L VERSCHENEN; Drs. Brennner verwierf doctorstitel aan V.U. Gezondheid Duitse synode alleen in West-Berlijn ProfdrGCh, Aalders ten grave gedragen Anof staakt protestactie tegen spellingregeling 2 ANDERZIJDS VRIJZINNIG REVEIL In het blad „Zn de Waagschaal" heeft dr. R. Boon, de predikant van Landsmeer en Purmerend een onderwerp aangesneden, dat zijdelings van enorm belang is voor de besprekingen die dezer dagen in de hervormde synode zullen worden gehouden. Dr. Boon schrijft over „De Wereldraad en de vrijzinnigheid,'' en voegt er als ondertitel aan toe Naar een scheiding der geesten?" Dit ar tikel handelt echter tevens over verhoudingen in de Nederlandse Hervormde Kerk: 1519 HET scheen in het recent verleden om ons een ogenblik dicht bij huis tot de eigen kerk te bepa len alsof de vrijzinnigheid als geloofshouding en theologische in teressesfeer weer zou worden be vrijd uit de omknelling van een modernisme, dat nog slechts een laatste stuiptrekking vertoonde. De ze bevrijding leek zich te voltrek ken via een steeds verder zich ont wikkelende differentiatie binnen de vrijzinnige modaliteit tussen een rechtervleugel en een groep linkse ultra's. Het zag er naar uit, dat de grote meerderheid van hen. die van de kerk voortbewoog. Het bleek mogelijk te zijn met de „midden- orthodoxen" tot een vergaand ver gelijk te komen; vooral toen duide lijk werd aan de zijde der vrijzinni gen. dat de „middenorthodoxen" vrijzinniger en moderner bleken te zijn, dan vaak werd vermoed. Toch gingen deze rechts-vrijzin- nigen er in het algemeen niet toe over de banden met links en ultra- links te verbreken. Integendeel. Naar mate van deze laatste zijde de verwijten van verraad aan de vrijzinnige beginselen steeds hefti ger naar de rechtsen werden ge slingerd. de argwaan jegens de rechtzinnigen werd aangewakkerd en de roep om een nieuw vrijzin nige theologie steeds luider opklonk, werden van lieverlee de banden weer sterker aangehaald. MANNEN als Smits en A. de Wilde roeren ln het vrijzinnige kamp op de linker vleugel steeds driester de trom. Het gevolg van deze gang van zaken is, dat buiten het vrij zinnige kamp niet meer duidelijk wordt gezien hoe de kaarten daar nu liggen. Men kan vermoeden, dat velen, die zich tot de vrijzinnige modaliteit rekenen, met vele reser- ven dit linkse tromgeroffel beluis teren. Maar zeker is. dat dit ver moeden geen bekrachtiging vindt in de officiële vrijzinnige pers. Zijn het de sombere voorgevoelens be treffende heilloze tuchtprocessen, die met dit jaar te beginnen vrijzinnigen in de hervormde kerk zullen treffen, waardoor steeds meer solidariteit tussen rechts en links in de vrijzinnige sector wordt betracht? Het is mogelijk. Maar al len. rechzinnigen van diverse fat soenen als vrijzinnigen van rechts en links, weten na de „zaak-Smits", dat in onze kerk de pap niet zo heet wordt gegeten als deze wordt opgediend; terwijl menigeen zich zelfs afvraagt of de door gerefor meerde bonders en bepaalde confes sionelen zo begeerde gerechten van leertucht wel ooit zullen worden op gediend. Intussen wordt het zo langzamer hand duidelijk, dat wij met het mi litante vrijzinnige reveil staan te genover een nieuwe versie van het oude modemisme. Uit de gevoerde openbare debatten blijkt, dat wij op essentiële punten sedert 1850 geen stap verder zijn gekomen. TOT HET WEZEN DER KERK? Na uitvoerig te zijn ingegaan op de bezwaren van vrijzinnige zijde tegen de verandering van de basisformule van de Wereld raad en aangetoond te hebben dat de moderne