VERSCHENEN: Weer bijeenkomst V.-raad over Kongo verzocht PROEFKONIJN VOOR MENS V.S. sturen raket met chimpansee ruimte in Het geheel was bedrog Honger bedreigt liet communistisch regime „Beul van Cuba" gearresteerd ÜÏTfMTF plJ yJlv lij HÈÜ jfe Informatiereis door Afrika LOZING AFVALWATER Het lid van de Eerste Kamer voor de A.R., de heer P. C. Elfferioh, heeft de minister van verkeer en waterstaat schriftelijk gevraagd of het hem be kend is dat het probleem van de afvoer van afvalwater binnen het ge bied van het Hoogheemraadschap Delfland in een accuut stadium is ge komen, doordat dijkgraaf en hoogheemraden een aantal lozingen, zowel van gemeenten als van industrieën, hebben opgezegd op een termijn van twee jaar. Hij vraagt ook nog of de minister bereid is een aantal voor lopige maatregelen te treffen, die de belangen van zo goed mogelijk boe zemwater voor land- en tuinbouw, alsmede recreatie, enerzijds en de belangen van de industrie bij een goede lozing, anderzijds, zoveel mogelijk ten goede komen* DOORZENDING BRIEFKAARTEN Mevrouw Van Ommeren-Averink, lid van de communistische fractie in de Eerste Kamer, heeft minister Korthals (verkeer en waterstaat) schrif telijk gevraagd of het juist is dat de PTT briefkaarten, die door „verenigd verzet 1940-1945" zijn uitgegeven, gericht aan het bureau van Bondskan selier Adenauer te Bonn, heeft geweigerd en geretourneerd aan de afzen der, op grond van artikel 60 van het wereldpostverdrag, dat verbiedt za ken te versturen die krachtens de interne wetgeving van het land van bestemming verboden zijn. Moet worden aangenomen dat volgens de Duitse wetgeving de tekst van deze briefkaarten (waarop vermeld stond dat dr. Hans Globke als hoofdschuldige staat genoteerd van moord op zes miljoen onschuldige mensen) beledigend geacht moet worden en dat op die grond toelating en verzending in de Bondsrepubliek verboden is? Acht de minister de weigering niet in strijd met het rechtsgevoel en een schending van de nagedachtenis van duizenden Joodse landgenoten, die het slachtoffer geworden zijn?, vraagt mevrouw Van Ommeren ten slotte. VERTEGENWOORDIGING IN K.S.G. Het Tweede-Kamerlid, de heer Van Dijk (v.v.d.) vraagt aan de minis ters van economische zaken en van sociale zaken en volksgezondheid of zij van mening zijn dat in het geldende rouleringssysteem voor de plaats in het raadgevend comité van de Europese gemeenschap voor kolen en staal, die aan de mijnwerkersorganisaties is toegekend, ook de op één na groot ste organisatie (de algemene bond van werkers in het mijnbedrijf) dient te worden opgenomen, en zo ja, willen zij dan bevorderen dat dit ge schiedt? ABSENTEÏSME BIJ DE S.E.R. Naar aanleiding van het verslag van de openbare vergadering van de S.E.R. op 9 december 1960 dat gisteren op een openbare vergadering aan de orde kwam, heeft de heer H. de Mooij gezegd dat hij het volkomen eens is met hetgeen de voorzitter, prof. Verrijn Stuart, toen oVer het absente isme heeft gezegd. „Uit de woorden van de voorzitter kan niet geconclu deerd worden, zoals in verscheidene bladen is geschied, dat de vergade ringen doorgaans slecht bezocht worden. De opmerking had alleen be trekking op de vergadering van 9 december, toen nog 25 van de 45 leden aanwezig waren aan het eind van de vergadering", zei de heer De Mooij. Ook de voorzitter verklaarde dat zijn uitlating geen betrekking had op het normale beeld van de vergadering. De delegaties van Ceylon, Gha na, Mali, Marokko, de V.A.R. en Zuid-Slavië hebben vrijdag om een bijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht „ter bespre king van de alarmerende ontwik keling der gebeurtenissen