ZEEROVERS PASSAGIERSSCHIP Jlicuiue f riJtsrlje GTouranl TURKSTRA Commentaar overmeesteren Portugees Zeerover Galvao: uitgeweken kapitein NIEUWS in één oogopslag- Sterk staaltje Boodschap van Santa Maria VAR-troepen in Kongo worden teruggetrokken Weinig bewondering voor optreden Kaufmann vraag uw bakker nü DINSDAG 24 JANUARI 1961 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen-e: Advertentie-afdeling Tel. 81441. Eenenveertigste jaargang no. 12082 CHRIST ELI]K-NAT10NAAL DAGBLAD „Slantvasticfi is ghfbleoen mgn bert ia icgfjcospcct" Moed houden, schaatsers Zie weerbericht Op het naar Portugal onderweg zijnde 20.000 ton metende Portugese schip Santa Maria, dat kort daarvoor van Curasao was vertrokken, is muiterij uitgebroken. Het vaart in de buurt van Trinidad met bijna 600 passagiers en 400 bemanningsleden aan boord. De oorzaak van de muiterij is nog onduidelijk. Amerikaanse en Britse oorlogsschepen zijn onderweg naar het President Kennedy heeft laten weten, dat hij van plan is minder nadruk te leggen op het houden van topconferenties, maar dat hij de wereldvraagstukken liever via de gewone diplomatieke kanalen wenst te behandelen. Het ziet ernaar uit, dat de V.N.-strijdkrachten in Kongo bin nenkort tot een minimum zullen zijn ingekrompen: de kans is groot, dat een groot aantal Afrikaanse landen, die momenteel contingenten aan het internationale leger leveren, deze ter beschikking van de in enkele provincies aan de macht zijnde aanhangers van Loemoemba zullen stellen. Opnieuw is het in Milaan tot ernstige botsingen met de politie gekomen, toen tweeduizend veehouders demonstreerden tegen de invoer van buitenlands vlees en boter, die de prijzen voor de eigen produkten ondermijnen. In eerste lezing heeft de Zuifafrikaanse Volksraad zich uit gesproken voor het wetsontwerp van de regering tot invoe ring van de republikeinse staatsvorm voor Zuid-Afrika. EEN PAAR dagen ge leden vormden de grote brandweerdemon- sbraties in het Meiji Park te Tokio een waar volks feest. Een grote menigte bewoners van deze mil joenenstad was op de been om de vuurbestrij- ders aan het werk te zien. In de eerste plaats toonde de brandweer, hoe met het moderne materieel op de meest efficiënte wijze een vuur kan worden bestreden En vuur is lange tijd een der grootste vijanden ge weest van de Japanse woon wijken. die maar al te vaak van bamboe en ander sterk brandbaar materiaal waren opgetrokken. In de naoor logse jaren zijn daarvoor be tonconstructies in de plaats gekomen, maar, zoals in iedere moderne gemeente waar ook ter wereld, had Tokio te zorgen voor een brandweer die up-to-date was. Dat werd dus tijdens de demonstraties duidelijk be wezen door de behendig heidsoefeningen, die daar op grote schaal werden ver richt. maar een stukje van het oude kregen de Japanse toeschouwers toch ook nög te zien. De clou van het feestelijke evenement waren namelijk de sterke staaltjes, die brandweerlieden uit voerden op de ouderwetse bamboeladders (zo'n meter of twaalf lang). Die staaltjes overschreden meer dan eens de grenzen van ongelooflijke acrobatiek, zoals de toer aan de top van de ladder, die door een groepje „oude" brandweerlieden werd ver. richt. Op de foto ziet u één van hen die met het rech terbeen om de bamboepaal geslingerd, voor het hoogge ëerd en enthousiast publiek een sterke zenuwen vergend sterk staaltje toonde. Perfectie bij het brand- blussen. Daar wordt ook in ons land naar gestreefd, zo als wij, als krant, dagelijks streven naar een steeds be ter produkt, dat de brede interesse heeft van onze lezerskring, die zich iedere dag weer uitbreidt. Dank zij u. Zie (weer) de bon hier onder. (straat) (straat) (woonplaats) Brits fregat belast met aanhouding De Radio Corporation of America (RCA) hier deelt mee, dat om half negen Neder landse tijd vandaag een boodschap is ontvangen van de Santa Maria, in