RAI-gebouw-monument glas, beton en staal in Overheids- pensioenen Onvolledig HIJS-Hokij versloeg legerteam Nog geen beslissing over toezicht op bejaarden en verpleeghuizen Twee piloten vrijgelaten Leidenaars leverden goede prestaties in Hoogoventoernooi Favoriete Sjoukje Dijkstra aan linkerbovenbeen gewond ÏIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 26 JANUAA1 1961 (Van onze speciale verslaggever) Wanneer Pitins Bernhard volgende week donderdag de 43ste RAI-ten- toonstelling van personenauto's en kampeerwagens opent, zal dit tevens Je opening zijn van het lang verfoeide, nieuwe RAI-gebouw. Niemand jieeft kunnen bevroeden, dat het oude RAI-gebouw, dat in 1922 aan de Ferdinand Bolstraat werd neergezet, als tijdelijk zenuwcentrum van de tfederlandsche Vereeniging „De Rijwiel- en Automobiel-Industrie", bijna ireertig jaar dienst moest doen. De houten hallen met hun steeds grilliger gordende aanhangsels werden, vooral na de oorlog, tot een ontsiering en Selfs een soort schande voor Amsterdam, want het congresgezicht" van Je hoofdstad was noch met lip-stick, noch met andere, rijkelijk toegediende make-up-middelen modern te maken. I Eerder dan welke tunnel ook, thans het RAI-gebouw na tien j; jtuderen en twee jaar bouwen hele maal klaar. En over niet al te lange tijd zal het unieke tentoonstellings complex aan het Europaplein het vroegere Scheldeplein ook nog i congresgebouw rijk zijn. In deze tijd van vergaderingen exposities zal Amsterdam dan niet gLleen een trekpleister voor Nederland Cijn, maar ook voor de rest van Euro pa. De strijd met Utrecht, Den Haag en Rotterdam over het aantrekken van tentoonstellingen en congressen tal er ongetwijfeld een feller karak ter door krijgen, waarbij de hoofdstad dit maal eens in het voordeel is Kosten noch moeite zijn gespaard het Europaplein alle aantrekkelijkhe- 1 jen te geven, welke de moderne, gaderende en tentoonstellende men hoeft In het RAI-gebouw alleen zijn 15,5 miljoen gulden gestoken (elf mil joen voor rekening van de gemeente (Vervolg van pagina 1) De ambtenarenpensioenen, die vóór 1 april 1960 zijn ingegaan, worden verhoogd met tweemaal 3 pet. ter compensatie van de huurverhogingen per 1 augustus 1957 en 1 april 1960. Vervallen zal de bestaande huurcom- pensatie van 3 pet. met een maximurr van f 120 en f 90, die krachtens de wet van 31 juli 1958 is verleend op de pensioenen van hen, die geen spraak hebben op een algemeen derdomspensioen. Voor de pensioe nen, die op of na 1 april 1960 zijn in gegaan, zulten bij de korting de der punt 2 genoemde bedragen klei ner worden, naarmate de salarisver hoging, die in verband met de ge differentieerde loonpolitiek is ge nomen, in de pensioenen zal zijn doorgewerkt, f Voor gepensioneerden, die geen aan spraak hebben op bodempensioen, wordt naast de bovengenoemde huur- compensatie het pensioen extra ver hoogd met f 180 voor gehuwden en f 108 voor ongehuwden. Deze tijde lijke toeslag zal echter niet meer mo gen bedragen dan het totaal aan no minaal pensioen, inclusief de daarop verleende toeslagen. Over de wijze, waarop de geleidelijke fschaffmg van de korting zich verder >1 kunnen voltrekken, moet de regering ich haar oordeel nog voorbehouden. Zij jelt zich voor deze aangelegenheid op- ieuw in overweging te nemen, wanneer yentuele salariswijzigingen die in arakter overeenkomen met die van januari 1960 tot stand komen In het georganiseerd overleg is nog een overeenstemming bereikt over het raagstuk van de waardevastheid der verheidspensioenen. Nader overleg zal ieromtrent nog plaatsvinden, zo delen e ministers mee. Maximum Blijkens het nu ingediende wetsont werp heeft de regering het maximaal ëreikbare ambtenarenpensioen thans astgesteld op f 14.861 per jaar en de laximale weduwenuitkering op f 8289 ir jaar. Bij de bepaling dezer maxima geen rekening gehouden met de huur- hnpensatie van 1 april 1960. Zo spoedig