneek: J. P. v. d. Boom gaard te Thesinge. Aangenomen naar 's-Gravenzande: M. S. Roos te Alphen a. d. Rijn. gereformeerde gemeenten gereformeerde kerken Aangenomen naar Sens en Chatillon Coligny: A. L. Janse de Jonge te Wil lemstad, Curasao. In Psalm 89 over de trouw van God, staat een merkwaardige zin: „In de hemel bevestigt Gij Uw trouw" en een paar verzen verder staat „Uw trouw is rondom U". We zouden ons af kunnen vragen waarom God Zijn trouw niet op aarde bevestigt. Dan zagen wij er tenminste iets van. Nu voelen we ons vaak vergeten; we worden opstandig. We zijn zelfs geneigd te vragen: Denkt God nog wel aan ons? Wil de psalmist Ethan met deze woorden zeggen dat je hier op aarde maar niet al te veel moet verwachten? Dat onze toekomst alleen maar in de hemel ligt? Als we dit leven maar eenmaal door zijn, denken velen, dan komt het pas. Dat zegt de bijbel niet. Daar ligt de nadruk steeds weer op het feit dat het eeuwige leven op aarde begint. Wie in Christus gelooft, heeft eeuwig leven, zegt Johannes. De psalmist worstelt met de aardse werkelijkheid. Een groot aantal verzen van deze psalm is gewijd aan de nood. „Gij hebt zijn glans (van Israels koning) op doen houden", zegt hij zelfs en hij gaat nog verder en klaagt dat God het verbond met Zijn knecht heeft teniet gedaan. Dus toch geen trouw op aarde? Neen, dat zegt hij niet, want de psalmist beseft dat de aarde vanuit de hemel geregeerd wordt, dat aardse vijanden ons wel kunnen omringen en belagen, maar God zit nog altijd op Zijn troon. Hij vergeet Zijn beloften aan ons niet schamend en bevrijdend duidelijk ge worden, dat de landen in de onderont wikkelde gebieden niet zitten te wach ten op gaven uit het welvarende wes ten, maar op mensen die zich per soonlijk willen geven aan de leniging van die nood. Gelukkig zijn er reeds overal in de wereld jonge Nederlanders bezig, die betere posities in Nederland hebben afgewezen of opgegeven om in nood- gebieden te dienen. Voor allerlei ob jecten wordt in oecumenische werk kampen gearbeid. Telkens staan ei weer jongeren klaar om bij hun woor den de daad te voegen. Over deze zaken sprak men zaterdag en zondag. De deelnemers woonden ge meenschappelijk een oecumenische dienst bij in de Grote kerk te Schiedam, geleid door dr. L. J. Cazemier, waarin ds. E. Pijlman, gereformeerd predikant te Kralingen, de preek hield. Bisschop Jaan Kiïvit in ons land lijk voor de kerk in ons land. Maar zij behoeft in geen enkel opzicht te wanhopen", zei gisteravond de Estlandse aartsbisschop dr. Jaan Kiïvit van de Lutherse Kerk in een oecumenische dienst in de Westerkerk te Amsterdam. Hij sprak over de kerkelijke situatie in zijn land, dat in 1940 door de Russische troepen werd bezet en sedertdien met Letland en Lithau- en ender communistische heer schappij staat. Dr. Kïivit vormt samen met dr. E. Emmen en bis schop Hans Lilje het drieman schap dat de Conferentie van Europese Kerken te Nyborg orga niseerde. Dr. Kiïvit, die deze week de hervorm de synode zal toespreken, bezoekt ons land als gast van de Oecumenische Raad Kerken. Na de preek werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de bisschop vragen te stellen over het leven achter het ijzeren gordijn. De Estlandse bisschop somde op wat de kerk allemaal niet mag doen, zoals evangeliseren, catechisatie geven, scholen stichten, een seminarium onderhouden, diaconaal of maatschappelijk werk ver richten, boeken of tijdschriften uitgeven. Er mag niets in het openbaar worden gedaan. Het kerkelijke werk moet be- ierkt blijven binnen de muren van hel :erkgebouw. Wie zou verwachten dat het aantal kerkgangers sterk achteruit is gelopen in de laatste twintig jaar van de com munistische bezetting, vergist zich echter. Volgens dr. Kiïvit gaan er nog evenveel mensen naar de kerk als toen. Het aantal avondmaalsgangers is ook niet terugge lopen en het aantal belijdeniscatechisan ten :- Antimilitarismc Toen iemand opmerkte dat de bevol king toch gegroeid was en dat dus het getal in werkelijkheid toch percentage- gewijs kleiner