Kongo, die de pogingen ondermij nen ter handhaving van het recht en de orde in dat land en ook zijn territoriale onschendbaarheid en die derhalve de vrede en de inter nationale veiligheid bedreigen". gaties tegen „de wrede behandeling' Loemoemba, Okito en Mpolo, tegen him overbrenging naar Katanga en tegen de gevangenhouding van Loemoemba,1 „die de verdeeldheid slechts kan ver scherpen en 'het handhaven van de ter ritoriale onschendbaarheid en de ves tiging van orde in Kongo uitermate be moeilijkt". Bovendien, aldus de brief, kunnen vruchtbare onderhandelingen om de verschillende groepen in Kongo te verzoenen niet gevoerd worden als nationale leiders als Loemoemba medewerkers gevangen blijven. Op zijn persconferentie in New Vork zei Stevenson gisteren het te betreuren, dat verschillende landen besloten heb ben hun troepen uit Kongo terug tc trekken. Hij hoopte echter, dat deze troe pen direct vervangen zullen worden door andere, opdat secretaris-generaal Hammarskjoeld zijn taak in Kongo kan voltooien. Aartsbisschop KLprianos, 'primaat van de Grieks-orthodoxe kerk, heeft van mi nister van binnenlandse zaken Gode- froid Moenongo opdracht gekregen Ka- tanga te verlaten, aldus wordt van ker kelijke zijde vernomen. Kerkelijke autoriteiten noemen als een an de redenen voor de uitwijzing van de 48-jarige primaat in midden Afrika dat hij op een recente reis naar Egypte resident Nasser zou hebben ontmoet. De V.N. zullen alle beweringen van de Katajige.se regering over partijdig heid van de V.N.-troepen in Kongo en speciaal van de Marokkanen op hun juistheid toetsen en eventueel gepaste maatregelen nemen, zo heeft een woord voerder van de V.N. vrijdag in Elisa- bethstad meegedeeld. Maar wij zijn ex zeker van dat de Marokkanen zich cor rect hebben gedrageD zei hij. De autoriteiten van Katanga klaarden dat er vrijdag weer een tal arrestaties is verricht. Advertentie WITTE KRUIS DE eckte, PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel kwijt. Overstroming richtte nationale ramp aan De stortregens dae thans sedert een week zijn gevallen in de streek van Bekasi in West Java, hebben overstro mingen veroorzaakt, waarvan de gevol gen als een nationale ramp worden be- sohoixwd. Er is nog geen officieel aantal slacht offers bekend gemaakt, doch de militai re overheid neemt aan, dat minstens 500.000 mensen zijn geëvacueerd en on geveer 50.000 dessahuizen zijn wegge spoeld. Talrijke personen worden ver mist en ruiim 100.000 hectare sawah zijn verwoest. Het Indonesische leger heeft gisteren via de radio een beroep gedaan op de bevolking van de gehele republiek om hulp te bieden aan de honderdduizenden slachtoffers van de overstromingen. Een militaire woordvoerder wees op het ge vaar van epidemieën in de streek, waar de ramp zich heeft voorgedaan. AA-conferentie over onafhankelijkheid De Afrikaans-Aziatische solidariteit» raad van Indonesië heeft er bij de Afri kaanse en Aziatische volken op aange drongen hun regeringen te verzoeken spoedig de tweede Afrikaans-Aziatische conferentie bijeen te roepen. De raad gaf vrijdag een verklaring uit, waarin er de nadruk op werd ge legd, dat de V-N.