Jlietuue £ciïtórije ÜTimrant Kennedy wil grootse hulpactie beginnen Commentaar Hersenspoeling via waterleiding NIEUWS BON Staatslening Vanmiddag passagiers ontscheping in Refice? Spaak afgetreden als secr.-generaal Navo DINSDAG 31 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. CHRISTELIJKE A TIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfj it gfjebltocn tngn hert ia UgfyeaspotT Eenenveertigste jaargang no. 120R8 Tsjiang lielpt Rood-China Zie pagina 7 in een oogopslag- In zijn boodschap aan ihet Amerikaanse Congres heeft pre sident Kennedy gezegd, dat 1961 een moeilijk jaar zal wor den. Als een belangrijk programmapunt noemde Kennedy, dat de waarde van de dollar niet zal worden aangetast. Op zeer vele gebieden kondigde hij ingrijpende regeringsmaatregelen aan. Zeer waarschijnlijk zal de Santa Maria in de loop van de dag de haven van Recife binnenlopen, waar de bijna 600 passagiers zullen worden ontscheept. Aan kapitein Galvao, die het be heer over het schip zal houden, zal politiek asiel worden ver leend. President Kasavoeboe van Kongo heeft gedreigd militaire hulp van buiten te zullen aantrekken, indien de Ver. Naties wei geren de aanhangers van Loemoemba drastisch aan te pakken. Een vliegtuig heeft gisteren bommen afgeworpen boven Ma- nono en Noord-Katanga. Het ziet ernaar uit, dat met ingang van 1 maart de arbeiders in de havens van Amsterdam en Rotterdam van een vrije zaterdag kunnen gaan genieten. De regeling is zo, dat een derde van de arbeiders op zaterdag op het werk zal moeten Spaak is vandaag afgetreden als secretaris-generaal van de NAVO. Hij zal de leiding van de Belgische socialistische partij op zich nemen voor de komende verkiezingen. Luitenant-generaal Matlion, chef van de staf voor de civiele verdediging, heeft verklaard, dat op papier een noodvoedseJ- voorziening en een distributie van levensmiddelen ingeval van oorlog is georganiseerd. De distributiekaarten zijn gedrukt. Voor hen geen album T^R zijn mensen die op -'-J elk vrij uurtje hun kast openen, postzegel album voor de dag halen en zich overgeven aan hun geliefde hobby. Maar niet aldus Robin Moui- son, een Engelse jongen uit Horbury. Hij heeft I zijn hele kamer ingericht j als album: al zijn zegels zijn zo maar tegen het j behang geplakt en het is geen gering aantal: zo. om en bij de vijfduizend I Samen miet zijn broer Roger verzorgt hij deze I verzameling en de jon- 1 gens genieten er van. 1 Waarom ze niet als an- 1 dere mensen een album nemen? Och, ze vinden dat Ihet „rijker" staat als je zo je hele schat om je heen hefbt. Ze zijn daarin niet anders dan de meeste jon gens die graag de mu ren van hun kamertje vol plakken, de een met vlieg tuigtypes, de ander met auto's, de derde met voet- balfoto's en de vierde met „beroemde" zangers. Het is het enthousiasme van de jeugd die zoveel feller zich inzet voor idealen. Die verzamelwoede gaat meestal voorbij eens deels jammer, want ook volwassenen hebben een .jhobby" nodig. Maar de interesses verplaatsen zich nu eenmaal. Andere vraag stukken gaan de aandacht opeisen naarmate men het maatschappelijke, het sociale en het politieke leven. Het contact daarmee loopt voor een niet onbe langrijk deel via de krant. Knip nu niet stukken uit uw kramt en plak die op het behang waarom zoudt u uw behang ver knoeien. Maar zorg wel dat u een krant hebt die u op de juiste manier voorlicht. Die u het nieuws geeft dat u interesseert en die u de achtergronden verstrekt op dat u zich een juist oordeel Het lijkt ons dan juist dat in een christelijk gezin een krant wordt gelezen, die de vraagstukken bena dert vanuit een christelijke Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing Is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het bock „Tip-Paradc" op onderstaand adres: Kennedy pleit voor lichaamsbeweging President Kennedy heeft zijn landge noten