Mieuwc £ciiisrl)e (üoimuil BIJ SANTA MARIA Commentaar Film ziet brood in Santa Maria Amerikaans schip De zon gaat op in Gulbrandstal NIEUWS in één oogopslag Lente in de winter I EMCO Engeland lijdt onder A-griep Vrijlating van piloten is goodwillgebaar" Opgewekte Koningin in het Westland VRIJDAG 27 JANUARI 1961 Advertentie-afdeling Tel. 31441. Eenenveertigste jaargang no. 12085 CHRISTEL1JK-NATI0NAAL DAGBLAD „Stantwastlcfi is gljeblewen tnyn hert ia RgljenspocT ModeDIORama Zie pagina 7 Het Portugese Angola, aan de Afrikaanse westkust, bereidt zich voor op de komst van de Santa Maria, maar het is nog lang niet zeker, of het tot schermutselingen zal komen. Een fregat van de Portugese marine is dn de buurt van de Santa Maria. De in de Sowjetunie veroordeelde piloot Francis Gary Powers heeft in een brief aan zijn vader geschreven alle hoop te hebben dat hij de eerste helft van dit jaar zal vrijkomen. In Moskou is op dit bericht van vader Powers nog geen enkel commentaar gegeven. Koningin Juliana heeft vandaag een werkbezoek gebracht aan liet Westland. Een van de hoogtepunten was de inwerking stelling van het carillon dat de Westlanders aan de oude Hervormde Adrianuskerk te Naaldwijk 'hebben aangeboden. Paul-Henri Spaak, de secretaris-generaal van de NAVO, heeft ontkend, dat hij zijn functie zal neerleggen om terug te keren in de Belgische politiek. Dit sluit de mogelijkheid echter niet uit, dat hij ontslag zal nemen, indien hij van oordeel is, dat een nieuwe secretaris-generaal nodig is. Het rapport van de commissie-Van Berkum over een twee de ijzer- en staalbedrijf in ons land is thans voor publikatie vrijgegeven. Voornaamste conclusie: voorlopig kan met uit breiding van bestaande bedrijven worden volstaan. Over een jaar of vijf is een nieuwe studie wenselijk. In Bonn zijn besprekingen gevoerd over de ook door generaal Norstad noodzakelijk geachte verbeteringen in het NAVO- commando zowel te land als ter zee. TN DE modesalons viert de lente hoogtij. Door de nauwe maar o zo mooie straten van Florence mag dan de kille landwind waaien, de Londense par ken mogen dan kaal en kil liggen te wachten op het voorjaar en de terras jes van Parijs mogen dan triest en verlaten zijn in de dure zalen waar de „beau monde" zich ver zamelt rond de modeko ningen en hun mannequins gaat nu de bewondering uit i het toiletje en naar het haast te luchtige strandpakje. Want u hebt het gelezen in de kranten: in deze dagen worden de dtep be waarde geheimen van de zomermode-1961 prijsge- j geven. In deze weken I wordt bepaald of de rok (ook uw rok!) straks kor ter of langer zal zijn en i of u al dan niet de taille op de rechte plaats zult kunnen dragenof zult moeten doen alsof er he lemaal geen taille be staat! Want grillig is de Onze foto geeft u een i beeld van hoe het mis- schien zal zijn.. Het is i een middagensemble, ont- worpen door de Londe- naar John Cavanagh en vervaardigd van witte 1 zijde met een wolmélan ge. Een grote hoed en lan- ge handschoenen horen er I bij. Zelfs de strengste cri- !ticus zal niet durven zeg gen dat het een „ondraag baar" geheel is mis- I schien dat de Parijse fo- I to's (die nog niet gepu- i bliceerd mogen worden) i op dat punt meer reden tot kritiek geven! 