-resolutie over het ver lenen van onafhankelijkheid aan kolo nie1# volken nog ode* is uitgevoerd. (Advertentie) Dames! Vooral nu Hamea-Gelei voor Uw handen De- vierjarige Joke Kooistra uit Rijperkerk is in de Rijperkerkervaart in een wak geraakt en verdronken. Het kind schoof zich voort achter een stoel en verdween in het niet afgezette wak zonder dat iemand het zag. DOOI De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart is voornemens een vierjarige chim pansee binnen een week tijds op ongeveer 185 kilometer hoogte een luchtreis van circa 460 kilometer over de Atlantische Oceaan te laten maken. Dit zal geschieden in het kader van het „Mercury"- ontwerp, dat beoogt binnen een jaar tijds een mens in een aard- satelliet een baan om de aarde te laten beschrijven. De ongeveer achttien kilogram wegen de chimpansee zal worden gekozen uit zes van deze dieren, die verscheidene maanden lang voor een ruimtevlucht zijn opgeleid. De chimpansees zijn als proefdieren uitgekozen wegens hun grote bevattings vermogen en volgzaamheid. Het dier zal reizen in een speciaal ontworpen ruim.te.bed, dat zal worden geplaatst in de kegelvormige „Mercury"-ruimtecabi- ne, waarmee reeds een geslaagde proef over het proeftraject is gemaakt. Ruim- tebed en -cabine komen in vele opzich ten overeen met de uitrusting, die naar verwachting door de eerste menselijke ruimtevaarder zal worden gebruikt. Aan de chimpansees is geleerd op vastgestelde tijdstippen bepaalde han dels over te halen. Het dier zal dat ge durende de vlucht doen, om de geleer den in staat te stellen een indruk te krijgen van zijn reacties op b.v. de staat van gewichtloosheid, die het gedu rende vier en een halve minuut zal on dervinden. De chimpansee zal, om de zelfde reden, gedurende de vlucht wor den gefotografeerd. ter draad. Er zijn ongeveer tienduizend onderdelen gebruikt. De cabine zal wor den gelanceerd door de reusachtige ,.Mercury-Redstone"-raket. Aan het einde van de vlucht zullen raketten wor den afgevuurd, om de snelheid van de ruimtecabine te verminderen. Er zullen valschermen worden uitgeworpen, waar mede de cabine haar terugkeer naar de aarde, in dit geval de Atlantische Oce- m, zal aanvangen. Aan de cabine zijn speciale radio- en radarinstallaties bevestigd, om het op pikken ervan door de wachtende torpe- dobootjagers te vergemakkelijken. Om dezelfde reden zal de cabine ook licht- ïinen geven. Wanneer de cabine met de chimpan- ïe is opgepikt zal het dier in de zie kenboeg van de onderzeebootjager met- medisch worden onderzocht. 508) Terloops hebben we hier al de naam genoemd van Heinrich Schliemann, de onderzoeker die aan de hand van de Ilias, een Grieks heldendicht, formidabele oudheidkun dige schatten aan het licht bracht. Schliemann stierf in 1890, een vrucht- haar en bewonderenswaardig leven afsluitend. Op 20 oktober 1912 publiceerde dr. Paul Schliemann, een kleinzoon van de grote onderzoeker, enige merk waardige documenten, waarvan we de inhoud hier in het kort weer geven. „Vóór mijn grootvader stierf, zo vertelde Paul Schliemann, gaf hij aan een vriend een verzegelde enve loppe in bewaring, waarop geschre ven stond dat ze uitsluitend mocht worden geopend door een familielid, dat gezworen had zijn leven geheel in dienst te stellen van de archeologie, aldus de door mijn grootvader begon nen taak voltooiend. Vlak voor zijn dood vroeg mijn groot vader potlood en papier en schreef met sidderende hand: „Geheime aanvul ling voor de verzegelde enveloppe. Breek de vaas met de uilenkop en bekijk de inhoud. Graaf ten oosten van de tempelruïne van Saïs en in het dodenveld van het Chacunadal. Belangrijk. Je zult bewijzen voor mijn theorie vinden. De nacht nadert. Leef gelukkig." Uit de enveloppe bleek nog steeds volgens Paul Schliemann dat dc oude Schliemann over ver schillende gegevens betreffende At lantis had beschikt. De vaas met de uilenkop was afkomstig uit de door hem opgedolven schat van Priamos en bleek een zilverachtig metalen schijf te bevatten, een soort munt, waarop vreemdsoortige inscripties waren gegraveerd. Deze en nog andere aanwijzingen zetten de kleinzoon aan tot