Het aftreden van Laval DEZE WEEK IN EEN WOELIGE WERELD de Santa Maria als Kn boe_ ZONDAGSBLAD ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 DE WERELD 25 JAAR GELEDEN door G. PUCHINGER „Laval's later schandelijk gedrag en het lot, dat hij heeft ondergaan, mogen ons niet blind maken voor de kracht en bekwaamheid zijner persoonlijkheid. Hij had een heldere en diepgaande kijk op de dingen." WINSTON CHURCHILL Mémoires Tweede Wereldoorlog. Deel I, pag. 129. „De ral van Laval is nodig voor het heil der democratie in Frankrijk zowel als voor het heil van de Europese vrede." LÉON BLUM Artikel in de socialistische „Populaire". 16 januari 1936. EEN kabinetscrisis duurt meestal kort, maar vormt een lange reeks in elkaar grijpende, schok kende gebeurtenissen, die meestal een lang, zij het veelal verborgen voorspel hebben, door slechts enkelen tijdig onderkend, terwijl het naspel gevormd wordt door een wekenlange nabeschouwing van de inmiddels opmerkzaam geworden belangstellenden, die in de pers hun voorlichting vinden, of ook alsdan missen. Dit is het geval in landen met weinig kabinetscrises (Engeland); het is evenzeer zo in landen met veel kabinetscrises (Frankrijk) maar wie het politieke leven van een land wil verstaan, kan het ontstaan, verloop en de gevolgen van de diverse kabinetscrises niet verwaarlozen. die De aanvankelijk latente ter acute kabinetscrisis. Frankrijk in januari 1936 door stond. was er één die zich richt te tegen Laval. Zijn positie in de Tweede Wereldoorlog, waarin hij hét symbool was van een schan delijke collaboratiepraktijk met de Duitsers. heeft veroorzaakt dat men achteraf verbaasd is. dat men in de dertiger jaren nog iets goeds in hem zag. Toch is het nuttig te weten, dat niemand minder dan Churchill in het eer ste deel van zijn Mémoires over de Tweede Wereldoorlog, op La- vals bekwaamheden wees: en over zijn politiek heel zakelijk opmerkte: ,flij was van mening, dat Frankrijk tot elke prijs een oorlog moest vermijden en hoopte dit te bereiken door middel van overeenkomsten met de dictators van Italië en Duitsland, tegen wier stelsel hij geen overwegende bezwaren had. Sovjet-Rusland wantrouw de hij echter. In weerwil van zijn nu en dan geuite vriend schapsbetuigingen had hij een afkeer van Engeland, dat hij als bondgenoot waardeloos achtte. Inderdaad stond Enge land te dien tijde niet zeer hoog aangeschreven in Frank rijk. Zo was het allereerst La vai's bedoeling tot een duide lijk omschreven vergelijk met Italië te komen, waartoe hij de tijd rijp achtte. Het Duitse ge vaar was voor de Franse re gering een obsessie geworden; zij was dus bereid belangrijke concessies te doen om Italië voor zich te winnen. In januari 1935 begaf Laval zich naar Ro me. waar hij een serie over eenkomsten ondertekende met de bedoeling, de voornaamste hinderpalen tussen de beide landen uit de weg te ruimen. Beide regeringen waren het eens over de onwettigheid van Duitslands herbewapening. Zij kwamen overeen elkander te raadplegen in geval van toe komstige bedreigingen van Oos- tenrijk's onafhankelijkheid" (pag. 129). Met moeite was het kabinet-La- val het jaar 1936 ingegaan, en het stond vrijwel vast. dat het spoe dig zou vallen; maar men wist dat Laval zijn politieke leven duur zou verkopen. Toen hij in midden januari 1936 wederom voor be sprekingen naar Genève vertrok, met een feitelijk ten dode opge schreven kabinet in de rug als constitutionele dekking, verklaar de hij aan de pers: ..Ik denk er niet aan politieke zelfmoord te ple gen. door vrijwillig het veld te ruimen. Als men op een goede dag van zelfmoord hoort, bete kent dit In werkelijkheid moord". Lavals kracht bestond uit het feit dat de gezagvolle radicaal-so cialistische leider Eduard Herriot met vijf partijgenoten onder hem wilde dienen. Op 8 januari 1936 arriveerden de heer en mevrouw Herriot in Cannes, om enige da- {en rust te nemen. Bij zijn aan- omst verklaarde Herriot gerust stellend aan de pers: ,Jk