MOM TE Mr. Bot gelooft niet in Indonesische aanval ELKE DAG DeTwentsche Bank Diensttijdverkorting als anderen langer dienen Televsie en het lezen Een zinvol geheel s OMZETBELASTING ZUIVELPRODUKTEN De staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge, voelt er vooralsnog weinig voor om behalve melk, boter en kaas ook andere, nog belaste produkten van de zuivelindustrie van omzetbelasting vrij te stellen. In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de bewindsman, dat bij de recente vrijstelling van de omzetbelasting op boter de om standigheid doorslaggevend is geweest, dat boter een der belangrijkste factoren vormt bij de waardevermeerdering van de melk. De in dit geval gederfde omzetbelasting wordt volledig gecompenseerd door een ver mindering van de uit te keren melksubsidie. Voor andere zuivelpro ducten dan melk, boter en kaas gelden deze argumenten niet of in veel mindere mate. Het zou te ver voeren een produkt van O. B. vrij te stellen, zodra dit kan bijdragen tot een verdere valorisatie van de melk. De staatssecretaris zegt tenslotte, dat hij er niet bij voorbaat van over tuigd is, dat de andere zuivelprodukten niet op de juiste wijze voor de heffing van de omzetbelasting zijn ingedeeld. Dit is echter een punt, dat te eniger tijd in breder verband zou moeten worden bezien. NAZI-SLACHTOFFERS Blijkens de Staatscourant heeft de minister-president, minister van algemene zaken, een commissie onder voorzitterschap van staatsraad dr. W. Drees ingesteld om de regering te adviseren over de verdeling van de 125 miljoen mark, die de bondsrepubliek Duitsland zal betalen aan Ne derlandse slachtoffers van het nazi-regime. Van de commissie maken voorts deel uit mevrouw dr. G. H. J. van der Molen, hoogleraar aan de Vrije Universiteit, lid, mr„ H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van 's Gravenhage, lid. Door de minister-president, minister van algemene zaken en door de ministers van buitenlandse zaken, van justitie, van financiën, van sociale zaken en volksgezondheid en van maatschappelijk werk zullen ambtelijke adviseurs ter beschikking van de commissie wor den gesteld. Als secretaris van de commissie is aangewezen mr, drs. J. A. Z. H. van der Poel, administrateur bij de directie bewindvoering het ministerie van financiën. PACIFICATIE BALIEM-VALLEI Mr. F. J. Kranenburg (soc.), lid van de Tweede Kamer, heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken gevraagd of de regering bereid is aan de Kamer een overzicht te geven van de gebeurtenissen in de Baliem-vallei in Nederlands Nieuw-Guinea, die het onderwerp zijn ge weest van een aanvankelijk van bestuurszijde ingesteld onderzoek en van een strafrechtelijk onderzoek door de toenmalige porcureur-generaal mr. G. W. von Meyenfeldt? Is de regering bereid, de Kamer de richtlijnen voor de bestuurs voering in de Baliem-vallei ter kennis te brengen, waaromtrent zij het oordeel uitspreekt, dat deze alleszins beantwoorden aan de daaraan te stellen maatstaven, zo vraagt hij, waarna hij vervolgt met de vraag of de regering in haar oordeel heeft betrokken, dat zich in december 1960 weer botsingen tussen politie en bewoners van de Baliem-vallei hebben voorgedaan, die niet op een geslaagde pacificatie wijzen? Ook hierover vraagt mr. Kranenburg een overzicht. Hij besluit met: Zal het hof van justitie in Nederlands Nieuw-Guinea ingevolge het reglement op de rechterlijke organisatie en het beleid der justitie in Nederlands Nieuw-Guinea zich beraden over de door de gouverneur ge laste seponering van een strafvervolging ter zake van de feiten, die door de procureur-generaal zijn onderzocht? (Advertentie) Zelfbestuur tegen 1970 „De installatie van de Nieuw- Guinea Raad begin