vrijzinnigheid zich niet thuis voelt bij de belij denissen van Nicea en Chalcedon, vervolgt dr. Boon: DELANGRIJKER dan dit gevoel van D onbehagen zal voor de princi piële vrijzinnigheid zelf de opkla ring van de vraag zijn. of zij naar haar wezen tot de kerk kan worden gerekend, dan wel haar plaats bui ten de kerk in het „christendom" moet gaan zoeken. Bij deze plaats bepaling moet zij zich niet laten leiden door hetgeen zij onder kerk verstaat. Want normatief is hierbij vooralsnog alleen wat in de grote tradities der wereldkerk omtrent de kerk is en wordt beleden op grond van de H. Schrift En deze zeer wijde norm zal ongetwijfeld vaste re lijnen gaan vertonen naarmate de denominaties op haar weg naar integratie steeds duidelijker het beeld van una sancta catholica zul len vertonen. Wanneer het vrijzinnig element halverwege deze weg het schip der oecumenische beweging meent te moeten verlaten, zal het vrijzinnig verwijt van dogmatisme, reactie en archaïsme aan het adres van de Wereldraad veel gewicht in de schaal werpen. Het belang van een dergelijk besluit zal veeleer hierin zijn gelegen, dat de principiële vrijzinnigheid met het wezen der kerk blijkbaar niet in overeenstem- repercussifs de uittreding der vrijzinnigheid uit de oecumene. Want zolang de kerken, bij de We reldraad betrokken, de pretentie blijven voeren naar haar wezen kerk te zijn, zullen zij de conse quenties van de uittreding der vrij zinnigheid uit de Wereldraad ten aanzien van het vrijzinnig element in haar midden dienen te trekken. SCHEIDING DER GEESTEN Volgens dr. Boon ls het huidi ge streven van de vrijzinnigheid niet in overeenstemming te brengen met het doel van de oecumenische beweging. Hij schrijft dan ook nog in het slot van zijn zeer lang artikel: IK meen mijn gehele betoog hier in te kunnen samenvatten: da principiële vrijzinnigheid zal krach tens haar beginsel zich nimmer willen en kunnen conformeren aan de traditie der kerk. Zij zou een dergelijke conformering als een verloochening van haar wezen en haar bestemming moeten ervaren. Er is dan ook voor de principiële vrijzinnigheid geen andere weg langs welke zij deze verloochening kan ontgaan, dan die welke buiten de Wereldraad, buiten de oecume nische beweging, buiten de kerk voert. Indien de principiële vrijzin nigheid erbij blijft zich te handha ven en alle tekenen binnen haar wijzen in de richting van deze wil tot handhaving zou zij zichzelf, de oecumenische beweging en de kerken ontlasten van veel twee slachtigheid, Indien zij deze weg zou opgaan. IN de eerste plaats zou zij dan niet meer de kerken bij het streven naar oecumenische integra tie met haar protesthouding node loos voor de voeten lopen. Voorts zou binnen de kerken zelf een op klaring komen n de heersende ver- warring van de grenzen tussen een vrijzinnigheid, welke inhaerent aan de kerk en haar traditie moet wor- den geacht en die vrijzinnigheid, welke krachtens haar principes zich aan de kerk en haar traditie wil noch kan conformeren. Ten slotte zou met de uittreding van deze laatste vrijzinnigheid uit kerk en oecumene worden bereikt, dat op zuiverder en effectiever wijze de ze vrijzinnigheid van groot belang voor de relatie tussen kerk en we reld zou kunnen zijn. Want ook bui ten de kerk en de oecumenische beweging zal de "rijzinnigheid met beiden zeer intense en voor belden zeer waardevolle contacten kunnen onderhouden. Het is van groot be lang voor de kerk, wanneer zij op haar weg door de wereld tot heil van de wereld sterke bondgenoten vindt ln die