ZWARTE KRUIS Uw kookkunst ende oude doos Blad Ziet het er heus zo somber uit? pen I PRINSESSELIJN TIP-PARADE ZATERDAG 4 FEBRUARI 10'1 Als uw dochter soms naar zo'n inrichting zou willen QVER EEN van de paden op het uitgestrekte terrein loopt een groep jongens. Of jongensje weet het eigenlijk niet. Ze lijken zo leeftijd-loos met hun vaak grote hoofden, ongeregelde stappen en onbeheerste bewegingen. Het grootste deel duwt een kruiwagen voort, waarin dode bladeren, takken of aarde zitten. „Hoei", roept er eentje luid tegen de vrouw, die naast ons wandelt en zijn ge zicht straalt daarbij aan alle kanten. In een lokaal speelt een aantal andere jongens aan tafels. Ook hün leeftijd is moeilijk te schatten. Ze praten niet, maar stoten zo nu en dan een paar woorden uit en het is moeilijk te ontdekken of dit vreugdekreten zijn, dan wel tekenen van ontstemming. Een joch met kleine, blauwe ogen komt naar ons toe en knuffelt je, of je zijn moeder bent. Zachtjes aait hij over het bont van de driekwart-jas, die we dragen en zegt-, „ik ben lief". „Nou, of jij lief bent" verzekert onze gastvrouw en ze strijkt hem over z'n bol. waarover vroeger van die grieze lige verhalen de ronde deaen, u kent dat wel met dwangbuizen, tralies en zo. worden nu volkomen anders bena- dat b.v de hele linie. Daarnaast zal de gunstige ligging van Endegeest" deel debet zijn derd? Natuurlijk: er raakt heus ?ere geluiden, dan de sombere, die vroeger, maar hoorlijk aantal meisjes en jonge toch altijd langer vrouwen er tich weinig dnn in ppr 7\P. Een bewijs hiervan is, L-t>nhnir Vo hP*h ..Endegeest" niet al te zeer ie kenhuis Ze hech- heeft over gebrek aan per- ten. ztch aan jou soneel. Natuurlijk: meer meisjes en jij hecht je en verpleegsters kan men altijd aan hen. Als je gebruiken, dat geldt trouwe goed met ze kunt opschieten nemen zij je heel weTwu* 11JU wat werkjes (met plezier!), uit deze niet precaire personeelssitua- de hand. En slaag je erin door tie én het feit. dat deze inrich- je persoonlijkheid een bepaalde ting een kinderafdeling heeft. sfeer in je groepje te scheppen, Vooral het jonge meisje voelt wel, dan dragen ze je menig- zicth ,v,aak tot,de kinderen aan maal op de handen. De ver- f!£°kk£",fn„-kriJgt vee" Prettlga standhouding is vaak uitermate jfet werK te Schieten60 goed en nogmaals als je een beet- Maar afgezien daarvan kan je gevoel voor humor hebt beleef je met z'n allen vaak het groot- concluderend worden sfe plezier. het zwarte kruis ziet zwart niet uit als wei Kijk en dat zijn weer eens an- beweerd. Integendeel.... die iemand uit im het zo maar te zeg de methoden onrust te herstellen zijn zc enorm veranderd. En dan: jon ge meisjes, die hier komen, wor den niet direkt temidden van de patiënten gezet met een: „nou kind, je bekijkt het maar eens". daar wel heel °P" stralen uit Daarom zit. ZUSTER H. WOLTERS Bijna niets doet en ook de be hoefte niet heeft om wat te doen; het vaak zelfs niet kan. Ook hier: kreten en onbeheerste be wegingen. Alleen roept er nu niet eentje „hoei". of komt een ander wij hii Waarom we dit vandaag op onze vrouwenpagina hebben ge schreven? Wel omdat nog niet zo lang geleden bij een jubileum op uo' 40 UU4U*. het „psychiatrische vlak" he- laas weer eens moest worden Gezel Ha gezegd dat de maatschappij nog steeds huiverig staat tegenover Een ander nogal eens aange- mensen, die in een dergelijke in- voerd argument: „m'n dochter richting zijn verpleegd. Temeer zou er wat van krijgen als ze a's er 1,1 een bepaalde periode hier de hele dag moest werken" voor het grote publiek aanleiding bevat vaak ook weinig grond. In bestaat om het hoofd te schud de eerste plaats kijken we de den over „wat die psychopaten