begrijp niet publieke opinie tot pessimisme geneigd is. op een tijdstip waarop wij toch geen reden hebben de zaken duister in te zien. De financiële toestand van Frankrijk is gunstig en de bin nen- en buitenlandse toestand geeft geen enkele reden tot on gerustheid. Ik hoop. dat men de feiten beschouwt zoals ze zijn. en dat men de openbare mening, die bezadigd optimis me nodig heeft, niet ver wringt". Maar het zou vrijwel de laatste kalmerende verklaring zijn die minister Herriot ten bate van het kabinet-Laval kon afleggen. Hij zelf werd de oorzaak dat het ka binet-Laval gedwongen was af te treden. Daarbij zou het Franse parlement op dinsdagmiddag 14 ri opnieuw bijeenkomen. Het volksfront Léon Blum, de socialistische fractieleider, wilde alles doen om een aanblijven en een eventuele terugkeer van Laval te verhin- cialisten in coalitie zouden gaan met de radicaal-socialisten. Daardoor hing het bestaan van het kabinet-Laval af van de Ra dicaal-Socialistische Partij, en haar houding werd mede bepaald door een intern partijconflict Miigaande de vraag, met wié de Albert Sarraut stelt zijn kabinet voor aan president Albert Lebrun. Hier ziet men. de nieuwe bewindsleden op de trappen van het Elyssèe. Van links naar rechts o.a. Règnier, Mandel, Pietri, Delbes, Frossard, Sarraut, Guernut, Barnet, generaal Morin, Paul Boncour, Chautemps en Flandin. radicaal-socialisten zouden samen gaan. Begin januari 1936 werd een z.g. Volksfrontprogram gepubli ceerd, met het oog op de aan staande verkiezingen. Het z.g. „Volksfront" werd ge vormd door: de Socialistische Partij, leden van de Liga voor de rechten van de mens, het Co mité voor waakzaamheid van An ti-Fascisten. diverse vooraan staande intellectuelen, het We reldcomité tegen fascisme en oor log. de Radicaal-Socialistische Partij, de communisten, de Union Socialiste et Républicaine en de socialistische en communistische vakbonden. Léon Blum schreef hierover op zaterdag in de „Populaire": „De Socialistische Partij is evenmin als de andere aange sloten partijen en onderteke naars van dit program van zins haar eigen partijprogram op te geven. Zij houdt haar al gemeen program, haar doctri nes en haar strijdwijze geheel in tact. Zij zal binnenkort, als gewoonlijk, met een eigen ver kiezingsprogram voor haar kie zers komen. Het programma van het Volksfront telt dan ook alleen mee voor de herstem mingen. Dan zullen de socia listen de weifelaars opwekken te stemmen op aanhangers van het Volksfrontprogramma. De socialistische candidaten die bovenaan de verkiezingslijsten staan, zullen zich ook op de ba sis van het Volksfront-program ma stellen". De radicaal-socialistische politi cus Paul Boncour sprak op zon dag 12 januari op een bijeenkomst van de Socialistische Unie te An- goulème: „Geplaatst op het punt, waarop twee vastberaden socia listische. en niet minder vastbe raden nationale partijen aan el kaar grenzen, hebben wij ge meend, dat het onze taak was de essentiële punten naar voren te moeten brengen, waarop de grootst mogelijke meerderheid bij eengebracht kan worden voor een constructief werk. waarvan de grote lijnen aan het kiezerscorps zouden moeten worden voorge legd in de vorm van een con creet plan. Dit plan bestaat, en het is voor een groot deel geïn spireerd door de leden van de C.G.T. Ide vakbonden) en de oud-strijders, en in een vaste vorm gegoten door mannen, die uit alle politieke richtingen zijn gekomen, waarvan velen geen lid zijn van het Parlement, maar die representatief geacht kunnen worden voor de actieve krachten van de Natie". Laval, verstaande welk een ge vaar dit nieuwe bondgenootschap voor zijn kabinet betekende, wens te vervroegde verkiezingen, ten einde zekerheid te verkrijgen over de wil van de kiezers, maar hij wilde de datum niet forceren. Laatste overwinning In een aanvankelijk rustige ver gadering kwam het Franse par lement op dinsdag 14 januari bij een. Met 319 van de 387 stemmen werd Bouisson voor de 16de