aamgespoord beter op hun gezond heid te letten. „We leven in een gevaar lijke tijd en we hebben vijanden die alles zullen proberen om ons te vernietigen." zei hij. „Bij recente proeven is geble ken, dat de lichamelijke conditie van de Amerikaan gestadig slechter wordt in vergelijking met de Europeanen en anderen en daar maak ik mij zorgen Als een van- de oorzaken noemde de president het gebrek aan lichaamsbewe ging. De mensen moeten in hun jonge jaren actief aan het leven deelnemen en niet louter als toeschouwers. De president zei dit in een televisie gesprek ter. gelegenheid van het 150- jarig bestaan van een ziekenhuis. Het ministerie van financiën deelt mede dat van de inschrijvingen op de 414 pet staatslening-1961 op 30 april slechts 514 pet wordt toegewezen. Het bedrag der lening is 350 min. T)RESIDENT Kennedy heeft het Amerikaanse congres gevraagd een groots en ongekend buitenlands hulpprogramma op touw te zetten. Hiermee zou hujp worden geboden Latijns-Amerika en wellicht zelfs aan In een poging de Amerikaans- Russische betrekkingen in nieuwe banen te leiden, daagde Kennedy de Russen uit zich met de Ver. Staten te verenigen in een wetenschappe lijk onderzoek van de buitenatmo sfeer en de kraohiten te bundelen voor het onderzoek inzake de pla neten Mars en Venus. Maar terwijl de nieuwe president in zijn z.g. State of the Union-bood- schap aan hei Congres uiting gaf aan zijn voornemen om alle moge lijke gebieden van samenwerking tussen de Sowjetunie en andere lan den te onderzoeken, schilderde hij het beeld van de toekomst als ern stig, zeggende dat er moeilijke jaren in het verschiet liggen. „Elke dag vermenigvuldigt de crisis zich", aldus Kennedy. „Elke dag opnieuw wordt een oplossing moeilijker. Elke dag naderen wij het uur van maximaal ge- dichter, terwijl de wapens zich den en de vijandelijke krachten sterker worden" Onderhandelingen op Santa Maria "17"ANMORGEN om negen uur is d Amerikaanse admiraal Allen Smith aan boord van de Ameri kaanse torpedobootjager Gearing uit de haven van Recife vértrokken op weg naar de vijftig kilometer voor de Braziliaanse kust liggende Santa Maria. Hij zou twee uur later aan boord van het Portugese schip een bespreking voeren met ex-kapitein Galvao over de ontscheping van d< ongeveer 600 passagiers. Galvao heeft gisteren in een radio gesprek met verslaggevers, die boven de Santa Maria vlogen, verklaard ver langend en gereed te zijn de passagiers in de loop van deze middag in Recife aan land te zetten. Volgens een woordvoeder Amerikaanse marine bestaan stige bezwaren tegen het o' van de passagiers in volle zee. Van het standpunt van Galvao zal het afhangen waar de passagiers het schip zullen ver laten, Toen de Gearing (die ook 125 verslaggevers aan boord heeft) vertrok lagen in Recife nog drie Amerikaanse torpedobootjagers gereed om de passa giers op te vangen. Het ziet er naar uit, dat de gouver neur van de provincie Guanabara, Car los Lacerda, die aanvankelijk had gewei gerd de Santa Maria toestemming te geven Recife binnen te lopen, onder druk van het nieuwe Braziliaanse be wind zijn standpunt heeft veranderd. Na overleg met de ministers van buiten landse zaken en van marine, die van daag op het middaguur tijdstip van de officiële installatie van de nieuwe presi dent Janio Quadros in functie traden, heeft de gouverneur Galvao laten we ten, dat hij niet van plan is de Santa Maria bij binnenkomst in Recife in be slag te laten nemen. Hij zou boven dien een arrestatiebevel hebben uitge vaardigd tegen alle leden van de Por tugese politieke politie, die in zijn pro vincie zouden worden aangetroffen. Aan kapitein Galvao en zijn medewerkers zal politiek asiel worden verleend. Vanmorgen was het nog een open vraag, of de Santa Maria de beschik king zou hebben over een loods om het schip de haven van Recife binnen te brengen. De Braziliaanse