april zal de Papoea-bevolking van Nederlands Nieuw-Guinea in staat stellen rechtstreeks een stem te hebben bij het bestuur en haar politieke toekomst op het hoogste niveau." Dit heeft staatssecretaris mr. Th. H. Bot in een onderhoud met de correspondent van Reuter in Den Haag meegedeeld. Mr. Bot zei, dat Nederland een tienjarenplan voor de ontwikkeling van Nieuw-Gui nea heeft, dat is opgesteld om de bevolking gereed te maken zo spoedig mogelijk haar eigen zaken te behartigen. Het tienjarenplan beoogt een regerings apparaat te verkrijgen, dat tegen 1970 voor het hele land volledig zal werken en op alle niveaus door Papoea's zal worden gedreven. Reeds op dit tijdstip wordt het bestuur voor meer dan vijftig procent door Papoea's uitgeoefend. Het ia duidelijk, dat, ofschoon een stevig gevestigde en goed functionerende economie een gezonde basis voor poli tieke autonomie is, dit niet betekent, dat een evenwichtige economie moet worden beschouwd als een sine qua non voor zelfbestuur en zelfbeschikking. Op de vraag: „Hoe ernstig beschouwt u het gevaar voor een gewapend Indo nesisch optreden tegen Nieuw-Guinea?", antwoordde mr. Bot: „Ik kan niet gelo ven, dat Indonesië een gewapende aan val ernstig zou overwegen, noch nu noch in de toekomst. In de eerste plaats om dat dit zou ingaan tegen de herhaalde verzekeringen van Indonesië zelf, dat het niet zijn toevlucht zou nemen tot een militair optreden. Ten tweede zou Advertentie rijn er momenten waarop uw lichaam behoefte heeft aan een extra dosis energie. De opwekkende cn ver kwikkende eigenschappen van King pepermunt vol doen aan die behoefte: n voelt u weer fit en fris. zo'n actie een duidelijk geval van agres sie zijn tegen een niet-zelfbesturend gebied, dat wordt voorbereid voor zelf beschikking in overeenstemming met het V.N.-Handvest. „Wanneer Indonesië Nieuw-Guinea op eist, kan het zijn eis laten toetsen. Wij hebben aangeboden hét geschil voor te leggen aan het Internationaal Gerechts hof in Den Haag. maar Indonesië heeft dat geweigerd", aldus mr. Bot Na een vraag over Indonesische gewa pende infiltraties legde mr. Bot er de nadruk op, dat er geen enkele infiltratie meer is voorgekomen sinds het bekende geval van november jl„ toen een handvol bewapende mannen aan wal gingen en dezelfde maand nog een groep infiltran ten werd onderschept. „Militair gespro ken hebben wjj de situatie geheel in de hand en alles wat wy moeten doen is waakzaam blijven", zo zei hy. Staatssecretaris Bot ontkende ten slotte, dat Nederland graag V.N.-waarnemers naar Nieuw-Guinea wil laten komen, omdat hun aanwezigheid een Indone sische aanval zou voorkomen. Nederland had Hammarskjoeld uitgenodigd een waarnemer te zenden, opdat deze zélf zou kunnen zien hoe ongegrond de Indo nesische beschuldigingen zijn, dat de Nederlanders de Papoea's „onderdruk ken" of zich voorbereiden Nieuw-Guinea als springplank voor agressie tegen Indonesië te gebruiken. Verkoudheidsbacillen zijn als de dood Adenauer vraagt lage prijzen aan te houden Bondskanselier Adenauer heeft het Westduitse bedrijfsleven verzocht bij de prijsvorming telkens tot het minimum niveau te gaan, om een stabilisatie van het economisch bestel te bereiken. De kanselier richtte dit dringende verzoek tot de Westduitse organisaties van werk gevers. Hij besprak in aanwezigheid van de minister van economische zaken, prof. Enhard, en de minister van arbeid Th. Blank, de economische politiek en de situatie op het gebied van de sociale politiek met vooraanstaande personen uit het bedrijfsleven. Een woordvoerder te Bonn deelde mede, dat de bondskanselier binnenkort ook met het bestuur van het Westduitse vakverenigingsverbond besprekingen over de prijsontwikkeling wil voeren. Weinig