Diesstuk „Banja1' in vlot tempo over het voetlicht M. H. de Reede Sr. treedt af als penningmeester Dogma zonder geloof blijft een steriele zaak 4 talen (13°,clter" M.O.B.'s doen werk goed en nauwgezet van het draaiboek Blijft in bestuur en in commissie-onclerwi j s fa P.S.ANES NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 *5 Agenda voor Leiden Zaterdag Kantine Doelen-kazerne, 3 uur: Jaarver gadering Bond Ned. Mil. Oorlogsslacht offers Zuid-Holland-noord7.3 Feestavond. Schouwburg, 8 uur: Dies viering •iteit, opvoering „Banja" van W. Maja- kowski, door LST en TVSL. Aoademie, 11.154 uur: Diescollegee. Zondag Zuiderkerk, 12.15 uur: Christen Stu denten Raad, prof. dr. J. J. A. van Iersel, Leiden, en prof. dr. R. van Dijk, Aer- denhout, over: „Wat is de mens?". Luxortheater, 10.30 uur: Bijzonder kerkewerk Herv. Gemeente, dr. P. H. Schoonheim over rassenprobleem. Maandag Het Gulden Vlies, 8 uur: Vereniging ▼oor Pedagogiek, J. de Lange, Rotterdam, over scholen voor kinderen met leermoei lijkheden. Stadhuis, 2 uur Gemeenteraad. Harmonie, 8 uur: Ledenvergadering 3 Ootobervereniging, bespreking herden king 75-jarig bestaan. Stadhuis, wachtkamer trouwzaal, 8 uur: Comité bevolkingsonderzoek t.b.c. Schouwburg, 8 uur: Diesopvoering Ran ja, van W. Majafcowski, door LST en TVSL. Rijksmuseum voor Volkenkunde, 8 uur: Lezing mevrouw Eta Harick-Schneider ow Japanse rituele muziek. De Doelen, 8 uur: Genootschap Neder landEngeland, rev. Ingram Hill over Kathedraal van Canterbury. Woensdag Stadsgehoorzaal, 2 uur: Diesrede rec tor magnificus prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma en uitreiking universiteitspen ning aan mr. dr. K. P. van der Mandele. Het Gulden Vlies, 2.30 uur: Jaarver gadering Ned. Veren, van Huisvrouwen. Aula academisch ziekenhuis, 12 501 20 uur: middagpauzebijeenkomst. OEGSTGEEST, Irene, Herv. Gemeen teavond, zendingsfilm van Afrika „In het teken van de valk". Patronaatsgebouw, 8 uur: De Leke- apelers met „Het meisje van het schilde rij", van Joop Spit. Donderdag Frytaneum, 12.15 uur: LAK-zolderto- neel, „Onkruid in de potten", van Erik Wolf. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentie orkest. Aula ulo-school Asserstraat, 8 uur: Herv. Wijkgemeente Levendaal, bijeen komst met medewerkers jeugdwerk. OEGSTGEEST, Irene, 7.30 uur: „Een avondje gezellig uit" met Sempre Avan- ti's Jong en Jolig, t.b.v. nazorg t.b.c.- patiënten. Vrijdag Foyer Stadsgehoorzaal, 7.15 uur: Re ceptie t.g.v. tweede lustrum afd. Leiden Ned. Volleybal Bond. Stadsgehoorzaal, 8.15 uur: Wedstrij den en cabaret t.g.v. tienjarig bestaan afd. Nevobo. Academie, 12.20 uur: LAK-pauzefilms De Doelen, 5.45 uur: Rijnlandse club Prot.-Ohr. werkgevers, drs. G. H. Ho- mans over Evangelie en Industrie. Pieterskerk, 7J5 uur: Avondgebed. Zaterdag Restaurant Van der Heijden, 8 uur: Grunneger Veurdrachtoavond. Films Casino (230 en 730 uur): Voor wie de klok luidt (18 jaar); donderdag: Gij zult niet begeren (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): De commis saris in moeilijkheden (18 jaar). Luxer (2.30, 7 en 9.15 uur): The cap tains paradise (14 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur)Fort Yuma (14 jaar); donderdag: Bittere rijst Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): De maag- denlbron (18 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Een stem in de mist (18 jaar). Tentoonstellingen Academiegebouw, grafiek en schilde rijen van Wim Bors en Johannes van Hoftcn (tot 5 februari). Lakenhal, schilderijen Are Aemula Na turae (tot 20 februari). Musea, Instituten, leeszalen e.d. Inlichtingen kantoor VVV. Steenstr. lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur. op zaterdag tot 1 uur. Rijksmuseum voor Oudheden, Rapen burg 28: elke dag geopend van 2 tot 4 u Archeologisch instituut, Rapenburg 26, elke dag algemene studiezaal en uitleen bibliotheek tot 5 uur (behalve zaterdag middag) Academlsch-Historisch