1 Tussen twee haakjes: wist u dat onze krant i eigen verslaggeefsters in i Londen en Parijs heeft, die met haar kritisch Ne derlandse ogen het alles in zich opnemen? Want i mode is nieuw, ongetwij- feld. Daarom behoort ook dit nieuws nuchter en i deskundig behandeld te I worden. Zoals u (en uw j kennissen?) dat van onze krant gewend zijn! (straat) (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). (naam) (straat) (woonplaats) Vijf doden bij de staatsgreep in El Salvador De staatsgreep in El Salvador heeft dinsdagavond vyf mensen het leven ge kost. In verband met ongeregeldheden op deze avond werd de staat van beleg af gekondigd, maar woensdagochtend x alles weer normaaL Infanteristen van de nationale garde tankdivisies hebben na de staatsgn stellingen om de hoofdstad betrokken vliegtuigen van de luchtmacht houden spectievluchten boven San Salvador. De strijdkrachten die de opstand leiden, heb ben meegedeeld, dat 'zij de situatie vol ledig meester zijn en dat zij het land naar een „werkelijke democratie" zullen leiden. Volgens niet bevestigde berichten, hou den troepen die trouw zijn gebleven de oude junta stand in een fort in hoofdstad, San Salvador. De nieuwe junta staat onder leiding van Alonso Castillo Navarette, de 40-ja- rige minister van defensie. De leden de oude junta, drie burgers én drie litairen, zijn per vliegtuig het land uit gezet. doch over hun verblijfplaats niets bekend. In het Britse Lagerhuis is donderdag gesproken over het grote aantal moor den dat de laatste tijd in Engeland is gepleegd. Volgens de conservatie af gevaardigde Osborne bedraagt dit aan tal sinds 1 december jl. 51. Volgens hem leidde dit er toe, dat de- mening veld wint dat alle toerekeningsvatbare moor denaars de doodstraf moeten krijgen. Vertrouw de levering van een RADIO of TELEVISIETOESTEL toe aan een firma met: Ervaring Vlotte service 0 Ruime sortering Aan deze eiseQ voldoet Het adres voor PHILIPS RADIO TELEVISIE NIEUWE RIJN.30—32 TELEFOON 24244* President Kennedy zal de twee door de Sowjetunie vrijgelaten vliegers vanavond bij aankomst op de basis Andrews be groeten, aldus heeft de perschef van het Witte Huis meegedeeld. Een commentator van Radio Moskou heeft verklaard, dat de vrylating „een nieuw goodwillgebaar" van de Sowjetunie is, waaruit blykt dat Rusland bereid is het verleden te verge ten en een nieuwe pagina wil omslaan in de betrekkingen met de V.S. Naar aanleiding van de vrijlating van de twee piloten heeft de vader van U2- piloot Francis Powers, die in Moskou tot tien jaar gevangenisstraf is veroordeeld, meegedeeld, goede hoop te hebben, dat ook zijn zoon spoedig uit de gevangenis zal worden ontslagen. Misschien nog in de eerste helft van dit jaar, zo zei hij. HET snelle Portguesc fregat Pero Escobar zal vandaag waarschijnlijk de Santa Maria bereiken, die geschaduwd door een patrouille vliegtuig van de Amerikaanse vloot zich in de richting van Angola in West-Afrifca spoedt. Nog twee andere Portugese oorlogsschepen zijn op volle kracht op weg naar het overmeesterde schip met de opdracht, het te onderscheppen. De leider van de rebellen, Galvao, heeft echter ver klaard, het schip in geval van inmenging tot zinken te zullen brengen. De passagiers zouden zonodig als gijzelaars worden gebruikt. sagiers eigenlijk het liefst onmiddellijk in volle zee kwijt zou willen. Deze ope ratie zou uitstekend uitgevoerd kunnen worden door de Amerikaanse torpedo- bootjagers, die het schip thans volgen, maar de accommodatie aan boord zou voor zoveel passagiers niet toereikend zijn. Intussen hebben deskundigen uit gerekend, dat de Santa Maria, die 480 zeemijlen per 24 uur vordert, zondag de Afrikaanse kust kan bereiken, als er voor die tijd geen spectaculaire dingen gebeuren. De reis naar Angola zou ech ter veel langer duren. Intussen betwijfelt men, of Galvao de waarheid heeft gesproken-, toen stoutweg mededeelde, dat zijn bestem ming Angola is. Dit kan een list zijn om de achtervolgers te misleiden. Vijf Ame