het Portugees gesteld, en gericht „aan alle dagbladen". Hieran wordt gezegd „alles is normaal aan boord; wij zullen de wereld tijdig op de hoogte stellen". De boodschap was ondertekend door kapitein Henrique Galvao. Het Britse fregat Rothesay heeft bevel gekregen het Portugese schip aan te hou den, indien dit gedaan kan worden zon der bloedvergieten. Een woordvoerder voor de Britse admi raliteit heeft meegedeeld, dat de Rothe say de Santa Maria achtervolgt in de Westindisdhe wateren ergens voor de kust van Trinidad. De Rothesay is ruim 110 meter lang en heeft vier kanonnen aan boord twee van ruim 11 centimeter en twee 40 cm luchtafweerkanonnen. Er bevinden zich 9 officieren en 100 manschappen aan Een woordvoerder van de admiraliteit deelde mee, dat de Rothesay seinde „dat de Santa Maria o weg schijnt te gaan naar Brazilië met geveer 30 knopen". Amerikaanse en Britse oorlogsschepen maken op het ogenblik jacht op een Portugees passagiersschip, de 20.906 ton metende Santa Maria, dat in de Caribische wateren door zeventig zeerovers is overmeesterd. De manpen, die gewapend waren met machinegeweren en handgranaten, staan onder leiding van Henrique Galvao, een felle tegenstander van de Portu gese president Salazar. De piraten kwamen met vele andere passagiers in La Quaira (Venezuela) en Curasao aan boord van de Santa Maria. Het schip vertrok zaterdag met circa zeshonderd passagiers, ouder wie Neder landers uit Willemstad. Het werd gistermorgen overmeesterd. De derde stuurman werd gedood, een arts, een cadet en enkele beman ningsleden werden zwaar gewond. Na de machtsovername dwongen de re bellen de rest van de bemanning tot verandering van de route. De kapi tein, Mario Simoes Maia, wordt ge vangen gehouden. De rebellen sloegen hun slag toen de passagiers Por tugezen, Venezolanen. Amerikanen en Nederlanders en vele bemannings leden sliepen. Gistermiddag zetten zij op het Britse eiland Santa Lucia acht gewonden aan land. In Willemstad waren zestig mensen in boord gegaan, onder wie politieman en en gouvernementsambtenaren die niet verlof gingen. Het schip dat nor maal bussen Lissabon en Zuid-Amerika vaart, kwam van Venezuela en zou via Curacao en Miami naar Lissabon terug- De sahefpen die de Santa Maria ach tervolgen, gaan met- omzichtigheid te werk omdat de rebellen hebben gedreigd het schip tot zinken te brengen indien het wordt aangehouden. De achtervol- ginigsactie geschiedt krachtens de inter nationale rechtsbepalingen over piraterij en muiterij. Er zijn ook drie Amerikaan se vliegtuigen ingeschakeld die de Santa Na besluit Casablanca De secretaris-generaal van de V.N., Hammarskjöld, heeft gisteren in New York verklaard dat hij onverwijld maat regelen zal treffen voor het vervoer van troepen der Verenigde Arabische Repu bliek in Kongo naar Cairo. Zoals bekend ls, had de regering Nasser verzocht deze troepen een bataljon van 520 para chutisten voor 1 februari te doen terugkeren. (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing ls). Kennedy wil meer geheimhouding De Amerikaanse minister van buiten- landse zaken, Rusk, heeft gisteren te Washington meegedeeld dat president Kennedy en hij van plan zijn zowel v informele als formele besprekingen overleg met andere regeringen vrijelijk gebruik te maken van de beproefde me thoden van het normale diplomatieke contact. De grote waarde van de vormele diplomatieke methode is de geheim-hou- ding, aldus Rusk. Ambtenaren van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken hebben gezegd dat men uit Rusks uitlatingen kan afleiden dat Kennedy en hij mis schien zullen afstappen van het gebruik te pogen elk groot geschil door middel van conferenties op hoog of het hoogste niveau te regelen. Eerder was gemeld dat Chroesjtsjef en de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Thompson, zaterdag een bespreking heb ben gehad. Aangenomen wordt dat de Russische premier toen andermaal een topconferentie op korte termijn heeft voorgesteld, evenals een algemene ont wapening. 