museum, Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. Leids studentendispuut morgen voor radio Morgenavond (zondag) om half zeven zendt de VP.R.O. via Hilversum I (402 m.) een door leden van het liturgie-dis puut van de Vrijz. Chr. Studentenbond te Leiden samengestelde liturgie uit. ge titeld „Kabood" en vervaardigd aan de hand van het ter gelegenheid van het 12de lustrum van de V.C.S.B. uitgegeven Getijdenboek. ACADEMISCHEE XAMENS liHTDEN, 3 februari Rijksuniversiteit. Geslaagd voor het doet. ex. Ncd. recht: me). M Drabbe te Bloemendal en de heer A E Kelterman te Den Haag: voor het kand. ex Franse taal- en letterkunde: de heer W Jager te Rotterdam. Geslaagd voor het kan da ex gen II: me) T C van den Berg te Baarn, me) A L Locher te Oegstgeert. me). J Smcul- te Rijswijk •trdam, R J Kroon Am- 'oorburg en D G Rotterdam. Geslaagd voor het doet. ex. gen. II: de heren H Th F Landman te Roermond, H F Lunslngh Scheurleer te Den Haag, W J Peefk te Sohded: - Bloemendaal- Geslaagd voor het s K H Teng te Den Haag "eist: voor het ansex.: m 1 de 1 Y J Stelma 1 L.S.T. en T.V.S.L. in schouwburg J?LK DOGMA blijft steriel wanneer het ninet samengaat met geloof; dan kan een enthousiasme worden losgemaakt dat de mensen voort stuwt op de weg naar de toekomst. Ontbreekt dat geloof, dan verzandt de beweging en loopt zij dood in een berg van papier. De Russische revo lutie is geen uitzondering. Het is niet verwonderlijk dat de dichter van de oktober-revolutie, Wladimir Mayakowski, in zijn later geschreven werk scherp deze wantoestanden hekelt. Blaaskaken, die opgeklommen zijn, hoge posten bekleden, een bordje „Verboden toegang" op hun deur spij keren, worden de struikeblokken voor hen, die met enthousiasme hun ideeën, in dit geval de communistische, willen omzetten in daden. Mensen, die zich geheel geven voor wat hun ideaal, hun geloof is. In „Banja", het diesstuk van dit jaar, waarvan gisteravond de eerste van drie voorstellingen werd gegeven in de Schouwburg, draait de zaak om drie fi guren. Een uitvinder, een jonge commu nist en een coprochef. In de eerste twee schrijft Mayakowski zich zelf uit, de dichter vereenzelvigt zich met die enigs zins wereldvreemde figuur van de uit vinder en als communist staat hij aan de kant van de jonge man, die de ideëen en resultaten van de wetenschap in dienst wil stellen van de mensen. Eerst staan ze enigszins tegenover el kaar, maar al spoedig zijn het echte ka meraden, die samen de strijd aanbinden tegen struikelblokski, de zeer zelfingi nomen coprochef, die zich als dè steur pilaar van de partij ziet met zijn vooi schriften, dossiers en stempels. Mayakowski doet meer dan alleen die botsing laten zien. Hij wijst ook de zaak aan. De uitvinder heeft een in: ment bedacht dat ingrijpt in de tijd. Door GEMEENTE LEIDEN Officiële publikaties ONTTREKKEN AAN HET OPENBAAR VERKEER Burgemeester en Wethouders vaij Lel den brengen ter kennis van belangheb benden, dat met ingang van 6 februari 1961 tot en met 20 februaTi d.a.v. 'ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (Stadhuis, kamer 111), ter inzage zal liggen een ontwerp van een door hun college aan de Gemeenteraad voor te stellen besluit krachtens artikel 9 der Wegenwet (met toelichting en situatie tekening), tot het aan het openbaar ver keer onttrekken van de spoorwegover gang in de lijn LeidenUtrecht bij km. "1.246 (Delftse Jaagpad). Eventuele bezwaren tegen dLt voorstel moeten uiterlijk op 27 februari 1961, overeenkomstig artikel 10, lid 2, van ge noemde wet bij de Gemeenteraad worden ingediend. Lelden, 4 februari 1961. Burgemeester en Wethouders van Leiden de Seoretaris, J. Bool de burgemeester, F. H van Kinschot Tsjechische Nonet voor Mij. voor Toonkunst Voor de Maatschappij voor Toonkunst zal op dinsdag 14 februari het Tsjechisch Nonet optreden. Dit ensemble bestaat uit viool, altviool, cello, contrabas, fluit, klarinet, hobo, fagot en hoorn. Het werd opgericht in 1923 in Praag. -De combina- zan deze instrumenten biedt een grote rijkdom aan toon, kleur en nuan ce, die wel bijzonder genoemd mag wor den in de sfeer van de kamermuziek Het ensemble trad op tijdens de inter nationale muziekfestivals in Parijs, Lon den, Bdiinbungh, Florence en andere steden. Opvallend is het aantal compo sities, dat speciaal voor dit nonet werd geschreven. Men beschikt thans over 110 werken. Dinsdag zullen muziekstukken van Beethoven, Haba en Novak ten ge hore worden gebracht, 's Middags wordt het 68ste jeugd concert gegeven. Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Moniek Maqjan d v B H ter Kuile en E M van Eek; Theo doras Oomelis Anitaniius Maria z v H P van Werkhoven en A P A Braun; Nicolaas Johannes z v J N Vervoorn en M G Kuhl; Johanna Christina d v C J Brokaar en G W E van der Neut; WillemLna Hendrika d v J van Leeu wen en J R Bouman; Johannes Fran- ciscus Leonard us Maria z v L A J Kooijman en G M E Grove; Margue rite d v M N van der Heijde en M van Erven Dorens; Jaoobus z v J Noort en A A M de Ridder. ONDERTROUWD: U C van den Berghe M M Bronmeijer; J P P A M Ossenblok M I V Forger; H Mink A Sloos; N Rietkerken M S Kampbues; A Hdllebramd H P van Polanen; A C M Tognd en J G M Devilee; J H Rot teveel en E F Fallaux; W J Moenen en E M Verkuijlen; J Verwer en G G Salentijn; J Kraaikamp en M E van den Heuvel; D M Bakker en A J Arends; W Moesman en D Hiemenz. OVERLEDEN: G van Heest 63 man, L Barrohoora 69 eebtgen. v J van der Wiel; G van Wingerden 55 man; L W vom Hofe 91 vrouw; J H Spijker 63 Ongelukken in Leiden Gistermorgen is de 38-jarige mej. L. van Berkel bij huishoudelijke werkzaam heden uitgegleden. Zij brak haar rech terbeen. Een bromfietser kwam op de Valkbrug in botsing met een auto. Zijn duo-passa gier. een 22-jarige typiste uit Den Haag kreeg een linker kneel fractuur. Op de Lairrvmermamkit verzuimde gis teravond een fietser voorrang te geven aan een personenauto. De wielrijder bot ste tegen de auto en brak zijn linker sleu telbeen. Gistermorgen slipte de 49-jairige me vrouw A van Beek op de kruising Lage Rijndijk-Herensingel. Zij brak haar lin ker enkel. het overhalen Uit die wereld ii gekomen. Ze komt r hoogte stellen van geeft ook :en hendel komt men er honderd jaar- ook een afgezante liet alleen zich op de de gang van zaken, kennen dat voor en de toekomst andere dingen nodig zijn dan gestempelde formulieren. De uitvin der ziet het en met zijn machine grijpt hij ernaar. Doch er is ook een soort wis selwerking, want de afgezante is een fos- foriserende vrouw. Het licht van de toe komst straalt in het heden uit. Tot slot blijft er slechts een ontgoo- chelde Struikelblokski over, die niet kan begrijpen, dat hij voor de toekomst e dus voor de partij, waardeloos is en gi mist kan worden. Dat is dan het dram: beëindigd. Het is ondanks de «w.-, lijke, doch, daar we ook op dit gebied I snel leven, thans enigszins verouderde vorm, toch een de aandacht gespannen houdend stuk, waarin hij zijn gedachten weet kenbaar te maken in een vlotte, soms dichterlijke dialoog. In Rusland heeft men hem geëerd met een Staatsmuseum in Moskou waar zijn nalatenschap is ondergebracht en boven dien heeft men zijn geboorteplaats Bag- dadi in Georgië, de naam Mayakowski gegeven- Dat de studenten dit stuk als diesstuk hebben gekozen kunnen we begrijpen, maar niet bewonderen. Een diesstuk moet de mensen meer bieden dan een avondje uit. We bedoelen dit niet in ongunstige zin, we willen er mee zeggen, dat er een zekere band moet worden gelegd tussen zaal en toneel. Er moet wisselwerking zijn. Dat ont breekt hier. Dit werd nog in de hand gewerkt door de regie van Tom van Beek, die het ac cent iets te veel op de wantoestanden legde, waardoor het te veel parodie werd. Overigens had de regisseur geen ge makkelijke taak. Het zijn allen amateurs met wie hij werken moet en dan nog amateurs die vaak maar kort kunnen samenspelen, zodat er voor