heil verwacht van Veiligheidsraad Generaal Phoemi Nosavan, vice-pre mier in de pro-westerse regering van Prins Boen Oem, heeft medegedeeld dat aan de Verenigde Naties is verzocht de situatie in Laos voor te brengen bij de Veiligheidsraad. Dit is geschied in een nota aan secre taris-generaal Hatmmarskjöld, die dezer dagen door de minister van verbindin gen, Khampan Pany, aan hem werd overhandigd. Generaal Phoemi Nosavan verklaarde omdat zelfs al wordt aan het verzoek voldaan, de Sowjetunie over elke aan beveling haar veto zal uitspreken. Lavon zal het veld moeten ruimen Het secretariaat van de Israëlische Ma- pai-partij heeft met 28 tegen lil stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard dat de ex-minister van defen sie Lavon, die thans secretaris-generaal van de Israëlische vakbondsfederatie Histadruth is, niet langer kan optreden als vertegenwoordiger van de Mapai-par- tij in deze federatie. Deze resolutie, die door de minister van financiën Levi Sehkol werd inge diend', zou vandaag worden voorgelegd aan een vergadering van de 300 leden van het centraal comité van de Mapai- partij. Men verwacht dat de vergadering de resolutie zal aannemen. Naar werd' vernomen, heeft oud-minis ter Lavon geweigerd eigener beweging af te treden. Men acht het waarschijnlijk dat hij, als hij in zijn houding volhardt, uit de partij zal worden gestoten. Bij deze gang van zaken zal, naar men verwacht, president Ben Zvi een dezer dagen de afgetred"en premier Ben Goe- rion verzoeken een nieuwe regering te (Advertentie') procent rente Uw geld bewaren tot max. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 160 Icaatocea ia Nederiaad Staatssecretaris Calmeyer voor tv De staatssecretaris van defensie, de heer M. R. H. Calmeyer, heeft in een vraaggesprek voor de televisie gisteravond enkele mededelingen ge daan over de voorgenomen diensttijd verkorting. Diensttijdverkorting is al- GEHEIME REPETITIES? Dit doosje betekent: protektie tegen infektie Jjh een fioa te hij I Een Franse bank gaat spe ciale chèques uitgeven als betaalmiddel voor benzine. Automobilisten moeten met gepast geld betalen, omdat de eigenaren van de Franse pompstations niet veel geld in kas dur ven te hebben, gezien de vele roofovervallen op pompstations. In de Westduitse stad Of fenbach is onderzoek ge daan naar het gebruik van de tandenborstel. De waar heden die hierbü aan het licht kwamen, zjjn ontstel lend: drie kinderen van een schoolklas bezitten een eigen tandenborstel. Zeven kinderen moeten hun bor stel met een ander lid uit het gezin delen, de rest be schikt helemaal NIET over een tandenborstel. BU 30 van de 37 schoolkinderen staat echter wel een t.v.- toestel thuis. leen mogelijk, aldus de staatssecreta ris, als aan de N.A.V.O.-verplichtin gen, voor wat betreft de sterkte van de parate strijdkrachten wordt vol daan. Dit betekent bijvoorbeeld voor de Nederlandse land- en luchtstrijd krachten een sterkte van 100.000 man. De gedachten van de regering gaan uit naar een diensttijdverkorting van twee maanden. Hierdoor zouden tien duizend man aan de parate troepen worden onttrokken, aldus staatssecreta- Calmeyer. Dit zou kunnen worden opgevangen door langer dienen van be- roepspersoneel en vrijwillig bijtekenen dienstplichtigen. De regering hoopt, een deel van de dienstplichtigen vier jaar zal willen bijtekenen. Als compensatie voor de langere dienst tijd van deze categorie dienstplichtigen, stelt de regering zich voor hun een taak in het leger te geven, overeen komstig hun burgerlijke taak. Bij beëindiging van het korte dienst verband zal een premie worden ver strekt van 25 procent van het genoten jaarinkomen als militair. Ook bestaat de mogelijkheid tot het geven van een renteloze lening, terwijl de „kortver- banders" bovendien gelegenheid krijgen door studie tijdens hun diensttijd, zich voor te bereiden op hun taak in de bur germaatschappij. Ruim 400 Jordaanse vrijwilligers, onder wie een aantal studenten, hebben het Algerijnse opstandelingenleger hun Drs R. E. M. v. d. Brink JJET is niet eenvoudig een oordeel te geven over de invloed van de televisie op het lezen op basis van de huidige Nederlandse T.V.