211.600 daklozen. Het militaire opper bevel van Djakarta heeft meegedeeld, dat 211.600 personen uit hun huizen zijn verdreven tengevolge van zware over- stromingen. Radio Cairo berichtte dat tot terug- •eMcing is besloten in overeenkomst met de besluiten van de Afrikaanse top conferentie in Casablanca. Vijf andere landen, die aan deze conferentie hebben enomen, verklaarden dat zij hun troepen in Kongo eveneens aan het op perbevel van de V.N zullen onttrekken. Afro-Aziatisohe solidariteitsconfe- rentie in Cairo heeft deze landen ver zocht hun troepen ter beschikking te stellen van „de wettige regering van [o in Stanleystad". Van welingelichte zijde dat drie Kongolese politieke groeperin- waaronder het regime in Stanley stad, trachten in België vrijwilligers te en voor hun respectievelijke le gers. Vijftig Belgen zouden reeds in Ka- tanga zijn aangekomen, waar eveneens Franse, Italiaanse en Duitse rekru ten worden opgeleid. De Belgische re gering zou pogingen doen deze wervings actie te bestrijden. Maria moeten opsporen en fakkels uit werpen. Over de bestemming van de Santa Maria verkeert men in het onzekere. Volgens de Canadese marine-autoriteiten in Ottawa zou het na het vertrek van Santa Lucia in de richting van het Fran se eiland Martinique gaan, maar agenten van de maatschappij „Companhia Colo nial da Nevegacao", de eigenaresse van het schip, zeiden in Miami (Florida) dat in een maandag ontvangen radiobood schap werd gesproken over machinesto ring. De Santa Maria zou volgens dit bericht naar Port Everglades, ten r den van Miami, varen. Deze haven ook volgens het reisschema worden gedaan. Een Zweeds schip heeft Santa Maria 100 mijl ten oosten van Tri nidad gezien. Op de rug van een kolossale beschilderde staatsie-olifant rijdt Koningin Elizabeth van Engeland het paleis van Jaipoer (India) binnen. Naast haar in de vergulde „howdah" haar gastheer, de maha- radja van Jaipoer. Gisteren is de vorstin in de wildernis van Rajastan zes uur lang op tijgerjacht gegaan. Er liet zich echter geen tijger zien en er werd geen schot gelost. De protesterende Engelse dierenbe schermers konden gerust zijn. BIJ FRANKFURTS LANDGERICHT (Van onze correspondent te Bonn) meende anti-semitische gevoelens der be volking (4000 zielen) van Köppern, een dorp in de Taunus. Het gerecht kreeg toen een goede indruk van Kaufmann. Weidmann ging echter in hoger beroep. Het voornaamste kenmerk van de behan deling in eerste instantie in de herfst 1959 was de geslotenheid waarmede de als ge tuigen gehoorden Köppernaren zwegen en de beklaagde Weidmann dekten. Wat is de achtergrond van de vlucht van de Duitser Max Kaufmann naar Ne derland en z(jn voornemen om zich daar met z(jn gezin tfe vestigen? Dat was de vraag, die hoewel zy gisteren voor het landgericht in Frankfurt geen rol speel de ten minste van belang was voor diegenen In ons land, die met het „lot" van Kaufmann zo zyn begaan na de op hef die er in bepaalde delen van de Ne derlandse pers en radio over hem is ge maakt. Anti-semitisme, wederopstanding van het nazi-dom, herleving van de SS-ter- reur zijn het in ieder geval niet geweest, die voor Kaufmann aanleiding zouden kunnen zijn geworden om naar Nederland te vluchten. Dit stelde zelfs de openbare aanklager vast in het requisitoir waarin hij om bevestiging vroeg van het vonnis de 53-jarige vrachtrijder Heinrich Weid mann uit Köppern. Deze had in novem ber 1958 de Joodse caféhouder en bakker Kurt Sumpf, eveneens uit Köppern. voor „saujude" uitgescholden. Max Kaufmann was toen de kroongetuige op wiens ver- - c - -. 