***********■********************-»-*#■* MAGISTRAAT MET „STÜNTBLOED" Langer ió economiócUer ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 De boer vraagt meer eieren meer melk meer vlees Dr. J. Grashuis achter zijn schapen, die van het Texelse type zijn. DE SCHOTHORST resultaat van het wonder van Zelhem PAS toen we tot op honderd meter genaderd waren konden we het onderscheiden: dat midden dn het weiland staande witgepleisterde buiten, waar eenmaal een aristocratische familie op haar lauweren rustte, doch waar thans het hart klopt van „De Schothorst". Want het was mistig en guur die dag, zó ruig en goor, dat zelfs het dorpje Hoogland ten noordoosten van Amersfoort op welks gebied ,De Schothorst" gelegen is, slechts met moeite viel te ontdekken. Maar de mannen en vrouwen, die dagelijks naar dat 61 ha grote boerenpraktijkbedrijf plegen te trekken, om er öf op het land, óf in de stallen en schuren, öf in het laboratorium hun plicht te doen, tot heil van onze agrariërs en dus van ons gehele volk, weten, als het moet, zelfs hun bestemming wel in het pikke donker te vinden. Het fraaie witte buiten, waarin het laboratorium en het kantoor van „de Schot horst" gevestigd zijn. log afstudeerde e: dellijk als resei onder de wapenen mocht thans weer deed een gooi naa vacature. En ofschoon hij werke- de Ver. Staten op Jij*1 d® moed (Wist sommige bedrijven de koeien gelmatig worden gedoucht deren? )>CPr0dUktie tC de gemeente hem had gezegd Dat voedselpakket is lang niet mina* voor alle koeien gelijk. ,,De Schothorst" is immers een expe rimenteercentrum bij uitnemend heid. Men werkt toen onmid- gebreid proefschrift schreef en in 11932 te Utrecht cum laude tot doctor in de veeartsenijkunde promoveerde. Met dat al nam de bekendheid van Grashuis steeds ruimere v~ -paardenarts as geroepen, de Zelhemse zodat langzamerhand in alle delen des lands excur sies werden georganiseerd om die proefmesterij voor varkens, „het - - wonder van Zelhem'', met eigen volgde toch prompt zijn benoe- ogen te aanschouwen. En mtus- ging Grashuis rustig verder Niettegenstaande Grashuis nogal stug had hij Zijn onderzoekingen breidden de eenmaal ingeslagen weg. dus behalve het hart der hoeren weldra ge stolen. Want was met zijn woorden, en en m was hij met zijn daden. Dag vergelijkt nacllt stond hij voor zijn klanten Wat gebeurt „Schothorst"? Er is wel geen boer in Ne derland, of hij kan het u ver tellen. Ja er zijn zelfs heel wat buitenlanders tot in Ameri- ka en Zuid-Afrika toe die Schothorst;' genieten, met diep respect die naam uit- spreken. En toch halen 9 van de 10 Nederlanders de schou ders die de jongere boeren steeds Eieren Dan zijn daar nog de schapen, de geiten en de kippen, die de speciale belangstelling van ,,de later behaalde "aar: >>,j schonk al gauw kunnen trekken. Zo 'rouwen bij verlossingen, kortom hij kreeg zeer spoedig de naam Slechts één ding begrepen die boeren niet, nl. dat Grashuis zo vaak tegen zijn eigen belangen Pierre Labric militair, journalist, acrobaat, stuntmen, goodwillreiziger, acteur, burgemeester Zeventig jaar IN PARIJS is Montmartre stellig de schilderachtigste buurt. In Montmartre (min of meer zelfstandige ge meente) is Pierre Labric stellig de schilderachtigste en avontuurlijkste èn eerste burger, een zeer ongebruike lijke combinatie, zal men ons toegeven. Burgemeester Pierre Labric, goed Parijzenaar en vriend van Nederland, hoopt vrijdag 3 maart de zeven kruisjes te passeren en dat is aanleiding genoeg om deze opmer kelijke figuur nog eens in het zonnetje te zetten. op, wanneer hu wordt voorgelegd, nu was voor ons aanlei- er eens rond te gaan neu zen, vergezeld van enkele ex perts, die zonder de minste op- massa