maal tot voorzitter gekozen. Als één der vice-presidenten van het par lement verkoos men de radicaal socialist Yvon Delbos. Bij de beraadslagingen over het kabinet-Laval vroeg Léon Blum aan de weifelende radicaal- socialisten het land van burger oorlog te redden, door Laval heen te zenden, en een nieuw bondge nootschap, ditmaal met de socia listen. aan te gaan. Laval beant woordde deze opmerking met de ironische uitroep, dat Léon Blum wel bijzonder geschikt was als bondgenoot voor de radicaal-so cialisten, aangezien deze en zijn vrienden tot nog toe iedere radi caal-socialistische regering ten val had gebracht, en hij voegde er aan toe: „Reeds ettelijke ma len heeft de kamer mijn politiek goedgekeurd". Léon Blum liet echter niet af: „De radicaal-so cialisten kunnen zich niet aan de kiezers voorstellen als oppositie partij. als zij de regering blijven steunen: zij móéten hun dubbel zinnige houding opgeven!" Onder felle interrupties stelde Laval opnieuw de vertrouwens kwestie, en behaalde voor het laatst een meerderheid van 63 stemmen <.315252). Maar het bleek een Pyrrus overwinning te zijn: de vlam der parlementaire onenigheid sloeg over binnen de muren der Radi caal-Socialistische Partij! Fractie contra partijbestuur Een partij die een nieuw bond genootschap wenst aan te gaan krijgt vrijwel steeds moeilijkhe den binnen eigen gelederen;- zo verging het ook de radicaal-socia listen in 1936. Het partijbestuur was uiterst on tevreden over de voor Laval zo gunstige uitslag van het Kamer votum. Het deelde aan Herriot mede, dat het groot vertrouwen had in zijn persoon, maar dat het de plaats van hem en andere ra dicaal-socialistische ministers in het kabinet-Laval niet langer in overeenstemming achtte met de radicaal-socialistische beginselen, waarmee het partijbestuur zich plaatste tegenover de meerder heid van de radicaal-socialistische fractie, die het kabinet-Laval had gesteund. Terwijl Laval in Genève ver toefde, werd dit conflict in alle scherpte uitgestreden, waarbij Herriot de Kamerfractie aan zijn zijde had. maar zijn eigen partij bestuur tegenover zich! Herriot nam de consequentie, en deelde mede af te zullen tre den als leider van de Radicaal- Socialistische Partij. In een debat met het partijbe stuur legde Herriot een verkla ring af. die van méér dan inci dentele betekenis was, aangezien hij het partijbestuur terugwees naar zijn eigenlijke taak. welke niét bestond om de Kamerfrac tie te zeggen hoe zij moest stem men in het parlement: „Welis waar is het goed streng jegens anderen te zijn, doch dan moet men dit ook jegens zichzelve zijn. Het bestuur der partij is er om te beslissen over de algemc- „Minister-president! U kent het besluit van het dagelijks bestuur der Radicaal-Socialisti sche Partij over de door het kabinet gevolgde politiek en zijn wensen ten opzichte van de stemdwang in de radicaal- socialistische fractie. Uit een gevoel van trouw jegens onze partij en van oprechtheid je gens U, geloven wij politiek oprecht te handelen, wanneer wij U mededelen uit de rege ring te treden. Het komt ons inderdaad voor, dat wij U niet meer de onontbeerlijke steun onzer vrienden kunnen blijven bieden om U in de Kamer de voor iedere regering noodzake lijke meerderheid te garande ren op het ogenblik, dat zich zo vele moeilijke problemen voordoen, die een oplossing eisen. Wij stellen er prijs op U wederom onze dankbaarheid tot uiting te brengen voor de voortdurende welwillendheid, die gij ons in de loop van onze samenwerking van acht maan den hebt bewezen". Laval aanvaardde de conse quentie direct, en ging naar pre sident Lebrun om het ontslag van het gehele kabinet aan te bieden. Aan de pers verklaarde hij: „Ik weet. dat ik mijn zending heb vervuld. De franc, waarvan de verdediging aan mijn zorgen werd toevertrouwd, heeft zijn waarde behouden. De begroting, die met oen vijfde is verlicht, is goedge keurd. De maatregelen, welke op allerlei gebied zijn genomen, be ginnen vrucht