„Tien Hollandse mariniers hadden het schip schoongeveegd B tt Nederlanders na heet Recife op Schiphol: Ratten vallen langs Sambre en binnen Zonsverduistering in Eurovisie-uitzending tÉI&fy/iïd De Zon gaat op naar de nieuwe ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Datn-rrnaq 55 Ben vraagstuk van J. van Tol te Rotterdam. Een zetting in gescheiden kleuren dat in weinig zetten is opge lost Het natuurlijk gevolg van her haaldelijk meerslag. De clou: damha- len op een nog bezet veld. W 'wê m ■U Schaak-vraag 55 De diagramstand van Gallischeks opgave was: wit: Kb3, Da2: zwart: Ka6. La5, pi a7, b5, b6 en b7 Wit geeft als volgt mat in vijf zetten: 1. Dal, b4; 2. De5, b5; 3. De6f, Lb6; 4. Df6, Ka5; 5. Dal mat. Als de dame op al staat, is de oplossing: 1. Da2, b4; 2. De2t, b5; 3. De6f, Lb6; 4. Df6 enz. Bridge Alvorens de oplossing te geven van het 3 klaverenspel van gisteren, nog even de kaartverdeling né de le slag: A 10 7 5 2 9AB93 O H 85 H V 3 1 4B98M C? H V 8 6 2 I O 10 4 w O B 10 9 8 10 9 3 2 Z I A O 7 5 V 6 5 3 H V B 7 6 4 In slag 2 speelde West schoppen- heer na en de vraag luidde: welke kaart moet op schoppenaas worden afgegooid en hoe moet het spel wor den afgespeeld? Uw eerste impuls is wellicht om op schoppenaas een harten weg te doen met de gedachte: dan verlies ik ten minste geen hartenslag. Toch is dit speelplan niet juist.. U verliest dan nameliik ruitenaas, klaveraas, een in- getroefde ruiten en tenslotte nog 2 ruitenslagen, zódat het contract één down gaat. U moet echter in dit spel zuinig zijn op uw doubleton harten, om later in die kleur 2 slagen te kun nen ontwikkelen. Op schoppenaas moet derhalve een ruiten worden af gegooid. Het verdere spelverloop is als volgt: In slag 3 speelt Zuid vanuit de dum my troef 5. Oost wint met klaveraas en laat West een ruiten troeven, waarna bijv. schoppen wordt gespeeld. Zuid troeft, haalt de troeven eruit, en speelt dan harten 7 na. West moet wel de vrouw zetten, welke Zuid laat houden! Later wordt op hartenheer gesneden, op hartenaas verdwijnt een 2e ruiten en Zuid heeft de rest. JACK DIAMOND. Flguro-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. medeklinker. 2. bundel, 3. tor, 4. wilddief, 5. ontsteld, 6. zegswijze. 7. modelmaker, boetseerder, 8. hals- riem voor paarden, 9. deel van een huis. 10. Europeaan. 11. medeklinker. Bij juiste invulling leest men ver ticaal I hetzelfde als hor. 6. Oplossing vorige puzzel Loonzakjes gestolen verdachte ontkent De politie in Enschede heeft de 36-Ja- rige M. B. een inwoner van Enschede, aangehouden. HU wordt er van verdacht eergister avond een aantal loonzakjes met een to tale inhoud van ongeveer f 5000 te hebben gestolen. De loonzakjes waren bestemd voor arbeiders van de nachtploeg van de N V. Spinnerij Oosterveld in Enschede. B. is bij dit zelfde bedrijf werkzaam- Een loonzakje met de naam van een der arbeiders is bij onderzoek in de wo ning van B. gevonden. De man ontkent de dief stel gepleegd te hebben. (Van onze speciale verslaggever) CAMERA'S, zich verdringende publiciteitsvertegenwoordigers, en hole batterijen televisielampen behoorden tot de eerste beelden van de vaderlandse bodem, toen de Nederlandse passagiers van het wereldnaam gemaakt hebbende, Portugese schip „Santa Maria" gisteravond om half twaalf op Schiphol arriveerden. Ze waren tweeënveertig in getal zeven entwintig volwassenen en vijftien kinderen en ze hadden bij elkaar een uur of vijftien in de lucht gehangen. Huiverend van de kou kwamen ze de vliegtuigtrap af, nadat een