verdere nasporingen. Een derge lijke munt dolf hij eveneens op by de tempelrnïncn van Saïs, in Egypte, maar ook by de pyramide van Teo- tihuakan, in Mexico! Het lag dus voor de hand te zoeken naar een gemeenschappelijke oorsprong van deze drie, zo ver verspreid liggende munten. Bovendien wist dr. Paul Sehlie TOCH IS HET ZO! by een bezoek aan het Petersburg de hand te leggen op de beroemde Manetho rol, een papyrus uit 4571 v. Chr. waarin gesproken werd van een expeditie van Atlantische legers naar Egypte. Het kon dus welhaast niet anders of de kleinzoon was op het goede spoor, dat naar Atlantis leidde. Na ontcijfering van een Maya-manu script wist hij voorts nog vast te stellen dat: „in het jaar 6 Kan, op de 11de Muluk van de maand Zak vreselijke aardbevingen plaats von den die zonder onderbreking tot de 13de Chuen duurden. Het vasteland van Mu verhief zich en verzonk verscheidene malen en tien landen werden uit elkaar gereten. Zij ver zonken met 64 miljoen inwoners. 8900 jaren vóór de optekening van dit bericht". Waren door de ijverige nasporingen van dr. Paul Schlie mann dus de draden tezamen gekomen van een vraagstuk, dat eeuwen lang de mensheid had bezig gehouden? Het heeft destijds de aandacht getrokken dat de officiële wetenschap zo weinig commentaar heeft ge leverd op deze publicaties van Paul Schliemann. Was het afgunst? Neen, het was eerbied voor de nagedachtenis van de grote onder zoeker Heinrich Schliemann, waar om de geleerden zich ervan hebben onthouden diens kleinzoon als een doodgewone falsificator aan de schandpaal te nagelen. Want het hele verhaal van de verzegelde enveloppe en alles wat daarop volgde, was lou ter fantasie, grof bedrog, waarbij gespeculeerd was op de behoefte aan mystiek in deze nuchtere wereld. We moeten overigens toegeven, dat het verhaal van Paul Schliemann nog heel lang succes heeft gehad bU goedgelovige lieden. Mogen we op uw goedgelovigheid ook eens een beroep doen? Welnu, gelooft u dat er planten bestaan die in het voorjaar vruchten dragen en eerst maanden later gaan bloeien? De omgekeerde wereld! Daarover e i volgende keer! Ex-lid geheime dienst in Duitsland vermist Martin Hiibling, ex-lid van de Ameri kaanse geheime dienst die in Berlijn opereerde, is als venmist opgegeven, zo heeft een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in Berlijn meegedeeld. De 35-jarige Hiibling heeft kortgeleden zijn ontslag genomen bij de geheime dienst na ruim een jaar hiervoor gewerkt te hebben. Hij was van plan maar de V.S. terug te keren. Qp 19 januari heeft men hem voor het laatst gezien aan de Westduitse kant van de autoweg naar West-Berlijn. Zijn wagen is im Bremerhaven gevonden. Zuidvietnam klaagt over luchtbrug Zuidvietnam heeft opnieuw geklaagd bij de internationale commissie van toe zicht (ICC) over de dagelijkse luchtbrug door Sow jet-vliegtuigen uit Noord-Viet- nam naar de communistische rebellen In de officiële nota wordt de beschul diging uitgesproken dat 10 Iljoesjin transportvliegtuigen en vier Dakota's dagelijks militairen, wapens en munitie aanvoeren. Bovendien komt een stroom vrachtauto's en treinen met andere goe deren Laos uit communistisch Noord- Vietnam binnen. Zegslieden die in nauwe verbinding met de commissie staan, hebben ver klaard dat de kwestie een ingewikkelde is, omdat de vliegvelden die nu gebruikt worden niet onder jurisdictie van de commissie staan. Zij zegt dat het ook een kwestie is van het verzenden van goederen naar een ander land. Duitsland helpt Siam met kredieten De bondsrepubliek zal Siam kredie- dieten tot een bedrag van 100 miljoen mark verstrekken voor het bouwen van een elektrische