groeperingen, welke het humanum zoeken te bescher men en te handhaven. Jn verband hiermede wijs ik nogmaals op de waarde, die in een humanistisch wereldverband zou kunnen schui len. De principiële vrijzinnigheid kan de kerken en de oecumenische beweging, in haar positie tussen kerk en wereld en in de nabijheid van het humanisme, onschatbare diensten bewijzen door de kerken en dc oecumenische beweging steeds weer haar opdrachten ln de wereld voor ogen te houden en „life and work" waardevolle sug gesties aan de hand te doen. DE uittreding van de principiële vrijzinnigheid kan tenslotte nog een ander belangrijk effect be werken; deze uittreding als gevolg van een principieel niet-kunnen en niet-willen conformeren aan de kerk en haar traditie, zou een ba ken in zee moeten zijn voor die rechtzinnige protestanten, welke de principiële vrijzinnigheid soms be angstigend nabij komen in hun ba- ffatelliseren van primaire ecclesio- ogische oecumenische problemen, en die voor de tradities ln de we reldkerk welke niet de hunne zijn, zich innerlijk blijven afsluiten. Prof. Borst wordt gewoon hoogleraar Directeuren der Vrije Universiteit heb ben mr. P. Borst, reeds als buitenge woon hoogleraar aan de Universiteit ver bonden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der economische weten schappen, voor het onderwijs in het bur gerlijk reoht en het handelsrecht. Mr. Borst werd in 1900 te Hoofddorp geboren. Hij volgde aanvankelijk een opleiding tot onderwijzer. In 1922 legde hij het staatsexamen gymnasium af en ving hij aan de Vrije Universiteit de studie in de rechten aan. In 1926 legde hij het doctoraal examen af. waarna hij zich als advocaat te Amsterdam vestigde, Sinds 1928 is mr. Bonst adviseur van de Federatie van Werkgeversorganisatiën in het Boekdrukkersbedrijf. In 1953 ving hij zijn ambt van buiten gewoon hoogleraar aan de Vrije Univer siteit aan met een oratie over „Bedrijfs organisatie en rechter". Van de hand van mr. Borst verschenen talrijke publicaties op juridisch-econo- misch gebied. Receptie voor ds. W. A. Zeydner De emeritus predikant van Rotterdam ds. W. A. Zeijdner, die in verband met het bereiken van de 70-jarige leeftijd aftreedt als praeses van het college van visitatoren-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk, zal ter gelegenheid Zeijdner aangeboden door het modera- men van de generale synode der Neder landse HervormdeKerk. (Van een onzer verslaggevers) In een volle Woestduinkerk te Amsterdam heeft gistermiddag de promotieplechtigheid plaats gehad van drs. R. H. Bremmer te En schede, de eerste predikant van de vrijgemaakte gereformeerde ker ken, die de doctorstitel aan de Vrije Universiteit verwierf. Een zestiental hoogleraren en lectoren woonde de promotie bij, welke geschied de onder voorzitting van prof. dr. G. H. A. Grosheide F.Wzn., pro-rector van de Voordat er gelegenheid tot opponeren werd gegeven, sprak prof. Grosheide een kort woord ter gedachtenis van de voor Baby en kennis voor Moeder, dit olies in een BABYSET Na nieuw verbod communisten Het besluit van de communisti sche regering van Oost-Berlijn om de synodezittingen van de Evan gelische Kerk van Duitsland, die zowel in West- als Oost-Berlijn zouden worden gehouden te ver bieden zoals wij gisteren reeds in een aantal edities meldden heeft in protestantse kring grote opschudding verwekt. Hoewel de communisten een soortgelijk be sluit namen ten opzichte van de tiende Duitse kerkedag die ook in beide delen van Berlijn zou wor den gehouden, had men