tiental KLM-stewardessen stapels jassen en dekens in de cabine had gebracht. Donderdag hadden ze nog in de puf fende hitte van Recife gestaan, op het gloeiende dek van de gekaapte Oceaanvaarder, waarvan de air conditioning niet meer werkte. Een dag later sloeg de regen hen in het gebruinde gezicht, terwijl hun tropen- kleren als vlaggedoek in de wind fladderden. Hoewel vermoeid, wc voor stuk in de beste welstand. En tevens in de beste stemmingwant ook aan een laatste onzekerheid een eind gekomen. Al in Lissabon hadden ze van de Nederlandse am bassadeur aldaar gehoord, dat hun koffers en hun auto's, welke zich nog aan boord van de,.Santa Maria" be vinden, zo spoedig mogelijk zullen worden nagestuurd. Ongetwijfeld verheugend bericht voor mensen, voor goed of meverlof uit de West terugkeren, en die in feite alleei maar over wat handbagage beschik Ook de Koninklijke marechaus see hielp op Schiphol de Neder landse ex-passagiers van de San ta Maria uitstappen. Er waren heel wat kinderen bijen Doppen! VREUGDETRANEN vreugdetranen bij het blij n familieleden, er waren harde schouderklappen en innige om helzingen. En natuurlijk waren er ook verhalen verhalen over een bijna an tiek avontuur, die door honderdvijftig reporters uit Nederland, België. Duits land. Engeland en Frankrijk gretig wer den ingedronken. „Er Is beslist geen paniek aan boord geweest", zei de vijftigjarige, thans ge pensioneerde onder-inspeoteur van po litie op Aruba, de heer J. Th. Remme, die zich met zijn vrouw en dochter in Den Dolder gaat vestigen. „Natuurlijk. spanning, veel spanning zelfs, en de laatste twee dagen overal merkbare angst. De' behandeling door de rebellen geweest, en elke passagier had alle vrijheid van beweging. Bepaald on aangenaam echter, dat het water gerant soeneerd was, dat het eten onvoldoende, of althans slecht van kwaliteit was. en dat de air-conditioning niet werkte". De rebellen, zeventig man, hadden geen moment hun wapens afgelegd. De mees ten droegen pistolen, doch er waren er ook bij, die stenguns en handgranaten in hun bezit hadden. Na de nacht van de overval was er geen schot gevallen, terwijl er ook geen dreiging met geweld was geweest. Volgens de heer Remme werden de mannen van Galvao van het begin af aan door de onzekerheid geplaagd. Hij sprak als zijn stellige overtuiging uit, dat tien Hollandse mariniers het hele schip binnen een half uur hadden kunnen schoonvegen. TEGENACTIE Had geen van de passagiers een vuurwapen bij zichBestond er geen enkele kans voor een tegen-actie?" „Ik weet het niet", antivoordde d< politie-functionaris, „en ik heb mi er ook niet in verdiept. Als buiten lander moet je zorgen niet bij dit soort grapjes betrokken te worden. Als het een Nederlands schip was ge weest, had ik het anders wel ge weten." Gevraagd naar een beeld van re bellenleider Galvao, werden door de passagiers wel zeer verschillende antwoorden gegeven. „Een teleurgesteld en versleten „Een heer met een goed voorkomen en uitstekende manieren" „Een piraat, die ze moeten ophan- gen." „Een man. die precies wist hoever hij kon gaan. en ons genadeloos als gijzelaars heeft gebruikt". De eerste dagen hadden de passagiers de ex-kapitein van het Portugese leger niet gezien. Hij had hen over de scheeps- omroepinstallatie toegesproken en tot kalmte gemaand. Omdat hij echter per soonlijk alle telegrammen, die naar het vasteland gezonden werden, censureerde, waren de meeste opvarenden met hem in aanraking geweest. De laatste dagen van het dertien etmalen geduurd heb bende avontuur