klaarmaaltijden uit blik meisjes aan. die zich aanmel- tegenwoordig toch maar kunnen tic handigheidjes in de keuken Zullen we diepvries, kant-en- gezonde schotels kunnen opleve- Het vocht brengt u met de uithalen Werk den. In m'n praktijk heb ik ge loof ik toch wel enige ervaring wordt door één opgedaan als het gaat om het ogen van de mas aannemen van toekomstige ver- tot bijna niets e pleegsters. En dat dit werk ris- men weer hoge i zijngaan kijken, kant zou zijn, ach ik heb het tralies rond Boekweit bevat namelijk kaantjes en de kruiden keer vergeten? Met andere goede aanvulling aanlopen om eventjes te horen vond niet zijn oorzaak in een ze- niet ondervonden", zo vertelt de- hoe lief hij wel is. kere nieuwsgierigheid, die wij le- ze hoofdzuster. „Integendeel, ik ken nu eenmaal schijnen te heb- zou u graag wel eens willen ver- emand ben zoclra we over ..psychiatri- tellen hoeveel plezier m'n zusters sche inrichting" spreken. s.Die vaak met de patiënten hebben, arme stakkers" zeggen we dan hoe gezellig het kan zijn in een wat vaak verontschuldigend, maar als groepje, waarvoor zij zorgt, 't Is de kans krijgen, kijken \ve me heus meer dan eens overko- ogen uit op diezelfde „stak- men, dat ik verpleegsters, die Laten we maar eerlijk hier het zwarte kruis hadden ge- zo zijn we toch? Tenmin- bijna allemaal. pten geve boekweit en daarna daardoor an de maaltij- stevige o'n geval in de woorden: u twee rccepte teruggebracht die niet zo gemakkelijk het liefst ziet cieerd worden met de moderne winterkost. namelijk „balkenbrij" uren en stevige keuken? Dan praten we dit keer U heeft er drie liter vleeskook- de psychiatri- J ~~1, nodig (het kooknat 1 be- de zak". de ouderwetse koek „Jan in worsten, organen e.d.), Wat die boekweit betreft: Drie groepen van me ge mensen, kinderen ouderen, die je echter met geen mogelijkheid hun 35 of zelfs 40 geeft. Maar tot driemaal ook het- kers' zelfde beeld: iemand, die zich om ziin deze mensen bekommert. Een man, die kijkt of het goed gaat met die kruiwagens, twee jonge vrouwen houden in de lokalen een oogje in het zeil. Een begrijpend oogje overigens én een vaak lief devol oog. Misschien hebt klinkt ouderwets, kaantjes, driekwart kilo boekweit- meel, twee eetlepels zout, peper, het nootmuskaat, nagelgruis, eventu- toch zijn eel krenten, rozijnen, anijszaad meter dikte t kook. Eventueel met krenten, ro zijnen en blokjes spek. Dan wordt het meel erin gestrooid en de massa wordt onder goed roeren gekookt tot het mengsel heel stijf is. De balkenbrij wordt vervol gens in een met koud water om gespoelde vorm gedrukt en pas gestort wanneer ze goed koud is. Snijd dan de balkenbrij in plak- halve tot een centi- bak Eén van de zonnige zuster- kamers in „Endegeest". Wat wij al begrepen: we hebben wilden weten was: Wat staat gedachten even meegenomen te wachten als je als jong meisje haald en nu in een ziekenhuis hun witte kruis gingen bemachtigen (het a-diploma heet dat) terug kreeg. Ze vonden het verplegen van zieken veel zwaarder. Kon den het vaak niet opbrengen op- Nee. nogmaals, daar ging het ge%vekt te zijn als ze wisten: die «T..I ----- graag patiënt zal dezer dagen overlij- Is het waar den. Dat greep haar nogal Humor solliciteert om te gaan werken zo'n inrichting? En vooral: waar, dat ook nu nog an: het gros van de jonge v te klantjes" zogezegd, die slechts wat huiverig staat tegenover het ,®®n ^faer s°°rt, I een klein deel uitmaken van de werken in zo'n huis? We weten ^"„'"zegge'n'hef-?6 heerst er nop d™ken- -d»? i de ziekenhuizen! Maar: heeft men nu speciaal be- klein deel uitmaken ruim 800 patiënten hier onderge- het onderdehand wel: gebrek bracht. „Endegeest", de gemeen- verpleegsters telijke