het opbouwen van een amateurgezel9chap met een eigen stijl, geen gelegenheid is. f 1 ^7" a 10 vinger ayat. M R "JCii^lbllnd Ji. grepen p. minuut) Kon. Erk. PITMANSCHOOL Plantsoen 65 Telefoon 26558 Hinderlijk vonden we het te drukke, niet-ter-zake-doende-gesticuleren, maar verder hebben we grote waardering voor de manier waarop de hoofdrolspelers, A. H- G. Koefoed, de uitvinder, D. W. Erke- lens, de communist en H. A. van Opstall. als de chef, hun vaak lastige taak hebben volbracht. In de kleinere rollen vielen Agathe Witteman, als tolk en B. G. J. Elias, op door hun goede en tot het eind volge houden typering. De dank, geuit in goede woorden en In mooie bloemen geconcretiseerd, was volkomen verdiend, door de spelers van nu, die de verbeteraars van morgen zijn. Welk een taak ligt er hier voor stu denten. En wat het ontmaskeren betreft, wees daar voorzichtig mee- Elk demasqué is riskant, de kwade kans die men heeft moet- men ook aanvaarden A. C. Bouwman. Lezing in Gulden Vlies De klacht, die vele ouders uiten tegen de Medisch Opvoedkundige Bureaus Is: „Het duurt zolang, voordat we geholpen worden." Hoe dat komt, zette gisteravond In het Gulden Vlies dr. J. de Koek van Leeuwen, zenuwarts en voormalig lei der van het Leids Medisch Opvoedkun dig Bureau, voor belangstellenden in de Contact-commissie Kinderbescherming Leiden en omstreken duidelijk uiteen. een welkomstwoord van voorzitter A. J. D. van Oosten en zijn mededeling, dat op 21 april de laatste oontactavond van het seizoen zal worden gehouden, begon de heer De Kook van Leeuwen zijn voordracht met het voorstellen van een staf van een M.O.B., zoals die wet telijk samengesteld is. Aan het hoofd behoort een psychiater te staan; een psycholoog, kinderarts en psychiatrisch- maatschappelijk werkster zijn de dne medewerkers. De psychiatrisch - maatschappelijk werkster is als het ware de spil, waar omheen zich de behandeling van een geval" zich afspeelt. Zij is de eerste, die met de mensen in aanraking komt. Haar zevenjarige opleiding, die zeer zwaar is en waarop nauwkeurig toezicht wordt gehouden, stelt haar in staat om door gesprekken met de ouders „moeilijk kind" achter aard en milieu van het gezin te komen. Zij voert, in de eenvoudigste gevallen althans, drie maal een gesprek van een uur met de moeder, zij spreekt een uur met de va der en werkt de verkregen gegevens uit in een rapport. In totaal is zij minstens elf uur bezig met één geval. In baar rapport legt zij haar visie op de ouders en het kind vast. Ieder kind heeft, net als iedere ouder, zijn eigen aardigheden. Wanneer de karaktereigen schappen van de ouders met overeenko men met die van het kind (of omge keerd). kunnen zij een invloed op het opvoedingspatroon hebben die voor het kind niet gunstig is. Zij zoekt dan ook naar het verleden van het kind. zoals de ouders dat hebben Het kind De psycholoog test het kind zelf op zijn capaciteiten, intelligentie en karak ter. Met het uitwerken en vastleggen van de gegevens komt ziln werktijd op ongeveer zeven uur per kind. Geest en lichaam staan in nauw ver band met elkaar. De kinderarts onder zoekt dan ook. of het kind in biologi sche zin emoties in zijn leven heeft on dergaan. Hij heeft daarvoor anderhalf Ten slotte wordt de kinderpsychiater ingeschakeld. Terwijl het kind zich lang zamerhand in de „speelkamer" op zijn gemak gaat voelen en zijn reacties spon taan naar voren komen, beschouwt hll het en probeert verbanden te leggen tussen zijn ongedwongen handelen en de wereld, waarin het kind dagelijks op groeit. Hij heeft daarvoor zeker twee Alle leden van deze staf hebben los van elkaar hun bevindingen genoteerd, zodat vóór de stafvergadering de een niet weet wat de ander heeft gevonden In de vergadering worden alle zienswij zen nader bekeken en wordt er gezocht naar de juiste oplossing van de moei lijkheden van het kind en zijn ouders Ook deze vergadering vergt tijd. Dit alles maakt, dat de M.OD.'s „maar" ongeveer zestig gevallen per Jaar kun nen behandelen wat neerkomt op een gemiddelde van één kind per week. Wat er in zo'n week aan één geval wordt gedaan, is echter bewonderenswaardig, daar dit werk (vooral voor de psychia- trlsch-maatschappelük werkster) gees- Th. j. van der HEIJDEN lid de Nederl. Veren, van Rechtskundige Adviseurs Hoge Rijndijk 103a, Leiden Telefoon 23405 Johannes Passion in Zuiderkerk Dinsdag 14 februari 8 uur zullen het Leids Kamerkoor en het Residentie Ka merorkest onder leiding van Willem Mizée een uitvoering geven van de Jo hannes Passion van J S. Bach. Het werk zal worden uitgevoerd in de Zuiderkerk aan de Lammenschans- weg en medewerking verlenen o.m. He- leen Verkley. sopraan. Jan Waayer, te nor, Herman Schey, bas, en Bram Mar tij n, orgel. Vijf Leidse schilders naar Leeuwarden Vijf Leidse schilders, te weten Kees F. van Leeuwen en Tweehuysen, zullen Buurman. Herman Dijkstra, Rein Dool, van 7 tot en met 19 februari in kunstzaal Van Hulsen. nieuwestad 99 te Leeuwar den exposeren. De expositie bestaat uit een deel van de tentoonstelling, die in december van het vorige jaar in de La- kenhad te zien was. De heer D. C. Stigter, zelf Leidenaar en verzamelaar, zal dinsdag 7 februari om 8 uur de tentoonstelling openen Tussen de bladzijden Voor wie de klok luidt CASINO In het bij herhalng vei nieuwde Casino-theater het midden pad is nu verdwenen, er is aandacht be steed aan de stoffering en 's avonds den voortaan koffiepauzes gehouden is de onder regie van Sein Wood in kleu ren verfilmde roman van Ernest Heming way For whom the bell tolls (Voor wie de klok luidt) deze week te zien. He mingway, de bekende Amerikaanse schrij ver, Spanje-liefhebber en -kenner bij uitnemendheid, heeft dit in 1937 spelen de verhaal gesitueerd in de dramatische entourage van de Spaanse burgeroorlog. aan de zijde van de republikeinen vechtende Amerikaanse explosievenspe- cialist Robert Jordan krijgt opdracht een strategisch belangrijke brug op te blazen Voordat het zover is het gehele ver haal speelt zich in slechts drie dagen en ichten af groeit er een innige lief desverhouding t -ssen hem en het ouder meisje Maria, dat onderdak heeft gekregen bij de ruige, gedegenereerde rebellenleider Pablo en zijn geesteliik veel sterkere vrouw Pilar, die tenslotte het commando over de guerrilla-strijders overneemlt Hoewel we persoonlijk de roman zelf knapper vinden dan deze (vrij lange) ver filming ervan, komt ook hierin de ruig heid van het ongewisse leven der rebel- en van hun karakrterconflieten als mede de snel ontbloeiende liefde van Ro bert en Maria gespeeld door Gary Cooper en Ingrid Bergman aardig uit verf. De wat contrasterende glamoui 1 het liefdespaar zullen we de Ameri kaanse filmmakers maar vergeven Naar Hemingway's roman.) The captain9s paradise OVERZICHT VEEMARKT TE LEIDEN Reeds handel in fokschapen varkens duurder Rundvee. Mooi weer en een goede aanvoer, ziedaar twee voorwaarden die aanleiding gaven tot handel. Het aantal melkkoeien was ruim en de belangstelling redelijk. Varekoeien gaven een kalme handel te zien met stugge prijzen. AI met al bleven de verbruiksdieren op het. zelfde prijsniveau. Slachtvee, voor de tijd van het Jaar ruim aangevoerd, zetten prijshoudend in per kg geslacht gewicht. Jongvee, zoals pinken en graskalveren deden het kalm aan, doch werden niet goedkoper verkocht. Vette kalveren: meer aan de balies dan vorige week waren lui duur. Er zijn op dit moment niet zo heel veel kwalitelts- kalveren meer. De verwachtingen voor de naaste toekomst zijn nogal optimistisch, men verwacht over enige maanden veel 1 het geheel gron- van <jeze diersoort. Notering: pinken 450625. graskalveren I 375500 vette kalveren 2.202.70 lev V raag groot gewicht per kg. Op de wachtlijsten wordt terdege kening gehouden met urgentie-gevallen. In totaal werden in 1958 en '59 resp. 58 en 62 patiënten behandeld. De vraag blijft echter groter d'an