liet hij zich regelmatig op alle dekken zien. Hij was echter al tijd in gezelschap geweest van een lijf wacht, die door zijn ongunstig uiterlijk al gauw ..de bandiet" werd genoemd, en van een Spanjaard, die met „professor" werd aangesproken, en de bijnaam ,.Dr Goebbels" had De laatste zou van huis uit Juncquiro heten Als rode revolutio- iir zou hij in de Spaanse Burgeroorlog ;n belangrijke rol hebben gespeeld. GEEN POLITIEK De Nederlandse passagiers hadden ken nelijk het consigne gekregen geen enkele politieke vraag te beantwoorden. Een van hen weigerde b.v. te zeggen, of Galvao wel of geen redevoeringen tegen de Portugese staat gehouden had. Een ander maakte bezwaar tegen het ge bruik van het woord „rebel", omdat hier politieke beoordeling en ver oordeling in lag. Ondanks de spanningen, had men toch ook wel eens gelachen. Toen generaal Delgado samen met Galvao ontwierp hij het plan voor de roof van het schip voor de kust van Brazilië aan boord kwam, raakte hij met armen en benen in de touwladder verward, en bleef even met een angstig gezicht heen en weer zwaaien. Z'n secretaresse, die be neden In een bootje stond, gilde het uit; de passagiers, die over de railing hin gen, brulden het uit Galgenhumor was er ook geweest. Na dat de rebellen met veel ophef hadden bekend gemaakt, dat ze de „Santa Maria" in „Santa Libertata" hadden omgedoopt, 'maakten de passagiers er „Santa Ma- stuk nana" van. Met het woord „morgen" betekent, wilden ze het voort durend weer uitgekondigde uitstel van de debarkatie-datum tot uitdrukking brengen. Het „morgen gaan jullie van boord" van Galvao heeft overigens tot verschil lende demonstraties geleid. Toen de da tum van aan land gaan steeds maar weer werd verschoven, kwamen dè pas sagiers en de bemanningsleden tot drie maal toe „in oproer". Er werd met een hongerstaking gedreigd, er werden ruitgn ingegooid, terwiil één Spanjaard zich op een gegeven moment zo kwaad maakte, dat hij een van de rebellen met zijn pistool en al oppakte en als een steen door een glazen deur smeet. TOT UITERSTE „Er moest Iets gebeuren", zei de vrouw van een Shell-emrloyé. mevrouw Noord- hoek Hegt. In dit verband. „We waren. ooral de laatste dag. tot het uiterste gesnannen. en als Galvao ons niet van boord had laten gaan, dan hadden w(j waa»-s«-hiinlük met ai z(Jn, mannen boord gesmeten. We kregen zo zoet- ïan genoeg van de hitte, de vis en het geehanfeer". - 44-jarige. uit Rotterdam afkomstige Shell-emolnyé C. J. Zanney had de „Santa Maria" een ware geruchtenfabriek ge vonden. >elde me als in de dagen van Radio Oranie", vertelde hü. Het ene ruoht na bet andere deed de lar ik hen er altijd op een grote afstand vandaan gaan staan. On een erd me serieus verteld, dat de bemanning in de komende nacht een greep naar de macht zou doen. Ik heh er een borreltje op gedronken en ben en rustig naar m'n bed gegaan". De 47-jarige Haagse Shell-employé K an Tol. die met vrouw en twee kinderen met vervroegd pensioen van Curasao vertrokken, bracht naar voren, dat de passagiers zeker vierentwintig uur hadden gedacht door de rest van de we reld vergeten te ziin. Van Galvao's drei ging. dat hij de „Santa Maria" tot zin- brengen. als er zou worden inge grepen. had men pas gehoord, toen in Brazilië voet aan land werd gezet „GESCHUTTER" „Vast staat in ieder geval", zei hij, „dat al dat geschutter ons toch nog twee da gen eerder in Europa heeft gebracht. De „Santa Maria" zou pas op zes februari in Lissabon hebben moeten aankomen Evenals vele andere Nederlanders had ik het