centrale en een kunst- mestfabriek. De Westduitse minister voor bondsraadszaken, dr. H. J. von Merkatz, die aan het hoofd van een economische missie in Siam vertoeft, heeft dit bekendgemaakt. Hij deelde mede, dat hij voorts met Siamese eco nomische deskundigen de mogelijkheid van het oprichten van een Duitse bank in Siam besproken heeft. Naar dr. Von Merkatz verder mededeelde heeft de bondsregering zich ook bereid verklaard in Siam een technisch instituut voor te lecommunicatie te stichten. ONLUSTEN IN CHINA Onlusten en andere ordeverstorin gen veroorzaakt door de hongers nood, die beschreven wordt als de ernstigste op het vasteland van Chi na in de laatste honderd jaar, zijn in verscheidene delen van het land uitgebarsten, aldus werd gisteren van nationalistische zijde meege deeld. Sommigen menen zelfs dat de hongersnood het communistische re gime zal doen ineenstorten. Het officiële nationalistisch Chinese centrale nieuwsagentschap deelt in een bericht uit Macao, dat meer 1000 uitgehongerde boeren kort geleden opstand kwamen in het district Toi- sjan van de provincie Kwangtoeng. De opstand werd bedwongen' door communistische troepen, die een onge kend aantal demonstranten arresteer- Hetzelfde agentschap deelt mee In een bericht uit Hong-Kong, dat boeren een lcvensmiddelcndepot in Foean, in de provincie Foekien geplunderd hebben. De boeren, waren woedend omdat de communisten het voedsel uit de provin cie weghaalden. Advertentie de unieke mettwe R&O-eoUeet» behang jaargang t9G1. Onbegrensde roogehjV- heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik": Vraag de boeken (ge heel vrij blijvend) ter 'mzage aan Uw behang- RATH DOODEHEEFVER Het Tatao nieuwsagentschap van het nationalistisch Chinese ministerie van justitie, dat beweert ondergrondse ver bindingen te hebben met het vasteland, zegt, dat vele mensen de hongerdood gestorven zijn in de provincies Kwang toeng, Kwangsi, Foekien en Hoenan. Het communistische blad uit Yoen- nan, Daily News, deelde mee, dat eni ge honderden boeren een voedseldepot geplunderd hebben in Tsjaotoeng, in noordoostelijk Yoennan. Dit gebeurde op 23 december nadat de bewakers van het depot vermoord waren. Het communistische dagblad Daily News uit Anhwei meldde dat boeren in de provincie Anhwei communistische levensmiddelendepots in brand hebben gestoken. Leger steunt officieren in El Salvador Leden van de groep „jonge officieren" van E] Salvador, die de leiding hebben gehad bij de staatsgreep in deze kleine midden-Amerikaanse republiek, hebben vrijdag in de hoofdstad San Salvador verklaard dat zij de steun van het gehele leger hebben. „Voor de eerste maal in de geschie denis van El Salvador hebben alle regi menten gereageerd op de oproep, om het vaderland tot elke prijs te steunen en zij hebben zich tot één enkel lichaam verenigd", aldus de „jonge officieren". Zij verklaarden ook: „wij hebben, tot onze voldoening, mogen bijdragen aan de redding van het land van het com munistische gevaar en aan het verdrij ven van het burgerlijk-militaire bewind, dat het bestuur over El Salvador voer de." Procureur-generaal Robert Kennedy heeft gisteren bekend gemaakt dat in New York Herman Marks is gearres teerd, een gewezen Amerikaans staats burger die met de bijnaam „beul van Cuba" wordt aangeduid, omdat hij in opdracht van Fidel Castro tal van exe cuties heeft uitgevoerd. Kennedy deelde mee dat stappen wor den gedaan om Marks uit te wijzen. Hij was in juli van het vorige jaar zonder geldige papieren de V.S. bin nengekomen. Marks is 39 jaar oud. Hij verloor zijn Amerikaans staatsburger schap door zich aan te sluiten (in 1958) bij de