was geworden, legde de het leven is gekomen. Een gevolg de bittere oorlogservaringen is dat de bevolking over het algemeen zeer vijan dig staat tegenover het militarisme. Bisschop Kiïvit legde er de nadruk op dat de kerk geheel nieuwe wegen moest gaan zoeken. En die worden ook gevon den. In plaats van jonge aankomende theologen naar een seminarium te den, worden zij nu geheel door plaatselijk predikant opgeleid. Het cate chetisch onderwijs wordt veelal in de prediking verwerkt. Maar verder moeten de ouders er zelf voor zorgen dat de kinderen klaar worden gemaakt om be lijdenis te doen. Interfacultaire lezingen van V.U. Zoals ieder cursusjaar gebruikelijk, zal ook dit jaar een reeks interfacultaire voordrachten aan de Vrije Universiteit te Amsterdam worden gehouden met het doel de studenten enig inzicht te geven in het werk der faculteiten waartoe zij niet behoren. Het algemene onderwerp i de s Structuur functie in de taalkunde. Op dinsdag 14 februari spreekt prof. dr. J. Waterink Norm en methode, op woensdag 15 februari prof. dr. F. L. van Muiswinkel over Ondernemer en onzekerheid en o; donderdag 16 februari prof. dr. H. Bian- chi over een nader bekend te maken on derwerp. De reeks interfacultaire voor drachten wordt besloten met een rede van prof. dr. P. Mullender dcrwerp Meten en maten. De bijeenkomsten worden gehouden in de Lutherkapel te Amsterdam. Advertentie uh ff iMui pindakaas BAAS Het driedaagse algemeen Neder- de geografische voordelen zou wegnemen. - De oprichting van een Europese uni versiteit (Euroversiteit) is een mooi be- landstalig studentencongres Antwerpen is vrijdagavond beslo ten met een plechtige zitting in de aula van het Sint Ignatiusge- sticht waar de resoluties van het congres bekend gemaakt werden en dr. E. van Elslande, minister- onderstaatssecretaris voor culture le zaken van België, een lezing hield over perspectieven voor Ne derlandstalige studenten in het kader der Europese integratie. Hij betoonde zich een tegenstander van een Europese universiteit. Hij zei dat het niet valt te ontkennen dat de Nederlandstalige studenten in de Europese gemeenschap, zowel op het economische als op het sociale en cul turele vlak, een minderheid vertegen woordigen van nagenoeg 16 miljoen land genoten op een totale bevolking van 165 miljoen in het Europa der zes. Toch is er voldoende reden tot te vredenheid over de vertegenwoordiging der Nederlandstalige studenten in de grote Europese instellingen. De Frans- taligen hebben nog het leeuwenaandeel in de functies, maar de vooruitzichten voor de toekomst wijzen op een ver andering. Dit is grotendeels te danken aan de talenkennis en de algemeen er kende bekwaamheid van de Nederlands talige studenten, maar ook aan geogra- "ische factoren. De vestiging van de zetel der Euro- markt te Brussel en van die der E.GJK.S. in Luxemburg zijn er niet vreemd aan dat onze landgenoten in aanmerking komen, daar zij dicht bij de bron staan, aldus de minister, die hieraan toevoegde niet geestdriftig te .staan tegenover de opzet van een Europese universiteit, die, afgezien van de onvermijdelijke taal- en sociale vraagstukken inzake recrutering, Haïti stuurt weer een bisschop weg Bisschop Paul Robert, de 59 jaar oude, uit Frankrijk afkomstige bisschop van Gonaives, is vrijdagavond gelast zijn bis dom te verlaten en door de districts bevelhebber van het leger naar Port au Prince gebracht. Gonaives is een haven met 15 000 inwoners op de westkust Haïti. De bischop is voor de „veilig heid van Gonaives" gelast te vertrekken, zijn intrek an de paus< hij wacht op orders i Ambtsaanvaarding Dr. R. van der Veen heeft zijn van buitengewoon hoogleraar in de kunde en natuurwetenschappen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht aanvaard. Prof. Van der Veen, die onderwijs zal geven in de algemene plantkunde, sprak over: Het biologisch evenwicht Conferentie I.C.C.C. Van 1114 juli a.s. zal de International Council of Christian Churches een West- europese conferentie houden in het va- cantieoord Mythenstein te