-verhou dingen. Immers, de groei van het aantal toestellen, die in de laatste jaren bijna logarithmische vormen heeft aangenomen, heeft nog lang niet het verzadigingspunt bereikt (in 1959 194000 nieuwe aanmeldin gen voor kijkgeld; in 1955 40000). Conclusies, die in de V.S. van Amerika of in Engeland gewettigd zijn alwaar reeds een zekere stil stand in de toename van het aantal toestellen per hoofd der bevolking optreedt, kan men niet zonder meer op Nederland overbrengen. Ter ver gelijking diene het aantal T.V.-toe- stellen per 100 inwoners in 1959 in de Verenigde Staten (29), het Ver enigd Koninkrijk (17) en in Neder land. (5). In nauwe samenhang met het toe*1 nog altijd betrekkelijk lage getal T.V.. toestellen per hoofd der bevolking in Nederland staat het nog betrekkelijk geringe aantal zenduren van de Ne derlandse radio- (en televisie-) vere nigingen. de kwaliteit van het gebode- ne. het ontbreken televisiezender en de onmogelijkheid het midden en wes ten des lands bui tenlandse uitzen dingen te volgen. De negatieve en positieve gevolgen, die kenmerkend zijn voor een land in de wittebroods jaren van de tele visie, gelden nog geheel en al voor Nederland. Er zijn nog velen, die het standpunt betwij felen van Prof. Mr. Dr. M. Rooy, weer. gegeven tijdens het 31e bibliotheek-con gres m Hilversum dat wij over 10 a 15 jaar t.a.v. de tele visie hier te lande dezelfde verzadi- gingstoestand zul len hebben als nu m. b. t. de radio reeds bestaat en i zeker opti- t.a het DE SCHRIJVER de televi sie op velerlei ge bied gewettigd is. Misschien is het wel zo, dat het Nederlandse volk ook zal leren T.V.- programma's te se lecteren, zoals het thans reeds met die van de radio doet. Daar staat evenwel tegenover, dat het kijkgeld althans nu veel ho ger is dan het luistergeld en de eigen schap van Nederlanders is veelal ma nifest: als ergens voor betaald is, dan zal ook het nut ervan zo volledig mo gelijk worden geconsumeerd. Een onderzoek van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de vrije tijdsbesteding in de winter van 1955- 56 heeft uitgewezen, dat 50 pet. van de leesgewoonten in Nederland betreft kranten en tijdschriften. 50 pet. richt zich op boeken. Het is wel zeker, dat de televisie het lezen van dagbladen zeker niet negatief beïnvloedt. Het nieuwselement m.b.t. een men kan wel zeggen bewogen wereldbeeld is zo groot, dat de gemiddelde Nederlan der het zeker niet zonder een dagblad meent te kunnen stellen. De verkorte informatie, die hij enige malen op de dag via de radio ontvangt, zal zeker de vraag naar verder nieuws stimule- Professor Ovink heeft terecht enige tijd geleden in zijn boek ,,Het aanzien van een eeuw" aangetoond, dat hft Dr». R. E. M. van den Brink, geboren in 1919 te Leren (N.H.I, studeerde allereerst economische wetenschappen «n wee ne het behelen ven het doctoraal exa men werkzaam bij de N.V. Uit geversmaatschappij Elsevier te Amsterdam, in 1946 werd hij directeur, waarna in latere ja ren lijn benoeming volgde tot gedelegeerd commissaris van de dochterondernemingen, heeft als bestuurslid van de Koninklijke Nederlandse Uitgeversbond en als voonitter van verschillende commissies van deze bond en van de Vereeniging ter Bevor dering van de belangen des Boekhandels een werkzaam aan deel gehad in