te dragen en er zijn tekenen, die wijzen op een toene ming van de bedrijvigheid in de Handel en bij de landbouw. In de loop van de Kamerzitting is de verdeeldheid onder het Franse volk verminderd. Wij zien de da geraad van een nationale verzoe ning aanbreken.Hoe zwaar mijn taak ook was, ik zou haar zijn blijven vervullen, maar de nieuwe politieke situatie verhin dert mij dit". Kabinetsformatie Het aftreden van Laval bracht alsnog veel beroering. De radi caal-socialistische ministers Rég- Maupoil weigerden teza- wyze (doctrine) der party. Doch de parlementsleden zijn er om naar eigen verantwoordelijk heid te handelen. Ik verzoek der halve het bestuur niets te doen, wat het reeds tot stand gebrach te krachteloos zou kunnen ma ken". Maar als zo vaak. had het par tijbestuur een gevoelige terecht wijzing van Herriot ontvangen, het kreeg desondanks wat het verlangde: ook het gezag van Herriot als minister was geschokt. Op woensdag 22 januari 1936 kwam het kabinet-Laval bijeen. Er lag een ontslagbrief gereed van de radicaal-socialistische mi nisters Herriot, Bonnet, Bertrand en Paganon, luidend*; Herriot hun ontslag in te dienen, uit protèst tegen de houding van het partijbestuur. Minister Louis Marin verklaarde openlijk de inmenging van het partijbestuur op de parlementai re werkzaamheden ongrondwettig en onparlementair te achten. La- val verklaarde aan de pers: „Een partij heeft het initiatief ge nomen om deze samenwerking aan haar vertegenwoordigers in het kabinet te verbieden". Algemeen waren wederom de speculaties wié met de kabinets formatie zouden worden belast. Men noemde Régnier, Germain Matin, Boncour. De socialisten noopten op een kabinet onder lei ding van Herriot, Daladier, Chau temps, Bonnet, desnoods Flandin, mits Laval maar niet terugkeer de! Nadat president Lebrun de pre sidenten van Senaat en Kamer (Jeanneney en Bouisson) alsme de de fractieleiders ontvangen had, droeg hij achtereenvolgens aan Laval, Bouisson. Herriot en Yvon Delbos de kabinetsformatie op, maar allen weigerden ter stond. Daarna ontving hij de se nator en oud-minister-president Albert Sarraut, doch ook deze weigerde. Maar nu bleef de president aan dringen. en zeer tegen zijn zin ging Sarraut op het verzoek van president Lebrun in. Aan de pers verklaarde Sarraut: „Ik ben niet zeer geneigd deze functie te aan vaarden, en ik heb Lebrun man nen aangewezen, welke beter dan ik in staat zijn deze taak te vol brengen". De kabinetsformateur had het gebruikelijke onderhoud met de aftredende premier Pierre Laval, en voerde daarna besprekingen met Daladier, Chautemps, Man del en Delbos. Daladier verklaar de na zijn onderhoud met Sarraut aan de pers, dat hij een man ontmoet had. die vastbesloten was de hem opgedragen taak ten uit voer te brengen, en wel zo snél mogelijk. Welk kabinet zou Sarraut vor men? Een Volksfrontkabinet? De socialisten hoopten het vurig, :naar konden het nauwelijks ver wachten.: Sarraut behoorde tot de rechtervleugel van de Radicaal- Socialistische Partij, die zich keerde tegen de Volksfrontcoali tie. Daarbij sprak Sarraut eens als medewerker van Poincaré: „Het communisme, dat is onze vijand!" En ook de communisten namen deel aan het Volksfront.... Er was haast bij de formatie, want presidertt Lebrun moest naar Engeland, voor de begrafe nis van koning George V. Sarraut slaagde inderdaad zeer snel, reeds op vrijdag 24 januari. Als belangrijkste figuren nam hij in zijn ploeg op Paul Bon cour. Yvon Delbos, Marcel Rég nier, Piétri, Georges Bonnet, Chautemps en Mandei. Maar de voornaamste figuur was wellicht Flandin, die het departement van buitenlarcise zaken zou beheren! Dit gaf reeds direct bij het op treden van bet kabinet moeilijk heden, want wel was dit kabinet geen Volksfrontregering, maar het was sterk links gericht, en Flandins partij vatte het optreden van Flandin als verraad jegens Laval op, met wie hij veel had samengewerkt. Reeds bij zijn aankomst in Lon den waar hij het