4 klaring Weidmann werd veroordeeld. Hij aanklacht mdiende, die het parket was de enige die het scheldwoord had staat had kunnen stellen m KoDDern gehoord. onderzoek -*-11 Alleen Kaufmann danste uit de maat, waardopr hij de gehele bevolking van Köppern tegen zich innam. CAMPAGNE Het leek alsof er een georganiseerde campagne tegen hem was ontketend en waarschijnlijk is dat ook wel het geval geweest. Het verschil is echter, dat zU met anti-semitisme niets te maken had, zoals het veelal in de buitenlandse pers en ook in Nederland Is voorgesteld. Bo vendien schijnt het, ook zonder campagne, Kaufmann de laatste jaren economisch niet voor de wind te zyn gegaan. Merkwaardig is echter, dat Kaufmann geen enkel geval der plagerijen werd veroordeeld, ofschoon ook destijds het gerecht niet kon vaststellen dat de scheldpartij was voortgekomen uit ver- pchte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! Köppern te stellen en de plaaggees- De veelvuldig voorbestrafte Weidmann ,™or de rwhtbank te brengen In erd veroordeeld, ofschoon ook destiidsP nam Kaufmann de wijk. De officier van justitie zag er vanaf te trachten de muur van zwijgzaamheid te doorbreken, waarmede de gedagvaarde Köppernaren ook ditmaal Weidmann be schermden tegen de Joodse burger Sumpf. Ook nu was Kaufmann de enige getuige, zij het dat de indruk die hij ditmaal wek te, aanzienlijk minder gunstig was. Zyn Nederlandse avontuur heeft daartoe on getwijfeld bijgedragen. Toen ten slotte gisteravond laat de kaarten op tafel kwamen vroeg Weid- mann's verdediger vrijspraak voor zijn cliënt en de officier bevestiging van het oorspronkelijke vonnis. Weidmann's ver dediger richtte al zijn aanvallen op ge tuige Kaufmann, van wiens „verhaaltje" niets was overgebleven, zo zei hij. Ook de officier noemde man en paard en hield Kaufmann voor dat hij weinig bewondering had voor diens gedrag en verklaringen in Nederland. Woensdagmorgen zal de rechtbank uit spraak doen. De Antwerpse politie heeft de 28-jarige Nederlander H. H. uit Eijgelshoven aan gehouden. Hij wordt verdacht van dief stal van ƒ6500 en van een auto. yEER SPOEDIG nog na het zo onver wacht sterven van drs. C. P. Hazen- bosch heeft de christelijk-sociale bewe ging een nieuw ernstig verlies geleden in het heengaan van de heer F. P. Fuyk- schot. Ook hij kwam om bij een auto ongeluk. Het leven van zovele leidende figuren in onze tijd is er een van reizen en trekken. Snel heeft men zich te be geven van de ene bespreking naar de andere. Nauwelijks is de ene conferentie achter de rug, of de andere soms ver weg wenkt. Wie hiervan geen erva ring heeft of het niet van nabij heeft meegemaakt, kan er zich nauwelijks een voorstelling van vormen. In het geheel van de christelijk-sociale beweging heeft Fuykschot een eigen plaats ingenomen en een eigen taak ge had. Men heeft hem de pionier genoemd, en terecht. Want vooral in het laatste deel van zijn immer werkzaam leven is hij de man geweest, die tot ver over onze landsgrenzen trachtte de christelijk-so ciale gedachte te verbreiden en daaraan ook in den vreemde gestalte poogde te geven. Lag daarin trouwens niet een plicht, in deze tijd van zo velerlei internationale contacten hem cn ons allen opgelegd? Het is ons gegeven te leven in een tijd, waarin, meer dan ooit, de communicatie moge lijk is tussen landen en werelddelen. Welk een kansen, welk een mogelijkheden moet dit niet scheppen. Kansen en' mogelijk heden die niet onbenut mogen blijven en Avaarvan wij eens rekenschap zullen af leggen. Het kleine Nederland heeft het zelf onder de goede gunst van God ook in christelijk-sociaal opzicht \'er mogen brengen. Maar wat ten onzent aan inzich ten en resultaten verworven is, mocht niet worden opgepot. Het behoorde als een christelijk-sociale boodschap te worden uitgedragen. Nog te weinig geschiedde het, zoaïs wij in het algemeen nog te weinig tot over de landsgrenzen uitdra gen hetgeen ons hier als levensovertuiging op zo velerlei terrein is geschonken. Fuykschot is een dergenen geweest, die