vele recente ver nieuwingen in de bedrijfstak, heeft als voorritter van de Raad van Bestuur van de Stichting Speurwerk betreffende het boek, redacteur van „De Uitgever" en als lid van de Euromarktcom- missie van de Union Internatio nale des Editeur» geijverd voor de economische versterking van de nationale en internationale nitgeverij. geïllustreerde tijdschrift in de pre-te- levisietijd de behoefte aan ontwikke ling en ontspanning heeft bevredigd op een wijze zoals thans uiteraard veel indringender door de televisie ge schiedt. Het merkwaardige is in dit verband, dat de enorme groei in de oplage van de Nederlandse geïllus treerde bladen vrijwel parallel loopt met die van de T.V.-toestelen hier te lande. Er is dus zeker geen sprake van het verdringen van het beeldtijd- schrift door de televisie. Wel is het opvallend, dat met name de omzet in leesportefeuilles door de teleryisie in wijwei alle landen negatief beïnvloed wordt. Het persoonlijk bezit van geïl lustreerde tijdschriften ondervindt evenwel tot op heden geen merkbare negatieve invloed. Aan de hand van buitenlandse voor beelden staat het wel vast, dat de te levisie een gunstige invloed heeft op de kwaliteit van de algemene en de geïllustreerde weekbladen. Het is in ternationaal bij herhaling gebleken, dat slecht geredigeerde of slecht op gemaakte tijdschriften, derhalve de bladen met een ..goedkope" inhoud, lezers gaan verliezen. Men leert via de televisie gewend te raken aan over het algemeen goed voorbereide pro gramma's en wenst deze intuïtief ook in de tijdschriften aan te treffen. Men kan zelfs stellen, dat televisie de honger naar infor matie al of niet in den aankweekt, terwijl door de aard van de be perkte omvang van de T.V.-program ma's geen bevredi ging op dit punt kan worden gevon den. Dus dezelfde relatie als tussen het radionieuws en het dagblad. Daar komt nog bij, dat vele bladen en met de bladen min of meer intuïtief een com pensatie geven ten aanzien van de ver eenzaming van het individuele gezin. Wat vroeger het buren- en buurt gesprek voor de gezinsleden bete kende, wordt thans opgevangen door gezellige of bij-de- hand-nemende ar tikelen en beelden in het geïllustreer de tijdschrift. Uit de berichten, die i i de I Heeft men in Frankrijk een mooie bijnaam voor Amerika's nieuwe presi dent, ook in Japan blijft men op dit gebied niet achter. „Kedee" wordt Kennedy daar genoemd, hetgeen een samenstelling is uit de woorden: Kenne dy deetorio" en dat bete kent gewoon president Kennedy. Ook voor ex- president Eisenhower had men in Japan zulk een sa menstelling: „Al-dee". een afkorting van de woorden „Aizen-how-wa-deetorio". I Met ingang van vandaag zal er In Bergen (Noorwe gen) 's nachts een Egypti sche duisternis heersen. Er moet namelijk elektriciteit bespaard worden, omdat er door de droge zomer weinig elektriciteit opge- bij een ongeluk. Sedert die tijd heeft Veronica in een coma gelegen, en moest ze gevoed worden via een buis. Ze leed dus een vegetarisch leven. Daarom ook heeft de rechtbank haar een scha devergoeding van 200.000 gulden toegewezen. Volgens de Russische ge leerde Sobolef is men in Rusland nu in staat om met behulp van een reken machine de Maya-geschrif- ten te ontcijferen. Naar de bewering van Sobolef is het drie geleerden van de Sowjet-academie voor we tenschappen gelukt de Ma- drileense en de Dresdense Maya-teksten van de oude Indianen te vertalen. In Frankrijk is men nu ook doende een dier en wel een rat. genaamd „Hector", op te leiden voor een reis in da ruimte. Vóór dat Hector de lucht ingaat zullen vier stuks van hetzelfde type raket i de hicht ingaan, waarmee men gegevens wil verza-1 melen, omtrent de toestand op zeer grote hoogten. De proeven