strijdkrachten van rebellenlei der, thans premier Fidel Castro. "xr" J. C. GORDEAU TN Afrika is sinds liet einde van Ter verduidelijking moet gezegd, dat Afrika's leven overwegend agrarisch de tweede wereldoorlog de vak beweging in opkomst: een Christelij ke, een communistische en een al gemene. Namens de Protestants Christelijke Arbeiders Internationale heb ik een informatiereis gemaakt door verschillende Afrikaanse lan- Afrika's leven" overwegend agrarisch is en de communale leefvorm vindt men dus ook nog het meest. Op wereldniveau „doet" deze leef vorm het echter niet, omdat concur rentie en kwaliteit nog onbekende grootheden zijn. De vakbeweging in Afrika omvat den: Nigeria, Kameroen, Gabon, Kon- evenals^de^ heersende^ godsdiensten; go en Rhodesia. In feite zal het in »»«-»»•« dit artikel dus gaan over Midden- Midden-Afrika is een boeiend gebied, getuige het vele nieuws dat al maan denlang dagelijks in de kranten ver schijnt. Meestal géén gunstig nieuws trouwens. Ook op afstand 'begrijpt u al wel, dat er zich een worsteling af speelt, die wel moeizaam en hevig maar ook nódig om de vrij; staten een nationaal bestaan Christendom en Mohammedanisme, import van elders. In de Frans spre kende gebieden met name is de vak beweging een aangepaste kopie van de Franse vakbeweging. Een in het oog springend nadeel hiervan is, dat het werk nog wel van (Europese) veron derstellingen uitgaat, die echter voor de Afrikaan zeer moeilijk te begrijpen of te aanvaarden zijn. Een vooroor deel dat de weldenkende Afrikaan *de vrTjgeworden zich snel heeft gerealiseerd wat het i de vakbeweging voor hem als waardige plaats op het wereldtoneel te werknemer is en kan worden, waarborgen. Uiteraard spelen de vak- ,Het zaJ zeker nog een lange weg organisaties van verschillende signa- zijn eer de gemiddelde Afrikaanse ar- tuur hierin ook een rol. beider zich graag in de vakbeweging Dit Midden-Afri- organiseert. wijzen al ettelijke malen en op ver schillende bij de blanken de belangstelling geweest. In de 17e en 18e eeuw voor namelijk om der wille van de' sla venhandel. Pas na de helft van de vorige een nieuwe en ge lukkig ook ander soortige belangstel ling voor Afrika. Evenwel was dit toch ook nog een interesse van vrij hebzuchtige allure. In de vorige tiek gezien, een merkwaardige „stunt" uitgehaald: Op de conferentie te Berlijn in 1885 deelde men de kaart van Afrika in stukken op, die toegewezen DE SCHRIJVER De schrijver J. C. Gordeau (1914), aanvankelijk onderwij zer, is sinds 1958 in dienst van het C.N.V. en wel bij de chr. sociale organisatie „Werkende Jeugd". Hij werd tijdelijk aan dit werk onttrokken om een reis voor de Prot. Chr. Arbeiders In ternationale door Afrika te kun nen maken. Eerder reisde hij al een6 tien maanden door de V.S. Voor de heer Gordeau bij het C.N.V. kwam, diende hij het Chr. Jongeren Verbond, toen nog Ned. Jongelings Verbond gehe ten, in verscheidene functies. Hij woonde nit dien hoofde onder meer conferenties bij in Polen, Duitsland, Zwitserland en Bel- ciënte produktie stellen eisen, die de Afrikaan van huis uit vreemd zijn. In de kleine leefgemeenschap pen voert men een zelf verz orgings- huishouding. Men produceert wat men nodig heeft, eigenlijk kent men maar betrekkelijk weinig voorraad- |H T.T.r. de verschillende koloniale vorming. Zeker, inplaats van het hui liefhebbers. Niet bij hen, niet met hen dige collectivistisehe communalisme de Afrikaners werden deze moet iets anders komen. Alleen hierin Afri ka al net als hier: dat men graag pro fiteert van de ver worvenheden der vakbeweging. actie te voeren, contributie te be talen, de eendracht die macht maakt gestalte te geven, is nog niet verder dan tot de kern leden doorgedron- De westerse effi- alleen c.