Jlicuiuc £rihsclje (L'ourwii Puinberg stort op Belgisch dorpje Commentaar Galvao heeft asiel Brazilië aanvaard NIEUWS in één oogopslag- Trots als een pelikaan BON Sneeuw in V.S. eist 24 levens Portugal krijgt schip terug Kennedy oppert plan: Loemoemba vrij en leger ontwapenen Meedoen aan raket kost ons f 20 miljoen ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12092 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stanttastfrfj is Qftebleoen myn bert ia tegfjeospotf TELEVISIE EN HET LEZEN Zie pagina 5 De wijk Moulins-sous-Flerons bij Luik is door een ramp ge troffen. Een enorme sLntelberg is plotseling aan het schuiven gegaan en is op een groep huizen terechtgekomen. Het aantal slachtoffers i6 nog niet definitief bekend, maair vanmorgen stond al vast, dat er zeker dertien doden weren. Kapitein Galvao heeft de Santa Maria aan de Bramfiaanse marine overgedragen. Het schip wondt ter beschikking van de Portugese regering gesteld voor teruggave aan de rechtmatige eigenaars. Galvao en de zijnen krijgen politiek asiel in Bra zilië- Onder enorme belangstelling zijn rond middernacht de Ne derlandse passagiers van de Santa Mana op Schiphol gear riveerd. Zij verkeerden in goede welstand na de spanningen aan boord van het schip. De bagage, die zij moesten achter laten, zal zo vlug mogelijk worden nagestuurd. President Kennedy heeft ziah beziggehouden met de vraag welke houding de V.S. dienen in te nemen in de Kongolese kwestie. Vernomen wordt, dat hij voorstander zou zijn van vrijlating van Loemoemba en ontwapening van het Kongolese lege», Na het verbod van de communistische autoriteiten van Oost- Duitsdand om een deel der synodezitting van de Evangelische Kerk in Oost-Berlijn te houden, is besloten de synode geheel in West-Berlijn te houden. Zij komt van 12 tot 17 februari bijeen. Aam het eind van de morgen heeft minister Korthals bij het aquaduct onder de ringvaart in de Haarlemmermeer het laat ste geaeefte van Nederlands modernste kruisimgvrije autoweg. Rijksweg 4a, officieel in gebruik gesteld. TNE verzorgers van de Oostberlijnse dieren tuin „Fniedrichsfeld" zijn trots en blij. Zo trots en blij haast als de vader en moeder pelikaan met hun jong. Met reden. In ne gentig jaar is het in Euro pa nog maar driemaal ge lukt een in gevangen schap geboren pelikaan- jong in het leven te hou den. En dus kijkt de op passer nu tevreden naar het zwart-bruine donsge- val (dat overigens in één maand al de grootte heeft van een gans) en naar het ouderpaar dat de kleine vertroetelt en met hun harde, lange snavels iedereen op veilige af stand houdt. Deze gelukkige geboor te-in- gevangenschap be kroont voor de biologen van het dierenpark een periode van drie jaar hard werken. Intensief hebben zij de levensge woonten der pelikanen ge observeerd en vooral aan het voederen der dieren hebben zij grote aandacht besteed. Aan die voeder- verbetering schrijven zij het dan ook toe dat de kleine „Methusalem" zo is het dier genoemd nu kan opgroeien tot «en volwassen vogel. Zo vordert ook op dit terrein de wetenschap van dag tot dag en dat is ver heugend. Want door vor deringen op andere ter reinen dringt de mens steeds dieper door in die gebieden die tot voor kort uitsluitend het domein der dieren waren. Uit vele werelddelen komen alar merende berichten over het snelle uitsterven van bepaalde diersoorten en ook in Nederland kan men bijdragen aan bepaalde fondsen die dit proces trachten tegen te gaan. Het is niet de taak van een krant iets dergelijks te organiseren. Maar we rekenen het wel tot onze taak u ook van dit alles op de hoogte te houden. Zoals het een goede krant betaamt! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bew\js van dankbaar- held uwerzijds, ontvang tk graag het boek „Tlp-Parade" op onderstaand adres: Twee geweldige sneeuwstormen, ko mende uit het midden van de V.S. heb ben vandaag chaotische toestanden ver oorzaakt in grote gedeelten van het oos ten. Een dik sneeuwdek uitgespreid over gedeelten van de staten Ohio, Pennsyl vania, West-Virginia, Virgina en Mary land. Ook New Yjarsey en gedeelten van New York en New England werden door de sneeuwstorm geteisterd, die op zyn minst 24 mensenlevens heeft geëist. In Virgina, West-Virginia en Maryland is op zijn minst 20 tot 30 cm nieuwe sneeuw gevallen, in Pennsylvania werd een sneeuwval van 10 tot 20 cm gere gistreerd, in New York City van 15 cm. Opnieuw Indonesisch vliegtuig vermist Een Indonesische Dakota met 21 pas sagiers en vijf bemanningsleden wordt vermist onderweg van Soerabaja naar Balikpapan. Het laatste contact kwam tot stand bij het eiland Bawean in de Java- er nog overlevende tevoorschijn zullen komen uit de enorme hoeveel heden slakken en steenslag, die zich gisteren uitgestort hebben over de wijk Moulins-Sous-Flerons van het Luikse dorp Queeue du Bois. Totdus- ver zijn zeven lijken geborgen. Verwacht wordt evenwel dat er meer slachtoffers zijn. Het is nu vrijwel zeker, dat dertien mensen omgekomen zijn, maar sommigen houden rekening met de mogelijkheid, dat het aantal slachtoffers de dertig zal overschrijden. Een nieuwe ramp heeft de Belgen getroffenIn wijk Moulins-sous- Fleron van het Luikse dorp Quere du Bois is gisteren en sintelberg van de elektrische centrale op een groep woonhuizen gestort. Reddings ploegen zochten degehele nacht en ochtend door naar slachtoffers. (Telefoto) Honderden mannen zijn met hou welen en schoppen de enorme mas sa's mijnafval aan het weggrraven. Tegen het aanbreken van de dag ontstond nieuwe hoop, toen iemand meende, een geluid uit de steenho pen te horen. Men dacht, dat het ge luid uit een ingestort huis kwam. Iedereen zweeg, opdat de redders maar goed zouden kunnen luisteren. Er werd echter niets meer gehoord. Maar er ontstond weer een sprank je hooop, en de arbeiders werkten met hernieuwde ijver verder. OOGGETUIGEN Het zoeken concentreerde zich op de plaats, waar tot gisteren het huis had gestaan van een zekere dr. Geubbel. Daar was een groot rond gat gegraven en daar Officiële dealer v Verf v. Vettewiflkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk' LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN. Tel. 33909 Quadros deze ondlitairen aan board blij ven, zolang er geen gerechtelijke beslis sing over het schip is genomen. Henrique Galvao heeft gisteren toegegeven dat hij verslagen werd en asiel van de Braziliaanse regering aanvaardt. De beslissing werd geno men tijdens onderhandelingen met de Braziliaanse autoriteiten boord van de Santa Maria, die in de haven van Recife ligt. Het schip staat onder bevel van de Brazi liaanse marine en de kleine groep aanhangers van Galvao was ont wapend. Galvao zal mogelijk voor een Brazi liaans 'hof terecht moeten staan, want de reders van de Santa Maria beschuldigen hem van manslag, roof en het ontnemen van de vrijheid aam bemanning giens. Aan de werkelijke kapitein schip, Mario Simoes Maia i6 dioor de reders opdracht gegeven bij een Brazi liaanse rechtbank een geding aanhangig te maken zowel tegen Galvao als gene raal Humbert» Delgaido, drie de topman is van het plan zich meester te maken van de Santa Maria. De reders hebben Maia opgedragen Galvao en Delgado te beschuldigen van manslag, roof, verwonding, het ontnemen van de vrijheid aan passagiers en beman ning en beschadiging van het schip. Kapitein Galvao heeft het schip vr(jdag te 22.15 uur Nederlandse t(jd in een plech tigheid op het hoofddek overgedragen aan de Braziliaanse schout-bU-nacht Fer nandez Diaz. President Quadros heeft gisteravond een decreet getekend waarbij de Santa Maria formeel aam de Portugese rege ring wordt overgedragen. A Ld us heeft een woordvoerder van het Braziliaanse mi nisterie vam