worden gedaan op de Franse basis Hamma- guir in de Sahara. De 200.000-ste werknemer van Philips Is uitgeroepen tot „onbekende man van het jaar", omdat niet meer nagegaan kan worden, wie deze 200.000-ste is. Dit staat te lezen in de „Philipskoe- rler". Wilt u nog meer cij fers over de personeelstoe name by het wereldcon cern? De 100-ste werkne mer trad in 1896 in dienst, de 1000-ste in 1908, de 10.000-ste in het jaar 1927 en de 100.000-st« werd in 1953 In dienst genomen. Van de eerste dertig werk nemers is nog maar een enkeling In leven. (514) We welen dat de cellen de bouwstenen zijn van het menselijke en dierlijke organisme. Maar toch kan men niet volstaan met de uit spraak dat mens of dier een kolonie van eellen zijn. Want dan wordt uit het oog verloren, dat het eencellige dier een zelfstandig organisme is, waarin hoe klein de afmetingen ook mogen zijn zich alle nood zakelijke levensprocessen afspelen. Het eencellige dier is dus een zelf standige totaliteit. Maar de cel van een veelcellig organisme heeft meestal een speciale functie te verrichten, maakt dus deel uit van een harmonisch geheel en kan in de vrije natuur niet zelfstan dig bestaan. Door harmonische sa menwerking van cellen in het dier lijke organisme ontstaat de ordening, die ons op elk ter rein van het leven weer verrast. Hier bij oefenen eellen of celgroepen een dwingende invloed uit op de eellen in hun omgeving en veroorzaken daar- door de vorming van organen die volgens het bouwplan juist op die plaats en nergens anders moe ten ontstaan. Juist omdat de orde van het nor male lichaam voor ons zó gewoon is dat zij ons niet meer opvalt immers u vindt het toch heel nor maal dat uw neus aan de voorkant zit en dat uw ellebogen naar achte ren wijzen juist omdat dit ons niet meer aanspreekt en we alleen de af wijkingen vermeldenswaard vinden, moge hier een abnormaal voor beeld worden gegeven van de dwingende krachten die van de cel len op hun omgeving uitgaan. BU het embryo van een salamander werd de oogbeker verwijderd en overge plant onder een stukje normale buld. Het bleek nu dat die huid cellen gedwongen werden boven de oogbeker een lens te vormen, op ge- TO€H IS HET ZO! lUke wUze als bU normale ligging van de oogbeker door de daartoe bestemde cellen zou zUn geschied. De oogbekercellen dwongen In dit geval dus de omgeving om met haar één zinvol geheel te vormen! Aan de andere kant bleek ook, dat twee kiemen die met elkaar waren versmolten, één gaaf Individu vorm den, waaruit de conclusie werd ge trokken dat een cel ln haar omgeving die mogelijkheden onderdrukt, welke in haarzelf tot ontwikkeling zullen komen. Als bijvoorbeeld van vier cellen één zou worden vernietigd, kunnen de drie overgebleven eellen behalve hun eigen taak, ook nog die van de vierde, nu ontbrekende cel, verrichten. Deze mogelUkheid zou de vierde cel dan in de drie andere tUdcns haar aanwezigheid hfbben onderdrukt. Wanneer we ons H nu realiseren dat de mens alt één eicel Is voortgeko men, waaruit sleh door herhaalde de lingen hft uitermate gecompliceerde or ganisme van herse nen, zenuwen, zin tuigen, spieren, beenderen, or ganen enzovoort heeft opgebouwd door een harmonische taakverdeling der verschillende cellen en cel- groepen onderling, dan moet het ons, dunkt me, toch wel treffen, welk een feilloos scheppend plan in die ene cel besloten lag en duizelt het ons van de schikkingen der mysterieuze krachten die de opbouw van het lichaam hebben volvoerd. Maar nu weer een ander onder werp. Een lezer stelde ons de vraag of er, behalve de onlangs genoemde, nog meer juridische dwalingen bU ons volk gangbaar >Un. Inderdaad. bUvoorbeeld de opvatting dat een gevonden voorwerp na 1 jaar en 6 maanden aan de vinder zou toe vallen. Dit Is een volkomen imagi naire rechtsregel. Daarover een volgende keer! omringende landen over het T.V.