mogelijk zal de regering ik voorstellen indienen tot verbetering liet terugwerkende kracht tot 1 april |60) van de Indonesische pensioenen. Amsterdam), terwijl het congresgebouw nog eens tien miljoen gulden zal opslok ken. Voor vijfentwintig miljoen gulden kan men tegenwoordig dus op de eerste rij zitten, als het aankomt op de ver lening van vergader- en expositiefaci liteiten. Bij de verwezenlijking van het mees terwerk van architect Bodon en zijn confraters, hebben drie uitgangspun ten als leidraad gediend. In de eerste plaats wenste het RAI- bestuur tot een complex van zalen on der één dak komen, zulks in afwijking van wat men bij jaarbeursterreinen in binnen- en buitenland meestal ziet (Utrecht, Frankfort, Hannover). Het voordeel hiervan is, dat de bezoekers zich niet van het ene gebouw naar het andere behoeven te verplaatsen, temeer, omdat tijdens het tentoonstellingssei zoen, dat van september tot mei loopt, onberekenbare weersinvloeden in het spel zijn. Ook de aard van een vak beurs: totale presentatie, komt er beter door tot zijn recht Overzichtelijk De wenselijkheid Vorst: veerdiensten worden gestaakt De vorst van de afgelopen dagen levert op verschillende plaatsen ernstige hin der voor het scheepvaartverkeer op. Op het gehele IJsselmeer komt vrij veel ijs voor, wat er oorzaak van i de veerdienst Enkhuizen—Staveren morgen moest worden gestaakt. Ook de dienst EnkhuizenMarken is, zoals wij gisteren al meldden, tijdelijk opgehï- Vooral voor Amsterdam ondervinden de schepen zeer veel 'last van drijfijs, zodat Rijkswaterstaat aan sohepen met motorvermogen van minder dan 200 pk de vaart ontraadt. Ook op het Veluwemeer is de scheepvaart gestremd. Wat de binnenwaart betreft: middel- r vast ijs ligt er in het Reitdiep, de vaart van Terhorne naar Staveren de Hogeveensevaart. Ir is geen vaart meer op het Reit diep, het Winsoboterdiep, devaart var Terhorne naar Staveren, het Noord- Willemskanaal, de Hogeveensevaart gedeelten van de Overijsselse kanalen. De veerdienst op Ameland en Schier monnikoog ondervindt eveneens hinder in het ijs. De diensten worden niet eer gevaren volgens dienstregeling. Schaatsenrijden J. Wester won in Heeg Onder grote belangstelling zijn gisteren Heeg (Fr.) nationale langebaan-wed- strijden gehouden. Er werd gereden ovei 500. 1500 en 3Ó00 meter. Het meest op vallende resultaat werd bereikt door J. Wester uit Eernewoude die op alle drie afstanden als eerste eindigde. L. Bazuin uit Schiermonnikoog werd driemaal tweede. Er stond een snijdende wind en et vroor ongeveer 4 graden. De uitslagen luiden: 500 meter: 1. J Wester (Eernewoude) 51,9 sec., 2. L. Ba zuin (Schiermonnikoog) 51.9 sec., 3. R. Paping (Dedemsvaart) 54.6 sec. 1500 meter: 1. J. Wester 2.51.1, 2. L. Bazuin 2.54.8, 3. R. Paping 2.59.4. 3000 meter: 1. J. Wester 5.44.2, 2. L. Bazuin 5.51.5, 3. H. Postma (Leeuwarden) 59.8, Eindklassement: 1. J. Wester 106.3OC pnt., 2. L. Bazuin 168.750 prrt., 3. R. Pa ping 176.750 pnt., 4. H. Postma 177.735 pnt., 5. Kerstma (IJlst) 181.217 pnt. gebouw heeft dan ook veel licht, waar bij een té felle zon wordt afgeschermd, terwijl aan de luchtverversing alle mo derne aandacht is besteed. Obstakels, in de vorm van kolommen b.v. zijn er niet. want vrijwel het hele expositie-opper vlak ligt gelijkvloers. Ook heeft men gestreefd naar de vor ming van ruimten van uiteenlopende grootte, die, onafhankelijk van elkaar kunnen worden afgeschoten. Hierdoor is het mogelijk in hetzelfde gebouw ver schillende exposities tegelijk te houden In totaal bedraagt het tentoonstellings oppervlak 32.500 vierkante meter, of wel bijna tienduizend vierkante meter dan in het oude gebouwencomplex. Do meest spectaculaire ruimte is wel d« Europahal (twintigduizend vierkant» meter), die 195 meter lang, 67,50 meter breed en 16,5 meter hoog ls. Daarnaast zijn er de Zuid- en de Oosthal (beide 4.050 vierkante meter), de Noordhal (3.500 vierkante meter), de Glazen Zaal voor openingen en ontvangsten en vergaderzalen. Het nieuwe RAI-gebouw is als monument in glas, beton en staal. Bij de constructie is liefst 2400 ton staal gebruikt, twintigduizend vierkante me ter glas en bijna elfduizend meter be ton en cement Bijna viereneenhalve hectare zijn nodig geweest om het o plex te kunnen plaatsen, terwijl grootste afmetingen 217,5 bij 195 meter zijn. Kopje koffie. In gerefonneerde kerk Leiderdorp Flinke belangstelling voor W.N Symphonic Orkest fER LUK GEZEGD, waren we benieuwd naar de reactie van Leiderdorp J op de aankondiging, dat het West Nederlands Symphonie Orkest in de f daarvoor zeer geschikte gereformeerde kerk zou concerteren. Dit en- imble reist allerlei kleinere plaatsen in de provincie af, om ook daar de Ventueel beslaande honger naar serieuze muziek te stillen. Men ziet dan t belangstelling variëren van mager tot overtuigend groot. Gelet op het izoek aan andersoortige muziekuitvoeringen, waren onze verwachtingen let zo erg hoog gespannen. Maar Leiderdorp heeft Sam Swaaps orkest tker niet voor vele lege banken laten spelen. Het middenvak was zelfs i goed als geheel bezet. De programma's van dit gezelschap, t met zijn ruim dertig muzikaniten tot grote kamerorkesten kan worden ge kend, zijn doorgaans uit werken var achttiende eeuw en dan nog liefst ui1) rococo- en voor-klassieke periode sa- ingesteld. Deze eenzijdigheid wordt or gelegenheidsbezoekers niet als min- r prettig aangevoeld. Voor hen is hei Bteren naar een beroepsorkesit op zich- f al een evenement. Als dit dan nog rt-gevooisde, blijmoedige, bovendien Btijpolijke muziek speelt, dan is hun ond geslaagd. We zullen er geen kwaad n zegigen. Jeze keer had Swaap twee slappe wer ft. een fluitconcert van de blijkbaar jonge Chrlstoph Willlbald von Gluck een Avondmuziek zonder enige «tentje van Joseph Haydn, door een ncerto grosso, het tiende van het ge- Jikelijke dozijn, in d-moll, en één van 'nz Schuberts meesterwerken, de vroeg nantische vijfde symfonie in Bes, ora- |gd. Deze laatste deed ons al het voor- lief Iwaap, de gemoedelijke levenskrach- I kunstenaar, heef' de gave, zijn or- itleden én zijn toehoorders bij het werk houden. Walt de eerstgenoemde groep betreft, merkt men niet in alle geledin gen steeds de gewenste correctheid en geestelijke paraatheid op. Als deze beide eigenschappen doorlopend in volle mate aanwezig waren, zou het spel zeker nog meer bevredigen. Die fijne muziek uit de achttiende eeuw is bijzonder kwets baar; men hoort er de minste onregel- In doorsnee echter klonken vooral H&ndels concerto grosso en de serena de van Haydn, kleurig en gevoelig, zo- dat men er toch vaak met genoegen naar kon luisteren. Lucius Voorhout was de voortreffelijke, veel stijlbegrip tonende solist in Glucks fluitconcert. Hij verdiende voor zijn lichte glan zende spel aller bewondering. Het or kest begeleidde bescheiden en ving de solo niet altijd zuiver en punctueel op. De schone, altijd nog te weinig ge hoorde vijfde symfonie van Schubert ver schafte ons persoonlijk, qua kunstwerk qua uitvoering, de meeste vreugde. Alle delen en onderdelen van dit werk zijn geïnspireerd. Zelfs de minste gedach- in alleen-maar-maakwerk komt hier niet op. Het orkest leverde een vertol- king, die het werk vooral muzikaal, recht deed. Het café-restaurant geldt als het dernste van Nederland en misschien wel van Europa. Per uur kunnen niet minder dan zeshonderd maaltijden worden op gediend, niet meegerekend de capaciteit van het zelfbedieningssnelbuffet, uit het plafond komende infra-rode stralen de gerechten op temperatuur houden. Tien koffiezetmachines, uniek voor Europa heten te zijn, vol tooien de voorzieningen ten behoeve de inwendige mens. Met één vulling kunnen per machine vierduizend koppen koffie worden uitgeschonken Een parkeerprobleem, dat de aantrek kingskracht van het beste tentoonstel