buitenlandse zaken mee gedeeld. Het schip zal waarschijnlijk vandaag aam de marineattaché vam de Portugese Hij zal nadruk op dat thans alle kwesties betreffende de Santa Maria de Pontugezei loop van vrijdag versterkt. Volgens affi- cigl« kringeq aullen c© last vam president werd plotseling om stilte verzocht. Tot- dusver heeft het graven echter nog geen resultaat opgeleverd. Men vermoedt, dat de massa vuil slakken van een elektriciteitscentrale als gevolg van de zware regenval van de laatste dagen Is gaan werken. Een oog getuige vertelde, dat hy tegen vijf u de middag een hevige ontploffing hoorde, terwijl op hetzelfde moment het licht uitging. Onmiddellijk daarna zag hij enorme stofwolk op zich toekomen hoorde hij uit de nabijgelegen hulzen om hulp schreeuwen. De massa vuil die op hem af kwam leek op een lavastroom c strekte zich over een afstand van ee kilometer uit. Vele mensen wisten nog op het laatste moment voor de gloeiende massa te vluchten. Zo ook een chauf feur van een vrachtwagen, die zijn auto ijlings stopte, uit de cabine vloog en het vege lijf wist te redden, de auto en twee andere inzittenden kwamen jammerlijk om,. SLACHTOFFERS Inmiddels bleek vanmorgen dat de sin telberg zich heeft verplaatst over eei stand van 750 meter en het zag er r uit, dat het reddingswerk scheidene dagen in beslag zal nemen gouverneur van de provincie Luik is middellijk naar de plaats van de ramp gegaan. Alle beschikbare brandweerwa gens en ambulances zijn naar de plaats gedirigeerd. Zware uitrusting van het korps genie uit Namen werd aangevoerd en er zijn zelfs buldozers uit Duitsland ingezet. Onder de doden die geborgen zyn is ook een kindje van zeven maanden, een kind van twaalf jaar en drie kinderen van on bekende leeftijd. Tien vrouwen uit het dorp waren op het ogenblik van de in storting op weg naar een melkzaak aan de voet van de berg. Men heeft niets i hen gehoord. In een van de huizen woonde de moeder van Leo Col- lard, de voorzitter van de Belgische so cialistische partij met twee kleinkinderen. Koning Boudewijn en Koningin Fabiola z(jn vanmorgen te ongeveer half tien naar Moulinsous-Fleron vertrokken. len ter verbetering van de toe stand in Kongo. Hij zou voorstander zijn van de vrijlating van Loemoem ba, de vorming van een federale regering, ontwapening van het Kon golese leger en het geven van ruime volmachten aan secretaris-generaal Hammarskjoeld. De plannen van Kennedy verkeren echter nog in een beginstadium. Er wordt druk over leg gepleegd met de belanghebbende landen. Intussen heeft generaal Moboetoe, d« Kongolese „sterke man" in Leopoldstad, op een persconferentie verklaard, dat er gevechten zullen uitbreken tussen het Kongolese leger en de VN. strijdkrach ten, als deze laatste zouden trachten, de Kongolezen te ontwapenen. „Als er ge reorganiseerd moet worden", aldus Bom- boko, minister van buitenlandse zaken, „moeten de Ver. Naties maar met hun eigen troepen beginnen". Hij uitte de be schuldiging, dat het niet functioneren Eindelijk in Nederland! Na hun avontuurlijke omzwervin gen op de Santa Maria zijn de Nederlandse passagiers gister avond laat op Schiphol aange komen. Het zou nog geruime tijd duren voordat de familie leden naar wie hier wordt ge wuifd, konden worden omarmd, want honderden journalisten en fotografen uit binnen- en bui tenland eisten hun deel in het welkom. (Verslag zie pag. 7) van het VN.