-ge- bruik bereiken, blijkt wel dat alle commentatoren het er over eens zijn, dat televiesie met name op kinderen beneden 12 13 jaar met een matige intelligentie en dat is waarschijnlijk de meerderheid een negatieve invloed heeft op het lezen van boeken. Men komt het standpunt ook tegen, dat kinderen na een intensieve belangstelling voor de televisie van circa twee drie jaar zich los gaan maken van de greep, die het kij-ktoe- stel vroeger op hen had. Maar zijn zij dan intussen van het boek ver vreemd? Bij het beoordelen van de Invloed van de televisie op het lezen van boe ken in het algemeen moet men onder scheid maken tussen de zonder twij fel positieve invloed op het lezen van de door de televisie direct of indirect aangeprezen boeken en het feit, dat de tijd besteed aan de televisie, nu een maal niet gebruikt kan worden voor het lezen van boeken. In Amerika is het thans zo ver, dat vele uitgevers bij het kiezen van de lettersoort en de grootte van de let ter van omslagen van boeken rekening houden met de duidelijkheid die het boek moet bezitten wanneer het tij dens een (commerciële) televisie-uit zending wordt getoond. In een land als de V.S. van Amerika, waarbij de reclame een uitermate belangrijke plaats inneemt en een grote volgzaam, heid t.a.v. het door reclame gesugge reerde onmiskenbaar aanwezig is, kun nen bestsellers vtia de televisie wor den gemaakt". Over de negatieve invloed van de televisie op het lezen wordt zeer ver schillend geoordeeld. De gegevens in de verschillende landen spreken elkaar zonder meer tegen. Vast staat wel dat de televisie een door kliimaat en ont wikkeling traditioneel veel lezend volk het lezen nauwelijks in de weg staat. Mogelijk wordt door verruiming van de horizon van de kijkers het lezen van boegen bevorderd. Dit geldt in ieder geval voor het gebruik van na slagwerken. evenals de afschaffing van het dagbladzegel omstreeks 1870 niet alleen de grote dagbladen maar ook de grote encyclopedieën deed ont staan, zo ook stimuleert het wekken van belangstelling voor vele onderwer pen door de televisie het gebruik van naslagwerken. Daar komt pog bij. dat de televisie in hoge mate ook de grote groep bereikt, waarvan het levenspa troon vroeger de drang naar meer we ten en. verdere intellectuele belangstel, lmg eenvoudig ui de weg stond. Het htiek aansluiten bij de latente behoef, te aan dergelijke werken bij bezitters van televisie-toestellen. De illustrering van het moderne naslagwerk, waar van de inhoud soms voor 20 a 30 pet. in beslag genomen wordt door functio nele illustraties, past ook in dit beeld. Het is de overtuiging van velen, dat de democratisering van het boek via de televisie ook in de hand gewerkt wordt door de vooral ook in Ne derland wassende stroom van pock etboeken. onder welke boeken ook steeds meer naslagweken worden aan getroffen. Het gelijktijdig verschijnen van eenvoudige naast uitvoeriger en zelfs veel omvattende naslagwerken bewijst wel, date en trapsgewijze be langstelling van de lezers naar beter ep hoger in de laatste jaren in krin gen van uitgever» wordt verwacht en zeker niet ten onrechte. De televisie zal naarmate de vrije tiid toeneemt een steeds sterkere in vloed hebben op het Nederlandse le venspatroon. Of de weegschaal ver vlakking en passieve vrijetijdsbeste ding enervTda en het wekken van (cul. turele) belangstelling op velerlei ge bied anderzijds ten gunste van de T.V. zal doorslaan, is voor een goed deel afhankelijk van de kwaliteit van de programma's en hierover ia het ksatote woord nog niet geeprofcon

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5