plan nog wat in Portugal, Spanje en Frankrijk rond te toeren, alvorens de vaderlandse bodem op te zoeken". De 30-jarige Amsterdammer Willem van der Meer, die bij de Curagaose Dok Maatschappij werkt, verklaarde, dat de Nederlanders onderling een homogene groep hadden gevormd. Ze waren aan boord zoveel mogelijk bij elkaar ge bleven, en waren ook gezamenlijk aan land gegaan. Met de Amerikanen was het wel heel anders gesteld, want die hadden onder elkaar de grootste ruzie gemaakt. De 45-jarige Heerlenaar Josef Quaed- vlieg, die in Emmastad de leiding van hem B.P^I.-autopark heeft gehad, sprak over dc geleden schade die toch wel „ergens" moet zijn te verhalen. „Al onze plannen zijn in de war ge schopt", zei hij, "en wie weet hoelang we nog op onze spullen moeten wachten. Zelfs als de „Santa Maria" vandaag naar Europa vaart, dan duurt het nog een dag of tien, eer onze bezittingen in Lissabon zijn, wat overigens niet betekent, dat we er dan al over kunnen beschikken". m v De 39-jange Voorourgenaar W. J van der Kooy, eveneens van de Shell, is waar schijnlijk de enige Nederlander, die in de nacht van de machtsovername iets van de rebellie heeft gemerkt Omdat het drukkend warm was in zijn huf. en hij bovendien de machine* had horen stop- was hij het dek op gegaan. In een bloed had hij daar een van de stuur lieden zien liggen, die door twee be manningsleden werd weggedragen. Hij dacht aan een vechtpartij, keerde weer zijn hut terug, maar vertelde er niets van tegen zijn vrouw. Pas de vol gende morgen werd het nieuws van de piraterij hem bekend. „Een spannend avontuur" - zo be schreef de 11-jarige Chris Quaed vlieg zijn ervaringen op de „Santa Maria", waar hij elke dag „heerlijk gezwommen" had. „Machtig was het: Machtig!" zei hij steeds weer „We werden door vlieg tuigen bespioneerd. »n al mannen hadden grote revolvers bij zich". Horden ratten, waaronder vele die wel zo groot als een kat waren, zijn vrijdag de overstroomde dorpen langs de Sambre bij Charleroi binnengeval len. Zij waren door het woedende water uit hun holen aan de oevers gedreven en renden de trappen op en de kamers in, waar de bevolking op hulp wacht. Er ontstond een paniek onder de vrouwen en kinderen. De autoriteiten zijn bang voor een epi demie, daar niets veilig is voor de opgejaagde en hongerige ratten. Het spoorverkeer tussen Namen en Charleroi is nog steeds verbroken De bevolking van Chatelet, dat ten zuiden van Charleroi ligt, is donderdagavond door slodaten, brandweermannen en po litie geëvacueerd De gezinnen in de hui zen die door het water zijn ingesloten krijgen voedsel per boot. Het Belgische kabinet heeft besloten 10 miljoen Bel gische frs uit te te trekken voor de slachtoffers van de watersnood. In een mijn te Bourbier zijn gangen ingestort. Er zijn geen slachtoffers te betreuren. Nadat het water van de Maas tot om streeks het middaguur licht was blijven stijgen, trad in de namiddag de val in. Te namen zakte het waterpeil ongeveer een centimeter per uur. Het verker op de linkeroever tussen Dinant en Namen is normaal. Op de Sambre blijft de toestand stationnair. Het waterpeil in de bovenste zijrievieren van de Sambre is verder gedaald. Op sommige plaatsn in Noord-Limburg strekken de riviertjes zich nu uit over een breedte van een kilometer Het water golft tot aan de rijksweg VenloNijme gen. Hoog liggende schepen, vooral rijn aken zijn gedwongen om een verdere val van het water af te wachten om de spoorbrug bij Venlo te kunnen passeren. Een enorme sneeuwlawine heeft gis teren 24 