nieuwe kabinet moest vertegenwoordigen bij de begrafenis van koning George, vroeg men hem of hij zou aftre den. Zijn antwoord aan één der medewerkers van de „News Chronicle" luidde: „Ik ben niet te treden. Ik ben kennis gesteld van het en, dat bepaalde leden van mijn partij zouden hebben, om mij een desbetreffend ver zoek te doen; doch hoe het ook zij. mijn houding is bepaald, en ik zal niet aftreden". De gezagvolle, maar door zijn partij gedesavoueerde Herriot werd geen minister meer. Over zijn aftreden als minister en als leider der Radicaal-Socialistische Partij legde hij een verzoenende verklaring af: „Als iemand een woeste stroom wil oversteken, maakt hij graag gebruik van een stevige oude schuit; maar heeft men een vaste wal bereikt, dan wordt de schuit van de oever weggeduwd. Ik geloof, dat ik voor oude schuit heb gediend". Voor het parlement Het kabinet-Sarraut diende zich aan als een kabinet van verzoe ning. Vooraf verklaarde Sarraut aan de pers dat hij niét zou over gaan tot devaluatie van de franc. Men verwachtte een grote meer derheid voor het kabinet, doch de grote vraag was: Wat zullen de socialisten doen? Zullen zij Sar raut steunen, omdat hij Laval heeft weggewerkt óf zullen zij zich tegen hem verklaren, omdat hij geweigerd heeft een Volks frontkabinet te vormen? Donderdagmiddag 30 januari 1936 ving de Kamerzitting aan. Na de regeringsverklaring te heb ben aangehoord, meldden zich 63 sprekers om aan de debatten deel te nemen. Franklin Bouillon keerde zich fel tegen het nieuwe kabinet, dat hij de eerste overwinning noem- het Volksfront op het Na- Een dergelijke handelwij ze vervult mij met walging, en het maakt het begrijpelijk, dat het parlement zo in discrediet komt, en dat de kiezers zeggen: waarom nog voor jullie te stem men? Het is jullie er toch alle maal maar om te doen, om mi nister te worden!" Eduard Herriot hield een kor te, op hoog peil staande rede, waarin hij nog eens verklaarde: „Ik heb de regering van Laval ;rouw gediend". Herriot werd na zijn rede onstuimig toegejuicht. Léon Blum verklaarde liever een Volksfrontkabinet te hebben zien optreden, maar dat hij des ondanks deze regering zou steu nen. Het was opvallend hoe mild hij sprak, vergeleken met ande re keren dat hij een kabinet be- Na langdurige beraadslagingen was binnen zijn fractie inet 52 25 stemmen besloten, dat de so cialisten hun stem zouden geven aan het kabinet-Sarraut. Dank zij de partijdiscipline stemden alle socialisten voor de door de radi caal-socialist Perfetti ingediende motie: „De Kamer, die de ver klaringen der regering goedkeurt, spreekt haar vertrouwen in de regering uit, daarbij elke toevoe ging van de hand wijzend, en gaat tot de orde van de dag over". Enkele socialistische Kamerle den publiceerden achteraf de vol gende verklaring: „De stemdis- cipline legt ons de pijnlijke ver plichting op vóór de regering te stemmen, ofschoon wij geen ver trouwen in haar kunnen stellen". Op vrijdag 31 januari 1936 wer den de debatten voortgezet. Sar raut sprak een zwakke rede uit, te zwakker waar hij schor was. Over de buitenlandse politiek merkte hij op: „Mijn regering ge looft in de volstrekte noodzake lijkheid van de Volkenbond, daar zij gelooft aan de noodzakelijk heid ener collectieve veiligheid. Zij wil ter volbrenging van haar taak alhoewel in de geest van het Volkenbondspact blijvend Trachten, een einde te maken aan de moorddadige vijandelijkheden, die zich in een bepaald land voor doen". De meerderheid voor het kabi net-Sarraut bleek verrassend Algemeen vermoedde men met een overgangskabinet te doen te hebben: rechts vreesde, en links noopte dat dit kabinet de weg zou de Inmiddels zou dit kabinet voor grote moeilijkheden ko men te staan op het gebied van de buitenlandse politiek. Hitier zou opnieuw zijn slag weten te slaan, nu Frankrijk een kabinet telde, dat in feite weinig gezag had, en wellicht nog minder dan het vorige be reid was een oorlog te riske ren 1 Paul Henri