een der gelijke beslissing voor deze synode niet verwacht. De synode wordt gevormd door afge vaardigden uit Oost- en West-Duitsland. Er zouden van achter het ijzeren gor dijn ongeveer 120 afgevaardigden komen. Deze synode is bijzonder belangrijk om dat een opvolger moet worden gekozen voor het geestelijk hoofd van deze ker ken. bisschop Dibelius. Zowel een Weat- duitse als een Oostduitse bisschop wer den genoemd als mogelijke opvolgers. Volgens de oorspronkelijke plannen zou bisschop Dibelius tijdens een zit ting in Oost-Berlijn zijn laatste rapport hebben uitgebracht. Het verbod richt zich ongetwijfeld tegen hem. De synode heeft Intussen bekendge maakt dat de vijfdaagse bijeenkomst uitsluitend in West-Berlijn gehouden zal worden met uitzondering van een ope- ningsdienst op 12 februari in de Oost- berlijnse Marienkirche, waar bisschop Dibelius de Oostberlijnse gemeenten pleegt toe te spreken. VREES In protestantse kringen hier heerste vanavond de vrees dat de communisten het de 120 leden van de synode lastig zullen maken naar West-Berlijn te ko- Bij de bekendmaking van het verbod heeft Hans Seigewasser, de Oostduitse staatssecretaris voor kerkelijke aange- legenheden, gezegd, dat zijn regiem niet bereid is vertegenwoordigers van de Na- vo-politiek de vrijheid te geven de haat te prediken tegen de arbeidende klasse op het gebied van de hoofdstad va Duitse Democratische Republiek. In Bonn heeft de Christen Democrati sche Partij het verbod een nieuwe schen ding van de vier mogendheden status van Berlijn genoemd, terwijl de persdienst van de Socialistische Partij sprak een provocatie. twee in deze week overleden oud-hooj leraren der Vrije Universiteit, dr. C Ch. Aalders en dr. A. Goslinga, waarna de aanwezigen een minuut stilte in acht Drs. Bremmer moest zijn dissertatie „Herman Bavinck als dogmaticus" ver dedigen tegen oppositie van drs. B. Jon geling, vrijg. geref. predikant te Apel doorn, prof. dr. D. Nauta. prof. dr. G. E. Meuleman en prof. dr. J. H. Bavinck. Prof. Nauta had bedenkingen tegen dc systematiek van drs. Bremmers werk. Hij achtte dit niet de sterkste kant van diens proefschrift. Prof. Bavinck maakte bezwaar tegen de stelling: „Het is te betreuren, dat de evangelisch-ehrlstelUke kerk van Nleuw- Guinea in haar belijdenis niet meer rekening heeft gehouden met de klas siek reformatorische belijdenisgeschrif ten zoals de Heidelbergse catechismus" denis laat aansluiten op de belijdenisge schriften van de bestaande kerken, waar uit zij is voortgekomen. Men moet de belijdenissen, die uit de jonge kerken geboren worden, zien als geschriften in die jonge kerken in en voor haar eigen omgeving zeggen, wat zij op grond "in Gods Woord te zeggen hebben. Drs. Bremmer, die al zijn opponenten van repliek diende, mocht na het beraad van de senaat vernemen dat hem de doctorswaardigheid toegekend zou wo De promotor, prof. dr. G. C. Berko- er. voegde aan zijn gelukwens een per soonlijk woord toe. Hij had in dr. Brem mers dissertatie gezien, dat hier niet alleen een dogmaticus maar ook een his toricus aan het woord was. Het tweede deel. dat nog volgen zal een biografie prof. Bavinck geeft de historicus r gelegenheid om aan zijn voorliefde de kerkgeschiedenis uitdrukking te geven dan in de dissertatie mogelijk t was volgens prof. Berkouwer niet slechts de dogmatiek van Bavinck. die de promovendus had geboeid. „Ergens" was hij ook gegrepen door de sugees- tieve persoonliikheid van deze in 1921 overleden theoloog. Wat bil Bavinck zo aantrekt Is de