belangwekkende ding, met het gangbare voedsel met mengvoeders, die al of niet be paalde vitamines, eiwitten neralen bevatten voortdurend conclusies t( kan men bijv. met koeien te ma ken krijgen, die kale ringen om de ogen vertonen, terwijl het overige haar ontkleurt. Boven dien laat dan de bevruchting nog al eens te wensen over. Zo'n koe heeft gebrek men thans. En zo zijn er tal van andere „gebrekziekten", waar mee dieren evengoed als men sen te kampen kunnen krij- HL gen. In veel gevallen is men Eenmaal was er een tijd. dat daar al achter, in andere geval- een kip niet meer dan 50 eieren len nog niet. En wat de bevor- per jaar legde. Dat was normaal, dering van de groei van volko- daar een kip van huis uit tijdens men gezonde beesten betreft, zo- die het ruien en in de winterperiode dat ze sneller groot worden, méér van de leg was. Wil een kip ech- produceren, ouder worden zonder zich bereid zijn denkbeelden ter renderen, dan moet ze 260 veel aan produktie in te boeten de praktijk te toetsen. Te meer, (bij koeien van enorme beteke- omdat volgens zijn theorieën zelfs „ww ö- zich uit tot andere diersoorten. spaarzaam als hij De kalveropfok met sterk be- vlot perkte hoeveelheden volle melk en krachtvoer wat de leeftijd der koeien opvoert een doel matiger voeding voor fokschapen en toevoeging van mineralen aan de winterrantsoenen van onze huisdieren, leverden nieuwe suc cessen op. Zodat de voedermeng sels. welke op verzoek van dr. Grashuis door de plaatselijke co- scheen te handelen. Herhaaldelijk operatieve aankoopvereniging koper, weet gebeurde het, dat hij voor een n er tal van bepaalde ziekte geen geneesmid del voorschreef (die waren overi gens nog lang niet wat ze nu zijn) maar wèl met klem aan drong op aanvullingen van het ge- Voorkomen Mengvoeders eieren per jaar produceren. Het geen dan ook al veelvuldig ge beurt. Thans zijn er reeds kip pen. die in 360 dagen 325 eieren leggen. Dat zijn dan wel zeer bij- ook hier breken voortdu rend nieuwe inzichten telkens weer aanleiding gev tal interessante dingen hebben zondere prestaties, maar experimenten. Dat hier- welke volgens hem i een boer uit Halle, die al Toch toonden diverse boeren vind dat allemaal wel mooi. maar op die manier zal onze veearts ook de aandacht buiten Zelhem trekken en raken we hem weer kwijt". In 1935 werd hij namelijk benoemd tot hoofd ziekten konden worden die voorkomen. De dikwijls optreden tot de rachitis en beenderverweking noeming tot burgemeester van de vrije gemeente Montmartre in 1929. Kort na zijn benoeming stapte hij met driehonderd francs op zak aan boord van een schip, dat hem vooi een goodwillbezoek naar de Verenigde Staten zou brengen, waar de geestdrift voor hem in vele steden inderdaad bij na geen grenzen kende. Ook in ons land timmerde hij aan de weg. In 1956 kwam hij hier voor het eerst om het Jor- .laanfestival in Amsterdam te openen en er vele vrienden te maken. Na zijn bezoeken aan an dere Europese hoofdsteden was daarmee voor hem een dringende wens in vervulling gegaan. Het vorig jaar was hij weer in Ne derland uitgenodigd en ditmaal in een voor hem wel zeer vertrouw de omgeving: in een nauwkeurig nagebootst Parijs café aan de Place du Tertre, het vermaakcen- trum van de Horeca-tentoonstel- ling1 „Gast en Gastheer" in Den Haag. waarvan het bestuur hem had uitgenodigd. De eerste avonturen in het leven van Labric begonnen in 1913. toen hij voor zijn nummer onder de wapenen kwam. Toen zijn tijd om was, begon de Eerste Wereldoorlog en pas aan het eind daarvan, in 1918, werd Labric gedemobiliseerd. In de vier oor logsjaren onderscheidde hij zich door buitengewone persoonlijke moed; hij ontsnapte herhaalde malen op het nippertje aan