Leidse instelling, die haar steeds, ook grote complex op Oegstgeests „grondgebied" van het eind van de vorige eeuw af steeds heeft tegen deze opleiding uitgebreid, heeft meer groepen óf vaak nog jonge meisje en zo ja enkelingen, al naar gelang het welke bezwaren zijn dat dan wel' ziektebeeld van de patiënt. Dat Nieuwe shampoo tegen vet haar Fijne kanten Want als u antwoord zou moe ten geven op de vraag of u di rekt van harte „ja" zou zeggen als uw dochter iets in die rich- bl^Tai? Z\l%t TouS d- mes kampen. Véé, wassen T. tenminste houden schijnt niet goed te zijn, want hoe meer je het wast hoe Selük." die de teMine''heeft' „i~_ j aegeesi geen aocniers, pf. niot heeft wél ontzettend veel vraag te maken. Zij die i draagt voor de vele patiënten. Zij kent dus de bezwaren zeer wel, maar vooral ook: zij kent de pret tige kant van dit werk. Want fijne kanten heeft het ongetwijfeld, dat wil zuster Wolters graag met klem onderstrepen. Niet met een: „zorg, dat je er bij komt", maar alleen omdat zij onderdehand wel weet wat het inhoudt in een psy- ook niet te prefereren, want dan loop je da gen met zo'n vet pruikje rond. Voor haar, die zich helaas de be zitsters moeten noemen van vet haar is er goed nieuws van het i^™^rmel,Smereo tS Wol.SÏ stertje binnen van een geheel nieuwe shampoo, die zoals de fabrikant nadrukkelijk zegt na vele onderzoekingen is ontwikkeld. De Engelsman Charles Bedeman heeft zich namelijk op dit pro bleem geworpen en een preparaat samengesteld, dat in dit opzicht 1I1MI gunstige resultaten boekt. Wie het ^ezv haar met dit produkt behandelt, komt wel van het kwaaltje af. Alleen zal men 2es weken lang vol moeten houden het haar twee keer per week te wassen, waar na een wekelijkse shampoo-beurt voldoende is. Wie het er voor over heeft wordt evenwel succes gegarandeerd In Engeland is men er tenminste verrukt over. Tussen twee haakjes: deze - jekleurige shampoo heet Deep. ook op de handen kunnen dragen. Als je dan een beetje gevoel voor welke kant dan ook humor hebt en je weet een we- Sei derwoordje te lanceren, heb je het vaak meer naar je zin, dan op een ziekenkamer. Dat is na tuurlijk incidenteel en gaat met altijd op. 't Omgekeerde komt ook voor. Maar 't is een voor beeld van hoe de praktijk ook kan zijn. Overigens raad ik al m'n verpleegsters, die hier het zwarte kruis hebben gehaald, al tijd aan ook hun andere diploma's te gaan verwerven. Dan worden ze veelzijdiger en hebben dus wat haar toekomst betreft veel meer kansen. Maar 'k herhaal: de vaak zo bekende bezwaren, die wel eens worden geuit, kan ik echt niet onderschrijven", zo is ..ojvo v-.i jonge vrou- haar reële en aan de praktijk .Endegeest" de zorg getoetste mening. Gehechtheid Wat ook een prettige factor kan worden genoemd is de zorg die je persoonlijk draagt voor een bepaalde groep mensen. In een ziekenhuis wisselen de pa tiënten tegenwoordig zo ontzet- die koek chiatrische inrichting je zwarte tend snel, 't is vaak zo vluchtig le? iU! Greise nuShl dWrmml. Nublijven hier ie pa- b^j, „hulcheld, ter genoeg om deze taak niet te tienten gelukkig ook korter dan ik het fijn dat zij DEZE WEEK was er een brief bij de post waarin een leze res mij haar levensgeschiedenis vertelde. Ik zou deze brief naast me neer kunnen leggen en van af deze plek kunnen zeggen: dank u wel, mevrouw, voor uw mooie, lange brief; fijn dat u er zo over denkt. Maar voor mün gevoel heb ik dan toch wel een beetje gehuicheld, want al vind denkt, ik denk er heel anders niet zouden elkaar misschien gen: wat is dan ver-af! Niets im- begrijipen. En toch mers. Het weder-komen is al be- le geschiedenis te gebeu- want wat Onzin.... als deze te vergelijken met dan vroeger een krankzinnigen