__ besluiten genomen. ligt al een taak Dat heeft niet alleen kwaad bloed, beweging: de werkende gezet maar ook onrecht geschapen, inzicht afspraken omtrent werk- Nog niet alle blanken met koloniale instelling zijn verdwenen, maar er zijn nu ook andere blanken in Afrika: Men sen die hart hebben voor land en volk en die met hun meerdere speciale ken nis het land onderzoeken. En met In tegenstelling tot vroeger zal Om aan te geven wat het verschil in opvatting en werkwijze is tussen de verschillende denominaties in de vak volk beweging, behoeven twee van de drie maar een uitleg. De communistische houdt zich uiteraard aan een. wereld- de Afrikaanse zgn. neutrale vakbewe ging zich angstvallig buiten kerkelijke i politieke inmenging. Dat hebben i' de blanke zal zijn in hel Waarschijnlijk is dit ook wel ver- Afrika. Momenteel i ledental. Dan kan men zich niet Midden-Afrika niet zo aantrekkelijk permitteren om verwarring te riske- voor hen. maar de letterlijk ongeken- ren onder leden en buitenstaanders als de mogelijkheden intrigeren hen wel. men de niet-directe vakbondstaken te- Evenwel heeft het grote bezwaren gelijk met andere wil uitvoeren. Nu als westerse landen wat opdringerig hun belangstelling tonen voor de nieu we Afrikaanse landen. Immers, onze Europese staten zijn langzaam en ge spreid over een grote tijdsruimte van regionale nietigheden tot nationale ring grootheid gekomen. Maar de niei Afrikaanse staten hebben geen tijd eerst nationaal te integreren alvorens ander i ik niet willen zeggen dat er niet over politiek gesproken wordt in de vakbondsvérgaderingen in Afrika; dat heb ik wel anders meegemaakt. In ze kere zin is de vakbewegingsvergade- vormingsinstituut voor poli tiek bewustzijn. Maar men hanteert kerk noch politiek als wapen i het wereldconcert kunnen i blemen gedrukt! Het zal i Gezien door de Afrikaanse vakbewe- delt. hammedanen in één organisatie bun- Dat gaat heel goed. Om verschillen- gingsbril is er een rijstebrijberg eerst-te-volvoeren taken te verrichte de redenen. Ten eerste omdat aleer men aan een rustige opbouw graag zoveel mogelijk mensen sa van de vakbeweging zal kunnen toe- bundelt nu de vakbeweging nog i komen. Op den duur zullen trouwens komst is. Ten tweede omdat ei verschillende acties waarin de vakbe- kloof ligt tussen hen die met God wegingen zich nu begeven, omdat zi van algemeen belang zijn, vervallen. Het Afrikaanse levenspatroon heeft hammedaanse leden dit is het leven en werken in gemeen- Als we bedenken hoe kort nog schappen zoals familie cn stam. De de vakbeweging zich in Afrika heeft communale leefvorm geeft sociaal ge zien grote zekerheden, maar rèmt wonderlijk dat meestal de ontplooiing of vrucht v? dit geheel en van de enkeling in d hechte en gesloten gemeenschappen. Mocht iemand bijzonder begaafd of het gebied actief zijn, dan doet hij het verstan- nog maar digste zich niet boven het niveau van de groep te verheffen; anders maakt hij zichzelf onmogelijk en daardoor kunnen^ ontplooien, is het niet nog niet zo groot ir moet men zich integendeel verwonderen dat ze al zoveel invloed heeft kunnen ontwikkelen. Op u_. jüag i leden werven staan ze het begin, maar ze heb- geestdriftige kern van leden. Op materieel gebied zijn ze amper het begin. Wanneer men hun vak- :roep, die bonc' _e sociale tot 1 bescherming en zekerheden stam of familie. r__ Het is duidelijk dat deze houding gin. Niettegenstaande dat werpen voor de vakbeweging vraagstukken op- '",v> A" -1—J- werpt; die we ons in Europa niet kun- nen indenken. Maar