-leger de oorzaak var huidige moeilijkheden in Kongo is. blijkt overigens wel in de Oostprovincie en in de provincie Kivoe, waar aanhan gers van Loemoemba de lakens uitdelen. In Kidoe (provincie Kivoe) hebben zy de aanval geopend op Nigeriaanse troe pen van de V.N. Een Nigeriaanse officier werd gedood, vier andere militairen worden vermist. De Nigerianen, die te genover een overmacht van zeven tegen een stonden, zijn thans omsingeld in hun hoofdkwartier. CONTACT De Kongolezen hebben van hun supe rieuren opdracht gekregen, de strijd te staken, maar zij storen zich blijkbaar niet aan deze bevelen. Zij zijn uitgerust met mortieren en geweren. De Nigerianen beschikken slechts over automatische wapens en geweren. Later werd gemeld, dat onder de Kongolezen talrijke doden gevallen zijn. Berichten, als zou de regering van pre sident Kasavoeboe de diplomatieke be trekkingen met België herstellen, kon den niet worden bevestigd. In Brussel hoopt men, dat het spoedig zo ver zal komen, maar men realiseerde zich, dat dit niet van de ene dag op de andere kan geschieden. In hotel „De Hamert" in Venlo is gis teren de overdrachtsacte gepasseerd waarbij het landgoed „De Hamert" van de N.V. maatschappij voor onroerend 'en" te Eindhoven de stichting „Het te Maastricht. goedt „De is overgegaan naar Limburgs landschap" TNE WONDERLIJKE ruimtevaart van de Portugese Santa Maria is ten einde. De passagiers, wie deze zonderlinge reie werd opgedrongen en die «ich wel gijse» laars van vreemde machten moeten heb ben gevoeld, weten weer vaste grond onder de voeten. Ook on«e landgenoten onder de passagiers zijn weer in veilig* haven. Ze hebben een ongewoon avon tuur achter de rug, dat ook voor de ko mende tijd nog voldoende praatstof zal opleveren. Zij verdienen bij hun thuis komst een gelukwens en een welkom. Zij mogen wel weten .hoe wij allen met hen hebben meegeleefd en getracht hebben ons een voorstelling te maken van de omstandigheden, waaronder zij deie da gen hebben moeten verkeren. Geheel tot het verleden behoort de affaire uiteraard niet. noch direct noch indirect. Wat het directe betreft, hier ilgt uiter aard een vet kluifje voor de juristen. Na haar vaart over de Oceanen zal de Santa Maria nu haar vaart moeten gaan maken door de rechtsystemen. Dat kan belang wekkend worden, temeer omdat in het volkenrecht en trouwens eveneens in het internationale recht nog veel recht on geschreven is. De rechtspraak heeft er een sterke stem in het kapittel en tal van rechterlijke uitspraken kunnen geacht worden tot de vorming van het recht bij te dragen. Er zit xo nog wel een bescheiden bo terham in dit schip. Wij mogen hopen, dat de indirecte gevolgen van wat meer betekenis zullen zijn. Zo voor het oog heeft de rebellenkapitein niet veel be reikt. Maar waarin hij geslaagd is, is om het oog van de wereld nog eens weer te richten op het land dat hij ondanks alles het zijne noemen mag en op een bewind waarvan hij xich een banneling weet. Misschien is het ook wel zijn diepste overweging geweest de aandacht der we reld op de gang van zaken in Portugal te richten. Het bewind in Portugal is er een van autoritair karakter. De vrijheid is er een beperkte. Verweer tegen dit regeersysteem is al spoedig genoopt om van zich te laten blijken door illegale daden. Tegen dit regeersysteem betekende de gedwongen vaart van de Santa Maria over de vrije Oceanen een ongewoon maar duidelijk protest. Zulk een protest behoeft niet slechts de protestant aan te spreken. De wereld van vandaag voelt zich niet ingenomen met vormen van des potic, desnoods gematigd, desnoods ver licht Er zijn nu aanwijzingen, dat de rege ring in Portugal oor gaat lenen aan de oppositie. Zij het ietwat laat, dit zou van wijsheid getuigen. Volgens Iridonesische dagbladen zijn dezer dagen 225 Nederlanders uit Oost-Java met de Zuiderkruis uit Soerebaja naar Neder land vertrokken. Bij een landverschuiving op Le-wobatang (kleine Soenda-eilanden) zijn 36 mensen omgekomen. Het gebied werd door storm en zrware regens geteisterd. President Soekarno heeft een uitnodiging van de bondskanselier Adenauer om West- Duitsdand te bezoeken, aanvaard. Er is echter nog geen datum vastgesteld. Prins Bernïhard zal maandag naar de Soe dan vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de huidige