Italiaanse bergsoldaten bedolven. Twintig van hen konden zich bevrijden, maar vier kwamen om het leven. Het on geluk gebeurde op de grens tussen Italië en Oostenrijk. Ethergolven Zoals wij u al eerder berichtten, zullen we op donderdag 16 februari a.s. de totale zonsverduistering (welke zich in ons land als zodanig niet voordoet) via de televisie kunnen volgen. Dat is een nieuwtje op tele visiegebied, waarvoor enorm veel moeite wordt gedaan op verschillende waarnemingsposten en door de tv-diensten van verschillende landen. Voor degenen, die het genoegen niet hebben de uitzending 's morgens tussen 8 en 9 uur te zien, zal de NCRV 's avonds nog een herhaling op telerecording geven. Het is de bedoeling dat. ten bate van ting krijgen op hetgeen te verwachten het Eurovisienet. er die dag een goed is. schakelprogramma wordt uitgevoerd. Een totale zonsverduistering komt De zonsverduistering zal tussen 8 20 en weinig voor en het zal daarom een hele 9 uur Nederlandse tyd haar hoogte- sensatie zijn. wanneer deze door de punt bereiken, maar in ons land zal de televisie goed geregistreerd kan wor- totaliteit van de verduistering niet vol- den doende waarneembaar zijn. Nederland vele landen zullen telerecording ma- zal daarom geen deel uitmaken van de ken van de uitzending en deze later televisiestations die in actie komen, opnieuw vertonen. Zo ook Nederland. Wij zullen dus via de NTS worden De NCRV, die 's avonds uitzendt, zal aangesloten bij de Eurovisie-uitzending ook een telerecording in haar program- hopelijk profiteren van de i mingen die de stations in Joegoslavië, Frankrijk, Italië en Engeland doen. Natuurlijk hoopt men op helder weer, maar de Engelse televlsledlenst zal trachten dit risico te ondervan gen door met een vliegtuig boven de wolken nlt te stijgen en daar vandaan rechtstreeks de waarnemingen uit te zenden. Gelukt dit, dan staat niets een vol komen beeld in de weg. en hangt het er alleen maar van af of de stralingen de BBC-zender goed zullen bereiken en of de relaiszenders zuiver werken. Dat hieraan uit alle macht en met alle zorg zal worden gewerkt, daarvan kunt u wel zeker zijn. Ongetwijfeld zullen we in komende televisie-uitzending nog enige toelich- Commentaar Leuke herinneringen i opnemen. Oudere kijkers zullen veel plezier hebben beleefd aan het programma „Nou spreek ik van '27", dat de NCRV. televisie gisteravond uitzond. Een leuke herinnering aan vervlogen jaren, toen het amusement weer een ander gezicht had dan nu. De muziek klonk anders, het sentiment droop er anders af en het levenslied was een klein drama, zoals het nu ook is, al ging het over andere dingen. Een compliment voor Dick van Bom mol. die het programma helemaal in stijl tot en met de gedragingen van het publiek samenstelde en voor Pi Schei- Kame: fer, die de muzikale arrangementen maakte en zelfs niet alleen een fiks par- tijtje trombone weggaf, maar ook als zanger optrad in een trio. Dat Henk varia vond i Wilt u amusement op de zaterdag avond, dan hebt u keus genoeg. De KRO zendt om 9.10 uur het pro gramma Tierelantijnen uit en de VARA komt om 8.05 uur met „Week uit week in", om 9.30 uur met Malando-muziek en om 10 uur met een kort hoorspel „Cecil Rhodes en dé haai", naar een verhaal van Mark Twain Om 10.40 uur weer een af levering van „Warwinkel" en daarna lichte muziek. i Hebt u liever ernstige muziek, dan kunt u om 8 uur afstemmen op de KRO. waar dan het Omroeporkest, geleid door Henk Spruit, werken van Bruch. Schumann violoncelcon cert in a. solist Harold de