Spaak van de Navo naar de Brusselse kermis - Zal hij zich gedragen als nationale figuur? - Naar catastrofale ontwikkeling in Kongo - Hammarskjoeld vraagt nieuwe volmachten - De Santa Maria. HET behoeft geen opzien te ba ren, dat Paul-Henri Spaak, een prominente Belgische socia list, is afgetreden als secretaris generaal van de Noordatlanti- sche verdragsorganisatie (Na vo). Er zijn nl. allerlei factoren, die zijn vertrek uit Parijs wen selijk maakten. Zo is er het feit, dat Spaak nu al weer ca. vier jaar achtereen de „politieke op perbevelhebber" van de Navo is geweest, die in nauwe sa menwerking met de militaire leider, de Amerikaanse gene raal Norstad met wisselend suc ces op de bres heeft gestaan voor de belangen van de Navo. Vervolgens ziet het er naar uit, dat de Navo aan de vooravond staat van ingrijpende wijzigin gen in haar karakter als defen sieve organisatie. Daar komt nog bij, dat Spaak buiten zijn schuld in conflict is gekomen met generaal De Gaulle, voorna melijk wat betreft de nieuwe bevoegdheden, die aan de Navo zijn toegedacht. En tenslotte last but not least is daar een Belgische socialistische partij, die hopeloos in zichzelf verdeeld is en als het ware zit te wach ten op een schrander politicus als Spaak, die in de afgelopen vier jaren een politieke outsider is geweest en als gevolg daar van de positie kan innemen van Het ware te hopen, dat Spaak een boven de partijen binnen de sen les heeft geleerd uit de be- partij staande, nationale figuur, treurenswaardige gebeurtenls- 1950. toen hij de BSP Les geleerd als lachende derden wat op de achtergrond. Zij kunnen dat doen, omdat bepaalde Afrikaan se en Aziatische landen voor hen de kastanjes uit het vuur halen. En zij willen er op het ogen blik ook liever buiten blijven, omdat zij als het maar enigs zins vermeden kan worden, pre- J" mm het Volmacht Hammarskjoeld, de secretaris generaal van de Verenigde Na ties wil van de in koude oorlog schijnbaar ingetreden dooi ge bruik maken om de positie van de Verenigde Naties te verster ken. Hij heeft om volmachten gevraagd, die hem in staat zul len stellen, op te treden tegen delen van het Kongolese leger, die zich inlaten met de binnen landse politieke problemen en buiten het toezicht van een verantwoordelijk gezag vallen. Het is niet duidelijk, of hij hier mede ook de troepen van kolo nel Moboetoe bedoelt, of dat hij alleen het oog heeft op militai ren, die zich niet aan het ge zag van president Kasavoeboe in Lcopoldstad willen onderwerpen. Einde Vier jaar t Het avontuur met de Santa voorging op de weg van de anar- Maria is gelukkig geëindigd, chie. Tijdens zijn afwezigheid Door uitputting van de voorraden hebben zijn geestverwanten tien brandstof, levensmiddelen en wa- jaar later getracht eenzelfde po- ter> maar ook door motorpech en TT - litieke stunt uit te halen, die ontrouw in de eigen gelederen, lange tijd. Het betekent dat echter op een fiasco moest uitlo- bleef er voor de auteur-avontu- Spaak vier jaar lang niets an- pen, omdat zij niet goed voor- "er Henrique Galvao weinig ders heeft gedaan dan tegen de bereid was en (wat met dit noop over op succes in zijn stout- stroom oproeien: rekening te laatste nauw samenhangt) ook moedige poging, de val houden met gevoeligheden; met omdat zij een bijna zuiver Waal- m,°" Ag BA veel tact problemen oplossen, die se aangelegenheid bleek te zijn de bondgenootschappelijke sa- met een uitgesproken politiek ka- menwerkmg in gevaar zouden rakter. Spaak kan nu twee din- Kunnen brengen: en soms zon- gen doen: in de eerste plaats der aanzien des persoons knopen -KaI1 hij de leuzen van de sta- door te hakken, wanneer de kringsactie tot de zijne maken, de raken draad opnemen, waar zijn poli- Salazar, die Portugal al vele jaren een dictatoriaal be wind heeft opgelegd, te bewerk stelligen. De passagiers, die het schip na twaalf dagen van doel loos rondvaren in de zuidelijke Atlantische oceaan verlieten, ver telden -van de