synthese. Enerzijds beland gereformeerd, is hU toch ook breed en ruim. Deze synthese was blijkbaar uniek vooi geloof van deze theoloog. Dr. Bremmer cn zijn familie mochten daarna op een drukbezochte receptie tal loze gelukwensen in ontvangst nemen. Onder zeer grote belangstelling promoveerde gisteren aan de Vr\je Universiteit ds. R. H. Bremmer (midden) tot doctor in de theologie. De promotie werd verricht door prof. dr. G. C. Berkouwer. Mijn dochtertje eerste klas lagere school begint de krant te lezen. Liggend op haar buik las ze gistermorgen wat hakkelend een bericht: „Busje in het water negen mensen verdronken". Met grote schrikogen keek ze op en zei: Mammie wat verschrikkelijk! Leest u daarom iedere avond de krant om al die verschrikkelijke dingen te weten? Moet je die weten? Er staan veel ontzettende dingen in de krant. Het nieuws is maar al te vaak slecht nieuws, maar juist daarom is het zo nodig, dat we zien dat dit slechte nieuws niet het laatste nieuws is. Er zijn ogenblikken, dat we met de psalmist klagen: „Ik ben ingesloten; ik kan niet ontkomen", en „Ik draag uw verschrikkingen". Dan reikt ons uitzicht niet verder dan de wanden van het graf en klagen we: „Wordt in het graf uw goedertierenheid verkondigd?" En dan in eens legt God Zijn vinger onder onze kin en zegt: ,J£ijk Mij aan". De wanden wijken, de steen voor het graf rolt weg, ons zuchten wordt zingen, want we weten: God heeft het laatste woord. De aarde is een Camera Obscura. Maar in de duisternis valt de lichtstraal van de hoop. Over het duistere nieuws, valt ook de lichtstraal, want in het graf werd inderdaad Gods goedertierenheid verkondigd. Christus overwon de dood. Niet langer is het een kerker voor gebonden. God maakt het graf tot een voorportaal van een nieuwe tijd. Op de begraafplaats Wester- veld is de emeritus oud-testa- menticus van de vrij'e universi teit, prof. dr. G. Ch. Aalders, gistermiddag in alle eenvoud ter ruste gelegd. In de aula, die de talrijke belangstellenden nauwe lijks kon bevatten, voerde als eerste het woord de oudste zoon van de overledene, dr. G. J. D. Aalders uit Arnhem. „Het maat schappelijk leven wordt vandaag de dag veelal overtrokken ten koste van het gezinsleven. Vele prominenten hebben geen tijd voor hun kinderen, maar bij ons was dat gelukkig niet zo. Vader had steeds tijd voor ons, leefde met ons mee, of het nu belang rijke of minder belangrijke din gen betrof. Ook zijn kleinkind- ren begreep h(j. Zij stonden al- Goedennacht Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen, en daardoor slaapt U heerlijk. Togal baat! Zuivert de nieren en is veilig voor hart en maag. By apotheek en drogist 0.95, 2.40, 8.88. 40 MILLIOEN DIEREN STERVEN IEDER JAAR. waarvan 36 MILLIOEN voor de kleur stoffen, cosmetica, specialités, bloembol len èn de oorlogsindustrie. WEG met de internationale misdaad, die „VIVISECTIE" heet I Anti-Vivisectie-Stichting Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen to Sexbierum. toez.: J- H. Bogers te Alphen a.d. Rijn. Bedankt voor Hasselt: L. Blok te Capelle a.d. IJssel. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Dokkum. vac. H. Hogen- huis: E. Haverkamp te Minnertaga. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Edmonton—Red Deer, Alberta. Canada: Th. Rutters te Ensche- de-West; voor Middelharnis: O. Blom te Meerkerk; voor Onstwedde: J. P. v. d. Boomgaard te Thesinge. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorganger te Vaaseen- Emst ós E. F. Wlldervanck te Bussum, laatst, pred. te Malang. De drie onderwijzersorganisaties, die samenwerken in de Algemene Nederlandse Onderwijzers Federa tie (ANOF), zullen de tot nu toe in hun bladen gebruikte afwijken de eigen spelling als protest tegen de huidige spellingsvoorschriften niet meer toepassen. Het ANOF- bestuur heeft dit besluit genomen naar aanleiding van de medede lingen die minister Cals op 10 ja nuari jl. met betrekking tot het spellingvraagstuk in de Tweede Kamer heeft gedaan. wordt medegedeeld in blikatie van het bestuur die is versche- n in de organen van de bij de Anof aangesloten organisaties, te weten het Rooms-katholiek Onderwijs Verbond, de Nederlandse Onderwijzers Vereniging en dc Prot. Christelijke Onderwijzers Ver eniging. Daarbij legt het Anof-bestuur de klemtoon op de uitspraak van de mi nister dat wij nu bepaald niet langer kunnen wachten en dat er ook voor het onderwijs één spelling zal moeten wor den voorgeschreven. Op grond hiervan hetft het Anof-be stuur besloten de eigen spelling niet meer toe te passen, voortaan de zgn. voorkeurspelling te gebruiken en indien nodig anoere middelen aan te wenden die oen oplossing van het spellings- vraagstuk kunnen bevorderen. Met in- Sang van volgtnde weak zal copij voor e verenigingsorgenen weer in de voor- keurspeling worden gezet. De drie in de Anof samenwerkende onderwijsorganisaties passen sinds enke le jaren in hun organen de eigen spel ling toe, oendat zij van mening zijn dat de huidige spelllngsvooractwiften van de Belgisoh-NederlaacUe commissie talrijke inconsequenties bevat. Het resultaat was een soort fonetische spelling met woorden als „Slteren", „paslfikatie" en „likwéditeit". De Anof meent dat voor het onderwijs in België en Ne derland een vaste spelling moet worden voorgeschreven. de etalenboeken van de unieke nieuwe R 4 D-collectie behang laargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik'. Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) n Uw beha' RATH 4 DOODEHEEFVER Bij een hotelbrand in Osaka (Japan) toch nog het Prakt.dipl. Handelscorresp. (Examen juni of dec. 1961) R.E.S.A. - Hilversum (Bekende Schriftelijke Cursua) ok opleidingen voor M.B.A. en S.P.D. oofdcorr. Frans, D. en Eng., V.T-H.-dlpl. 1 Tolk-Vcrtaler F., D. en Eng. Inaugurele oratie dr. Bijlsma te Brussel Dr. R. Bijlsma, hervormd1 predikant te De Bilt, die benoemd is tot buitenge woon hoogleraar ln de Nederlandstalige afdeling der Protestantse Theologische Faculteit ln Brussel om onderwijs te ge ven in de practlsche theologie, zal op dinsdag 14 februari zijn inaugurele ora tie houden ln dfc Schotse kerk in Brussel. Het onderwerp is „De bijbel in de kerk (vrijheid en gebondenheid binnen het kerkelijk gezag)". Negerpredikant bijna ontvoerd in New York Onbekenden hebben in New York ge tracht de neeerprediknt Walter Ca vers, een krachtig voorstander van in tegratie van de negers, te ontvoeren. Drie mannen grepen hem toen hij het gerechtsgebouw van Long Island verliet het geschreeuw van Caver's vrouw scho ten voorbijgangers toe. die de predikant wisten te ontzetten. De dtie mannen vluchtten. Cavers is ln Zuid-Carolina tot ander half jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens een verkeersongeluk waarbii een blanke om het leven kwam. Hij is thans verwikkeld in een uitwijzingsproceduré. De New Yorkse politie heeft Cavers een lijfwacht gegeven. Eerste Fransman promoveert aan Y.U. Aan de Vrije Universiteit te Amster» dam is vanmiddag ook ds. Jean M. E. Cruvellier aan de Protestantse Theolo gische Faculteit te Aix-en-Provence (Frankrijk), gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid op een proefschrift Setiteld l'Exegése de Romains 7 et ie louvement de Keswick. Promotor was Prof. dr. R. Schippers. LIEVE PETER Toen ik gisteren op het plein was om rode tulpjes te kopen (de cyclaam is doodgegaan, te weinig zon, denk ik), kwam er uit een zijstraat een grote, rode brandweerauto met flikkerlicht en sirent, adembenemend snel, een prachtig gezicht. Maar ik was de enige die was blijven staan, merkte ik, een beetje kinderachtig voelde ik me toen ik word later brandweerman, zo ongeveer. Fijn dat jij ook niet van hammondorgelmuziek houdt, dikke vlezige muziek is het, goedkoop, meestal in de schemering, als je verlangt naar vioolmuziek, net zoals je om één uur altijd „ik -hou-van-jou-liedjeshoort. En ik hou ook niet van de volkswagen, alle autoos hebben ge zichten, de volkswagen is dom, bekrompen (dit is heel persoon lijk, dat weet ik wel), een hurkdier. Maar een Rolls Royce is ook niet mooi. Ik heb mijn hart verloren aan de nieuwe Ci- troën, niet het eendje, maar de grote, als het koud w:er is cir kelt de rook uit de uitlaat zo grappig er achteraan verder kan ik niet zeggen waarom, ik heb er trouwens nog nooit in gezeten. Ik stak vroeger m'n tong uit tegen de autoos als ik overge- jtoken was, hel waren betoverde dieren, een soort moderne draken, die me wilden pakken maar ik was te vlug, altijd. Het is nog vroeg in de morgen, de straat wordt langzaam wak ker. de hele stad, veel intensiever dan op het platteland, waar ze klankbeelden van maken met rinkelende emmers en leeu werikken lyrisch natuurlijk, maar toch ga ik later ochtendworden van de stad verklankbeelden vooral in de win- 'er als alles en iedereen langzaam warm wordt, de eerste mus sen, een brommer die een streep geluid trekt. Ik moet opstaan, vreselijk, de hele dag ligt voor me in het koude zeil, maar het moet nu eenmaal. De tragedie van iedere dag tragisch klinkt dat hè? *- n imnaaaa. ie MARJA lag tragxscr. Klinkt aat ner Dag, er is nog veel te doen vandaag, je tijd weer versteld van, dat hun grootvader zo jong van geest was." „Vader is midden uit zijn werk wegge- iomen. Vorige week nog was hij danig erheugd, dat hij met prof. Van Gispen an een commentaar op Micha kon be ginnen. Het ls voor de familie een troost, dat het laatste hoofdstuk van dit bijbel boek vaders credo kan worden genoemd, vooral het slot: „Hij zal Zich wederom over ons ontfermen, Hij zal onze onge rechtigheden vertreden. Ja, Gy zult al "ize zonden werpen in de diepten der De rector magnificus van de Vrije Uni versiteit, prof. dr. I. A. Diepenhorst, zei, dat door het overlijden van prof. Aal ders God ons veel heeft ontnomen, maar ons voordien in het leven van deze hoog leraar veel heeft gegeven. De omvang rijke arbeid van prof. Aalders is van blij vende betekenis. Zijn verantwoorde Schriftuitleg kenmerkte zich door een voud, klaarheid en logische directheid. Zelf bleef hij zoveel mogelijk op de achtergrond met als opvallende trek zijn eerbied ten opzichte van de Bijbel. Hij was een vriendelijk en nobel mens. Wrok haatdragendheid waren hem vreemd. Maar wat het meest in hem boeide was dat hij het mysterie het mysterie liet, dat hij nimmer uit was op spitsvondig heden. Het leven van. prof. Aalders werd bepaald door ootmoed. De Vrije Univer siteit spreekt hierbij in het openbaar haar grote dankbaarheid uit over wat God haar in de hoogleraar Aalders heeft geschonken. De Vereniging tot Opvoeding en Ver pleging van Geesteszwakke Kinderen, waarvan