lingsgebouw kan ruïneren, zal zich lopig beslist niet voordoen. In een straal van ongeveer vijfhonderd meter rond het gebouw kunnen ongeveer tiendui zend auto's worden geplaatst, al zal dit aantal pas kunnen worden bereikt, als de in aanbouw zijnde en bijna honderd meter brede Europa-boulevard gereed gekomen is. Dick Elffers heeft nog voor een ver ticaal accent in het horizontaal ge kleed gebouwencomplex gezorgd. Naar zijn ontwerp is midden op het Europa plein een veertig meter hoge toren van gewapend beton verrezen, die het RAI- singnaal uitbeelt en met een lichtkrant en reclames is getooid. Markt- en visserij berichten V isserij IJM'UIDEN, 2« januari Prijzen per kg: heilbot 3.70—3.10, gr. tong 3:60—3.20. gnm. tong 3.20—3.10, kim. tong 3.10—2.70, kl. tonig I 3.70-3.40, kl. tong II 3—2.20, talbot I 3.40—3; per 50 kg. tarbot IV 94—68, gr. schol 30—36, grm. schol 30—27, kim. schol 40—22 kl schol I 35-^14, k'- Schol II 22—8, schar 34—18. bot 9—3, verse haring 1®— U. makreel 30—11, gr. schelvis 71—60, grm. schelvis 7363, kim. schelvis 7168, kl. cheïvïs I 72—70, kl. dhelvils II 61—48, wij ting 36—8 gr. gul 43—30. mid. gul »2—26, kl. gul 30—22. kl. haai 34, ham 114, kl. heek II 25, poontpes 46, kl. koolvis zw. 2fl—21; per 125 kg: gr. kabeljauw 200—80, gr. koolvis zw. 90—65, gr. leng 80—60. Aan voer 3840 kisten. BARiNiEVELO 26 februari uwse Eierveiling. Weekaanvoer verden gebracht. Handel matig. Prijt 00 stuks: 417-52 gi 62-67 gram 14.26—14.98 BAiRiNEVEDD. 26 jam ;ram 13U2—14 t2. 67-71 gram ƒ15.14 tig. Prijzen per 100 stuks: 57-62 gram ƒ13 —14.21, 62-166 gram 14 24—14.63, eende eieren 64-70 gram ƒ9.19—10.20. 70-76 gr 10.40—11.11. BARNEVBLiD, 26 januari Eiermai Aanvoer ca. 75.00o stu.ks, handel fl'ai Prijzen 54-65 grant 12.75—14.60 per stuks, alg. prijs 13.55, kiloprijs 2.26 BARNEVÉLD. 26 januari Pluimv markt. Aanvoer ca. 45.000 stuks, handel vlug. SlachtJkippen 170—1.75, siachtlkui- B'AKNE V ELID26 januari Variwns- m a riet. Aanvoer 117 stuks, handel Prijzen per efcuik: biggen 5670, drachtige al veren 90—140 GOUDA, 26 januari Kaasn le kaasmarkt te Gouda were lartijen kaas aangevoerd. Eet loteerde 2.16—2.22, tweed 2.082.15, alles per kg. De DELFT, 26 januari Vee Prijzen: mest- e kwaüiti 486 biggen. Prij magere varken gewicht, biggeT per 6tu'k: nuchtere :htige zeugen 350H50 l .902 per kg levend Brand in woning: 3 kinderen dood Een zeer felle uitslaande brand In een dubbele woning in Barrahuis, een gehucht naby de Friese plaats Wirdum, heeft in de afgelopen nacht het leven geëist van drie kinderen van het gezin Wiersma. De brand brak omstreeks drie uur vannacht uit en kon pas vanmor- gen om 7 uur worden bedwongen. De drie kinderen werden in hun slaap ver rast en konden niet meer worden ge red. Het waren de 4-jarige Elly en de 12-jarige Jan en de 5-jarige Sineke. Het gezin Wiersma telde zeven kinderen. De overige vier konden uit de vuurpoel worden bevryd. Een koeiendrieling De Lisserdyk heeft nu niet alleen de drieling van de familie Mesman, die alweer 4 jaar is, ook in de dierenwereld komt de Lisserdijk in het nieuws met een drieling. Bij de veehandelaar Van der Wal werd een koeiendrieling geboren. Ook hier kan gezegd worden; „met moe der en kinderen alles wel", want de drie kalfjes zyn er heel goed aan toe. Ren- en toervereniging „De bollenstreek' De ren- en toervereniging „De bollen streek" hield een contaotavond. Arie Houwelingen beantwoordde allerlei gen op wielergebied en Jan van Dyk vertelde over zyn „cross-ervaringen". Zaterdagmiddag wordt in het Reigers bos het clubkampioensohap verreden; aanivang 4 uur. Om kwart voor vier hou den de junioren op hetzelfde parcours een veldloop. Jaarvergadering van jeugd Geref. Gemeente Gisteravond hielden de J.V. en M.V. der Geref. Gemeente in het kerkgebouw aan de Tulpenstiraat de gezamenlijke jaarvergadering onder leiding var ere-voorzitter ds. H. van Gilst. Uit