rikaanse passagiers op de Santa Maria zeggen in een boodschap dat alles wel is aan boord. Voedsel en drinkwater zijn gerantsoe neerd, maar worden in voldoende hoe veelheden uitgereikt. De passagiers schikken zich goed in de toestand. De behandeling van de passagiers is ge zien de omstandigheden bevredigend. De medische verzorging is voldoende. Over de bestemming is niets bekend Volgens het Engelse ministerie van volksgezondheid is vastgesteld, dat de griepepidemieën in drie steden in de Midlands van het Aziatische type zijn. Verwacht wordt, dat de epidemie in de eerstkomende weken naar het gebied ten zuiden van. Londen zal overslaan. In de stad Nottingham zijn meer dan KM) patiënten met Aziatische griep at is bijna evenveel als in 1957, toen de wereld door een griepepidemie ge teisterd werd. In Leicester zijn naar schatting 7500 lijders aan Aziatische griep en te Barnsley ligt een derde van mijnwerkers met deze soort griep te bed. Volgens het ministerie verloopt de ziekte goedaardig, maar zijn er toch een aantal sterfgevallen ten gevolge van dc griep geconstateerd. De Londense zie kenhuizen hebben gewaarschuwd alleen de ernstigste gevallen te zullen accep teren en bedden te reserveren voor het toenemende aantal patiënten met long ziekten en griep. De 66-jarige J. B. van Ulden uit Utrecht ts gisteren bij een auto-ongeluk in de buurt van Wesel (W.-Duitsland) om het leven gekomen. De auto, die door zijn 46-jarige. in Essen wonende, neef P van Ulden werd bestuurd, bot ste tegen de aanhangwagen van een vrachtwagen uit Duisburg. De heer J B. van Ulden liep daarbij een schedel breuk op en overleed ter plaatse. Volgens de laatste berichten vaart de Santa Maria thans een zuidooste lijke koers, dat wil zeggen in de rich ting van Angola. Eerder was gemeld, dat het schip in noordoostelijke rich ting voer, naar de Kaap Verdische eilanden of naar Senegal, dat aan Portugees Guinee grenst. De Ameri kaanse atoomonderzeeër Seawolf die verbinding met de Santa Maria heeft, koerste reeds in de richting van Da kar in Senegal. De Ver. Staten nemen nu met v: torpedobootjagers, twee tanikboten. atoomoniderzeeër, één landingsvaartuig achttien vliegtuigen deel aan het scha duwen van de Santa Maria. De torpedo bootjagers hebben opdracht, het schip te onderscheppen, maar president Ken nedy heeft medegedeeld, dat de Ameri kaanse officieren geen bevel hebben gekregen, er aan boord te gaan. D» Britten nemen helemaal niet meer aar de achtervolging deel. De Amerikaanse marine heeft kapi tein Galivao gevraagd, de passagiers af te zetten ergens in het noorden Zuid-Amerika. Het schip is echter al zo ver gevorderd op weg naar de kust van Afrika dat deze mogelijkheid thans uitgesloten moet worden geacht. Niette- heeft de Amerikaanse piloot, die contact heeft gehad met Galvao, de in druk gekregen, dat de kapitein de pas- Rusland ivil verleden vergeten De heer Powers heeft twee weken leden nog een brief van zijn zoon gekre gen, waarin deze verklaarde te geloven spoedig vrijgelaten te worden. Autoritei ten van het ministerie van buitenlandse zaken deelden echter mee niets te weten van nieuwe pogingen om Powers vrij te krijgen. Koningin Juliana bracht vandaag een werkbezoek aan het "Westland In de Lierse Dom bezichtigde zij een tentoonstelling van kerkelijke voorwerpen. (Van een onzer verslaggevers) DE ZEVEN gemeenten van het Westland hebben vandaag feest gevierd, daar Koningin Juliana hen met een bezoek vereerde. Overal had men zijn uitersite best gedaan een aantrekkelijk programmapunt aan te dragen, met het gevolg d^t het bezoek zeer langdurig werd. Vanmorgen om tien