de overledene voorzitter was, werd vertegenwoordigd door ds. H. 01- denhof uit Ede. „Prof. Aalders werd bij zijn werk voor onze vereniging gedragen door zijn liefde tot de verpleegden. Bij hem klopte de praktijk met de theorie van het christendom." Namens het hoofdbestuur van het Ne- Schrift. Een schier eindeloze reeks i van trouwe dienst werd aan vertaalwerk besteed. God alleen kent de invloed van dit werk in de harten van duizenden. Het grootste ogenblik in het leven van prof. Aalders is wellicht geweest toen hij in 1951 het voltooide manuscript van dc vertaling van het Oude Testament de algemene vergadering van het Biibelge- nootschap kon aanbieden. Hij was met rechtzeen bedienaar van het goddelijke Dr. A. Dondorp uit Heemstede citeer de de woorden van Job: De Here heeft gegeven, de Here heeft genomen, de naam des Heren zij geloofd, waarna men twee verzen van Gezang 44 zong. Ter wijl het orgel Jesu meine Freude speel de, werd de kist naar de groeve gedragen. Dr. J. G. Aalders uit Leeuwarden zegde daar de geloofsbelijdenis en dr. G. J. D. Aalders uit A .♦hem dankte voor het me deleven. Onder de zeer velen, die prof. Aelders de laatste eer bewezen, bevonden zich verscheidene hoogleraren, predikanten. studenten en vert»*»tigers van tal van organisaties en verenigingen. Geref. kerken pogen elkaar, te vinden De Kerkeraad van de Geref. Kerk (Syn.) te Dordrecht heeft aan de Ker keraad van de Geref. Kerk (Vr(Jg.) het volgende schrijven gezonden: Uw afwijzen in september 1960 van ons verzoek om samenspreking. hebben we betreurd. We willen graag een ontmoe ting. Daarom heeft, toen ons bleek dat sommige leden van uw kerk gaarne ons verzoek aan u hadden zien aanvaard, een afvaardiging van onze raad met hen een zeer broederlijk gesprek gehad. Bij dit gesprek kwam men tot het volgende gemeenschappelijk oordeel: 1. Dat de schorsingen en afzettingen op grond van de Synodebesluiten 1944'45 door de terzijdestelling van de vervangingsformule thans hun rechts kracht hebben verloren. 2. Dat in verband hiermee van de geref. kerkeraad (Syn.) te Dordrecht mag worden gevraagd dat hij als lid van de classis Dordrecht zich aansluit bij de besluiten van Grote Lindt en Zwijn- drecht inzake de schorsingen destijds door de classis geapprobeerd. Dat het niet nodig is alle verschil- die uiteengaan bewerkstelligden, precies te onderzoeken en daarover na der te twisten, omdat alle persoonlijke antipathieën overwonnen moeten wor den in 's Heren kracht en de broeders elkander moeten leren vergeven. 4. Dat de geref. kerkeraad (Vrijg.) evenzeer gehouden is om aan de oproep tot eenheid mee te werken. Deze vier punten werden door onze kerkeraad besproken, waarop deze zon der hoofdelijke stemming: 1. Uitsprak dat hij geen bezwaar heeft tegen het sub 1 vermelde, maar dat het niet tot zijn bevoegdheid behoort om een zo algemeen gestelde, alle kerken be treffende uitspraak te doen. 2. Voorts verklaarde van harte in te stemmen met het sub 2. 3 en 4 vermelde, 3. Besloot dit ter kennis te brengen van de kerkeraad der geref. kerk (vrijg.) te Dordrecht en deze opnieuw uit te no digen tot samenspreking. Dit verzoek komt thans tot u. Kunnen we niet beiden pogen elkaar Vergeeft Hij niet aan ieder van ons ook de zonden die we niet inzien? Zouden we anders ooit geheel gereinigd kunnen worden? En als wij dus ook zó elkaar moeten vergeven ligt het dan niet minstens de hand dat wo mot «n.-,-,- met elkaar samen- b nu eens een bevestigend

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2