de dood en de Franse regering er kende zijn verdiensten door de benoeming tot ridder in het Le gioen van Eer. Journalist Ridder Labric volgde aanvanke lijk zijn va:*ers vctsporen; hij debuteerde in de dagbladjourna listiek bij het bekende vooroorlog se Parijse blad Le Petit Parisien. Maar. waar zijn vader een rustig rechtbankverslaggever was, werd hij wat wij tegenwoordig „stunt reporter" zouden noemen. In 1920 kwam er een firma op de markt met een nieuw systeem parachute. Het ministerie van oorlog voelde er wel wat voor, maar niet zonder proefneming. Gevraagd dus een vrijwilliger en u begrijpt het al Labric bood zich zonder dralen aan. Hij wist bij benadering wat een para chute was en gevlogen had hij nog nooit, maar voor wie het avontuur in het bloed zit, is dat geen beletsel. Pierre Labric sprong van de, voor die tijd on gekende hoogte van duizend me ter en de parachute bleek be trouwbaar; Labric bereikte dus behouden de grond. Hij was een beroemd man. Stuntmode Zijn merkwaardige was echter nog maar nauwelijks begonnen. In 1922 reed hij op een l'iets de 220 treden tellende trap pen af van de „butte", de heuvel waarop Montmartre is gebouwd, jawel, zonder ook maar een enke le maal af te stappen. De kran ten. Le Petit Parisien niet in de laatste plaats, staan er vol van en iedereen in Parijs spreekt er over. Maar Pierre Labric vindt het niet genoeg. Er is nog iets hogers in Parijs dan de butte: de Eiffeltoren al staat die dan niet in Montmartre. Waarom niet de trappen van de Eiffeltoren afge fietst? Waarom wèl, zal men zich wel licht afvragen, maar dan dient men zich voor ogen te houden, dat het stunten de jaren na de Eerste Wereldoorlog in de mode *vas. Het was hèt middel om be roemd te worden en misschien ook wel een uitlaatklep voor al lerlei heldenidealen, die tegen woordig via teenagercultus en bromfiets- of autobezit afgerea geerd kunnen worden, al kunnen we een analyse hiervan wellicht beter aan de sociologen overlaten. Pierre Labric ging dus de trap pen van de Eiffeltoren per fiets afdalen. Vrienden raadden hem aan, eerst maar eens wat te oefe nen, maar dat verwierp hij. Alles wat hij tot nu toe had onderno men was immers zonder vooraf gaande oefening gelukt? 347 treden Dus zou dit ook gelukken. Op 2 juni 1923 ging Pierre Labric op het platform van de eerste etage van de Eiffeltoren in het zadel van zijn fiets zitten om zo de 347 treden naar beneden (en niet in één richtingzoals bij de butte) af te hobbelen. Al snel springt .zijn achterband, maar hij fietst, knikkert kan men beter zeggen, door. De ene spaak na de andere begeeft het, drie maal kan Labrick zijn stuur niet meer houden en valt tegen de verschansing, maar diiemaal ook bestijgt hij weer het wrak dat nem toch inderdaad na vijftien minuten, betrekkelijk heelhuids weer op de begane grond brengt. Is het nu genoeg? Natuurlijk niet! Wat is er nog meer aan ge vaarlijks in zwang in die tijd? Je aan een touw achter een vliegtuig door de lucht laten trekken bij voorbeeld. Uit Amerika komt het verhaal van een circusacrobaat die met behulp van een tussen twee vliegtuigen gespannen touw ;n de lucht van het ene toestel naar het andere is gekropen. Dat is natuurlijk een voorbeeld ter na volging. althans voor Labric. Op 6 mei 1924 kan men hem in de lucht boven de Franse hoofdstad net ongewone overstapje zien ne- Als hij terugkomt, wil hij het leven van de Parijse landlopers, de clochards, door en door leren kennen. Maandenlang slaapt hij in lompen onder de Seipebrug- gen; als „men" erachter komt en als de Parijse kranten over hem gaan schrijven, wordt hij door agenten van de Duitse filmmaat schappij Ufa aangezocht om de iol van clochard te spelen in een van hun