uur begon het al en pas tegen de avond was het afgelopen. De drukke dag begon met een begroe ting op de brug over de Karthulzerwe- tering in Den Hoorn, waar de commis saris der Koniningin in Zuid-Holland, mr. L. Rlaasesz, de Vorstin die ver gezeld was van mevrouw L." A. J. Ba ronesse de Smeth, geboren baronesse van Pallandt, dame du palais en haar par ticulier secretaris, mr. J. van der Hoe ven ter begroeting aanwezig was. De snijdende koude verhinderde niet dat de Koningin haar bezoek met opgewektheid begon. Zij was gekleed in een oranje wolen robe waarover zaj een bontjas In Den Hoorn sprak burgemeester F. R. M. Meltzer, wiens dochtertje Suzan bloemen mocht aanbieden, een inleidend woord op het bezoek. Hij schetste de betekenis van de zeven gemeenten die op het programma stonden, waarna ach tereenvolgens Schipluiden, Maasland. De Lier, Naaldwijk, 's-Gravenzande, Monster en Wateringen aan de beurt kwamen. In Maasland gaf burgemeester F. J. Groot Enzerina een uiteenzetting over de agrarische belangen, declameerde zijn echtgenote en liet de landelijke ruiterij zich zien. De Lierk wam met een ten toonstelling van kerkelijke voorwerpen en in Naaldwijk werd onder meer het carillon, waarvoor een snelle actie het geld heeft opgeleverd, in gebruik ge steld. Het hoogtepunt in 's-Grvenzande was de opvoering van een jeugdspel en In Monster waren het de Koninklijke ZuidHollandsche maatschappij tot red ding van schipbreukelingen en het hoog heemraadschap Delfland die vooral de aandacht vroegen. In Wateringen werd het bezoek besloten. Daar was onder meer een schilderijententoonstelling in gericht /"'HROESJTSJEF gebruikt mensen om ei zijn diplomatiek spel mee te spelen. Naar het hem wenselijk voorkomt, houdt hij hen als gijzelaars vast of laat hij hen vrij. Zij zijn de pionnen van zijn grillen. Het lijkt iets. dat hij thans de beide Ame rikaanse vliegers naar hun land heef! laten terugkeren. En natuurlijk heeft hei betekenis, in het bijzonder voor de ver houding tussen zijn land en Amerika. Maar het blijft een kwalijk en verach telijk ding, dat Chroesjtsjef aan mensen zijn stemming van vrieskou of van dooi moet bewijzen. Dit is het. wat ons bij de beoordeling van deze zaak niet mag ont gaan. Het zal ook de Amerikanen niet ontgaan. Ons dunkt, dat door zijn voorzichtige reactie ook Kennedy reeds heeft laten blijken, dat het hem niet is ontgaan. De loslating van deze onrechtmatig ge vangen gehouden mannen is door Chroesj tsjef stellig als toenadering bedoeld. De gevangenhouding betekende voor die toenadering een hindernis, en deze diende allereerst te worden weggenomen. Of nu plotseling alles In het reine is? Zeker niet Het moge nog in het reine komen, en iedere toenadering heeft voor lopig nog slechts een formeel karakter, is bedoeld om voor de materiële toenade ring de weg te zuiveren. Kennedy heeft zich in zijn nog zo korte ambtsperiode reeds een wijs man betoond. Zijn eerste rede was voortreffelijk en ook voorts heeft hij getoond, dat hij winst wil doen met door zijn voorganger opgedane pijnlijke ervaringen. Voor de bejegeningen, welke Eisenhower weder varen heeft, heeft ook Kennedy niet de ogen gesloten gehouden. Naar de grillige Russische spelregels zou hem iets derge lijks kunnen overkomen. Vandaar in de eerste plaats zijn terug keer naar de geheime diplomatie. Dit is ïtcllig reeds een streep door Chroesjtsjefs reken'ng. Chroesjtsjef het is gebleken moet het hebben van robust en uiter lijk vertoon. Hij is de man van de foto's. Van hem geldt, dat de foto's de man ma ken. Tegenstanders moeten publiekelijk voor schut worden gezet. Dit pad