gesticht werd genoemd. De psy- Doe het zelf maar, ™;h3 zei die huisvrouw chiatrische wetenschap vooruit gegaan, dé i- geen vergelijking trekken. De Speciaal voor de wat oudere dames dit model voor een japon in de prinsesse- lijn. Maten 44-46-48: 42 op bestelling. De japon heeft twee halve plooien en krijgt een zeer apart cachet door de ruime verwerking van de stof bij de buste. Een strik-ceintuurtje doet het heel aardig bij deze japon. Men dient te beschikken over ongeveer 2.75 meter stof van 1.30 m breed. Dit patroon kan men onder vermelding van nummer 332 aan onze bureaus afha len tegen betaling van C,50 per stuk. De patronen kunnen ook per post worden toegezonden. De prijs wordt Can f 0,60. Dit bedrag gelieve u in postzegels te plakken op de adreszijde van de brief- kaart, waarop u uw bestelling doet. Plak de zegels naast de gewone frankeerze- gels. Bestellingen moeten uiterlijk op 11 februari in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen opdrachten meer worden aanvaard. 't Was een origineel idee van die Engelse huisvrouw op het ge- eigenlijk zeur van haar zoontje „al weer kunnen die jam op brood?" de volgende evallen", dag haar portemonnee te pakken. Inplaats van de benodigdheden voor de lunch tussen de middag te kopen, verdeelde ze het geld. wat zij anders aan die lunch had uitgegeven werd in vier porties verdeeld. Haar man en twee zoon- tjes gaf zij elk een vierde van het geld met het verzoek of de heren met deze centen elk hun eigen lunch nu maar eens wilden improviseren.... Het resultaat van dit experi ment schreef ze aan een dames weekblad. Wilt u weten hoe het afliep? De jongste zoon had kans gezien met het hem toebedachte geld een gevarieerd „etentje" sa men te stellen. Hij maakte soep (van een bouillonblokje), at een iskoekje en een biefstukje Deze briefschrijfster heeft het nl. over haar bekering. Toen zij een jong meisje was, is zij be keerd, zij hoorde God spreken, en zij wist: dit was tot haar. en üi grote gemoedsbeweging heeft zij dit woord aanvaard, en nu schrijft zij, ben ik al zeer oud moeite met precies en is de blijdschap nog altijd te peilen waar een groot. twijfelen we er niet aan of deze vrouwen hebben Jezus Christus gekend. En zo is het ook als je beetje lotgevallen naar de toekomst kijkt, Jongelui de. Maar daarover kunt zeggen het alweer anders. DINGEN DIE je gelooft, zijn al zo moeilijk in woorden te vangen, laat staan wanneer het een heel bijzondere belevenis be treft. Zo heb ik ook kering droeg haar dus door haar hele leven heen. Eerst over stelpte het haar zó dat zij door het denken en spreken over God en Zijn dienst, vergat de appelen te schillen, en dat moest dan nog al huilend gebeuren. La ter werd het, meen ik, wat be ter. Zij was toen niet zo gevoe lig meer. Ja, van zoiets neem ik kennis, en ik weet niet hoe het u gaat, maar ik heb het ge voel of ik tegenover een heel an der iemand sta dan ikzelf ben. Eén in geloof in God, verschillend in het beleven van dat geloof. Als u mij vraagt: wat vind je nu be kering. Christine, dan denk ik eigenlijk nóóit aan het moment feestelijk ijsj'e toe. '"f' ,erJ'°? °°k heus "el wasl Zijn vader maakte er zich echter da* en Wist: ze2t op weinig eervolle wijze van af door een portie patates frites en een sinaasappel te kopen. En de oudste zoon maakte wel bijzon der weinig omslag briefschrijfster bijv. heen wil met een vraag als: of ik niet aan allerlei dingen meen te kunnen zien dat Christus' weder- komst niet zo lang bij theologen terecht die er prach. tige dingen over geschreven heb ben. En o ja. wat boeken betreft: iemand schreef mij de titel van een boek over het hiernamaals. Ik zeg: iemand, want onder de brief stond: een abonnee. U