Sterke) en Rimski-Korssakof uitvoert. Om 10.40 uur naar traditie uitvoering van het Ave Verum van Mozart en om 11 uur weer een uitzending in de reeks „Meesterwerken van de re ligieuze muziek". Programma voor morgen ZONDAG 5 FEBRUARI 1961 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. VARA: 8.00 Nlw» g.16 Voor het platteland 8.30 Ge- var progr 9 46 Geestelijk leven, toespraak 10 00 Pianorecital 10.30 Gevar progr AVRO 12^00 Gram 12.30 Sportepiegel 12.35 Gram 12 55 Europ kampioenech schaatsenrijden te Helsinki 13.00 Nws 13.07 De toestand in de wereld, lezing 13.17 Meded en gram 25 Knipperlicht 14.00 Boetobespr 14.20 -1 15.10 Toneelbeschouwing 16.00 Lichte mux 16 30 Sport revueVARA: 17.00 Gevar progr 17.30 V d Jeugd 17.50 Nwe. sportultai en sportjourn. VPRO: 18.30 Oud-Kathol kerfedienst. Eising van een andere generatie is dan IKOR: 19.00 V d Jeugd 10.30 De open deur. Willy Derby, kon helaas niet worden lezing. AVRO: 20.00 Nws 20.05 Gram 30.25 weggewerkt- Wie Derby nooit heeft Odyeaee^ optreden kan zijn meio- dramatische liedjes niet echt zingen. Maar leuk was het niettemin. Verrast werden we door de vertelling van Broes Hartman, die we nog met eerder op het scherm zagen. Een vertel ler van formaat, die de aandacht wist vast te houden en die we graag spoedig terug zien. In de ditmaal weinig zeggen, rubriek Attentie" had Peter van RPQQHMHRRHHHHI hoorspel 21.10 Muzük biografie 22.0o Gram 2.30 Nws cn meded 22.46 Journ 23 Oo Lichte 1 Sportulw .30 New York 23 55—34 00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/a. KRO 8.00 Nws 8.15 Gram 8 25 Hoogmis. NCRV d Landelijke Oecumenische Jeugdraad in Rotterdam 10.2o Kerkdienst 1.30 Vragenlbeantw 1-45 De kerk Campen o.m. een gesprek met de secretaris Calmeyer over de mogelijk heid tot verkorte diensttijd, maar de militaire reportage daarna had wel achterwege kunnen blijven. Licavte Zoals te verwachten was stonden de reportagewagens van radio en televisie houdt," 'Tezing de pers NORIV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Bultenl comim 12.25 Lichte mux 12.55 De kerk »ijt Gij, lezing hoorspel 13.30 14.50 Eur kamp hardrijden its In Helsinki 14.00 V d kind 14.30 Viool en piano 14.55 Wat one bezig 'AAS Limburgs symf-ork i half twaalf op Schiphol om de reizi- 15.30 Muzikale aepecten, gers van dc Santa Maria, die met het 16.00 Sport 16.30 Vespers. CONVENT VAN verlate K-L.M -toestel arriveerden op KERKEN: 17.00 Gereformeerde kerkd te wachten. En wie zo laat nog op was, ktz-tw. stond er als het ware zelf bij en kreeg het nieuws uit de eerste hand. want niet alleen de N.T.S, zond een half uur re- portage uit maar ook de beide radio zenders deden dit. vanavond werk der kerkhervormers, lezing. KRO: 19.45 Nws 30.00 Lichte mux 20.3 OAct .20.35 Promenade-oik en solist 21.30 La wine. hoorspel 2230 Nws 22.40 Avond college 33 00 Avondgebed 23-15 Gram 20.55 —24 00 Nws. Televlsieprogr. AVRO. KRO. VARA en VPRO: 12.35—13.15 en 13.55—14.45 Euro visie: Int Héhmenkammrennen voor dames te Bad-Gastedn. KRO: 20.00 School voor volwassenen. TV-spel (IV) 20.40 Het televisieprogramma wordt, het NTS-joumaal, verzorgd door de VARA. Dat betekent om 8.20 uur be gin van „Espresso", een extract uit het dagelijks gebeuren en om 8.50 uur Tv-toto, ditmaal met Nini Boes man, de heer Hugenholtz en Jan Goderie als hoofdpersonen. VPRO: Sport ln beeld. Programma voor maandag Imber en Erland zagen de rendieren niet, die in kudden weidden op de zuidelijke helling van het gebergte. Van ver af leek het alleen een grauwe vlek, hoewel de