de vakbeweging in achter zich hebben Afrika vindt de problemen die de stad- pig Pleit in^ het belang se vorm van leven met zich bren nog groter. Kort gezegd gelden kaanse werknemers. Overal waar ik in groepen van de steden de oude bindingen, voorrechten vakbeweging kwam vroeg en nadelen niet meer en een nieuwe ^oorhtiitmg, «nKniin» stijl van leven is eigenlijk nog niet ge vonden of ontwikkeld. Daardoor i stads-Afrikaan sociaal gezien ook veel z^en te die^naast de be- zwakker en kwetsbaarder dan vroeger, 1 toen hij nog in stamverband leefde. hi ecfi staande geestdrift ook konnis vraagstukken draagt en daardoor het gezag om in nationaal en wereldver- band déze vraagstukken op te lossen. Juist de vakbeweging in Afrika gaat grote tijd tegemoet inzoverre zich geven wil bij de opbouw van naties. De inbreng de I De Zweedse prinses Birgitte cn de Duitse prins Johann Georg von Hohenzollern zullen op 25 mei in het huwelijk treden. Na het huwelijk, dat het eerste koninklijke huwelijk in 25 jaar in Zweden is, zal het paar zich in München vestigen. De Euratom-commissie heeft met twee Westduit se maatschappijen een contract getekend voor de bouw van een kern reactor die in een schip geplaatst moet worden om hiermee proeven te nemen. De kosten wor den geschat op ruim 11 miljoen gulden. In het laatste kwartaal van 1960 zijn er in Ne derland 49 motorschepen en twee stoomschepen gebouwd met een totale tonnage van 180.702. In het afgelopen jaar wer den 174 schepen voltooid met een totaal van 555.096 brt. Voor jonge mensen die graag kennis met Ameri ka en het Amerikaanse leven willen maken, doch slechts voor korte tijd hun werk willen onder breken, bestaat de moge lijkheid om bij Ameri kaanse families gastvrij heid te verkrijgen. De staatsmijnen heb ben In I960 nette 7.719.651 ton kolen gedolven, dit is 253.555 ton meer dan in het jaar daarvoor. De Emma en de Maurits na men elk en de Wilhelmina en de Hendrik samen ZVz miljoen ton voor hun rekening. i De wanordelijkheden in Zuid-Afrika van verle den jaar en de onrust in de rest van Afrika zullen het Zuidafrikaanse toe risme dit seizoen min stens vijf miljoen galden gaan kosten. Het feit dat het schip Caronia de Zuidafrikaanse havens niet meer aan zal doen levert al een verlies op van twee en een half mil joen gulden. Ook de Rot terdam en de Bergens- I De kritiek van de Dai ly Mirror over het schie ten van een tijger door de hertog van Edinburgh in India heeft bij vele lezers in Engeland weer klank gevonden. Een le zer schrijft: „Wij voelen ons misselijk bij de ge dachte dat het prachtige beest gedood moet wor den om de koningin en de prins een pleziertje te bezorgen". Voor mrs. E. J. Brixton is het „een raadsel dat de koningin beschermvrouwe is van de koninklijke vereniging voor rie dierenbescher- blanke zal zich niet kunnen bepalen tot de opmerking „We hebben hen de vakbeweging geleerd, laten ze nu zelf maar verder bouwen". De blanke zal zich blijvend moeten interesseren voor dit grote werelddeel, niet uit hebzucht, maar uit naastenliefde. De Afrikaner wil die hulp als gelijke wel aanvaar den en is graag tot wederdienst be- Marokkanen sluiten Algerijnse grens De Algerijns-Marokkaanse grens is op last van de regering van Marokko ge sloten zo werd in Algiers vernomen. Het middagvliegtuig van de Air France van Oran naar Marokko werd terugge stuurd en ook de treinen werden aan de grens tegengehouden. De Marokkaanse regering heeft de grens afgesloten als represaille tegen de bepaling van de Franse regering dat Marokkanen voor een reis naar Algerië •en visum moeten hebben.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5