weet. daarop gaan we nooit in. Maar weet u wat ik doe: ik zal eerst eens dat boek opscharrelen kepan. Zo'n plak doet het uitste kend bij de warme maaltijd of bij de boterham. Gebruikt u bal kenbrij als hoofdschotel, eet er dan brood bij. Na het hartige iets zoets en wel een echt ouderwetse koek, die de moderne huisvrouw nog maar zelden zal maken. U heeft voor deze koek: „Jan in de zak" geen oven nodig, want ze wordt. ge kookt. Heeft u zm in zo'n stukje „grootmoederskoek", roer dan tien gram gist met tien gram sui ker door.elkaar en giet het meng sel in een kuiltje, dat middenm honderdvijftig gram bloem is ge maakt. Doe er een losgeklopt ei, een deciliter lauwe melk en wat zout bij en meng alles goed door elkaar. Klop het beslag tot er luchtbellen in ontstaan, roer er vijfenzeventig gram gewassen krenten, rozijnen en sukade door en laat het toegedekte deeg od een lauw plaatsje rijzen. Bind "net dan in een met warm water uit gespoelde en met bloem bestovc doek en zorg dat voldoende ruimte is voor net ver der rijzen van het deeg. Kook nu de koek in een pan tnet ruim ko kend water gedurende een uur of drie (een schoteltje op de bodem voorkomt aanbranden!). Haal daarna het baksel uit de doek. laat het even uitdampen en snijd hem met een stevige draad in plakken. Als u de koek ronddeelt doet u er wat bruine basterdsui- niet waard is. Alsof God zou kun nen zeggen: daar bid je niet om. Maar dat denken wij maar Wij bepalen de dingen die de moeite waard zijn. Hebben wij gelijk? Ik geloof er niets van. God zal wel zien wat de moeite waard is. En als het ongelovig-zijn van een familielid of een vriend je zwaar ligt, dan kun je daarover waarachtig tot God bidden, ot dit maar niet met de gedachte: nu aar- zeg ik maar niets van mijn angst beter voor eenzaamheid, en dat ik zo graag een man zou willen heb ben. want dat is minder van be lang. Wie beoordeelt daf Bid- den mèg nog vandaag, het heden is ons nog gegeven. =Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll vén u en vóór u I 't Gebeurt niet veel, dat Ik l u vraag tips te sturen, omdat dit toch automatisch al elke weeg gebeurt. Maar vandaag wil Ik u toch eens vragen: denk eens goed na over de schoonmaak en zo u meent 1 een tip te hebben, waaraan ve- len tijdens die drukke dagen plezier kunnen beleven, aarzel dan niet om die in te zenden, Nu heb ik al een behoorlijke stapel schoonmaak-tips in voorraad, maar je kunt niet weten of er nog andere zijn, 1 waarvan eveneens gezegd kan worden: „prettig, dat ik het weet". Ik ben met die schoon- maak nog wel wat aan de vroege kant, maar binnen een enkele week wil ik toch maar met die tip-gevende-schoon- maak rubrieken beginnen om e ook die graag een beetje I vroeg aan de slag gaan van dienst te kunnen zijn. GEBROKEN NAGELS Twee lezeressen wilden graag nog een andere tip ge- ven tegen het breken van na- gels, waarover we onlangs al eens schreven. Zo raadt me- vrouw J. Gerritse uit Rotter- terdam aan elke dag een be- ker melk of karnemelk te drin- ken, waarin twee of drie blaadjes witte gelatine zijn op- gelost, 't Euvel zal dan niet meer voorkomen. Ook is het goed aldus mevrouw Vesée Vaczl uit Loosduinen de na- gels zo nu en dan met uitge- perste citroenhelften in te NOGMAALS SLÈDE Een andere aanvullende tip betreft het reinigen van suède. Als u uw suède jasje boven de stoom met een fijn staalborsteltje voorzichtig bor- stelt, wordt de vette kraag volkomen schoon en gaan de vlekken er ook uit, zo heeft mevrouw N. ten Bruggencate- Molenaar uit Voorburg onder vonden. GASAFSLLITING Van de heer J. van Leeu wen uit Vlaardingen kwam een advies binnen over het afslui ten van een extra gas-aanslui- ting. Wie zo'n aansluiting bezit en deze zo nu en dan gebruikt (voor een gasoventje b.v.) moet eens denken aan een plastic sokje, zoals die wel on deraan een stalen stoelpoot zitten. Dit kan over het aan- sluitgedeelte worden gescho ven. waardoor men voorkomt, dat als het kraantje eens per ongeluk wordt opengesto ten het gas vrij de keuken instroomt. Zo'n sokje kost wei nig en is over 't algemeen wel in een ijzerwarenwinkel ver- krijgbaar. 