het aanbod. Het rijk, de gemeente, het preventie fonds en soms ook de provincie ver sahaffen subsidies aan de bureaus. De individuele bijdrage van de patiënten (om psychologische redenen gehand haafd) bedraagt ongeveer M pet van het bruto-jaarinkomen. Na de pauze was er gelegenheid tot het stellen van vragen, speciaal met het oog op het aspect „kinderbescherming". (Advertentie) Zoekt u een GERO-CASSETTE van 40,— of 400—. v. d. WATER Haarlemmerstraat 207 heeft het. De Gero Specialist. Nuchtere kalveren, waarvan een dui delijk ruimer aanbod, werden stroef ver kocht, In hoofdzaak voor dezelfde o' iets hogere prijzen dan vorige week. Wolvee. Zoals te verwachten viel, wa ren de aanvoeren deze week op alle markten aanmerkelijk kleiner. Het zachte weer is hiervan wel één der oorzaken, maar ook de slachtschapen raken op. Er zijn al zoveel de Leidse markt gepas seerd; dat er nog ruim 1500 waren, kwam doordat uit alle delen van het land de schapen naar hier worden aangevoerd. Opmerkelijk was dat er al veel fokma. teriaal aanwezig was. dat belooft iets goeds voor de toekomst. Trouwens de schapen-handel is het af gelopen seizoen heel goed geweest en de vooruitzichten zijn eveneens moedgevend De handel was gisteren goed en de prij zen hoog: fokschapen 130160. vette lam meren 90130, vorige week 90125. De varkensmarkt was in feite door de getroffen belemmeringen ten aaDzien van de export van varkensvlees gedrukt, doch zowel de lichte als de zware var kens waren veel duurder. Zaterdag op de Utrechtse beurs weinig aanbod, aan merkelijk duurder. Maandag ln R'dam een korte aanvoer, een vlugge handel en zeer duur. Dinsdag in Groningen stijgende prijzen. Dinsdag te Leiden notering slagersvarkens 2.072.10. vorige week 1.982. En nu verder? Het is heel moeilijk te zeggen, er ie van alles te verwachten. Lopers en biggen die gisteren mei waren aangevoerd dan op 27 januari wei den wederom duurder verkocht. Hoogste notering biggen 62 (was 60)) lopers ƒ105 (was 100). Kaasmarkt. Zelfde aanvoer als vorige week, nl. acht partijen Goudse kaas. de zelfde prijzen en een matige handel. Na 25 jaar bij Chr. Onderwijs Po DE laatstgehouden bestuurvergadering der Vereeniging voor Chr. Onderwijs heeft de heer M. H. de Reede medegedeeld, dat hij, in ver band met zijn leeftijd, niet meer voor een herbenoeming tot penning meester in aanmerking wil komen en in een volgende vergadering het beheer der financiën aan zijn opvolger wenst over te dragen. Het bestuur kon dit besluit billijken en heeft notaris N. W. Holtkamp tot penning meester gekozen, die deze benoeming ook heeft aanvaard. Donderdagavond is in het „Gulden Vlies" in een bijeenkomst, waarin na genoeg alle bestuursleden en hoofden der bij de vereniging betrokken scholen, met hun dames, tegenwoordig waren :en buitengewoon hartelijke wijze de scheidende penningmeester af scheid genomen. De voorzitter d6. D. J. Vossers, me moreerde, dat de heer De Reede in 1930 tot bestuurslid en in 1937 tot pen ningmeester is benoemd De Vereniging heeft veel aan hem te danken. Het aan tal scholen heeft zich in die tijd aan merkelijk uitgebreid. De administratieve beslommeringen zijn verveelvoudigd en de contacten met de inspectie, het departement en de af deling Onderwijs der gemeente zijn veel intensiever geworden. De heer De Reede laat bij zijn afscheid niet alleen een fi nancieel gezonde vereniging achter maar ook een administratie, die aan de eisen van de moderne tijd voldoet. De heer de Reede is echter meer dan penningmeester geweest. Hij schonk zijn aandacht aan alle zaken, die het onder wijs betroffen: de benoemingen, het on derhoud der gebouwen en de uitbrei ding van het werk. De vereniging zal nooit meer een penningmeester krijgen die zoveel tijd aan deze arbeid kan ge- als de heer De Reede. Het bestuur heeft dan ook besloten in de toekomst het werk, dat hij heeft gedaan, over ver schillende commissies te verdelen. Éérlijk mens De heer De