spanningen hongersta king te gaan. De bemanning stond op het punt aan het muiten Navo verstrikt dreigde ui controversen, die deze organi- „ege medestanders hem hebben Bevechten die tijdens de vreemde satie in haar bestaan dreigden ia,en vallen. Hij kan zich echter Odkfee ontstonden. Vrouwen aan te tasten. ,MK op discrete wijre distanclê- ™Trd' a.hTsl"'"h- Iï?nn<:'YTTh" Voegt men daarbij de yoortva- rz™hv™e™""lsgl!Stonale 1° Enkele hLilner°poJgdend?macht rendheid, waarmede hij in de af- 21cn opwerpen ais nauonaie 11 rebeneri over te nemen gelopen maanden heeft getracht. |™Be1?ië ui? h".fSope?e™l?en Anderen dreigden waarin het in politiek opzicht U te slaan. Zakelijk Terreur Wat er verder met Galvao en Het lijkt ons toe. dat Spaak de Santa Maria zal gebeuren is w zich op het laatste zal toeleggen, wel interessant, maar niet zo dan" k'waad'blo'ed"mo'est"zë£ dat zal trachten, de tegen- belangrijk. Het voornaamste is, ten, vooral bij generaal De Gaul- stellingen tussen de chr. demo- dat de ongeveer 600 passagiers le wiens denkbeelden duidelijk craten en de socialisten uit de (onder wie zich 44 Nederlanders indruisen tegen de doelstellingen emotionele steer te trekken en bevonden) en de ongeveer 360 van de Navo zakelijke argumenten te stellen leden van de bemanning in vei- tegenover de punten van de ligheid zijn en dat zij niet nog In dit licht bezien en reke- Eenheidswet, die naar zijn langer blootgesteld zijn aan de ning houdende met het feit, dat oordeel terecht voor wijziging terreur van Galvao en diens na het aan het bewind komen in aanmerking komen. Hij kan bende, die onder aanvoering van van Kennedy als president van ook de verkiezingscampagne in- verheven motieven handelingen de Verenigde Staten een poli- gaan met een eigen socialistisch heeft gepleegd, die volkomen in tieke en militaire herwaarde- program voor de gezondmaking strijd zijn met wat er dan nog g< te streven naar uitbreiding de bevoegdheden van de Navo op het gebied van de politieke zeggenschap over het al of niet gebruiken van kernwapens, dan kan men zich indenken, dat hij nogal eens op lange tenen moest trappen en tegen zere benen moest schoppen en dat dit ring van de functie van de Na- van de Belgische volkshuishou- vo voor de deur staat, was het ding. op zichzelf dus niet bezwaarlijk, dat Spaak de leiding over de Spaak dit inderdaad doet. politieke Navozaken uit handen snijdt hij de mogelijkheid van zou geven om zijn opvolger In samenwerking met de christen- staat te stellen, met een schone democraten r™ lei te beginnen. België De betreurenswaardige gebeur tenissen in België zijn ten slotte voor Spaak de vo ste aanleiding geweest volg te geven aan een dat hij al geruime tijd kens niet bij voorbaat af en bewijst hij zijn eigen socialis tische partij evenmin een slech te dienst. En wanneer geen van beide partijen een meerderheid in het parlement weet te beha len, zal hij wellicht de aangewe zen man zijn om de leiding op zich te nemen van een coalitie- kabinet van christendemocraten de menselijke v digheid. Een Amerikaan zei bij het ver laten van de Santa Maria, waar op ook hij twaalf angstige dagen had doorgebracht, dat hy een zeer beslist oordeel had over Galvao en dat dit beslist niet complimenteus was. Z(jn gedach ten zouden zich bepaald niet voor publikatie hebben geleend Kongo socialisten moet hebben gekoesterd. Paul- ldeale toestand zijn, maar Henri Spaak is vele jaren ach- gegeven omstandigheden zou tereen minister-president of mi- pjn_ optreden als tijdelijke op- nister van buitenlandse zaken grote voordelen kunnen geweest. Hij geniet in België en hebben, in de internationale politieke arena een reputatie als weinig andere Belgen hebben. Dit in ternationale aanzien kreeg een De problemen, gevoelige deuk, toen Spaak zich Verenigde Naties zich in Kongo in 1950 aan het hoofd stelde van ?ich geplaatst, zien, worden nog de vele duizenden demonstran- elke week ingewikkelder en ge- ten uit geheel België, die