kudden uit meer dan duizend die ren bestonden. Beneden in het berkenbos verhieven zich een paar Lappen-tenten als reusachtige mierenhopen. In de grootste van de tenten zat de oude Mari, zij zorgde er voor, dat het vuur niet uitging onder de dampende pot met vlees. Haar gezicht was één en al rimpel, het haar hing in slierten langs haar hoofd, tussen de lippen had zij een kort. ijzeren pijpje, dat even rebels knetterde als het vuur van de groene takken. Zij had geen tanden. Jarenlang kauwen op huiden, pezen en elzebast hadden de tanden zo doen slijten, dat er alleen maar bruine stompjes overgebleven waren. De oude zag de pot niet, zij zag zelfs het vuur nau welijks, haar trieste roodgerande ogen tuurden in de verte, haar blik drong door het tentzeil heen, zij zocht een houvast ergens in de wildernis. Plotseling ging het zeil van de tent open, on hoorbaar gleed een man op zachte schoenen van rendiervel naar binnen. Het was de oudste zoon, Thomas- Hij wierp een snelle blik op de rendier- huiden op de grond. „Is vader er niet?" „Nog niet." Thomas ging op de grond zitten zonder naar zijn mes te grijpen. Het vlees in deze pot was niet voor hem bestemd: hij had in de nabijgelegen tent zijn eigen haardstede met vrouw en kind. „Ik wil alleen maar zeggen, dat vader nu eens moet ophouden met die duivelskunsten! Als de dominee er achter komt. zul je wat beleven!" Mari bewoog de lippen, maar bracht geen woord uit. Zij staarde in het vuur, wiegend met het bo venlijf- Thomas herhaalde, dat het nu voor het laatst moest zijn. dat vader die geheimzinnige tocht had gemaakt. Zijn moeder wendde zich tot hem. haar knokige vingers grepen nutteloos in de lucht. in Gulbrandstal DOOR BERNHARD NORDH „Jij vindt goed, wat slecht is." mompelde zij. „Vader zegt, dat de kolonisten moeten verdwij nen.... en hij heeft meer sneeuw onder de zon zien smelten dan jij. De kolonisten hebben ons land ontnomen, zij hebben niets anders dan kwaad in de zin. Wij hebben jou en je broer ge leerd, dat jullie de kolonisten moeten haten en hun zoveel mogelijk schade moeten berokkenen als je maar kunt. Maar jullie laten rustig toe, dat dit gebroed zich volstopt met rendiervlëes. Als jullie de vreemdelingen niet op een afstand houdt, zullen zij het gehele bergvolk nog 4e gron de richten en dan eindigt het ermee, dat zij onze kleine kinderen aan hun honden voeren." Thomas wierp tegen, dat er genoeg land was. voor Lappen en kolonisten. En tegenover het feit, dat er zo nu en dan eens een rendier verdween, stond toch ook weer, dat de kolonisten er voor zorgden, dat de veelvraten en wolven zich niet te snel vermenigvuldigden en die roofdieren hadden in het verleden heus meer rendieren gedood dan de kogels van de grote mannen. Hadden de men sen van Akkafjall hun ooit een strobreed in de weg gelegd? Hadden zij hun ooit één rendier ont stolen? Neen. Elk jaar tegen de herfst kochten zij het slachtvee, dat zij nodig zouden hebben. Nooit had een Lap ooit één rendierschedel gevonden in het spoor van die mensen. En zou hij, Thomas, wel hier zitten, als Ame Persson er niet geweest was? Neen, dan zouden kraaien en buizerds het vlees al lang van zijn botten hebben geknaagd en dan zou hij dood, naakt en onbeschermd op de aarde hebben gelegen en veroordeeld zijn tot eeuwig in de lucht rondvliegen otn slecht weer te brengen en mens en dier te vermoorden. Ja, hij zou al lang dood zijn geweest, als Ame hem niet gered had uit de klauwen van de beer. De Lappenvrouw mompelde maar wat voor zich heen Het stak haar en zij kon