Reede heeft zijn taak thans verricht uit liefde voor het Christelijk onderwijs, waarvan hij in zijn jeugd de Mgen ondervonden heeft. In zijn om- Af. H. de Reede sr. gang met het bestuur en met de hoofden sprak hij eerlyk en onbewimpeld zijn mening uit. Maar daarna trad hij ook degenen, met wie hij van mening had verschild, onbevangen en hartelijk te gemoet, zodat er in de regel géén verwij dering ontstond. Het bestuur is dankbaar, dat de heer De Reede zich bereid heeft verklaard als bestuurslid aan te blijven en deel te blijven uitmaken van de commissie on derwijs. Dankbaarheid M. I. de Jonge, zijn waardering uit. Ook uit deze woorden bleek hoe de accura- de trouw en de toewijding van de penningmeester op prijs zijn gesteld. De heer J. Kalsbeek voerde het woord ïns de oud-hoofden der scholen en haalde nog enkele humoristische voor vallen op. Mevrouw Gathier-Blanken sprak enkele sympathieke woorden na- s haar man, die tot zijn spijt niet tegenwoordig kon zijn. De administra- getuigde van zijn dankbaarheid je gens de penningmeester voor alles, wat hij op administratief en organisatorisch gebied van hem heeft geleerd. Deze toespraken gingen gepaard met het aanbieden van enkele stoffelijke blij ken van waardering en dankbaarheid. Aan het slot dankte de heer De Reede voor de hartelijke samenwerking, die met alle aanwezigen heeft bestaan. Dit afscheid stond inderdaad in het teken der dankbaarheid. tussen Gibraltar en Noord-Afrika vaart een wonderlijk paradijs gevormd. In Gi braltar is hij getrouwd met een dege lijke huisvrouw, die hem in de gelegen heid stelt knus in een kamerjas en met pantoffels aan zijn pijpje te roken en aan de andere kant van zijn route is hij even officieel gehuwd met een dansende en feestende dame- De film speelt zich af in de beide ge zinnen van de captain. Er doen zich af en toe vermakelijke probleempjes voor, die de kapitein op geniale wijze oplost en zelfs wanneer ten slotte beide huwe lijken vastlopen, is dat vermakelijk. De film is te onbeduidend en schert send om aanstootgevend te zijn. Voor een regenachtige avond een grappig, maar nietszeggend filmpje. (Grappig) De commissaris heeft het moeilijk LIDO. Met De commissaris heeft he-t moeilijk (Un malede'ito imbroglio) heeft egisseur-hoofdrolvertolker Pietro Germi het zich niet gemakkelijk gemaakt. Hij heeft namelijk getracht deze film iets inhoud te geven dan de doorsnee misdaadfilm, door ook wat met de psy chologie te spelen. Helemaal geslaagd is hij ndet en hier i daar is de film zelfs niet spannend, >ewel hij wel onderhoudend is. De gebeurtenissen in de firn zijn gegroe peerd om de moord op een jonge vrouw, waarbij het spoor voor de commissaris nogal eens grillig blijkt te verlopen, maar tenslotte toch een logisch einde vindt. De vrij ingewikkelde veronderstellingen m de commissaris die hem nopen tot het duiken in allerlei onfrisse zaken, blijken goeddeels zonder zin te zijn, maar het gevolg is dan toch. dat er een niet onbevredigende ontknoping komt. i en ander is met vakmanschap ver filmd, waarbij men echter wel de indruk krijgt, dat er meer Italiaanse auto's in het beeld komen dan om andere dan re clameredenen gewettigd lijkt. (Onderhoudend speurdersverhaal Fort Yuma Rex. Regisseur Lesly Selander heeft met Fort Yuma niet voor iets nieuws onder de filmzon gezorgd. Hij heeft Peter Graves, Joan Vohs en John Hudson als hoofdrolspelers anderhalf uur lang op het geijkte schema van de wildwestfilm laten rondsukkelen. Alles draait om de strijd tussen cow boys en Indianen. Steeds maar wordt er geponeerd, dat deze strijd helemaal niet nodig is en dat een vreedzama coëxistentie toch mogelijk moet zijn. Tenslotte een moraliserend woordje in de trant van „Jongens, wat hebben we nu met al dat geknok bereikt?" Ant. woord: niets. Echt niets. (Oud nieuws) De Maagdenbron STUDIO. Ingmar Bergmans aan grijpende film De Maagdenbron is nog maals geprolongeerd. Het betreft hier het knap in