'n Prima veilig heidsmaatregel, zo vindt deze tip-gever. CITROENEN In deze wintertijd wordt er nog al eens een citroen-groc gemaakt, terwijl 's zomers to nic met een schijfje citroen het ook uitstekend doet. Wilt u een bittere smaak in het drankje voorkomen, behandel uw citroen dan op de juiste wijze. Eerst de vrucht even met de vlakke hand over het aanrecht uitrollen, daarna ron dom insnijden (niet helemaal doorsnijden) en tenslotte de helften door een flinke dra ai- beweging van elkaar aftrek ken. Zo kunt u de pitten niet doorsnijden, want die veroor zaken juist de bittere smaak, aldus mevrouw M. W. Sprey- Kuypers uit Rotterdam. het dit tot mij. Maar weet u wat ik dan denk? Tot tien tellen en dat vlijmscher pe woord dat je daar zeggen i, doorslikken. Niet omdat je bedoeling vragenstelster de vorige keer be antwoordt, zal ik er nog eens over pra ten al houd ik altijd vol dat we voor de rust in ons over deze materie geen boeken nodig hebben. ]^U NOG een vraag: of ik niet vind dat het beter is te bid den: Heer. bekeer nog velen van mijn familie en kennissen, dan: Heer. geef mrj een man. want ik zie zo tegen de jaren alleen op. „lunch": hij stapte eenvoudig dat zo prettig vond ken.... slagerswinkel binnen en kocht een enorm stuk worst, dat hij ter plaatse verorberde.... Al verliep het experiment an ders dan die Engelse huisvrouw had gedacht: haar idee is wel eens voor navolging vatbaar. Tij dens de vakantie bijvoorbeeld, al lemaal zo'n doe-het-zelf-maar- maaltijd. Waarbij natuurlijk wel rekening gehouden moet worden met de mogelijkheid, dat kinde ren op zeker ogenblik hun maal denken te kunnen doen met met dropjes, chocolade of zuurstok- je wel lekker scherp zijn maar omdat Eén je be-keerde, nu, ómlkeerde. naar Hem toe. En dat gebeurt dagelijks, mag ik wel zeggen. Het is dus een accent verschil, want mijn briefschrijf ster zal ook weten van „daag- lijkse bekering". We zeggen de zelfde woorden en beleven in dat zeggen de dingen een ietsje an ders. Och. wat doet het u bent in de vorige eeuw gebo- ik in deze. Als we eens vrouw uit de Middel- En moesten praten! Of uit gen. En op zich zal la tén wachten. Ik heb die vraag in een voor-vorige brief al even aangestipt. En meer in het ant woord: dat veel din gen niet meer bin nen de grenzen van het wéten maar bin nen uw geloof een oplossing vin den, meegenomen. Ik bedoel dit: als u zegt; kijk eens naar het verkennen van de ruimte, naar Rusland, China, naar de rampen overal op de we reld, naar de H-bom, en denkt u dan niet te „weten" dat Chris tus niet meer veraf kan zijn dan zeg ik: nee. Want als u maar even de geschiedenis van deze aarde opslaat dan ziet u dat het er al ontelbare malen hache lijk met de mensheid heeft voor gestaan. Vroeger sloeg een ziek- te soms twee-derde van een be- logeeradres had hij verloren, volking weg. Beschavingen liggen Laat in de nacht vond hij al onder zand. En dan de gruwe- dwalend het huis len. Nee, als ik het moet wéten, dan zie ik het zeker niet aan al lerlei dingen. Maar ik gelóóf aan de wederkomst van Christus. ben ongeveer door mijn achter stand van vóór Sinterklaas heen en roei nu met bekwame spoed door de correspondentie van om streeks Kerst en die van januari, de U allen die mij in die periode de schreef, kunt binnenkort een an brief