films. Hij blijkt een niet onverdienstelijk acteur te zijn en maakte meer films bij de Duitse maatschappij. Daarmee is nog lang niet het laatste hoofdstuk van dit avon tuurlijke leven geschreven. Zo is nij met name een actief medewer ker geweest van de Maquis en als men zich uit de voorgaande verhalen enigszins een beeld van hem heeft kunnen vormen, zal men begrijpen, dat hij een tegen stander is geweest, die de Duit sers veel hoofdbrekens heeft ge- Dat alles is natuurlijk veel spectaculairder dan de zorg voor de zeshonderd bejaarden in Montmartre, die in Labric ook een uitmuntend pleitbezor ger en een kundig organisator vonden. Maar dat alles tezamen maakt deze zéér Franse man tot, zonder overdrijving gespro ken, een der merkwaardigste burgemeesters van Europa. verteld. Of is het niet interessant te vernemendat men er na zorg vuldige proefnemingen met bo dem. plant en dier in slaagde, volwassen uarkens af te leveren, die nog maar voor 45 pet. itil spek en vet bestaan en voor 55 pet. uit vlees, terwijl de tradi tionele verhouding precies om gekeerd pleegt te zijn. Bij ba- convarkens, dus varkens die men niet zwaarder laat worden dan 90 kilo, wist men zelfs al een vleespercentage van 60 te bereiken! Melkproduktie En zo streeft men. als het om rundvee gaat. in de eerste plaats naar een steeds grotere melkpro- C loc hard duktie. Want een koe moet niet alleen melk geven, maar royaal haar kost opbrengen, anders kan een boer er niet van bestaan. Nog altijd lopen er zelfs in Nederland koeien rond, die nog geen 4000 kilo melk per jaar bestaan. En bij tijden is men al zover, dat in 360 dagen 359 eieren worden gelegd, m.a.w. praktisch iedere dag een ei. Eendeëieren zet ten voor een boer helaas nooit veel zoden aan de dijk. omdat ze ten hoogste een dubbel tje per stuk opbrengen. Maar met des te meer energie werpt men zich daarom op de kippen. Het is dan ook een genot zelfs voor een leek al dat wondervee gade te slaan. Die enorme var kens bijvoorbeeld, die zo lang zijn dat er geen eind aan schijnt te komen. De koppen zijn klein, de halzen kort deze delen van een varken brengen toch weinig btf^onderzoekingen t.: op maar het lichaam namenjK oeiwcmu veie ge- dg controledienst op veevoedmg in het algemeen en op mengvoe ders in het bijzonder der drie cen trale landbouworganisaties (C.L.O.'s) en de Nederlandse Pluimveefederatie. Zijn stand plaats werd Arnhem. Dat was een kolfje naar zijn hand, omdat hij maar al te goed besefte. dat een handel in (meng) voeders zonder controle weldra het einde van alle meng voeders zou betekenen. En hij streed er dus ook met kracht voor, dat altijd de samenstelling van zulke voeders punctueel op de zakken werd vermeld. Fa brieken hebben er immers nogal eens een handje van, zekere on derdelen van samengesteld voed sel geheim te houden, om de con currentie niet wakker te maken. Maar Grashuis wilde van deze praktijken nimmer iets weten en vecht er nóg tegen, omdat het nog steeds niet zover is geko- de bo- vallen verloskundige hulp bij rundvee en varkens noodzakelijk geven. Terwijl dan bovendien het gerekt en schraal, terwijl het aan achterzijde opvallend breed maakten skeletafwijkingen bij ook met dat de wet volledige ope- van zaken gelast. Van Arnhem uit heeft hij met nóg meer geestdrift zijn ideeën verbreid, niet alleen met lezin gen en spreekbeurten (honderd per jaar!), doch vooral hieraan werd bij de fokkerij bijzondere aandacht geschon- eenmaal "twee maanden ^en zodat ze nu al 22 pet. van flrr'A" t de totaie vleeshoeveelheid van =WJIVt zo'n varken uitmaken, tegen zelfde afstamming etc. En het anders 18 pet. vetgehalte aan de lage kant Op zulke beesten moet gegaran- deerd geld worden toegelegd. Een