beeld gebrachte verhaal van Töres dochter, die zich verslapen had. maar door haar moeder wordt ge wekt om naar het nabijgelegen kerkje de kaarsen te brengen voor de Heilige Maagd. Op weg naar de kerk wordt zij aange rand door twee zwervers en doodge slagen, terwijl hun broertje, een kind nog, niet-begrijpend toeziet. De vader wreekt zijn dochter en dood<t het drie tal; ook het onschuldige jongentje. Als hij het dode meisje in zijn armen tilt, ontspringt op de plek waar zij gelegen heeft een heldere bron, sindsdien ge heten De Maagdenbron. In zijn uitbeelding dringt Bergman door tot het hart van het Evangelie: dat wij van vergeving moeten leven. De film is harmonieus opgebouwd en be geeft zich in zijn strenge compositie on ontkoombaar naar een innerlijke climax. (Moeilijk, maar mooi)- Stem in de mist TRIANON. Doris Day is ons bekend uit vriendelijke familiefilms, maar wie denkt, dat de geprolongeerde door Da vid Miller geregisseerde film Midnight Lace (voortreffelijke Nederlandse titel Een stem in de mist) ook wel weer zo iets zal zijn, is er lelijk naast. Dit is een film, waarbij een ieder wordt verzocht de ontknoping niet aan anderen te ver tellen. M.a.w een detectivefilm, die uitnemend in elkaar is gezet. Het is een society- thriller, geheel vervuld van de stijf-deftige sfeer van de Londense up- De film munt uit door drie kwali teiten: de volkomen onverwachte gang van het verhaal, verteld met schijnbaar onbelangrijke gebeurtenisjes; een uiter mate goede verfilming van Londen» society-leven met de geheel daarbij pas sende sfeer; en ten slotte een buitenge woon mooie cameravoering, waarop o.a. enkele voortreffelijke beelden van Lon den op het doek komen. Een film, die bewijst, dat ook anderen dan Hitchcock voor een behoorlijke thriller kunnen zorgen. Spannend en begaafd en op de koop toe (voor de dames) een fraaie modeshowfilm- Spannend), VOOR KOLEN Oude Herengracht 19 tel. 20587 LEIDEN Leidse Christenvrouwen genoten van goede declamatie Geheel gevuld was gisteravond de zaal, ditmaal in het Gereformeerde Jeugdhuis aan de Breestraat, waar de leden van de afdeling centrum van de Nederlandse Christenvrouwenbond haar maandelijkse bijeenkomst hield. In de voorafgaande huishoudelijke vergadering werden mevrouw A. de Bock-Wessel als propagandiste penningmeester esse herkozen. i mevrouw J. Donkers-Wetselaar als Financiële jaarverslagen en de alge mene bestuursverkiezing volgen pas in mei, daar de Leidse afdeling van de N.C.V.B. aan het eind van deze maand haar 40-jarig bestaan op feestelijk® wijze hoopt te herdenken. Er staan dit jaar weer talrijke excursies op het pro gramma en eveneens werd een plan ge opperd voor hulp aan Kongo. Daar de N.C.V.B. natuurlijk niet alleen aan du grootse werk zal kunnen deelnemen zal hij zich aansluiten bij reeds bestaande organisaties. Pas om half tien kwam de gast van deze avond, de declamatrice Bep Hagen aan het woord. Zij droeg enige zeer goed getroffen sprookjes voor o.a. van Andersen „De vlinder", en „Geschiedenis van een moeder", dat op een voor An dereen zo karakteristieke manier de overgrote moederliefde weergeeft, hoe moeder alles, maar dan ook alles voor het behoud van haar kind kan overhebben. Evenals het gedicht „Een Egyptische afweerspreuk", vertaald door BerUu Aafjes. viel het moderner gedicht „Reis vaardig" van Guillaume van der Graft zeer in de smaak. Ook bleek gisteravond, voornamelijk door het „KLnderlijck" van Vondel weer overduidelijk, dat ware kunst door de eeuwen heen kunst blijft. De vrolijke noot kwam met het zeer rake schetsje van lna v. d. Beugel „Zo'n hypermodern huis", dat op een bijzonder rake wijze de overdreven cn zeer foutieve drang naar moderne en stofloze strakheid de monstreert. Ten slotte bedankte de presidente, me vrouw A. A. van der Kwaakvan den Berg, Bep Hagen voor haar zeer ge waardeerde bijdrage tot het welslag* van deze avond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3