het hebben gedaan. Teleurstellingen zijn hem niet bespaard. Het is zwaar werken geworden, tegen onwil en misverstand in. Maar in het geloof heeft hij volgehouden. Totdat hij ook in den vreemde is opge roepen naar een beter leven. Het is ge schied in hetzelfde verre land \vaar hij ook met de boodschap van de christelijk- sociale gedachte heeft gewerkt. Afgelost is hij nu van zijn veelszins eenzame post. Mogen er, ook onder de jongere generatie, mannen en vrouwen ge\'onden worden, bereid om dit moeilijke maar mooie en o zo noodzakelijke Averk A'oort te zetten. I Een vaartuig van de Deense ijsbrekerdienst is ter assistentie uitgevaren naar het 354 ton metende Nederlandse motorschip Li- belle dat in de Lim-fjord in Noord-Jut land aan de grond T\E VORST IS terug in ons land. Reeds gistermiddag drong de vorstlucht met een oostenwind het noordoosten van ons land binnen en was vanmorgen tot Zee land gevorderd. Hier in het Westen het 2 d 3 graden, maar in Groningen en Drente werd al 6 graden vorst gemeten. In het grootste deel van Duitsland daalde de temperatuur vanmorgen tot 8 d 12 graden onder het vriespunt. Doordat de luchtdruk boven Skandlna- vië nog hoog blijft, zal er de eerste twee dagen zeker nog koude lucht via Duits land naar het Westen stromen. Er drij ven nog veel wolkenvelden over, maar £)E MUITERIJ op het Por tugese passagiersschip berichten, die gedurende de hadden een dAvaze misdaad nacht ontvangen zijn, verno- te plegen. Volgens de ont- ziekenhuis in Lissabon, gevangenisstraf, had hij al - --- - .._arin hij tijdens zijn ge- drie jaar gevangen gezeten dent Salazar en zijn rege- van de natie gebracht moei verschillende nationaliteiten vangenschap Averd verpleegd, wegens samenzwering tegen ring aanleiding geweest een worden. Het passagiersschip onder leiding van ex-kapi- te ontsnappen. Een maand het regime. speciale kabinetszitting hier- Santa Maria van de C.C. Na- tein Henrique Galvao." vegacao, dat vaart tussen aan te wijden. Vanmorgen Lissabon cn Caribische ha- Over de 64-jarige Galvao uit te wijken. Hij vroeg asiel, kwaam bekend staande zee- vroeg Averd een officieel vens, heeft bij het gebruike- zwijgt het communiqué ver- communiqué uitgegeven. Hjke aandoen van de havens der. Hij is echter een waarin de «.hmitanlna van La Gnayra en Curapao kapitein Zijn tegenspele: tijnse ambassade in Lissabon drama Avas de als ijken. Hij vroeg asiel, kwaam bekend staai de regering Salazar kapitein Mario Simoes Maia, •r Argentinië liet ver- die echter nadat de derde het Portugese trekken. In 1947 had Galvao stuurman door de zeerovers leger en een tegenstander van al moeilijkheden, toen hij als was gedood met zijn beman- het regime-Salazar. In maart lid van de Nationale Verga- ning de ongelijke strijd tegen leveerd. Het zegt onder meer: ventig personen aan boord 1958 werd hij tot zestien jaar dering een kritisch rapport de zwaar bewapende bende „De regering heeft uit pers- genomen, die het voornemen gevangenisstraf veroordeeld indiende over het Portugese moest opgeven. gebeurtenissen ;an ^a "«"J™ ^ura tezamen met honderden a..- met het schip worden gere- dere passagiers ongeA'eer ze- STATIONAIR Komende nacht is ook in onze omge ving 4 tot 5 graden vorst te verwachten en ook overdag blijft de temperatuur on der het vriespunt. Dit alles betekent dat de schaatsliefhebbers in de tweede helft van deze week zich nog op de gladde ijzers zullen hunnen begeven. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele opklaringen voornamelijk in het noorden van het land cn plaatselijk wat lichte sneeuw voornamelijk in het oosten en zuiden. Matige tot krachtige oostelijke wind. Lichte tot matige vorst (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zon op 08.31; onder 17.14 uur. Maan op 12.48: onder 02.54 uur. 1 fe bruari v.m. 18.26 uur.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1