uitloopt: de hammen! Juist goede koe geeft echter 6000 a 7000 kilo melk per jaar. Of eigenlijk slechts in 300 dagen, daar koe nu eenmaal twee maa 's jaars droog staat in verband met het kalveren. Door met de ze goede koeien al maar te krui sen en ze de best mogelijke ver zorging te bieden, is het zelfs ge lukt koeien te fokken, waarvan de melkgift de 10.000 kilo te bo ven gaat. Ja er zijn er zelfs al, die het formidabele cijfer van 12.000 kilo halen. Doch in zo'r geval dient men driemaal, in plaats van tweemaal per dag te melken. Men prijst zich intussen al erg gelukkig, dat het mogelijk is gebleken de koeien 's mor gens aanzienlijk later te melken en 's middags aanmerkelijk vroeger, zonder dat dit ten kos- ook kwaadaardige bij zijn. te gaat van de melkgift. Im mers ook de boer gaat er hoe langer hoe minder voor voelen, zulke onmogelijk lange werktij den te maken als zijn voor ouders gewend waren. Het 's nachts om 2 uur opstaan, om tegen half 3 of 3 uur in de wei de melk wordt gecontroleerd te zitten en het 's avonds om 8 genoteerd en waar de hygiëne zo of 9 uur naar bed gaan schrikt hoog mogelijk gehouden wordt. geneigd te zeggen deze dieren en stijfheid bij /an zelf. Zoals het kens duidden, evenals de zg. gaving" bij oudere varkens l indrukwekkend i welhaast ook van zelf spreekt dat om zo zuiver mogelijke vergelij- de vet- en leverziekte bij biggen, verder kingen te kunnen maken, bij de op gebrek 1 voederproeven telkens gebruik tamines. maakt van twee groepen tal brochures, persartikelen en ,be- boekwerken, die zijn naam over de hele aardbol deden gaan. En keus. koeien etc. die haast voj- C.L.O.-controle te stellen. Alleen komen gelijk aijn. Dus even oud. Grashuis de boeren zóver te krij- OD gen, dat zij een „Vereniging tot liratinnolo tree. hij de coöperatieve boerenorganisaties op de zo nutti ge taak. zelf mengvoeders te gaan fabriceren en ze onder de gelijke produktie, ling etc. En het is dan het eenvoudigst zulke proe- En dan die prachtige koeien, die niet alleen voor de veehou der. maar evengoed slager een zeer begerenswaardig object vormen. Ze werden, net als die varkens, verkregen door doelmatige kruisingen, doelmati ge voeding en doelmatige behan deling. De stieren zijn zulke ko- de beesten op stal staan. Nu is het geen kunst, al maar volle melk te geven, de bijzondere resultaten te bereiken. Doch zo ergens, dan geldt ze sector van onze econon... devies: goed, ja voortreffelijk, maar toch goedkoop voedsel zien samen te stellen. Anders boer er nóg niet „de Schothorst" de zekerheid verschaffen, en het beste voedsel koopt tegen de laagste prijs. Die kant het ten slotte ook uitgegaan met ongekend s de periode, dat samenwerking met het Provin- ciaal Veevoederburcau in Gelder- r» i i kflf land. En deze vereniging gaf met L nrn hetzelfde doel in 1928 het aan- buiten ..de Schothorst zien van een varkensproefmeste- o®- rij, waar onze jonge veearts voor eigen risico! net zoveel mocht experimenteren als hij wil de. wordt opgemerkt, dat c Uitgekiend geheel op de praktijk afge stemd bedrijf. Zo streeft men er verder naar, voor betrekkelijk Dat alles is te aanschouwen een kapitale boerderij, waar voor opbrengst, zowel r een „uitgekiend" voedselpakket ^Jf^wa^jteit^Ook wordt gezorgd, waar alles onK„z Uaar, reeds tijdens het eerste gebaat. En Jaar de resultaten opmerkelijk 5eni?.f.ai gunstig waren, vond men het toch le gek, hem nog langer per soonlijk verantwoordelijk te stel len. Hij had zulk een vertrou wen ook op dit gebied verwor ven, dat tal vah saties met geld kwamen om hem meer armslag te geven. Zelfs kreeg hij het buiten „de Schothorst" op 1 september 1938 door het „Cen traal Bureau", de overkoepeling van alle plaatselijke