wenst Kennedy niet te betvandelcn. Vandaar verder de afwijzing door Ken nedy van topconferenties, althans voor lopig. Eisenhower heeft van topconferen ties meer na- dan voordeel gehad. Hij was er vaak lang door van huis en de resultaten waren teleurstellend. Neen, Kennedy blijft toegankelijk, maar langs andere wegen. Hij gaat om een win ters beeld te gebruiken niet over ijs van een nacht. Of zo men wil, hen laat zich niet vangen door een dag dooi. 9 De Britse politie maakt jacht op vijf ban dieten die uit een dubbeldekker voor vraohtvervo&r loonzakjes met een bedrag van ƒ90.000 stalen. 9 Een particuliere Franse maatschappij wil weer eens een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van een brug over Het Kanaal. 9 Macmillan gaat vandaag naar Parijs, waar hy de gast is van president De Gaulle. Er zal gesproken worden over de proble men van oost en west, de NAVO en het ontwapeningsprobleem. 9 Grote luchtvaartmaatschappijen hebben bij de Britse regering geprotesteerd tegen een voorgenomen verhoging met een derde van de landingsrechten. Vrouwelijke lijfarts voor Kennedy President Kennedy heeft dr. Janet Traveil tot zijn lijfarts benoemd. Nog nooit eerder is een vrouw lijfarts vau een Amerikaanse president geweest. Dr. Janet Traveil behandelt Kennedy al sinds 1955 voor een rugaandoening, waarvan de eerste symptomen zich zijn schooljaren voordeden en die in tweede wereldoorlog ergei is geworden. Dr. Traveil heeft veel succes gehad bij haar behandeling van Kennedy. Zij ontdekte onder meer dat zijn ene been Iets korter was dan het andere, waar door zijn rug extra belast werd. Ons nieuwe feu'lleton: J^ERNIIARD NORDH heeft in de Scandinavische landen zeker niet ten onrechte de bijnaam „De Dichter van Zweeds Lapland." ge kregen want weinig auteurs kennen dit in onze dagen nog zo on herbergzame gebied zo door en door als hij. Nordh vestigde zich als kolonist en jager in het eenzame noorden, in het woeste gebied der Lappen, waar hij het zware leven leidde, dat hij later in zijn boeken zo meesterlijk wist te schilderen. nieuwe feuilleton, dat na het spannende „Nacht zonder Einde" wordt gepubliceerd, is één van de grote successen van Bernhard Nordh. „De zon gaat op in Gulbrandstal" vertelt de pelsjager Erland, die zijn meisje Imber naar het gebied der Lappen meelokt en haar daar uiteindelijk ook in de steek laat. Meesterlijk zijn in het verhaal de dramatische conflicten getekend, conflicten, die voor evenzovele hoogtepunten in ons nieuwe serieverhaal zullen zorgen. Overleden tijdens raadsvergadering Tijdens de begrotingszitting van de Utrechtse gemeenteraad is gisteravond het 47-jarige gemeenteraadslid voor de K.V.P., de heer G- A. J. van den Boo gaard, door een hartverlamming getrof fen. Twee artsen-raadsleden pasten hart massage toe, maar deze mocht niet meer Brand in postkantoor stagneert telefoon in Dordrecht In het postkantoor van Dordrecht heeft gisteravond tussen negen uur en half elf een hardnekkige brand gewoed, die uitgebroken was in een op de boven ste verdieping van een vleugel van het gebouw gelegen technisch magazijn. De brandweer wilde hot vuur aanvankelijk met grote omzichtigheid bestrijden om te voorkomen, dat een gedeelte van de onder het magazijn en een zolder daar naast gelegen telefooncentrale van Dordt en omgeving schade zou lijden. Zii trachtte dan ook aanvankelijk de brand met schuimblussers te blussen. Al sooe- dig bleek echter, dat dit onmogelijk was en daarom gaf de commandant opdracht water- en miststralen te gebruiken. Daardoor Is een deel van het lokair' telefoonverkeer in Dordrecht voorlopig