van mij verwachten. Zijn het voor u ook zulke drukke maanden? „Ik vind dit een ver moeiende winter" zei één dezer dagen een moeder tegen mij, en ik moest het haar toegeven. Na tuurlijk zijn er mooie dagen ge weest. maar tussen de vele grau we zijn ze verdwenen de herin nering heeft er geen houvast aan. En dan dat ijs voor een paar da gen. wat een drukte! Spulletjes van zolder, dan dit kind ijsvrij, dan een ander, gegil van: hij heeft mijn wanten, en: die schoe nen zijn mij véél te klein! en mama maar rennen en truien- over-elkaar bedenken, zodat ieder tevreden een paar uur verdwijnt... om des te onbruikbaarder van honger en kou terug te komen... Waarna het weer dooit, en we één lichtpuntje zien: als de zon alle eerbied gezegd: ik vind dit helemaal geen tegenstel ling. We behoeven toch niet de „verhevenste" dingen te laten vóórgaan? We behoeven toch niet „mooi" te bidden? Ik beken direct dat het heel moeilijk is dat te laten. Wii had den eens een vriend die verdwaal de in een stad waar hij de taal door de stormwolken komt, niet kende; het briefje met zijn ken we dat de dagen lengen de tijd der christenvervolgingen derd jaar? Laten we liever zeg- volwassen gastheer, en toen wij hem de volgende dag vroegen hoe hij het gevonden had, zei hij: ik bad erom. Even voelen we. als we dat zo ik heel andere dis- horen, iets van: kom nou. dan dichtbij? Hon- Alsof verdwalen van zo'n een gebed HULP-PRIKKERTJE Als u bij het breien een hulp-naald nodig hebt voor b.v. een kabelsteek, neem dan in- plaats van een vaak wegglij- 5 dende en lange/naald een hou- ten prikkertje, dat wel eens bij hartige hapjes wordt ge- bruikt. Zo'n houtje blijft pri- ma zitten en vergemakkelijkt het breien, zo schrijft me- s vrouw A. Berger-Roeloffs uit Wassenaar. I CENTRIFUGES Ook iets over centrifuges vandaag. Mevrouw M. E. Jan- E sons uit Barendrecht doet u het idee aan de hand om uw centriftige óók voor het spoe- 5 len te gebruiken. Als u de was uit het sop hebt genomen en uitgewrongen, (met de wrin- ger) vouwt u het goed op om het in de centrifuge te doen. Dan zet u de slang er op en terwijl het water met een be- hoorlijke straal op het goed loopt gaat de centrifuge aan. Het schone water spoelt al het sop er uit en als u net zo 5 lar.g blijft spuiten tot het uit de centrifuge lopende water helder is, sluit u de centrifuge af en laat u het goed op de gewone manier winddroog worden, 't Bespaart werk, energie en koude handen. Heeft uw centrifuge de neiging zich al draaiend te verplaat- sen. leg er dan een stuk E schuimplastic onder en het ap- paraat blijft staan waar het staat, aldus mevrouw M. Lam- man uit Rotterdam Gebruikt u deze moderne wasapparatuur nog niet, maar houdt u het op een houten waskuip, voorkom dan met S witkalk dat een nieuwe kuip vlekken geeft. Bij een metse- laar haalt u een paar schep- pen kalk, zo adviseert me- E vrouw M. Vteacher-den Dun- nen uit Alblasserdam en daar smeert u de gehele kuip mee in. Niet verdunnen. Laat kuip 1 plus kalk twee keer 24 uur staan en week daarna de kaik met water los. Uitboenen en i uw kuip zal nooit meer vlek- ken geven. B Heeft u al eens één deel fijn geraspte wortel en twéé delen, fijne zuurkool met daar- over wat slasaus op de boter- ham gegeten? Mevrouw J. Ho- velinjj uit Rotterdam garan- deert u een gezonde, voordeli- ge én smakelijke broodbeleg- ging. Tenslotte wil ik nog even te- gen mevrouw C. K.-V. Boskoop zeggen, dat we tip inzake kinderkaak fijn de ken met de groentezeef, al eens hadden gepubliceerd. En hiermee sduiten we de rubriek voor deze week. Denkt u aan de schoonmaak? iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih^

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 17