in vaarlijker van karakter. Het Brussel opmarcheerden naar het VN-leger laat oogluikend toe, koninklijke paleis om koning dat de Oostprovincie, waar de Leopold III tot aftreden te aanhangers van Loemoemba de dwingen. macht in handen hebben, tot een groot gewapend kamp wordt Dit onparlementaire optreden gemaakt. Hetzelfde geldt voor had succes: de vorst deed af- een deel van de Evenaarspro- stand van de troon ten gunste vincie, waar de troepen van de van zijn zoon Boudewljn, on- Verenigde Arabische républiek danks het feit, dat de meerder- (die hun vertrek deze week heb- heid van het Belgische volk bij ben uitgesteld) door de lucht een speciaal gehouden referen- grote voorraden wapens en mu- dum zich achter Leopold had nitie hebben aangevoerd, die geschaard en ook een helangrlj- bestemd zijn voor de militairen, ke meerderheid in het parle- die Loemoemba trouw zijn ge bleven. Het uitstel van het ver trek van de VAR-militairen houdt waarschijnlijk verband met het feit, dat bedoelde Loe- ment achter hem stond. Wat nu Het effect En het politieke effect een internationaal prestige, dat te infiltreren. En het "is thans grotendeels is hersteld. Als de de vraag, of de VAR-eenheid er tekenen niet bedriegen, zullen in nu nog wel wat voor voelt, naar de komende maanden in België Egypte terug te keren. moemba-militairen er nog steeds spectaculaire gebeuren? Voors geslaagd zijn in groten hands lijkt de overmeestering i de Evenaarsprovincie vervroegde parlementsverkie zingen worden gehouden om de Er bestaat zelfs een mogelijk- bevolking in staat te stellen, het heid, dat zy zich onttrekt aan hare te zeggen over de maatre- het opperbevel van de Verenig- gelen. die de regering Eyskens de Naties en zich ter beschik- wil nemen om de gevolgen van king stelt van de rebellen-re- het wegvallen van Kongo voor gering in Stanleystad. Daardoor de Belgische economie zo soed zou een bijzonder crnstiec «itn- allYen wist te"handiiaven (Kor voordeed als een held, is binnen twaalf dagen geëindigd als een schertsfiguur. Zou hij er tijdig voor hebben gezorgd, de passa giers en talrijke bemannings leden van boord te zetten, dan zou zijn optreden ook in Portu gal echte bewondering hebben ifgedwongen. Maar nu hij zich bijna duizend mensen als gijze laars te gebruiken, was de glans al spoedig af. mogelijk op te vangen en over atie ontstaan, die catastrofale de wijze, waarop de Belgische vormen zou kunnen aannemen, socialisten ook de leiders van als andere landen (zoals Gha- de BSP (Belgische socialistische na, Marokko, Guinee, Indonesië partij hierop hebben gerea- etc.) dit voorbeeld zouden vol- geerd. De socialisten hebben ho- gen. ge verwachtingen van Spaak's wellicht wat toeschietelijker' wor- deelneming aan de komende intussen moeten we met de- den tegenover de oppositie in verkiezingscampagne en het is z? mogelijkheid ernstig reke- Portugal, maar dat is ook niets niet onmogelijk, dat zij hierin nin8 houden. De medestanders nieuws. Dat is al vele malen gelijk hebben. van Loemoemba. die merkwaar- het geval geweest. Er is nu weer digerwijs voornamelijk in het een gesprek met leden van de buitenland gezocht moeten wor- oppositie aan de gang. maar ook den. zullen niet rusten, voordat dit zal niets uithalen. In Portu- zij hun marionet weer aan de gal kunnen alleen maar veran- -nacht hebben gebracht en zij deringen komen, als Salazar de Het is slechts de vraag, tn hoeverre Spaak zich er voor zal 'enen, de dingen goed te praten, die in december en Januari In nullen geen gelegenheid onbe- moeiTkan opbrengen, de bêvol- België gebeurd zijn op instiga- n,u.tjl®Len_°71„te_.tr.acht5n- hun king in de gelegenheid te steWen, tie van socialistische vakbond- leiders en politici. landen houden zich voorlopig nut laten plannen met hem te verwezen- in vrjjheid haar stem uit lijken. En de communistische brengen. Want een revolutie staat beslist nog niet voor de deur

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 18