admiraal Dias Fernades, bevelhebber van het derde marinedistrict, heeft gisteren nl. ver klaard, dat hij niet van plan was een loods ter beschikking te stellen, tenzij Galvao de verzekering zou geven, dat hij het schip aan de Braziliaanse auto riteiten zou overleveren. K.L.M. GEREED Inmiddels Is In Recife een charter- vliegtuig van de K.L.M. uit Curacao ge arriveerd om de Nederlandse opvaren den van de Santa Maria aan boord te nemen. Het toestel is gecharterd door de Antilliaanse regering en dc Shell. De Nederlandse ambassadeur in Brazilië, E. J. baron Lewe van Aduard, heeft uit Den Haag machtiging ontvangen all* nodige maatregelen tc nemen voor de repatriëring van de Nederlanders aan boord van het Portugese schip. De Braziliaanse ambassade in Lissa bon heeft laten weten, dat een Portu gese student en een voormalig officier ter koopvaardij asiel in de ambassade hebben gevraagd. Dit is hun verleend. De twee mannen werden in. juli j.l. veroordeeld op beschuldiging een com plot te hebben beraamd om de Portu gese regering omver te werpen. Zij werden vervroegd vrijgelaten. In Lissa bon hebben ook 39 leden van de oppo sitie in een adres aan president Tomas geprotesteerd tegen de politiestaat, wel ke Portugal is. de volken van Afrika, Azië de landen achter het ijzeren gordijn. In de tien dagen dat hij thans president Is aldus Kennedy, is hij verbijsterd door de geweldige omvang van de beproevin gen „die wij in de komende vier jaar moeten doormaken". Om de beproevingen van deze tijden te doorstaan is actie geboden op drie be langrijke fronten, aldus Kennedy. Hij verklaarde dat de militaire kracht van het land moet worden uitgebreid, de diplomatie verscherpt en de economische hulpbronnen moeten worden geordend. NIEUW PLAN Kennedy maakte by z(Jn economische voorstellen geen bepaalde kostenraming. Wel staat hem kennelijk een geheel nieuw plan voor ogen Inzake de buiten landse hulpverlening, waarbij het Con gres nieuwe bevoegdheden zal moeten geven terwijl voorts nauw moet worden samengewerkt met het buitenland. „Ik ben van plan het Congres te vra gen om toestemming voor de Instelling van een nieuw en doelmatiger program ma Inzake bijstandverlening nomlsche, opvoedkundige en sociale ont wikkeling van andere landen en conti nenten", aldus Kennedy. Zonder te wachten op een latere speciale boodschap aan het Congres, vroeg hij vast om de volgende maat- rgeelen: J. Goedkeuring door de Senaat reeds voongestelde organisatie voor economische samenwerking en ont wikkeling. Kennedy verklaarde dat dit bureau, waarschijnlijk reeds onder Eisenhower was onderhandeld, strument zou zijn waarbij de kosten van hulpverlening aan onderontwik kelde gebieden met andere welva rende landen kunnen worden ge deeld. O- Toewijzing van een fonds van 50C miljoen dollar, dat reeds beloofd werd door Amerika „als eerste stap naar een gezonde ontwikkeling de Amerika's. (Zie vervolg pagina 4) Enorm was de ravage gister avond toen op de Burg. Crezee- laan in De Lier een Zoeter- meerse vrachtauto op een WSM-tram. Er was een dode en een zwaar gewonde. (Zie pag. 7) Gedroogde vis en palmolie worden uitgereikt onder Baloeba-kinderen in het ziekenhuis van Miabi in Zuid-Kasai, Kongo. Honderden andere hongerige Baloeba's staan intussen buiten om eten te roepen. De nood Paul-Henri Spaak is vandaag officieel afgetreden als secretaris-generaal van de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Hjj zal begin maart naar België terug keren en de eliding van de socialisti sche party op zich nemen voor de ko mende algemene verkiezingen. 