Brunnen aan het Vierwoudstedenmeer (Zwitserland). Het thema van de conferentie luidt: Eenheid en scheiding in het licht van de Heilige Schrift. Een vertaalinstallatie zal de deelnemers in staat stellen de toe spraken direct in eigen taal te beluis- I teren. jrip in theorie, aldus minister van Els lande, maar wie in de minderheid zijn moeten ook realistisch blijven en geven de verworven positie niet zo gemak kelijk prijs. Daarom moet de universi taire vorming van Nederlandstalige stu denten in de nationale instellingen vervolmaakt worden zonder tekort te schieten in Europese solidariteit. Jongerencongres In Amsterdam heeft dc Partij van do Arbeid onlangs een jongerencongres ge houden, dat was gewijd aan de honger in ereld en aan de rassendiscriminatie. Naar aanleiding daarvan schrijft Else 's Weekblad: „Ruim 1500 „jon geren" van de P.v.d.A. volgens persbe richten van 15 (1) tol 30 jaar hebben in congres ervoor uitgesproken dat Nederland minstens één percent van zijn nationale inkomen dient te besteden voor hulp aan onderontwikkelde gebieden, welke uitspraak door bun leider, met een opmer kelijk gevoel van eigenwaarde ten aanzien het partijbestuur werd onderstreept. Wij weten niet boevelen van deze jongeren uit het hoofd kunnen zeggen hoeveel ons nationaal inkomen thans bedraagt, en even- in welke mate zij reeds bijdragen tot belastingopbrengst, waaruit de grotere bijstand toch zal moeten komen. Maar de jeugd is niet zonder idealen en haar geest drift kon op lagere doeleinden gericht zijn. Maar degenen, die dit enthousiasme leid den, hadden bun jeugdige hoorders tevens nocten inprenten dat een grotere hulp aan het buitenland ook voor hen consequenties heeft: óf een grotere ook individuele inspanning terwille van een gehandhaafde welvaart, óf bij gehandhaafde inspanning een wat mindere Welvaart." Vrij Nederland schrijft over dit congres o.m.: „Kan men het de gemiddelde deelnemer kwalijk nemen dat hij bij „on derontwikkelde gebieden" alleen maar aan Cuba, Kongo en Egypte denkt, landen dus, die in het nieuws zijn en dat hij van de praktische problemen van de economische ontwikkeling niet veel begrip heeft? Het doet er ook weinig toe. De conferentie leiding had een resolutie voorgesteld: 1 percent van het nationale inkomen voor de hulp. De vergadering voelde zich daar niet helemaal gelukkig mee. Waarom geen 10 percent en zouden de kapitalisten het geld weer niet langs een omweg terugver dienen? Mensen die zulke vragen stellen verdienen méér dan het globale antwoord dat iemand op zo'n dag ze vlug even geven kan. Ze verdienen een helder, samenhan- gend partijprogramma, waaruit elk plechtig sierwoord is weggesnoeid, en dat een con creet antwoord geeft op de grote politieke kwesties. Een dergelijk programma zou, als het kans ziet het in Nederland aanwezige tastende idealisme en enthousiasme te bun delen en te richten, een verrassende, uitwer king kunnen hebben en de opvatting dar er in Nederland politiek toch nooit iets gebeurt kunnen logenstraffen. Een vér gaande conclusie uit zestienhonderd mensen en één" dag? Het valt in elk geval te pro- gelezen, dat ren met z.g. lichtgevende wijzers cijfers, die echter schadelijk i te lang aan de zon blootgesteld is geweest. Lang voordat.deze verschijn selen optreden, kunnen er andere c~ omdat er dan besmettingsgevaar sen dat zij niet verdroogt door te dro is? Kan een jonge hond, die op de te, warme atmosfeer of aangetast ling. Wat weest? Hoe duur waren deze horloges? Zijn horloges in de prijsklassen van 20, 50. en 100 beslist onschadelijk? Antwoord: Inderdaad is er stralings gevaar geconstateerd bij een partij horloges en deze zijn toen door de fa brikant teruggenomen. De prijzen van - die horloges lagen boven de 300. Men water, waaraan een flinke scheut mag thans aanhemen. dat er geen hor. M"" niet bemerkt voordat het te laat is. Maar nogmaals: de gevaarlijke horlo ges zijn uit de markt genomen. Raad van lezer: Glimmende plekken in een costuum gaan er prachtig uit, de persdoek nat maakt loges op de markt zijn, die