het jaarverslag van mej. Grisnich namens de M.V. vernam men, dat het ledental 20 bedraagt en voor sterke uit breiding vatbaar is. Zo ook de J.V., die 27 leden telt volgens het verslag van de heer Wildeman. Een inleiding werd gehouden door G. van der Beek over „Nehemia". Het was mej. L. Blom, die als lid van de M.V. in het tweede gedeelte van de avond sprak over „Madame Curie". Zoals te doen gebruikelijk waren er ook afgevaardigden van afdelingen die hun gelukwensen kwamen aanbieden. Tijdens de pauze werden verversingen rondgediend en werd gemeenschappelijk Bezoekers waren fanatiek maar.... Gisteravond bond Hokij de strijd aan tegen de Royal Canadian Engineers, een ploeg bestaande uit Canadese militairen gelegerd in het Rubrgebied. Het is geen grootse strijd geworden. De Hokij-ploeg was gehandicapt door het ontbreken van Lorret die in het ziekenhuis vertoeft en bovendien ontbrak Herreur wegens werkzaamheden elders. De ploeg werd nu aan gevuld door twee jeugdspelers, nl. J. Manuel en R. van Oei. Beide knapen moeten nog veel ervaring opdoen, al schuilt er in Van Oei veel goeds. De geheel in het rood gestoken gasten speelden vaak in het wilde weg en dat werkte een aantrekkelijke strijd ook niet in de hand. Vooral in de eerste speeltijd hielden de Canadese gasten de puck meer in de lucht dan op het ys. En daar de Hokij-spelers voorlopig geen vat op het spel van hun tegenstanders konden krijgen, viel er niet veel te genieten, enkele goede reddingen van beide keepers daargelaten. Tegen het einde van deze speeltijd toen de gast heren een minderheid van één speler had den, zag Litzgus zyn werk niet beloond. Want een prachtige solo waaruit een schot volgde werd door de keeper keurig ge stopt. Zodat er met blanke stand gerust kon worden. Levendigheid Do tweede speeltijd, die werd vooraf gegaan door een dans op het ijs van Ludie d. Graaff die daarmee veel bijval oogst te, bracht direct al de nodige levendig heid, niet in doelpunten weliswaar, wel in het opzoeken van het slrafbankje. Maar na 8 minuten spelen kreeg Hokij terzitting van de Zuidlhollandse Provinciale Staten heeft men na een uitvoerig debat nog geen besli kunnen nemen over een provinciale verordening, die het toezicht op be jaarden- en verpleeghuizen regelt. Bij de replieken werden vier amende menten ingediend die voor de gedeputeer de dr. J. P. van Praag aanleiding waren schorsing der beraadslagingen te vragen opdat het college van Ged. Sta ten zich nog nader over deze hele materie iu kunnen beraden. Deze verordening gaat uit van een re pressief toezicht op tehuizen. Hierdoor zal het exploiteren van een bejaarden- of verpleeghuis in Zuid-Holland niet zijn gebonden aan een vooraf door het pro vinciaal bestuur verleende vergunning. Met de verordening wil men een toezicht achteraf waardoor bij misstanden zonodig ingegrepen kan worden. Omdat in ver schillende gemeenten reeds voorschriften op dit gebied bestaan is in de vanmorgen vastgestelde verordening nadrukkelijk vermeld dat de provinciale regeling niet geldt voor de gemeenten Boskoop, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Lelden, Ryswijk, Rotterdam, Schiedam, Vlaardin- gen, Voorburg en Zwammerdam. Gede puteerde dr. J. P. van Praag heeft van morgen gezegd dat men deze gemeenten genoemd heeft omdat hoewel zij nog niet allen een plaatselijke verordening hebben, toch aangemerkt kunnen worden als plaatsen die een eigen regeling in het leven zullen roepen. Deze mededeling werd door dr. Van Praag gedaan omdat verschillende Staten leden o.a. dr. M. P. A. Meissen (kath. v.), ir. J. Bocrsma (c.h.) en N. van der Brugge (a.r.) zich niet wilden verzetten tegen de door Gedeputeerde Staten aangeboden provinciale verordening maar hier In de eerste plaats voor de gemeentebesturen taak zagen weggelegd. ;n taak die niet zal kunnen worden uitgeoefend omdat wanneer de provincie eenmaal een verordening heeft