62 jaar oude politicus is sinds 1957 secretaris-generaal geweest van de NAVO, als opvolger van Engelands Lord Spaak riep vandaag de permanente NAVO-afgevaardigden in Parijs bijeen zijn ontslag in te dienen. Hij was benaderd door socialistische' leiders in België, die pressie op hem hebben uit geoefend om opnieuw aan het politieke leven in zijn vaderland te gaan deel- Geruchten omtrent Spa tot aftreden deden reeds enige tijd hard nekkig de ronde. Bij de speculaties omtrent Spaaks op- •olger staat de naam van de Nederlandse oud-minister van buitenlandse zaken. mr. D. U. Stikker, bovenaan. Ook worden amen genoemd van Canada's Lester Pearson en van de Noorse minister van buitenlandse zaken Halvard Lange, maar n hebben verklaringen afgelegd ■in min of meer met stelligheid wordt verklaard dat ze tie'in aanmerking wensen te komen. In NAVO-kringen overheerst de me dat de post van secretaris-generaal het best vervuld kan worden door een tegenwoordiger van een klein land. Ver wacht wordt dat de naam van Spaaks opvolger spoedig bekend zal worden ge maakt. Hoewel in het communiqué als reden oor zijn aftreden wordt opgegeven Spaak wenst terug tc keren tot een poli tieke carrière in België, is het algemeen bekend dat hij met bepaalde aspecten zijn secretarisschap ontevreden was. Vooral het ontbreken van eenheid in de NAVO ter ondersteuning van België et uitbreken van de crisis in Kongo heeft hem verontrust. Spaak zou het gevoel hebben dat zijn positie in de NAVO aan nuttigheid had ingeboet. De Indonesische regering handhaaft haar besluit haar troepen uit Kongo terug te trekken en zal niet voldoen aan het verzoek van de secretaris-generaal der Verenigde Naties om de zaak nog eens te overwegen, tenzij „de belangen der wet-1 tige regering in Kongo gewaarborgd zijn". JVUG SENATOR zijnde, heeft de nieuwe Amerikaanse president ons reeds deelgenoot doen worden van zijn overtui ging, dat ook wellicht moeten we zeg gen: juist ook in de politiek moed cn karakter nodig zijn. Men kan het lezen in een aantal opstellen van zijn hand. die dezer dagen ook in Nederlandse vertalin gen van de pers zijn gekomen (bij Else vier, Amsterdam/Brussel). Een politicus moet de moed hebben om zijn volk, zo de omstandigheden daartoe reden geven, de waarheid te zeggen, zelfs wanneer deze hard is. Moed, aldus Ken nedy in deze opstellen, is de meest be wonderenswaardige van de menselijke deugden. Wij moesten eraan denken, toen wij ken nis namen van Kennedy's eerste rede als president voor het Amerikaanse congres. Nog hebben wij in 011s hoofd de herinne ring aan de voortreffelijke woorden, door hem gesproken bij zijn installatie. In dat woord had hij zich gericht tot de wereld, nader tot elk van de sectoren waarin de wereld van vandaag is verdeeld. Deze rede voor het Amerikaanse congres is op haar beurt in het bijzonder bedoeld voor het Amerikaanse volk, al zal, naar men mag aannemen zij ook in alle hoofdsteden ter wereld nauwkeurig Avorden geanalyseerd. Sprak uit de rede, bij dc installatie uitge sproken, reeds de kracht van een overtui ging en dus de kracht om de tegenstander met openheid tegemoet te treden, deze rede voor het congres ligt in het verlengde daarvan en kenmerkt zich door de moed tot waarheid. Naar het oordeel van Kennedy is de alge mene toestand ernstig. De eerste dagen van zijn bewind, nu hij van meer nabij de gelegenheid heeft gehad de situatie op te nemen, heeft hem van die ernst een nog groter besef bijgebracht. Maar Kennedy is er duidelijk de man niet naar, om zich door deze ontdekking te laten ontmoedi gen. Integendeel, ls de situatie ernstig, dan moet met de situatie ook ernst worden ge maakt. Slechts de erkenning bij een ieder van de ernst der situatie schept vervolgens bij een ieder ook de bereidheid om te wer ken aan verbetering. Deze rede van Kennedy voor de senaat brengt de bevestiging, dat van zijn bewind een nieuwe en frisse aanpak te verwach ten is. Wie de situatie donker tekent, wekt van zichzelf en de zijnen tc hoger ver wachtingen. Wellicht heeft Kennedy zich in de rede wat te scherp afgezet tegenover het bewind dat aan het zijne is voorafge gaan; hij heeft zich daarmede echter de plicht