gevaar kunnen opleveren. Hiervoor waakt de keuringsdienst voor Waren, aan welke men steeds raad kan vragen. De lichtgevende verf op wijzers en cijfers bestaat in hoofdzaak uit sulfiden calcium, barium, strontium, atakt l!vnr!n VWÜCJ» bepaalde* tijd na, nadat zij tevoren hanHf>if« del kan 'men1 'niet"toepassen "op^stóff'en azijn wordt toegevoegd. Mijn ervaring is dat door amoniak de stof meestal vaal wordt. Vraag: Hoe kan ik lijmvlekken uit een overall verwijderen? Antwoord: Men kan de vlekken bet ten met lauw water of azijn. Zo mo gelijk late men de vlekken hierin enige tijd weken. Daarna moet men deze velpon be- met aceton, maar dit mid- soorten kunnen jarenlang gelijkma tig blijven lichten zonder dat er voor- belichting nodig is. Dit is mogelijk door toevoeging var een spoortje radium, mesothorium er dergelijke (b.v. in dc verhouding var 1 op 1 miljoen). De onzichtbare radiumstralen doen keizer Napoleon III, die Ufibfg"* 1871 regeerde. Het zal acetaat-rayon. Vraag: Ik heb een munt uit 1854. Aan de ene kant staat Napoleon en aan de andere een adelaar. Kunt u mij nog Jk zeggen wat voor munt dit is en of deze de stephanotis slechts matig, krijgen? Antwoord: Inderdaad is het beter eni ge maanden te wachten met het oog op besmettingsgevaar. Een jonge hond die ingespoten is tegen hondenziekte, kan toch nog de ziekte krijgen. Het voor deel van de injectie is, dat het dier niet zo ernstig ziek zul worden en de kans op sterven vrijwel uitgesloten is. Vraag: Sinds zes maanden heb ik een stephanotis, waarvan af en toe een blad geel werd. Thans echter is dit met tien tot vijftien bladen tegelijk het geval. Ongeveer een maand geleden heb ik de plant verpot. Ik sproei haar iedere dag en geef haar niet te veel water. Er zitten aan de plant enige verdroogde ranken. Mogen die er af worden gehaald? Nieuwe bladen ko men er niet meer bij. Wat i. de goe de behandeling en wanneer komt de bloeitijd? Antwoord: Op jeugdige leeftijd bloeit de stoffen oplichten. De stralen van radium, thorium, enz. zijn schadelijk voor de gezond heid, wanneer de dosis te groot is. Wanneer men plaatselijk een te gro te straling heeft ontvangen, dan kan dit zich uiten door iood worden van de huid en'een algemeen onwel voelen. De munt is van de Franse 1852 tot -„JS. bronzen warmte t zijn j - Het bedrag staat erop. Waarde heeft de munt niet, als deze van brons is, ter haalt zij de schade wel in. De hoofdbloei valt van de voorzomer tot het najaar, doch men kan er door kunstlicht in slagen, de tenzij dc munt stempelnieuw is. In het langt veel licht en 18 graden Celsius. De plant j laatste geval heeft de munt enige zamelwaarde, misschien een gulden. Vraag: Onze hond is aan de honden- veel frisse lucht hebben. Bij fel le middagzon is het wenselijk haar e- nige uren af te schermen. zodat het water de pot niet er alleen in de rondte verdamping plaats vindt. Bovendien is dagelijks spuiten noodzakelijk. Tijdens de groei en de bloei is er vrij veel water op de aarde nodig, doch 's winters is net verkeerd veel water op de aarde ".e gieten, omdat daarvan rotting van bet wortelgestel het gevolg kan zijn. Men gebruike het gehele jaar door water dat op kamertemperatuur, is en 's winters moet het water nog meer aan de lauwe kant zijn, ook voor het spuiten. In het voorjaar en de zomer is het bevordelijk voor groei en bloei, wan- ne°r men om de 14 dagen kunstmest geeft De plant verlangt een voedzaam grondmengsel en als zij uit de pot groeit, moet zij in het voorjaar ver pot worden, zo mogelijk in een meng sel van bladaarde, oude koemest, gras- zodengrond of fijne klei of leem, mei wat scherp zand (metselzand). In het voorjaar moet men de plant wat terugsnoeien en uitgebloeide ran ken kan men geheel wegnemen. Als voorbehoedmiddel tegen wolluis. schildluis en spint is het raadzaam dé plant eens m de maand te spuiten 5n „rt™ oplossing van 1 liter water. 20 gram zachte zeep. 10 gram spiri- er »!n J fgrAra "IC0tine (men denke dit giftig is). Wolluis kan

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2