de ge meentebesturen krachtens de gemeente wet niet meer een eigen verordening in het leven kunnen roepen. Dr. Van Praag had, zo zei hij, alle begrip voor de ge meentelijke autonomie. Laat men echter niet zeggen dat de provincie het werk van de gemeenten afneemt Men heeft toch tyd genoeg gehad om met een eigen plaatseUjke verordening te komen, aldus spreker. Om de gemeentebesturen ter wille te zUn, zegde Gedeputeerde Van Praag toe dat de provinciale verordening op 1 aug. In werking zal treden. Gemeentebesturen zullen in de komende maanden alsnog In de gelegenheid zyn een eigen verorde ning vast te stellen. In zijn verdere be antwoording deelde dr. Van Praag mede dat ook de kerkelijke bejaarden en ver pleeghuizen onder het toezicht van de provinciale verordening zullen vallen. Niet om in de particuliere tehuizen in te grijpen de heer Vlasblom (s.g.p.) had hiertegen een waarschuwend woord ge sproken maar om deze tehuizen ook te laten profiteren van de rijke ervaringen die de provinciale inspectrice bij haar werk zal hebben opgedaan. Met nadruk stelde spreker vast dat deze provinciale inspectrice niet zal kunnen ingrijpen. De Provinciale Adviescommissie zal aanwij zingen kunnen geven of kunnen laten In grijpen wanneer dit bij naar voren geko men misstanden noodzakelijk mocht blijken. Bij de replieken bleken verschillende statenleden niet bevredigd. Met name de zelfstandigheid bij het optreden der ge meentebesturen achtte men door de pro vinciale verordening niet veilig gesteld. Zowel dr. Meissen (Kath. v.) als de heer N. van der Brugge (a.r.) dienden een amendement in om de positie van de ge meentebesturen beter te omschrijven. Bovendien kwam de heer Van der Brugge met een amendement waardoor de pro vinciale verordening niet op 1 augustus a.s. zoals dr. Van Praag had toegezegd maar op 1 januari 1962 in werking zal treden. Verder kwam de heer Pasman (soc.) met een amendement waardoor de provinciale verordening niet zal gelden voor de gemeenten met meer dan 40.000 inwoners. Zoals gezegd kon over deze amendementen en over de gehele veror dening geen beslissing worden genomen omdat Gedeputeerde Van Praag er de voorkeur aan gaf de zaak nader tc be- 100.000 DOLLAR VOOR AC. INT. RECHT De Ford foundation heeft een bedrag van 100.000 dollar geschonken aan de Academie voor internationaal recht te 's-Graveriha-ge ter bevordering van de studies en colleges van geleerden uit alle delen van de wereld en voor een internationaal studentenorgaan. Zaalhandbal. Het Duitse zaalhand balteam (heren) heeft gisteravond te Wolfsburg voor 2500 toeschouwers met 1810 gewonnen van Noorwegen. By de rust was de stand nog gelyk: 77. toch de verdiende voorsprong. Litzgus ondernam een solo en toen was bet raak: 1—0. De R.C. Engineers kwamen verwoed opzetten maar strandde veelal op de kun dig spelende Cyriel van Dyk, die ondanks een in gips verpakte gebroken pols. een moeilijk te passeren tegenstander bleek. Maar in de 14e minuut werd keeper Mill- man toch gepasseerd. Uit een scrimmage scoorde O. Breth tegen 11. Eén minuut daarna was de stand echter weer in het voordeel van de Hokij-ers veranderd. Na prachtig samenspel tussen Cook en Litzgus rondde Hoogervorst dit werk af met een doelpunt: 21. De Canadese bezoekers raakten even in paniek en ware hun goalie niet zo goed in vorm geweest, dan was de ach terstand stellig groter geworden. Voor al de „lieveling" van het publiek, Do nald Cook kreeg het op zijn heupen, en menig keer bracht hij door zijn prachtig spel de handen van de toe schouwers op elkaar. Zyn medevoorwaartsen wisten de door hem geboden kansen echter niet te benutten. Toen er 18 minuten ge speeld waren volgde er een bliksem- reactie van Cook. Een der achterspelers van de gasten miste en Cook profiteer de daar onmiddellijk van: 31. Een ju weel van een doelpunt. De derde speeltijd viel de Hokijspelers wat zwaar. Vooral Hendriks had