landbouw coöperaties. Want nu werd dr. Grashuis compleet een boer on der dc boeren. weinig geld. uitstekend weiland te vormen, dat ten dele ook veel hooi van^prima kwaliteit ople- mj van oe_ hoge doelde vereniging allerlei onder- kwantiteit dit Dat buiten heeft een mooie naam gekregen nl. Instituut voor moderne veevoeding „de Schothorst". Maar nóg mooier werd zijn reputatie een we- boerenorgani- reldvermaardheid mede door de brug mensen als prof. dr. B. Sjolle- ma en professor Donath, die er met evenveel geestdrift hun uuciuc vcicmgiiig auenei onaer- zoekingsopdrachten inzake dier- ^es^e krachten aan gaven. En lijk len. vitamines Motorracer En het is in augustus 1924, dat hij op aanraden van vrienden (die daar niet veel moeite mee gehad zullen hebben) een motor fiets koopt, waarmee hij na twee weken deelneemt aan de races van Argenteuil en erin slaagt eerste te worden in zijn klasse, die van de 175 cc voor amateurs. Hij blijft het twee jaar Zijn omgeving kent hem als stuntman niet alleen, maar ook als iemand, die wat hij ook aan pakt, tot een goed einde brengt en als iemand, wie sociale mis standen ter harte gaan. Het resultaat van het vertrouwen, dat men in hem is gaan stellen, vindt zijn bekroning in een be- op de lichtere gronden. Voorgeschiedenis Aan „de Schothorst" is héél wat voorafgegaan, dat welhaast het levenswerk van één man mag worden genoemd. Het was voorjaar 1919. De boeren in Zelhem. een kleine plaats in de Achterhoek, zaten zonder veearts. Er was er wel een geweest, maar die had elders zijn tenten opgesla gen. En dus moest men zich be helpen met een veearts uil de omtr :'c, wat soms grote moei lijkheden met zich bracht. Maar toen de demobilisatie van het Nederlandse leger een aanvang kon nemen en het ge meentebestuur besloten had, voor een nieuwe veearts de no dige subsidie uit te trekken, kwam er ook in dit opzicht op luchting in de Achterhoekse ge meenschap. Witte leghorns, die volgens de nieuwste inzichten wor den groot gebracht om, als het kan, straks geen dag meer met het leggen over te slaan. door mensen als Swart, Maa Van Koetsveld en anderen. Met onbetwist nog altijd dr. J. Grashuis aan de spits! Shaw antwoordde in 3 bedrijven Het Britse parlementslid Fenner Brockway Is van plan een weinig bekend toneelstukje van Bernard Shaw te publiceren. Het ls een curieus werkje van slechts 1000 woorden en het laatste van de drie bedrijven bestaat uit een enkele zin. Brockway vertelt dat hij aan Shaw, die hij de eerste keer in 1910 ontmoette, in 1936 een politiek document stuur de met, het verzoek er com mentaar op te leveren. Zijn antwoord kwam in de vorm van een toneelstuk en het com mentaar was bijtend. Brockway had hem een ver klaring van de onafhankelijke Labourpartij over Palestina gestuurd, waarin het stand punt werd ingenomen dat de Britten met hun belofte van Palestina een Joods vaderland te maken in werkelijkheid hoopten een mandaat over het land te verkrijgen en het al* een imperialistische basis te gebruiken. „Shaw antwoordde", zo ver telt Brockway. „dat hel his torische deel van onze verkla ring een en al nonsens was. Hij zegt in het toneelstukje dat premier Balfour Palestina aan dr. Chaim Weizmann, de leider van de Zionisten, gaf, in ruil voor een chemische microbe wat dat ook zijn moge om te gebruiken 'in de oorlog tegen de Duitsers." Het toneelstukje zal doel uit maken van een boek dat een 50-tal brieven en briefkaarten zal bevatten die Shaw aan Brockway heeft geschreven. Het stuk heeft geen naam. Brockway heeft er een druk proef van. want het oorspron kelijke manuscript is bij een bomaanval in de tweede we reldoorlog verloren gegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15