er 's nachts niet van slapen, dat zo'n gehate vreemdeling haaf zoon gered had uit de klauwen van een beer. In vele. lange nachten had zij deze daad uiteenge rafeld en ontzenuwd. De kolonist had de beer niet gedood om de Lap te redden, maar alleen, omdat hij belust was op het berenvel. „Het is veel beter, als wij met de kolonisten in vrede leven," ging Thomas zachtjes verder. „Ik zou er niet graag bij zijn, als de dominee ontdekt, wat vader uitvoert." De moeder zat te kauwen, er kwam wat schuim op haar lippen. „Blijf die duivelsdominee maar liever uit de buurt," sputterde zij. „Daar op het kerkplein vind je niets dan boze geesten, er zijn geen goede geesten. Zou een goede geest ooit hebben toege laten. dat een kolonist je zuster had gewurgd dat hij haar in de struiken had gegooid! Hij heeft haar niet in de bergen of in het bos overvallen, maar precies op de plek, waar zij beweren, dat de goede geest woont. Je kunt je satansdominee in zijn gezicht spuwenZijn geest heeft onze Sari in elk geval niet geholpen." Thomas trok met zijn gezicht. De geschiedenis met Sari was ellendig geweest. Er waren heel wat uitgerukte haren geweest, toen zij de6tijds ten grave werd gedragen. „De kolonist is zijn straf niet ontlopen." mom pelde hij. (Wordt vervolgd) ■mme 2 FEBRUARI T/M 12 FEBRUARI 10 00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang fl. 2.50. VARA: 10.20 Gram 11.15 Voordracht Cello en plano 12.00 Lichte n tbouwmeded 12.33 V h platte. 1.30 3e Gram i3.00 Nws 13.15 V d mid- d 13.20 Planoduo 13.45 Wikken we gen. praatje 14.00 Zangrecital 14.30 Een lafaard, hoorspel 15.45 Zestig minuten boven de zestig 16.45 Oude liedje* Hammondorgel spel Poli tieka pel 17.00 Jaazimuz 17.50 Milat conn... 18 00 Nwb en eomm 1 18.50 Act 19 00 Pari ov.._ ringsuitz: De Zilvervloot met het Lee trio en. Meneer Jakob 19.30 Gevar pr 3130 Lichte mux 31.55 Act progr 2 Nwb 32.40 Concertgebouwork 23 45 G 23.5534.00 Nws HU vi 7 00 Nwf en SOS-ber woord voor de dag 7 40 GewtJde t Nws 8 15 Radiokrant 8.35 Gram 9 00 rietoen 9 35 Gram 9 40 V d vrou w Gram 10.15 Theologische etherleerg. 1100 Fluit en piano 11.30 Qulrprogr 1: Gram 12 35 Voor hoer en tuinder I Land- en tuinbouwmeded 12.33 Lichte r .2 a3 Gram of act 13 00 Nw* 13 15 h Mil Kapel 13 55 Gram 14 05 Schoolra 14.30 Gevar progr 15 30 Gram 18.00 Bijt overdenking 16.30 Pianotrio 17 Oo V kleuters 17.15 V d Jeugd 17.30 Gra Beursber 17.45 Rer van analfabetisme C Slengard. 18 00 Orgelspel 18.3« Gram baar Kunstbezit 19 Oo Nws 19.10 Op de man f 19.30 Radiokn oude dames 21.30 Gram 21 22.30 Nws 2 15 Gra 32 40 Avondoverdenking 22 55 23 05 Muzikale lezing 23 40 Het Evangelie ln Esperanto 23 55—24 0o Nws Televlsieprogr. NTS 20 00 Journaal en weeroverz. NCRV 20 20 Act 20 30 Caba- retprogr 20.55 TV-film 31 20 Int iourna- tistenforum 32 05 Dagsluiting GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4e I|jn) indag 6 februari 196: van :8—30 uur- Harold en Italië" op 'an de_pe - nade 1J m!" Ranket var I. Hector Berlioz: 16 Harold ln de bergen. Mi hun avondgebed een bergbewoner ln de A ,,Pn geliefde Ranke, ^r*.Philharmoniach Orkest H "6vlootaolo: Hein": rifjn Allegretto olv Igor Markevitoh 1 Kirehner) II Camille S eert voor piano en orkeet t„ op 22. Andante sostenuto scherzando. Presto. Glna Bac no: The London Orchestra ~ötV Abac Sherman 2. Concert voor cello en orW "no "'of' G"™r c'«~£ symphonic Orkest van Ramh»^» S\mphonle in bes gr t op 20, Len, A' legro vivo. Trés lent. Animé, rorrhestré

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7