uitgeschakeld, terwijl het interlokale verkeer stagnatie ondervond. "DELANGRIJKE wijzigingen in de lucht- ■*-* drukverdeling zullen tot gevolg heb- btn dat in ons land de dooi zal invallen. Het Skandinavische hogedrukgebied is namelijk tamelijk snel in zuidoostelijke richting aar West-Rusland weggetrok kenterwijl actieve Oceaandepressies zich geleidelijk verder in oostelijke rich ting over de Britse eilanden uitbreiden. In de nacht van donderdag op vrijdag kwam tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk in ons land hier en daar nog strenge vorst voor. De laagste temperatuur werd gemeld uit Zuid-Lim burg, maar reeds in de ochtend begon de vorst af te nemen bij toenemende zuide- lyke winden, welke het warmtefront van iangs de kust tijdelijk stormachtige wind de Oceaandepressies voorafgaan. tussen zuid en zuidwest. (Opgemaakt Boven de Britse eilanden bevindt zich 11.15 uur). uitgestrekt neerslaggebied dat zich Tendens: stationair Stand gisteren: 760 ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 8.27, onder 17.20 uur; naan op 14.42, onder 5.49 uur. Volle maan op 1 april. in de nacht van het west enuit land zal uitbreiden. De neerslag zal waar schijnlijk als sneeuw beginnen maar daarna overgaan in regen, waarbij de temperaturen 'mogelijk nog niet tot bo ven het vriespunt zijn gestegen. Na het passeren van het fro-nt mag echter toe nemende dooi worden verwacht. HET WEER EN EUROPA De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Overwegend zwaarbewolkt met tijde- Rapporten hedenmorgen xeven uur lijk sneeuw of yzel gevolgd door regeu en invallende dooi. Matige tot krachtige, Gift van Koningin voor Kongo Naar de Rijksvoorlichtingsdienst me dedeelt heeft H. M. de Koningin een gift beschikbair gesteld ten bate van de actie van het Nederlands Rode Kruis tot leniging van de hongersnood in Kongo. (Advertentie) LAATSTE WEEK Balans Opruiming COUPONS LINOLEUM SMYRNA KARPETTEN DAMAST GORDIJNSTOFFEN MODERNE CRETONNE tegen uitzonderlijk lage pryzen BULTHUIS BOTERMARKT 23 yO LANGZAMERHAND regering, doch ook.... worden de gebeurtenis- «'"maatschappij, sen rondom de muiterij op Bij een Westduitse film de „Santa Maria" door dc onderneming is het kostcli.i- ke idee geboren om over alle met de voet gebeurtenissen, die zich aar oboord van het „beruchte' slaatje uit willen slaan ^.hip hebben voorgedaan eer - film te maken. Tegen het neming tot boven dit jaar of begin omdat behoren niet alleen de tegen- ejnde Om alie concurrentie de kop juist halfstok. 1 te drukken heeft de „N.F." Hiermee wi reeds contact opgenomen teren tegen het voornemen met een Spaanse onderne- van de opstandelinge ming en de titel „Santa Ma- Galvao, die van plan ria" wettelijk beschermd, de „Santa Maria" nat,. Steeg de vlag bij deze onder- gola te varen. De inwoners in de top, van deze Poi behoorlijke aan de kust t van liet stadhuis van Luan- zijn als Galvao naar Angola da in Angola hangt de vlag komen. Het stadsbestuur heeft na- Hiermee wil met protes- tuurlijk alle maatregelen ge nomen om de toestand hel de opstandelingenleider hoofd te kunnen bieden. Het mei is de filmmaatschappij die nu voor zorgen moet da' - op de eerste rij staat bi de top. van deze Portugese bezitting de aankomst van het sch'r ie West-Afrika in Angola om die op de filr Station gcsteldh ïr si 85.sa s-c «s Temper 5e Vllss Eel dé De Bilt Twente Eindlh Zd -I.imi Helsinki Stockh. Oslo Frankfort MUiohen Genéve Locarno gh bew standers van de Portugese volgend jaar zal de film- duit mee te verdienen valt, vinden dat het waanzin zou vast te leggen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1