opgelegd van een te grotere inzet \'an eigen kunnen. Zo is er voor heel de Avereld alle aanlei ding om het optreden van deze jonge pre sident met bijzondere aandacht te volgen. Een krachtiger leiding van Amerika, ook in de internationale politiek, lijkt waar schijnlijk. De 45-jarige P. Loesberg uit Kerkrede is gisteravond op de Hambosweg in zijn woonplaats van een bromfiets gevallen en overleden. De 40-jarige mevrouw A. Stroy-de Pijper, eveneens uit Kerkrede, is toen zy per fiets een straat wilde over. steken door een vrachtauto overreden. Zij was op slag dood. Prins Bernhard is gisteren in de loop van de middag, van een kort verblijf in Span je, teruggekeerd op Soesterberg. De overstromingen in West-Java hebben voor veertig miljoen gulden sohade ver oorzaakt. 225.000 ha bouwland werden overstroomd. De vice-gouverneur van de provincie die het getroffen gebied bezocht, zei dat vermoedelijk 75 procent van de rijstproduktie verloren zal gaan. Voorts zijn wegen, spoorbanen en gebouwen ver- T\e afgelopen nacht trok i door noord-Frankrijk naar het oosten. Het regèngebied ervan reikte tot in midden-Nederland, waar echter in het algemeen niet meer Verder naar het zuiden waren de regen- lioeveelheden belangrijk groter. Op het vliegveld zuid-Limburg werd 15 mm afge tapt, op verscheidene plaatsen in de Ar dennen 25 tot 30 mm. Een volgende storing nadert nu snel Ierland, deze storing is actiever dan haar voorgangster en volgt een noordelijker koers. Ze zal waarschijnlijk naar het zui den van Noorwegen trekken en de ko mende nacht overal in Nederland regen brengen. De wind wakkert aan en kan aan de kust hard of stormachtig worden. Het algemene weerbeeld blijft nog steeds hetzelfde boven zuid-Europa en noord-Afrika handhaaft zich een gebied van hoge druk langs de noordelijke rand waarvan de oceaanstoringen een over. Rapporten hedenmorgen zeven wegend zuidwestelijke luchtstroming in stand houden. De temperatuur blijft dientengevolge de eerstkomende dagen boven normaal. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Zwaar bcAvolkt met tijdciyk regen, maa. morgen ook enkele opklaringen. Matige Helder tot krachtige aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind, aanvanke- Eelde lijk tussen zuidwest en zuid, later wes- De Bilt teiyk. Weinig verandering in temperatuur. Twente (Opgemaakt om 11.15 uur). Zd-Iamb ZON EN MAAN StoïS? Woensdag zon op 8.21, onder 17.27 uur; Os'o Tendens: stijgend. Stand gisteren: 750. HET WEER IN EUROPA Station Weers- gesteldh li éi sill's 1 w i-z a Temper 2 m T7EN ZWEEDS medicus, dr. Holger Hydcn, specialist in de functies van dc cel en tvetenschappelijk onderzoe ker, heeft bekend gemaakt, maak! v dat hij proeven neemt met maakt v' een middel, waarmede mis- e! schien in een tijdsverloop hersenspoeling zou kunnen geenszins volledig vastgC' worden onderAvorpen. stéld. „Het eerste effect op men sen is, dat het hen vatbaar- iggesties." hij. ander medegedeeld in een amino-propenc heet, is niet J rede op een symposium over kostbaar. Het Avcrkt door Ais net in de Avaterleiding leheersing van de geest, ge- het teweegbrengen van ver sus».. S-L.raf_*'_"an m's~ 10?,den pnder auspiciën van anderingen in een belangrijk de bestanddeel van alle levende schien een ingrijpende Er zijn pas drie maanden meenschap voor iemand van uren of dagen de gehele proeven mee genomen en erg in heeft, bevolking van een land aan derhalve is de werking nog Dr. Hydea heeft een iet medisch centrum idenng veroorzaken in het universiteit van Californië. cellen. In dit geval werkt het denken of doen van een ge- Dr. Hyden is verbonden aan op zenuwcellen, vooral wan- J de universiteit van Göte- neer deze tot activiteit zijn horg. geprikkeld door spanning of Het middel, dat tricjano- een andere stimulans. Berlijn Frankfort München ZUrieh

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1