economische en sociale ontwikkeling in dit land en de daardoor geschapen mogelijkheden voor Nederlandse initiatieven in beschouwing te T\e depressies blijven deze winter belangrijke rol spelen en zullen ook tijdens het weekeinde het u groot deel bepalen. De rug van hogedruk die gisteren passeerde, bracht flinke pe rioden van zonneschijn en deed ons af en toe al even aan een voorjaarsdag den ken. De depressie die hierop vandaag volgde, bracht vanmorgen al weer regen en natte sneeuw met een krachtige tot harde zuidenwind. Deze depressie trekt bij Schotland de Noordeze op en zal dicht langs ons land naar Duitsland trekken- Achter het neerslaggebied komen wij morgen weer in een zone met opklarin gen, zodat het sterk wisselvallige weer voortduurt. In Scandinavië komt 's nachts matige tot strenge vorst voor, maar be. Iangrijk koudere lucht zal ons voorlopig niet kunnen bereiken. De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enige re gen, mogelijk op enkele plaatsen ook sneeuw. Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot krachtige wind uit station westelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.15, onder 17.34 i maan op 22.46, onder 10.07 uur. Maandag: zon op 8.13, onder 17 36 i maan op 23.53, onder 10.30 uur. 8 februari L.K. Tendens: dalend Stand gisteren: 752 HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur LS NEDERLAND bereid is bU *ün terugkomst van de vier- nu Amerika en Rustend op dit moeten z(Jn en waarmede men meter, dan wel een satelliet van een bedrag van 1,85 miljoen daaKse Europese conferentie terrein al zo ver z(jn gevorderd, negen raketten zou kunnen 350 kilogram op een hoogte van over ruimteonderzoek die in Zijn antwoord liet aan dulde- lanceren, waarvan drie met een 14.000 kilometer of ten slotte Straatsburg ls gehouden. Hij lijkheid niets te wensen over: satelliet, zijn geraamd op 70 een van 45 kg op e wilde er zich niet Positief over „Ieder klein land kan zich ook miljoen pond sterling (bijna 750 van 160.000 kilometer, uitlaten of hy Nederlandse auto's uit de grote landen aan- miljoen gulden). Groot-Britan- „Het gaat hier niet deelneming aan dit project ge- schaffen, waar de automobiel- nië heeft toegezegd daarvan een de ruimte brengen van een aap belangrijk onder- derde deel voor zijn rekening of een mens", aldus de staats- ---- van de welvaart, te zullen nemen. Frankrijk, secretaris, „maar om een raket kunstmaan wetenschappelijke ontwikkeling Maar toch zal leder klein land Duitsland en Italië is verzocht die men nogal bescheiden mag de aarde kan van leder land van groot nut is er zelf wel by varen wanneer een bydrage te leveren op basis noemen, maar die misschien In het nationale inkomen. praktisch opzicht veel nut heeft. pond sterling (f 20 miljoen) be schikbaar te stellen, zal het kunnen deelnemen aan een pro ject tot vervaardiging en lan cering van een Europese drie- daVhet" trapsraket, die brengen. Of onze regering 1 het in helpen aan de pro- het zyn eigen auto's produceert, duktie. Men doet daarby een al zyn die dan nog wat kleiner Voor die 70 miljoen pond ster- Met nadruk deelde de staats- aring op. en technisch minder perfect Ilng zo menen de deskundl- secretaris nog mede, dat de buitenlandse gen zal Europa een satelliet Europese raket slechts voor van 1250 kilogram in een baan oivlele doele'nden zal worden het pro- om de aarde kunnen brengen gebruikt en geen enkel militair een hoogte van «80 kilo- aspect heeft. het parlement daartoe zullen schat De vraag werd hem gesteld dan of het voor Europa nog wel zin wagens", km en waterstaat E. G. SUlkel, raketten en satellieten op De totale kosten bescheiden baste te lanceren, jeot, dat in vijf jaar gereed zou Twente Eindh. Zd -Limb Helsinki Stoekh. Osto Aberdeen Adam Brussel gh. bew. gh. bew. gh. bew. 16

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1