zyn avond niet. Zodoende konden de Royal Canadians wat meer in het offensief gaan, maar tot doelpunten kwamen zij niet meer. Die werden in de weg gestaan door de subliem keepende Millman. Ook zijn overbuurman wist schoten van Cook en Litzgus kranig te stoppen. Vervolg van pagina 1) VERBITTERD Ten huize van mevrouw Oscar L. Go- forth, de echtgenote van een der ver miste vliegers, heerste een heel andere stemming. Zij vernam van de vrijlating van Olmstead toen zij naar de TV-uit zend mg van president Kennedy's pers conferentie keek. Ook zij had nimmer d ehoop opgegeven dat haar man eens terugkeren maar nu zy ten slotte de eerste hand een verslag zou kun- krijgen, leek zy uit haar evenwicht gebracht. „Ik zit ontzettend in spaning. het is verschrikkelijk. Indien mijn man dood is, zal ik dat president Eisenhower mijn gehele leven verwyten", zei ze bitter. „Als hij alles anders aangepakt had, zou mijn man niet zijnswaar hy is waar hy zich ook mag bevinden." TOCH BLIJ „Ik ben zo blij met dit nieuws", zei ïvrouw Willard Palm, weduwe van n bemanningslid, dat om het leven kwam toen het vliegtuig neergeschoten werd. Het stoffelijk overschot van Pakn werd door de Russen vrijgegeven en met militaire eerbewijzen op de nationale begraafplaats Arlington ter aarde be steld. Mckone, Olmstead en Palm behoorden >t een zeskoppige bemanning. Over het >t van de drie andere mannen is niets bekend geworden. „Ik denk dat ik nu wel spoedig zal weten wat er gebeurd voegde mevrouw Palm hieraan toe. Sjoukje Dijkstra, die in Berlijn haar Europese titel moet verdedigen samen met de Noor Per Kjölberg. Europese titels kunstrijden (Van een speciale ders op de tribune de bes- namelijk de dubbele axels dedigen, maar wij hebben verslaggever) te eerste hulp bij de hand en ritbergers werden nog met even grote zekerheid HET KLEINE groepje had slechts een kleine niet voor honderd procent kunnen constateren, dat N/»Horia«riorc dat naar bloeduitstorting opgelopen afgewerkt door de blozen- enkele andere meisjes zich en van een vooral voor het de Sjoukje uit Amstelveen, even degelijk hebben voor- kunstrijden zo fatale spier- Maar het was begrijpelijk bereid om onze landgenote blessure, was dus geen dat zij vooral bij het neer- de titel te ontnemen. komen uit de steeds hoge, qpQT die talentvolle riva- Nederlanders dat het bitter koude West- Berlijn is getogen om ge tuige te zijn van de Euro pese kampioenschappen sprake, kunstrijden, heeft gister- ^en minuut middag even het hart vast- 'u»en de belde gehouden. Tijdens de trai ning van de dames-solo rijdsters werd de ook voor dit jaar weer favoriete ti- telhoudster Sjoukje Dijk- Ne- deriandse rijdsters, dwar relde Sjoukje, geleid door de aanwijzingen van haar Zwitserse-Engelse trainer Gersohwiller weer tussen sico's wilde nemen. J£ET PUBLIEK dat i plaats de Oostenrijkse Re gine Heitzer, een typisch Potsdammerstrasse produkt van de Weense was gekomen om deze gra- school vol gratie en sou- tis trainingsvoorstelling bij plesse en met een opmer- 'unjc v" j j te wonen, uitte zijn be- kclijlc gevoel voor dc mu stra in het linkerboven- «e andere meisjes op de won(jerjng in een dankbaar ziek. Bovendien gerouti- been geraakt door een wat harde ijsvlakte van net appiausje en de talrijke in- neerd genoeg om ook in d< onbeheerst uitschietende ..sportpalast siders onder aan de bal- verplichte figuren een ern schaats van de andere Ne- JUIST nu vrijwel alle lustrade knikten elkaar stige concurrente voor derlandse deelneemster, deelneemsters tegelijk veelbetekenend toe. Ja. Sjoukje Dijkstra te zijn. Willy ten Hoopen. Sjoukje op het ijs bezig waren, met Sjoukje Dijkstra, sedert Karin Frohner zal ook hoog slaakte een kreet en staak- hun sprongen en pirouet- verleden jaar aanmerkelijk eindigen, doch in het vrije te haar rijden onmiddellijk, fes, was het onderlinge ver- in gewicht afgenomen, het- rijden lijkt het derde gelukkig was het schil in stijl, in techniek en geen haar sprongen iets Oostenrijkse meisje. Helli n reactie van schrik tempo en dus in klasse zo lichter en gracieuzer doet Sengtschmid, de kleine Ka- pijn. De dokters- bijzonder duidelijk- Enke- lijken, is volkomen gereed rin dc loef te zullen gaan Joh. van Wolfswinkel J dochter, die mei baar ou- le dubbelsprongen voor- haar Europese titel le ver- afstekeik DE E Leidsche Schaakbond is In het zojuist beëindigde Hoogoventoernooi kwantlta- slecht, doch kwalitatief bijzonder goed vertegenwoordigd geweest. Om te beginnen L.S.G.'s topspeler drs. C. B. van den Berg, die in de grootmeesters- groep zUn eerste halve meesterresultaat bereikte. Na zeven van de negen ronden had hy de hiertoe vereiste 3 punt reeds geïncasseerd, maar in de laatste twee ronden wist hij bovendien de grootmeesters Uhlmann en Donner nog twee remises afhandig te maken. Eindresultaat: 4J6 punt uit 9 partyen, slechts een party verloren, tegen vyf van de zes grootmeesters remise, het is alles een overtuigend bewijs, dat Van den Berg de meestertitel dubbel en dwars verdiend. Toch zal hy in de komende drie jaar nog eenmaal een dergelyk resultaat moeten behalen om de titel definitief te verwerven. In groep 2A van het tienkamptoernooi schitterde R. A. G. de Graaff (Philidor) Hij won met 8 pt. uit 9 partijen op gran dioze wijze de eerste prijs. Volgend jaar zal hij mogen deelnemen in ee reserve-groepen. Zijn spel, dat vroeger te riskant was, heeft tegenwoordig aanzien lijk aan gedegenheid gewonnen. In groep 3B zagen wy C. C. Berg (Phi lidor) aan het werk. Ook deze speler, die sinds enige weken Jeugdkampioen de Leidsche Schaakbond Is, behaalde eerste prOs, met 6?4 pt uit 9 partijen. HU bleef ongeslagen, maar stond vijf remi- af. De degeiyke styi van Berg be hoedt hem voor veel nederlagen, maar voorkomt vaak een verdiende overwin ning. Met iets meer fantasie zal z(Jn spel nog aanzieniyk produktiever worden. In groep 7 nam ds R. C. de Lange (Noordwijk) deel. Ook hier: een eerste prys! Het eindresultaat was 7% punt. Men moge overigens wel opmerken, dat De Lange zonder enig bezwaar een groep hoger had kunnen worden ingedeeld. Eveneens in deze groep speelde C. Cle ment (Sassenheim), Met 2Vj punt ein» digde hy helaas op een van de onderste plaatsen. Hij was echter in een iets te sterke groep ingedeeld. Al met al is de Leidsche Schaakbond op waardige wijze vertegenwoordigd. Het slechts te hopen, dat het aantal Leidse deelnemers in de komende jaren zal toe- Tenslotte willen wy een kostelyke party uit de meestergreep vermelden: Perez (kampioen van Spanje)Durao (kampioen van Portugal): 1. d2d4. Pg8—f6, 2. c2—c4, g7—g6, 3. Pblc3, Lf8g7, 4. e2e4, d7—g3, 3, Lelg5, c7c5, 6. d4d5, h7h6, 7. Lg5- h4, Dd8—a5, 8. Ddl—d2, g6—g5, 9. Lh4— g3, Pf6h5, 10. Lfld3, Pb8d7, 11. Pgl e2. Pd7e5, 12. 0—0, Pe5—g6, 13. f2—f4, Ph5xg3, 14. h2xg3, Lc8—g4, 15. e4—e5, 0—0—0, 10. a2a3, h6—h5. 17. Tfl—bl, e7- e6, 18. b2b4, Da5—b6, 19. Pc3—a4, Db6 a8. 20. Pe2c3, d6xe5, 21. b4xc5, 21. b4v c5, e5xf4, 22. c5c6, b7xc3, 23. c4 c5, Da6a5, 24. Dd2b2, Lg7d4 schaak, 25. Kglf 1, Kc8—d7, 26. Db2—b7 schaak, Kd7e8, 27. Db7xc6 schaak, Ke8—f8. 23. Tblb5, Pc6e5, 29. Dc6—b7 (de zwar te dame is gevangen, de partij is dus uit?), h5h4! (geen sprake van), 30. Tb5 xa5, h4xg3 (dreigt Thl mat), 31. Kfl—el. Ld4e3(dreigt Thl schaak, Lfl, Pd3 mat), 32. Ld3—f 1Th, 8—hl (dreigt Pd3 mat), 33. Db7—b5, f4—f3! (dreigt t2 mat) 34. g2xf3, g3g2, 35. f3xg4, g2-*lD. 56. Tal—a2 (er dreigde Df2 schaak, Kdl, Dd2 mat), Dglg3 schaak. 37. Kei—dl, Dg3— f3 schaak, 38. Kdl—c2, Thlxfl, 39. d5—d6 (wanhoop), Pe5—cfl (dreigt Pd4 schaak), 40. Kc2b2, Tfl—f2 schaak, 41. Kb2—al, Df 3—hl schaak, 42. Pc3—bl, Le3—d4 schaak; 43, Pa4b2. Tf2—fl en wit gaf het op. daar op 44. Dd3 gewoon Pa5: volgt met de niet te parerso dreiging Tbl: Dbl, Pb3 maU

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11